Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0207

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczące funkcjonowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków, zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 605/2013, oraz dotyczące sytuacji międzynarodowej w tej kwestii

    COM/2016/0207 final

    Bruksela, dnia 15.4.2016

    COM(2016) 207 final

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    dotyczące funkcjonowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków, zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 605/2013, oraz dotyczące sytuacji międzynarodowej w tej kwestii


    Sprawozdanie dla Parlamentu Europejskiego i Rady

    dotyczące funkcjonowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków, zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 605/2013, oraz dotyczące sytuacji międzynarodowej w tej kwestii

    1.Podstawa sprawozdania

    Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków 1 wprowadzono ogólny zakaz praktyki obcinania płetw rekinom, która polega na odcinaniu rekinom płetw i wyrzucaniu tusz rekinów do morza. Na mocy tego rozporządzenia państwa członkowskie mogą wydawać specjalne zezwolenia połowowe na przetwarzanie rekinów na statkach. By zapobiegać obcinaniu płetw, w rozporządzeniu ustanowiono tzw. stosunek masy płetw do masy tusz w odniesieniu do przetworzonych rekinów.

    Powyższe rozporządzenie zmieniono rozporządzeniem (UE) nr 605/2013 2 . Zmieniony art. 6 stanowi, że: „Jeżeli statki pływające pod banderą danego państwa członkowskiego złowiły, zatrzymały na pokładzie, przeładowały lub wyładowały rekiny, państwo członkowskie bandery [...] przesyła Komisji corocznie [...] wyczerpujące sprawozdanie dotyczące wykonania niniejszego rozporządzenia [...]. Po przedłożeniu przez państwa członkowskie drugiego sprawozdania rocznego [...] Komisja do dnia 1 stycznia 2016 r. przedkłada Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie sprawozdanie dotyczące funkcjonowania niniejszego rozporządzenia oraz zmian na arenie międzynarodowej w dziedzinie, której ono dotyczy”. Celem niniejszego sprawozdania jest spełnienie wspomnianego wymogu w zakresie sprawozdawczości.

    2.Sprawozdania państw członkowskich

    Stosowanie specjalnych zezwoleń połowowych do 2013 r.

    Na mocy rozporządzenia (WE) nr 1185/2003 państwa członkowskie, które zezwoliły na obcinanie na statkach płetw nieżywym rekinom, musiały zgłosić Komisji liczbę specjalnych zezwoleń wydanych każdego roku w tym celu. Zestawienie zezwoleń wydanych przez państwa członkowskie, które skorzystały z tej możliwości na mocy rozporządzenia w brzmieniu sprzed zmiany, przedstawiono w tabeli 1 i na wykresie 1 w załączniku.

    Sprawozdania państw członkowskich za lata 2013 i 2014

    Jeżeli statki pływające pod banderą państwa członkowskiego łowią, zatrzymują na burcie, przeładowują lub wyładowują rekiny, odnośne państwo członkowskie bandery musi co roku przedłożyć Komisji sprawozdanie dotyczące wykonania rozporządzenia w poprzednim roku. W sprawozdaniu należy opisać, jak państwo członkowskie monitorowało i egzekwowało przestrzeganie przepisów rozporządzenia, a w szczególności należy podać informacje dotyczące:

    liczby wyładunków rekinów,

    liczby, dat i miejsc inspekcji,

    liczby i rodzaju przypadków nieprzestrzegania przepisów, a także nałożonych sankcji

    oraz łącznej liczby wyładunków z podziałem na gatunki (masa/liczba) i porty.

    Trzy nadbrzeżne państwa członkowskie – Chorwacja, Włochy i Rumunia – nie przesłały żadnych sprawozdań za lata 2013 i 2014 3 ; kilka innych państw przedstawiło jedynie sprawozdania, które odnosiły się albo do roku 2013, albo do roku 2014. Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie znajduje się w tabeli 2 w załączniku; jeżeli dane państwo członkowskie nie wyraziło sprzeciwu wobec publikacji, sprawozdania te są dostępne na stronie internetowej 4 .

