Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0049

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej (Rok sprawozdawczy 2014 i 2015)

    COM/2017/049 final

    Bruksela, dnia 1.2.2017

    COM(2017) 49 final

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej
    (Rok sprawozdawczy 2014 i 2015)


    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej
    (Rok sprawozdawczy 2014 i 2015)

    1.    Wprowadzenie

    To, by benzyna i olej napędowy stosowane w transporcie drogowym spełniały w sposób ciągły wymogi unijne w zakresie jakości, ma fundamentalne znaczenie w zapewnianiu istotnych korzyści dla zdrowia i środowiska.

    Niniejsze sprawozdanie oparte jest na sprawozdaniach przedstawionych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8 ust. 3 dyrektywy 98/70/WE 1 (dyrektywa odnosząca się do jakości paliw) dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych stosowanych w transporcie drogowym w UE w roku 2014.

    Europejska Agencja Środowiska (EEA) przeprowadziła proces poświadczania wiarygodności i zapewniania dobrej jakości danych przekazywanych przez państwa członkowskie, którego celem była poprawa danych. Gromadzenie i analiza danych przekazywanych przez państwa członkowskie, jak przedstawiono w sprawozdaniu technicznym EEA nr 26/2015 pt. „Monitorowanie jakości paliw w UE – 2014 r.” i sprawozdaniu technicznym nr 36/2016 pt. „Monitorowanie jakości paliw w UE – 2015 r.” 2 .

    2.    Przegląd danych dotyczących jakości paliwa w UE za 2014 r.

    Wyniki monitorowania jakości paliwa w 2014 r. i 2015 r. nadal wykazały, że doszło do bardzo niewielu odchyleń od specyfikacji benzyny i oleju napędowego określonych w dyrektywie odnoszącej się do jakości paliwa. Ponadto wynika z niego, iż wszystkie państwa członkowskie stosują normy specyfikacji paliw nakładające ograniczenie siarki do 10 ppm w paliwach stosowanych w transporcie drogowym.

    Jedną z kluczowych kwestii w zakresie monitorowania zgodności z wymogami dotyczącymi jakości paliwa jest pobieranie próbek paliw. W związku z ustaleniami zawartymi w sprawozdaniu dotyczącym danych za 2013 r. 3 oraz późniejszymi kontaktami dwustronnymi między Komisją a państwami członkowskimi dane przekazane przez państwa członkowskie wskazują, że w 2014 r. nastąpiła poprawa sposobu, w jaki państwa członkowskie wywiązują się ze swoich swoje obowiązków w zakresie sprawozdawczości i monitorowania, stosując lepsze systemy monitorowania jakości paliwa, dzięki którym pobieranie próbek paliwa jest dokładniejsze i solidniejsze.

    W 2014 r. wszystkie państwa członkowskie przedstawiły minimalne wymagane informacje na temat zgodności paliw. Komisja nie potrzebowała zatem rozpoczynać żadnych nowych dochodzeń w tej dziedzinie.

    W 2015 r. większość państw członkowskich przedstawiła minimalne wymagane informacje na temat zgodności paliw. Komisja zwróciła się o dalsze informacje do państw członkowskich, które nie zgłosiły niezbędnych informacji na temat zgodności paliw.

    W obydwu latach rzadko zgłaszano niezgodność wprowadzanych na rynek paliw. Jeśli ma to miejsce, państwa członkowskie informują zwykle, że podejmują działania w celu wycofania niezgodnego paliwa ze sprzedaży. Ponadto nie ma dowodów, by takie przypadki niezgodności miały jakikolwiek negatywny wpływ na emitowanie zanieczyszczeń przez pojazdy bądź na funkcjonowanie silników.

    Top