EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0789

Wniosek DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniająca dyrektywę Rady 87/217/EWG, dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013, dyrektywę Rady 86/278/EWG i dyrektywę 94/63/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do przepisów proceduralnych w zakresie sprawozdawczości w dziedzinie środowiska oraz uchylająca dyrektywę Rady 91/692/EWG

COM/2016/0789 final - 2016/0394 (COD)

Bruksela, dnia 15.12.2016

COM(2016) 789 final

2016/0394(COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniająca dyrektywę Rady 87/217/EWG, dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013, dyrektywę Rady 86/278/EWG i dyrektywę 94/63/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do przepisów proceduralnych w zakresie sprawozdawczości w dziedzinie środowiska oraz uchylająca dyrektywę Rady 91/692/EWG


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Kontekst ogólny

Wiele unijnych aktów prawnych zostało przyjętych bez ustalenia daty wygaśnięcia ich ważności. Akty te formalnie nadal obowiązują, nawet jeżeli ich skutki prawne wygasły.

Usuwanie aktów, które nie mają już zastosowania lub są nieistotne, umożliwia bardziej przyjazną dla użytkownika prezentację oraz bardziej efektywną i mniej czasochłonną kontrolę narzędzi ułatwiających dostęp do prawa Unii, takich jak CELEX, EUR-Lex i wykaz obowiązującego prawodawstwa (np. wyniki wyszukiwania nie będą już pokazywały nieaktualnych aktów wraz z aktami obowiązującymi). Poprawa przejrzystości prawa Unii jest istotnym elementem Programu lepszego stanowienia prawa, który instytucje unijne realizują również w ramach nowego Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa 1 . W komunikacie z 2014 r. dotyczącym programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT) 2 ogłoszono, że Komisja przygotuje akty uchylające m.in. w odniesieniu do znormalizowanej sprawozdawczości w dziedzinie środowiska naturalnego. Ponadto w komunikacie z 2015 r. dotyczącym lepszego stanowienia prawa 3 wezwano do przeprowadzenia szeroko zakrojonego przeglądu sprawozdawczości w kilku obszarach polityki, w tym w obszarze ochrony środowiska. Biorąc pod uwagę te powiązania, obecnie przedmiotem zainteresowania jest uchylenie dyrektywy Rady 91/692/EWG z dnia 23 grudnia 1991 normalizującej i racjonalizującej sprawozdania w sprawie wykonywania niektórych dyrektyw odnoszących się do środowiska („dyrektywy 91/692/EWG”). Uchylenie jest także powiązane z szerzej zakrojoną kontrolą sprawności w odniesieniu do monitoringu środowiska i sprawozdawczości w zakresie środowiska. Kontrola sprawności jest obecnie w toku zgodnie z programem prac Komisji na 2016 r. 4 , w którym wspomniano o wniosku w sprawie uchylenia dyrektywy 91/692/EWG oraz powiązanej decyzji 95/337/EWG w sprawie kwestionariuszy odnoszących się do dyrektyw w sektorze wodnym w ramach inicjatyw dotyczących uchylenia określonych w załączniku V. 

Pakiet uchylający obejmuje cztery zaproponowane inicjatywy dotyczące uchylenia dyrektywy 91/692/EWG i decyzji 95/337/EWG, a mianowicie:

1.komunikat, w którym uznaje się przestarzałość 11 aktów wykonawczych przyjętych przez Komisję w celu sporządzenia kwestionariuszy dotyczących sprawozdawczości środowiskowej, w tym decyzji 95/337/EWG;

2.dwa wnioski dotyczące decyzji Komisji uchylających dwie decyzje wykonawcze (w drodze procedury komitetowej), a mianowicie decyzję Komisji 2011/92/UE z dnia 10 lutego 2011 r. 5 i decyzję Komisji 2010/681/UE z dnia 9 listopada 2010 r. 6 , których skutki prawne wygasły, ale z przyczyn proceduralnych zostaną uchylone w drodze późniejszej procedury komitetowej przez Komisję;

3.wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady, który uchyli i zmieni przepisy sześciu aktów prawnych odsyłających do dyrektywy 91/692/EWG.

W ramach przygotowywania tych inicjatyw Komisja przeprowadziła analizę i zbadała skutki utrzymania bądź uchylenia różnych zobowiązań. Wyniki tych prac podsumowano poniżej i przedstawiono bardziej szczegółowo w badaniu uzupełniającym, opublikowanym oddzielnie 7 . Ponieważ celem jest uchylenie nieaktualnych przepisów i aktów prawnych, uważa się, że nie ma potrzeby przeprowadzania formalnej oceny skutków. Należy podkreślić, że w związku z uchyleniem nie oczekuje się żadnych realnych korzyści ekonomicznych. Główne korzyści będą związane przede wszystkim z uzyskaniem bardziej przejrzystego zbioru przepisów dotyczących sprawozdawczości w związku z uporządkowaniem prawodawstwa.

Uchybienia dyrektywy 91/692/EWG

Celem dyrektywy 91/692/EWG (SRD) jest usprawnienie obowiązków sprawozdawczych w odniesieniu do całego unijnego prawodawstwa dotyczącego środowiska obowiązującego w momencie jej przyjęcia. W praktyce jednak nie wszystkie wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie środowiska zostały ujednolicone dyrektywą 91/692/EWG. Na przykład dyrektywy 91/271/EWG 8 i 91/676/EWG 9 nie zostały objęte zakresem stosowania tej dyrektywy. Można także odnotować, że wykonanie dyrektywy było uciążliwe i nieefektywne od samego początku. Jednym z głównych problemów było przyjęcie dyrektywy, zanim rozpowszechniło się wykorzystanie technologii informacyjnej (IT). Ponadto wiele pojedynczych instrumentów, w odniesieniu do których dyrektywa 91/692/EWG określa wymogi w zakresie sprawozdawczości, zastąpiono później instrumentami, które nie uwzględniały przepisów dotyczących sprawozdawczości określonych w tej dyrektywie. Na przykład dyrektywą 2000/60/WE 10 uchylono siedem aktów prawnych dotyczących wody, a więc powiązana decyzja 95/337/EWG dotycząca kwestionariusza wodnego przyjęta na mocy dyrektywy 91/692/EWG stała się zbędna. Za pomocą instrumentów takich jak dyrektywa 2000/60/WE i dyrektywa 2010/75/WE 11 (oraz jej poprzednia wersja, dyrektywa 96/61/WE) 12 wprowadzono niezależne obowiązki sprawozdawcze.

Wraz z pomyślnym opracowaniem platformy Reportnet Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) i inicjatyw sektorowych dotyczących usprawniania sprawozdawczości (np. Europejski System Informacji Wodnej) w coraz większym stopniu kwestionowano potrzebę i skuteczność horyzontalnego instrumentu w zakresie sprawozdawczości. Ponadto w wyniku przyjęcia dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) (2007/2/WE) oraz związanego z tym rozwoju wspólnego systemu informacji o środowisku (SEIS) 13 wprowadzono bardziej nowoczesne i skuteczne podejście horyzontalne do zarządzania informacjami i sprawozdawczości w ramach unijnej polityki ochrony środowiska.

