Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2009/018/10

    Zaproszenie do składania wniosków — DG EAC/01/09 — Tempus IV — Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką

    Dz.U. C 18 z 24.1.2009, p. 31–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.1.2009   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 18/31


    ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW — DG EAC/01/09

    TEMPUS IV — REFORMA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO POPRZEZ MIĘDZYNARODOWĄ WSPÓŁPRACĘ UNIWERSYTECKĄ

    (2009/C 18/10)

    1.   CELE I OPIS

    Obecnie trwa czwarty etap programu Tempus obejmujący lata 2007–2013.

    Ogólnym celem programu będzie ułatwianie współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz sąsiadujących krajów partnerskich w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Program będzie przede wszystkim wspierał dobrowolną zbieżność z rozwiązaniami UE w dziedzinie szkolnictwa wyższego wynikającą z agendy lizbońskiej oraz procesu bolońskiego.

    Program Tempus promuje wielostronną współpracę między instytucjami, władzami oraz organizacjami działającymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego w państwach członkowskich UE i krajach partnerskich, oraz koncentruje się na reformie i modernizacji szkolnictwa wyższego.

    Projekty krajowe muszą zgadzać się z krajowymi priorytetami, które ustanawiane są w ścisłym dialogu między przedstawicielstwami Komisji Europejskiej, a odpowiednimi władzami w krajach partnerskich. Projekty wielonarodowe muszą być zgodne z priorytetami regionalnymi, które zostały określone zgodnie z unijnym harmonogramem modernizacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz priorytetami określonymi w strategicznych dokumentach Komisji dotyczących krajów sąsiadujących, Azji Środkowej i pomocy przedakcesyjnej.

    Istnieją dwa główne instrumenty współpracy objęte niniejszym zaproszeniem do składania wniosków w ramach programu Tempus:

    Projekty wspólne: projekty oparte na podejściu „oddolnym”, mające na celu modernizację, oraz reformę na poziomie instytucjonalnym (uniwersyteckim). Zadaniem projektów wspólnych jest modernizacja programów akademickich i zarządzania uniwersytetami poprzez przekazywanie wiedzy pomiędzy uniwersytetami, organizacjami i instytucjami z państw UE oraz krajów partnerskich, jak również odpowiednimi jednostkami w krajach partnerskich.

    Środki strukturalne: projekty, które mają przyczynić się do rozwoju i reformy systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich oraz podniesienia poziomu ich jakości i znaczenia, jak również do zwiększenia zbieżności z rozwiązaniami UE. Środki strukturalne będą obejmowały działania mające na celu wsparcie reform strukturalnych w systemach szkolnictwa wyższego oraz rozwój ram strategicznych na poziomie krajowym.

    2.   KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

    Instytucje i organizacje, które mogą uczestniczyć w programie Tempus, obejmują instytucje i organizacje szkolnictwa wyższego, a także instytucje i organizacje pozaakademickie, jak na przykład organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, przemysł oraz władze publiczne.

    Muszą one mieć siedzibę w kwalifikowalnych państwach zaliczonych do następujących czterech grup:

    27 państw członkowskich Unii Europejskiej;

    6 państw w regionie Bałkanów zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Czarnogóra i Serbia, jak również Kosowo na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/99;

    15 krajów na obszarze sąsiadującym z Unią Europejską od południa i wschodu: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, okupowane terytorium palestyńskie, Syria, Tunezja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina;

    Federacja Rosyjska;

    5 republik środkowoazjatyckich: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

    3.   BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

    Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 53 mln EUR.

    Wsparcie finansowe ze strony Komisji nie może przekroczyć 90 % łącznych bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych projektu.

    Minimalna wartość dotacji zarówno dla projektów wspólnych, jak i środków strukturalnych, wyniesie 500 000 EUR. Maksymalna wartość dotacji wynosić będzie 1 500 000 EUR. W przypadku Kosowa  (1), Czarnogóry i pięciu krajów Azji Środkowej, minimalna wartość dotacji dla projektów krajowych (obu rodzajów) wynosi 300 000 EUR.

    Maksymalny czas trwania projektów wynosi 36 miesięcy.

    4.   TERMIN REALIZACJI

    Wnioski dotyczące projektów wspólnych i środków strukturalnych muszą zostać nadesłane w terminie do 28 kwietnia 2009 r. godz. 16:00 czasu letniego środkowoeuropejskiego.

    5.   DALSZE INFORMACJE

    Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej: http://ec.europa.eu/tempus.

    Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu dostępnym na stronie internetowej.


    (1)  Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244/99.


    Top