This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Informacja o zużyciu paliwa i emisjach CO2 przez nowe samochody
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?
Celem dyrektywy jest zapewnienie konsumentom pomocy przy wyborze pojazdów charakteryzujących się niskim poziomem zużycia paliwa. Zgodnie z jej przepisami dealerzy nowych samochodów osobowych są zobowiązani przekazywać potencjalnym nabywcom użyteczne informacje na temat zużycia paliwa i emisji CO2 przez te pojazdy. Informacje te muszą się znajdować na etykiecie pojazdu, na plakatach i w innych materiałach promocyjnych, a także w specjalnych przewodnikach.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Celem dyrektywy jest zapewnienie, że informacje dotyczące zużycia paliwa i emisji CO2 przez nowe samochody osobowe oferowane na sprzedaż lub oddawane w leasing na terenie UE są udostępnione konsumentom. Te informacje dla konsumentów są przekazywane na cztery różne sposoby:
Etykieta zużycia paliwa
Etykieta zużycia paliwa musi być umieszczona na przedniej szybie wszystkich nowych samochodów osobowych eksponowanych w punkcie sprzedaży. Etykieta ta musi być umieszczona w dobrze widoczny sposób i musi spełniać określone wymagania, o których mowa w załączniku I. W szczególności należy na niej podać szacunkową wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 km (lub w milach na galon) oraz wartości emisji CO2.
Przewodnik po zużyciu paliwa
Przewodnik po zużyciu paliwa jest wydawany na szczeblu krajowym co najmniej raz na rok. Należy w nim zamieścić wszystkie informacje określone w załączniku II, w tym wykaz dziesięciu najbardziej ekonomicznych pod względem zużycia paliwa nowych modeli samochodów uszeregowanych według wartości emisji CO2 dla każdego typu paliwa. Przewodnik musi być zwięzły, przenośny i dostępny nieodpłatnie. Konsumenci muszą być w stanie otrzymać go zarówno w punkcie sprzedaży dealera, jak i w wyznaczonym organie w każdym państwie UE.
Dane dotyczące zużycia paliwa
W odniesieniu do każdej sprzedawanej marki samochodu dealer umieszcza na plakatach lub w innej dowolnej formie (w tym na wyświetlaczu elektronicznym) wykaz danych dotyczących zużycia paliwa dla wszystkich modeli. Dane te są prezentowane w rozbiciu na typ paliwa i uszeregowane według wielkości zużycia paliwa określanej poziomem emisji CO2.
Materiały promocyjne (reklamy w gazetach, plakaty i broszury) wykorzystywane przy obrocie nowymi pojazdami muszą zawierać dane dotyczące zużycia paliwa i emisji CO2.
Zabronione jest umieszczanie jakichkolwiek oznaczeń dotyczących zużycia paliwa, które nie są zgodne z opisanymi powyżej zasadami i które mogłyby wprowadzać w błąd.
Działania następcze i monitorowanie
Państwa UE notyfikują Komisji Europejskiej właściwą władzę lub władze odpowiedzialne za wprowadzenie w życie i funkcjonowanie systemu informowania konsumentów.
Zalecenie Komisji i nowa regulacyjna procedura badania
W maju 2017 r. Komisja przyjęła zalecenie w sprawie stosowania wartości zużycia paliwa i emisji CO2 homologowanych i mierzonych zgodnie z nową zharmonizowaną światową procedurą badań pojazdów lekkich (WLTP). Stosuje się je w przypadku udostępniania konsumentom informacji w celu zapewnienia im jak najwcześniej dostępu do bardziej reprezentatywnych, opartych na WLTP wartościach, zapobieżenia zakłóceniom na rynku oraz wspierania sprawnej i zharmonizowanej implementacji na obszarze UE. Komisja kieruje do państw UE szereg zaleceń, w tym z myślą o zapewnieniu przez nie, że:
OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?
Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 18 stycznia 2000 r., przy czym do porządku krajowego państw UE miała zostać włączona do dnia 18 stycznia 2001 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa 1999/94/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 grudnia 1999 r. odnosząca się do dostępności dla konsumentów informacji o zużyciu paliwa i emisjach CO2 w odniesieniu do obrotu nowymi samochodami osobowymi (Dz.U. L 12 z 18.1.2000, s. 16–23)
Kolejne zmiany dyrektywy 1999/94/WE uwzględniono w tekście pierwotnym. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. uzupełniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów, zmieniające dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, rozporządzenie Komisji (WE) nr 692/2008 i rozporządzenie Komisji (UE) nr 1230/2012 oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 692/2008 (Dz.U. L 175 z 7.7.2017, s. 1–643)
Zalecenie Komisji (UE) 2017/948 z dnia 31 maja 2017 r. w sprawie stosowania wartości zużycia paliwa i emisji CO2 homologowanych i mierzonych zgodnie ze zharmonizowaną światową procedurą badań lekkich pojazdów dostawczych przy udostępnianiu konsumentom informacji zgodnie z dyrektywą 1999/94/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 142 z 2.6.2017, s. 100–103)
Zalecenie Komisji 2003/217/WE z dnia 26 marca 2003 r. w sprawie stosowania w odniesieniu do innych mediów przepisów dyrektywy 1999/94/WE dotyczących literatury promocyjnej (Dz.U. L 82 z 29.3.2003, s. 33–34)
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017