    Jeżeli chodzi o masę, siedem państw członkowskich odnotowało w 2013 r. wyładunki przekraczające 50 ton, a dwa z tych państw podały szczególnie wysokie ilości: Hiszpania zgłosiła ponad 60 000 ton, a Francja – przeszło 15 000 ton. Połowa państw członkowskich, które wcześniej wydały specjalne zezwolenia połowowe na przetwarzanie rekinów na statkach, nie zgłosiła żadnych połowów rekinów dokonanych przez swoje floty.

    Najwyższe wskaźniki dotyczące wielkości połowów na wyładunek odnotowano w Hiszpanii i Portugalii (tabela 3 i wykres 2). Zestawienie zgłoszonych wielkości za 2013 r. w podziale na gatunki i państwa członkowskie znajduje się w tabeli 4. W przypadku żarłacza błękitnego – gatunku, którego płetwy cieszą się dużym popytem – najwyższe połowy odnotowały floty hiszpańska i portugalska (wykres 3).

    Jeśli chodzi o częstotliwość inspekcji, między państwami członkowskimi występują pewne różnice (tabela 5 i wykres 4). Na przykład za 2013 r. Malta zgłosiła średnią wynoszącą 84 inspekcje na 100 wyładunków, natomiast Francja zgłosiła 0,2 inspekcji. Spośród państw członkowskich, które wcześniej wydały specjalne zezwolenia połowowe na przetwarzanie rekinów na statkach, Litwa i Estonia nie zgłosiły żadnych inspekcji statków rybackich.

    Zgodnie ze sprawozdaniami za 2013 r. przeprowadzono ponad 4 400 inspekcji, podczas których wykryto cztery przypadki naruszeń: w sprawozdaniu cypryjskim zgłoszono znalezienie na jednym ze statków żarłacza błękitnego z obciętymi płetwami; Francja zgłosiła przypadek obcięcia płetw rekinom na statku wenezuelskim; Hiszpania odnotowała przypadek obcięcia płetw rekinom na statku portugalskim, a Zjednoczone Królestwo wykryło przypadek oskórowania dwóch rekinów na morzu.

    Hiszpania przedłożyła dodatkowe informacje w postaci oceny skutków finansowych rozporządzenia dla hiszpańskiej floty taklowców4. Służby Komisji dokonały analizy odnośnych segmentów floty w oparciu o zgłoszone koszty dostosowania do wymogów zmienionego rozporządzenia. Analiza wykazała, że największy (pod względem liczby statków i załogi) segment floty może nadal prowadzić działalność z odpowiednim marginesem zysków. Koszty dostosowania do wymogów mogą natomiast nasilić problemy finansowe tych segmentów floty, których działalność już teraz przynosi straty.

    3.Sytuacja międzynarodowa

    Aby zwiększyć ochronę rekinów oraz propagować równe warunki działania dla unijnych flot, Komisja od lat wspiera politykę wyładunku rekinów z nieodciętymi płetwami w ramach regionalnych organizacji i organów ds. rybołówstwa, takich jak Komisja ds. Rybołówstwa Północno-Wschodniego Atlantyku (NEAFC), oraz na odpowiednich forach międzynarodowych.

    Ponadto UE jest jednym z głównych propagatorów rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie zrównoważonego rybołówstwa 5 , w której wzywa się państwa do podjęcia natychmiastowych i skoordynowanych działań, aby poprawić wdrożenie i przestrzeganie istniejących środków regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub uzgodnionych środków służących regulacji połowów i przyłowów rekinów.

    4.Wniosek

    Sprawozdawczość, którą państwa członkowskie muszą prowadzić co roku na mocy przedmiotowego rozporządzenia, jest niekompletna, ponieważ tylko 14 z 23 nadbrzeżnych państw członkowskich złożyło pełne sprawozdania z wykonania rozporządzenia zarówno za rok 2013, jak i 2014, natomiast trzy nadbrzeżne państwa członkowskie nie przesłały żadnych sprawozdań, mimo licznych upomnień wystosowanych przez Komisję. Wszystkie państwa członkowskie, które wcześniej wydały specjalne zezwolenia połowowe na przetwarzanie rekinów na statkach, przedstawiły jednak przynajmniej jedno sprawozdanie z wykonania rozporządzenia. Należy również zaznaczyć, że dane przedstawione przez państwa członkowskie różnią się między sobą pod względem zakresu i formatu.

