Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0166

    Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko, które ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do propozycji poprawek do załączników I i II do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt na dwunastej sesji Konferencji Stron

    COM/2017/0166 final - 2017/077 (NLE)

    Bruksela, dnia 7.4.2017

    COM(2017) 166 final

    2017/0077(NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    określająca stanowisko, które ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do propozycji poprawek do załączników I i II do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt na dwunastej sesji Konferencji Stron


    UZASADNIENIE

    1.KONTEKST WNIOSKU

    Przyczyny i cele wniosku

    Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (znana również jako konwencja bońska) ma na celu ochronę lądowych, morskich i ptasich gatunków wędrownych na całym obszarze ich występowania. Jest ona traktatem międzyrządowym zawartym pod egidą Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, dotyczącym ochrony dzikiej fauny i siedlisk w skali globalnej. Unia Europejska jest stroną konwencji bońskiej od dnia 1 listopada 1983 r. 1 .

    Gatunki wędrowne objęte ochroną wymieniono w załączniku I (gatunki zagrożone) oraz załączniku II (gatunki objęte porozumieniami) do konwencji.

    Konferencja Stron jest organem decyzyjnym konwencji uprawnionym do przeprowadzania oceny stanu ochrony gatunków wędrownych i w konsekwencji do wprowadzania poprawek w załącznikach I i II do konwencji.

    Zgodnie z art. XI konwencji każda ze stron może zgłosić propozycję poprawki. Poprawka wprowadzona do załączników wchodzi w życie w odniesieniu do wszystkich stron po upływie dziewięćdziesięciu dni od sesji Konferencji Stron, na której została przyjęta, z wyjątkiem tych stron, które zgłosiły zastrzeżenia.

    Dwunasta sesja Konferencji Stron konwencji odbędzie się w Manili (Filipiny) w dniach od 22 do 28 października 2017 r. W związku z tym proponuje się, aby Unia zgłosiła poprawkę do załącznika II do konwencji, aby zwiększyć ochronę dwóch gatunków ptaków – Lanius excubitor excubitor i Lanius minor – na całym obszarze ich występowania, w tym poza Unią, z następujących względów: 1) włączenie tych gatunków do załącznika II jest naukowo uzasadnione; 2) wspomniane włączenie jest zgodne z prawodawstwem UE; oraz 3) Unia jest zobowiązana do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Rada powinna zatem podjąć decyzję w celu ustalenia stanowiska, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii na dwunastej sesji Konferencji Stron w odniesieniu do propozycji poprawek.

    Termin składania propozycji poprawek, który ustalił Sekretariat konwencji, zgodnie z art. XI ust. 3, upływa dnia 25 maja 2017 r.

    Przed dwunastą sesją Konferencji Stron konwencji Sekretariat konwencji może przedstawić zgłoszone przez inne strony propozycje poprawek do załączników I i II do Konwencji, które również mogą wymagać podjęcia decyzji dotyczącej ustalenia stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii w odniesieniu do takich propozycji poprawek.

    Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

    Poprawka ta nie wymagałaby żadnych zmian w prawie Unii, ponieważ dotyczy ona gatunków objętych już odpowiednią ochroną na mocy prawa Unii, w szczególności dyrektywy ptasiej 2 .

    Spójność z innymi politykami Unii

    Poprawka jest spójna z założeniami siódmego unijnego programu działań w zakresie środowiska 3 i europejskiej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2020 r. 4 , w szczególności z celem 6: Pomoc na rzecz zapobiegania utracie światowej różnorodności biologicznej.

    2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

    Podstawa prawna

    Podstawą wniosku jest art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9 TFUE.

    3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

    Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej

    Francja, w imieniu Unii Europejskiej, przedłożyła do rozpatrzenia grupie eksperckiej ds. dyrektyw w sprawie ptaków i siedlisk projekty poprawek zawarte w niniejszym wniosku. Następnie przeprowadzono nieformalną wymianę wstępnych opinii z państwami członkowskimi.

    4.WPŁYW NA BUDŻET

    Nie dotyczy.

    5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

    Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania

    Wniosek nie skutkuje żadnymi nowymi wymogami w zakresie monitorowania lub sprawozdawczości. Plany wdrożenia i monitorowanie wchodziłyby w zakres regularnej działalności w zakresie planowania i sprawozdawczości na podstawie konwencji.

    2017/0077 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    określająca stanowisko, które ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do propozycji poprawek do załączników I i II do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt na dwunastej sesji Konferencji Stron

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1, w związku z art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)Jako strona Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt („konwencja”) zatwierdzonej decyzją Rady 82/461/EWG 5 , Unia może zgłaszać propozycje poprawek do załączników do konwencji, w których wymieniono gatunki objęte ochroną.

    (2)Konferencja Stron konwencji jest jej organem decyzyjnym uprawnionym między innymi do przeprowadzania oceny stanu zachowania gatunków wędrownych i w konsekwencji do wprowadzania poprawek w załącznikach I i II do konwencji.

    (3)Włączenie gatunków Lanius excubitor excubitor i Lanius minor do załącznika II jest naukowo uzasadnione, zgodne z prawodawstwem Unii oraz jej zobowiązaniem do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej.

    (4)W związku z dwunastym posiedzeniem Konferencji Stron, które odbędzie się w Manili (Filipiny) w dniach od 22 do 28 października 2017 r., Unia powinna zgłosić propozycję poprawki do załącznika II w celu włączenia do niego gatunków Lanius excubitor excubitor i Lanius minor.

    (5)Wspomniane propozycje należy zgłosić Sekretariatowi konwencji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    W związku z dwunastym posiedzeniem Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt Komisja zostaje niniejszym upoważniona do złożenia, w imieniu Unii Europejskiej, propozycji poprawki do załącznika II do konwencji w celu włączenia do niego gatunków Lanius excubitor excubitor i Lanius minor.

    Komisja zgłosi wspomniane poprawki Sekretariatowi konwencji.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    Sporządzono w Brukseli dnia r.

       W imieniu Rady

       Przewodniczący

    (1) Decyzja Rady 82/461/EWG z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, Dz.U. L 210 z 24.6.1982, s. 10.
    (2) Dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, Dz.U. L 103 z 25.4. 1979, s. 1.
    (3) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1386/2013/UE z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie ogólnego unijnego programu działań w zakresie środowiska do 2020 r. „Dobra jakość życia z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety” (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 171.
    (4) COM(2011) 244 final „Nasze ubezpieczenie na życie i nasz kapitał naturalny – unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r.”.
    (5) Decyzja Rady 82/461/EWG z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (Dz.U. L 210 z 24.6.1982, s. 10).
    Top