Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Młodzi wolontariusze — mobilność w Unii Europejskiej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Zalecenie — mobilność młodych wolontariuszy w UE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ZALECENIA?

  • Celem niniejszego zalecenia jest zachęcenie krajów Unii Europejskiej (UE) do propagowania międzynarodowej mobilności młodych wolontariuszy.
  • Zapewnia ono też ramy dla zacieśnionej współpracy między krajami UE, dzięki której możliwe jest stworzenie nowych możliwości związanych z mobilnością.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • W niniejszym zaleceniu ustanowiono ramy współpracy dla krajów UE, której celem jest zachęcenie do transgranicznego wolontariatu dla młodych ludzi*.Niemniej jednak uczyniono to z poszanowaniem dla różnorodności programów wolontariatu w poszczególnych krajach UE.
  • Wolontariat zapewnia młodym ludziom doświadczenie nabywane w pozaformalnym* i nieformalnym kontekście edukacyjnym*.Pomaga to poszerzyć ich umiejętności zawodowe, a tym samym zwiększa ich szanse na zatrudnienie, sprzyja aktywności obywatelskiej, a także ułatwia integrację społeczną. Uczestnictwo w wolontariacie daje młodym ludziom poczucie celu i odpowiedzialności, a ponadto nadaje kształt ich życiu.
  • W zaleceniu wzywa się kraje UE do zapewnienia bliższej współpracy między organizacjami wolontariackimi a organami publicznymi zajmującymi się organizacją wolontariatu, aby promować mobilność młodych wolontariuszy w Europie. Ponadto zaleca się krajom UE, aby podjęły odpowiednie kroki, na przykład w celu:
    • zwiększenia ilości dostępnych informacji o krajowym wolontariacie,
    • ułatwienia wszystkim zainteresowanym dostępu do informacji o możliwościach zaangażowania się w transgraniczny wolontariat,
    • ułatwienia młodym wolontariuszom dostępu do transgranicznego wolontariatu, w szczególności poprzez upraszczanie procedur,
    • tworzenia możliwości transgranicznego wolontariatu poprzez przyjęcie elastycznego podejścia, biorąc pod uwagę takie aspekty, jak:
      • możliwości goszczenia wolontariuszy,
      • rozwijanie kontaktów pomiędzy młodymi wolontariuszami,
      • wykorzystanie europejskich mechanizmów wspierających mobilność (np. europejska karta młodzieżowa),
      • wspieranie mobilności osób pracujących z młodzieżą*, oraz
      • zapewnienie szkoleń dla osób zaangażowanych w pracę z młodzieżą,
    • promowania umiejętności międzykulturowych i nauki języków, co ułatwi transgraniczną mobilność,
    • opracowania metod samooceny, aby organizacje wolontariackie mogły zapewnić wysoką jakość organizowanego przez nie transgranicznego wolontariatu,
    • wymiany informacji i wzajemnej współpracy, aby zapewnić wolontariuszom ochronę socjalną i prawną,
    • promowania uznawania efektów uczenia się uzyskanych podczas wolontariatu poprzez wykorzystanie krajowych oraz unijnych instrumentów kwalifikacji, takich jak Europass, Youthpass czy europejskie ramy kwalifikacji,
    • wspierania udziału młodzieży o mniejszych szansach w programach wolontariatu transgranicznego.
  • W zaleceniu poparto pomoc Komisji Europejskiej w zakresie działań krajów UE związanych z powyższymi kwestiami. Wsparcie to realizowane jest za pomocą unijnych struktur współpracy w dziedzinie polityki młodzieżowej, otwartej metody koordynacji, jak również wolontariatu europejskiego, który jest finansowany w ramach programu Erasmus+.Ponadto europejski portal młodych wolontariuszy poświęcony jest upowszechnianiu informacji dla wszystkich zainteresowanych.

KONTEKST

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Transgraniczny wolontariat: wolontariat otwarty dla wszystkich młodych ludzi, podejmowany przez nich dobrowolnie, w ogólnym interesie, na określony czas, w jasno określonych ramach i w kraju innym niż kraj stałego pobytu, wykonywany bezpłatnie albo w zamian za symboliczną opłatę i/lub za pokrycie wydatków.

Edukacja pozaformalna: kształcenie zorganizowane, prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela lub mentora. Nie prowadzi do uzyskania formalnych kwalifikacji. Pomaga rozwijać indywidualne umiejętności i zdolności, np. kursy kształcenia ustawicznego dla dorosłych czy harcerstwo dla dzieci.

Nauka nieformalna: nie obejmuje żadnego programu nauczania ani nie prowadzi do uzyskania kwalifikacji. Nauczycielem jest po prostu ktoś bardziej wykwalifikowany od ucznia, np. opiekunka do dziecka pomagająca mu w nauce czytania.

Osoba pracująca z młodzieżą: osoba, która jest przewodnikiem i wsparciem dla młodych ludzi w ich edukacji, jak również w rozwoju osobistym i społecznym.

GŁÓWNY DOKUMENT

Zalecenie Rady z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie mobilności młodych wolontariuszy w Unii Europejskiej (Dz.U. L 319 z 13.12.2008, s. 8–10)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady w sprawie kompetencji językowych pozwalających zwiększać mobilność (Dz.U. C 372 z 20.12.2011, s. 27–30)

Konkluzje Rady na temat poziomu odniesienia w dziedzinie mobilności edukacyjnej (Dz.U. C 372 z 20.12.2011, s. 31–35)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017

Top