Komisja uznała wówczas, że „[...] podstawowym etapem wdrożenia systemu SEIS, zwłaszcza w kontekście uzyskania oczekiwanych korzyści związanych z uproszczeniem, będzie unowocześnienie przepisów prawnych dotyczących metod udostępniania informacji wymaganych na mocy prawodawstwa dotyczącego środowiska. Oczekuje się, że nastąpi to dzięki przeglądowi dyrektywy 91/692/WE w sprawie normalizacji sprawozdań, którą należy zaktualizować i dostosować do zasad systemu SEIS. W tym celu Komisja zamierza w 2008 r. przedstawić odpowiedni wniosek legislacyjny obejmujący uchylenie przestarzałych przepisów w obowiązującej dyrektywie w sprawie normalizacji sprawozdań.” 14 . Ponadto Komisja postanowiła nie wprowadzać nowego instrumentu prawnego w zakresie sprawozdawczości tylko realizować dany program w drodze podejścia o charakterze pozaprawnym (zob. przegląd wdrażania unijnego wspólnego systemu informacji o środowisku 15 ) połączonego z koordynowanym działaniem w różnych obszarach polityki ochrony środowiska (takich jak woda, powietrze, natura itd.).

Podsumowanie bieżącego zakresu stosowania i istotności dyrektywy 91/692/EWG

Dyrektywa 91/692/EWG odwołuje się do 28 aktów dotyczących ochrony środowiska objętych jej przepisami. Szereg dalszych aktów opiera się na dyrektywie 91/692/EWG. Obecnie ze względu na późniejsze uchylenia tych aktów(zob. przegląd w tabeli 2), jednego rozporządzenia i dziewięciu dyrektyw (zob. przegląd w tabeli 1), dwie dyrektywy nadal podlegają przepisom przedmiotowej dyrektywy, mianowicie dyrektywa 86/278/EWG i dyrektywa 87/217/EWG, natomiast nadal obowiązują 23 decyzje, które zawierają odniesienia do tych przepisów (zob. przegląd w tabeli 3).

Podsumowując, większość pierwotnych zobowiązań określonych w dyrektywie 91/692/EWG stała się nieaktualna i nie ma już skutku prawnego. W rezultacie złożono wniosek w sprawie uchylenia w celu zapewnienia pewności prawa, poprawy przejrzystości, zmniejszenia obciążeń administracyjnych i zapewnienia, aby prawodawstwo UE było „dostosowane do potrzeb” zgodnie z Programem lepszego stanowienia prawa.

Proponowane działania mające na celu uchylenie dyrektywy 91/692/EWG i powiązanych aktów

Pierwszym działaniem jest sporządzenie wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady znoszącej wymogi znormalizowanej sprawozdawczości. Proponuje się także zastąpienie odniesień do starych zasad procedury komitetowej rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję zgodnie z art. 13 dotyczącym środków przejściowych.

Celem drugiego działania jest przyjęcie komunikatu w sprawie ogłoszenia nieaktualności decyzji wykonawczych przyjętych na mocy ciągle obowiązującej dyrektywy 91/692/EWG. W komunikacie wskazano decyzje, które stały się nieaktualne i których podstawa prawna została uchylona.

Trzecie działanie będzie miało na celu uchylenie dwóch decyzji wykonawczych, które nadal mają ważną podstawę prawną, ale których skutki prawne w międzyczasie wygasły 16 .

W ramach analizy przygotowawczej rozważono kilka wariantów w celu zapewnienia skutecznego uchylenia z jednoczesnym utrzymaniem skutków prawnych w stosownych przypadkach. Wyniki tej analizy przedstawiono w badaniu uzupełniającym 17 , w którym zaleca się całkowite uchylenie przepisów dyrektywy 91/692/EWG i usunięcie nieaktualnych przepisów oraz wprowadzenie odniesień do nowych przepisów dotyczących aktów wykonawczych. Powyższy wariant składający się z wyżej wymienionych trzech działań uznano za najbardziej skuteczny w ograniczaniu biurokracji i zwiększaniu przejrzystości prawnej.

Istniejące wcześniej dyrektywy, o których mowa w dyrektywie 91/692/EWG

Jak wspomniano powyżej, z 28 instrumentów (zob. przegląd w tabeli 2) pierwotnie wymienionych w dyrektywie 91/692/EWG tylko dyrektywa 86/278/EWG i 87/217/EWG (zob. przegląd w tabeli 1) pozostaje w mocy.

Proponuje się utrzymanie przepisów dyrektywy 86/278/EWG dotyczących sprawozdawczości przy jednoczesnym dostosowaniu ich do nowych przepisów dotyczących aktów wykonawczych ustanowionych na mocy TFUE.

Nie stosuje się wymogów w zakresie sprawozdawczości określonych w dyrektywie 87/217/EWG głównie ze względu na zaprzestanie stosowania azbestu w państwach członkowskich UE w następstwie odchodzenia od produkcji i stosowania w UE surowego azbestu i produktów zawierających azbest na mocy rozporządzenia REACH (1907/2006/WE).



Tabela 1: Przegląd dyrektyw i rozporządzeń objętych decyzją, której dotyczy wniosek, uchylającą dyrektywę 91/692/EWG (wszystkie pozostałe akty mające znaczenie dla dyrektywy 91/692/EWG stały się w międzyczasie nieaktualne lub nieistotne).

Nadal obowiązujące akty prawne odnoszące się do dyrektywy 91/692/EWG lub do których dyrektywa zawiera odniesienie

Uchylenie dyrektywy 91/692/EWG mające wpływ na przepisy aktów prawnych

Artykuł proponowanej decyzji dotyczącej aktów prawnych

1) Dyrektywa 86/278/EWG z dnia 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, w szczególności gleby, w przypadku wykorzystywania osadów ściekowych w rolnictwie.

Art. 13, 14, 15, 15a i 17

Art. 3

2) Dyrektywa Rady 87/217/EWG z dnia 19 marca 1987 r. w sprawie ograniczania zanieczyszczenia środowiska azbestem i zapobiegania temu zanieczyszczeniu.

Art. 13

Art. 4

3) Dyrektywa 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie.

Art. 21

Art. 1

4) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla odnosi się do dyrektywy 91/692/EWG.

Art. 27, 29 i 30

Art. 2

5) Rozporządzenie (UE) nr 1257/2013 w sprawie recyklingu statków.

Art. 21

Art. 5

6) Dyrektywa 94/63/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie kontroli emisji lotnych związków organicznych (LZO) wynikających ze składowania paliwa i jego dystrybucji z terminali do stacji paliw.

Art. 9

Art. 6

7) Art. 37 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 17 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy 18 .

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

8) Art. 9 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji 19 .

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

9) Art. 15 dyrektywy Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów 20 .

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

10) Art. 17 dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych 21 .

