KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 22.4.2016
COM(2016) 226 final
2016/0118(NLE)
Wniosek
DECYZJA RADY
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji mających zostać przyjęte przez Stałą Komisję Eurocontrolu i dotyczących scentralizowanych usług
UZASADNIENIE
1.KONTEKST WNIOSKU
1.1.Przyczyny i cele wniosku
Kontekst ogólny
W dniu 8 grudnia 2015 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2015/2394 w sprawie stanowiska, jakie państwa członkowskie mają zająć w imieniu Unii Europejskiej, dotyczącego decyzji, które mają zostać przyjęte przez Stałą Komisję Eurocontrolu w odniesieniu do ról i zadań Eurocontrolu oraz scentralizowanych usług. Zgodnie z planem w dniu 9 grudnia 2015 r. Stała Komisja Eurocontrolu miała podjąć decyzje w odniesieniu do scentralizowanych usług, tak aby Eurocontrol mógł opracować szczegóły procedur finansowania i zamówień publicznych oraz specyfikacje techniczne w celu terminowego uruchomienia nowych „europejskich usług transmisji danych ziemia–powietrze” (ang. European Air/Ground Data Communication Services, EAGDCS).
Unia nie posiada prawa uczestnictwa w posiedzeniach Stałej Komisji, zatem decyzja Rady miała zostać wykonana przez państwa członkowskie biorące udział w posiedzeniu tej Komisji, występujące wspólnie w interesie Unii.
Rada zdecydowała, że Unia Europejska powinna zająć stanowisko, zgodnie z którym podjęcie przez Eurocontrol decyzji dotyczącej scentralizowanych usług należy przełożyć z uwagi na brak wystarczających informacji koniecznych do oceny kwestii merytorycznych takiej decyzji. Ponadto taka decyzja mogłaby przesądzić o przyszłych działaniach Eurocontrolu w sposób, który mógłby być niekorzystny dla działalności Unii w tej dziedzinie, zwłaszcza w odniesieniu do europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR).
Eurocontrol jest obecnie zaangażowany w prace nad 18 różnymi scentralizowanymi usługami, stanowisko Unii nie dotyczyło zatem jedynie EAGDCS, ale wszystkich scentralizowanych usług potencjalnie opracowywanych w celu wdrożenia, ponieważ wszystkie one są w podobnym stopniu związane z działaniami Unii w tej dziedzinie, zwłaszcza w odniesieniu do SESAR.
Ze względu na wspomniane wyżej stanowisko Unii Stała Komisja Eurocontrolu nie podjęła w dniu 9 grudnia 2015 r. decyzji w sprawie EAGDCS. Uzgodniono natomiast, że Eurocontrol powinien kontynuować – w ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami – prace nad nową wersją decyzji o scentralizowanych usługach, a także przedstawić ocenę gospodarczych skutków uruchomienia i eksploatacji EAGDCS.
W dniu 9 lutego 2016 r. agencja Eurocontrol oraz zainteresowane podmioty z sektora przesłały Komisji podpisany przez nie zmieniony wniosek dotyczący EAGDCS, w którym obie strony zaznaczyły, że wymagana ocena skutków gospodarczych jest dostępna w ramach ukończonych studiów wykonalności przedłożonych Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) pod koniec 2015 r. Studia te zawierają jednak tylko bardzo ogólną analizę kosztów i korzyści, brakuje więc wciąż pełnej oceny gospodarczych skutków centralizacji EAGDCS.
Ponadto agencja Eurocontrol może przedstawić swojej Stałej Komisji propozycję przyjęcia wspomnianej nowej decyzji dotyczącej EAGDCS w ramach procedury pisemnej.
Niniejszy wniosek dotyczący decyzji Rady odnosi się do EAGDCS. W odniesieniu do opracowania demonstracyjnej wersji usług proponuje się w nim zasadniczo wspieranie dalszej współpracy między agencją Eurocontrol a instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej w państwach będących członkami Eurocontrolu, a także z menedżerem sieci. Jednak we wniosku określono również trzy istotne warunki, jakie powinna zawierać taka decyzja.
