Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2018/454/05

Zaproszenie do składania wniosków – EACEA/36/2018 – Program Erasmus+, kluczowe działanie 3 – Wsparcie w reformowaniu polityk inicjatywy dotyczące innowacji w zakresie polityki – Europejskie projekty przyszłej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia

Dz.U. C 454 z 17.12.2018, p. 4–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.12.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 454/4


ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW – EACEA/36/2018

Program Erasmus+, kluczowe działanie 3 – Wsparcie w reformowaniu polityk

inicjatywy dotyczące innowacji w zakresie polityki

Europejskie projekty przyszłej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia

(2018/C 454/05)

1.   Opis, cele i priorytety

Projekty przyszłej współpracy to wielkoskalowe projekty, których celem jest zidentyfikowanie, sprawdzenie, rozwinięcie lub ocena innowacyjnych metod w stosunku do polityk, które mogą być włączone w główny nurt oraz poprawiać systemy kształcenia i szkolenia.

Projekty powinny zapewnić dogłębną wiedzę na temat grup docelowych, uczenia się, nauczania bądź szkolenia, a także skuteczne metody i narzędzia ułatwiające rozwój odpowiednich strategii oraz wnioski istotne dla decydentów w obszarze kształcenia i szkolenia na wszystkich szczeblach.

Projekty przyszłej współpracy powinny być realizowane i wdrażane przez reprezentatywne zainteresowane strony wysokiego szczebla, które mają udokumentowaną rozległą i najnowszą wiedzę w temacie, wykazują zdolność do innowacyjności lub wygenerowania systematycznego wpływu poprzez swoją działalność oraz potencjał do kierowania programem politycznym w zakresie kształcenia i szkolenia.

Ogólne cele niniejszego zaproszenia to:

promowanie innowacji w dziedzinie kształcenia i szkoleń poprzez współpracę europejską zarówno na poziomie polityki, jak i praktyki,

wzmocnienie pozycji kluczowych zainteresowanych stron w zakresie rozwoju i włączania innowacji politycznych do głównego nurtu.

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia to:

ożywienie długoterminowych zmian i zbadanie w praktyce innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na wyzwania w obszarze kształcenia i szkolenia, które mogą być włączone w główny nurt, oraz wywieranie zrównoważonego i systematycznego wpływu na systemy kształcenia i szkolenia,

wspieranie współpracy transgranicznej i wzajemnego uczenia się między kluczowymi zainteresowanymi stronami w kwestiach dotyczących przyszłości,

ułatwienie gromadzenia i analizowania istotnych dowodów na poparcie innowacyjnych polityk i praktyk.

Wnioski składane w następstwie niniejszego zaproszenia muszą dotyczyć jednego z sześciu priorytetów opisanych poniżej:

1.

pozyskiwanie podstawowych umiejętności przez osoby dorosłe o niskich kwalifikacjach;

2.

projektowanie i ocena skuteczności ustawicznego szkolenia w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb w zakresie umiejętności;

3.

promowanie innowacyjnych technologii w dziedzinie poradnictwa zawodowego;

4.

promowanie innowacyjnego i interdyscyplinarnego podejścia do nauczania w trybie STE(A)M w kształceniu;

5.

promowanie wykorzystania narzędzi autorefleksji do wspierania innowacji i zmian systemowych w instytucjach edukacyjnych i szkoleniowych;

6.

szkolnictwo wyższe – osiągnięcie celów planu działania na rzecz kształcenia cyfrowego (w tym otwartej nauki) oraz ocena efektów uczenia się na potrzeby analizy porównawczej między instytucjami szkolnictwa wyższego.

Wnioski nieodnoszące się do żadnego z 6 powyższych priorytetów ujętych w zaproszeniu nie będą rozpatrywane.

2.   Kwalifikujący się wnioskodawcy

Za kwalifikujących się wnioskodawców uznaje się organizacje publiczne lub prywatne prowadzące aktywną działalność w obszarach kształcenia, szkolenia i działań na rzecz młodzieży lub w innych sektorach społeczno-gospodarczych lub organizacje prowadzące działalność międzysektorową (np. ośrodki ds. uznawania kwalifikacji, izby handlowe, organizacje handlowe, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i kulturalne, sieci zainteresowanych stron, organizacje pozarządowe, ministerstwa ds. kształcenia, dostawcy usług szkoleniowych itd.).

Za kwalifikujące się uznaje się wyłącznie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w następujących państwach objętych programem:

28 państw członkowskich Unii Europejskiej,

państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia,

kraje kandydujące do UE: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Turcja i Serbia (1).

Informacja dla wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa: należy zwrócić uwagę, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione w całym okresie trwania projektu. W przypadku gdy Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie trwania projektu bez zawarcia z UE umowy, która w szczególności zapewni dalszą kwalifikowalność wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa, wnioskodawcy ze Zjednoczonego Królestwa przestaną otrzymywać dotacje UE (w miarę możliwości przy zachowaniu prawa do udziału w projekcie) lub będą musieli wycofać się z projektu na mocy art. II.16.3.1 (a) Umowy o udzielenie dotacji.