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

Uwzględniono w pakiecie dotyczącym odpadów

Tabela 2: Przegląd uchylonych dyrektyw i rozporządzeń wcześniej objętych dyrektywą 91/692/EWG

Uchylone akty prawne wcześniej objęte dyrektywą 91/692/EWG

Data uchylenia

Dyrektywa Rady 76/160/EWG z dnia 8 grudnia 1975 r. dotycząca jakości wody w kąpieliskach 22 , zmieniona art. 3 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. dotyczącą zarządzania jakością wody w kąpieliskach i uchylającą dyrektywę 76/160/EWG 23 .

31 grudnia 2014 r.

Dyrektywa Rady 76/464/EWG z dnia 4 maja 1976 r. w sprawie zanieczyszczenia spowodowanego przez niektóre substancje niebezpieczne odprowadzane do środowiska wodnego Wspólnoty 24 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2006/11/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. w sprawie zanieczyszczenia spowodowanego przez niektóre substancje niebezpieczne odprowadzane do środowiska wodnego Wspólnoty 25 .

23 marca 2006 r.

Dyrektywa Rady 78/176/EWG z dnia 20 lutego 1978 r. w sprawie odpadów pochodzących z przemysłu ditlenku tytanu 26 zmieniona dyrektywą 83/29/EWG 27 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych 28 .

7 stycznia 2014 r.

Dyrektywa Rady 78/659/EWG z dnia 18 lipca 1978 r. w sprawie jakości słodkich wód wymagających ochrony lub poprawy w celu zachowania życia ryb 29 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2006/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie jakości wód słodkich wymagających ochrony lub poprawy w celu zachowania życia ryb 30 , która z kolei została uchylona dyrektywą 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej 31 .

21 grudnia 2013 r.

Dyrektywa Rady 79/869/EWG z dnia 9 października 1979 r. dotycząca metod pomiaru i częstotliwości pobierania próbek oraz analizy wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w państwach członkowskich 32 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG i ostatnio zmieniona dyrektywą 81/855/EWG 33 , została uchylona dyrektywą 2000/60/WE.

21 grudnia 2007 r.

Dyrektywa Rady 79/923/EWG z dnia 30 października 1979 r. w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki 34 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona i skodyfikowana dyrektywą 2006/113/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki 35 , która z kolei została uchylona dyrektywą 2000/60/WE.

21 grudnia 2013 r.

Dyrektywa Rady 80/68/EWG z dnia 17 grudnia 1979 r. w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem spowodowanym przez niektóre substancje niebezpieczne 36 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2000/60/WE.

21 grudnia 2013 r.

Dyrektywa Rady 82/176/EWG z dnia 22 marca 1982 r. w sprawie wartości dopuszczalnych dla ścieków i wskaźników jakości wód w odniesieniu do zrzutów rtęci z przemysłu elektrolizy chlorków metali alkalicznych 37 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2008/105/WE w sprawie środowiskowych norm jakości w dziedzinie polityki wodnej 38 .

22 grudnia 2012 r.

Dyrektywa Rady 83/513/EWG z dnia 26 września 1983 r. w sprawie wartości dopuszczalnych dla ścieków i wskaźników jakości wód w odniesieniu do zrzutów kadmu 39 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2008/105/WE.

22 grudnia 2012 r.

Dyrektywa Rady 84/156/EWG z dnia 8 marca 1984 r. w sprawie wartości dopuszczalnych dla ścieków i wskaźników jakości wód w odniesieniu do zrzutów rtęci z sektorów innych niż przemysł elektrolizy chlorków metali alkalicznych 40 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2008/105/WE.

22 grudnia 2012 r.

Dyrektywa Rady 84/491/EWG z dnia 9 października 1982 r. w sprawie wartości dopuszczalnych dla ścieków i wskaźników jakości wód w odniesieniu do zrzutów heksachlorocycloheksanu 41 , zmieniona art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2008/105/WE.

22 grudnia 2012 r.

Dyrektywa Rady 86/280/EWG z dnia 12 czerwca 1986 r. w sprawie wartości dopuszczalnych dla ścieków i wskaźników jakości wód w odniesieniu do zrzutów niektórych substancji niebezpiecznych zawartych w wykazie I załącznika do dyrektywy 76/464/EWG 42 , ostatnio zmieniona dyrektywą 90/415/EWG 43 , zmienioną art. 2 ust. 1 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2008/105/WE.

22 grudnia 2012 r.

Dyrektywa Rady 75/440/EWG z dnia 16 czerwca 1975 r. dotycząca wymaganej jakości wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w państwach członkowskich 44 , zmieniona art. 2 ust. 2 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2000/60/WE.

21 grudnia 2007 r.

Dyrektywa Rady 80/778/EWG z dnia 15 lipca 1980 r. odnosząca się do jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi 45 , zmieniona art. 2 ust. 2 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Rady 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi 46 .

25 grudnia 2003 r.

Dyrektywa Rady 85/203/EWG z dnia 7 marca 1985 r. w sprawie norm jakości powietrza w odniesieniu do dwutlenku azotu 47 , zmieniona dyrektywą 85/580/EWG 48 , zmienioną art. 4 ust. 3 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Rady 1999/30/WE z dnia 22 kwietnia 1999 r. odnoszącą się do wartości dopuszczalnych dla dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenków azotu oraz pyłu i ołowiu w otaczającym powietrzu, która nie zawierała żadnego odesłania do dyrektywy 91/692/EWG i sama została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.

11 czerwca 2010 r.

Dyrektywa Rady 75/716/EWG z dnia 24 listopada 1975 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zawartości siarki w niektórych paliwach płynnych 49 , zmieniona art. 4 ust. 2 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 93/12/EWG 50 .

30 września 1994 r.

Dyrektywa Rady 84/360/EWG z dnia 28 czerwca 1984 r. w sprawie zwalczania zanieczyszczeń powietrza z zakładów przemysłowych 51 , zmieniona art. 4 ust. 2 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/1/WE z dnia 15 stycznia 2008 r. dotyczącą zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli 52 , która z kolei została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych 53 .

7 stycznia 2014 r.

Dyrektywa Rady 80/779/EWG z dnia 15 lipca sprawie dopuszczalnych i zalecanych wartości jakości powietrza dla dwutlenku siarki i pyłów zawieszonych 54 , zmieniona art. 4 ust. 1 i 3 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 1999/30/WE 55 , która z kolei została uchylona z dniem 11 czerwca 2010 r. dyrektywą 2008/50/WE.

11 czerwca 2010 r.

Dyrektywa Rady 82/884/EWG z dnia 3 grudnia 1982 r. w sprawie wartości dopuszczalnej dla ołowiu w powietrzu 56 , zmieniona art. 4 ust. 1 i 3 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 1999/30/WE, która z kolei została uchylona dyrektywą 2008/50/WE.

11 czerwca 2010 r.

