Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0539

Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie (UE) nr 389/2012 w odniesieniu do wymiany informacji przechowywanych w elektronicznych rejestrach podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby akcyzowe między państwami członkowskimi w celach handlowych

COM/2022/539 final

Bruksela, dnia 24.10.2022

COM(2022) 539 final

2022/0331(CNS)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie (UE) nr 389/2012 w odniesieniu do wymiany informacji przechowywanych w elektronicznych rejestrach podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby akcyzowe między państwami członkowskimi w celach handlowych


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Wewnątrzunijne handlowe przemieszczanie wyrobów akcyzowych może odbywać się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (zwanej dalej „z zawieszonym podatkiem akcyzowym”) lub po ich dopuszczeniu do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego, a następnie przemieszczeniu na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich do celów handlowych (w procedurze zwanej dalej „z zapłaconym podatkiem akcyzowym”). Obecnie system komputerowy, o którym mowa w art. 1 decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/263 1 , monitoruje wyłącznie przemieszczenia z zawieszonym podatkiem akcyzowym. W odniesieniu do tych przemieszczeń rodzaje podmiotów gospodarczych są utworzone i określone w dyrektywie Rady 2008/118/WE 2 .

Zgodnie z rozdziałem V dyrektywy Rady 2020/262 3 od 13 lutego 2023 r. przemieszczanie z zapłaconym podatkiem akcyzowym będzie monitorowane przez system komputerowy. W dyrektywie Rady 2020/262 stworzono i określono konkretne rodzaje podmiotów gospodarczych w odniesieniu do przemieszczania z zapłaconym podatkiem akcyzowym.

Rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 4 ustanawia podstawę prawną współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi. Każde państwo członkowskie prowadzi elektroniczną bazę danych zawierającą rejestry z danymi podmiotów gospodarczych uczestniczących w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych. W ramach współpracy administracyjnej państwa członkowskie wymieniają się danymi zawartymi w tych rejestrach z centralnym rejestrem prowadzonym przez Komisję wyłącznie w odniesieniu do podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby z zawieszonym podatkiem akcyzowym.

Na podstawie art. 19 rozporządzenia Rady (UE) nr 389/2012, począwszy od 13 lutego 2023 r., państwa członkowskie będą przechowywać w tej samej elektronicznej bazie danych dane podmiotów gospodarczych uczestniczących w przemieszczaniu z zapłaconym podatkiem akcyzowym. Podmioty te są zdefiniowane w dyrektywie Rady 2020/262 jako uprawnieni wysyłający i uprawnieni odbiorcy.

Celem niniejszego wniosku jest dostosowanie przez państwa członkowskie procedury wymiany danych dotyczących podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby z zawieszonym podatkiem akcyzowym do wymiany danych dotyczących podmiotów gospodarczych przemieszczających towary z zapłaconym podatkiem akcyzowym. .

Dostosowanie to zakończy proces cyfryzacji monitorowania przemieszczania wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych i usprawni walkę z oszustwami podatkowymi.

Ponadto niniejszy wniosek zastępuje odniesienia do rozporządzenia, które zostanie uchylone. Dokładniej rzecz ujmując, rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 odnosi się do rozporządzenia Komisji (WE) nr 684/2009 5 . Rozporządzenie to zostanie uchylone z dniem 13 lutego 2023 r. i zastąpione rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE).../... [Urząd Publikacji: proszę wstawić numer publikacji rozporządzenia, o którym mowa w przypisie] 6 . Niniejszym wnioskiem odniesienie do poprzedniego rozporządzenia zostanie zastąpione odniesieniem do nowego rozporządzenia.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

Wniosek jest powiązany z dyrektywą Rady (UE) 2020/262, w której zdefiniowane są przemieszczania wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych.