    Sprawozdania pozwalają wyciągnąć pewne ostrożne wnioski – z zastrzeżeniem, że dane są niekompletne. Ze sprawozdań wynika, że połowy rekinów na dużą skalę są prowadzone głównie przez statki z dwóch państw członkowskich. Liczba naruszeń wykrytych w trakcie inspekcji przeprowadzonych przez państwa członkowskie, które przekazały Komisji wymagane dane (w tym dwa państwa najbardziej zaangażowane w połowy rekinów), okazuje się bardzo ograniczona.

    Komisja odnotowała zastrzeżenia zawarte w jednym ze sprawozdań (zbliżone do uwag, które pewne państwa członkowskie i zainteresowane podmioty zgłosiły podczas poprzednich konsultacji społecznych 6 ), dotyczące faktu, że stosowanie rozporządzenia komplikuje obróbkę tusz i pociąga za sobą dodatkowe koszty dla statków 7 . Komisja będzie nadal monitorować sytuację i jej skutki ekonomiczne. Wspomniane problemy można do pewnego stopnia rozwiązać za pomocą odpowiednich instrumentów, m.in w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego 8 . Ponadto Komisja pragnie podkreślić ważną rolę, jaką odgrywa propagowanie na szczeblu międzynarodowym polityki wyładunku rekinów z nieodciętymi płetwami, co jest zgodne z postulatem Rady, aby zwiększać międzynarodowe wsparcie na rzecz równiejszych warunków działania, nawet jeśli propozycje UE nie są przyjmowane.

    (1) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?qid=1459251689052&uri=CELEX:32003R1185   
    (2) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32013R0605   
    (3) W sprawozdaniu rocznym za rok 2013 w sprawie ochrony waleni przed przyłowem Włochy zaznaczyły jednak, że włoski program monitorowania obejmuje również przyłowy rekinów, i zgłosiły „znaczną liczbę” takich przyłowów w północnej i środkowej części Morza Adriatyckiego.
    (4) http://ec.europa.eu/fisheries/marine_species/wild_species/sharks/member-states-reports/index_en.htm
      
    (5) http://www.un.org/documents/resga.htm Przyjmowanej corocznie na zasadzie konsensusu od 2007 r.: A/RES/62/177, -63/112, -64/72, -65/38, -66/68, -67/79, -68/71 oraz -69/109:  
    (6) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/ALL/?uri=CELEX:52011SC1392   
    (7) Zgodnie z art. 3 rozporządzenia „aby ułatwić składowanie na pokładzie, płetwy rekinów mogą być częściowo podcięte i złożone płasko na tuszy”.
    (8) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32014R0508   
    Top

    Bruksela, dnia 15.4.2016

    COM(2016) 207 final

    ZAŁĄCZNIK

    do

    SPRAWOZDANIA DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    dotyczącego funkcjonowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków, zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 605/2013, oraz dotyczącego sytuacji międzynarodowej w tej kwestii


    Załącznik: Tabele i wykresy

    Ograniczona liczba sprawozdań za 2014 r. nie pozwala na miarodajne wizualne przedstawienie danych. Z tego powodu dane obrazują jedynie sytuację panującą w 2013 r.

    Tabela 1: Specjalne zezwolenia wydane przez państwa członkowskie w latach 2004–2012 na mocy rozporządzenia (WE) nr 1185/2003 w brzmieniu sprzed zmiany

     

    2004

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    2011

    2012

    2004–12

    Nadbrzeżne państwa członkowskie, które wydały specjalne zezwolenia połowowe (w kolejności według łącznej liczby wydanych zezwoleń)

    Hiszpania

    198

    192

    164

    173

    200

    175

    164

    181

    141

    1 588

    Portugalia

    11

    12

    28

    b.s.

    b.s.

