EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0262

Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiające ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, (UE) nr 1293/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1305/2013, (UE) nr 1306/2013 oraz decyzję nr 1313/2013/UE

COM/2017/0262 final - 2017/0102 (COD)

Bruksela, dnia 30.5.2017

COM(2017) 262 final

2017/0102(COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

ustanawiające ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, (UE) nr 1293/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1305/2013, (UE) nr 1306/2013 oraz decyzję nr 1313/2013/UE

{SWD(2017) 166 final}
{SWD(2017) 167 final}
{SWD(2017) 168 final}


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Unia Europejska opiera się na solidarności, która jest wspólną wartością silnie odczuwaną w całym społeczeństwie europejskim. Solidarność określa istotę projektu europejskiego i zapewnia jedność niezbędną do stawiania czoła obecnym i przyszłym kryzysom poprzez utrzymanie mocnego fundamentu moralnego. Solidarność służy młodym Europejczykom za kompas wyznaczający kierunek ich aspiracji w dążeniu do tworzenia lepszej Unii. W deklaracji rzymskiej podpisanej z okazji 60. rocznicy ustanowienia traktatów rzymskich przywódcy 27 państw członkowskich oraz Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej potwierdzili swoje zobowiązanie do wzmocnienia jedności i solidarności w celu zwiększenia siły i odporności Unii Europejskiej 1 .

W orędziu o stanie Unii z dnia 14 września 2016 r. podkreślono potrzebę inwestowania w młodzież i zapowiedziano pomysł utworzenia Europejskiego Korpusu Solidarności w celu zagwarantowania młodzieży z całej Unii Europejskiej możliwości wniesienia znaczącego wkładu do społeczeństwa, wyrażenia solidarności oraz rozwijania swoich umiejętności, a zatem „nie tylko wykonywania pracy, ale i nabywania cennych ludzkich doświadczeń”. Podczas szczytu w Bratysławie w dniu 16 września 2016 r. wezwano do wzmocnienia politycznego impulsu celem wsparcia młodych Europejczyków oraz ustanowienia nowych programów unijnych mających na celu zagwarantowanie im lepszych możliwości. W komunikacie Komisji pt. „Europejski Korpus Solidarności” z dnia 7 grudnia 2016 r. 2 ogłoszono rozpoczęcie pierwszego etapu tworzenia Europejskiego Korpusu Solidarności i powtórzono założenie, aby do 2020 r. w szeregi Europejskiego Korpusu Solidarności wstąpiło 100 000 młodych Europejczyków. Na tym początkowym etapie zmobilizowano osiem różnych programów unijnych 3 w celu zagwarantowania młodzieży z całej UE możliwości podjęcia wolontariatu, praktyki zawodowej lub pracy.

Niniejszy wniosek stanowi także odpowiedź na wezwanie Rady Europejskiej sformułowanej w konkluzjach z dnia 15 grudnia 2016 r. do kontynuowania prac nad Europejskim Korpusem Solidarności 4 i jest jedną z priorytetowych inicjatyw ujętych we wspólnej deklaracji w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na 2017 r. 5 , w której przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji zobowiązali się do usprawnienia działania swoich instytucji, by zapewnić szybkie postępy w procesach legislacyjnych dotyczących tych priorytetowych inicjatyw w celu ich zakończenia do końca 2017 r.

Niniejszy wniosek określa ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności umożliwiające zaoferowanie osobom młodym możliwości zaangażowania się w działania solidarnościowe, co przyczyni się do rozwiązania problemu niezaspokojonych potrzeb społecznych, przy jednoczesnym wsparciu rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego młodzieży. Przy formułowaniu niniejszego wniosku Komisja wzięła pod uwagę dowody i ustalenia zebrane w ramach towarzyszącej pracom nad wnioskiem oceny ex ante, a także opinie i sugestie zebrane podczas szeroko zakrojonych konsultacji publicznych, opisane dokładniej w stosownych punktach w dalszej części. Te prace przygotowawcze pomogły w określeniu następujących luk, których wyeliminowanie jest celem niniejszego wniosku.

Jest wielu osób młodych, które chcą zaangażować się w działania solidarnościowe, a jednocześnie w społecznościach istnieje wiele niezaspokojonych potrzeb, czemu można by skuteczniej zaradzić dzięki zaangażowaniu młodzieży w działania solidarnościowe. W wielu organizacjach istnieje niewykorzystane zapotrzebowanie na zmotywowanych młodzieży, którzy mogliby wspierać je w ich działaniach; gdyby organizacje te otrzymały wsparcie, mogłyby zaoferować społecznościom jeszcze więcej. Niemniej jednak występują niedociągnięcia w dopasowaniu podaży do popytu oraz przeszkody związane z dostępnością zasobów, uniemożliwiające zapewnienie jakości oraz uwzględnienie różnorodnych aspektów prawnych.

Główne wyzwania w tym zakresie można podsumować następująco:

w ostatnich dekadach nasze społeczeństwo nie inwestowało wystarczająco w umacnianie pozycji młodych Europejczyków, aby mogli skutecznie angażować się w działania solidarnościowe jako wolontariusze lub poprzez działalność zawodową. Po ogólnoświatowym kryzysie finansowym i gospodarczym gospodarka UE powróciła na stabilniejsze tory, ale ożywienie w poszczególnych społeczeństwach i regionach jest nadal nierównomierne; problem ten jest szczególnie dotkliwy dla młodego pokolenia. Działania solidarnościowe wykazują konkretny potencjał do mobilizowania młodzieży do angażowania się w słuszne sprawy oraz do zapewnienia im pomocy w podnoszeniu poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do ich rozwoju osobistego, społeczno-edukacyjnego, zawodowego i obywatelskiego. Dotyczy to wszystkich osób młodych, także tych pochodzących ze środowisk defaworyzowanych. Zachęcanie tych osób młodych do zaangażowania się w działania solidarnościowe to szczególna kwestia, którą należy w tym kontekście rozważyć;

rozpatrzenie kwestii solidarności oraz dążenie do spójności społecznej, gospodarczej i obywatelskiej wymaga istnienia gęstej siatki dynamicznie działających organizacji (prywatnych i publicznych, nastawionych na zysk oraz non-profit). W tym kontekście należy skuteczniej zaspokoić potrzeby takich organizacji, zwłaszcza tych pracujących u podstaw ze społecznościami znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji. Organizacje tworzące i oferujące staże solidarnościowe potrzebują wsparcia w zakresie zasobów, zapewnienia odpowiednich szkoleń i przygotowania wolontariuszy, stażystów lub pracowników, a także muszą być aktywne w kontekście europejskim. Organizacje potrzebują również jasnych i prostych zasad;

krajobraz możliwości solidarnościowych – z perspektywy zawodowej lub wolontariatu – jest w całej UE dość rozdrobniony. Tam gdzie istnieją możliwości, często brakuje świadomości. Wspomniane rozdrobnienie jest także przyczyną mankamentów związanych ze zrozumieniem, dokumentowaniem i walidacją tego, czego osoby młode nauczyły się poprzez angażowanie się w dane działanie solidarnościowe.

Wobec braku sposobów na wzajemne zbliżenie organizacji i osób młodych na rzecz solidarności zachodzi ryzyko niewykorzystania ważnego potencjału działań solidarnościowych, a w efekcie – niepotrzebnej utraty dobrobytu społecznego dla organizacji, osób młodych i całego społeczeństwa.

W tym kontekście celem Europejskiego Korpusu Solidarności jest zwiększenie zaangażowania młodzieży i organizacji w wysokiej jakości działania solidarnościowe, dostępne dla wszystkich osób młodych, będące jednym ze sposobów wzmocnienia spójności i solidarności w Europie, wspierania społeczności oraz reagowania na niezaspokojone potrzeby społeczne. Aby osiągnąć ten ogólny cel Europejski Korpus Solidarności będzie zapewniać osobom młodym łatwo dostępne możliwości zaangażowania się w wolontariat, praktyki zawodowe lub pracę w sektorach związanych z solidarnością oraz możliwości wykorzystywania i opracowywania projektów solidarnościowych z własnej inicjatywy, co również pomoże im w rozwoju umiejętności i kompetencji istotnych z punktu widzenia ich rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego oraz szans na zatrudnienie. Europejski Korpus Solidarności będzie też wspierał działania służące tworzeniu sieci kontaktów na rzecz uczestników i organizacji Europejskiego Korpusu Solidarności w celu rozwijania ducha Europejskiego Korpusu Solidarności i poczucia przynależności do większej wspólnoty zobowiązanej do solidarności oraz zachęcania do wymiany przydatnych praktyk i doświadczeń. Dodatkowo celem Europejskiego Korpusu Solidarności będzie zapewnienie, aby działania solidarnościowe proponowane młodym uczestnikom 6 przekładały się na rozwiązanie konkretnych problemów społecznych oraz wzmocnienie społeczności, aby cechowały się wysoką jakością i aby efekty uczenia się wynikające z udziału osób młodych w tych działaniach, były odpowiednio walidowane.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

Niniejszy wniosek stanowi część większego zestawu inicjatyw zwanych „Inwestowanie w młodzież Europy”, podjętych w dniu 7 grudnia 2016 r. Wniosek jest kontynuacją realizacji wszystkich kluczowych kierunków ogólnoeuropejskiej polityki na rzecz młodzieży, głównie strategii UE na rzecz młodzieży, gwarancji dla młodzieży oraz Nowego europejskiego programu na rzecz umiejętności, które obejmują szeroki zakres działań na rzecz wsparcia osób młodych, począwszy od uczenia się nieformalnego i wolontariatu po szkolenie zawodowe i zatrudnienie. Celem jest zwiększenie możliwości młodzieży poprzez znaczne podniesienie jakości oferowanych szans i poprawę oczekiwanych wyników.

Europejski Korpus Solidarności będzie korzystał z długiej i bogatej tradycji i doświadczenia państw członkowskich w zakresie działań służących interesom publicznym, na przykład poprzez wolontariat. Niektóre państwa członkowskie obsługują krajowe programy służby obywatelskiej oferujące osobom młodym możliwość zaangażowania się; inne umożliwiają działania podejmowane przez społeczeństwo obywatelskie.

Na szczeblu unijnym wolontariat europejski od 20 lat zapewnia osobom młodym możliwości, zaś obszary polityki i programy takie jak gwarancja dla młodzieży oraz program „Twoja pierwsza praca z EURES-em” pomagają osobom młodym w podjęciu praktyki zawodowej i pracy. Europejski Korpus Solidarności będzie wykorzystywał mocne strony i doświadczenie tych inicjatyw, czerpiąc w ten sposób korzyści z solidnej, wypracowanej podstawy, którą jednocześnie będzie rozwijał, aby móc oferować nowe możliwości, lepsze wyeksponowanie i większy wpływ. Europejski Korpus Solidarności będzie oferował nowe możliwości, które nie są wspierane przez obecne programy, a jednocześnie uprości dostęp do tych możliwości dla zainteresowanych osób młodych i organizacji. Europejski Korpus Solidarności będzie oferował jeden, łatwo dostępny punkt dostępu za pośrednictwem specjalnego portalu i będzie starał się dotrzeć do jak najszerszego grona organizacji uczestniczących i osób młodych. Ponadto opracuje i usprawni szkolenia poprzedzające staż, a także odpowiednie wsparcie i walidację efektów uczenia się po zakończeniu stażu.

Aby zapewnić ciągłość działań wolontariackich wspieranych na szczeblu unijnym, działania te, wspierane w ramach wolontariatu europejskiego i wchodzące w zakres geograficzny Europejskiego Korpusu Solidarności, będą przez niego wspierane w ramach staży w formie wolontariatu transgranicznego. Równolegle pozostałe działania w ramach wolontariatu europejskiego, które nie wchodzą w zakres geograficzny Europejskiego Korpusu Solidarności, będą nadal wspierane w ramach programu ustanowionego rozporządzeniem (UE) nr 1288/2013 7 . Jeśli chodzi o interpretację powiązanego prawodawstwa na szczeblu unijnym, celem zawartych we wniosku przepisów jest zagwarantowanie, aby zarówno staże w formie wolontariatu transgranicznego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, jak i działania wolontariackie, które będą nadal wspierane na mocy rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, były uznawane za równoważne z tymi, jakie są podejmowane w ramach wolontariatu europejskiego.

Aby zapewnić skuteczne i sprawne wdrożenie, Europejski Korpus Solidarności będzie maksymalnie wykorzystywał istniejące już w chwili obecnej ustalenia dotyczące zarządzania. Umożliwi to skupienie się na maksymalizacji wyników przy jednoczesnej minimalizacji obciążeń administracyjnych. Z tego względu wdrożenie Europejskiego Korpusu Solidarności zostanie powierzone istniejącym strukturom, mianowicie Komisji Europejskiej, również za pośrednictwem jej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA), a także agencjom krajowym odpowiedzialnym za zarządzanie działaniami, o których mowa w rozdziale „Młodzież” rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 ustanawiającego program „Erasmus+”.

Spójność z innymi politykami Unii

Działalność Europejskiego Korpusu Solidarności będzie spójna i komplementarna z wieloma stosownymi politykami i programami UE, między innymi dotyczącymi kształcenia i szkoleń, zatrudnienia, równouprawnienia płci, przedsiębiorczości (zwłaszcza przedsiębiorczości społecznej), obywatelstwa 8 oraz demokratycznego uczestnictwa, ochrony środowiska naturalnego, działania w dziedzinie klimatu, zapobiegania klęskom żywiołowym, gotowości na ich wystąpienie i usuwania ich skutków, rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, przekazywania artykułów żywnościowych i innych, zdrowia i dobrostanu, kreatywności i kultury, wychowania fizycznego i sportu, pomocy społecznej i świadczeń socjalnych, przyjmowania i integracji obywateli państw trzecich, współpracy i spójności terytorialnej.

Na pierwszym etapie Europejskiego Korpusu Solidarności, rozpoczętym w grudniu 2016 r., zmobilizowano osiem różnych programów unijnych w celu zagwarantowania osobom młodym z całej UE możliwości podjęcia wolontariatu, praktyki zawodowej lub pracy. Działania te, wdrożone przed wejściem lub po wejściu w życie proponowanego rozporządzenia, będą nadal opierały się na stosowaniu zasad i warunków określonych w poszczególnych programach UE, w ramach których finansowano te działania na pierwszym etapie Europejskiego Korpusu Solidarności.

Na drugim etapie, który rozpocznie się wraz z wejściem w życie proponowanego rozporządzenia, Europejski Korpus Solidarności będzie wspierało kilka programów UE. Niektóre z nich 9 zapewnią wsparcie poprzez wkład w pulę środków finansowych przydzielonych na Europejski Korpus Solidarności (dodatkowe wyjaśnienia na ten temat znajdują się w pkt 4); inne 10 mogą pomagać w realizacji założeń Europejskiego Korpusu Solidarności poprzez wspieranie działań wchodzących w jego zakres. Wkład ten będzie finansowany zgodnie z odpowiednimi aktami podstawowymi stosownych programów.

2.    PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Głównym celem niniejszego wniosku jest zapewnienie młodzieży możliwości zaangażowania się w działania solidarnościowe, w tym wolontariat, praktyki zawodowe, pracę oraz projekty opracowywane przez osoby młode z ich własnej inicjatywy, które będą zawierały w sobie istotny element edukacyjny sprzyjający rozwojowi osobistemu, społeczno-edukacyjnemu i zawodowemu osób młodych. W związku z tym treść niniejszego wniosku skupia się na wspieraniu mobilności, aktywnego zaangażowania, uczenia się pozaformalnego i szkolenia zawodowego młodzieży. Dodatkowo przyczyni się to do zwiększenia ich szans na zatrudnienie i ułatwi przejście do stałego zatrudnienia.

W tym względzie podstawą wniosku jest art. 165 ust. 4 oraz art. 166 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł 165 ust. 4 umożliwia Unii działanie w celu „sprzyjania rozwojowi wymiany młodzieży (…), a także zachęcania młodzieży do uczestnictwa w demokratycznym życiu Europy”. Działanie Unii na podstawie art. 166 ust. 4 stanowi odpowiednią podstawę prawną aktu takiego jak niniejszy wniosek, zmierzającego do „poprawy kształcenia zawodowego wstępnego i ustawicznego w celu ułatwienia integracji zawodowej i reintegracji z rynkiem pracy” oraz „ułatwienia dostępu do kształcenia zawodowego i sprzyjania mobilności instruktorów i kształcących się, a zwłaszcza młodzieży”.

Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)

W świetle skali europejskiej proponowanych celów – mobilizowania młodzieży do działania na rzecz solidarności w całej Unii Europejskiej – działanie na szczeblu unijnym jest właściwe. Unia Europejska ma do odegrania rolę we wspieraniu ogólnoeuropejskiego dążenia do solidarności. Działanie UE za pośrednictwem Europejskiego Korpusu Solidarności nie zastąpi podobnych działań państw członkowskich, ale będzie je uzupełniało i wspierało, z pełnym poszanowaniem zasady pomocniczości. Choć we wszystkich państwach członkowskich istnieją tradycje realizacji programów i instrumentów wspierających działania służące interesom publicznym, zwłaszcza poprzez wolontariat, to jednak są one dość zróżnicowane i niektóre państwa preferują ingerencję państwa, inne zaś pozwalają objąć przewodnictwo społeczeństwu obywatelskiemu. Ponadto istnieją różne koncepcje i konotacje działań solidarnościowych i wolontariatu, a rodzaje działań różnią się od siebie pod względem zakresu i okresu trwania. Co więcej, istnieją różne sposoby postrzegania powiązań między ochroną socjalną a wolontariatem, a także różne stopnie statusu prawnego, uczenia się i uznawania. Wszystko to prowadzi do rozdrobnienia na szczeblu unijnym, a to z kolei oznacza, że osoby młode w całej UE mają nierówny dostęp do oferowanych możliwości.

Działanie UE za pośrednictwem Europejskiego Korpusu Solidarności pomoże wyeliminować to rozdrobnienie, czego dowodzi towarzysząca niniejszemu wnioskowi ocena ex ante. Jednocześnie będzie to okazja do wykorzystania różnych doświadczeń z wielu państw członkowskich i pobudzi wolontariat w państwach członkowskich, w których dziś jest on mniej rozwinięty, zgodnie z sugestią zainteresowanych stron, z którymi konsultowano się w czasie przygotowywania niniejszego wniosku. Europejski Korpus Solidarności będzie uzupełniał istniejące publiczne i prywatne polityki, programy i działania, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Europejski Korpus Solidarności może pomóc w poprawie jakości poszczególnych staży dla młodzieży w całej UE oraz jakości walidacji efektów uczenia się podczas stażu poprzez stosowanie szeregu gwarancji dotyczących jakości takich jak Karta Europejskiego Korpusu Solidarności, znak jakości dla organizacji uczestniczących oraz zasady określone w ramach jakości staży.