Celem niniejszego wniosku jest rozszerzenie zakresu stosowania art. 15, 19 i 20 rozporządzenia Rady (UE) nr 389/2012, tak aby państwa członkowskie mogły wymieniać informacje dotyczące wszystkich podmiotów gospodarczych, a nie tylko tych, które uczestniczą w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Niniejszy wniosek jest ponadto powiązany z dyrektywą Rady (UE) 2020/262, ponieważ przyjęcie rozporządzenia delegowanego (UE).../... [Urząd Publikacji – proszę wstawić numer publikacji], które zastąpi rozporządzenie Komisji (WE) nr 684/2009, następuje na podstawie dyrektywy Rady (UE) 2020/262.

Spójność z innymi politykami Unii

Przedmiotowa zmiana ma bardzo techniczny charakter, a zatem nie ma wpływu na inne obszary polityki Unii.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Podstawę niniejszego wniosku stanowi art. 113 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Artykuł ten stanowi, że Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim oraz Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, uchwala przepisy dotyczące harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do podatków pośrednich.

Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)

Zasada pomocniczości ma zastosowanie, o ile wniosek nie wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Unii Europejskiej.

Cele wniosku nie mogą zostać osiągnięte przez państwa członkowskie i możliwe jest ich lepsze osiągnięcie na poziomie Unii. Rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 zawiera zharmonizowane przepisy dotyczące wymiany danych w celu sprawnego przebiegu przemieszczania wyrobów akcyzowych między państwami członkowskimi, w przypadku braku których państwa członkowskie ustalałyby takie przepisy ewentualnie dwustronnie i istniałyby różnice w poszczególnych państwach członkowskich. Niniejszy wniosek rozszerza zakres stosowania istniejących procedur wymiany danych na podmioty gospodarcze uczestniczące w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych.

Proporcjonalność

Proponowana zmiana nie wykracza poza to, co jest niezbędne do rozwiązania stwierdzonego problemu, a tym samym do osiągnięcia zapisanych w Traktacie celów, a mianowicie właściwego i skutecznego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

Niniejszy wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności określoną w art. 5 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej.

Celem wniosku jest wprowadzenie obowiązków państw członkowskich w odniesieniu do wymiany danych podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby na podstawie rozdziału V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262, utrzymywanych w rejestrach krajowych, z centralnym rejestrem. W przypadku braku takiego wniosku pełna wymiana informacji nie będzie możliwa, co będzie miało negatywny wpływ na obciążenie administracyjne podmiotów gospodarczych, zwiększy ryzyko oszustw i utrudni współpracę administracyjną między właściwymi organami państw członkowskich.

Wybór instrumentu

Rozporządzenie Rady

3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Ocena skutków

Ocenę skutków przygotowano na potrzeby przekształcenia dyrektywy 2008/118/WE. Dyrektywa Rady 2008/118/WE ustanawiająca ogólne zasady dotyczące wyrobów objętych podatkiem akcyzowym została po kilkakrotnych istotnych zmianach uchylona dyrektywą Rady (UE) 2020/262 w celu zapewnienia jasności. Do wniosku dotyczącego przekształcenia dołączona była ocena skutków dyrektywy Rady 2008/118/WE skupiająca się na niektórych obszarach, z których jednym była automatyzacja wewnątrzunijnego przemieszczania wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji. Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 dotyczy komputeryzacji przemieszczania wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji, która nie była przewidziana w dyrektywie 2008/118/WE.

Sprawność regulacyjna i uproszczenie

Ocenę dyrektywy 2008/118/WE przeprowadzono w ramach realizowanego przez Komisję programu REFIT.

Prawa podstawowe

Niniejszy wniosek nie narusza praw podstawowych, a w szczególności prawa do prywatności wynikającego z istniejących przepisów w sprawie ochrony danych zawartych w rozporządzeniu (UE) nr 389/2012.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Nie będą wymagane żadne dodatkowe środki z budżetu UE.