Dyrektywa Rady 85/203/EWG z dnia 7 marca 1985 r. w sprawie norm jakości powietrza w odniesieniu do dwutlenku azotu 57 , zmieniona dyrektywą 85/580/EWG 58 , zmieniona art. 4 ust. 1 i 3 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 1999/30/WE, która z kolei została uchylona dyrektywą 2008/50/WE.

11 czerwca 2010 r.

Dyrektywa Rady 75/439/EWG z dnia 16 czerwca 1975 r. w sprawie unieszkodliwiania olejów odpadowych 59 , zmieniona art. 5 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów 60 .

12 grudnia 2010 r.

Dyrektywa Rady 75/442/EWG z dnia 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów 61 , zmieniona art. 5 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów, która z kolei została uchylona dyrektywą 2008/98/WE 62 .

11 grudnia 2010 r.

Dyrektywa rady 76/403/EWG z dnia 6 kwietnia 1976 r. w sprawie unieszkodliwiania polichlorowanych bifenyli i polichlorowanych trifenyli 63 , zmieniona art. 5 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Rady 96/59/WE z dnia 16 września 1996 r. w sprawie unieszkodliwiania polichlorowanych bifenyli i polichlorowanych trifenyli (PCB/PCT) 64 .

16 września 1996 r.

Dyrektywa Rady 78/319/EWG z dnia 20 marca 1978 r. w sprawie odpadów toksycznych i niebezpiecznych 65 , zmieniona art. 5 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Rady 91/689/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. w sprawie odpadów niebezpiecznych 66 .

27 czerwca 1995 r.

Dyrektywa Rady 84/631/EWG z dnia 6 grudnia 1984 r. w sprawie nadzoru i kontroli transgranicznego przesyłania odpadów niebezpiecznych w ramach Wspólnoty Europejskiej 67 , zmieniona art. 5 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona rozporządzeniem Rady (EWG) nr 259/93 z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar 68 , które z kolei zostało uchylone rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów 69 .

11 lipca 2007 r.

Dyrektywa Rady 85/339/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie pojemników na płyny przeznaczone do spożycia przez ludzi 70 , zmieniona art. 5 dyrektywy 91/692/EWG, została uchylona dyrektywą Rady 94/62/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych 71 .

29 czerwca 1996 r.



Tabela 3: Przegląd aktów wykonawczych pozostających w mocy, które zostaną uchylone lub uznane za nieaktualne

Akty prawne przyjęte na mocy dyrektywy 91/692/EWG

Pozostające w mocy

Proponowane do uznania za nieaktualne

Proponowane do uchylenia

1) Decyzja wykonawcza Komisji 2014/166/UE z dnia 21 marca 2014 r. zmieniająca decyzję 2005/381/WE w odniesieniu do kwestionariusza do składania sprawozdań ze stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (notyfikowana jako dokument nr C(2014) 1726) 72 .

2) Decyzja Komisji 2005/381/WE z dnia 4 maja 2005 r. ustanawiająca kwestionariusz do składania sprawozdań ze stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (notyfikowana jako dokument nr C(2005) 1359) 73 .

3) Decyzja Komisji 2006/803/WE z dnia 23 listopada 2006 r. zmieniająca decyzję 2005/381/WE ustanawiającą kwestionariusz do składania sprawozdań ze stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (notyfikowana jako dokument nr C(2006) 5546) 74 .

4) Decyzja Komisji z dnia 18 kwietnia 2012 r. ustanawiająca kwestionariusz na potrzeby sprawozdań państw członkowskich z wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów 75 .

5) Decyzja Komisji 2004/249/WE z dnia 11 marca 2004 r. dotycząca wykonania dyrektywy 2002/96/WE (WEEE) 76 .

6) Decyzja Komisji 2007/151/WE z dnia 6 marca 2007 r. zmieniająca decyzje 94/741/WE oraz 97/622/WE w odniesieniu do kwestionariuszy wykorzystywanych przy sporządzaniu sprawozdań z wykonywania przepisów dyrektywy 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odpadów oraz wykonywania przepisów dyrektywy Rady 91/689/EWG w sprawie odpadów niebezpiecznych 77 .

7) Decyzja Komisji 2000/738/WE z dnia 17 listopada 2000 r. dotycząca kwestionariusza raportów państw członkowskich dotyczących wdrożenia dyrektywy 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów 78 .

8) Decyzja Komisji 2001/753/WE z dnia 17 października 2001 r. dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań państw członkowskich z wykonania dyrektywy 2000/53/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji 79 .

9) Decyzja Komisji 97/622/WE z dnia 27 maja 1997 r. dotycząca kwestionariuszy stanowiących podstawę sprawozdań państw członkowskich w sprawie wykonania niektórych dyrektyw w sektorze odpadów 80 .

10) Decyzja Komisji 94/741/WE z dnia 24 października 1994 r. dotycząca kwestionariuszy stanowiących podstawę sprawozdań państw członkowskich w sprawie wykonania niektórych dyrektyw w sektorze odpadów 81 .

11) Decyzja wykonawcza Komisji 2011/632/UE z dnia 21 września 2011 r. ustanawiająca kwestionariusz do zastosowania w sprawozdaniu z wykonania dyrektywy 2000/76/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spalania odpadów 82 .

12) Decyzja Komisji 2011/92/UE z dnia 10 lutego 2011 r. wprowadzająca kwestionariusz służący do sporządzenia pierwszego sprawozdania z wprowadzania w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla 83 .

13) Decyzja Komisji 2010/681/UE z dnia 9 listopada 2010 r. dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań państw członkowskich za okres 2011–2013 z wykonania dyrektywy Rady 1999/13/WE w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanej użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach 84 .

14) Decyzja Komisji 2007/531/WE z dnia 26 lipca 2007 r. dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań państw członkowskich za okres 2008–2010 z wykonania dyrektywy Rady 1999/13/WE w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanej użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach 85 .

15) Decyzja Komisji 2003/241/WE z dnia 26 marca 2003 r. zmieniająca dyrektywę Komisji 1999/391/WE z dnia 31 maja 1999 r. dotyczącą kwestionariusza odnoszącego się do dyrektywy Rady 96/61/WE dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli 86 .

16) Decyzja Komisji 2002/605/WE z dnia 17 lipca 2002 roku dotycząca kwestionariusza odnoszącego się do dyrektywy Rady 96/82/WE w sprawie kontroli niebezpieczeństwa poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi 87 .

17) Decyzja Komisji 1999/391/WE z dnia 31 maja 1999 r. dotycząca kwestionariusza odnoszącego się do dyrektywy Rady 96/61/WE dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli 88 .

18) Decyzja Komisji 1999/314/WE z dnia 9 kwietnia 1999 r. dotycząca kwestionariusza odnoszącego się do dyrektywy Rady 96/82/WE w sprawie kontroli niebezpieczeństwa poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi 89 .

19) Decyzja Komisji 98/184/WE z dnia 25 lutego 1998 r. dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań państw członkowskich w sprawie wykonania dyrektywy Rady 94/67/WE w sprawie spalania odpadów niebezpiecznych 90 .