Ponadto Europejski Korpus Solidarności będzie oferował młodzieży z całej UE pojedynczy punkt kontaktowy do wysokiej jakości staży solidarnościowych w formie wolontariatu i praktyk zawodowych, podczas gdy obecnie są one dostępne wyłącznie za pośrednictwem wielu programów. Dzięki temu wszyscy zainteresowane osoby młode z całej UE będą mieli równe szanse na podjęcie szerszego zakresu działań, a dostęp do nich będzie ułatwiony. Zgromadzenie różnych rodzajów staży pod jedną marką może także przyczynić się do podniesienia świadomości w kwestii możliwości dostępnych młodzieży i ich lepszego wyeksponowania.

Europejski Korpus Solidarności będzie oferował zarówno staże podejmowane w kraju innym niż kraj zamieszkania uczestników (praktyki transgraniczne) jak i praktyki podejmowane w kraju zamieszkania uczestników (praktyki w kraju). Ta elastyczność jest zgodna z wnioskami otrzymanymi od zainteresowanych stron, z którymi przeprowadzono konsultacje. Jeśli chodzi o staże transgraniczne, zwłaszcza w kontekście rozdrobnienia struktur i programów oferujących możliwość odbycia wolontariatu i praktyki zawodowej, a także różnic w pojmowaniu i koncepcjach sektora oferującego działania solidarnościowe, działania na poziomie indywidualnych państw członkowskich nie mogą zastąpić działań UE. Jeśli chodzi o staże w kraju, można oczekiwać, że Europejski Korpus Solidarności będzie miał charakter innowacyjny oraz że będzie pomagał w wyeliminowaniu problemów lokalnych lub krajowych z szerszej perspektywy europejskiej. W szczególności działanie UE może pomóc w zlikwidowaniu rozdrobnienia w ofercie staży i zapewnić integrację wszystkich osób młodych, także tych, które borykają się z przeszkodami w zaangażowaniu się w działalność międzynarodową. Działanie UE może również wprowadzić kontekst europejski i pomóc w znalezieniu europejskich rozwiązań określonych problemów, które nie kończą się na granicach państw.

Ponadto wykorzystanie istniejących struktur, które okazały się skuteczne i sprawne, będzie gwarancją skutecznego i sprawnego wdrożenia Europejskiego Korpusu Solidarności oraz synergii i komplementarności z działaniami państw członkowskich na rzecz młodzieży.

Proporcjonalność

We wniosku rozpatrzono wskazane luki w ofercie łatwo dostępnych możliwości zaangażowania się w działania solidarnościowe dla młodzieży; wniosek nie wykracza poza zakres niezbędny do osiągnięcia jego celów.

Wybór instrumentu

Proponowanym instrumentem jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady.

3.WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

W czasie prac nad niniejszym wnioskiem oraz towarzyszącą mu oceną ex ante odbyły się konsultacje na różnych szczeblach z udziałem szerokiego grona zainteresowanych stron oraz obywateli, organów administracji publicznej i innych instytucji i organów UE (mianowicie Parlamentu Europejskiego, Rady, Komitetu Regionów oraz Komitetu Ekonomiczno-Społecznego).

Przeprowadzono ośmiotygodniowe konsultacje społeczne drogą elektroniczną i otrzymano 660 odpowiedzi i 82 stanowiska. Konsultacje udostępniono w 23 językach urzędowych UE i odpowiedzi przyjmowano we wszystkich tych językach. Ponadto w dniu 12 kwietnia 2017 r. odbyło się szerokie forum zainteresowanych stron, w którym wzięło udział około 700 uczestników, i zorganizowano ukierunkowane konsultacje z państwami członkowskimi i kluczowymi zainteresowanymi podmiotami (w tym organizacjami wolontariackimi, organizacjami solidarnościowymi, przedstawicielami młodzieży, publicznymi służbami zatrudnienia oraz koordynatorami sieci EURES, koordynatorami gwarancji dla młodzieży, partnerami społecznymi, spółkami, beneficjentami programów i zainteresowanymi podmiotami uczestniczącymi w programie, w tym władzami krajowymi i krajowymi agencjami programu „Erasmus+”).

Szczegółowy przegląd procesu konsultacji stanowi załącznik do oceny ex ante towarzyszącej niniejszemu wnioskowi. Poniżej podsumowano główne elementy wynikające z tych konsultacji.

W skrócie, zainteresowane podmioty uczestniczące w konsultacjach wyraziły ogólne zadowolenie w odniesieniu do kwestii przejrzystości i politycznego uznania dla zaangażowania młodzieży na rzecz solidarności. Z zadowoleniem przyjęto nowe możliwości dla młodzieży w zakresie dokonania zmian dzięki Europejskiemu Korpusowi Solidarności. Strony podkreśliły potencjał Europejskiego Korpusu Solidarności do wzmacniania integracji, solidarności wewnątrzeuropejskiej i międzypokoleniowej oraz do promowania wspólnych wartości. Niemniej jednak strony podkreśliły potrzebę dodatkowego finansowania, które umożliwi przyjęcie podejścia sprzyjającego integracji, pozwalającemu na udział osób młodych ze środowisk defaworyzowanych oraz małych organizacji, a także na wysokiej jakości staże, przy jednoczesnym wykorzystaniu dotychczasowych struktur.

Mówiąc konkretnie, jedną z kluczowych kwestii poruszonych przez zainteresowane podmioty była potrzeba przyjęcia podejścia integracyjnego. W istocie wiele zainteresowanych stron wspomniało konkretnie o potrzebie skupienia się na integracji wszystkich osób młodych, także tych, którzy pochodzą ze środowisk defaworyzowanych i mają mniejsze możliwości.

Zainteresowane podmioty podkreśliły, że Europejski Korpus Solidarności powinien skupiać się na solidarności jeszcze bardziej niż dotychczasowe programy, z jasną definicją „działań solidarnościowych”. Zainteresowane podmioty przyznały, że działania w zakresie Europejskiego Korpusu Solidarności mogą przyczynić się do rozwoju umiejętności i kompetencji, a tym samym wspierać uczenie się pozaformalne i nieformalne oraz szanse młodzieży na zatrudnienie. Organizacje jednomyślnie podkreśliły potrzebę szkolenia wolontariuszy, a niektóre z nich wspomniały również o potrzebie wydawania certyfikatu dla wolontariuszy.

Główne zastrzeżenia wyrażone przez zainteresowane podmioty dotyczyły możliwego pokrywania się z istniejącymi programami oraz braku finansowania. Wiele stron wnosiło o utworzenie oddzielnego budżetu na Europejski Korpus Solidarności. Większość zainteresowanych stron podkreśliła, że w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb Europejski Korpus Solidarności musi uzyskać wystarczające dodatkowe środki jako uzupełnienie zasobów dostępnych w ramach dotychczasowych programów. Większość zainteresowanych stron zażądała także wyraźnego rozróżnienia między wolontariatem a działaniami zawodowymi w celu uniknięcia kwestii taniej lub nieodpłatnej pracy, na przykład zastępowania stażystów i pracowników wolontariuszami.

W kwestii wdrożenia zainteresowane podmioty podkreśliły, że powinno być ono ograniczone pod względem rozmiarów i efektywne, aby uniknąć zbędnych obciążeń administracyjnych dla osób młodych i organizacji. Strony podkreśliły też istotne znaczenie zapewnienia wysokich standardów jakości oraz wykorzystania synergii i doświadczeń z istniejących, dobrze funkcjonujących mechanizmów takich jak wolontariat europejski. Wśród istotnych czynników służących osiągnięciu tego celu zainteresowane podmioty podkreśliły potrzebę jasnego podziału ról i kompetencji organów wykonawczych, sprecyzowania zasad akredytacji organizacji, dobrze funkcjonującego narzędzia kojarzenia organizacji i wolontariuszy oraz wysokiej jakości systemu wsparcia dla uczestników.

Jeśli chodzi o zakres geograficzny, większość zainteresowanych stron opowiadała się za koniecznością zapewnienia spójności z warunkami dotychczasowych programów. Zainteresowane podmioty poparły proponowaną możliwość wzmocnienia działań solidarnościowych na szczeblu lokalnym jako uzupełnienie możliwości transgranicznych i przyznały, że ułatwiłyby one uczestnictwo osobom młodym ze środowisk w niekorzystnej sytuacji. Niemniej jednak kilka zainteresowanych stron podkreśliło potrzebę współpracy i koordynacji z rządami krajowymi i lokalnymi społecznościami w celu zapewnienia komplementarności z dotychczasowymi programami.

Wniosek dotyczący Europejskiego Korpusu Solidarności w dużej mierze odzwierciedla poglądy i zalecenia zebrane w trakcie konsultacji. Zgodnie z nimi Europejski Korpus Solidarności będzie oferował nowe możliwości dostępne dla wszystkich osób młodych, z naciskiem na zaspokojenie potrzeb w zakresie solidarności oraz na zachęcanie do uczestnictwa osób młodych w niekorzystnej sytuacji, w tym poprzez zaplanowanie w stosownych przypadkach dodatkowego wsparcia finansowego. Będzie on też kładł szczególny nacisk na zapewnienie istotności i jakości wspieranych działań. Uczestnikom oferowane będą środki dotyczące jakości i wsparcia takie jak ubezpieczenie, internetowe wsparcie językowe, ogólne szkolenia internetowe i szkolenia szczegółowe, certyfikat Europejskiego Korpusu Solidarności oraz wsparcie po odbyciu stażu. Kwestie jakości będą dotyczyły również organizacji chcących oferować staże w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. W tym celu oraz zgodnie z sugestiami zebranymi w trakcie konsultacji wprowadzony zostanie znak jakości jako warunek wstępny uczestnictwa dla wszystkich zainteresowanych organizacji. Jego celem będzie sprawdzenie przestrzegania przez nie zasad i wymogów Karty Europejskiego Korpusu Solidarności w zakresie ich praw i obowiązków na wszystkich etapach doświadczenia solidarności.

Według zaleceń zainteresowanych stron Komisja Europejska będzie starała się o większą przyjazność dla użytkownika oraz o zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z procesem rejestracji i składania wniosków, zarówno dla osób młodych, jak i organizacji. Krokiem w tym kierunku jest właśnie opracowanie portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Portal oraz narzędzie do kojarzenia zapewniają pojedynczy punkt kontaktowy do działań solidarnościowych w całej Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o potrzebę zagwarantowania dodatkowego finansowania, którego domagało się wiele zainteresowanych stron, Europejski Korpus Solidarności będzie finansowany zarówno z dodatkowych zasobów, jak i wkładów pochodzących z kilku dotychczasowych programów zgodnych z celami Europejskiego Korpusu Solidarności, co pozwoli na maksymalizację efektów synergii i komplementarności z dotychczasowymi mechanizmami. Zainteresowane podmioty opowiadały się także za wyraźnym rozróżnieniem między wolontariatem a działalnością zawodową. Postulat ten zostanie zrealizowany nie tylko w zakresie definicji działań objętych wsparciem, ale także w stosunku do wsparcia finansowego przeznaczonego na te działania. W tym zakresie we wniosku ustawodawczym wprowadza się orientacyjny podział wsparcia finansowego na staże i projekty solidarnościowe (80 % na staże w formie wolontariatu i projekty solidarnościowe z jednej strony oraz 20 % na praktyki zawodowe i miejsca pracy z drugiej strony), co również powinno pomóc w zapewnieniu ciągłości działań objętych wsparciem w ramach programów na rzecz Europejskiego Korpusu Solidarności.

W kontekście zakresu geograficznego początkowym punktem wdrożenia Europejskiego Korpusu Solidarności będą państwa członkowskie UE. Proponowane rozporządzenie przewiduje jednak możliwość włączenia innych krajów na podstawie umów dwustronnych z tymi krajami.

Ocena skutków

Oceny skutków nie przeprowadzono, ponieważ Europejski Korpus Solidarności został już utworzony przez Komisję w komunikacie z grudnia 2016 r. Cel niniejszego rozporządzenia stanowi działanie następcze do komunikatu; niemniej jednak, ponieważ będzie się to wiązało ze znacznymi wydatkami, do wniosku dołączono ocenę ex ante w celu spełnienia wymogów rozporządzenia finansowego.

W ramach oceny ex ante zbadano wyzwania na dwóch poziomach: skupiono się na osobach młodych i ich możliwościach angażowania się w działania solidarnościowe z jednej strony, a także na szerszych potrzebach społecznych, instytucjonalnych i organizacyjnych z drugiej strony. W ocenie ex ante wykazano, że w ramach europejskiej inicjatywy na rzecz młodzieży w dziedzinie solidarności Unia musi stawić czoła następującym głównym wyzwaniom:

należy wyeliminować rozdrobnienie i zagwarantować więcej możliwości, aby wspierać zaangażowanie osób młodych i organizacji w działania solidarnościowe, mianowicie przez połączenie wolontariatu i doświadczeń zawodowych w jedną strukturę ze wspólnym podejściem do jakości oraz opracowanie dobrze rozpoznawalnego, szerokiego systemu walidacji zdobytych doświadczeń i wiedzy, niezależnie od kontekstu, w którym zostały zdobyte. Należy także zapewnić łatwy i równy dostęp dzięki procedurom o ograniczonych rozmiarach oraz przewidzieć odpowiednie środki służące włączeniu osób młodych ze środowisk defaworyzowanych;

należy zadbać o to, aby staże oraz działania oferowane w ramach europejskiej inicjatywy na rzecz młodzieży w dziedzinie solidarności odpowiadały niezaspokojonym potrzebom społecznym oraz aby wspólne standardy jakości i jednolitego podejścia do sposób rozumienia procesu zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji były walidowane w kontekście transgranicznym.

W ocenie ex ante skupiono się na dwóch opcjach, mianowicie: 1) na dalszym wdrażaniu Europejskiego Korpusu Solidarności przy pomocy poszczególnych istniejących programów, co miało miejsce w czasie pierwszego etapu rozpoczętego w grudniu 2016 r., kiedy działania solidarnościowe były finansowane w ramach ośmiu programów, z których każdy posiadał własną podstawę prawną, własne cele i budżet; 2) na opracowaniu nowej, odrębnej inicjatywy, bardziej skupionej na kwestii solidarności, która czerpałaby z doświadczeń dotychczasowych programów, ale także posiadała własny jasno określony zestaw celów i zapewniała większą jasność co do celu i zakresu podejmowanych działań.

Zaniechano możliwości wykorzystania podstawy prawnej jednego z dotychczasowych programów, ponieważ w efekcie powstałby program o skomplikowanym zestawie pokrywających się ze sobą celów i ograniczonym wyeksponowaniu działań solidarnościowych na tle szerszych ram. Ponadto takie podejście doprowadziłoby do odejścia zainteresowanych stron od innych programów.

W związku z tym wskazano dwie opcje, które zbadano i porównano przy pomocy poniższych kryteriów, zgodnych z sugestiami zainteresowanych stron zgłoszonymi w czasie konsultacji:

dostępność (wyeksponowanie i jasność dla organizacji, osób młodych i innych zainteresowanych stron co do sposobu uczestnictwa i dostępu do finansowania działań solidarnościowych);

jakość (procedury i kryteria zapewniające jakość i bezpieczeństwo staży);

integracja (środki służące zapewnieniu uczestnictwa osób młodych w niekorzystnej sytuacji);

synergia (zaangażowanie organizacji podejmujących działania solidarnościowe, niezależnie od ich zasięgu – lokalnego, regionalnego, krajowego lub europejskiego i synergia między nimi);

wydajność i prostota przepisów dotyczących zarządzania oraz niskie koszty administracyjne.

Na podstawie tej wielowymiarowej analizy wykazano, że opcją, która przyniosłaby lepsze rezultaty według tych wszystkich uwzględnionych kryteriów, jest opcja 2 (opracowanie nowej, odrębnej inicjatywy bardziej skupionej na kwestii solidarności) i tę właśnie opcję uznano zatem za opcję preferowaną. Zapewni ona jeden wyraźny punkt dostępu dla organizacji i osób młodych oraz lepiej wyeksponuje działania solidarnościowe. Wprowadzi bardziej otwarte podejście dzięki specjalnej strategii na rzecz integracji. Zapewni ogólną jakość staży oraz przygotowanie młodych uczestników za pomocą szeregu określonych procesów i kryteriów jakościowych (takich jak znak jakości dla organizacji, szkolenie, ubezpieczenie itp.). Wprowadzi nową synergię między działaniami i ich rozpoznawalność, ponieważ osadzi je we wspólnych ramach i pomoże w stworzeniu nowych sieci między ludźmi i organizacjami o tych samych aspiracjach na rzecz solidarności. Ponadto opcja 2 umożliwi jednocześnie obniżenie kosztów zarządzania i osiągnięcie lepszych efektów (większe korzyści w stosunku do zainwestowanych środków).

W odniesieniu do preferowanej opcji wzięto pod uwagę różne mechanizmy realizacji: zarządzanie bezpośrednie, zarządzanie pośrednie lub połączenie obu tych mechanizmów. W analizie wykazano, że to ostatnie rozwiązanie – połączenie zarządzania bezpośredniego i pośredniego – zapewniłoby najbardziej opłacalne wdrożenie, pozwalające na osiągnięcie wyznaczonego celu, jakim jest zmobilizowanie 100 000 osób młodych do 2020 r. Wyniki oceny ex ante wskazują na to, że osiągnięcie tego celu wymaga wystarczających i regularnych zasobów finansowych.

Wyniki oceny ex ante uwidoczniły także oczekiwane pozytywne oddziaływanie społeczne preferowanej opcji zarówno na poziomie indywidualnym (na przykład podnoszenie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji, cennych dla rozwoju osobistego i zawodowego; większe poczucie solidarności i lepsza postawa obywatelska, cenne dla ich rozwoju społecznego i obywatelskiego), jak i na poziomie społecznym (na przykład uwzględnienie potrzeb występujących w społecznościach i związany z tym wpływ na dobrobyt i dobrostan społeczny; większe wsparcie organizacji zaangażowanych w solidarność, przynoszące pozytywne efekty w zakresie ich zaangażowania oraz możliwości oferowanych młodzieży; wkład w realizację innych celów polityki takich jak uczestnictwo młodzieży, ochrona ludności, włączenie społeczne, spójność, rozwój regionalny, ochrona środowiska; poprawa wizerunku młodzieży w niektórych krajowych mediach).