    49

    45

    47

    46

    238

    Zjednoczone Królestwo

    20

    16

    18

    15

    15

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    84

    Niemcy

    3

    5

    5

    5

    5

    0

    0

    0

    0

    23

    Litwa

    0

    1

    1

    1

    1

    0

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    4

    Estonia

    2

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    2

    Cypr

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    1

    0

    b.s.

    1

    Ogółem

    234

    226

    216

    194

    221

    224

    210

    228

    187

    1 940

    Nadbrzeżne państwa członkowskie, które nie zgłosiły lub nie wydały specjalnych zezwoleń połowowych (w porządku alfabetycznym)

    Belgia

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    0

    b.s.

    Bułgaria

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    0

    b.s.

    0

    0

    0

    0

    Chorwacja

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    Dania

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    Finlandia

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    Francja

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    Grecja

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    Irlandia

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    0

    b.s.

    Włochy

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    Łotwa

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    Malta

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    Niderlandy

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    0

    b.s.

    Polska

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    0

    b.s.

    b.s.

    Rumunia

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    n.p.cz.

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    Słowenia

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    b.s.

    0

    b.s.

    Szwecja

    0

    0

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    b.s.

    Uwagi: „b.s.” = brak sprawozdania; „n.p.cz.” = państwo nie było jeszcze państwem członkowskim UE; w przypadku śródlądowych państw członkowskich (Austria, Luksemburg, Republika Czeska, Słowacja, Węgry) nie prowadzono statystyk.

    Wykres 1: Specjalne zezwolenia wydane przez państwa członkowskie w latach 2004–2012 na mocy rozporządzenia (WE) nr 1185/2003 w brzmieniu sprzed zmiany

    Uwagi: Dane pochodzą z tabeli 1.

    Tabela 2: Sprawozdawczość państw członkowskich od 2013 r. na mocy rozporządzenia zmieniającego (UE) 605/2013

    2013

    2014

    Wyładunki (liczba)

    Wyładunki (w tonach)

    Inspekcje (liczba)

    Przypadki (liczba)

    Wyładunki (liczba)

    Wyładunki (w tonach)

    Inspekcje (liczba)

    Przypadki (liczba)

    Nadbrzeżne państwa członkowskie, które wcześniej wydały specjalne zezwolenia połowowe (w kolejności według łącznej liczby wydanych zezwoleń)

    Hiszpania

    26 394

    61 572

    204

    1 b

    32 082

    59 251

    131

    0

    Portugalia

    5 632

    8 218

    676

    0

    brak sprawozdania c

    Zjednoczone Królestwo

    8 572

    289

    1 025

    1

    14 313

    1 634

    1 184

    1

    Niemcy

    10

    0,3

    6

    0

    25

    1,8

    7

    0

    Litwa

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Estonia

    0

    0

    0

    0

    3 e

    246 e

    3

    0

    Cypr

    381

    3,9

    3

    1

    312

    11,2

    0

    0 f

    Nadbrzeżne państwa członkowskie, które wcześniej nie zgłosiły lub nie wydały specjalnych zezwoleń połowowych (w porządku alfabetycznym)

    Belgia

    4 783

    483

    102

    0

    nd.

    527

    83

    0

    Bułgaria

    247

    31

    81

    0

    brak sprawozdania c

    Chorwacja

    brak sprawozdania c

    brak sprawozdania c

    Dania

    428

    21

    29

    0

    brak sprawozdania c

    Finlandia

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Francja

    261 040

    16 085

    480

    1 d

    brak sprawozdania c

    Grecja

    niekompletne sprawozdanie c

    179

    (3 630) g

    0

    0

    Irlandia

    4 310

    1 367

    1 490

    0

    4 303

    1 437

    1 274

    0

    Włochy

    brak sprawozdania c

    brak sprawozdania c

    Łotwa

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Malta

    345

    20

    291

    0

    brak sprawozdania c

    Niderlandy

    nd.

    79 h

    0

    0

    nd.

