Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0664

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY na temat pracy komitetów w roku 2022

    COM/2023/664 final

    Bruksela, dnia 26.10.2023

    COM(2023) 664 final

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    na temat pracy komitetów w roku 2022

    {SWD(2023) 340 final}


    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    na temat pracy komitetów w roku 2022

    1.Wprowadzenie

    Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 ustanawiającego przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję 1 (zwanego dalej „rozporządzeniem dotyczącym procedury komitetowej”) Komisja niniejszym przedstawia sprawozdanie roczne na temat pracy komitetów w roku 2022.

    W sprawozdaniu zawarto przegląd zmian dokonanych w 2022 r. w systemie procedury komitetowej, która dotyczy komitetów pełniących rolę organów doradczych Komisji w sprawie projektów aktów wykonawczych. Komitety te tworzą przedstawiciele państw członkowskich oraz przewodnicząca im Komisja. W zależności od odpowiedniego aktu podstawowego komitety pracują w oparciu o różne procedury operacyjne (zob. tabela II).

    Sprawozdanie zawiera podsumowanie działań komitetów i towarzyszy mu dokument roboczy służb Komisji, zawierający szczegółowe dane statystyczne na temat prac poszczególnych komitetów w każdym z sektorów polityki 2 . W sprawozdaniu podkreślono główne zmiany i trendy, które można było zaobserwować na przestrzeni roku, a także przedstawiono ogólne liczby dotyczące posiedzeń, procedur pisemnych, wydanych opinii (tj. pozytywnych, negatywnych lub braku opinii) oraz przyjętych aktów. Sprawozdanie zawiera również przegląd spraw przekazanych do komitetu odwoławczego oraz sprzeciwów wniesionych przez Parlament Europejski oraz Radę na podstawie art. 11 rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej. Przedstawiono również informacje o środkach przyjętych w ramach procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą.

    2.Przegląd zmian w systemie procedury komitetowej w 2022 r.

    2.1.Sytuacja ogólna

    W 2022 r. komitety procedury komitetowej działały zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu dotyczącym procedury komitetowej, tzn. procedurą doradczą (art. 4) i procedurą sprawdzającą (art. 5) oraz procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą określoną w art. 5a decyzji w sprawie procedury komitetowej 3 .

    Dzięki stopniowemu znoszeniu ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 możliwe stało się bardziej regularne organizowanie posiedzeń komitetów procedury komitetowej w formie stacjonarnej (lub hybrydowej). Wszystkie posiedzenia, niezależnie od formy, w jakiej się odbyły (w formie stacjonarnej, zdalnej lub hybrydowej), są zarejestrowane jako posiedzenia w rejestrze dokumentów procedury komitetowej 4 , a formę posiedzenia określa się w sprawozdaniu podsumowującym.

    W Porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa z 13 kwietnia 2016 r. 5 przypomniano o potrzebie dostosowania aktów, które w dalszym ciągu odsyłają do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą, do nowych ram prawnych wprowadzonych Traktatem z Lizbony. W 2022 r. kontynuowano negocjacje międzyinstytucjonalne w sprawie dostosowania pozostałych aktów podstawowych, na podstawie wniosku Komisji z 2016 r. Jeśli chodzi o ogólny wniosek w sprawie dostosowania 6 , po osiągnięciu częściowego porozumienia w 2019 r., pozostała część obejmująca 104 akty jest nadal przedmiotem dalszych dyskusji, ponieważ współprawodawcy nie byli jak dotąd w stanie uzgodnić, czy akty dotyczące procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą należy dostosować do aktów delegowanych czy do aktów wykonawczych.  
    W międzyczasie 25 aktów prawnych zostało uchylonych innymi aktami prawnymi albo ich przepisy dotyczące procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą zostały dostosowane do aktów delegowanych lub wykonawczych w związku ze zmianami legislacyjnymi wprowadzonymi do odpowiednich aktów podstawowych. Akty te nie muszą już być dostosowywane w kontekście wspomnianego wniosku.

