Misja Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine)
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Decyzja Rady (WPZiB) 2022/1968 w sprawie misji Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine)
JAKIE SĄ CELE DECYZJI?
Decyzja prowadzi do utworzenia misji pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine) Unii Europejskiej (UE), której celem strategicznym jest przyczynianie się do odbudowy i zwiększania zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy i tym samym nadawanie nowego impulsu operacjom, by Ukraina mogła:
- bronić swojej integralności terytorialnej w ramach granic uznanych przez społeczność międzynarodową;
- skutecznie utrzymywać swoją suwerenność; a także
- chronić ludność cywilną.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Rola doradcza i szkoleniowa
Celem EUMAM Ukraine jest:
- prowadzenie indywidualnych i zbiorowych szkoleń dla personelu Sił Zbrojnych Ukrainy na poziomie podstawowym, zaawansowanym i specjalistycznym: w szczególności w przypadku dowódców niższego szczebla – od szczebla sekcji/drużyny i plutonu do szczebla kompanii, batalionu i brygady;
- działanie na terytorium państw członkowskich za ich wyraźną zgodą, dopóki Rada Unii Europejskiej nie zdecyduje inaczej i nie zmieni odpowiednio niniejszej decyzji;
- dostosowywanie działań do zmieniających się potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy; a także:
- posiadanie niewykonawczego mandatu, ograniczonego wyłącznie do roli ciała doradczego.
Wsparcie w zakresie szkoleń obejmuje:
Struktura zarządzania, kontrola polityczna i kierownictwo strategiczne
- Kwatera główna znajduje się przy Komórce Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych UE.
- Dyrektor Komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych UE pełni rolę dowódcy misji
- Kontrolę polityczną nad misją sprawuje Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB), który jest odpowiedzialny przed Radą, a także Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
- KPIB otrzymuje regularne sprawozdania od przewodniczącego Komitetu Wojskowego UE dotyczące przebiegu misji, może także zapraszać dowódców unijnych na swoje posiedzenia.
- EUMC monitoruje właściwe przeprowadzanie misji, za której przebieg odpowiedzialny jest dowódca misji UE.
- EUMC regularnie otrzymuje sprawozdania od dowódcy misji UE i może zapraszać dowódców unijnych na swoje posiedzenia.
- Przewodniczący EUMC pełni rolę głównego punktu kontaktowego z dowódcą misji UE.
- Decyzja ustanawia wielonarodowe dowództwo szkolenia połączonych rodzajów wojsk (CAT-C) na podstawie istniejącej krajowej struktury dowodzenia i kontroli w jednym z sąsiednich państw członkowskich, w którym ma mieć miejsce integracja elementów szkoleniowych w celu utworzenia sformowanych jednostek.
- Inne państwo członkowskie udostępnia wielonarodowe specjalne dowództwo szkoleniowe, które kieruje działaniami szkoleniowymi na jego terytorium.
- Wysoki Przedstawiciel zapewnia spójność z całością działań zewnętrznych Unii Europejskiej w tym ze środkami pomocy wojskowej dla Ukrainy finansowanymi w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Status personelu jednostek dowodzonych przez Unię oraz Sił Zbrojnych Ukrainy
- Unijna umowa dotycząca statusu sił (EU SOFA) ma zastosowanie do jednostek i personelu dowodzonych przez Unię rozmieszczonych na terytorium państw członkowskich.
- Status personelu Sił Zbrojnych Ukrainy uczestniczącego w szkoleniach określa się w drodze ustaleń między właściwymi organami państw członkowskich, na terytorium których odbywa się dane szkolenie, a właściwymi organami ukraińskimi.
Państwa trzecie
Państwa trzecie mogą zostać zaproszone do udziału w EUMAM Ukraine bez uszczerbku dla autonomii podejmowania decyzji przez Unię Europejską. Państwa trzecie wnoszące istotny wkład wojskowy w misję mają takie same prawa i obowiązki w odniesieniu do bieżącego zarządzania, jak państwa członkowskie biorące udział w EUMAM Ukraine.
Komórka ds. projektów
W skład EUMAM Ukraine może wchodzić komórka ds. projektów, określająca i realizująca projekty, która koordynuje i ułatwia realizację projektów realizowanych przez państwa członkowskie i państwa trzecie oraz doradza w zakresie tych projektów w ramach wspierania celów misji.
Udostępnianie informacji
Wysoki Przedstawiciel jest upoważniony do udostępniania Kanadzie, Ukrainie, Zjednoczonemu Królestwu oraz Stanom Zjednoczonym, a także komórce koordynacyjnej międzynarodowych darczyńców (International Donor Coordination Cell – IDCC) „informacji niejawnych UE” sporządzonych do celów EUMAM Ukraine, opatrzonych klauzulą tajności o poziomie nie wyższym niż „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”,
Wejście w życie i ocena
Misja EUMAM Ukraine została powołana do życia decyzją (WPZiB) 2022/2243 z dnia 15 listopada 2022 r. i obowiązuje przez 2 lata.
- KPiB przeprowadza ocenę strategiczną EUMAM Ukraine i jej mandatu po upływie 6 miesięcy od jej uruchomienia.
- „W stosownym czasie” przed wygaśnięciem niniejszej decyzji zostanie przeprowadzony strategiczny przegląd EUMAM Ukraine.
Niniejszą decyzję uchyla się z dniem zamknięcia unijnej struktury dowodzenia i kontroli.
Koszt
Koszt misji EUMAM Ukraine w okresie dwóch lat od jej uruchomienia wynosi 106,7 miliona €.
OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?
Decyzja weszła w życie dnia 17 listopada 2022 r. i obowiązuje przez okres 2 lat.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Decyzja Rady (WPZiB) 2022/1968 z dnia 17 października 2022 r. w sprawie misji Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine) (Dz.U. L 270 z 18.10.2022, s. 85–91).
DOKUMENTY POWIĄZANE
Decyzja Rady (WPZiB) 2022/2243 z dnia 14 listopada 2022 r. w sprawie uruchomienia misji Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine) (Dz.U. L 294 z 15.11.2022, s. 21).
Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14–62).
Decyzja Rady 2014/486/WPZiB z dnia 22 lipca 2014 r. w sprawie misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine) (Dz.U. L 217 z 23.7.2014, s. 42–47).
Kolejne zmiany decyzji Rady 2014/486/WPZiB zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022