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

Wniosek rozszerza zakres stosowania art. 15 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek wymiany niezbędnych informacji, w przypadku gdy w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wystąpiło całkowite zniszczenie lub nieodwracalna utrata, na przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 684/2009 zostanie uchylone i zastąpione rozporządzeniem delegowanym (UE).../... [Urząd Publikacji: proszę wstawić numer publikacji]. We wniosku odniesienie do wykazu kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 684/2009 zastępuje się w art. 19 ust. 2 lit. c) niniejszego rozporządzenia odniesieniem do wykazu kodów w pkt 10 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE).../... [Urząd Publikacji: proszę wstawić numer publikacji].

Wniosek rozszerza zakres stosowania art. 19 ust. 4 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 389/2012, w odniesieniu do obowiązku wymiany przez państwa członkowskie – za pośrednictwem rejestru centralnego – informacji zawartych w odpowiednich rejestrach krajowych dotyczących podmiotów gospodarczych uczestniczących w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych między państwami członkowskimi w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, na przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych.

Art. 20 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia (UE) nr 389/2012 odnosi się do możliwości elektronicznego potwierdzania ważności numerów akcyzowych podmiotów gospodarczych uczestniczących w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. We wniosku rozszerza się jego zakres, tak aby opcja ta miała zastosowanie do numerów akcyzowych podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby akcyzowe dopuszczone do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych.

2022/0331 (CNS)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie (UE) nr 389/2012 w odniesieniu do wymiany informacji przechowywanych w elektronicznych rejestrach podmiotów gospodarczych przemieszczających wyroby akcyzowe między państwami członkowskimi w celach handlowych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 7 ,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 8 ,

stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Art. 36 dyrektywy Rady (UE) 2020/262 9 przewiduje, że przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych odbywa się na podstawie elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego. Artykuł ten rozszerza zatem zastosowanie komputerowego systemu monitorowania przemieszczania wyrobów akcyzowych, o którym mowa w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/263 10 i który jest wykorzystywany do monitorowania przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, na monitorowanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i następnie przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia do celów handlowych. To rozszerzenie stosowania systemu komputerowego zacznie obowiązywać od 13 lutego 2023 r.

(2)Aby odzwierciedlić to rozszerzenie zastosowania systemu komputerowego, należy rozszerzyć zakres stosowania art. 15 ust. 1 lit. d), art. 19 ust. 4 akapit pierwszy i art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 389/2012 na wszystkie odnośne wyroby akcyzowe, niezależnie od tego, czy miała miejsce procedura zawieszenia poboru akcyzy.

(3)Art. 19 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 389/2012 zobowiązuje państwa członkowskie do przechowywania w elektronicznych rejestrach kategorii wyrobu akcyzowego (KAT) lub kodu wyrobu akcyzowego (KWA) dla wyrobów objętych zezwoleniem, o których mowa w wykazie kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 684/2009 11 . Od 13 lutego 2023 r. rozporządzenie Komisji (WE) nr 684/2009 zostanie jednak zastąpione rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE).../... [Dz.U. Proszę wstawić numer publikacji rozporządzenia, o którym mowa w przypisie] 12 . W celu zapewnienia jasności należy odzwierciedlić to zastąpienie w art. 19 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 389/2012.

(4)Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, jakim jest zapewnienie wymiany informacji przechowywanych przez każde państwo członkowskie w elektronicznym rejestrze podmiotów gospodarczych przemieszczających towary dopuszczone do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego, a następnie przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych, nie może zostać osiągnięty w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast ze względu na skalę działania, a mianowicie zapewnienie zharmonizowanego funkcjonowania systemu komputerowego we wszystkich państwach członkowskich, możliwe jest lepsze jego osiągnięcie na poziomie Unii, Unia może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

(5)Niniejsze rozporządzenie nie narusza praw podstawowych i respektuje zasady uznane w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, w szczególności prawo do ochrony danych osobowych. Przetwarzanie takich danych w ramach niniejszego rozporządzenia nie wykracza poza to, co jest niezbędne i proporcjonalne do celów ochrony uzasadnionych interesów podatkowych państw członkowskich.

