EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wykorzystanie europejskich badań naukowych i innowacji

Niniejszy komunikat Komisji Europejskiej w sprawie badań naukowych i innowacji jako źródła ponownego wzrostu gospodarczego określa sposoby zwiększenia wpływu badań i innowacji, które odgrywają ważną rolę we wspieraniu wzrostu gospodarczego w Europie. Komunikat dotyczy dostępnych dla krajów UE możliwości poprawy jakości inwestycji w tej dziedzinie. Ponadto w komunikacie stwierdzono, że Europa może łatwo wykorzystać potencjał rozwoju związany z opracowywaniem nowych produktów i usług.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Badania naukowe i innowacje jako źródło ponownego wzrostu gospodarczego (COM(2014) 339 final z 10 czerwca 2014 r. - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym)

STRESZCZENIE

Wskazując na strategię„Europa 2020” i niedawne roczne analizy wzrostu gospodarczego, komunikat zaleca, aby rządy priorytetowo traktowały wydatki przyczyniające się do wzrostu, a zwłaszcza nakłady na badania naukowe i innowacje, nawet jeżeli starają się obniżyć deficyt i dług publiczny (konsolidacja budżetowa).

Inwestycjom tym powinny towarzyszyć reformy systemów badań naukowych i innowacji, które pozwolą poprawić jakość, efektywność i rezultaty wydatków publicznych na badania naukowe i innowacje. Komunikat podkreśla kwestię zwiększenia roli publicznych wydatków na badania naukowe i rozwój jako katalizatora inwestycji biznesowych, a ponadto zaleca dostosowanie reform do warunków w każdym z krajów.

Kraje UE powinny skupić się na trzech głównych obszarach reform, takich jak:

  • 1.

    Poprawa jakości procesu opracowywania strategii i kształtowania polityki: na przykład utworzenie ogólnej strategii badań naukowych i innowacji oraz wytycznych na najwyższym szczeblu politycznym przy skupieniu się na ograniczonej liczbie głównych atutów i możliwości (inteligentna specjalizacja).

  • 2.

    Poprawa jakości programów, koncentracja zasobów i mechanizmy finansowania: na przykład większe skupienie krajowych programów badań naukowych i innowacji na wyzwaniach społecznych i problemach obywateli, przyznawanie środków na podstawie konkurencyjności oraz zwiększenie przydatności i dostępności tych programów dla firm.

  • 3.

    Osiągnięcie najwyższej jakości w instytucjach publicznych prowadzących badania naukowe i działalność w zakresie innowacji: na przykład zachęcanie instytucji korzystających z publicznych funduszy na badania naukowe i innowacje do zwiększania stopnia przedsiębiorczości oraz poszukiwania nowych możliwości i partnerstw również poza Europą, a także przyciągania najwybitniejszych naukowców.

Aby ułatwić krajom UE wprowadzenie skutecznych reform badań naukowych i innowacji, Komisja wykorzysta doświadczenie uzyskane dzięki inicjatywie przewodniej „Unia innowacji” i europejskiej przestrzeni badawczej oraz mechanizmy dostępne w ramach programu „Horyzont 2020” .

W komunikacie stwierdzono, że skuteczność innowacji zależy od jakości polityki publicznej oraz innowacyjności otoczenia. Komunikat podkreśla rolę sukcesów UE w zakresie badań naukowych i innowacji, takich jak wprowadzenie Unii innowacji. Jednocześnie jednak wskazuje, że konieczne są dodatkowe działania w takich obszarach jak jednolity rynek, wzmacnianie możliwości innowacyjnych sektora publicznego, poprawa dostępu do finansowania, podnoszenie kwalifikacji ludzi i wspieranie badań pionierskich (tj. badań naukowych w nowych dziedzinach, które mogą łączyć wiele dyscyplin i wymagać niekonwencjonalnego podejścia).

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014

Top