    Jeśli chodzi o konkretny wniosek w sprawie dostosowania dotyczący obszaru wymiaru sprawiedliwości 7 , udało się osiągnąć porozumienie w 2022 r. W rezolucji ustawodawczej z 18 października 2022 r. Parlament Europejski poparł stanowisko Rady w pierwszym czytaniu, bez wprowadzania dalszych poprawek. Ostateczny tekst, opublikowany 25 października 8 , dotyczy jedynie dostosowania 9 rozporządzenia (WE) nr 805/2004 w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych, ponieważ pozostałe dwa akty, których dotyczył pierwotny wniosek, zostały w międzyczasie uchylone.

    Jeśli chodzi o wniosek Komisji z dnia 14 lutego 2017 r. 10 mający na celu zmianę rozporządzenia (UE) nr 182/2011 dotyczącego procedury komitetowej w odniesieniu do komitetu odwoławczego, a w szczególności zajęcie się sytuacjami, w których nie wydano żadnej opinii w obszarach wrażliwych 11 , w 2022 r. nie udało się osiągnąć żadnych postępów, ponieważ stanowiska współprawodawców nadal były rozbieżne.

    Komisja kontynuowała publikację projektów ważnych aktów delegowanych i wykonawczych przez okres czterech tygodni, umożliwiając zainteresowanym stronom zgłoszenie uwag. W 2022 r. na portalu „Wyraź swoją opinię” 12 opublikowano 72 takich projektów aktów wykonawczych celem zebrania opinii na ich temat w porównaniu z 85 projektami aktów wykonawczych, które zostały opublikowane w 2021 r.

    2.2.Zmiany w orzecznictwie

    W wyroku z dnia 14 lipca 2022 r. w sprawie Komisja/Polska 13 Trybunał utrzymał w mocy wyrok Sądu w sprawie T-699/17. Sprawa dotyczyła okresu przejściowego i przepisów przejściowych dotyczących głosowania większością kwalifikowaną w związku z przejściem od zasad określonych w Traktacie z Nicei do tych określonych w Traktacie z Lizbony. Chodzi o zastosowanie w czasie art. 3 ust. 2 Protokołu 36 do Traktatu z Lizbony, który stanowi, że między 1 listopada 2014 r. a 31 marca 2017 r., jeżeli przyjęcie aktu wymaga większości kwalifikowanej, państwo członkowskie może zażądać, aby akt został przyjęty z zastosowaniem zasad dotyczących większości kwalifikowanej mających zastosowanie przed 31 października 2014 r. (tj. zasad dotyczących większości kwalifikowanej, które miały zastosowanie przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony).  
    Spór dotyczył kwestii, czy zarówno żądanie państwa członkowskiego, jak i głosowanie musiały mieć miejsce przed dniem 31 marca 2017 r., czy też wystarczyło, państwo członkowskie wystąpiło z żądaniem przed tą datą, podczas gdy głosowanie mogło odbyć się po tej dacie. Sąd orzekł, że wystarczył fakt, że państwo członkowskie złożyło wniosek przed 31 marca 2017 r., a w następstwie odwołania Trybunał utrzymał w mocy wyrok Sądu.

    W odniesieniu do przejrzystości prac komitetów procedury komitetowej w wyroku w sprawach połączonych T-371/20 i T-554/20 (Pollinis France/Komisja 14 ) Sąd zbadał odmowę Komisji udzielenia dostępu do dokumentów (na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 15 ) zawierających indywidualne stanowiska państw członkowskich wyrażone w kontekście prac komitetu procedury komitetowej. W wyroku z dnia 14 września 2022 r. Sąd oddalił argumenty Komisji uzasadnione potrzebą ochrony trwającego procesu decyzyjnego i stwierdził nieważność odpowiednich decyzji Komisji o odmowie dostępu.  
    Komisja wniosła następnie odwołanie od tego wyroku.

    3.Przegląd działalności

    Dane liczbowe podane w poniższych sekcjach opierają się na ustaleniach przedstawionych szczegółowo w dokumencie roboczym służb Komisji towarzyszącym niniejszemu sprawozdaniu.

    3.1.Liczba komitetów

    W niniejszym sprawozdaniu skoncentrowano się wyłącznie na komitetach procedury komitetowej ustanowionych przez prawodawcę w celu wspierania Komisji w wykonywaniu uprawnień wykonawczych przyznanych jej na podstawie podstawowych aktów prawnych. Inne podmioty, w szczególności grupy ekspertów utworzone przez samą Komisję, nie zostały uwzględnione w niniejszym sprawozdaniu.