Wspieranie uczestnictwa młodzieży i kapitału społecznego jest również ściśle związane ze wzrostem gospodarczym. Zwiększenie uczestnictwa i szans na zatrudnienie osób młodych może mieć pozytywny wpływ na zatrudnienie i wzrost makroekonomiczny. Niemniej jednak, z uwagi na stosunkowo niewielki zakres proponowanych działań oraz fakt, iż ich skutki będą obejmowały całą Europę, nie zaś jedno państwo członkowskie lub jeden sektor, zbadanie realnego wpływu w wymiarze ekonomicznym nie było możliwe. Analogicznie uznano, że przeprowadzenie dogłębnej analizy oddziaływania na środowisko nie jest istotne. W ocenie ex ante potwierdzono, że podobnie jak w przypadku innych programów wspierania mobilności Europejski Korpus Solidarności będzie zasadniczo generował zwiększone zapotrzebowanie na transport, co z kolei może ewentualnie doprowadzić do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Ten skutek uznano jednak za nieznaczny w stosunku do ogólnego stopnia natężenia mobilności w Europie. Niemniej jednak należy zauważyć, że Europejski Korpus Solidarności może, jako efekt uboczny, odegrać ważną rolę w podniesieniu świadomości osób młodych i zmobilizowaniu ich w kwestiach ochrony środowiska, co już miało miejsce na pierwszym etapie, gdy różne programy wspierały liczne projekty związane z ochroną środowiska.

Niniejszy wniosek jest w pełni spójny z założeniami preferowanej opcji.

Prawa podstawowe

Niniejszy wniosek jest w pełni zgodny z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej 11 , w której stwierdzono, że solidarność jest jedną z uniwersalnych wartości, na których zbudowana jest UE. W szczególności niniejszy wniosek w pełni uwzględnia prawa i zakazy określone w art. 5 (Zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej), 14 (Prawo do nauki), 15 (Wolność wyboru zawodu i prawo do podejmowania pracy), 21 (Niedyskryminacja), 24 (Prawa dziecka), 26 (Integracja osób niepełnosprawnych), 31 (Należyte i sprawiedliwe warunki pracy) oraz 32 (Zakaz pracy dzieci i ochrona młodocianych w pracy) wspomnianej karty.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Komisja proponuje finansowanie trzech czwartych budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności poprzez przesunięcie środków z dotychczasowych programów. Pozostała kwota zostanie pokryta poprzez mobilizację łącznego marginesu na zobowiązania w 2018 r. oraz przy pomocy dostępnych nieprzydzielonych marginesów w latach 2019 i 2020.

Główna kwota odniesienia w ramach działu 1a na lata 2018–2020 wynosi 294,2 mln EUR, co obejmuje przeniesienie środków w ramach tych samych działów z programu „Erasmus+” (197,7 mln EUR) oraz programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (10 mln EUR).

Przydział środków w dziale 1a zostanie uzupełniony przez wkłady z programów w innych działach w ramach dotychczasowego przydziału środków na te programy, zgodnie z celem, jakim jest uwzględnienie działań solidarnościowych w ramach poszczególnych programów UE oraz środków budżetu UE. Proponowana łączna kwota wkładu z innych działów wynosi 47,3 mln EUR i opiera się na następujących programach: Europejski Fundusz Społeczny (35 mln EUR), Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (6 mln EUR), program LIFE (4,5 mln EUR) oraz Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (1,8 mln EUR).

Szczegółowy wpływ finansowy wniosku i wpływ na budżet przedstawiono w ocenie skutków finansowych regulacji załączonej do niniejszego wniosku.

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania

Zgodnie z przeprowadzoną analizą w ramach oceny ex ante towarzyszącej niniejszemu wnioskowi, aby zapewnić skuteczne i sprawne wdrożenie, efekt synergii oraz zminimalizowanie obciążeń administracyjnych, Europejski Korpus Solidarności będzie wykorzystywał dotychczasowy sposób zarządzania i wdrażania obowiązujący w ramach programu „Erasmus+”. Dzięki wykorzystaniu pozytywnych doświadczeń we wdrażaniu tego programu oraz jego struktur proponowany wniosek przewiduje jasny podział zadań z zakresu zarządzania programem między Komisję, agencje krajowe ustanowione w ramach programu „Erasmus+” oraz Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA). Od czasu jej powstania w 2006 r. EACEA skutecznie wdraża poszczególne części programów „Erasmus+”, „Kreatywna Europa”, „Europa dla Obywateli” oraz „Wolontariusze pomocy UE” (i inne programy je poprzedzające), osiągając w tym wysoki poziom, co potwierdzają wyniki licznych niezależnych ocen zewnętrznych. Zgodnie z wymogiem rozporządzenia (WE) nr 58/2003 ustanawiającego statut agencji wykonawczych 12 przed przekazaniem programów do agencji wykonawczych przeprowadzono analizę kosztów i korzyści i wykazano opłacalność wykorzystania EACEA do określonych zadań związanych z wdrożeniem Europejskiego Korpusu Solidarności. W tym samym czasie skuteczny model agencji krajowych w ramach programu „Erasmus+” przyniósł wyraźne efekty, czemu towarzyszyły wysoki poziom wiarygodności i należyte zarządzanie finansami.

Organizacja Europejskiego Korpusu Solidarności pod względem monitorowania i oceny będzie polegała na stałym monitorowaniu w celu analizowania postępów oraz na dokonywaniu oceny w celu zbadania istniejących dowodów na skuteczność osiągniętych wyników.

Mechanizm monitorowania będzie oparty na szerokiej analizie wyników ilościowych oraz jakościowych Europejskiego Korpusu Solidarności. Wyniki ilościowe będą systematycznie gromadzone za pomocą systemów informatycznych stosowanych do zarządzania działaniami Europejskiego Korpusu Solidarności. Wyniki jakościowe będą monitorowane za pomocą okresowych badań skierowanych do osób i organizacji uczestniczących. Mechanizmy sprawozdawczości i oceny ustalone przez wszystkie organy wykonawcze zapewnią kompleksowe monitorowanie wdrożenia wniosku.

W 2020 r. Komisja opublikuje sprawozdanie podsumowujące postępy w realizacji celu, jakim jest zaoferowanie 100 000 młodym ludziom możliwości w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Wniosek zostanie także poddany niezależnej ocenie po czterech latach od daty rozpoczęcia jego stosowania w celu zbadania wyników jakościowych działań objętych wsparciem, w tym ich wpływu na osoby młode i organizacje. Ocena ta powinna uwzględniać istniejące dowody na skuteczność i wpływ efektów działań Europejskiego Korpusu Solidarności. Źródła weryfikacji będą obejmowały dane z monitorowania, informacje ujęte w planach prac oraz sprawozdaniach organów wykonawczych, wyniki związane z rozpowszechnianiem informacji, badania oparte na dowodach, ankiety itp.

Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

Rozdział I – Postanowienia ogólne proponowanego rozporządzenia określa jego przedmiot, definicje poszczególnych powtarzających się pojęć, cele ogólne i szczegółowe działań Europejskiego Korpusu Solidarności oraz spójność i komplementarność działań Unii. Celem Europejskiego Korpusu Solidarności jest zwiększenie zaangażowania osób młodych i organizacji w działania solidarnościowe wysokiej jakości, dostępne dla wszystkich osób młodych, będące jednym ze sposobów wzmocnienia spójności i solidarności w Europie, wspierania społeczności oraz reagowania na wyzwania społeczne.

Rozdział II – Działania Europejskiego Korpusu Solidarnościzawiera opis działań przewidzianych w celu osiągnięcia celów proponowanego rozporządzenia. Środki wsparcia Unii obejmują staże i projekty solidarnościowe i działania służące tworzeniu sieci kontaktów solidarnościowych z jednej strony oraz środki dotyczące jakości i wsparcia z drugiej strony.

Rozdział III – Przepisy finansowe określa wysokość budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2018–2020 oraz zaplanowane formy finansowania ze środków UE. Główna kwota odniesienia obejmuje przeniesienie środków z programu „Erasmus+” (197,7 mln EUR) i programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (10 mln EUR) oraz dodatkowe zasoby na lata budżetowe 2018, 2019 oraz 2020. Pulę środków finansowych uzupełniają wkłady z różnych działów i kilku programów unijnych.

Rozdział IV – Uczestnictwo w Europejskim Korpusie Solidarności ściśle określa kryteria dla państw, osób i organizacji uczestniczących. Państwa uczestniczące to państwa członkowskie UE i ewentualnie inne państwa na podstawie umów dwustronnych. Osoby młode w wieku 17–30 lat mogą zarejestrować się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności, natomiast rozpoczęcie uczestnictwa jest możliwe wyłącznie dla osób w wieku 18–30 lat. Organizacja uczestnicząca, która może składać zarejestrowanym osobom oferty staży lub działań solidarnościowych, to podmiot publiczny lub prywatny lub organizacja międzynarodowa podejmująca działania solidarnościowe w państwach uczestniczących, pod warunkiem, że taki podmiot uzyska znak jakości potwierdzający spełnienie przez niego wymogów Europejskiego Korpusu Solidarności.

Rozdział V – Wykonanie, wyniki i upowszechnianie zawiera przepisy dla Komisji i państw uczestniczących służące zapewnieniu regularnego monitorowania, sprawozdawczości i oceny wyników Europejskiego Korpusu Solidarności, a także zapewnieniu rozpowszechniania informacji, reklamy i działań następczych w zakresie wszystkich działań objętych wsparciem Europejskiego Korpusu Solidarności.

Rozdział VI – System zarządzania i audytu określa organy wykonawcze Europejskiego Korpusu Solidarności. Pod względem zarządzania proponowany tryb wdrażania polega na połączeniu zarządzania pośredniego (za pośrednictwem agencji krajowych na szczeblu krajowym) oraz zarządzania bezpośredniego (za pośrednictwem Komisji na szczeblu unijnym, w tym z wykorzystaniem agencji wykonawczej na podstawie analizy kosztów i korzyści). Takie połączenie sposobów zarządzania opiera się na pozytywnym doświadczeniu wdrożenia programu „Erasmus+” i wykorzystuje dotychczasowe struktury tego programu. Wniosek przewiduje, że organy krajowe oraz agencje krajowe wyznaczone do zarządzania działaniami na rzecz młodzieży w ramach programu „Erasmus+” będą również pełniły funkcję organów krajowych i agencji krajowych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w stosownych państwach uczestniczących. W przypadku państw, w których nie wyznaczono organu krajowego ani agencji narodowej, zostaną one ustanowione zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1288/2013. Agencje narodowe będą odpowiadały za główną część środków finansowych i będą działały na podstawie umowy o delegowaniu zadań. Ponadto w przypadku niektórych zadań związanych z wdrożeniem Europejskiego Korpusu Solidarności Komisja skorzysta z usług Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Przy wdrażaniu niniejszego rozporządzenia Komisja będzie wykonywała zadania obejmujące wybór kierunku polityki, w szczególności wyznaczenie celów i priorytetów, przyjęcie programów prac (w tym decyzji w sprawie finansowania), reprezentowanie Komisji w komitecie programowym itp. Agencja wykonawcza będzie odpowiadała za realizację zadań takich jak rozpoczęcie i zakończenie procedur udzielania dofinansowania i udzielania zamówień, monitorowanie projektu, kontrola finansowa i rachunkowość, wkład w ocenę programu i różne zadania pomocnicze.

Rozdział VII – System kontroli przewiduje niezbędny system nadzoru, mający na celu zapewnienie uwzględnienia ochrony interesów finansowych Unii przy wdrażaniu działań finansowanych na mocy rozporządzenia w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności.

Rozdział VIII – Przepisy wykonawcze zawiera niezbędne przepisy dotyczące nadania Komisji określonych kompetencji w celu przyjęcia programów prac w drodze aktów wykonawczych. Jeśli chodzi o komitet wymagany w rozporządzeniu (UE) nr 182/2011 13 i mający wspomagać Komisję w procesie przyjmowania aktów wykonawczych, we wniosku powołuje się komitet ustanowiony na mocy art. 36 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 ustanawiającego program „Erasmus+”. Komitet pracowałby w różnych konfiguracjach (program „Erasmus+” oraz Europejski Korpus Solidarności) z umożliwieniem państwom członkowskim powołania swoich delegatów na potrzeby poszczególnych konfiguracji.

Rozdział IX – Przepisy zmieniające i końcowe określa niezbędne zmiany podstawowych aktów tych programów, które przekierowują środki finansowe ze swoich odpowiednich puli środków na lata 2014–2020 na działania Europejskiego Korpusu Solidarności. Przepisy końcowe określają datę wejścia w życie proponowanego rozporządzenia, które wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich od dnia 1 stycznia 2018 r.

2017/0102 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

ustanawiające ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, (UE) nr 1293/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1305/2013, (UE) nr 1306/2013 oraz decyzję nr 1313/2013/UE

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 165 ust. 4 i art. 166 ust. 4,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 14 ,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów 15 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 16 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Unia Europejska opiera się na solidarności jej obywateli oraz jej państw członkowskich. Unia w swoich działaniach kieruje się tą wspólną wartością, która zapewnia jedność niezbędną do stawiania czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom społecznym, w czym młodzi Europejczycy chcą pomóc, wykazując swoją solidarność w praktyce.

(2)W orędziu o stanie Unii z dnia 14 września 2016 r. 17 podkreślono potrzebę inwestowania w młodzież i ogłoszono utworzenie Europejskiego Korpusu Solidarności w celu stworzenia na rzecz młodzieży z całej Unii możliwości wniesienia znaczącego wkładu do społeczeństwa, wyrażenia solidarności oraz rozwijania swoich umiejętności, a zatem nie tylko wykonywania pracy, ale i nabywania cennych ludzkich doświadczeń.

(3)W komunikacie pt. „Europejski Korpus Solidarności” z dnia 7 grudnia 2016 r. 18 Komisja podkreśliła potrzebę wzmocnienia podstaw prac na rzecz solidarności w całej Europie, aby zapewnić młodzieży więcej lepszych możliwości podejmowania działań solidarnościowych o szerokim zasięgu oraz aby wspierać podmioty krajowe i lokalne w ich próbach stawienia czoła różnym wyzwaniom i kryzysom. Komunikatem tym Komisja rozpoczęła pierwszy etap Europejskiego Korpusu Solidarności, w czasie którego zmobilizowano różne programy unijne w celu zaoferowania młodzieży z całej UE możliwości podjęcia wolontariatu, praktyki zawodowej lub pracy. Działania te, wdrożone przed wejściem lub po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, powinny nadal opierać się na stosowaniu zasad i warunków określonych w poszczególnych programach Unii, w ramach których finansowano te działania w czasie pierwszego etapu Europejskiego Korpusu Solidarności.

(4)Młodzieży należy zapewnić łatwo dostępne możliwości zaangażowania się w działania solidarnościowe, które mogłyby umożliwić im wyrażenie ich zobowiązania do działania na rzecz społeczności oraz zdobycie przydatnego doświadczenia, przydatnych umiejętności i kompetencji w kontekście ich rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego, a tym samym zwiększenie ich szans na zatrudnienie. Działania te wspierałyby także mobilność młodych wolontariuszy, stażystów i pracowników.

(5)Działania solidarnościowe oferowane młodzieży powinny być wysokiej jakości, w takim sensie, iż powinny stanowić odpowiedź na niezaspokojone potrzeby społeczne, przyczyniać się do wzmocnienia społeczności, oferować młodzieży możliwość zdobycia cennej wiedzy i kompetencji, być finansowo dostępne dla młodzieży oraz zostać wdrożone w bezpiecznych i zdrowych warunkach.

(6)Europejski Korpus Solidarności zapewniłby pojedynczy punkt kontaktowy do działań solidarnościowych w całej Unii Europejskiej. Należy zapewnić spójność i komplementarność tych ram z innymi stosownymi politykami i programami Unii. Europejski Korpus Solidarności powinien wykorzystywać mocne strony i synergię dotychczasowych programów, zwłaszcza wolontariatu europejskiego. Powinien on także uzupełniać starania państw członkowskich na rzecz wspierania młodzieży i ułatwiania im przejścia od szkoły do zatrudnienia w ramach gwarancji dla młodzieży 19 poprzez zapewnienie im dodatkowych możliwości wejścia na rynek pracy w formie praktyk zawodowych lub stanowisk pracy w dziedzinach związanych z solidarnością w ich stosownych państwach członkowskich oraz w kontekście transgranicznym. Należy zapewnić komplementarność z dotychczasowymi unijnymi sieciami związanymi z działaniami w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, takimi jak europejska sieć publicznych służb zatrudnienia oraz sieci EURES i Eurodesk. Ponadto należy zapewnić komplementarność między dotychczasowymi mechanizmami powiązanymi, zwłaszcza krajowymi programami na rzecz solidarności i programami wspierania mobilności młodzieży, a Europejskim Korpusem Solidarności, wykorzystując w stosownych przypadkach sprawdzone rozwiązania.

(7)Aby zmaksymalizować wpływ Europejskiego Korpusu Solidarności, należy wprowadzić przepisy umożliwiające programom unijnym takim jak Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, program „Europa dla Obywateli”, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, program działań w dziedzinie zdrowia wniesienie wkładu w realizację celów Europejskiego Korpusu Solidarności poprzez wspieranie jego działań. Wkład ten powinien być finansowany zgodnie z odpowiednimi aktami podstawowymi stosownych programów. Po uzyskaniu ważnego znaku jakości Europejskiego Korpusu Solidarności beneficjenci powinni uzyskać dostęp do portalu Europejskiego Korpusu Solidarności oraz mieć zapewnione środki dotyczące jakości i wsparcia w zależności od rodzaju oferowanych działań.

(8)Europejski Korpus Solidarności powinien otwierać osobom młodym nowe możliwości odbycia wolontariatu, praktyki zawodowej lub podjęcia pracy w dziedzinach związanych z solidarnością, a także dawać im możliwość opracowywania lub rozwijania projektów solidarnościowych z ich własnej inicjatywy. Takie możliwości powinny wspierać ich rozwój osobisty, edukacyjny, społeczny, obywatelski i zawodowy. Europejski Korpus Solidarności powinien również wspierać działania służące tworzeniu sieci kontaktów na rzecz uczestników i organizacji Europejskiego Korpusu Solidarności, a także środki zapewniające jakość działań objętych wsparciem i usprawniające system walidacji efektów uczenia się.

(9)Wolontariat stanowi ważne doświadczenie w kontekście uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, co wspiera rozwój osobisty, społeczno-edukacyjny i zawodowy oraz aktywne obywatelstwo i szanse na zatrudnienie młodzieży. Wolontariat nie powinien wpływać negatywnie na potencjalną lub dotychczasową pracę za wynagrodzeniem i nie powinien być wykorzystywany jako jej zamiennik. Aby zapewnić ciągłość działań wolontariackich wspieranych na szczeblu unijnym, działania wolontariackie w ramach wolontariatu europejskiego, które wchodzą w zakres geograficzny Europejskiego Korpusu Solidarności, powinny być przez niego wspierane w ramach staży w formie wolontariatu transgranicznego. Pozostałe działania wolontariackie w ramach wolontariatu europejskiego, które nie wchodzą w zakres geograficzny Europejskiego Korpusu Solidarności, powinny być nadal wspierane w ramach programu ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1288/2013 ustanawiającym „Erasmus+”: unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu 20 . Jeśli chodzi o wykładnię powiązanego prawodawstwa na szczeblu unijnym, zarówno staże w formie wolontariatu transgranicznego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, jak i działania wolontariackie, które będą nadal wspierane na mocy rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, powinno się uznawać za równoważne ze stażami i działaniami podejmowanymi w ramach wolontariatu europejskiego.