Pierwszy warunek dotyczy opracowania wersji demonstracyjnej usług z uwzględnieniem w pełnym zakresie prac technicznych wykonanych w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR. Warunek ten określono w celu uniknięcia jakichkolwiek rozbieżności między toczącymi się i ewentualnymi przyszłymi pracami obu organizacji nad rozwojem odpowiednich scentralizowanych usług.
Konieczne jest również zapewnienie udziału EASA w tych pracach, ponieważ EASA będzie musiała dokonywać certyfikacji każdej usługi świadczonej centralnie, zanim usługa ta będzie mogła zostać uruchomiona, i sprawować na nią nadzór. Powinno to umożliwić uniknięcie ewentualnych niespójności w tej dziedzinie i tym samym zapewnić, by środki pochodzące z opłat trasowych, ale również ze wsparcia Unii, były jak najefektywniej wydatkowane.
Ponadto postanowienia niniejszej decyzji powinny być tak sformułowane, by pozostawała ona bez uszczerbku dla wszelkich zamówień, uruchamiania i eksploatacji takich usług na rynku wewnętrznym. Powinno się przy tym stosować unijne zasady udzielania zamówień publicznych w odniesieniu do takich usług świadczonych w ramach jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, tak aby maksymalnie zwiększyć efektywność kosztową.
Przytoczone powyżej warunki uznaje się za niezbędne. Biorąc pod uwagę ich charakter i zakres, mogą one mieć również istotne znaczenie przy określaniu stanowiska Unii w odniesieniu do decyzji dotyczących scentralizowanych usług, jakie Eurocontrol może podjąć w przyszłości. Komisja szczegółowo zbada te zagadnienia za każdym razem, gdy pojawi się potrzeba przedstawienia nowego wniosku.
Kontekst opracowywania scentralizowanych usług ATM
Agencja Eurocontrol poczyniła znaczne postępy w opracowywaniu scentralizowanych usług od czasu powstania tej koncepcji pod koniec 2012 r. W lutym 2014 r. agencja Eurocontrol została upoważniona przez swoją Stałą Komisję do zainicjowania etapowego podejścia do oceny i demonstracji operacyjnej, technicznej i finansowej wykonalności takich potencjalnych scentralizowanych usług przy uwzględnieniu zróżnicowanego stopnia zaawansowania prac na poszczególnymi usługami. Od tamtej pory agencja Eurocontrol zorganizowała szereg warsztatów i opracowała koncepcje operacyjne dla szeregu scentralizowanych usług. Przeprowadziła także całościową analizę kosztów i korzyści, która została zatwierdzona przez niezależnego konsultanta – jednak szczegóły tej analizy nie zostały poddane kontroli publicznej.
2.ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU
W związku z powyższym, w szczególności uwzględniając przedstawienie zmienionego wniosku dotyczącego EAGDCS oraz zgodnie z art. 100 ust. 2 i art. 218 ust. 9 TFUE, proponuje się przyjęcie nowego stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii w sprawie decyzji, które mają zostać przyjęte przez Stałą Komisję Eurocontrolu w odniesieniu do scentralizowanych usług.
2016/0118 (NLE)
Wniosek
DECYZJA RADY
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji mających zostać przyjęte przez Stałą Komisję Eurocontrolu i dotyczących scentralizowanych usług
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2 i art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1)Decyzją Rady (UE) 2015/2394 z dnia 8 grudnia 2015 r. określono stanowisko Unii w sprawie decyzji dotyczącej scentralizowanych usług, która w dniu 9 grudnia 2015 r. miała zostać podjęta przez Stałą Komisję Eurocontrolu, tak aby Eurocontrol mógł opracować szczegóły procedur finansowania i zamówień publicznych oraz specyfikacje techniczne w celu terminowego uruchomienia nowych „europejskich usług transmisji danych ziemia–powietrze” (ang. European Air/Ground Data Communication Services, EAGDCS).
