Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0423

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych, które przekazano Komisji na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej

    COM/2017/0423 final

    Bruksela, dnia 10.8.2017

    COM(2017) 423 final

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    z wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych, które przekazano Komisji na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej


    1.    WPROWADZENIE

    Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 1 ustanowiono europejski system rachunków 2010 (ESA 2010). ESA 2010 to system rachunków narodowych i regionalnych ustanowiony w celu spełnienia wymogów polityki gospodarczej, społecznej i regionalnej Unii Europejskiej. Obejmuje on:

    a)metodykę (załącznik A) dotyczącą wspólnych standardów, definicji, klasyfikacji i zasad zapisów księgowych, które należy stosować do zestawiania rachunków i tablic na porównywalnych podstawach do celów Unii;

    b)program (załącznik B) określający terminy, w których państwa członkowskie muszą przekazać Komisji (Eurostatowi) rachunki i tablice, które należy zestawiać zgodnie z metodyką, o której mowa w lit. a).

    Rozporządzenie (UE) nr 549/2013 upoważnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych:

    ·dotyczących zmian metodyki ESA 2010 w celu sprecyzowania i udoskonalenia jej treści, aby zapewnić jednolitą interpretację lub międzynarodową porównywalność, pod warunkiem że nie zmieniają one podstawowych koncepcji, ich wykonanie nie wymaga dodatkowych zasobów ze strony producentów w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego i nie powodują one zmiany zasobów własnych (art. 2 ust. 2);

    ·dotyczących metodyki stosowanej na potrzeby obliczenia i alokacji usług pośrednictwa finansowego mierzonych pośrednio (FISIM) w rachunkach narodowych zgodnie z metodyką opisaną w załączniku A. To uprawnienie jest wykorzystywane przed dniem 17 września 2013 r., przez określenie zrewidowanej metodyki obliczania i alokacji FISIM (art. 2 ust. 4);

    ·służących zapewnieniu wiarygodności i porównywalności danych ESA 2010 państw członkowskich dotyczących badań i rozwoju, rejestrowanych jako nakłady brutto na środki trwałe. Wykonując swoje uprawnienia zgodnie z niniejszym ustępem, Komisja musi zapewnić, aby takie akty delegowane nie nakładały znacznego dodatkowego obciążenia administracyjnego na państwa członkowskie lub na respondentów (art. 2 ust. 5).

    Ponadto w rozporządzeniu (UE) nr 549/2013 podkreślono, jak ważne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje. Przed wykonaniem uprawnienia przeprowadzane są również konsultacje z Komitetem ds. Europejskiego Systemu Statystycznego ustanowionym na mocy rozporządzenia (WE) nr 223/2009 2 (motyw 24).

    2.    PODSTAWA PRAWNA

    Niniejsze sprawozdanie jest wymagane na podstawie art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 549/2013, ma mocy którego przekazuje się Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych w okresie pięciu lat, począwszy od dnia 16 lipca 2013 r. Nie później niż dziewięć miesięcy przed upływem okresu pięciu lat Komisja musi sporządzić sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień.

    3.    WYKONYWANIE PRZEKAZANYCH UPRAWNIEŃ

    Od dnia wejścia w życie rozporządzenia (UE) nr 549/2013 Komisja przyjęła dwa akty delegowane:

    ·Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1342 3 zmieniające metodykę klasyfikacji produktów według działalności (CPA)) oraz

    ·Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1365 4 w sprawie formatu przekazywania danych z zakresu wydatków na prace badawczo-rozwojowe.

    Komisja nie przyjęła rozporządzenia delegowanego w sprawie metodyki obliczania i alokacji FISIM w rachunkach narodowych (art. 2 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 549/2013). Po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji z państwami członkowskimi Komisja postanowiła nie dokonywać zmian w metodyce obliczania i alokacji FISIM.

    a)    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1342 zmieniające metodykę klasyfikacji produktów według działalności uznano za niezbędne w wyniku przeglądu CPA, o którym mowa w ESA 2010.

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 451/2008 5 ustanawiające nową CPA (zwaną dalej „CPA 2008”) przyjęto w celu odzwierciedlenia wymogów statystycznych UE. Rozporządzenie to zostało zmienione rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1209/2014 6 („ustanawiającym CPA 2.1”) celem zachowania porównywalności i spójności ze standardami klasyfikacji produktów stosowanymi na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza z zaktualizowaną Centralną Klasyfikacją Produktów Organizacji Narodów Zjednoczonych („CPC wersja 2”).

    Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/1342 wprowadzono szereg zmian do załącznika A do rozporządzenia (UE) nr 549/2013. W szczególności terminy „CPA, wersja 2” i „CPA 2008” zastąpiono terminem „CPA”. Ponadto w załączniku 7.1. dotyczącym podsumowania poszczególnych kategorii aktywów oraz w rozdziale 23 dotyczącym klasyfikacji kilka terminów dostosowano do rozporządzenia (UE) nr 1209/2014.

    Dzięki tym zmianom rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1342 zapewnia jednolitą wykładnię i międzynarodową porównywalność standardów statystycznych.

    Komisja przeprowadziła konsultacje, również na poziomie ekspertów, na etapie przygotowywania aktu delegowanego. Zasięgnięto opinii stron, między innymi dyrektorów ds. statystyk makroekonomicznych, którzy omówili projekt aktu delegowanego na posiedzeniu w dniach 17-18 grudnia 2014 r., oraz Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, którego posiedzenie odbyło się dnia 12 lutego 2015 r.