    W tabeli I przedstawiono liczbę komitetów procedury komitetowej, które istniały w okresie od 
    1 stycznia do 31 grudnia 2022 r., wraz z danymi za zeszły rok dodanymi dla porównania.



    TABELA I – Łączna liczba komitetów

    Jednostka organizacyjna Komisji

    2021 r.

    2022 r.

    AGRI (Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich)

    12

    12

    BUDG (Budżet)

    2

    2

    CLIMA (Działania w dziedzinie klimatu)

    5

    5

    CNECT (Sieci komunikacyjne, treści i technologie)

    11

    15

    DEFIS (Przemysł obronny i przestrzeń kosmiczna)

    13

    8

    DIGIT (Informatyka)

    1

    0

    EAC (Edukacja i kultura)

    4

    4

    ECFIN (Sprawy gospodarcze i finansowe)

    2

    2

    ECHO (Ochrona ludności i pomoc humanitarna)

    2

    2

    EMPL (Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne)

    6

    5

    ENER (Energia)

    14

    13

    ENV (Środowisko)

    27

    26

    ESTAT (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej)

    2

    1

    FISMA (Stabilność finansowa, usługi finansowe i unia rynków kapitałowych)

    11

    11

    FPI (Służba ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej)

    1

    2

    GROW (Rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP)

    39

    38

    HOME (Migracja i sprawy wewnętrzne)

    20

    18

    INTPA (Partnerstwa międzynarodowe)

    3

    3

    JUST (Sprawiedliwość i konsumenci)

    28

    24

    MARE (Gospodarka morska i rybołówstwo)

    3

    3

    MOVE (Mobilność i transport)

    33

    31

    NEAR (Polityka sąsiedztwa i negocjacje w sprawie rozszerzenia)

    3

    2

    OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych)

    1

    1

    REFORM (Wspieranie reform strukturalnych)

    2

    1

    REGIO (Polityka regionalna i miejska)

    0

    2

    RTD (Badania naukowe i innowacje)

    31

    17

    SANTE (Zdrowie i bezpieczeństwo żywności)

    33

    33

    SG (Sekretariat Generalny) *

    3

    3

    TAXUD (Podatki i unia celna)

    28

    26

    TRADE (Handel)

    13

    12

    ŁĄCZNIE:

    353

    322

    * Wraz z komitetem odwoławczym 16

    W 2022 r. istniały 322 komitety procedury komitetowej, które istniały przez cały rok. Liczba ta obejmuje wszystkie składy komitetów 17 . Oznacza to niewielki spadek liczby komitetów w porównaniu z 2021 r. (wówczas istniały 353 komitety procedury komitetowej). Wynikało to głównie z likwidacji wielu „starych” komitetów, które działały w ramach poprzedniej generacji programów i funduszy objętych wieloletnimi ramami finansowymi (WRF) 18 . Ponieważ w związku z nowymi przepisami wchodzącymi w życie w 2022 r. tylko w kilku przypadkach utworzono nowe komitety, liczba komitetów procedury komitetowej spadła w porównaniu z 2021 r. i powróciła do poziomów sprzed 2021 r. 19

    TABELA II – Liczba komitetów w podziale na procedury

    Jednostka organizacyjna Komisji

    Rodzaj procedury

    Doradcza

    Sprawdzająca

    Regulacyjna połączona z kontrolą

    Kilka procedur

    ŁĄCZNIE:

