This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Rozporządzenie wprowadza tymczasowe środki nadzwyczajne, mające na celu obniżenie wysokich cen energii i poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu poprzez:
Niczym niesprowokowana wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie oraz ograniczenie dostaw gazu ziemnego z Rosji do państw członkowskich zagrażają bezpieczeństwu dostaw w UE. Wykorzystywanie dostaw gazu jako broni i manipulowanie rynkami poprzez celowe zakłócenia przepływu gazu doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen energii w UE, zagrażając unijnej gospodarce.
Niniejsze rozporządzenie jest wynikiem skoordynowanej reakcji ze strony UE, aby chronić jej obywateli i gospodarkę poprzez zmniejszenie zależności od dostaw gazu z Rosji i obniżenie wygórowanych cen.
Łączenie zapotrzebowania i wspólne zakupy
Aby zapobiec wzajemnemu przelicytowywaniu się i mieć większy wpływ na dostawców gazu, zgodnie z rozporządzeniem państwa członkowskie, wraz z państwami Wspólnoty Energetycznej, mogą przekazać dane dotyczące swojego zapotrzebowania na import gazu dostawcy usług zatrudnionemu przez Komisję Europejską, który następnie:
Przedsiębiorstwa gazowe i przedsiębiorstwa zużywające gaz:
Rosyjski gaz jest wyłączony z mechanizmu wspólnych zakupów.
Poziomy odniesienia dla cen gazu
Do 31 marca 2023 r. Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) opracowuje nowy poziom odniesienia cen, aby dać impuls do ustanowienia stabilnych i przewidywalnych cen skroplonego gazu ziemnego.
W rozporządzeniu, za pośrednictwem Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), ustanawia się mechanizm zarządzania zmiennością śróddzienną * dla transakcji z tego samego dnia zawieranych w systemach obrotu, w których prowadzony jest obrót energetycznymi towarowymi instrumentami pochodnymi, aby zapobiec:
Solidarność państw członkowskich zapewniająca ciągłość dostaw energii elektrycznej oraz ochronę kluczowych gałęzi przemysłu i odbiorców chronionych *
Przepisy te umożliwiają państwom członkowskim:
Ponadto przepisy te wprowadzają domyślne zasady udzielania solidarnego wsparcia innym państwom członkowskim w przypadku sytuacji nadzwyczajnej zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/1938 (zob. streszczenie), jeżeli zainteresowane państwa członkowskie nie uzgodniły takich zasad.
Ma ono zastosowanie od 30 grudnia 2022 roku i obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Przepisy dotyczące bardziej efektywnego wykorzystania zdolności przesyłowych stosuje się od 31 marca 2023 r.
Rozporządzenie to zostało uchwalone na mocy art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który pozwala na podjęcie środków stosownych do sytuacji gospodarczej w przypadku wystąpienia poważnych trudności w zaopatrzeniu w energię.
Więcej informacji:
MŚP, jeżeli jest podłączone do gazowej sieci dystrybucyjnej;
odbiorca świadczący podstawowe usługi społeczne, jeżeli jest podłączony do gazowej sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej;
sieć ciepłownicza w zakresie wymaganym w celu dostarczania usług ogrzewania odbiorcom w gospodarstwach domowych, MŚP lub odbiorcom świadczącym podstawowe usługi społeczne, pod warunkiem że instalacji tej nie można przełączyć na paliwa inne niż gaz.
lokalna instalacja systemów ciepłowniczych, jeżeli w danym państwie członkowskim ma status odbiorcy chronionego, wyłącznie w takim zakresie, w jakim dostarcza ona ogrzewanie na potrzeby gospodarstw domowych lub podstawowych usług społecznych innych niż usługi edukacyjne i usługi administracji publicznej;
odbiorca świadczący podstawowe usługi społeczne inne niż usługi edukacyjne i usługi administracji publicznej, jeżeli w danym państwie członkowskim ma on status odbiorcy chronionego.
Rozporządzenie Rady (UE) 2022/2576 z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie zwiększenia solidarności dzięki lepszej koordynacji zakupów gazu, wiarygodnym poziomom odniesienia cen i transgranicznej wymianie gazu (Dz.U. L 335 z 29.12.2022, s. 1–35).
Kolejne zmiany rozporządzenia Rady (UE) 2022/2576 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/942 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (przekształcenie) (Dz.U. L 158 z 14.6.2019, s. 22–53).
Zob. tekst skonsolidowany.
Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VIII – Polityka gospodarcza i pieniężna – Rozdział 1 – Polityka gospodarcza – Artykuł 122 (dawny artykuł 100 TWE) (Dz.U. L 202 z 7.6.2016, s. 98).
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024