(10)Praktyki zawodowe i miejsca pracy w dziedzinach związanych z solidarnością mogą zapewnić młodzieży dodatkowe możliwości wejścia na rynek pracy, przyczyniając się jednocześnie do rozwiązania kluczowych problemów społecznych. Może to poprawić szanse na zatrudnienie i zwiększyć produktywność młodzieży oraz ułatwić im przejście od edukacji do zatrudnienia, zwiększając ich szanse na rynku pracy. Oferowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności możliwości odbywania praktyk zawodowych powinny być opłacane przez organizację uczestniczącą i być zgodne z zasadami jakości określonymi w zaleceniu Rady z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie ram jakości staży 21 . Oferowane praktyki zawodowe i miejsca pracy powinny być dla młodzieży krokiem do wejścia na rynek pracy, a zatem powinno im towarzyszyć adekwatne wsparcie po odbyciu stażu. Stosowne podmioty rynku pracy, zwłaszcza publiczne i prywatne służby zatrudnienia, partnerów społecznych oraz izby handlu, powinny zapewniać ułatwienia w zakresie praktyk zawodowych i podjęcia pracy. Jako organizacje uczestniczące powinny one móc ubiegać się o dofinansowanie za pośrednictwem stosownej struktury wykonawczej Europejskiego Korpusu Solidarności, mającej na celu pośredniczenie między młodymi uczestnikami a pracodawcami oferującymi możliwość odbycia praktyki zawodowej lub podjęcia pracy w sektorach związanych z solidarnością.

(11)Duch inicjatywy młodzieży jest istotną wartością dla społeczeństwa oraz rynku pracy. Europejski Korpus Solidarności powinien przyczyniać się do pielęgnowania tego aspektu poprzez oferowanie młodzieży możliwości opracowywania lub rozwijania ich własnych projektów ukierunkowanych na specyficzne wyzwania i służących społecznościom lokalnym. Projekty te powinny stanowić okazję do wypróbowania pomysłów i wspierania osób młodych przy samodzielnym inicjowaniu działań solidarnościowych. Mogą one także służyć za odskocznię w dalszym zaangażowaniu w działania solidarnościowe i być pierwszym krokiem na rzecz wspierania uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności w podejmowaniu samozatrudnienia lub zakładaniu stowarzyszeń, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów aktywnie działających w sektorach zaangażowanych w działania solidarnościowe, non-profit i działania na rzecz młodzieży.

(12)Osoby młode i organizacje uczestniczące w Europejskim Korpusie Solidarności powinny czuć, że należą do wspólnoty osób i podmiotów zaangażowanych we wzmacnianie solidarności w całej Europie. Jednocześnie organizacje uczestniczące potrzebują wsparcia, aby móc zwiększać swoje zdolności, oferując coraz większej liczbie uczestników wysokiej jakości staże. Europejski Korpus Solidarności powinien wspierać działania służące tworzeniu sieci kontaktów, mające na celu zwiększenie zaangażowania młodzieży i organizacji uczestniczących w tę wspólnotę, pielęgnowanie ducha Europejskiego Korpusu Solidarności, a także wspieranie wymiany przydatnych praktyk i doświadczeń. Działania te powinny także przyczyniać się do podnoszenia świadomości na temat Europejskiego Korpusu Solidarności wśród podmiotów publicznych i prywatnych, a także obejmować gromadzenie informacji zwrotnych od uczestników i organizacji uczestniczących na temat jego wdrożenia.

(13)Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie jakości staży i innych możliwości oferowanych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, w szczególności przez oferowanie uczestnikom szkoleń, wsparcia językowego, ubezpieczenia, wsparcia administracyjnego oraz wsparcia po zakończeniu stażu, a także na walidację wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w czasie stażu w Europejskim Korpusie Solidarności.

(14)Aby zapewnić wpływ staży w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności na rozwój osobisty, edukacyjny, społeczny, obywatelski i zawodowy uczestników, wiedza, umiejętności i kompetencje stanowiące efekty uczenia się uzyskane podczas stażu powinny być właściwie zidentyfikowane i udokumentowane, zgodnie z okolicznościami i specyfiką danego kraju oraz zgodnie z zaleceniem Rady z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego 22 .

(15)Należy wprowadzić znak jakości w celu zapewnienia przestrzegania przez organizacje uczestniczące zasad i wymogów Karty Europejskiego Korpusu Solidarności w zakresie ich praw i obowiązków na wszystkich etapach doświadczenia solidarności. Uzyskanie znaku jakości powinno być warunkiem wstępnym uczestnictwa, lecz nie powinno automatycznie prowadzić do finansowania w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

(16)Centrum zasobów Europejskiego Korpusu Solidarności powinno pomóc organom wykonawczym, organizacjom uczestniczącym oraz osobom młodym działającym w Europejskim Korpusie Solidarności w podniesieniu jakości wdrożenia i działań Europejskiego Korpusu Solidarności oraz w lepszej identyfikacji i walidacji kompetencji zdobytych w czasie tych działań.

(17)Należy stale ulepszać portal Europejskiego Korpusu Solidarności, aby zapewnić łatwy dostęp do Europejskiego Korpusu Solidarności oraz ustanowić punkt kompleksowej obsługi dla zainteresowanych osób i organizacji, między innymi do celów rejestracji, identyfikacji i dopasowywania profili i możliwości, tworzenia sieci kontaktów oraz wirtualnych kontaktów, szkoleń internetowych, wsparcia językowego i wsparcia po zakończeniu stażu, a także do celów innych przydatnych funkcji, które mogą pojawić się w przyszłości.

(18)Niniejsze rozporządzenie określa pulę środków finansowych na lata 2018–2020, która ma stanowić główną kwotę odniesienia w rozumieniu pkt 17 porozumienia międzyinstytucjonalnego pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami 23 , dla Parlamentu Europejskiego i Rady podczas corocznej procedury budżetowej. Główna kwota odniesienia obejmuje przeniesienie środków z programu „Erasmus+” (197,7 mln EUR) i programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (10 mln EUR) na lata budżetowe 2018, 2019 i 2020, kwotę tę uzupełniają wkłady z kilku programów unijnych na kilka działów budżetu, takich jak Europejski Fundusz Społeczny, Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, program LIFE oraz Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

(19)Aby zapewnić ciągłość działań objętych wsparciem w ramach programów przyczyniających się do realizacji Europejskiego Korpusu Solidarności, wsparcie finansowe na staże i projekty solidarnościowe powinno w przybliżeniu odzwierciedlać podział 80 %–20 % na staże w formie wolontariatu i projekty solidarnościowe z jednej strony oraz na staże w formie praktyk zawodowych i miejsc pracy z drugiej strony.

(20)Aby zmaksymalizować wpływ Europejskiego Korpusu Solidarności, należy wprowadzić przepisy umożliwiające państwom uczestniczącym przekazywanie dodatkowego finansowania krajowego, dostępnego zgodnie z przepisami dotyczącymi Europejskiego Korpusu Solidarności.

(21)Aby uprościć wymagania dla beneficjentów, należy w możliwie najszerszym zakresie stosować kwoty ryczałtowe, koszty jednostkowe oraz finansowanie ryczałtowe.

(22)Oprócz państw członkowskich Europejski Korpus Solidarności powinien być otwarty na uczestnictwo innych krajów na podstawie umów dwustronnych. Takie uczestnictwo powinno opierać się, w stosownych przypadkach, na dodatkowych środkach przyznawanych zgodnie z procedurami ustalonymi z danymi państwami.

(23)Europejski Korpus Solidarności powinien być ukierunkowany na młodzież w wieku 18–30 lat. Uczestnictwo w działaniach oferowanych przez Europejski Korpus Solidarności powinno wymagać wcześniejszej rejestracji na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

(24)Należy skupić się na tym, aby działania objęte wsparciem Europejskiego Korpusu Solidarności były dostępne dla wszystkich osób młodych, zwłaszcza tych znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Należy zatem wprowadzić specjalne środki wspierania włączenia społecznego, uczestnictwa osób młodych w niekorzystnej sytuacji, a także uwzględnić ograniczenia wynikające z odizolowania najbardziej oddalonych regionów Unii oraz krajów i terytoriów zamorskich 24 . Analogicznie, państwa uczestniczące powinny starać się przyjąć wszystkie odpowiednie środki w celu zniesienia prawno-administracyjnych przeszkód dla prawidłowego funkcjonowania Europejskiego Korpusu Solidarności. Obejmuje to rozwiązanie – tam, gdzie to możliwe i bez uszczerbku dla dorobku Schengen i prawa Unii w zakresie wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich – kwestii administracyjnych powodujących trudności z uzyskaniem wiz i zezwoleń na pobyt.

(25)Każdy podmiot chcący uczestniczyć w Europejskim Korpusie Solidarności – przy finansowaniu z budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności, w ramach innego programu unijnego lub z innego źródła finansowania – powinien uzyskać znak jakości, pod warunkiem, że zostaną spełnione odpowiednie warunki. Proces prowadzący do przyznania znaku jakości powinien być prowadzany w sposób ciągły przez struktury wykonawcze Europejskiego Korpusu Solidarności. Przyznany znak jakości należy poddawać okresowej ocenie i może on zostać cofnięty, jeśli w wyniku przeprowadzonych kontroli okaże się, że warunki, które doprowadziły do jego przyznania, nie są już spełniane.

(26)Podmiot chcący ubiegać się o finansowanie w celu oferowania staży w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności powinien najpierw, jako warunek wstępny, uzyskać znak jakości. Ten wymóg nie powinien dotyczyć osób fizycznych ubiegających się o wsparcie finansowe w imieniu nieformalnej grupy uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności na ich projekty solidarnościowe.

(27)Skuteczne zarządzanie wykonaniem, w tym monitorowanie i ocena, wymaga opracowania określonych, wymiernych i realistycznych wskaźników, które można mierzyć w czasie i które odzwierciedlają logikę interwencji.

(28)Należy zapewnić odpowiednie działania informacyjne, reklamę i rozpowszechnianie możliwości i wyników działań objętych wsparciem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym. Działania informacyjne, reklama i upowszechnianie powinny być realizowane przez wszystkie organy wykonawcze Europejskiego Korpusu Solidarności, w tym, w stosownych przypadkach, przy wsparciu innych kluczowych zainteresowanych podmiotów.

(29)W celu zapewnienia większej skuteczności informowania ogółu społeczeństwa oraz w celu wzmocnienia efektu synergii między działaniami informacyjnymi podejmowanymi z inicjatywy Komisji zasoby przydzielone na działania informacyjne na podstawie niniejszego rozporządzenia powinny obejmować również instytucjonalne przekazywanie informacji na temat priorytetów politycznych Unii, pod warunkiem, że są one związane z ogólnym celem niniejszego rozporządzenia.

(30)Aby zapewnić skuteczne i sprawne wdrożenie niniejszego rozporządzenia Europejski Korpus Solidarności powinien w jak największym stopniu wykorzystywać już istniejące mechanizmy zarządzania. Wdrożenie Europejskiego Korpusu Solidarności powinno zatem zostać powierzone istniejącym strukturom, mianowicie Komisji Europejskiej, Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, a także agencjom narodowym odpowiedzialnym za zarządzanie działaniami, o których mowa w rozdziale III rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

(31)Aby zapewnić finansowo skuteczne wdrożenie i ścisłe monitorowanie Europejskiego Korpusu Solidarności na szczeblu krajowym, istotne jest wykorzystanie istniejących agencji narodowych odpowiedzialnych za zarządzanie działaniami, o których mowa w rozdziale III rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

(32)Aby zapewnić skuteczne zarządzanie finansowe oraz pewność prawa w każdym państwie uczestniczącym, każdy organ krajowy powinien wyznaczyć niezależną instytucję audytową. Gdy jest to możliwe i aby zmaksymalizować efektywność, niezależna instytucja audytowa może być tym samym podmiotem, który wyznaczono do działań, o których mowa w rozdziale III rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

(33)Należy chronić interesy finansowe Unii z zastosowaniem proporcjonalnych środków w całym cyklu wydatkowania, w tym prewencji, wykrywania i analizy nieprawidłowości, odzyskiwania środków straconych, nienależnie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych oraz, w stosownych przypadkach, nakładania kar.

(34)W celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania niniejszego rozporządzenia, należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję 25 .

(35)Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii 26 Komisja powinna przyjąć programy prac i poinformować o nich Parlament Europejski i Radę. Program prac powinien określać środki niezbędne do wdrożenia prac zgodnie z celami ogólnymi i szczegółowymi Europejskiego Korpusu Solidarności, kryteria wyboru i przyznawania dotacji, a także inne wymagane elementy. Programy prac i wszelkie ich zmiany powinny zostać przyjęte na podstawie aktów wykonawczych zgodnie z procedurą sprawdzającą.

(36)Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, mianowicie ustanowienie Europejskiego Korpusu Solidarności, nie może zostać osiągnięty w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast ze względu na jego rozmiary i skutki możliwe jest jego lepsze osiągnięcie na poziomie Unii, Unia może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tych celów.

(37)Ze względów skuteczności i efektywności komitet ustanowiony na mocy rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 powinien także pomóc Komisji we wdrażaniu niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do Europejskiego Korpusu Solidarności komitet ten powinien być zwoływany w określonej konfiguracji, a jego mandat powinien zostać dostosowany do pełnienia tej nowej roli. To państwa uczestniczące powinny powołać stosownych przedstawicieli na potrzeby tych posiedzeń, uwzględniając wymiary Europejskiego Korpusu Solidarności związane z wolontariatem i zatrudnieniem.

(38)Należy wprowadzić zmiany do rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 w celu uwzględnienia zmian wolontariatu europejskiego wynikających z nowych działań wolontariackich objętych wsparciem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

(39)Pula środków finansowych Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach działu 1a wieloletnich ram finansowych również korzysta ze środków przesuniętych z programu „Erasmus+”. Środki te powinny pochodzić głównie ze środków przyznanych na finansowanie działań w ramach wolontariatu europejskiego, które wchodziłyby w zakres staży w formie wolontariatu objętych wsparciem na mocy niniejszego rozporządzenia. Ponadto niektóre przyznane środki z instrumentu gwarancji kredytów studenckich, które raczej nie zostałyby wchłonięte przez program „Erasmus+”, powinny zostać przesunięte w celu zagwarantowania odpowiedniego współfinansowania kosztów operacyjnych agencji narodowych oraz zostać lepiej dostosowane do zdolności absorpcyjnych tego działania.

(40)Pula środków finansowych Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach działu 1a wieloletnich ram finansowych powinna zostać dodatkowo uzupełniona przez wkłady finansowe z innych programów i działów budżetu, co wymaga zmiany rozporządzeń (UE) nr 1293/2013 27 , (UE) nr 1303/2013 28 , (UE) nr 1305/2013 29 , (UE) nr 1306/2013 30 , a także decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013 31 .

(41)Niniejsze rozporządzenie powinno obowiązywać od dnia 1 stycznia 2018 r. Aby umożliwić szybkie zastosowanie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie określa ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności, który oferuje osobom młodym możliwości angażowania się w działania solidarnościowe.

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

(1)„działanie solidarnościowe” oznacza działanie mające na celu uwzględnienie niezaspokojonych potrzeb społecznych z korzyścią dla danej społeczności, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego osoby; działanie może przybrać formę staży, projektów lub działań służących tworzeniu sieci kontaktów, opracowanych w odniesieniu do różnych obszarów takich jak kształcenie i szkolenia, zatrudnienie, równouprawnienie płci, przedsiębiorczość (zwłaszcza przedsiębiorczość społeczna), obywatelstwo i udział w procesie demokratycznym, ochrona środowiska naturalnego, działania w dziedzinie klimatu, zapobieganie klęskom żywiołowym, gotowość na wypadek ich wystąpienia i usuwanie ich skutków, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, dostarczanie artykułów żywnościowych i nieżywnościowych, zdrowie i dobrostan, kreatywność i kultura, wychowanie fizyczne i sport, pomoc społeczna i świadczenia socjalne, przyjmowanie i integracja cudzoziemców, współpraca i spójność terytorialna;

(2)„uczestnik” oznacza osobę młodą, która zarejestrowała się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności i bierze udział w działaniu solidarnościowym w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności oferowanym przez daną organizację uczestniczącą;

(3)„osoby młode w niekorzystnej sytuacji” oznaczają osoby potrzebujące dodatkowego wsparcia z powodu niepełnosprawności, trudności w nauce, przeszkód ekonomicznych, różnic kulturowych, problemów zdrowotnych, przeszkód społecznych lub przeszkód geograficznych;

(4)„organizacja uczestnicząca” oznacza podmiot publiczny lub prywatny, któremu przyznano znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności i który oferuje uczestnikowi Europejskiego Korpusu Solidarności staż lub realizuje inne działania w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności;

(5)„staż solidarnościowy” oznacza działanie w formie wolontariatu, praktyki zawodowej lub zatrudnienia w dziedzinie związanej z solidarnością, które to działanie jest organizowane przez organizację uczestniczącą i przyczynia się do uwzględnienia kluczowych wyzwań społecznych, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego oraz szans na zatrudnienie uczestnika Europejskiego Korpusu Solidarności, który podjął taką działalność w kraju innym niż kraj zamieszkania (działalność transgraniczna) lub w kraju zamieszkania uczestnika (działalność w kraju);

(6)„wolontariat” oznacza nieodpłatną pracę w pełnym wymiarze godzin 32 na zasadzie wolontariatu przez okres do dwunastu miesięcy, która zapewnia osobom młodym możliwość wniesienia wkładu w codzienną pracę organizacji działających w dziedzinach związanych z solidarnością, docelowo na korzyść społeczności, w których działania te są prowadzone, w tym rzetelny wymiar edukacyjno-szkoleniowy w celu umożliwienia młodym wolontariuszom zdobycia umiejętności i kompetencji, które będą przydatne w ich dalszym rozwoju osobistym, edukacyjnym, społecznym i zawodowym i które przyczynią się do poprawy ich szans na zatrudnienie.

