This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Gotowości na wypadek pandemii grypy i innych zagrożeń dla zdrowia
Komisja Europejska przyjęła dwa plany działania mające na celu wsparcie Wspólnoty i państw członkowskich w radzeniu sobie z poważnymi, transgranicznymi zagrożeniami zdrowia i ewentualną pandemią grypy.
AKTY
Komunikat Komisji z dnia 28 listopada 2005 r. w sprawie wzmocnienia koordynacji w zakresie ogólnego planowania gotowości na wypadek sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego na poziomie UE [COM(2005) 605 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
Komunikat Komisji z dnia 28 listopada 2005 r. w sprawie stanu gotowości i planu reagowania w sytuacji wystąpienia pandemii grypy we Wspólnocie Europejskiej [COM(2005) 607 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
STRESZCZENIE
GOTOWOŚĆ NA WYPADEK SYTUACJI ZAGROŻENIA ZDROWIA PUBLICZNEGO NA POZIOMIE UE
Przedmiot i zakres zastosowania
Komunikat Komisji w sprawie koordynacji europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowia ma na celu wsparcie państw członkowskich w opracowaniu ogólnych planów, mających zastosowanie do wszystkich rodzajów zagrożeń sanitarnych z uwzględnieniem wymiaru europejskiego. Komunikat i dokument ze wskazówkami technicznymi stanowią podstawę, na której państwa członkowskie mogą oprzeć własne plany oraz opisać główne elementy do uwzględnienia w przygotowaniach do sytuacji zagrożenia zdrowia.
Z myślą o opracowaniu krajowych planów interwencyjnych w zakresie zdrowia publicznego, Komisja opisuje środki, które powinny być włączone lub uwzględnione w planach dla każdego z następujących głównych elementów: zarządzanie informacjami, komunikacja, doradztwo naukowe, struktury współdziałania, dowodzenia i kontroli operacji, gotowość sektora zdrowia i gotowość międzysektorowa.
Zarządzanie informacjami
Zarządzanie informacjami dotyczy zbierania, obsługiwania, wykorzystywania i rozpowszechniania informacji związanych z sytuacją zagrożenia. Ma to na celu zidentyfikowanie zagrożeń i ryzyka, monitorowanie rozwoju zagrożenia oraz określenie dostępnych zasobów i środków.
Istnieje konieczność zorganizowania należytego nadzoru zdrowotnego na szczeblu państw członkowskich przed wystąpieniem zdarzenia. Dlatego normy nadzoru w różnych dziedzinach muszą być szczegółowo określone i bezwzględnie stosowane. Ponadto niezbędna jest współpraca z różnymi źródłami informacji oraz pomiędzy nimi (sektor zdrowia publicznego, ale także źródła zewnętrzne, takie jak media, służby weterynaryjne i bezpieczeństwa).
Komunikacja
Zarządzanie informacjami wymaga ich przekazywania w odpowiednim momencie. Systemy łączności umożliwiające przekazywanie informacji muszą być możliwie jak najbardziej niezawodne, aby kanały komunikacji były zachowane nawet w sytuacjach nadzwyczajnych w przypadku, gdy nie mogą być zastosowane niektóre formy komunikacji.
Organy publiczne powinny skutecznie komunikować się ze społeczeństwem i mediami. Oznacza to, że powinny przewidywać zdarzenia i stawiać się w pozycji wiodącego, jeśli nie jedynego, źródła wiarygodnych informacji dotyczących przebiegu zdarzenia.
Koordynacja ma zasadnicze znaczenie dla spójności i dokładności informacji przekazywanych społeczeństwu. Państwa członkowskie, Komisja i właściwe agencje wspólnotowe muszą dokładać starań, aby jak najlepiej koordynować komunikację kryzysową.
Doradztwo naukowe
Zarządzanie sytuacją zagrożenia musi uwzględniać opracowanie i przedstawienie opinii naukowych. Wynikają z tego dwa elementy:
Na szczeblu wspólnotowym mechanizmy i struktury udzielania opinii naukowej istnieją w różnych sektorach:
W dziedzinie chorób zakaźnych wprowadza się skoordynowane środki modelowania prognoz w rzeczywistym czasie w Unii. Pomogą w określaniu najodpowiedniejszych działań w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby i czynników chorobotwórczych oraz wspomogą władze poprzez inspirowanie polityki i planowania w zakresie zdrowia publicznego.
Struktury współdziałania, dowodzenia i kontroli
Dowodzenie i kontrola łączą wszystkie funkcje i operacje planowania i reagowania. W sposób szczególny struktury dowodzenia i kontroli operacji są odpowiedzialne za zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby i zakażenia wśród ludności i w środowisku.
Warunkami skutecznego dowodzenia i kontrolowania działań są:
Struktury dowodzenia i kontroli operacji pomagają podmiotom odpowiedzialnym działać skutecznie, nawet w skomplikowanych sytuacjach (niepewność, sprzeczne lub niepełne informacje itd.). Z tego względu symulacja może być cennym narzędziem reagowania na złożone sytuacje i przewidywania wyników.
Centra dowodzenia i kontroli państw członkowskich mogą dysponować dobrymi systemami łączności z innymi państwami członkowskimi, Komisją, agencjami wspólnotowymi i organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Wspólnota dysponuje wieloma systemami łączności, z których większość zaspokaja potrzeby w zakresie wczesnego ostrzegania i powiadamiania. Zagrożenia zdrowia, o których informuje system wczesnego powiadamiania i reagowania lub wspólnotowy system szybkiego ostrzegania o atakach i zagrożeniach biologicznych, chemicznych i promieniotwórczo-jądrowych, mogą prowadzić do uznania sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego i uruchomić odpowiednią strukturę współdziałania i koordynacji na poziomie UE, jak również w Komisji. Komisja utworzyła system ARGUS, który łączy wszystkie wspólnotowe systemy szybkiego ostrzegania i centrum koordynacji kryzysowej z odpowiednimi strukturami koordynującymi.