(6)Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 13 zasięgnięto opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

(7)Aby dostosować datę rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia do daty rozpoczęcia stosowania rozdziału V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262 oraz aby dać państwom członkowskim wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do zmian wynikających z niniejszego rozporządzenia, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od 13 lutego 2023 r.

(8)Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 389/2012,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 389/2012

W rozporządzeniu (UE) nr 389/2012 wprowadza się następujące zmiany:

1)w art. 15 ust. 1 lit. d) otrzymuje brzmienie:

„d)    jeżeli wystąpiło całkowite zniszczenie lub nieodwracalna utrata wyrobów akcyzowych;”;

2)w art. 19 wprowadza się następujące zmiany:

a)ust. 2 lit. c) otrzymuje brzmienie:

„c)    kategorię wyrobu akcyzowego (KAT) lub kod wyrobu akcyzowego (KWA) wyrobów objętych zezwoleniem, o których mowa w wykazie kodów w pkt 10 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE).../... [Urząd Publikacji proszony jest o wstawienie numeru publikacji]*;

____________________________________________________________

*    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) .../... z dnia ... uzupełniające dyrektywę Rady (UE) 2020/262 przez określenie struktury i treści dokumentów wymienianych w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz określenie progu utraty wynikającej z właściwości wyrobów (Dz.U. L ...) [Urząd Publikacji: proszę wstawić numer i odniesienie do Dz.U.].”;

b)ust. 4 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Informacje zawarte w odpowiednich rejestrach krajowych, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, dotyczące podmiotów gospodarczych uczestniczących w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych, o którym mowa w rozdziale IV i rozdziale V sekcja 2 dyrektywy Rady (UE) 2020/262*, są objęte wymianą automatyczną za pomocą rejestru centralnego.

__________________________________________________________________

*    Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4.).”;

3)w art. 20 ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„Komisja zapewnia, by osoby uczestniczące w przemieszczaniu wyrobów akcyzowych, o którym mowa w rozdziale IV i rozdziale V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262, mogły uzyskać drogą elektroniczną potwierdzenie ważności numeru akcyzowego zawartego w rejestrze centralnym, o którym mowa w art. 19 ust. 4 niniejszego rozporządzenia.”.

Artykuł 2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 13 lutego 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

   W imieniu Rady

   Przewodniczący

(1)    Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/263 z dnia 15 stycznia 2020 r. w sprawie komputeryzacji przepływu wyrobów akcyzowych i nadzoru nad nimi (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 43).
(2)    Dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 12).
(3)    Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4.).
(4)    Rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 2073/2004 (Dz.U. L 121 z 8.5.2012, s. 1).
(5)    Rozporządzenie Komisji (WE) nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz.U. L 197 z 29.7.2009, s. 24).
(6)    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) .../... z dnia ... uzupełniające dyrektywę Rady (UE) 2020/262 przez określenie struktury i treści dokumentów wymienianych w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz określenie progu utraty wynikającej z właściwości wyrobów (Dz.U. L ...) [Urząd Publikacji: proszę wstawić numer i odniesienie do Dz.U.].
(7)    Dz.U. C […] z […], s. […]    
(8)    Dz.U. C […] z […], s. […]
(9)    Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4.).
(10)    Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/263 z dnia 15 stycznia 2020 r. w sprawie komputeryzacji przepływu wyrobów akcyzowych i nadzoru nad nimi (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 43).
(11)    Rozporządzenie Komisji (WE) nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz.U. L 197 z 29.7.2009, s. 24).
(12)    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) .../... z dnia ... uzupełniające dyrektywę Rady (UE) 2020/262 przez określenie struktury i treści dokumentów wymienianych w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz określenie progu utraty wynikającej z właściwości wyrobów (Dz.U. L ...) [Urząd Publikacji: proszę wstawić numer i odniesienie do Dz.U.].
(13)    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
Top