20) Decyzja Komisji 96/511/WE z dnia 29 lipca 1996 r. dotycząca kwestionariuszy przewidzianych w dyrektywach Rady 80/779/EWG, 82/884/EWG, 84/360/EWG oraz 85/203/EWG 91 .

21) Decyzja Komisji 96/302/WE z dnia 17 kwietnia 1996 r. ustanawiająca formularz, na którym należy dostarczać informacje zgodnie z art. 8 ust. 3 dyrektywy Rady 91/689/EWG w sprawie odpadów niebezpiecznych 92 .

22) Decyzja Komisji 92/446/EWG z dnia 27 lipca 1992 r. dotycząca kwestionariuszy odnoszących się do dyrektyw w sektorze wodnym została zmieniona decyzją Komisji 95/337/WE z dnia 25 lipca 1995 r. dotyczącą kwestionariuszy odnoszących się do dyrektyw w sektorze wodnym 93 .

23) Decyzja Komisji 95/337/WE z dnia 25 lipca 1995 r. zmieniająca decyzję 92/446/EWG z dnia 27 lipca 1992 r. dotyczącą kwestionariuszy odnoszących się do dyrektyw w sektorze wodnym 94 .



Ocena skutków

W ramach przygotowywania komunikatu w sprawie wspólnego systemu informacji o środowisku (SEIS) 95 przeprowadzono już ocenę skutków gospodarczych, środowiskowych i społecznych oraz szersze konsultacje. Od tamtej pory podstawowa analiza została zaktualizowana i przygotowano szczegółowy dokument referencyjny 96 . Dokument ten zawierał wystarczające dowody na potrzeby wniosku w sprawie uchylenia, w związku z czym dodatkowa ocena skutków nie była konieczna.

Wybrane instrumenty umożliwiające osiągnięcie celów, dwie decyzje i jeden komunikat, w praktyce nie spowodowałyby zmian w zakresie sprawozdawczości. Wynika to stąd, że proponowany pakiet uchylający doprowadzi do zwiększenia przejrzystości prawnej dzięki usunięciu nieaktualnych już przepisów i usprawni szereg obowiązków sprawozdawczych poprzez „lizbonizację” 97 procedur. Oczekuje się, że w wyniku uproszczenia dorobku prawnego UE nastąpi wzrost efektywności, co oznacza generowanie korzyści technicznych i prawnych, zamiast korzyści gospodarczych. Nie można jednak uzyskać żadnych danych ilościowych dotyczących kosztów lub korzyści, które byłyby bezpośrednio związane z uchyleniem głównie dlatego, że duża część pierwotnych obowiązków wynikających z dyrektywy jest już w praktyce nieaktualna.

3.ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Krótki opis proponowanych środków

We wniosku dotyczącym uchylenia w zakresie sprawozdawczości środowiskowej określono środki prawne, które są nieaktualne, lub w stosownych przypadkach zastąpiono istniejące przepisy odpowiednimi odesłaniami do rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

Podstawa prawna

Podstawę prawną dla przyjęcia uchylenia decyzji stanowi art. 192 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Zasady pomocniczości i proporcjonalności

Środki, których dotyczy niniejszy wniosek, są nieaktualne, ponieważ ich treść została włączona do kolejnych aktów lub ponieważ przestały być istotne z uwagi na ich tymczasowy charakter. W związku z tym uchylenie tych środków jest zgodne z zasadami pomocniczości i proporcjonalności. Zadaniem prawodawcy Unii jest przyjęcie środków niezbędnych do osiągnięcia tego celu.

Najważniejsze przepisy prawne decyzji, której dotyczy wniosek

Artykuł 1

Wprowadza się zmianę w art. 21 ust. 1 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE przez dodanie odesłania do rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

Artykuł 2

Wprowadza się zmianę w art. 27 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla przez dodanie odesłania do rozporządzenia (UE) nr 182/2011 i dostosowuje się art. 29 dyrektywy 2009/31/WE, w którym przewiduje się zastosowanie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą, do art. 290 TFUE.

Artykuł 3

Wprowadza się zmianę w art. 13, 15, 17 i dodaje się nowy art. 15a w dyrektywie Rady 86/278/EWG z dnia 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, w szczególności gleby, w przypadku wykorzystywania osadów ściekowych w rolnictwie, przez dodanie odesłań do rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

Artykuł 4

Wprowadza się zmianę w art. 13 dyrektywy 87/217/EWG z dnia 19 marca 1987 r. w sprawie ograniczania zanieczyszczenia środowiska azbestem i zapobiegania temu zanieczyszczeniu przez usunięcie pierwszego ustępu tego artykułu.

Artykuł 5

Wprowadza się zmianę w art. 21 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1257/2013 w sprawie recyklingu statków.

Artykuł 6

Wprowadza się zmianę dyrektywy 94/63/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie kontroli emisji lotnych związków organicznych (LZO) wynikających ze składowania paliwa i jego dystrybucji z terminali do stacji paliw poprzez zmianę art. 4 ust. 4 i art. 6 ust. 4 oraz usunięcie zdania pierwszego w art. 9 dotyczącym monitorowania i sprawozdań.

Artykuł 7 i 8

Uchyla się dyrektywę oraz ustanawia datę wejścia w życie i rozpoczęcia stosowania uchylającego aktu prawnego. Wejście w życie musi być zgodne z wnioskiem w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym 98 obejmującym przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 17 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, dyrektywy Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów oraz dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz z wnioskiem w sprawie dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE w celu zwiększenia opłacalnych redukcji emisji i inwestycji w technologie niskoemisyjne 99 .

Wybór instrumentu

Proponowany instrument: decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet.

2016/0394 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniająca dyrektywę Rady 87/217/EWG, dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013, dyrektywę Rady 86/278/EWG i dyrektywę 94/63/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do przepisów proceduralnych w zakresie sprawozdawczości w dziedzinie środowiska oraz uchylająca dyrektywę Rady 91/692/EWG

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 100 ,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów 101 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Dyrektywa Rady 86/278/EWG 102 i dyrektywa Rady 87/217/EWG 103 opierają się na art. 100 i 235 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą, obecnie art. 115 i 352 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Zmiany w tych dyrektywach są związane z polityką Unii w zakresie ochrony środowiska oraz wynikają bezpośrednio z uchylenia dyrektywy Rady 91/692/EWG 104 na podstawie art. 192 ust. 1 TFUE. Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywy 86/278/EWG i 87/217/EWG na podstawie art. 192 ust. 1 TFUE.

(2)Dyrektywa 94/63/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 105 opiera się na art. 100a Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, obecnie art. 114 TFUE. Zmiany w tej dyrektywie są związane z polityką Unii w zakresie ochrony środowiska oraz wynikają bezpośrednio z uchylenia dyrektywy 91/692/EWG na podstawie art. 192 ust. 1 TFUE. Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 94/63/WE na podstawie art. 192 ust. 1 TFUE.