Gotowość sektora zdrowia
Stan gotowości sektora zdrowia obejmuje wiele aspektów:
Gotowość w innych sektorach i gotowość międzysektorowa
Procesy wymagane do postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego poza sektorem zdrowia działają w dwojaki sposób:
Stosowanie pewnych środków wymaga interwencji innych władz, niż tych odpowiedzialnych za służbę zdrowia, a co za tym idzie, również koordynacji między nimi.
Również gotowość państw trzecich ma istotne znaczenie dla ochrony UE przed zagrożeniami zdrowia, które mogą pochodzić z tych państw. Dlatego potrzebna jest refleksja nad metodą skoordynowaną wewnątrz i na zewnątrz Unii, aby zabezpieczyć obywateli unijnych przez znanymi lub nieprzewidzianymi zagrożeniami zdrowia.
STAN GOTOWOŚCI I PLAN REAGOWANIA W SYTUACJI WYSTĄPIENIA PANDEMII GRYPY W UE
W marcu 2004 r. Komisja Europejska przyjęła pierwszy plan wspólnotowy gotowości na wypadek pandemii grypy (COM(2004) 201 wersja ostateczna). Strategia ta wyznacza zadania Komisji i państw członkowskich w przygotowaniu na wypadek pandemii oraz określa najważniejsze działania, które należy podjąć na pewnych etapach i poziomach, zaplanowane w podstawowych zakresach, takich jak zarządzanie i koordynacja, nadzór, zapobieganie, ograniczanie i interwencja, komunikacja, obrona cywilna i badania. Strategia ta została opracowana w szczególności w oparciu o zalecenia WHO.
Komunikat z 28 listopada 2005 r. dotyczący gotowości na wystąpienie pandemii grypy ma na celu ponowne rozpatrzenie strategii, aby przystosować ją do zmian zachodzących w tej dziedzinie tj.:
Sześć faz pandemii grypy
Plan działania przedstawia propozycję reakcji Unii na każdą z sześciu faz pandemii grypy wyróżnionych przez WHO:
Określenie obowiązków na szczeblu wspólnotowym i krajowym
Plan działania przedstawia szczegółowe obowiązki państw członkowskich, Komisji i ECDC podczas każdej fazy pandemii. Podejmowane działania operacyjne dotyczą:
KONTEKST
Ataki terrorystyczne, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2001 r., ukazały konieczność wzmocnienia polityki sanitarnej, planów działania kryzysowego i zasobów przeznaczonych do zapobiegania takim atakom i ograniczania ich skutków.
Epidemia SARS z 2003 r. jest kolejnym ważnym wydarzeniem w dziedzinie bezpieczeństwa sanitarnego, ponieważ wzbudziła wątpliwości co do skuteczności środków obrony przed chorobami zakaźnymi. Epidemia SARS pozwoliła sprawdzić w praktyce użyteczność koordynacji wprowadzonej przez Unię za pomocą systemu wczesnego ostrzegania i reagowania. Dzięki niemu państwa członkowskie informowane były o sytuacji i mogły się przygotować do zatrzymania rozprzestrzeniania się choroby.
W dwudziestym wieku miały miejsce także trzy pandemie grypy. W ostatnim czasie konieczne było przeprowadzenie oceny zagrożenia nową grypą po wystąpieniu zarażeń ptasią grypą w Azji i po rozprzestrzenianiu się jej na świecie. Chociaż nie jest możliwe przewidzenie momentu, w którym może wybuchnąć kolejna pandemia, to wiadomo, że jej skutki będą znaczne nie tylko w zakresie mobilizacji służb sanitarnych i socjalnych, ale także zakłóceń społecznych i ekonomicznych. Metodyczne planowanie gotowości i reakcji na szczeblu wspólnotowym i państw członkowskich może zmniejszyć rozmiary zagrożenia i jego konsekwencje.
Dlatego Komisja przyjęła dwa plany działania mające na celu przygotowanie Wspólnoty i państw członkowskich na stawienie czoła zagrożeniom dla zdrowia publicznego na szczeblu europejskim. Jeden z nich zakłada zwiększenie koordynacji europejskiej na wypadek sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego, określając ogólną strategię stosowaną dla różnych rodzajów zagrożeń zdrowia, zarówno przewidywanych (takich jak pandemia grypy), jak i nieprzewidywanych (np. epidemia podobna do SARS). Drugi jest bardziej szczegółowy i dotyczy gotowości i planów reagowania w przypadku pandemii grypy.
AKTY POWIĄZANE
Konkluzje Rady z dnia 18 października 2005 r. w sprawie grypy ptasiej i pandemicznej [nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].
Rozporządzenie (WE) nr 851/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnie 2004 r. ustanawiające Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób [Dz.U. L 142 z 30.4.2004].
Commission working document on Community Influenza Pandemic Preparedness and Response Planning [COM(2004)201 final - Not published in the Official Journal] (Dokument roboczy Komisji z dnia 26 marca 2004 r. w sprawie planu gotowości i reagowania na pandemię grypy [COM(2004)201 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]).
Decyzja Komisji 2000/57/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie systemu wczesnego ostrzegania i reagowania w celu zapobiegania i kontroli chorób zakaźnych na mocy decyzji nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady [Dz.U. L 21 z 26.1.2000].
Ostatnia aktualizacja: 10.03.2006