Współpraca między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską
STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:
Porozumienie ramowe w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską
Porozumienie zmieniające pkt 4 porozumienia ramowego w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską
JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO POROZUMIENIA RAMOWEGO?
Ma ono na celu ułatwienie i organizowanie współpracy pomiędzy Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Porozumienie określa procedury dotyczące współpracy.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Niniejsze porozumienie ramowe zawiera szereg przepisów regulujących organizację współpracy między obiema instytucjami, w szczególności:
- odpowiedzialność polityczną Komisji;
- ustanowienie ciągłego i skutecznego dialogu politycznego;
- wdrażanie procedur ustawodawczych.
Odpowiedzialność polityczna Komisji
Między składem Komisji i Parlamentem Europejskim istnieje silne powiązanie polityczne:
- Wybór przewodniczącego i pozostałych członków Komisji (komisarzy) musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski.
- Parlament jest konsultowany w sprawie powołania zastępców komisarzy podających się do dymisji oraz jest informowany z wyprzedzeniem o każdej planowanej zmianie zakresu odpowiedzialności w Komisji.
- Parlament może także wnioskować do przewodniczącego Komisji Europejskiej o zdymisjonowanie komisarza. Wówczas przewodniczący rozpatruje wniosek i – w przypadku odmowy – musi uzasadnić swoją decyzję.
- Ponadto członkowie Komisji mogą kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W takich sytuacjach porozumienie określa środki zabezpieczające w celu zapewnienia odpowiedniego rozdziału obowiązków wynikających z pełnienia funkcji komisarza, a aktywności związanej z prowadzeniem kampanii wyborczej.
W świetle nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, porozumienie między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską zmieniające pkt 4 porozumienia ramowego w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską umożliwia członkom Komisji kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego bez potrzeby brania urlopu na czas kampanii wyborczej.
Dialog polityczny
Porozumienie ramowe ma na celu stworzenie skutecznej współpracy między Komisją a Parlamentem. Osiąga się to przez:
- organizację regularnych zebrań przedstawicieli obu instytucji, gromadzących np. kolegium komisarzy i przewodniczących komisji parlamentarnych;
- zobowiązanie do uważnego rozpatrywania wniosków przedstawionych wzajemnie przez obie instytucje;
- zobowiązanie Komisji do zagwarantowania Parlamentowi równego z Radą Unii Europejskiej dostępu do zgromadzeń i dokumentów w ramach procedur ustawodawczych i budżetowych;
- wymóg udzielania Parlamentowi pełnych informacji w trakcie negocjacji i zawierania międzynarodowych porozumień, których stroną jest UE;
- szczegółowe przepisy dotyczące współpracy przy:
Współpraca w ramach procedur ustawodawczych
Porozumienie ramowe przedstawia organizację wspólnej pracy Parlamentu i Komisji przy wdrażaniu procedur ustawodawczych:
- Komisja musi przedstawić Parlamentowi swój roczny plan pracy;
- podczas procedury przyjęcia aktów porozumienie zapewnia wielokrotne angażowanie się obu instytucji, w tym:
- ustanawianie przez Parlament harmonogramu dotyczącego sprawozdań i opinii na temat wniosków legislacyjnych oraz
- uważne rozpatrywanie przez Komisję wszelkich poprawek przyjętych przez Parlament;
- członkowie Komisji uczestniczą w sesjach plenarnych Parlamentu. Jednym z zadań członków Komisji jest udzielanie odpowiedzi na pytania posłów do Parlamentu Europejskiego;
- członkowie Komisji mogą także, na własny wniosek, zabierać głos w Parlamencie.
GŁÓWNY DOKUMENT
Porozumienie ramowe w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską (Dz.U. L 304 z 20.11.2010, s. 47–62)
Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską zmieniające pkt 4 porozumienia ramowego w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską (Dz.U. L 45 z 17.2.2018, s. 46)
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018