    AGRI

    0

    8

    0

    4

    12

    BUDG

    0

    1

    0

    1

    2

    CLIMA

    0

    1

    0

    4

    5

    CNECT

    1

    7

    0

    7

    15

    DEFIS

    0

    1

    0

    7

    8

    DIGIT

    0

    0

    0

    0

    0

    EAC

    0

    3

    0

    1

    4

    ECFIN

    0

    1

    0

    1

    2

    ECHO

    0

    2

    0

    0

    2

    EMPL

    1

    1

    1

    2

    5

    ENER

    2

    7

    0

    4

    13

    ENV

    0

    12

    1

    13

    26

    ESTAT

    0

    0

    0

    1

    1

    FISMA

    0

    5

    2

    4

    11

    FPI

    0

    2

    0

    0

    2

    GROW

    2

    11

    2

    23

    38

    HOME

    1

    15

    0

    2

    18

    INTPA

    0

    3

    0

    0

    3

    JUST

    7

    11

    2

    4

    24

    MARE

    0

    2

    0

    1

    3

    MOVE

    3

    13

    1

    14

    31

    NEAR

    0

    2

    0

    0

    2

    OLAF

    0

    1

    0

    0

    1

    REFORM

    1

    0

    0

    0

    1

    REGIO

    0

    0

    0

    2

    2

    RTD

    0

    3

    0

    14

    17

    SANTE

    0

    12

    0

    21

    33

    SG*

    0

    3

    0

    0

    3

    TAXUD

    0

    10

    0

    16

    26

    TRADE

    3

    4

    0

    5

    12

    ŁĄCZNIE:

    21

    141

    9

    151

    322

    * Wraz z komitetem odwoławczym

    W tabeli II przedstawiono komitety w 2022 r. w podziale na procedurę, w ramach której prowadziły swoją działalność (tj. procedura doradcza, procedura sprawdzająca, procedura regulacyjna połączona z kontrolą). Komitety działające w ramach kilku procedur zostały oddzielone od komitetów działających w ramach jednej procedury.

    3.2.Liczba posiedzeń i procedur pisemnych

    O intensywności prac komitetów świadczy przede wszystkim liczba posiedzeń komitetów oraz liczba pisemnych procedur 20 . Dane te przedstawiono w tabeli III poniżej.

    TABELA III – Liczba posiedzeń i procedur pisemnych

    Jednostka organizacyjna Komisji

    Liczba komitetów

    Posiedzenia

    Procedury pisemne

    2021 r.

    2022 r.

    2021 r.

    2022 r.

    AGRI

    12

    121

    100

    104

    52

    BUDG

    2

    6

    4

    2

    0

    CLIMA

    5

    5

    5

    8

    3

    CNECT

    15

    13

    15

    21

    30

    DEFIS

    8

    36

    46

    12

    7

    DIGIT

    0

    0

    0

    0

    0

    EAC

    4

    8

    11

    12

    17

    ECFIN

    2

    2

    14

    0

    0

    ECHO

    2

    8

    7

    8

    12

    EMPL

    5

    0

    0

    0

    0

    ENER

    13

    10

    18

    0

    8

    ENV

    26

    24

    23

    20

    10

    ESTAT

    1

    3

    3

    16

    7

    FISMA

    11

    14

    10

    17

    23

    FPI

    2

    3

    9

    0

    6

    GROW

    38

    33

    30

    42

    78

    HOME

    18

    41

    49

    38

    60

    INTPA

    3

    19

    18

    168

    14

    JUST

    24

    30

    21

    6

    6

    MARE

    3

    4

    3

    16

    10

    MOVE

    31

    61

    40

    37

    20

    NEAR

    2

    7

    19

    41

    48

    OLAF

    1

    0

    0

    0

    0

    REFORM

    1

    0

    1

    0

    2

    REGIO

    2

    1

    3

    7

    3

    RTD

    17

    41

    62

    148

    355

    SANTE

    33

    93

    95

    634

    813

    SG*

    3

    6

    12

    10

    6

    TAXUD

    26

    39

    31

    23

    36

    TRADE

    12

    18

    24

    70

    49

    ŁĄCZNIE:

    322

    646

    673

    1476

    1675

    * W tym posiedzenia/procedury pisemne komitetu odwoławczego

    W 2022 r. odbyły się 673 posiedzenia, czyli nieco więcej niż w 2021 r. (646), i towarzyszyło im 1 675 pisemnych procedur, czyli również więcej niż w roku poprzednim (1 476).

    3.3.Liczba opinii i aktów wykonawczych

    W niniejszym sprawozdaniu przedstawiono również orientacyjnie wymierny wynik prac komitetów, co jest kolejnym ważnym wskaźnikiem poziomu aktywności. W tabeli IV przedstawiono ogólne dane liczbowe dotyczące formalnych opinii wydanych przez komitety i późniejszych aktów wykonawczych przyjętych przez Komisję 21 , a także zaznaczono przypadki, w których Parlament Europejski albo Rada skorzystały z uprawnień kontrolnych na podstawie art. 11 rozporządzenia w sprawie procedury komitetowej.