    W wyniku tych konsultacji Komisja mogła potwierdzić, że rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1342:

    ·nie zmieniło koncepcji leżących u podstaw ESA 2010;

    ·nie wymaga od producentów statystyk dodatkowych zasobów;

    ·nie powoduje zmiany w zasobach własnych UE.

    Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane (UE) 2015/1342 w dniu 22 kwietnia 2015 r. i zgłosiła je Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie. W przewidzianym terminie trzech miesięcy ani Parlament Europejski, ani Rada nie zgłosiły sprzeciwu wobec rozporządzenia delegowanego. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 sierpnia 2015 r. i weszło w życie w dniu 24 sierpnia 2015 r.

    b)    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1365 w sprawie formatu przekazywania danych z zakresu wydatków na prace badawczo-rozwojowe, które mają być rejestrowane jako nakłady brutto na środki trwałe uznano za niezbędne celem zachowania wiarygodności i porównywalności danych ESA 2010 państw członkowskich dotyczących badań i rozwoju.

    Z uwagi na znaczenie prac badawczo-rozwojowych dla gospodarki opracowano dodatkowe metody oraz zharmonizowane i porównywalne formaty przekazywania danych na temat badań i rozwoju w kontekście Europejskiego Systemu Statystycznego.

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1365 określa format, w jakim państwa członkowskie muszą przekazać Komisji (Eurostat) dane z zakresu wydatków na prace badawczo-rozwojowe zarejestrowane na rachunkach narodowych, w celu zapewnienia wiarygodności i porównywalności takich danych. Państwa członkowskie muszą stosować następujący format danych:

    a) AN.1171g, aktywa w obszarze badań i rozwoju, brutto;

    b) AN.1171n, aktywa w obszarze badań i rozwoju, netto;

    c) P.51g, AN.1171, nakłady brutto na środki trwałe w obszarze badań i rozwoju.

    Wymogi mają zastosowanie do danych przekazywanych od dnia 1 sierpnia 2015 r.

    W odniesieniu do pierwszego rozporządzenia delegowanego Komisji w tej samej sprawie, które przyjęto w 2014 r., Komisja przeprowadziła w trakcie prac przygotowawczych konsultacje, w tym na poziomie ekspertów. Wśród stron, których opinii zasięgnięto, znajdowali się dyrektorzy ds. statystyk makroekonomicznych, którzy omówili projekt aktu delegowanego na posiedzeniu w dniach 12-13 grudnia 2013 r., a także Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, który wydał opinię w procedurze pisemnej dnia 11 marca 2014 r.

    W dniu 12 sierpnia 2014 r. Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane i zgłosiła je Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie.

    W dniu 12 września 2014 r. Grupa Robocza Rady ds. Statystyki zwróciła się do Służby Prawnej Rady o ocenę, czy treść rozporządzenia delegowanego odpowiada przekazaniu uprawnień określonemu w art. 2 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 549/2013. Służba Prawna Rady wydała opinię w dniu 25 września 2014 r., stwierdzając, że akt delegowany częściowo wykraczał poza uprawnienia przekazane Komisji przez prawodawcę.

    W dniu 7 listopada 2014 r. Rada potwierdziła swój zamiar wyrażenia sprzeciwu wobec przedmiotowego aktu delegowanego i powiadomiła o tym Komisję i Parlament Europejski.

    W związku z tym sformułowano nowy akt delegowany, w którym uwzględniono przyczyny sprzeciwu Rady.

    Następnie Komisja przeprowadziła z ekspertami krajowymi dalsze konsultacje w sprawie nowego projektu. Wśród stron, których opinii zasięgnięto, znajdowała się grupa robocza ds. rachunków narodowych – w dniach 25-26 listopada 2014, dyrektorzy ds. statystyk makroekonomicznych – w dniach 17-18 grudnia 2014 r. oraz Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego – w dniu 12 lutego 2015 r.

    W wyniku konsultacji Komisja zdołała zapewnić osiągnięcie odpowiedniego poziomu ufności, jeżeli chodzi o wiarygodność i porównywalność danych dotyczących badań i rozwoju, rejestrowanych jako nakłady brutto na środki trwałe, jak również zagwarantować, aby treść rozporządzenia delegowanego nie nakłada na państwa członkowskie lub na respondentów znacznego dodatkowego obciążenia administracyjnego.

    W dniu 30 kwietnia 2015 r. Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane i zgłosiła je Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie. W przewidzianym terminie trzech miesięcy ani Parlament Europejski, ani Rada nie zgłosiły sprzeciwu wobec rozporządzenia delegowanego. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 8 sierpnia 2015 r. i weszło w życie w dniu 28 sierpnia 2015 r.

    4.    WNIOSEK

    Komisja prawidłowo wykonała przekazane jej uprawnienia. Komisja zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o przyjęcie do wiadomości niniejszego sprawozdania.

    (1)

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).

    (2)

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).

    (3)

    rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1342 z dnia 22 kwietnia 2015 r. zmieniające metodykę klasyfikacji produktów według działalności określoną w załączniku A do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 (Dz.U. L 207 z 4.8.2015, s. 35).

    (4)

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1365 z dnia 30 kwietnia 2015 r. w sprawie formatu przekazywania danych z zakresu wydatków na prace badawczo-rozwojowe (Dz.U. L 211 z 8.8.2015, s. 1).

    (5)

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 451/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające nową klasyfikację statystyczną produktów według działalności (CPA) i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3696/93 (Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 65).

    (6)

    Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1209/2014 z dnia 29 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 451/2008 ustanawiające nową klasyfikację statystyczną produktów według działalności (CPA) i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3696/93 (Dz.U. L 336 z 22.11.2014, s. 1).

    Top