This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Rola uniwersytetów w Europie opartej na Wiedzy
Niniejszy komunikat ma na celu zainicjowanie debaty na temat roli uniwersytetów europejskich w społeczeństwie i gospodarce opartej na wiedzy.
AKT
Komunikat Komisji z dnia 5 lutego 2003 r. – Rola uniwersytetów w Europie opartej na wiedzy [COM(2003) 58 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
STRESZCZENIE
Stworzenie Europy opartej na wiedzy stanowi dla uniwersytetów – odgrywających w tym procesie kluczową rolę – źródło możliwości, ale także znaczących wyzwań. Uniwersytety działają w coraz bardziej zglobalizowanym środowisku, poddanym ciągłej ewolucji i naznaczonym poprzez rosnącą konkurencję, której celem jest przyciągnąć i utrzymać najlepsze talenty, oraz poprzez pojawienie się nowych potrzeb, na które muszą odpowiedzieć. Jednakże europejskie uniwersytety mają zazwyczaj mniej atutów oraz mniej środków finansowych od uczelni z innych krajów wysoko rozwiniętych, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych. Pojawia się więc pytanie dotyczące ich możliwości konkurowania z najlepszymi uniwersytetami na świecie przy stałym zapewnieniu doskonałego poziom. Ta kwestia jest szczególnie aktualna w perspektywie rozszerzenia, zważywszy na często trudną sytuację uniwersytetów w krajach kandydujących, zarówno jeśli chodzi o zasoby ludzkie, jak i środki finansowe.
Europejski krajobraz uniwersytecki
Europejski krajobraz uniwersytecki charakteryzuje się znaczącym zróżnicowaniem, które wyraża się zarówno w organizacji, sposobie zarządzania, jak i w warunkach funkcjonowania, w tym w kwestii statutu, warunkach zatrudnienia, jak i rekrutacji wykładowców i naukowców.
W UE istnieje ok. 3 300 instytucji szkolnictwa wyższego, a ok. 4 000 w całej Europie (z uwzględnieniem krajów Europy Wschodniej i krajów kandydujących). Instytucje te skupiają coraz większą liczbę studentów: ponad 12,5 mln w 2000 r., wobec prawie 9 mln 10 lat wcześniej. Zatrudniają 34% środowiska naukowców w Europie ze znaczącymi różnicami w zależności od państwa członkowskiego (26% w Niemczech, 55% w Hiszpanii oraz ponad 70% w Grecji).
Unia Europejska kształci niewiele więcej absolwentów nauk ścisłych i technicznych niż Stany Zjednoczone, przy czym liczy mniej naukowców niż wielkie mocarstwa technologiczne. Ten widoczny paradoks można wyjaśnić mniejszą liczbą etatów badawczych oferowanych absolwentom kierunków ścisłych w Europie głównie przez sektor prywatny: jedynie 50% europejskich naukowców pracuje w przedsiębiorstwach, wobec 83% naukowców amerykańskich oraz 66% japońskich. Mimo to uniwersytety są odpowiedzialne za 80% istotnych prac badawczych prowadzonych w Europie.
Uniwersytety i wymiar europejski
Uniwersytety zorganizowane głównie na poziomie narodowym oraz regionalnym wydają się mieć trudności ze znalezieniem rzeczywistego wymiaru europejskiego. Na przykład mobilność studentów pozostaje wciąż sprawą marginalną w Europie. W 2000 r. jedynie 2,3% europejskich studentów odbywało studia w innym kraju europejskim. Niemniej UE finansuje wiele inicjatyw na rzecz badań naukowych, edukacji oraz kształcenia zarówno na poziomie europejskim, jak i międzynarodowym.