(7)„staże zespołów wolontariuszy” oznaczają staże umożliwiające zespołom uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności z różnych państw uczestniczącym wspólnie na zasadzie wolontariatu na rzecz realizacji wspólnego celu, poprzez wykonywanie pracy fizycznej lub umysłowej nad wartościowym projektem dotyczącym pracy społecznej przez okres od dwóch tygodni do dwóch miesięcy;

(8)„praktyka zawodowa” oznacza okres praktyki zawodowej od dwóch do dwunastu miesięcy, opłacanej przez organizację przyjmującą uczestnika Europejskiego Korpusu Solidarności na podstawie pisemnej umowy o praktykę zawodową, obejmującej element edukacyjno-szkoleniowy i podejmowanej w celu zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego na rzecz zwiększenia szans na zatrudnienie oraz ułatwienia przejścia do stałego zatrudnienia;

(9)„praca” oznacza okres pracy od dwóch do dwunastu miesięcy, opłacanej przez organizację uczestniczącą zatrudniającą uczestnika Europejskiego Korpusu Solidarności, wykonywanej w państwie uczestniczącym na podstawie umowy o pracę zgodnie z krajowymi ramami regulacyjnymi tego państwa uczestniczącego;

(10)„projekt solidarnościowy” oznacza lokalną inicjatywę trwającą przez okres od dwóch do dwunastu miesięcy, która jest ustanawiana i realizowana przez grupy co najmniej pięciu uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności w celu uwzględnienia kluczowych wyzwań występujących w ich społeczności lokalnej, przy włączeniu ich w szerszą perspektywę europejską;

(11)„znak jakości” oznacza certyfikat przyznawany podmiotowi publicznemu lub prywatnemu lub organizacji międzynarodowej chcącym zapewniać staże w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, zgodnie z procedurą mającą na celu zapewnienie zgodności z zasadami i wymogami przewidzianymi w Karcie Europejskiego Korpusu Solidarności;

(12)„Karta Europejskiego Korpusu Solidarności” oznacza dokument określający odpowiednie prawa i obowiązki, do których przestrzegania muszą zobowiązać się wszystkie podmioty chcące przystąpić do Europejskiego Korpusu Solidarności;

(13)„Centrum zasobów Europejskiego Korpusu Solidarności” oznacza dodatkowe funkcje pełnione przez wyznaczoną agencję narodową w celu wspierania opracowania i wdrożenia działań w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności oraz identyfikację kompetencji zdobytych przez uczestników w czasie ich staży i projektów;

(14)„portal Europejskiego Korpusu Solidarności” oznacza internetowe narzędzie dostarczające stosowne usługi internetowe na rzecz uczestników i organizacji uczestniczących Europejskiego Korpusu Solidarności, do których należy przekazywanie informacji na temat Europejskiego Korpusu Solidarności, rejestrację uczestników, wyszukiwanie uczestników do staży, promowanie i wyszukiwanie staży, wyszukiwanie potencjalnych partnerów w projektach, zarządzanie umowami i ofertami staży i projektów, szkolenia, działania informacyjne i służące tworzeniu sieci kontaktów, informowanie i powiadamianie o możliwościach oraz inne stosowne usługi związane z Europejskim Korpusem Solidarności.

Artykuł 3

Cel ogólny

Celem Europejskiego Korpusu Solidarności jest zwiększenie zaangażowania osób młodych i organizacji w dostępne działania solidarnościowe wysokiej jakości, będące jednym ze sposobów wzmocnienia spójności i solidarności w Europie, wspierania społeczności oraz reagowania na wyzwania społeczne.

Artykuł 4

Cele szczegółowe

Europejski Korpus Solidarności realizuje następujące cele szczegółowe:

a)zapewnianie osobom młodym, przy wsparciu ze strony organizacji uczestniczących, łatwo dostępnych możliwości angażowania się w działania solidarnościowe przy jednoczesnym podnoszeniu ich umiejętności i kompetencji celem rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego, zwiększeniu ich szans na zatrudnienie oraz ułatwieniu przejścia na rynek pracy w tym przez wspieranie mobilności młodych wolontariuszy, stażystów i pracowników;

b)zapewnienie, by działania solidarnościowe oferowane uczestnikom Europejskiego Korpusu Solidarności przyczyniały się do uwzględnienia konkretnych niezaspokojonych potrzeb społecznych i wzmocnienia społeczności, były realizowane na wysokim poziomie jakości oraz były odpowiednio walidowane.

Artykuł 5

Spójność i komplementarność działań Unii

1.Działania Europejskiego Korpusu Solidarności są spójne i komplementarne ze stosownymi kierunkami polityki i programami dotyczącymi obszarów wymienionych w art. 2 ust. 1 oraz dotychczasowymi sieciami na szczeblu unijnym związanymi z działaniami Europejskiego Korpusu Solidarności.

2.Komisja i państwa uczestniczące działają wspólnie w celu osiągnięcia skuteczności i wydajności, zapewniając spójność między krajowymi programami i mechanizmami w obszarze solidarności, kształcenia, szkolenia zawodowego i młodzieży z jednej strony oraz działaniami realizowanymi w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności z drugiej strony. Działania te wykorzystują stosowne dobre praktyki i dotychczasowe programy.

3.Inne programy unijne także mogą przyczynić się do realizacji celów Europejskiego Korpusu Solidarności poprzez wspieranie działań wchodzących w jego zakres. Wkład ten jest finansowany zgodnie z odpowiednimi aktami podstawowymi tych programów.

ROZDZIAŁ II

DZIAŁANIA EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI

Artykuł 6

Działania Europejskiego Korpusu Solidarności

Europejski Korpus Solidarności realizuje swoje cele poprzez następujące rodzaje działań:

a)staże i projekty solidarnościowe oraz działania służące tworzeniu sieci kontaktów solidarnościowych;

b)środki dotyczące jakości i wsparcia.

Artykuł 7

staże i projekty solidarnościowe oraz działania służące tworzeniu sieci kontaktów solidarnościowych

1.To działanie ma na celu wspieranie:

a)staży solidarnościowych w formie wolontariatu, praktyki zawodowej lub pracy, obejmujących indywidualne staże transgraniczne oraz staże w kraju, a także staże zespołów wolontariuszy;

b)projektów solidarnościowych z inicjatywy uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności;

c)działań służących tworzeniu sieci kontaktów dla osób i organizacji uczestniczących w Europejskim Korpusie Solidarności.

2.Staże w formie wolontariatu transgranicznego, o których mowa w ust. 1 lit. a), uznaje się za równoważne ze stażami realizowanymi w ramach wolontariatu europejskiego, zaś odniesienia do wolontariatu europejskiego w prawodawstwie Unii należy rozumieć również jako odnoszące się do Europejskiego Korpusu Solidarności w zakresie tych staży.

Artykuł 8

Środki dotyczące jakości i wsparcia

To działanie ma na celu wsparcie:

a)środków służących zapewnieniu jakości staży solidarnościowych, w tym szkoleń, wsparcia językowego, wsparcia administracyjnego dla uczestników i organizacji uczestniczących, ubezpieczenia, wsparcia po zakończeniu stażu, a także opracowania certyfikatu stwierdzającego i dokumentującego wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie stażu;

b)opracowania i utrzymania znaku jakości dla podmiotów chcących zapewnić staże w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w celu zapewnienia zgodności z zasadami i wymogami przewidzianymi w Karcie Europejskiego Korpusu Solidarności;

c)działalności Centrum zasobów Europejskiego Korpusu Solidarności w celu wspierania i podniesienia jakości wdrożenia działań Europejskiego Korpusu Solidarności oraz usprawnienia systemu walidacji efektów tych działań;

d)utworzenia, utrzymania oraz aktualizacji portalu Europejskiego Korpusu Solidarności i innych stosownych usług online, a także niezbędnych informatycznych systemów wsparcia i narzędzi internetowych.

ROZDZIAŁ III

PRZEPISY FINANSOWE

Artykuł 9

Budżet

1.Ogólny budżet dostępny na wdrożenie Europejskiego Korpusu Solidarności ustalono na 341 500 000 EUR według cen aktualnych, na okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r.

2.Kwota podana w ust. 1 obejmuje pulę środków w wysokości 294 200 000 EUR 33 według cen aktualnych, uzupełnioną o wkłady z:

a)Europejskiego Funduszu Społecznego, którego wkład wynosi 35 000 000 EUR według cen aktualnych;

b)Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, którego wkład wynosi 6 000 000 EUR według cen aktualnych;

c)programu LIFE, którego wkład wynosi 4 500 000 EUR według cen aktualnych;

d)Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, którego wkład wynosi 1 800 000 EUR według cen aktualnych.

3.Wsparcie finansowe staży i projektów solidarnościowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. a) i b), wynosi około 80 % na staże w formie wolontariatu i projekty solidarnościowe oraz 20 % na staże w formie praktyk zawodowych i miejsc pracy.

4.Przydzielone środki mogą również obejmować wydatki związane z pracami przygotowawczymi, monitorowaniem, kontrolą, audytem i oceną, które są niezbędne do zarządzania Europejskim Korpusem Solidarności i osiągnięcia jego celów, zwłaszcza wydatki na badania, posiedzenia ekspertów oraz działania informacyjne i komunikacyjne, wydatki związane z utworzeniem, utrzymaniem i aktualizacją portalu Europejskiego Korpusu Solidarności i niezbędnych informatycznych systemów wsparcia, a także wszystkie pozostałe wydatki na wsparcie techniczne i administracyjne ponoszone przez Komisję w związku z zarządzaniem Europejskim Korpusem Solidarności.

5.W razie potrzeby istnieje możliwość ujęcia środków w budżecie wykraczającym poza 2020 r. w celu pokrycia podobnych wydatków, aby można było zarządzać działaniami, które do dnia 31 grudnia 2020 r. nie zostaną jeszcze zakończone.

6.Państwo uczestniczące może oddać do dyspozycji beneficjentów środki krajowe, które będą zarządzane zgodnie z zasadami Europejskiego Korpusu Solidarności, i wykorzystywać w tym celu zdecentralizowane struktury Europejskiego Korpusu Solidarności, o ile zapewni finansowanie tych struktur na zasadach komplementarności i proporcjonalności.

Artykuł 10

Formy finansowania Unii

1.Finansowanie Europejskiego Korpusu Solidarności może odbywać się w co najmniej jednej z form określonych w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 966/2012, w szczególności w formie dotacji, zamówień i nagród.

2.Komisja może wdrożyć Europejski Korpus Solidarności pośrednio, zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

ROZDZIAŁ IV

UCZESTNICTWO W EUROPEJSKIM KORPUSIE SOLIDARNOŚCI

Artykuł 11

Państwa uczestniczące

1.Państwa członkowskie uczestniczą w Europejskim Korpusie Solidarności.

2.Europejski Korpus Solidarności jest otwarty na uczestnictwo innych krajów na podstawie umów dwustronnych. Współpraca jest finansowana, odpowiednio, przez dodatkowe środki przyznawane zgodnie z procedurami ustalonymi z tymi państwami.

Artykuł 12

Uczestnictwo osób fizycznych

1.Osoby młode w wieku 17–30 lat chcący uczestniczyć w Europejskim Korpusie Solidarności rejestrują się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Niemniej jednak w chwili rozpoczęcia stażu lub projektu zarejestrowana młoda osoba musi mieć ukończone 18 lat i nie więcej niż 30 lat.

2.Przy wdrażaniu niniejszego rozporządzenia Komisja i państwa uczestniczące szczególnie dbają o to, by podejmowano działania na rzecz wspierania włączenia społecznego, zwłaszcza w kontekście uczestnictwa osób młodych w niekorzystnej sytuacji.

Artykuł 13

Organizacje uczestniczące

1.Europejski Korpus Solidarności ma być otwarty na uczestnictwo podmiotów publicznych lub prywatnych lub organizacji międzynarodowych, o ile takie podmioty lub organizacje uzyskały znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności.

2.Wniosek podmiotu spełniającego wymogi uzyskania statusu organizacji uczestniczącej w Europejskim Korpusie Solidarności jest rozpatrywany przez właściwy organ wykonawczy Europejskiego Korpusu Solidarności w celu stwierdzenia, czy działania podmiotu spełniają wymogi Europejskiego Korpusu Solidarności.

3.W wyniku takiej oceny podmiotowi może zostać przyznany znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności. Uzyskany znak podlega okresowej ocenie i może zostać cofnięty.

4.Podmiot, który uzyskał znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności, uzyskuje dostęp do portalu Europejskiego Korpusu Solidarności i ma prawo składać zarejestrowanym osobom oferty działań solidarnościowych.

5.Znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności nie prowadzi automatycznie do uzyskania finansowania ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności.

6.Działania solidarnościowe i związane z nimi środki dotyczące jakości i wsparcia oferowane przez organizację uczestniczącą mogą otrzymać finansowanie ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności lub innego programu unijnego, który przyczynia się do realizacji celów Europejskiego Korpusu Solidarności w sposób niezależny, lub też z innych źródeł finansowania, niezależnych od budżetu Unii.

Artykuł 14

Dostęp do finansowania w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności

Wszelkie podmioty publiczne lub prywatne ustanowione w państwie uczestniczącym oraz organizacje międzynarodowe prowadzące działania solidarnościowe w państwach uczestniczących mogą ubiegać się o finansowanie ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności. W przypadku działań, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. a), organizacja uczestnicząca musi uzyskać znak jakości jako warunek wstępny otrzymania finansowania ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności. W przypadku projektów solidarnościowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. b), osoby fizyczne mogą również ubiegać się o finansowanie w imieniu nieformalnych grup uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności.

ROZDZIAŁ V

WYKONANIE, WYNIKI I UPOWSZECHNIANIE

Artykuł 15

Monitorowanie oraz ocena wykonania i wyników

1.Komisja, we współpracy z państwami uczestniczącymi, regularnie monitoruje wyniki Europejskiego Korpusu Solidarności pod kątem osiągania jego celów.

2.Postęp w realizacji celów szczegółowych jest mierzony za pomocą wskaźników takich jak:

a)liczba uczestników staży w formie wolontariatu (działalność w kraju i działalność transgraniczna);

b)liczba uczestników staży w formie praktyk zawodowych (działalność w kraju i działalność transgraniczna);

c)liczba uczestników staży w formie pracy (działalność w kraju i działalność transgraniczna);

d)liczba uczestników projektów solidarnościowych;

e)liczba organizacji posiadających znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności.

Najpóźniej po upływie sześciu miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja ustala szczegółowy program monitorowania produktów, rezultatów i skutków niniejszego rozporządzenia.

3.W 2020 r. Komisja opublikuje sprawozdanie podsumowujące postępy w osiąganiu wyników, w tym celu polegającego na zaoferowaniu 100 000 młodym ludziom możliwości w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności do 2020 r. (obejmujące wszystkie staże i projekty, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit a) i b).

4.Po upływie czterech lat od daty rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje niezależnej oceny niniejszego rozporządzenia i przedstawia sprawozdanie z głównymi ustaleniami do Parlamentu Europejskiego, Rady, Komitetu Regionów oraz Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Artykuł 16

Komunikacja i upowszechnianie

1.Komisja, we współpracy z państwami uczestniczącymi, zapewnia rozpowszechnianie informacji, reklamę i działania następcze w zakresie wszystkich działań objętych wsparciem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

2.Agencje narodowe, o których mowa w art. 20, opracowują spójną politykę dotyczącą skutecznych działań informacyjnych oraz upowszechniania i wykorzystywania wyników działalności wspieranej w ramach działań, którymi zarządzają, oraz wspomagają Komisję w wypełnianiu ogólnego zadania dotyczącego rozpowszechniania informacji na temat Europejskiego Korpusu Solidarności, w tym informacji w odniesieniu do działań, którymi zarządza się na poziomie krajowym i unijnym, oraz ich wyników, a także informują odpowiednie grupy docelowe o inicjatywach podejmowanych w ich państwie.

3.Działania komunikacyjne służą również komunikacji instytucjonalnej w zakresie priorytetów politycznych Unii, pod warunkiem że są one związane z celami ogólnymi niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ VI

SYSTEM ZARZĄDZANIA I AUDYTU

Artykuł 17

Organy wykonawcze

Niniejsze rozporządzenie spójnie wdrażają następujące organy:

a)na poziomie unijnym – Komisja;

b)na poziomie krajowym w państwach uczestniczących – agencje narodowe.

Artykuł 18

Organ krajowy

W każdym państwie uczestniczącym w Europejskim Korpusie Solidarności organy krajowe wyznaczone do zarządzania działaniami, o których mowa w rozdziale III rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, pełnią również funkcję organów krajowych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Analogicznie, do Europejskiego Korpusu Solidarności mają zastosowanie art. 27 ust. 1, 3, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 i 16 tego rozporządzenia. W przypadku państw, o których mowa w art. 11 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, jeśli w przypadku danego państwa nie wskazano organu krajowego, zostanie on wyznaczony zgodnie z art. 27 ust. 2–6 i 8–15 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

Artykuł 19

Niezależna instytucja audytowa

1.Organ krajowy wyznacza niezależną instytucję audytową. Niezależna instytucja audytowa wydaje opinię z audytu na temat rocznego poświadczenia dotyczącego zarządzania, o którym mowa w art. 60 ust. 5 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

2.Niezależna instytucja audytowa:

a)musi posiadać niezbędne kompetencje zawodowe do przeprowadzania audytów w sektorze publicznym;

b)zapewnia, aby audyty były prowadzone z uwzględnieniem międzynarodowych standardów audytu;

c)nie może mieć konfliktu interesów w odniesieniu do podmiotu prawnego, którego część stanowi agencja narodowa, o której mowa w art. 20, i musi być funkcjonalnie niezależna od podmiotu prawnego, którego część stanowi agencja narodowa.

3.Niezależna instytucja audytowa zapewnia Komisji i jej przedstawicielom oraz Trybunałowi Obrachunkowemu pełny dostęp do wszystkich dokumentów i sprawozdań na poparcie swojej opinii z audytu rocznego poświadczenia agencji narodowej dotyczącego zarządzania.

Artykuł 20

Agencja narodowa

1.W każdym państwie uczestniczącym w Europejskim Korpusie Solidarności agencje narodowe wyznaczone w odpowiednich państwach do zarządzania działaniami, o których mowa w rozdziale III rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, pełnią również funkcję agencji narodowych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Analogicznie, do Europejskiego Korpusu Solidarności mają zastosowanie art. 28 ust. 1, 2, 5, 6, 7 i 8 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

2.Bez uszczerbku dla postanowień art. 28 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 agencja narodowa odpowiada także za zarządzanie wszystkimi etapami realizacji projektu w zakresie działań Europejskiego Korpusu Solidarności wymienionych w aktach wykonawczych, o których mowa w art. 24, zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (v) i (vi) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 oraz z art. 44 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1268/2012 34 .

3.W przypadku krajów, o których mowa w art. 11 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, jeśli w przypadku państwa nie wskazano agencji narodowej, zostanie ona wyznaczona zgodnie z art. 28 ust. 2, 5, 6, 7 i 8 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

Artykuł 21

Komisja Europejska

1.Zasady dotyczące stosunku między Komisją a agencją narodową są określone w pisemnym dokumencie, który:

a)określa wewnętrzne standardy kontroli dla agencji narodowych oraz zasady zarządzania unijnymi środkami na dofinansowanie przez agencje narodowe;

b)zawiera program pracy agencji narodowej obejmujący powierzone jej zadania z zakresu zarządzania, na które otrzymuje wsparcie Unii;

c)określa wymogi stawiane agencji narodowej w zakresie sprawozdawczości.