Dla celów niniejszego zaproszenia wymaga się, aby partnerstwo składało się z co najmniej 3 organizacji reprezentujących 3 państwa objęte programem.

3.   Kwalifikujące się działania i czas trwania projektu

Za kwalifikujące się do objęcia dofinansowaniem uznaje się wyłącznie działania prowadzone w państwach objętych programem (zob. sekcja 2). Wszelkie koszty związane z działaniami podejmowanymi w państwach partnerskich (2) lub przez organizacje niezarejestrowane w państwach objętych programem nie kwalifikują się, chyba że są one niezbędne do zakończenia projektu oraz należycie wyjaśnione i uzasadnione w formularzu wniosku. Wszelkie zmiany w działaniach, w które zaangażowane są państwa partnerskie, wymagają uprzedniego uzyskania specjalnego upoważnienia od agencji wykonawczej.

Działania muszą rozpocząć się 1 listopada 2019 r., 1 grudnia 2019 r. lub 1 stycznia 2020 r.

Czas trwania projektu powinien wynosić od 24 do 36 miesięcy.

4.   Oczekiwane rezultaty

Projekty proponowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków powinny prowadzić do osiągnięcia udokumentowanych wyników w co najmniej jednym z następujących obszarów:

(i)

rozwój lub doskonalenie innowacyjnych działań w dziedzinie kształcenia i szkoleń zgodnie z priorytetami zaproszenia (zob. sekcja 1);

(ii)

lepsze udokumentowanie i zrozumienie grup(y) docelowej(-ych), sytuacji związanych z uczeniem się i nauczaniem oraz skutecznych metodologii i narzędzi, które mogą inspirować i stymulować innowacje na poziomie systemowym;

(iii)

dowody potencjalnego długoterminowego wpływu na systemy kształcenia i szkolenia poprzez włączenie do głównego nurtu zaawansowanych i innowacyjnych podejść politycznych opracowanych w ramach projektów;

(iv)

europejska wartość dodana dzięki wzmocnionej współpracy ponadnarodowej i wzajemnemu uczeniu się głównych zainteresowanych stron.

5.   Budżet

Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 12 000 000 EUR.

Wielkość wkładu finansowego UE nie może przekraczać 75 % łącznych kwalifikowalnych kosztów projektu.

Maksymalna kwota dotacji, jaka może zostać udzielona na realizację jednego projektu, wynosi 500 000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nierozdzielenia wszystkich środków udostępnionych w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków.

6.   Kryteria przyznania dotacji

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów:

1.

istotność projektu (30 %);

2.

jakość planu projektu i sposobu jego realizacji (30 %);

3.

jakość partnerstwa i uzgodnień w zakresie prowadzenia współpracy (20 %);

4.

wpływ na rozwój i rozpowszechnianie polityki (20 %).

Jedynie wnioski, które osiągnęły minimalne progi jakości:

co najmniej 50 % progu każdego z 4 kryteriów (tj. co najmniej 15 punktów odpowiednio za „istotność projektu” i „jakość planu projektu i sposobu jego realizacji”; 10 punktów odpowiednio za „jakość partnerstwa i uzgodnień w zakresie prowadzenia współpracy” oraz „wpływ na rozwój i rozpowszechnianie polityki”), oraz

co najmniej 70 % łącznej liczby punktów (tj. sumy punktów możliwych do zdobycia w ramach 4 kryteriów przyznania finansowania)

zostaną wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie przyznania dofinansowania z UE. Wnioski poniżej tych progów zostaną odrzucone.

7.   Procedura i termin składania wniosków

Wnioski należy składać do dnia 19 marca 2019 r., do godz. 12.00 CET (czasu brukselskiego).

Wnioskodawcy powinni uważnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami o zaproszeniu do składania wniosków EACEA/36/2018, procedurze ich składania, jak też skorzystać z dokumentów stanowiących część wniosku (pakietu zgłoszeniowego) dostępnych pod następującym adresem: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/forward-looking-cooperationprojects-2019_en

Formularz wniosku i powiązane z nim obowiązkowe załączniki należy złożyć online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego dostępnego pod następującym adresem: https://eacea.ec.europa.eu/PPMT/

8.   Dodatkowe informacje

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w wytycznych dla wnioskodawców.

Tekst wytycznych wraz z pakietem zgłoszeniowym jest dostępny pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/forward-looking-cooperationprojects-2019_en

Adres e-mail: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Serbia: dostosowania budżetowe ustalone przez Serbię, która stała się krajem uczestniczącym w programie Erasmus +, stosuje się od dnia 1 stycznia 2019 r., z zastrzeżeniem przyjęcia przez Komisję decyzji zatwierdzającej (zmiany) Umowy między Unią Europejską a Republiką Serbii w sprawie udziału Republiki Serbii w programie „Erasmus +”: unijnym programie na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na dzień 1 stycznia 2019 r.

(2)  Państwa partnerskie: państwa, które nie uczestniczą w pełni w programie Erasmus+ i dlatego nie są państwami objętymi programem


Top