    TABELA IV – Liczba opinii i przyjętych aktów wykonawczych 22

    Jednostka organizacyjna Komisji

    Opinie 23

    Akty wykonawcze 
    przyjęte

    Rezolucje Parlamentu/decyzje Rady  
    (art. 11)

    2021 r.

    2022 r.

    2021 r.

    2022 r.

    2022 r.

    AGRI

    101

    103

    100

    100

    0

    BUDG

    2

    0

    1

    0

    0

    CLIMA

    9

    4

    9

    5

    0

    CNECT

    43

    31

    41

    30

    0

    DEFIS

    19

    12

    14

    16

    0

    DIGIT

    0

    0

    0

    0

    0

    EAC

    8

    21

    8

    24

    0

    ECFIN

    1

    17

    0

    17

    0

    ECHO

    8

    13

    9

    13

    0

    EMPL

    0

    0

    0

    0

    0

    ENER

    3

    30

    0

    21

    0

    ENV

    24

    25

    15

    22

    0

    ESTAT

    16

    10

    15

    9

    0

    FISMA

    22

    25

    18

    22

    0

    FPI

    0

    5

    0

    4

    0

    GROW

    62

    85

    31

    73

    0

    HOME

    67

    58

    36

    49

    0

    INTPA

    168

    106

    167

    104

    0

    JUST

    9

    13

    8

    9

    0

    MARE

    16

    13

    9

    19

    0

    MOVE

    64

    48

    61

    55

    0

    NEAR

    40

    110

    40

    108

    0

    OLAF

    0

    0

    0

    0

    0

    REFORM

    0

    2

    0

    1

    0

    REGIO

    7

    3

    5

    5

    0

    RTD

    149

    354

    110

    333

    0

    SANTE

    818

    819

    775

    907

    10  
    (Parlament Europejski)

    SG*

    13

    13

    2

    0

    0

    TAXUD

    50

    43

    47

    40

    0

    TRADE

    76

    85

    71

    86

    0

    ŁĄCZNIE:

    1782

    2048

    1592

    2072

    10

    * W tym opinie wydane przez komitet odwoławczy. Aby uniknąć podwójnego liczenia, przyjęte akty wykonawcze przechodzące przez komitet odwoławczy zalicza się na poczet komitetów pierwszego szczebla w odpowiednich obszarach polityki.  
    Szczegółowe informacje na temat pracy komitetu odwoławczego znajdują się w tabeli V.

    W 2022 r. komitety wydały 2 048 opinii 24 , czyli więcej niż w 2021 r. (1 782), co wskazuje na większe obciążenie pracą. Podobnie, liczba aktów wykonawczych przyjętych w ramach procedury komitetowej wynosiła 2072, czyli również dużo więcej niż w roku poprzednim (1592).

    Na podstawie art. 11 rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej Parlamentowi Europejskiemu i Radzie przysługują uprawnienia kontrolne. W 2022 r. Parlament Europejski przyjął 10 rezolucji na podstawie art. 11 rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej – wszystkie dotyczyły aktów Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE).  
    W 2022 r. Rada nie skorzystała z prawa do sprzeciwu wobec projektu środka na podstawie tego przepisu.

    3.4.Posiedzenia komitetu odwoławczego

    Zgodnie z poniższą tabelą V w 2022 r. komitet odwoławczy spotkał się 11 razy i omówił 13 projektów aktów wykonawczych, które skierowała do niego Komisja. Komitet wykorzystał pisemne konsultacje w odniesieniu do sześciu projektów aktów, a nad siedmioma głosował w trakcie posiedzenia. We wszystkich 13 przypadkach nie wydał opinii 25 . W następstwie głosowania komitetu odwoławczego Komisja przyjęła wszystkie 13 aktów wykonawczych, przy czym 2 z nich już w 2023 r.