2.Komisja co roku udostępnia agencji narodowej następujące środki:

a)środki na dofinansowanie w danym państwie uczestniczącym przeznaczone na działania w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, którymi zarządzanie zostało powierzone agencji narodowej;

b)wkład finansowy na wsparcie zadań agencji narodowej związanych z zarządzaniem i ustalony według trybów opisanych w art. 29 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1288/2013.

3.Komisja określa wymogi dotyczące programu pracy agencji narodowej. Komisja nie udostępnia środków Europejskiego Korpusu Solidarności agencji narodowej do czasu formalnego zatwierdzenia przez Komisję programu pracy agencji narodowej.

4.Zgodnie z wymogami w zakresie zgodności przewidzianymi dla agencji narodowych, o których mowa w art. 27 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013, Komisja dokonuje przeglądu krajowych systemów zarządzania i kontroli, poświadczenia agencji narodowej dotyczącego zarządzania oraz opinii niezależnej instytucji audytowej w tym względzie, uwzględniając informacje przekazane przez organ krajowy na temat prowadzonych przez niego działań w zakresie monitorowania i nadzoru wobec Europejskiego Korpusu Solidarności.

5.Po przeprowadzeniu oceny rocznego poświadczenia dotyczącego zarządzania oraz opinii niezależnej instytucji audytowej na ten temat Komisja przekazuje swoją opinię i uwagi agencji narodowej i organowi krajowemu.

6.W przypadku gdy Komisja nie może zatwierdzić rocznego poświadczenia agencji narodowej dotyczącego zarządzania lub opinii niezależnej instytucji opinii z audytu na ten temat, lub jeśli agencja narodowa nie realizuje w sposób zadowalający uwag Komisji, Komisja może wdrożyć wszelkie środki ostrożności oraz środki naprawcze niezbędne do zabezpieczenia interesów finansowych Unii zgodnie z art. 60 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

7.Komisja organizuje regularne spotkania z siecią agencji narodowych, aby zapewnić spójną realizację Europejskiego Korpusu Solidarności we wszystkich państwach uczestniczących.

ROZDZIAŁ VII

SYSTEM KONTROLI

Artykuł 22

Zasady systemu kontroli

1.Komisja podejmuje odpowiednie środki zapewniające ochronę interesów finansowych Unii w trakcie realizacji akcji finansowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia, poprzez stosowanie środków zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji i innym bezprawnym działaniom, przez skuteczne kontrole oraz, w razie wykrycia nieprawidłowości, poprzez odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych oraz, w stosownych przypadkach, poprzez skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary.

2.Komisja jest odpowiedzialna za kontrole nadzorcze działań w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, którymi zarządzają agencje narodowe. Komisja określa zbiór minimalnych wymogów dotyczących kontroli przeprowadzanych przez agencję narodową oraz niezależną instytucję audytową.

3.Agencje narodowe odpowiadają za wstępne kontrole beneficjentów dotacji na powierzone im działania w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Kontrole te muszą dawać wystarczającą pewność, że przyznane dofinansowanie jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i mającymi zastosowanie przepisami unijnymi.

4.W odniesieniu do środków, które są przekazywane agencjom narodowym, Komisja zapewnia odpowiednią koordynację swoich kontroli z władzami krajowymi i agencjami narodowymi w oparciu o zasadę pojedynczej kontroli oraz analizę opartą na ocenie ryzyka. Niniejszy przepis nie ma zastosowania do dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Artykuł 23

Ochrona interesów finansowych Unii

1.Komisja lub jej przedstawiciele oraz Trybunał Obrachunkowy mają uprawnienia do przeprowadzania audytów na podstawie dokumentacji i na miejscu, wobec wszystkich beneficjentów dofinansowania, wykonawców i podwykonawców oraz innych osób trzecich, którzy otrzymały środki unijne. Mogą oni również przeprowadzać audyty i kontrole agencji narodowych.

2.Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) może przeprowadzać kontrole i inspekcje na miejscu u podmiotów gospodarczych korzystających bezpośrednio lub pośrednio z takiego finansowania, zgodnie z procedurą określoną w rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 35 , w celu ustalenia, czy miały miejsce nadużycia finansowe, korupcja lub jakiekolwiek inne nielegalne działania, naruszające interesy finansowe Unii, w związku z umową o udzielenie dotacji, decyzją o udzieleniu dotacji lub zamówieniem dotyczącym finansowania przez Unię.

3.Bez uszczerbku dla ust. 1 i 2, w umowach o współpracy z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi oraz umowach o udzielenie dofinansowania, decyzjach o udzieleniu dofinansowania i porozumieniach wynikających z wykonywania niniejszego rozporządzenia wyraźnie upoważnia się Komisję, Trybunał Obrachunkowy i OLAF do prowadzenia takich audytów, kontroli i inspekcji na miejscu.

ROZDZIAŁ VIII

PRZEPISY WYKONAWCZE

Artykuł 24

Wdrożenie Europejskiego Korpusu Solidarności

1.Aby wdrożyć niniejszej rozporządzenie, Komisja przyjmuje programy pracy w drodze aktów wykonawczych. W każdym programie pracy zapewnia się spójną realizację celów ogólnych i szczegółowych określonych w art. 3 i 4 oraz przedstawia się oczekiwane wyniki, metodę realizacji i całkowitą kwotę finansowania. Programy pracy zawierają również opis finansowanych działań, wskazanie kwoty przydzielonej na każde działanie, a także alokację między państwa uczestniczące środków na działania, które mają być zarządzane za pośrednictwem agencji narodowych oraz orientacyjny harmonogram realizacji.

2.Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 25 ust. 2.

Artykuł 25

Procedura komitetowa

1.Komisję wspomaga komitet ustanowiony na mocy art. 36 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

2.W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

ROZDZIAŁ IX

PRZEPISY ZMIENIAJĄCE I KOŃCOWE

Artykuł 26

Zmiana w rozporządzeniu (UE) nr 1288/2013

W rozporządzeniu (UE) nr 1288/2013 wprowadza się następujące zmiany:

1.art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 otrzymuje brzmienie:

„1. W ramach mobilności edukacyjnej osób wspiera się:

a) mobilność osób młodych biorących udział w uczeniu się pozaformalnym i nieformalnym między państwami uczestniczącymi w programie; taka mobilność może przyjąć formę wymiany młodzieżowej i wolontariatu, a także innowacyjnych działań wykorzystujących istniejące przepisy dotyczące mobilności;

b) mobilność osób aktywnie uczestniczących w pracy z młodzieżą lub w organizacjach młodzieżowych oraz liderów młodzieży; taka mobilność może przyjąć formę zajęć szkoleniowych i działań służących tworzeniu sieci kontaktów.

2. Ta akcja wspiera także mobilność osób młodych, w tym wolontariat, a także mobilność osób aktywnie uczestniczących w pracy z młodzieżą lub w organizacjach młodzieżowych oraz liderów młodzieży do państw partnerskich i z tych państw, w szczególności państw sąsiadujących.

3. Działania wolontariackie, o których mowa w ust. 1 lit. a) oraz ust. 2, uznaje się za równoważne z działaniami realizowanymi w ramach wolontariatu europejskiego, zaś odniesienia do wolontariatu europejskiego obecne w prawodawstwie Unii należy rozumieć również jako odnoszące się do tych działań wolontariackich”.

2.Artykuł 18 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (UE) nr 1288/2013 otrzymują brzmienie:

„1. Pulę środków finansowych na realizację niniejszego Programu począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. ustala się na 14 576 824 000 EUR według cen aktualnych.

2. Kwota, o której mowa w ust. 1, jest przyznawana na akcje objęte Programem w następujący sposób, z uwzględnieniem marginesu elastyczności nieprzekraczającego 5 % każdej z przyznanych kwot:

a) co najmniej 80,7 % na kształcenie i szkolenie, z czego przyznawane są następujące minimalne kwoty:

(i) 44,3 % na szkolnictwo wyższe, tj. 35,7 % całego budżetu;

(ii) 21,4 % na kształcenie i szkolenie zawodowe, tj. 17,3 % całego budżetu;

(iii) 14,6 % na kształcenie szkolne, tj. 11,8 % całego budżetu;

(iv) 4,9 % na uczenie się dorosłych, tj. 3,9 % całego budżetu;

b) 8,8 % na młodzież;

c) do 1,5 % na instrument gwarancji kredytów studenckich;

d) 1,9 % na działania „Jean Monnet”;

e) 1,8 % na sport, z czego nie więcej niż 10 % na działania, o których mowa w art. 17 ust. 1 lit. b);

f) 3,5 % na dofinansowanie operacyjne agencji narodowych;

g) 1,8 % na pokrycie wydatków administracyjnych.

3. Z przydzielonych środków, o których mowa w ust. 2 lit. a) i b), co najmniej 63 % przyznaje się na mobilność edukacyjną osób, co najmniej 27 % na współpracę na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, a co najmniej 4,2 % na wsparcie w reformowaniu polityk”.

Artykuł 27

Zmiana w rozporządzeniu (UE) nr 1293/2013

W art. 4 rozporządzenia (UE) nr 1293/2013 dodaje się ustęp w brzmieniu:

„3. Maksymalnie 3 000 000 EUR według cen aktualnych z podprogramu działań na rzecz środowiska, odpowiadającego obszarowi priorytetowemu zarządzania i informacja w zakresie środowiska oraz 1 500 000 EUR według cen aktualnych z podprogramu działań na rzecz klimatu, odpowiadającego obszarowi priorytetowemu zarządzania i informacji w zakresie środowiska zostanie przeznaczonych na finansowanie projektów w rozumieniu art. 17 ust. 4, wdrażanych przez Europejski Korpus Solidarności zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/XXX, które przyczyniają się do działania na rzecz co najmniej jednego obszaru priorytetowego w rozumieniu art. 9 i 13. Taki przydział zostanie zrealizowany wyłącznie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, z wyłączeniem wymogów szczególnych rozporządzenia (UE) nr 1293/2013 ”.

Artykuł 28

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013

W rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 wprowadza się następujące zmiany:

1.W art. 58 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:

a) akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

Z inicjatywy Komisji EFSI mogą wspierać działania w zakresie przygotowania i monitorowania, a także pomocy administracyjnej i technicznej, ewaluacji, audytu i kontroli, które są niezbędne do wdrażania niniejszego rozporządzenia i wspierania działań na podstawie rozporządzenia (UE) nr 2017/XXX, o których mowa w akapicie trzecim, o ile działania te realizują cel spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej”.

b) w akapicie trzecim dodaje się lit. m) w brzmieniu:

„m) działania finansowane na podstawie rozporządzenia (UE) nr 2017/XXX w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności mające na celu wspieranie rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego osób młodych oraz ich szans na zatrudnienie i ułatwiające przejście na rynek pracy”.

2.W art. 91 ust. 3 dodaje się akapit w brzmieniu:

„35 000 000 EUR według cen aktualnych z kwoty przydzielonej na pomoc techniczną z inicjatywy Komisji zostanie przyznane na Europejski Korpus Solidarności w celu wspierania jego działań, zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 2017/XXX. Taki przydział zostanie zrealizowany wyłącznie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, z wyłączeniem wymogów szczególnych rozporządzeń dotyczących poszczególnych funduszy”.

Artykuł 29

Zmiana w rozporządzeniu (UE) nr 1305/2013

W art. 51 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 po akapicie pierwszym dodaje się akapit w brzmieniu:

„EFRROW może również finansować działania realizowane przez Europejski Korpus Solidarności na kwotę 1 800 000 EUR według cen aktualnych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, które to działania przyczyniają się do realizacji co najmniej jednego z unijnych priorytetów w obszarze rozwoju obszarów wiejskich. Taki przydział zostanie zrealizowany wyłącznie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, z wyłączeniem wymogów szczególnych rozporządzenia (UE) nr 1305/2013”.

Artykuł 30

Zmiana w rozporządzeniu (UE) nr 1306/2013

W art. 6 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 dodaje się lit. j) w brzmieniu:

„j) działania realizowane przez Europejski Korpus Solidarności zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, które przyczyniają się do realizacji co najmniej jednego z unijnych priorytetów w obszarze rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, a zwłaszcza działania, o których mowa w art. 51 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1305/2013. Taki przydział zostanie zrealizowany wyłącznie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, z wyłączeniem wymogów szczególnych rozporządzeń dotyczących poszczególnych funduszy”.

Artykuł 31

Zmiana do decyzji nr 1313/2013/UE

W art. 19 ust. 1 decyzji (UE) nr 1313/2013/UE dodaje się po akapicie drugim akapit w brzmieniu:

„6 000 000 EUR według cen aktualnych z puli środków finansowych pochodzących z działu 3 „Bezpieczeństwo i obywatelstwo” przeznacza się na finansowanie działań realizowanych przez Europejski Korpus Solidarności zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, które przyczyniają się do realizacji co najmniej jednego z unijnych priorytetów w obszarze ochrony ludności. Taki przydział zostanie zrealizowany wyłącznie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2017/XXX, z wyłączeniem wymogów szczególnych decyzji nr 1313/2013/UE”.

Artykuł 32

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

1.2.Dziedziny polityki, których dotyczy wniosek/inicjatywa

*1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

1.4.Cele

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

1.7.Przewidywane tryby zarządzania

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

2.2.System zarządzania i kontroli

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki 

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

3.2.3.Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

Wniosek: ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności 

1.2.Dziedziny polityki, których dotyczy wniosek/inicjatywa 

Tytuł 15 Edukacja i kultura

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego / działania przygotowawczego 36  

 Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania 

1.4.Cele

1.4.1.Wieloletnie cele strategiczne Komisji wskazane we wniosku/inicjatywie

Edukacja i kultura – zatrudnienie i wzrost gospodarczy

1.4.2.Cele szczegółowe

Cel szczegółowy nr 1:

zapewnianie osobom młodym, przy wsparciu ze strony organizacji uczestniczących, łatwo dostępnych możliwości angażowania się w działania solidarnościowe przy jednoczesnym podnoszeniu ich umiejętności i kompetencji celem rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego, zwiększeniu ich szans na zatrudnienie oraz ułatwieniu przejścia na rynek pracy w tym przez wspieranie mobilności młodych wolontariuszy, stażystów i pracowników;

Cel szczegółowy nr 2:

zapewnienie, by działania solidarnościowe oferowane uczestnikom Europejskiego Korpusu Solidarności przyczyniały się do uwzględnienia konkretnych niezaspokojonych potrzeb społecznych i wzmocnienia społeczności, były realizowane na wysokim poziomie jakości oraz były odpowiednio walidowane.

1.4.3.Oczekiwane wyniki i wpływ

Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.

Wniosek powinien generować skutki na różnych poziomach:

- na poziomie osób fizycznych uczestniczących w Europejskim Korpusie Solidarności, ponieważ będą one miały możliwość uczestnictwa w licznych działaniach solidarnościowych oraz dołączenia do ogólnoeuropejskiej społeczności osób o podobnych poglądach. Umożliwi im to wykazanie się solidarnością, zaangażowaniem i motywacją do stawiania czoła kluczowym wyzwaniom społecznym. Jednocześnie będą one miały możliwość zdobycia przydatnego doświadczenia i rozwinięcia umiejętności i kompetencji kluczowych dla ich rozwoju osobistego i zawodowego.

- na poziomie organizacji uczestniczących w Europejskim Korpusie Solidarności oraz społeczności, w których działają członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności, ponieważ będą one korzystały ze wsparcia finansowego lub wsparcia innego rodzaju ze strony Europejskiego Korpusu Solidarności oraz same uzyskają pomoc ze strony zmotywowanych osób młodych, dzięki czemu będą mogły lepiej sprostać swoim wyzwaniom.

- na poziomie społecznym, ze względu na to, że działania solidarnościowe uwzględniają niezaspokojone potrzeby, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia możliwości i odporności społeczności szczególnie wrażliwych oraz do poprawy spójności i solidarności na poziomie różnych społeczności.

1.4.4.Wskaźniki wyników i wpływu

Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

Mechanizm monitorowania będzie oparty na szerokiej analizie wyników ilościowych programu przy pomocy specjalnych systemów informatycznych, co ułatwi gromadzenie niezbędnych informacji o realizowanych działaniach i projektach. Do głównych wskaźników produktu, które będą gromadzone, należeć będą między innymi:

- liczba uczestników staży w formie wolontariatu (działalność w kraju i działalność transgraniczna);

- liczba uczestników staży w formie praktyk zawodowych (działalność w kraju i działalność transgraniczna);

- liczba uczestników staży w formie pracy (działalność w kraju i działalność transgraniczna);

- liczba uczestników projektów solidarnościowych;

- liczba organizacji posiadających znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności.

Najpóźniej po upływie sześciu miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja ustala szczegółowy program monitorowania produktów, rezultatów i skutków niniejszego rozporządzenia.

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.5.1.Potrzeby, które należy zaspokoić w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Stworzenie Korpusu zmotywowanych młodych Europejczyków chcących zaangażować się, w swoim kraju lub za granicą, w działania wolontariackie, praktyk zawodowych lub pracy w dziedzinach związanych z solidarnością.

Zaoferowanie do 2020 r. konkretnych możliwości 100 000 młodych Europejczyków.

Wspieranie organizacji w prowadzeniu łatwo dostępnych działań solidarnościowych wysokiej jakości, które mają przyczynić się do uwzględnienia niezaspokojonych potrzeb społecznych, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego i zawodowego osób młodych.

1.5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej (może wynikać z różnych czynników, na przykład korzyści koordynacyjnych, pewności prawa, większej efektywności lub komplementarności). Do celów niniejszego punktu „wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej” oznacza wartość wynikającą z interwencji Unii wykraczającą poza wartość, która zostałaby uzyskana bez tej interwencji, przez same państwa członkowskie.

Europejski Korpus Solidarności będzie wspierał europejski wymiar solidarności. Będzie uzupełniał dotychczasowe publiczne i prywatne polityki, programy i działania i nie będzie wywoływał efektu konkurencji lub efektu substytucyjnego. Ten efekt uzupełniający będzie zagwarantowany, ponieważ Korpus będzie uwzględniał niezaspokojone potrzeby społeczne, mianowicie sytuacje, w których przykładowo z powodu braku zasobów potrzeby społeczności i obywateli nie są zaspokajane przez rynek pracy lub istniejące programy wolontariatu lub inne programy na rzecz solidarności.

1.5.3.Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

Jeśli chodzi o wymiar wolontariacki, Europejski Korpus Solidarności będzie opierał się na skutecznym modelu wolontariatu europejskiego, który od dwudziestu lat wnosi wymierny wkład w rozwój kompetencji, naukę języków, wspieranie postaw międzynarodowych i wartości europejskich wśród osób młodych. Choć Europejski Korpus Solidarności będzie wykraczał poza wolontariat europejski, wspierając szerszy zakres działań i wprowadzając uproszczenia administracyjne, zachowa i dodatkowo wzmocni ramy jakościowe (szkolenia, ubezpieczenia, mentoring i wsparcie językowe, wymiar edukacyjny dla młodych uczestników) opracowane w ramach programu wolontariatu europejskiego.