(3)Dyrektywę 91/692/EWG przyjęto w celu racjonalizacji i poprawy, według podstawy sektorowej, przepisów w sprawie przepływu informacji i publikacji sprawozdań dotyczących niektórych dyrektyw odnoszących się do ochrony środowiska. Aby osiągnąć ten cel, kilka dyrektyw zmieniono dyrektywą 91/692/EWG w celu wprowadzenia jednolitych wymogów w zakresie sprawozdawczości.

(4)Wdrażanie wymogów w zakresie sprawozdawczości wprowadzonych dyrektywą 91/692/EWG jest uciążliwe i nieefektywne. Wiele aktów unijnych zmienionych dyrektywą 91/692/EWG zostało zastąpionych i nie zawierają już wymogów w zakresie sprawozdawczości wprowadzonych na mocy dyrektywy 91/692/EWG. Na przykład dyrektywą 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 106 uchylono siedem aktów unijnych w dziedzinie polityki wodnej i nie włączono do niej systemu sprawozdawczości wprowadzonego dyrektywą 91/692/EWG. W dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE 107 nie zawarto żadnych odesłań do dyrektywy 91/692/EWG, jednak przewidziano odrębny system sprawozdawczości.

(5)W dyrektywie 91/692/EWG nie przewidziano również wykorzystania narzędzi elektronicznych. Wraz z pomyślnym rozwojem platformy Reportnet Europejskiej Agencji Środowiska i inicjatyw sektorowych dotyczących usprawniania sprawozdawczości (np. Europejski System Informacji Wodnej) w coraz większym stopniu kwestionowano potrzebę i skuteczność horyzontalnego instrumentu w zakresie sprawozdawczości. Ponadto w wyniku przyjęcia dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 108 oraz związanego z tym rozwoju wspólnego systemu informacji o środowisku 109 wprowadzono bardziej nowoczesne i skuteczne podejście horyzontalne do zarządzania informacjami i sprawozdawczości związanej z unijną polityką ochrony środowiska.

(6)Dyrektywę 91/692/EWG należy zatem uchylić.

(7)Większość dyrektyw zmienionych dyrektywą 91/692/EWG przestała obowiązywać. Nadal obowiązują jednak dyrektywy 87/217/EWG i 86/278/EWG.

(8)Zgodnie z dyrektywą 86/278/EWG państwa członkowskie są zobowiązane do przedstawienia sprawozdania z wykonania wspomnianej dyrektywy na podstawie kwestionariusza lub wzoru opracowanego przez Komisję zgodnie z procedurą określoną w dyrektywie 91/692/EWG. W celu uniknięcia próżni prawnej w związku z uchyleniem dyrektywy 91/692/EWG konieczne jest zastąpienie odesłania do dyrektywy 91/692/EWG odesłaniem do procedury, o której mowa w dyrektywie 86/278/EWG.

(9)Sprawozdawczość na podstawie dyrektywy 87/217/EWG nie jest już konieczna w państwach członkowskich po przyjęciu rozporządzenia (WE) nr 1907/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 110 , w którym przewiduje się odchodzenie od produkcji i stosowania w Unii surowego azbestu i produktów zawierających azbest. Należy zatem usunąć wymogi w zakresie sprawozdawczości ustanowione w dyrektywie 87/217/EWG.

(10)Po przyjęciu dyrektywy 91/692/WE następujące rozporządzenia i dyrektywy zawierały odesłanie do dyrektywy 91/692/WE: dyrektywa 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 111 , dyrektywa 94/63/WE, dyrektywa Rady 1999/31/WE 112 , dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE 113 , dyrektywa 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 114 , dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE 115 , dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE 116 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 117 .

(11)W ramach planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym 118 Komisja zaproponowała zmianę dyrektyw 2008/98/WE, 94/62/WE, 1999/31/WE i 2000/53/WE w celu zastąpienia odesłania do dyrektywy 91/692/EWG. Aby zapewnić brak próżni prawnej w związku z uchyleniem dyrektywy 91/692/EWG, niniejsza decyzja powinna być stosowana od tego samego dnia co akty zaproponowane w ramach pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.

(12)Zgodnie z dyrektywami 2009/31/WE i 2003/87/WE państwa członkowskie są zobowiązane do przedstawienia sprawozdania z wykonania tych dyrektyw na podstawie kwestionariusza lub wzoru opracowanego przez Komisję zgodnie z procedurą, o której mowa w dyrektywie 91/692/EWG. W celu uniknięcia próżni prawnej w związku z uchyleniem dyrektywy 91/692/EWG konieczne jest zastąpienie odesłania do dyrektywy 91/692/EWG odesłaniem do procedury, o której mowa w odpowiedniej dyrektywie.

(13)W celu zapewnienia aktualności niektórych przepisów zawartych w załącznikach do dyrektywy 86/278/EWG należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjęcia aktów zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do dostosowywania tych przepisów do postępu naukowo-technicznego. W celu zapewnienia aktualności załączników do dyrektywy 2009/31/WE należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjęcia aktów zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do dostosowywania tych załączników do postępu naukowo-technicznego. Szczególnie ważne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje, w tym na poziomie ekspertów, oraz aby konsultacje te prowadzone były zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. W szczególności, aby zapewnić udział na równych zasadach Parlamentu Europejskiego i Rady w przygotowaniu aktów delegowanych, instytucje te otrzymują wszelkie dokumenty w tym samym czasie co eksperci państw członkowskich, a eksperci tych instytucji mogą systematycznie brać udział w posiedzeniach grup eksperckich Komisji zajmujących się przygotowaniem aktów delegowanych.

(14)Rozporządzenie (UE) nr 1257/2013 zawiera odesłanie do dyrektywy 91/692/EWG. Odpowiedni przepis odnosi się do pierwszego działania sprawozdawczego, które zostało już zakończone. Należy zatem usunąć odpowiedni przepis.

(15)Wymóg w zakresie sprawozdawczości określony w dyrektywie 94/63/WE nie jest już niezbędny do monitorowania procesu wykonania dyrektywy 94/63/WE. Należy zatem usunąć odpowiedni przepis.

(16)Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywy 87/217/EWG, 2003/87/WE i 2009/31/WE, rozporządzenie (UE) nr 1257/2013 i dyrektywy 86/278/EWG i 94/63/WE,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1
Zmiana dyrektywy 2003/87/WE

W art. 21 ust. 1 dyrektywy 2003/87/WE zdanie czwarte otrzymuje brzmienie:

„Sprawozdanie sporządzane jest na podstawie kwestionariusza lub wzoru przyjętego przez Komisję w formie aktów wykonawczych. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 22a ust. 2.”.