W dziedzinie badań uniwersytety europejskie korzystają z około jednej trzeciej finansowania pochodzącego z 5. (1998–2002) oraz 6. (2002–2006) Programu Ramowego Badań Naukowych i Rozwoju Technologicznego, a przede wszystkim z działania wspomagania kształcenia oraz mobilności naukowców (Działania Marie Curie). W dziedzinie edukacji i szkoleń uniwersytety są zaangażowane we wszystkie działania programu Socrates zwłaszcza w jego części Erasmus. Program Leonardo wspiera projekty dotyczące głównie mobilności między uniwersytetami a przedsiębiorstwami. W latach 1995–1999 uczestniczyło w nim 40 000 osób. Uniwersytety są również zaangażowane w inicjatywę eEurope oraz jej Plan działania eEurope 2005, który wspiera wszystkie uczelnie w rozwijaniu dostępu do sieci internetowej („wirtualny kampus”) dla studentów i naukowców.
Ta współpraca rozszerza się również na inne regiony świata. Wspólnotowy program ramowy w dziedzinie badań jest w dużej mierze otwarty dla wszystkich krajów świata i wspiera szczególnie współpracę z krajami regionu śródziemnomorskiego, Rosją i Wspólnotą Niepodległych Państw, jak również z krajami rozwijającymi się. Poprzez realizację programu TEMPUS Unia wspiera współpracę uniwersytecką z krajami byłego bloku komunistycznego, krajami Europy Południowo-Wschodniej oraz - od czasu rozszerzenia w 2002 r. - z regionem śródziemnomorskim. Relacje z innymi obszarami geograficznymi korzystają z różnych inicjatywach, takich jak ALFA oraz Asia-Link.
Uniwersytety wobec nowych wyzwań europejskich
Uniwersytety muszą zmierzyć się z koniecznością przystosowania do głębokich przemian, jakimi są przede wszystkim:
Uniwersytety wobec nowych wyzwań europejskich
Doskonałość zasobów ludzkich zależy w dużej mierze od dostępnych źródeł finansowych, ale także od warunków pracy oraz perspektyw rozwoju zawodowego. W sposób ogólny perspektywy kariery, które w uniwersytetach europejskich charakteryzują się wielością statusów, są ograniczone oraz naznaczone niepewnością. Wyzwania są liczne, a ich stawka – ogromna. Niniejszy komunikat skupia się na trzech elementach:
Kontekst
Aby uniwersytety europejskie mogły spełniać decydującą rolę w osiągnięciu strategicznego celu ustalonego podczas Rady Europejskiej w Lizbonie, tj. stworzenia z Unii Europejskiej (UE) najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej na świecie gospodarki opartej na wiedzy, niniejszy komunikat inicjuje debatę nad rolą uniwersytetów w społeczeństwie i gospodarce opartej na wiedzy. O ile powstanie i wzrost gospodarki i społeczeństwa opartego na wiedzy zależą od kombinacji czterech elementów współzależnych: tworzenia nowej wiedzy, jej przekazywania za pomocą edukacji i szkoleń, jej rozpowszechniania za pomocą technologii informacji i komunikacji oraz korzystania z niej poprzez procesy przemysłowe lub nowe usługi, uniwersytety europejskiej stają kluczowymi uczestnikami tego nowego procesu.
AKTY POWIĄZANE
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. w sprawie dalszej europejskiej współpracy w zakresie zapewnienia jakości w szkolnictwie wyższym [Dz.U. L 64 z 4.3.2006].
Komunikat Komisji z dnia 10 stycznia 2003 r.– Efektywne inwestowanie w edukację i szkolenia: imperatyw dla Europy [COM(2002) 779 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
Komunikat Komisji z dnia 20 kwietnia 2005 r. – Mobilizowanie potencjału umysłowego Europy: umożliwianie uniwersytetom wniesienia pełnego wkładu do strategii lizbońskiej [COM(2005) 152 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
Zalecenie Rady (WE) nr 561/98 z dnia 24 września 1998 r. w sprawie europejskiej współpracy w zakresie zapewniania jakości w szkolnictwie wyższym [Dz.U. L 270 z 7.10.1998].
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2006