1.5.4.Spójność z innymi właściwymi instrumentami oraz możliwa synergia

Działalność w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności będzie spójna i komplementarna z wieloma stosownymi politykami i programami UE, takimi ja te dotyczące kształcenia i szkoleń, zatrudnienia, równouprawnienia płci, przedsiębiorczości (zwłaszcza przedsiębiorczości społecznej), obywatelstwa oraz demokratycznego uczestnictwa, ochrony środowiska naturalnego, działania w dziedzinie klimatu, zapobiegania klęskom żywiołowym, gotowości na ich wystąpienie i usuwania ich skutków, rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, przekazywania artykułów żywnościowych i innych, zdrowia i dobrostanu, kreatywności i kultury, wychowania fizycznego i sportu, pomocy społecznej i świadczeń socjalnych, przyjmowania i integracji obywateli państw trzecich, współpracy i spójności terytorialnej.

Kilka programów UE będzie wnosiło wkład do ogólnego budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności w sposób opisany w pkt 3 niniejszego dokumentu. Inne programy i środki finansowe mogą również wspierać realizację celów Europejskiego Korpusu Solidarności poprzez swoje określone przepisy, zgodnie ze swoimi odpowiednimi aktami podstawowymi.


Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

 Wniosek/inicjatywa o ograniczonym okresie trwania

   Okres trwania wniosku/inicjatywy: od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

   Okres trwania wpływu finansowego: od 2018 r. do 2023 r. (po 2020 r. dotyczy wyłącznie środków na pokrycie płatności).

1.6.Przewidywane tryby zarządzania 37  

 Bezpośrednie zarządzanie przez Komisję

w ramach jej służb, w tym za pośrednictwem jej pracowników w delegaturach Unii;

   przez agencje wykonawcze;

 Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi

1.7. Zarządzanie pośrednie poprzez przekazanie zadań związanych z wykonaniem budżetu:

państwom trzecim lub organom przez nie wyznaczonym;

organizacjom międzynarodowym i ich agencjom (należy wyszczególnić);

EBI oraz Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu;

organom, o których mowa w art. 208 i 209 rozporządzenia finansowego;

organom prawa publicznego;

podmiotom podlegającym prawu prywatnemu, które świadczą usługi użyteczności publicznej, o ile zapewniają one odpowiednie gwarancje finansowe;

podmiotom podlegającym prawu prywatnemu państwa członkowskiego, którym powierzono realizację partnerstwa publiczno-prywatnego oraz które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe;

osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej oraz określonym we właściwym podstawowym akcie prawnym.

W przypadku wskazania więcej niż jednego trybu należy podać dodatkowe informacje w części „Uwagi”.

Uwagi

Zarządzanie głównymi działaniami Europejskiego Korpusu Solidarności zostanie zlecone agencjom narodowym odpowiedzialnym za wdrożenie zdecentralizowanych działań w ramach programu „Erasmus+”. Organy te będą odpowiedzialne za działania takie jak: znak jakości i szkolenia; staże; projekty solidarnościowe; Działania służące tworzeniu sieci kontaktów; Centrum zasobów i świadectwa dla uczestników.

Komisja Europejska, częściowo także za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, będzie zarządzała działaniami mającymi na celu świadczenie usług horyzontalnych na rzecz Europejskiego Korpusu Solidarności (mianowicie portal, szkolenia online, wsparcie językowe online, ubezpieczenie) oraz niektórymi działaniami takimi jak znak jakości, staże (w przypadku określonych profili organizacji i rodzajów staży) i działania służące tworzeniu sieci kontaktów (w przypadku działań na szczeblu europejskim).

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

Należy określić częstotliwość i warunki.

Celem jest możliwie jak największe wykorzystanie istniejących mechanizmów programu „Erasmus+” oraz uproszczenie i ograniczenie obciążeń administracyjnych nakładanych na uczestników i organizacje uczestniczące.

W związku z tym systematycznie będą ustanawiane zasady monitorowania i sprawozdawczości w celu zapewnienia ich opłacalności i efektywności, na podstawie doświadczeń między innymi programu „Erasmus+”.

W jak największym zakresie zostanie rozpowszechnione stosowanie kwoty ryczałtowej i zryczałtowanych dotacji lub dotacji na podstawie kosztów jednostkowych. Sprawozdawczość i kontrole będą zatem koncentrować się w większym stopniu na realizacji działania objętego finansowaniem i uzyskanych wynikach niż na kwalifikowalności poniesionych kosztów, co zmniejszy obciążenie pracą zarówno w przypadku uczestników programu, jak i organów zarządzających, a także możliwość popełnienia błędów przez te podmioty.

Beneficjenci programu (organizacje korzystające z programu) będą podawali niezbędne informacje dotyczące zarządzania we wniosku o udzielenie dotacji i w swoich sprawozdaniach. Wymogi w zakresie sprawozdawczości będą proporcjonalne do wysokości dotacji, czasu trwania oraz złożoności działania objętego wsparciem. Wskaźniki stanowią solidną podstawę do gromadzenia i wykorzystywania danych do celów monitorowania i sprawozdawczości.

Działania będą obsługiwane za pomocą elektronicznych form składania wniosków i sprawozdań przez beneficjentów. Ułatwi to gromadzenie i wykorzystywanie danych dla celów monitorowania i sprawozdawczości zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Komisja Europejska ma do swojej dyspozycji wiele specjalnie skonfigurowanych rozwiązań informatycznych ułatwiających gromadzenie danych i przekazywanie sprawozdań.

2.2.System zarządzania i kontroli

2.2.1.Zidentyfikowane ryzyko

Rodzaje ryzyka zidentyfikowane podczas realizacji obecnych programów dzielą się głównie na następujące kategorie:

- błędy wynikające z braku doświadczenia beneficjentów z zasadami: można się spodziewać, że poziomy błędów i wyrównania finansowe będą wyższe w przypadku działań o znacznie bardziej skomplikowanych zasadach zarządzania finansami, zwłaszcza gdy dotacje opierają się na kosztach rzeczywistych; ryzyko jest w dużym stopniu ograniczane poprzez stosowanie kosztów uproszczonych (kwot ryczałtowych, stawek zryczałtowanych oraz skal kosztów jednostkowych) w zakresie dopuszczonym w rozporządzeniu finansowym;

- wiarygodność łańcucha kontroli i utrzymanie ścieżki audytu: Europejski Korpus Solidarności byłby zarządzany przez wielu pośredników, agencje narodowe, instytucje audytowe oraz organy krajowe. Ramy kontroli łagodzą te rodzaje ryzyka i są one bardzo dobrze ugruntowane;

- szczególne docelowe zainteresowane podmioty: w szczególności w sektorze wolontariatu uczestnicy mogą nie posiadać niezbędnych zasobów finansowych lub zaawansowanych struktur zarządzania. Ten brak formalnej struktury może mieć wpływ na ich finansową i operacyjną zdolność zarządzania funduszami unijnymi. Proste formy działań i uproszczone koszty znacząco ograniczają ten rodzaj ryzyka, ponieważ dzięki nim łatwiej jest przestrzegać zasad.

2.2.2.Informacje dotyczące struktury wewnętrznego systemu kontroli

System kontroli przedmiotowej inicjatywy zostanie opracowany w takich sposób, aby zapewnić skuteczność i opłacalność kontroli.

Stosowane przez Komisję ramy nadzoru i wykonania będą zapewniały wysoki poziom monitorowania oraz informacje zwrotne do celów kształtowania podejścia politycznego;

Komisja Europejska włączy Europejski Korpus Solidarności do swego programu wizyt nadzorczych, audytów finansowych oraz wizyt w ramach monitorowania i wykonania, a także działań związanych z udzielaniem wskazówek takich jak konferencje, spotkania inauguracyjne, posiedzenia agencji narodowych, kursy szkoleniowe i seminaria internetowe.

Jak przewidziano w powyższym pkt 2.1, głównym uproszczeniem na rzecz obniżenia poziomów błędu wynikających ze złożoności zasad finansowych będzie szerokie zastosowanie dotacji w formie kwot ryczałtowych, stawek zryczałtowanych oraz skal kosztów jednostkowych, które pomyślnie wdrożono już w programie „Erasmus+”.

Oczekiwane wyniki / cel kontroli wewnętrznej

Cele kontroli obejmują następujące cele szczegółowe:

Cel kontroli

Cel szczegółowy

Skuteczność kontroli pod względem zgodności z prawem i prawidłowości

Kontrole zapewniają wystarczającą pewność co do legalności i prawidłowości; kontrole nadzorcze są skuteczne w odniesieniu do organów, którym powierzono dane zadania;

wieloletni poziom błędu resztowego w zakresie wdrożenia przez agencje narodowe i EACEA poniżej 2 %;

Efektywność (w tym efektywność kosztowa)

Ogólnie rzecz ujmując, koszt kontroli powinien oscylować blisko dolnej granicy przedziału 1–5 %, w zależności od zastosowanego środka, jak w przypadku podobnych programów takich jak „Erasmus+”. Koszty kontroli powinny być proporcjonalne i opłacalne;

Zapobieganie oszustwom i ich wykrywanie

W razie podejrzenia nieprawidłowości lub nadużyć finansowych i toczących się kontroli Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) należy podjąć dalsze działania na podstawie obowiązującej strategii Komisji w zakresie zwalczania nadużyć finansowych, co nie powinno wpływać na poziom ufności w danym okresie sprawozdawczym;

Pozostałe cele kontroli: zabezpieczenie aktywów i informacji, wiarygodność sprawozdawczości

·Powierzone środki finansowe są odpowiednio zabezpieczone;

·Wiarygodna rachunkowość i sprawozdawczość;

·Wykonanie budżetu zgodnie z celami szczegółowymi.

Wiarygodność łańcucha kontroli i ścieżki audytu

W odniesieniu do działań realizowanych przez agencje narodowe przewiduje się następującą strukturę: 

Kontrole są organizowane na trzech poziomach: agencji narodowych, niezależnych instytucji audytowych wyznaczonych przez państwa członkowskie i Komisję, przy czym Komisja będzie uwzględniać kontrole przeprowadzone przez inne organy, aby w perspektywie wieloletniej zapewnić racjonalność kontroli pod względem kosztów.

Mimo iż agencje narodowe będą odpowiedzialne za kontrole podstawowe beneficjentów, ich system kontroli wewnętrznej i zgodności będzie monitorowany i nadzorowany przez państwa członkowskie lub organy krajowe oraz poddawany audytowi przez niezależną instytucję audytową. Komisja określa wymogi w odniesieniu do kontroli na poziomie krajowym, aby zapewnić spójność i wiarygodność oraz nadzór nad prowadzeniem kontroli na poziomie państw członkowskich. Jest to już ugruntowana praktyka stosowana przez Komisję, która corocznie wydaje przewodnik dla agencji narodowych, w którym określa minimalne wymogi, cele kontroli oraz wytyczne techniczne dla agencji narodowych, a także wytyczne dla agencji narodowych w odniesieniu do podstawowych kontroli beneficjentów programu. To samo dotyczy wytycznych dla organów krajowych oraz niezależnych instytucji audytowych.

Aby zapewnić wysokiej jakości podstawę dla rocznego poświadczenia wiarygodności przez dyrektora generalnego, system kontroli składa się z następujących elementów:

   poświadczenie wiarygodności dotyczące zarządzania ze strony agencji narodowej, które należy dostarczyć do dnia 15 lutego N+1;

   niezależna opinia z audytu, którą należy dostarczyć do dnia 15 marca N+1;

   przeprowadzona przez Komisję analiza poświadczenia wiarygodności dotyczącego zarządzania oraz niezależna opinia z audytu, a także odpowiednie informacje zwrotne dla agencji narodowej i państwa członkowskiego, z uwzględnieniem spostrzeżeń i zaleceń natury formalnej w przypadku braku zgodności lub niezadowalającego funkcjonowania agencji narodowej;

   informacje ze strony państw członkowskich, przekazywane do dnia 30 października każdego roku, obejmujące działania z zakresu monitorowania i nadzorowania programu na poziomie krajowym.

W zależności od wyników przeprowadzonych kontroli, wizyt kontrolnych i audytów Komisja może zastosować wobec agencji narodowych środki ostrożności (takie jak zawieszenie zobowiązań lub płatności) oraz środki naprawcze (w szczególności korekty finansowe). Oba rodzaje środków są już stosowane i okazały się skuteczne przy rozwiązywaniu poważnych problemów związanych z brakiem zgodności i niezadowalającym funkcjonowaniem.

Działania zarządzane przez agencję wykonawczą (EACEA):

EACEA będzie zarządzała działaniami na zasadzie bezpośredniego zarządzania scentralizowanego, wykorzystując swoje doświadczenie z programu „Erasmus+”.

Komisja będzie stosować środki kontroli wymagane w odniesieniu do agencji wykonawczych zgodnie rozporządzeniem finansowym oraz rozporządzeniem Rady (WE) nr 58/2003 – rozporządzenie w sprawie agencji wykonawczych. Nadzór ten będzie elementem współpracy pomiędzy macierzystą DG a agencją wykonawczą oraz składania sprawozdań półrocznych przez agencję, a także posiedzeń kwartalnych Komitetu Sterującego.

Komisja zamierza bezpośrednio zarządzać tylko minimalnym zakresem działań.

Uwzględniając wspomniane środki upraszczające, Komisja przyjmuje konieczność zaakceptowania ryzyka rezydualnego, które jest nieodłącznym elementem wyboru politycznego polegającego na zapewnieniu wsparcia Unii dla tych rodzajów uczestników z uwagi na cele programu.

2.2.3.Oszacowanie kosztów i korzyści wynikających z kontroli i ocena prawdopodobnego ryzyka błędu

W kwestii opłacalności Komisja dokonała wstępnego oszacowania kosztów zasobów i nakładów potrzebnych do przeprowadzenia kontroli i oszacowała, w miarę możliwości, ich korzyści pod względem ilości błędów i nieprawidłowości, którym należy zapobiec i które mają zostać wykryte i skorygowane w wyniku tych kontroli, ale także pod względem błędów niekwantyfikowalnych. Takie podejście kładzie nacisk na podstawowe kontrole finansowe i operacyjne łańcucha kontroli.

Strategia kontroli opiera się na jednolitych zintegrowanych ramach kontroli, aby zagwarantować wystarczającą pewność w całym okresie realizacji projektu. Podejście przyjęte przy dokonywaniu oceny opłacalności kontroli opiera się na zasadzie podstawowych elementów wiarygodności i jednolitych zintegrowanych ram kontroli. Komisja stosuje różne częstotliwości i stopnie intensywności kontroli – w zależności od profilu ryzyka jej obecnych i przyszłych transakcji oraz opłacalności jej dotychczasowych i alternatywnych kontroli, zwłaszcza tych przedstawionych agencjom narodowym w wytycznych w sprawie wdrożenia programu. W każdym przypadku agencje wykonawcze oraz wszystkie podmioty, którym powierzono zadania, odpowiadają za podstawowy poziom kontroli, aby zapewnić ochronę interesów finansowych Unii, zaś Komisja odpowiada za kontrole nadzorcze.

Według szacunków Komisji łączny koszt kontroli jest niski i wynosi 1–5 % (w zależności od zastosowanych mierników) zarządzanego budżetu (z wyłączeniem budżetu agencji wykonawczej). Koszty te są proporcjonalne i opłacalne z uwagi na prawdopodobne ryzyko błędu w przypadku, gdyby takich kontroli nie przeprowadzano, oraz z uwagi na wymóg zapewnienie poziomu błędu poniżej 2 %. Na podstawie doświadczeń z programem „Erasmus+” oraz wcześniejszych programów, w których poziomu błędu wynosi około 1 % w perspektywie wieloletniej, przewidywane ryzyko błędu wynosi mniej niż 2 %.

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony.

Kontrole mające na celu zapobieganie nadużyciom finansowym i ich wykrywanie przypominają kontrole służące zapewnieniu legalności i prawidłowości transakcji (błędy nieumyślne). Każdego roku Komisja dokonuje przeglądu wszystkich sprawozdań agencji narodowych dotyczących ewentualnych nadużyć finansowych lub nieprawidłowości. Takie przypadki są rozpatrywane głównie na szczeblu krajowym, na którym agencje narodowe mają bezpośredni dostęp do prawnych środków odwoławczych oraz możliwość przekazania spraw o nadużycie finansowe.

Służby Komisji pomagają w prowadzeniu toczących się dochodzeń OLAF-u i organizują działania uzupełniające te dochodzenia. Wartość szkody finansowej w zakresie budżetu UE powstałej wskutek nadużyć finansowych stwierdzonych przez OLAF w jego sprawozdaniach końcowych ze spraw dotyczących programów o podobnych zasadach finansowania oraz angażujących podobne zainteresowane podmioty jest niska. Sprawy są kierowane odpowiednio do OLAF-u oraz Biura Dochodzeń i Postępowań Dyscyplinarnych Komisji (IDOC), ale znaczna liczba spraw jest rozpatrywana w ciągu roku bezpośrednio z agencjami narodowymi i organami krajowymi, które mają bezpośredni dostęp do stosownych podmiotów sądowych i tych odpowiedzialnych za zwalczanie nadużyć finansowych.

Od 2014 r. służby Komisji realizujące to działanie opracowały i wdrożyły własną strategię zwalczania nadużyć finansowych, polegając na metodyce dostarczonej przez OLAF. Jest ona regularnie aktualizowana i w stosownych przypadkach uzupełniana przez dokumenty proceduralne niższego szczebla, obejmujące zasady przekazywania i rozpatrywania spraw.

Uwzględniając stopień wpływu nadużyć finansowych, które mogą ewentualnie wpłynąć na proponowany program, zwłaszcza szkód finansowych udokumentowanych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, ryzyko rezydualne nadużyć finansowych nie uzasadnia konieczności stosowania dodatkowych środków. Służby Komisji utrzymują ścisłą współpracę z OLAF-em i z uwagą śledzą toczące się sprawy. W związku z tym można wyciągnąć pozytywne wnioski co do pewności w kwestii ryzyka nadużyć finansowych.

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

·Nowe linie budżetowe, o których utworzenie się wnioskuje

Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych.