Artykuł 2
Zmiany dyrektywy 2009/31/WE

W dyrektywie 2009/31/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)w art. 27 ust. 1 zdanie trzecie otrzymuje brzmienie:

„Sprawozdanie sporządzane jest na podstawie kwestionariusza lub wzoru przyjętego przez Komisję w formie aktów wykonawczych. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 30 ust. 2.”;

2)art. 29 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 29
Zmiany załączników

Komisja posiada uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 29a w odniesieniu do dostosowania załączników do postępu naukowo-technicznego.”;

3) dodaje się art. 29a w brzmieniu:



„Artykuł 29a
Wykonywanie przekazanych uprawnień

1.    Powierzenie Komisji uprawnień do przyjęcia aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.

2.    Uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych, o których mowa w art. 29, powierza się Komisji na czas nieokreślony od dnia [date of entry into force of this Decision] .

3.    Przekazanie uprawnień, o których mowa w art. 29, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna od następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym w tej decyzji późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność jakichkolwiek już obowiązujących aktów delegowanych.

4.    Przed przyjęciem aktu delegowanego Komisja konsultuje się z ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa z dnia 13 kwietnia 2016 r.

5.    Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja przekazuje go równocześnie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

6.    Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 29 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie [dwóch miesięcy] od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.”;

4)art. 30 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 30
Procedura komitetowa

1.    Komisję wspomaga Komitet ds. Zmian Klimatu ustanowiony na mocy art. 26 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013*. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011**.

2.    W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

______________________________________

*    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie mechanizmu monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych oraz zgłaszania innych informacji na poziomie krajowym i unijnym, mających znaczenie dla zmiany klimatu, oraz uchylające decyzję nr 280/2004/WE (Dz.U. L 165 z 18.6.2013, s. 13).

**    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).”.

Artykuł 3
Zmiany dyrektywy 86/278/EWG

W dyrektywie 86/278/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 13 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 13

Komisja posiada uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 15a w celu dostosowania załączników do postępu naukowo-technicznego.

Ustęp 1 nie ma zastosowania do parametrów i wartości wymienionych w załącznikach I A, I B i I C, jakichkolwiek czynników mających wpływ na ocenę wartości oraz parametrów analizy, o których mowa w załącznikach II A i II B.”;

2) skreśla się art. 14;

3) art. 15 otrzymuje brzmienie:

Artykuł 15

1.    Komisję wspomaga komitet ustanowiony na mocy art. 39 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE*. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011**.

2.    W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

_______________________________________________

*    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3).

**    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).”;

4) dodaje się art. 15a w brzmieniu:

„Artykuł 15a

1. Powierzenie Komisji uprawnień do przyjęcia aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.

2. Uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych, o których mowa w art. 13, powierza się Komisji na czas nieokreślony od dnia wejścia w życie niniejszej dyrektywy.

3. Przekazanie uprawnień, o których mowa w art. 13, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna od następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym w tej decyzji późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność jakichkolwiek już obowiązujących aktów delegowanych.

4. Przed przyjęciem aktu delegowanego Komisja konsultuje się z ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa z dnia 13 kwietnia 2016 r.

5. Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja przekazuje go równocześnie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

6. Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 13 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.”;

5) w art. 17 ust. 1 zdanie drugie otrzymuje następujące brzmienie:

„Sprawozdania sektorowe opracowywane są na podstawie kwestionariusza lub wzoru przyjętego przez Komisję w formie aktu wykonawczego. Wspomniany akt wykonawczy przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 15 ust. 2.”.

Artykuł 4
Zmiana dyrektywy 87/217/WE

Skreśla się art. 13 ust. 1 dyrektywy 87/217/EWG.

Artykuł 5
Zmiana rozporządzenia (UE) nr 1257/2013

W art. 21 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1257/2013 otrzymuje brzmienie:

„2. Każde sprawozdanie obejmuje okres trzech lat i jest przekazywane Komisji drogą elektroniczną nie później niż dziewięć miesięcy od zakończenia objętego nim trzyletniego okresu.

Pierwsze sprawozdanie elektroniczne obejmuje okres od dnia publikacji europejskiego wykazu do dnia 31 grudnia 2018 r.”.

Artykuł 6
Zmiany dyrektywy 94/63/WE

W dyrektywie 94/63/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4 ust. 4 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„Państwa członkowskie informują Komisję o terminalach, których dotyczy powyższe odstępstwo.”;

2) w art. 6 ust. 4 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„Państwa członkowskie przekazują Komisji dane szczegółowe dotyczące obszarów, na których zamierzają zezwolić na takie odstępstwa, a następnie informują o wszelkich zmianach na tych obszarach.”;

3) w art. 9 ust. 3 skreśla się zdanie pierwsze.

Artykuł 7
Uchylenie dyrektywy 91/692/EWG

Dyrektywa 91/692/EWG traci moc.

Artykuł 8
Wejście w życie i stosowanie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia [OP: DATE of entry into force of amendment to Article 37(1) 119 of Directive 2008/98/EC, the amendment to Article 9 120 of Directive 2000/53/EC, the amendment to Article 15 121 of Directive 1999/31/EC, the amendment to Article 17 122 of Directive 94/62/EC.] 

Artykuł 1 stosuje się od dnia [OP: the DATE of entry into force of the amendment of Article 22a of Directive 2003/87/EC 123 ].

Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

(1) Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1.
(2) COM(2014) 368 Program sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT): aktualna sytuacja i perspektywa, sekcja III Przyszłe inicjatywy REFIT.
(3) COM(2015) 215 z dnia 19 maja 2015 r.
(4) COM(2015) 610 z dnia 27 października 2015 r.
(5) Dz.U. L 37 z 11.2.2011, s. 19.
(6) Dz.U. L 292 z 10.11.2010, s. 65.
(7) Dostępne na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/environment/legal/reporting/other_actions_en.htm
(8) Dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych.
(9) Dyrektywa azotanowa.
(10) Ramowa dyrektywa wodna.
(11) Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych.
(12) Dyrektywa w sprawie IPPC.
(13) COM(2008) 46 z dnia 1 lutego 2088 r.
(14) Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Wprowadzenie wspólnego systemu informacji o środowisku (SEIS) {SEC(2008) 111} {SEC(2008) 112} /* COM(2008) 46 final *.
(15) SWD(2013) 18 z dnia 25 stycznia 2013 r.
(16) Decyzja Komisji 2011/92/UE z dnia 10 lutego 2011 r. (Dz.U. L 37 z 11.2.2011, s. 19) i decyzja Komisji 2010/681/UE z dnia 9 listopada 2010 r. (Dz.U. L 292 z 10.11.2010, s. 65).
(17) Dostępne na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/environment/legal/reporting/index_en.htm
(18) Art. 37 ust. 1.
(19) Art. 9.
(20) Art. 15.
(21) COM(2015) 595 final, COM(2015) 593 final, COM(2015) 594 final, COM(2015) 596 final.
(22) Dz.U. L 31 z 5.2.1976, s. 1.
(23) Dz.U. L 64 z 4.3.2006, s. 37.
(24) Dz.U. L 129 z 18.5.1976, s. 23.
(25) Dz.U. L 64 z 4.3.2006, s. 52.
(26) Dz.U. L 54 z 25.2.1978, s. 19.
(27) Dz.U. L 32 z 3.2.1983, s. 28.
(28) Dz.U. L 334 z 17.12.2010, s. 17.
(29) Dz.U. L 222 z 14.8.1978, s. 1.
(30) Dz.U. L 264 z 25.9.2006, s. 20.
(31) Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.
(32) Dz.U. L 271 z 29.10.1979, s. 44.
(33) Dz.U. L 319 z 7.11.1981, s. 16.
(34) Dz.U. L 281 z 10.11.1979, s. 47.
(35) Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 14.
(36) Dz.U. L 20 z 26.1.1980, s. 43.
(37) Dz.U. L 81 z 27.3.1982, s. 29.
(38) Dz.U. L 348 z 24.12.2008, s. 84.
(39) Dz.U. L 291 z 24.10.1983, s. 1.
(40) Dz.U. L 74 z 17.3.1984, s. 49.
(41) Dz.U. L 274 z 17.10.1984 r., s. 11.
(42) Dz.U. L 181 z 4.7.1986, s. 16.
(43) Dz.U. L 219 z 14.8.1990, s. 49.
(44) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, s. 26.
(45) Dz.U. L 229 z 30.8.1980, s. 11.
(46) Dz.U. L 330 z 5.12.1998, s. 32.
(47) Dz.U. L 87 z 27.3.1985, s. 1.
(48) Dz.U. L 372 z 31.12.1985, s. 36.
(49) Dz.U. L 307 z 27.11.1975, s. 22.
(50) Dz.U. L 74 z 27.3.1993, s. 81.
(51) Dz.U. L 188 z 16.7.1984, s. 20.
(52) Dz.U. L 24 z 29.1.2008, s. 8.
(53) Dz.U. L 334 z 17.12.2010, s. 17.
(54) Dz.U. L 229 z 30.8.1980, s. 30.
(55) Dz.U. L 163 z 29.6.1999, s. 41.
(56) Dz.U. L 378 z 31.12.1982, s. 15.
(57) Dz.U. L.87 z 27.3.1985, s. 1.
(58) Dz.U. L 372 z 31.12.1985, s. 36.
(59) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, s. 23.
(60) Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3.
(61) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, s. 39.
(62) Dz.U. L 114 z 27.4.2006, s. 9.
(63) Dz.U. L 108 z 26.4.1976, s. 41.
(64) Dz.U. L 243 z 24.9.1996, s. 31.
(65) Dz.U. L 84 z 31.3.1978, s. 43.
(66) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, s. 20.
(67) Dz.U. L 326 z 13.12.1984, s. 31.
(68) Dz.U. L 30 z 6.2.1993, s. 1.
(69) Dz.U. L 190 z 12.7.2006, s. 1.
(70) Dz.U. L 176 z 6.7.1985, s. 18.
(71) Dz.U. L 365 z 31.12.1994, s. 10.
(72) Dz.U. L 89 z 25.3.2014, s. 45.
(73) Dz.U. L 126 z 19.5.2005, s. 43.
(74) Dz.U. L 329 z 25.11.2006, s. 38.
(75) C(2012) 2384 final.
(76) Dz.U. L 78 z 16.3.2004, s. 56.
(77) Dz.U. L 67 z 7.3.2007, s. 7.
(78) Dz.U. L 298 z 25.11.2000, s. 24.
(79) Dz.U. L 282 z 26.10.2001, s. 77.
(80) Dz.U. L 256 z 19.9.1997, s. 13.
(81) Dz.U. L 296 z 17.11.1994, s. 42.
(82) Dz.U. L 247 z 24.9.2011, s. 54.
(83) Dz.U. L 37 z 11.2.2011, s. 19.
(84) Dz.U. L 292 z 10.11.2010, s. 65.
(85) Dz.U. L 195 z 27.7.2007, s. 47.
(86) Dz.U. L 89 z 5.4.2003, s. 17.
(87) Dz.U. L 195 z 24.7.2002, s. 74.
(88) Dz.U. L 148 z 15.6.1999, s. 39.
(89) Dz.U. L 120 z 8.5.1999, s. 43.
(90) Dz.U. L 67 z 7.3.1998, s. 48.
(91) Dz.U. L 213 z 22.8.1996, s. 16.
(92) Dz.U. L 116 z 11.5.1996, s. 26.
(93) Dz.U. L 247 z 27.8.1992, s. 10.
(94) Dz.U. L 200 z 24.8.1995, s. 1.
(95) Zob. ocena skutków dotycząca SEIS, SWD(2008) 111 z dnia 1 lutego 2008 r.
(96) http://ec.europa.eu/environment/legal/reporting/index_en.htm
(97) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję; Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.
(98) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Zamknięcie obiegu – plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym”; COM(2015) 614 final.
(99) COM(2015) 337 final/2.
(100) Dz.U. C […] z […], s. […].
(101) Dz.U. C […] z […], s. […].
(102) Dyrektywa Rady 86/278/EWG z dnia 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, w szczególności gleby, w przypadku wykorzystywania osadów ściekowych w rolnictwie (Dz.U. L 181 z 4.7.1986, s. 6).
(103) Dyrektywa Rady 87/217/EWG z dnia 19 marca 1987 r. w sprawie ograniczania zanieczyszczenia środowiska azbestem i zapobiegania temu zanieczyszczeniu (Dz.U. L 85 z 28.3.1987, s. 40).
(104) Dyrektywa Rady 91/692/EWG z dnia 23 grudnia 1991 r. normalizująca i racjonalizująca sprawozdania w sprawie wykonywania niektórych dyrektyw odnoszących się do środowiska (Dz.U. L 377 z 31.12.1991, s. 48).
(105) Dyrektywa 94/63/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie kontroli emisji lotnych związków organicznych (LZO) wynikających ze składowania paliwa i jego dystrybucji z terminali do stacji paliw (Dz.U. L 365 z 31.12.1994, s. 24).
(106) Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1).
(107) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (Dz.U. L 334 z 17.12.2010, s. 17).
(108) Dyrektywa 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) (Dz.U. L 108 z 25.4.2007, s. 1).
(109) COM(2008) 46 z dnia 1 lutego 2088 r.
(110) Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE (Dz.U. L 396 z 30.12.2006, s. 1).
(111) Dyrektywa 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.U. L 365 z 31.12.1994, s. 10).
(112) Dyrektywa Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (Dz.U. L 182 z 16.7.1999, s. 1).
(113) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. L 269 z 21.10.2000, s. 34).
(114) Dyrektywa 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniająca dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32).
(115) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3).
(116) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniająca dyrektywę Rady 85/337/EWG, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 (Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32).
(117) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 i dyrektywę 2009/16/WE (Dz.U. L 330 z 10.12.2013, s. 1).
(118) COM(2015) 614 final z dnia 2 grudnia 2015 r.
(119) COM(2015) 595 final.
(120) COM(2015) 593 final.
(121) COM(2015) 594 final.
(122) COM(2015) 596 final, COM(2015) 337.
(123) COM(2015) 337.
Top