(2)Zgodnie z określonym we wspomnianej decyzji stanowiskiem Unii podjęcie przez Eurocontrol decyzji dotyczącej takich usług powinno zostać przełożone, ponieważ nie posiadano wystarczających informacji koniecznych do oceny kwestii merytorycznych takiej decyzji, a także ponieważ decyzja ta mogłaby przesądzić o przyszłych działaniach Eurocontrolu w sposób, który byłby niekorzystny dla działań Unii w tej dziedzinie.
(3)Ze względu na wspomniane wyżej stanowisko Unii Stała Komisja Eurocontrolu nie podjęła w dniu 9 grudnia 2015 r. decyzji w sprawie EAGDCS i zwróciła się do agencji Eurocontrol o kontynuowanie prac nad nową wersją wniosku, w ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami z sektora, oraz o przedstawienie oceny skutków gospodarczych EAGDCS.
(4)W dniu 9 lutego 2016 r. agencja Eurocontrol i zainteresowane podmioty z sektora przedstawiły zmieniony i popierany przez wszystkie strony wniosek dotyczący EAGDCS, zapewniając pełną dostępność oceny skutków gospodarczych w ramach przeprowadzonych studiów wykonalności.
(5)Agencja Eurocontrol może przedstawić swojej Stałej Komisji propozycję przyjęcia wspomnianej nowej decyzji dotyczącej EAGDCS w ramach procedury pisemnej.
(6)Decyzja dotyczy opracowania demonstracyjnej wersji EAGDCS. Wywiera ona skutki prawne, ponieważ reguluje sytuacje wchodzące w zakres prawa Unii oraz, zależnie od swojej treści, może mieć konkretny wpływ na takie sytuacje. Może mieć wpływ na korzyści wynikające z prowadzonych przez Wspólne Przedsięwzięcie SESAR prac technicznych nad usługami łącza danych, na ryzyko rozbieżności w zakresie certyfikacji i nadzoru, biorąc pod uwagę rolę EASA w tej dziedzinie, a tym samym na ryzyko nieefektywnego wydatkowania środków pochodzących z opłat trasowych i unijnego wsparcia, a także na efektywność kosztową stosownych działań wdrożeniowych, które Unia ma przeprowadzić w ramach projektu SESAR.
(7)Z uwagi na spodziewane korzyści wynikające z opracowania wersji demonstracyjnej należy zasadniczo poprzeć decyzję wyrażającą wsparcie dla współpracy w przedmiotowym zakresie. Jednak decyzja ta powinna zawierać warunki zapewniające ochronę interesów Unii w kwestiach, o których mowa powyżej.
(8)Należy zatem określić stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii na forum Stałej Komisji Eurocontrolu,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Artykuł 1
Określa się następujące stanowisko, jakie ma zostać zajęte przez państwa członkowskie w imieniu Unii Europejskiej na forum Stałej Komisji Eurocontrolu: popiera się kontynuowanie przez agencję Eurocontrol współpracy z instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej państw będących członkami Eurocontrolu oraz z menedżerem sieci dotyczącej opracowania wersji demonstracyjnej europejskich usług transmisji danych ziemia–powietrze (EAGDCS) w ramach projektu SESAR, w tym opracowania stosownego systemu zarządzania i finansowania oraz sporządzenia kompleksowej oceny skutków gospodarczych. Decyzją taką zapewnia się jednak, by:
–wynik prowadzonych przez Wspólne Przedsięwzięcie SESAR prac technicznych nad usługą łącza danych został w pełni uwzględniony;
–działania na podstawie decyzji były przeprowadzane we współpracy z EASA w zakresie, w jakim dotyczą one prac przygotowawczych EASA w odniesieniu do przyszłej certyfikacji EAGDCS i nadzoru nad nimi; oraz
–pozostała ona bez uszczerbku dla jakichkolwiek zamówień dotyczących EAGDCS, a także uruchamiania i eksploatacji tych usług.
Państwa członkowskie działają wspólnie w interesie Unii.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
Sporządzono w Brukseli dnia r.
W imieniu Rady
Przewodniczący