    77 h

    0

    0

    Polska

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Rumunia

    brak sprawozdania c

    brak sprawozdania c

    Słowenia

    457

    1,7

    27

    0

    444

    1,9

    46

    0

    Szwecja

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Ogółem

    312 599

    88 170

    4 414

    4

    51 661

    63 186

    2 728

    1

    Uwagi: b Przypadek dotyczył statku pływającego pod banderą innego państwa członkowskiego. c Komisja zwróciła się do państw członkowskich, które nie przesłały sprawozdań lub przesłały niekompletne sprawozdania, o podanie brakujących informacji. Nastąpiło to jednak dopiero po zakończeniu prac nad niniejszym sprawozdaniem. b Przypadek dotyczył statku pływającego pod banderą państwa trzeciego. e W sprawozdaniu za 2014 r. Estonia uwzględniła dwa wyładunki z 2015 r., których nie włączono do niniejszego sprawozdania. Estonia zgłosiła i potwierdziła wyładunek 231 ton płaszczek dokonany przez jeden z jej statków w ciągu jednego dnia. f Cypr zgłosił trzy przypadki, które jednak dotyczyły wyładunku gatunków objętych zakazem połowów, a nie obcinania płetw rekinom. g Grecja zgłosiła liczbę wyładowanych rekinów, ale nie podała ich masy; dlatego tych danych nie uwzględniono w pozostałych tabelach i wykresach. h Niderlandy nie podały liczby wyładunków; dlatego tych danych nie uwzględniono w pozostałych tabelach i wykresach.

    Tabela 3: Wyładunki rekinów i wielkości zgłoszone za 2013 i 2014 r. w podziale na państwa członkowskie

     

    2013

    2014

     

    Wyładunki (liczba)

    Wyładunki (w tonach)

    Kg na wyładunek

    Wyładunki (liczba)

    Wyładunki (w tonach)

    Kg na wyładunek

    Hiszpania

    26 394

    61 572

    2 333

    32 082

    59 251

    1 847

    Portugalia

    5 632

    8 218

    1 459

    nd.

    nd.

    nd.

    Irlandia

    4 310

    1 367

    317

    4 303

    1 437

    334

    Bułgaria

    247

    31

    125

    nd.

    nd.

    nd.

    Belgia

    4 783

    483

    101

    nd.

    527

    nd.

    Francja

    261 040

    16 085

    62

    nd.

    nd.

    nd.

    Malta

    345

    20

    57

    nd.

    nd.

    nd.

    Dania

    428

    21

    49

    nd.

    nd.

    nd.

    Zjednoczone Królestwo

    8 572

    289

    34

    14 313

    1 634

    114

    Niemcy

    10

    0,3

    31

    25

    1,8

    71

    Cypr

    381

    3,9

    10

    312

    11,2

    36

    Słowenia

    457

    1,7

    4

    444

    1,9

    4

    Estonia

    0

    0

    0

    3

    246

    81 999

    Ogółem

    312 599

    88 170

    282

    51 482

    62 582

    1 222

    Uwagi: Na podstawie tabeli 2 .

    Wykres 2: Wyładunki rekinów i wielkości zgłoszone za 2013 r. w podziale na państwa członkowskie

    Uwagi: Dane pochodzą z tabeli 3 .

    Tabela 4: Wielkości wyładunków (w tonach) zgłoszone za 2013 r. w podziale na wybrane gatunki