    TABELA V — Działalność komitetu odwoławczego

    Jednostka organizacyjna Komisji

    Liczba posiedzeń/konsultacji pisemnych komitetu odwoławczego

    Liczba opinii 26 komitetu odwoławczego

    Liczba aktów przyjętych w następstwie opinii komitetu odwoławczego

    2021 r.

    2022 r.

    2021 r.

    2022 r.

    2021 r.

    2022 r.

    MOVE

    1/0

    0/0

    1 (0)

    0 (0)

    1

    0

    SANTE

    4 /10

    10/6

    10 (10)

    12 (12)

    10

    10

    TRADE

    1/ 0

    1/0

    1 (1)

    1 (1)

    1

    1

    ŁĄCZNIE:

    6/10

    11/6

    12

    13 (13)

    12

    11

    3.5.Stosowanie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą

    W rozporządzeniu dotyczącym procedury komitetowej utrzymano skutki procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą do celów obowiązujących aktów podstawowych zawierających odwołania do niej 27 . Procedury tej nie można już wprowadzić w nowym prawodawstwie, lecz nadal pojawia się ona w wielu obowiązujących aktach podstawowych i będzie nadal stosowana na podstawie tych aktów do czasu dostosowania odpowiednich uprawnień do uprawnień dotyczących aktów delegowanych lub wykonawczych (jak wskazano w sekcji 2.1).

    W 2022 r. przyjęto 68 środków zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą (zob. tabela VI poniżej), czyli liczba ta była identyczna z liczbą z 2021 r. (68).

    W 2022 r. żaden ze współprawodawców nie skorzystał z prawa sprzeciwu wobec aktu na podstawie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą. Dla porównania w 2021 r. Parlament Europejski zgłosił sprzeciw dwukrotnie 28 , a Rada nie skorzystała z tego prawa.

    TABELA VI – Liczba środków przyjętych zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą

    Jednostka organizacyjna Komisji

    Procedura regulacyjna połączona z kontrolą – środki 
    przyjęte

    Parlament Europejski zgłosił sprzeciw wobec przyjęcia projektu środków

    Rada zgłosiła sprzeciw wobec przyjęcia projektu środków

    AGRI

    0

    0

    0

    BUDG

    0

    0

    0

    CLIMA

    0

    0

    0

    CNECT

    0

    0

    0

    DEFIS

    0

    0

    0

    DIGIT

    0

    0

    0

    EAC

    0

    0

    0

    ECFIN

    0

    0

    0

    ECHO

    0

    0

    0

    EMPL

    0

    0

    0

    ENER

    0

    0

    0

    ENV

    2

    0

    0

    ESTAT

    2

    0

    0

    FISMA

    2

    0

    0

    FPI

    0

    0

    0

    GROW

    7

    0

    0

    HOME

    0

    0

    0

    INTPA

    0

    0

    0

    JUST

    0

    0

    0

    MARE

    0

    0

    0

    MOVE

    0

    0

    0

    NEAR

    0

    0

    0

    OLAF

    0

    0

    0

    REGIO

    0

    0

    0

    REFORM

    0

    0

    0

    RTD

    0

    0

    0

    SANTE

    55

    0

    0

    SG

    0

    0

    0

    TAXUD

    0

    0

    0

    TRADE

    0

    0

    0

    ŁĄCZNIE:

    68

    0

    0

    4.Wnioski

    W 2022 r. komitety kontynuowały swoją działalność ze zwiększoną intensywnością. Działały 322 komitety, które odbyły 673 posiedzenia, przeprowadziły 1675 procedur pisemnych i wydały 2048 opinii. Komitety, dzięki temu, że umożliwiają państwom członkowskim wykonywanie ich uprawnień kontrolnych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie procedury komitetowej, stanowią cenne wsparcie dla Komisji w wykonywaniu uprawnień wykonawczych przyznanych jej przez współprawodawców.

    Parlament Europejski i Rada są proszone o przyjęcie do wiadomości niniejszego sprawozdania.

