Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0908(01)

    Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 2020/C 298/06

    PUB/2020/522

    Dz.U. C 298 z 8.9.2020, p. 8–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.9.2020   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 298/8


    Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

    (2020/C 298/06)

    Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 (1)

    INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY JEDNOLITEGO DOKUMENTU

    „BERGLAND”

    PGI-AT-A0211-AM01

    Data przekazania informacji: 24.6.2020

    OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

    W związku z tym, że w ramach rejestru winnic dokonano przejścia na zintegrowany system zarządzania i kontroli, należy dostosować wartość maksymalnej wydajności z hektara.

    JEDNOLITY DOKUMENT

    1.   Nazwa produktu

    Bergland

    2.   Rodzaj oznaczenia geograficznego

    ChOG – Chronione oznaczenie geograficzne

    3.   Kategorie produktów sektora wina

    1.

    Wino

    11.

    Częściowo sfermentowany moszcz winogronowy

    4.   Opis wina lub win

    Wina z oznaczeniem geograficznym „Bergland” muszą zgodnie z austriacką ustawą o winach zawierać na etykiecie tradycyjne określenie „Landwein”. Sok z winogron musi wykazywać minimalną masę moszczu wynoszącą 14° KMW (Klosterneuburger Mostwaage), co odpowiada 8,7 % objętości. Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu wynosi 8,5 % objętości, a minimalna całkowita kwasowość wynosi 4 g/l. Dalsze analityczne cechy charakterystyczne oraz cechy analityczne dotyczące częściowo sfermentowanego moszczu winogronowego opisano w specyfikacji produktu. Oznaczenie geograficzne „Bergland” jest stosowane głównie w odniesieniu do lekkich, wytrawnych, kwaskowatych win o bukiecie, w którym dominują nuty owocowe.

    Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

    Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

     

    Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

     

    Minimalna kwasowość ogólna:

    w miliekwiwalentach na litr

    Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

     

    Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

     

    5.   Praktyki winiarskie

    a)   Szczególne praktyki enologiczne

    Stosowne ograniczenia obowiązujące w przypadku produkcji wina lub win

    W przypadku win objętych oznaczeniem geograficznym „Bergland” dopuszczone są wszystkie praktyki enologiczne określone w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935, które są przewidziane w odniesieniu do win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym i do częściowo sfermentowanego moszczu winogronowego, z wyjątkiem procesów z wykorzystaniem sorbinianu potasu (załącznik I część A tabela 2 pkt 2.4) i diwęglanu dimetylu (załącznik I część A tabela 2 pkt 2.7). Odkwaszanie wina noszącego określenie „Landwein” jest możliwe zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935. Decyzję w sprawie ewentualnego zakwaszania podejmuje federalny minister ds. rolnictwa, regionów i turystyki w zależności od warunków pogodowych w okresie wegetacji. Warunki dotyczące ewentualnego zakwaszania odpowiadają przy tym wymogom określonym w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935.

    Stosowane szczególne praktyki enologiczne (w tym wzbogacanie) wynikają z wybranej każdorazowo tradycyjnej metody produkcji i opisano je w specyfikacji produktu.

    b)   Maksymalna wydajność

    10 000 kilogramów winogron z hektara

    6.   Wyznaczony obszar geograficzny

    Oznaczenie geograficzne „Bergland” obejmuje winnice w austriackich krajach związkowych Górna Austria (Oberösterreich), Karyntia (Kärnten), Salzburg, Tyrol (Tirol) i Vorarlberg.

    7.   Główne odmiany winorośli

     

    Grüner Veltliner – Weißgipfler

     

    Zweigelt – Blauer Zweigelt

     

    Zweigelt – Rotburger

    8.   Opis związku lub związków

    Do dominujących właściwości organoleptycznych win i częściowo sfermentowanego moszczu winogronowego (tzw. Sturm) produkowanych na obszarze objętym oznaczeniem geograficznym „Bergland” należą nuty owocowe i kwaskowatość, a ich charakter jest wyznaczany przez aromatyczność, której sprzyjają różnice między dniem i nocą; ogólnie można go opisać jako rześki i lekko musujący. W przypadku win czerwonych różne rodzaje gleb i położenia winnic prowadzą do pewnej różnorodności, ale również te wina można ogólnie opisać jako lekkie i z przewagą nut owocowych.

    9.   Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

    Ramy prawne:

    przepisy krajowe

    Rodzaj wymogów dodatkowych:

    odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

    Opis wymogu

    Każdego roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, właściwe (zgodnie z austriacką ustawą o winach) organy kontrolne przeprowadzają kontrolę win, które noszą określenie „Landwein”. Kontrola ta obejmuje bądź to wyłącznie badanie analityczne, bądź też zarówno badanie analityczne, jak i badanie organoleptyczne, a także kontrolę spełnienia warunków określonych w specyfikacji produktu.

    Link do specyfikacji produktu

    https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html


    (1)  Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.


    Top