    BE

    BG

    CY

    DE

    DK

    ES

    FR

    IE

    MT

    NL

    PT

    UK

    Ogółem

    ALV

    39,8

    40

    BSH

    255

    14 962

    223

    1,9

    2,6

    6 420

    199

    22 064

    CMO

    266

    266

    CWZ

    19,0

    19

    DGH

    0,3

    14,4

    0,1

    30,9

    46

    DGS

    31,0

    0,2

    20,2

    0,3

    0,4

    1,9

    3,5

    57

    DGX

    254

    0,1

    9,6

    6,4

    270

    DGZ

    33,0

    1,1

    0,8

    35

    GAG

    1,0

    21,2

    321

    8,8

    0,00

    352

    GAU

    10,6

    0,01

    11

    GUP

    6,0

    2,2

    0,1

    8

    GUZ

    45,1

    45

    HYD

    97,3

    97

    JRS

    7,1

    7

    LMA

    96,7

    2,8

    100

    MAK

    0,3

    13,4

    14

    MSK

    62,4

    62

    QUB

    51,0

    10,4

    61

    RAJ

    2 245

    449

    2 694

    BFT

    1 579

    1 579

    RJE

    66,1

    66

    RJF

    159

    159

    RJH

    415

    415

    RJI

    61,4

    61

    RJM

    1 190

    1 190

    RJN

    2 222

    2 222

    RJO

    29,3

    29

    SCL

    453

    35,9

    214

    1,2

    704

    SDV

    0,9

    3 071

    24,7

    3 096

    SHO

    17,5

    17

    SKH

    9,0

    0,04

    0,01

    0,3

    5,9

    15

    SKX

    10,0

    0,02

    10

    SMA

    2 439

    5,0

    0,03

    1 159

    46,0

    3 649

    SMD

    1,6

    1,5

    2,6

    6

    SRX

    975

    28,0

    1 002

    SYC

    452

    5 321

    0,1

    39,1

    3,2

    5 816

    SYT

    21,4

    0,1

    226

    248

    SYX

    196

    16,3

    1,0

    213

    TIG

    5,7

    0,3

    6

    TOE

    7,0

    7

    TRK

    10,0

    0,8

    11

    TTR

    24,2

    24

    Uwagi: Uwzględniono tylko gatunki, których łączny zgłoszony wyładunek wyniósł ponad 5 ton; dane pochodzą ze sprawozdań państw członkowskich dostępnych w internecie (zob. przypis 4 w tekście głównym). Gatunki oznaczono kodami 3-alfa z wykazu gatunków sporządzonego przez FAO do celów statystyki rybackiej ASFIS; zob. http://www.fao.org/fishery/collection/asfis/en . Kody państw można znaleźć na stronie http://publications.europa.eu/code/pdf/370000en.htm .

    Wykres 3: Wyładunki żarłacza błękitnego (w tonach) zgłoszone za 2013 r. w podziale na państwa członkowskie

     

    Uwagi: Dane pochodzą z tabeli 4 .

    Tabela 5: Wyładunki rekinów i inspekcje zgłoszone za 2013 i 2014 r. w podziale na państwa członkowskie

     

    2013

    2014

     

    Wyładunki (liczba)

    Inspekcje (liczba)

    Insp. na 100 wyład.

    Wyładunki (liczba)

    Inspekcje (liczba)

    Insp. na 100 wyład.

    Malta

    345

    291

    84,3

    nd.

    nd.

    nd.

    Niemcy

    10

    6

    60,0

    25

    7

    28,0

    Irlandia

    4 310

    1 490

    34,6

    4 303

    1 274

    29,6

    Bułgaria

    247

    81

    32,8

    nd.

    nd.

    nd.

    Portugalia

    5 632

    676

    12,0

    nd.

    nd.

    nd.

    Zjednoczone Królestwo

    8 572

    1 025

    12,0

    14 313

    1 184

    8,3

    Dania

    428

    29

    6,8

    nd.

    nd.

    nd.

    Słowenia

    457

    27

    5,9

    444

    46

    10,4

    Belgia

    4 783

    102

    2,1

    nd.

    (83)

    nd.

    Cypr

    381

    3

    0,8

    312

    0

    0

    Hiszpania

    26 394

    204

    0,8

    32 082

    131

    0,4

    Francja

    261 040

    480

    0,2

    nd.

    nd.

    nd.

    Estonia

    0

    0

    0

    3

    3

    100

    Ogółem

    312 599

    4 414

    1,4

    51 482

    2 725

    5,3

    Uwagi: Na podstawie tabeli 2 .

    Wykres 4: Wyładunki rekinów i inspekcje zgłoszone za 2013 r. w podziale na państwa członkowskie

    Uwagi: Dane pochodzą z tabeli 5 .

    Top