Dział wieloletnich ram finansowych

Linia budżetowa

Rodzaj
wydatku

Wkład

Zróżnicowane/niezróżnicowane

państw EFTA

państw kandydujących

państw trzecich

w rozumieniu art. 21 ust. 2 lit. b) rozporządzenia finansowego

1A

15 01 04 03 Wydatki pomocnicze na Europejski Korpus Solidarności

Niezróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

1A

15 05 01 Europejski Korpus Solidarności

Zróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

1B

04 02 65 Europejski Korpus Solidarności – wkład Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS)

Zróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

2

05 04 60 04 – Europejski Korpus Solidarności – wkład Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

Zróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

2

07 02 07 – Europejski Korpus Solidarności – wkład podprogramu działań na rzecz środowiska programu LIFE

Zróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

2

34 02 05 – Europejski Korpus Solidarności – wkład podprogramu działań na rzecz klimatu programu LIFE

Zróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

3

23 03 01 03 – Europejski Korpus Solidarności – wkład Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Zróżnicowane

Liczba*

Liczba*

Liczba*

Liczba

* Początkowo uczestnictwo w Europejskim Korpusie Solidarności jest przewidziane dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Na późniejszych etapach uczestnictwo można rozszerzyć na inne kraje, na podstawie umów dwustronnych, o czym mowa w art. 11 niniejszego wniosku ustawodawczego.

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki

Źródła finansowania Europejskiego Korpusu Solidarności (w mln EUR, zaokrąglone dane)

2018

2019

2020

OGÓŁEM

Erasmus+, z czego:

51,9

69,2

76,6

197,7

15 02 01 01 – Promowanie doskonałości i współpracy w europejskim obszarze kształcenia i szkolenia oraz ich znaczenia dla rynku pracy

2,1

2,1

1,8

5,9

15 02 01 02 – Promowanie doskonałości i współpracy w europejskim obszarze dotyczącym młodzieży oraz udziału młodzieży w europejskim życiu demokratycznym

49,9

67,1

74,8

191,8

Program Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI), z czego:

2,5

3,5

4,0

10,0

04 03 02 01 – Progress – Wspieranie działań w zakresie opracowywania, wdrażania, monitorowania i oceny unijnej polityki zatrudnienia, polityki społecznej oraz unijnych przepisów dotyczących warunków pracy

2,5

3,5

4,0

10,0

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w tym:

2,0

2,0

2,0

6,0

23 03 01 01 – Zapobieganie klęskom żywiołowym i gotowość na wypadek takich klęsk w Unii

2,0

2,0

2,0

6,0

Program LIFE, z czego:

1,5

1,5

1,5

4,5

34 02 03 – Lepsze zarządzanie w zakresie klimatu na wszystkich poziomach

0,5

0,5

0,5

1,5

07 02 03 – Wspieranie działań na rzecz poprawy zarządzania i informacji w zakresie środowiska na wszystkich poziomach

1,0

1,0

1,0

3,0

Europejski Fundusz Społeczny (EFS)*

11,1

12,1

11,8

35,0

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)*

1,8

1,8

Nieprzydzielony margines w ramach działu 1a (w tym łączny margines na zobowiązania)

18,4

30,5

37,7

86,5

Łączny wkład na rzecz Europejskiego Korpusu Solidarności

89,2

118,7

133,6

341,5

* Wkład EFRROW i EFS pochodzi z ogólnej puli środków na wsparcie techniczne ujętych w programowaniu finansowym, lecz jeszcze nieprzydzielonych.

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Dział wieloletnich ram
finansowych

1A

Europejski Korpus Solidarności

DG: EAC

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

Kolejne lata

OGÓŁEM

• Środki operacyjne

15 05 01 Europejski Korpus Solidarności

Środki na zobowiązania

(1)

68,236

98,596

114,368

0,000

281,200

Środki na płatności

(2)

51,177

97,454

110,484

22,085

281,200

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne 38  

 

 

 

15 01 04 03 Wydatki na wsparcie Europejskiego Korpusu Solidarności

(3)

4,550

4,550

3,900

0,000

13,000

OGÓŁEM środki
na rzecz DG EAC

Środki na zobowiązania

=1+1a+3

72,786

103,146

118,268

0,000

294,200

Środki na płatności

=2+2a

+3

55,727

102,004

114,384

22,085

294,200



OGÓŁEM środki operacyjne na w ramach działu 1A

Środki na zobowiązania

(4)

68,236

98,596

114,368

0,000

281,200

Środki na płatności

(5)

51,177

97,454

110,484

22,085

281,200

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

4,550

4,550

3,900

0,000

13,000 

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁU 1A

wieloletnich ram finansowych
(Główna kwota odniesienia)

Środki na zobowiązania

=4+6

72,786

103,146

118,268

0,000

294,200

Środki na płatności

=5+6

55 727

102,004

114,384

22,085

294,200

Dział wieloletnich ram
finansowych

1B

Europejski Korpus Solidarności

DG: EAC

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

Kolejne lata

OGÓŁEM

• Środki operacyjne

04 02 65 Europejski Korpus Solidarności – wkład Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS)

Środki na zobowiązania

(1)

11,102

12,078

11,820

0,000

35,000

Środki na płatności

(2)

8,327

12,487

11,810

2,377

35,000

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne 39  

(3)

OGÓŁEM środki
na rzecz DG EAC

Środki na zobowiązania

=1+1a+3

11,102

12,078

11,820

0,000

35,000

Środki na płatności

=2+2a

+3

8,327

12,487

11,810

2,377

35,000



OGÓŁEM środki operacyjne w ramach działu 1B

Środki na zobowiązania

(4)

11,102

12,078

11,820

0,000

35,000

Środki na płatności

(5)

8,327

12,487

11,810

2,377

35,000

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁU 1B

wieloletnich ram finansowych

Środki na zobowiązania

=4+6

11,102

12,078

11,820

0,000

35,000

Środki na płatności

=5+6

8,327

12,487

11,810

2,377

35,000

Dział wieloletnich ram
finansowych

2

Europejski Korpus Solidarności

DG: EAC

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

Kolejne lata

OGÓŁEM

• Środki operacyjne

05 04 60 04 – Europejski Korpus Solidarności – wkład Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

Środki na zobowiązania

(1)

1,800

0,000

0,000

0,000

1,800

Środki na płatności

(2)

1,350

0,360

0,090

0,000

1,800

07 02 07 – Europejski Korpus Solidarności – wkład podprogramu działań na rzecz środowiska programu LIFE

Środki na zobowiązania

(1)

1,000

1,000

1,000

0,000

3,000

Środki na płatności

(2)

0,750

1,050

1,000

0,200

3,000

34 02 05 – Europejski Korpus Solidarności – wkład podprogramu działań na rzecz klimatu programu LIFE

Środki na zobowiązania

(1)

0,500

0,500

0,500

0,000

1,500

Środki na płatności

(2)

0,375

0,525

0,500

0,100

1,500

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne 40  

(3)

OGÓŁEM środki
na rzecz DG EAC

Środki na zobowiązania

=1+1a+3

3,300

1,500

1,500

0,000

6,300

Środki na płatności

=2+2a

+3

2,475

1,935

1,590

0,300

6,300



OGÓŁEM środki operacyjne w ramach działu 2

Środki na zobowiązania

(4)

3,300

1,500

1,500

0,000

6,300

Środki na płatności

(5)

2,475

1,935

1,590

0,300

6,300

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁU 2

wieloletnich ram finansowych

Środki na zobowiązania

=4+6

3,300

1,500

1,500

0,000

6,300

Środki na płatności

=5+6

2,475

1,935

1,590

0,300

6,300

Dział wieloletnich ram
finansowych

3

Europejski Korpus Solidarności

DG: EAC

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

Kolejne lata

OGÓŁEM

• Środki operacyjne

23 03 01 03 – Europejski Korpus Solidarności – wkład Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Środki na zobowiązania

(1)

2,000

2,000

2,000

0,000

6,000

Środki na płatności

(2)

1,500

2,100

2,000

0,400

6,000

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne 41  

(3)

OGÓŁEM środki
na rzecz DG EAC

Środki na zobowiązania

=1+1a+3

2,000

2,000

2,000

0,000

6,000

Środki na płatności

=2+2a

+3

1,500

2,100

2,000

0,400

6,000



OGÓŁEM środki operacyjne w ramach działu 3

Środki na zobowiązania

(4)

2,000

2,000

2,000

0,000

6,000

Środki na płatności

(5)

1,500

2,100

2,000

0,400

6,000

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁU 3

wieloletnich ram finansowych

Środki na zobowiązania

=4+6

2,000

2,000

2,000

0,000

6,000

Środki na płatności

=5+6

1,500

2,100

2,000

0,400

6,000

Jeżeli wpływ wniosku/inicjatywy nie ogranicza się do jednego działu:

• OGÓŁEM środki operacyjne

Środki na zobowiązania

(4)

84,638

114,174

129,688

0,000

328,500

Środki na płatności

(5)

63,479

113,976

125,884

25,162

328,500

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

4,550

4,550

3,900

0,000

13,000

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁÓW 1–4
wieloletnich ram finansowych

(główna kwota odniesienia oraz wkłady z innych programów)

Środki na zobowiązania

=4+6

89,188

118,724

133,588

0,000

341,500

Środki na płatności

=5+6

68,029

118,526

129,784

25,162

341,500



Dział wieloletnich ram
finansowych

5

„Wydatki administracyjne”

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

OGÓŁEM

DG: EAC

• Zasoby ludzkie (pracownicy kontraktowi)

0,525

0,385

0,350

.

1,260

• Pozostałe wydatki administracyjne

OGÓŁEM DG EAC

Środki

0,525

0,385

0,350

1,260

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁU 5
wieloletnich ram finansowych
 

(Środki na zobowiązania ogółem = Środki na płatności ogółem)

0,525

0,385

0,350

1,260

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

Kolejne lata

OGÓŁEM

OGÓŁEM środki
w ramach DZIAŁÓW 1–5
wieloletnich ram finansowych
 

Środki na zobowiązania

89,713

119,109

133,938

0,000

342,760

Środki na płatności

68,554

118,911

130,134

25,162

342,760

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

   Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

Środki na zobowiązania w mln EUR do kolumny „Koszt” (do trzech miejsc po przecinku)

Określić cele i produkty

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

OGÓŁEM

PRODUKTY

Rodzaj

Średni koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba ogółem

Koszt całkowity

- Produkt

Uczestnicy staży w formie wolontariatu

3 264

12 500

40,790

17 500

57,105

20 000

65,295

50 000

163,190

- Produkt

Uczestnicy staży w formie praktyk zawodowych i pracy

2 253

4 500

10,364

6 500

14,509

7 400

16,590

18 400

41,463

- Produkt

Uczestnicy projektów solidarnościowych

1 203

3 800

4,570

5 400

6,400

6 000

7,312

15 200

18,282

- Produkt

Uczestnicy realizujący działania służące tworzeniu sieci kontaktów

199

17 500

3,484

24 500

4,876

28 000

5,574

70 000

13,934

- Produkt

Uczestnicy korzystający z ogólnych szkoleń online

47

21 500

2,400

30 000

1,000

34 500

0,600

86 000

4,000

- Produkt

Uczestnicy staży transgranicznych korzystający z określonych szkoleń

1 000

8 934

8,934

15 635

15,635

20 101

20,101

44 670

44,670

- Produkt

Uczestnicy staży transgranicznych korzystający ze wsparcia językowego online

45

13 880

0,625

19 435

0,875

22 215

0,999

55 530

2,499

- Produkt

Uczestnicy objęci ubezpieczeniem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności

250

16 143

4,035

22 600

5,650

25 827

6,458

64 570

16,143

- Produkt

Uczestnicy otrzymujący zaświadczenie

6

17 200

0,100

34 400

0 200

34 400

0 200

86 000

0,500

- Produkt

Organizacje uzyskujące znak jakości

411

4 000

1,849

4 000

1,437

2 000

0,822

10 000

4,108

- Produkt

Portal Europejskiego Korpusu Solidarności

4 000 000

1

2,000

1

1,000

1

1,000

1

4,000

- Produkt

Centrum zasobów

400 000

1

0,128

1

0,128

1

0,144

1

0,400

- Produkt

Agencje krajowe otrzymujące prowizję z tytułu zarządzania

546 821

28

5,359

28

5,359

28

4,593

28

15,311

KOSZT OGÓŁEM

84,638

114,174

129,688

328,500

3.2.3.Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.3.1.Streszczenie

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

   Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

ROK

2018

ROK

2019

ROK

2020

OGÓŁEM

DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

Zasoby ludzkie

0,525

0,385

0,350

1,260

Pozostałe wydatki administracyjne

DZIAŁ 5 – suma cząstkowa
wieloletnich ram finansowych

0,525

0,385

0,350

1,260

Poza DZIAŁEM 5 42
wieloletnich ram finansowych

Zasoby ludzkie

Pozostałe
wydatki administracyjne

Suma cząstkowa
poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

OGÓŁEM

0,525

0,385

0,350

1,260

Potrzeby w zakresie środków na zasoby ludzkie i pozostałe wydatki administracyjne zostaną pokryte ze środków DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

3.2.3.2.Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

   Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy

Rok
2018

Rok
2019

Rok 2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (zob. pkt 1.6)

• Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

XX 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji)

30

30

30

XX 01 01 02 (w delegaturach)

XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe)

10 01 05 01 (bezpośrednie badania naukowe)

 Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy: EPC) 43

XX 01 02 01 (CA, SNE, INT z globalnej koperty finansowej)

7,5

5,5

5

XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT i JED w delegaturach)

XX 01 04 yy  44

- w centrali

- w delegaturach

XX 01 05 02 (CA, SNE, INT – pośrednie badania naukowe)

10 01 05 02 (CA, SNE, INT – bezpośrednie badania naukowe)

Inne linie budżetowe (określić)

OGÓŁEM

37,5

35,5

35

XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie.

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

Opis zadań do wykonania:

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

Zarządzanie programem

Personel zewnętrzny

Zarządzanie programem

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

   Wniosek jest zgodny z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi i może wymagać wykorzystania specjalnych instrumentów określonych w rozporządzeniu Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 45 .

   Wniosek/inicjatywa wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w wieloletnich ramach finansowych.

Należy wyjaśnić, na czym ma polegać przeprogramowanie, określając linie budżetowe, których ma ono dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

   Wniosek/inicjatywa wymaga zastosowania instrumentu elastyczności lub zmiany wieloletnich ram finansowych.

Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając działy i linie budżetowe, których ma on dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

Wniosek/inicjatywa może przewidywać współfinansowanie szacowane zgodnie z poniższym 46 :

Środki w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Ogółem

Określić organ współfinansujący 

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

OGÓŁEM środki objęte współfinansowaniem

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.


Szacunkowy wpływ na dochody

   Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

   Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:

   wpływ na zasoby własne

   wpływ na dochody różne

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Linia budżetowa po stronie dochodów:

Środki zapisane w budżecie na bieżący rok budżetowy

Wpływ wniosku/inicjatywy 47

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

 

Artykuł …

W przypadku wpływu na dochody różne „przeznaczone na określony cel” należy wskazać linie budżetowe po stronie wydatków, które ten wpływ obejmie.

Należy określić metodę obliczania wpływu na dochody.

(1) http://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2017/03/25-rome-declaration/
(2) Komisja Europejska (2016 r.), Europejski Korpus Solidarności, Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, COM(2016) 942 final z 7.12.2016.
(3) Program Erasmus+, program Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI), program LIFE, Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, program działań w dziedzinie zdrowia, program „Europa dla Obywateli”, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (w ramach inicjatywy INTERREG) oraz Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
(4) http://www.consilium.europa.eu/pl/meetings/european-council/2016/12/20161215-euco-conclusions-final_pdf/
(5) „Unia, która przynosi szybsze i lepsze wyniki: trzy instytucje podpisują wspólną deklarację w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na 2017 r.”, IP/16/4360.
(6) Uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności spełniają warunki pobytu w kraju przyjmującym zgodnie z prawem Unii.
(7) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1288/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające „Erasmus+”: unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylające decyzje nr 1719/2006/WE, 1720/2006/WE i 1298/2008/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 50).
(8) Europejski Korpus Solidarności stanowi dla Komisji priorytet w Sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE z 2017 r., COM(2017) 30 final/2 z 31.1.2017.
(9) Program „Erasmus+”, program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych, Europejski Fundusz Społeczny, Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, program LIFE, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
(10) Takie jak na przykład Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, program „Europa dla Obywateli”, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, program działań w dziedzinie zdrowia.
(11) http://ec.europa.eu/justice/fundamental-rights/charter/index_en.htm" (2012/C 326/02) (Dz.U. C 326 z 26.10.2012, s. 391).
(12) Rozporządzenie Rady (WE) nr 58/2003 z dnia 19 grudnia 2002 r. ustanawiające statut agencji wykonawczych, którym zostaną powierzone niektóre zadania w zakresie zarządzania programami wspólnotowymi (Dz.U. L 11 z 16.1.2003, s. 1).
(13) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
(14) Dz.U. C […] z […], s. […].
(15) Dz.U. C […] z […], s. […].
(16) Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia ... (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia ... (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(17) Orędzie o stanie Unii z 2016 r.: W kierunku lepszej Europy – Europy, która chroni, wzmacnia i broni, IP/16/3042 (http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-3042_en.htm).
(18) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów Europejski Korpus Solidarności, COM(2016) 942 final z 7.12.2016.
(19) Zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży (2013/C 120/01).
(20) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1288/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające „Erasmus+”: unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylające decyzje nr 1719/2006/WE, 1720/2006/WE i 1298/2008/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 50).
(21) Zalecenie Rady z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie ram jakości staży (Dz.U. C 88 z 27.3.2014, s. 1).
(22) Zalecenie Rady z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego (Dz.U. C 398 z 22.12.2012, s. 1).
(23) Porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 2 grudnia 2013 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami (Dz.U. C 373 z 20.12.2013, s. 1).
(24) Osoby oraz właściwe organy i instytucje publiczne lub prywatne z krajów i terytoriów zamorskich mogą uczestniczyć w programach zgodnie z decyzją Rady 2001/822/WE z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską, Dz.U. L 314 z 30.11.2001, s. 1.
(25) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
(26) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
(27) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1293/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające Program działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) i uchylające rozporządzenie (WE) nr 614/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 185).
(28) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).
(29) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 487).
(30) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 549).
(31) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 924).
(32) Zgodnie z ogólną zasadą działalność prowadzona w sposób ciągły, przez 5 dni w tygodniu przez 7 godzin dziennie.
(33) Ta pula środków finansowych stanowi główną kwotę odniesienia w rozumieniu pkt 17 Porozumienia międzyinstytucjonalnego (2013/C 373/01) pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami.
(34) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1).
(35) Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2).
(36) O którym mowa w art. 54 ust. 2 lit. a) lub b) rozporządzenia finansowego.
(37) Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na stronie BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(38) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(39) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(40) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(41) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(42) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(43) CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert.
(44) W ramach podpułapu na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne linie „BA”).
(45) Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 z 2 grudnia 2013 r. określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2014–2020 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 884).
(46) Jak stwierdzono w pkt 3.1, na początku uczestnictwo w Europejskim Korpusie Solidarności jest przewidziane dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Na późniejszych etapach uczestnictwo można rozszerzyć na inne kraje, na podstawie umów dwustronnych, o czym mowa w art. 11 niniejszego wniosku ustawodawczego.
(47) W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty celne, opłaty wyrównawcze od cukru) należy wskazać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25 % na poczet kosztów poboru.
Top