    (1)    Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.
    (2)      Sektory, którymi zajmują się departamenty Komisji odpowiedzialne za odpowiednie obszary polityki.
    (3)      Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23).
    (4)       https://ec.europa.eu/transparency/comitology-register/screen/home
    (5)      Porozumienie międzyinstytucjonalne pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej a Komisją Europejską z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa (Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1), zob. pkt 27.
    (6)      Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dostosowującego niektóre akty prawne przewidujące stosowanie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą do art. 290 i 291 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, COM(2016) 799 final.
    (7)    Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dostosowującego niektóre akty prawne w obszarze wymiaru sprawiedliwości przewidujące stosowanie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą do art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (COM(2016) 798).
    (8)    Dz.U. L 275 z 25.10.2022, s. 30. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=OJ:L:2022:275:TOC
    (9)      Jedyny przepis w tym rozporządzeniu przewidujący stosowanie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą został zmieniony w celu umożliwienia stosowania aktów delegowanych, zmiany załączników i aktualizacji standardowych formularzy.
    (10)      Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 182/2011 ustanawiającego przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (COM(2017) 085 final).
    (11)      Komisja zaproponowała wprowadzenie ukierunkowanych zmian do rozporządzenia w sprawie procedury komitetowej, aby uniknąć sytuacji, w której jest ona prawnie zobowiązana do podjęcia decyzji upoważniającej ze względu na brak większości kwalifikowanej państw członkowskich zajmujących stanowisko (za albo przeciw) w komitecie/komitecie odwoławczym. Takie sytuacje, w których nie wydano żadnej opinii, są, zdaniem Komisji, szczególnie trudne, jeżeli dotyczą kwestii delikatnych z politycznego punktu widzenia, mających bezpośredni wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa, na przykład w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, zwierząt lub roślin.
    (12)       https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_pl  
    (13)      C-207/21 P, Komisja Europejska/Rzeczpospolita Polska, ECLI:EU:C:2022:560.
    (14)      T-371/20 i T-554/20, Pollinis France/Komisja, ECLI:EU:T:2022:556.
    (15)      Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43.
    (16)      W rejestrze dokumentów procedury komitetowej komitet odwoławczy jest zarejestrowany jako komitet w ramach Sekretariatu Generalnego. W praktyce kierują nim jednak odpowiednie służby.
    (17)      Poszczególne składy komitetów prawodawca określił w kilku aktach podstawowych.
    (18)      Były one stopniowo likwidowane w 2021 r., równolegle z tworzeniem „nowych” komitetów w ramach nowej generacji programów i funduszy objętych WRF (2021–2027).
    (19)      2019 r.: 318, 2020 r.: 320
    (20)      Głosowanie w ramach komitetu może odbywać się podczas zwyczajnego posiedzenia komitetu lub, w należycie uzasadnionych przypadkach, w drodze procedury pisemnej zgodnie z art. 3 ust. 5 rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej.
    (21)    Liczba opinii a liczba aktów wykonawczych lub środków w danym roku mogą się różnić; przyczyny takich rozbieżności wyjaśniono we wprowadzeniu do towarzyszącego dokumentu roboczego służb Komisji.
    (22)      W odniesieniu do przyjętych aktów wykonawczych wskazanie służb Komisji (obszarów polityki) oznacza, że dane akty zostały przygotowane (omówione lub poddane pod głosowanie) w komitecie zarządzanym przez daną służbę Komisji; w niektórych przypadkach faktyczne przyjęcie aktu zostało formalnie zagwarantowane przez inną służbę Komisji.
    (23)      Głosowanie, którego wynikiem jest „brak opinii”, jest zaliczane do ogólnej liczby opinii, ponieważ jest to jeden z możliwych wyników głosowania w komitecie.
    (24)      Zdecydowanie przeważały opinie pozytywne, podczas gdy w 33 przypadkach (z wyłączeniem tych na poziomie komitetu odwoławczego) nie wydano żadnej opinii. Nie odnotowano przypadków wydania negatywnej opinii.
    (25)      Dodatkowe szczegółowe informacje są dostępne w towarzyszącym dokumencie roboczym służb Komisji.
    (26)      Termin „opinia” obejmuje również scenariusz, w którym formalnym wynikiem jest „brak oceny”, co oznacza, że nie osiągnięto wymaganej większości do wydania opinii pozytywnej lub negatywnej. Liczbę przypadków „braku opinii” wskazano w nawiasach.
    (27)      Art. 12 akapit drugi rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej.
    (28)      Zob. szczegółowe informacje w SWD(2022) 279, s. 102.
    Top