Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0603

    Wniosek DECYZJA RADY określająca środki na rzecz stopniowego ustanowienia jednolitej reprezentacji strefy euro w Międzynarodowym Funduszu Walutowym

    COM/2015/0603 final - 2015/0250 (NLE)

    Bruksela, dnia 21.10.2015

    COM(2015) 603 final

    2015/0250(NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    określająca środki na rzecz stopniowego ustanowienia jednolitej reprezentacji strefy euro w Międzynarodowym Funduszu Walutowym


    UZASADNIENIE

    Strefa euro jest dużą otwartą gospodarką z obowiązkami w dziedzinie polityki międzynarodowej. Gospodarcze i finansowe znaczenie strefy euro oraz istnienie jednolitej polityki pieniężnej i kursowej powodują ciągły wzrost znaczenia podejmowanych w strefie euro decyzji politycznych i zachodzących w niej zjawisk gospodarczych dla gospodarki światowej.

    Polityczne znaczenie strefy euro w ostatnich latach zostało bardzo wzmocnione. Za pomocą europejskiego semestru, wraz z przyjęciem tzw. „sześciopaku” i „dwupaku” 1 , a także zawarciem Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej 2 , zintegrowano, wzmocniono i poszerzono na poziomie unijnym nadzór nad polityką państw członkowskich w podstawowych dziedzinach o znaczeniu makroekonomicznym i budżetowym. Powołano Europejski Mechanizm Stabilności jako stały mechanizm reagowania kryzysowego dla państw strefy euro. Unia ustanowiła również unię bankową ze scentralizowanym nadzorem oraz mechanizmem restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do banków w strefie euro, otwartym również dla wszystkich pozostałych państw członkowskich.

    Jednocześnie zewnętrzna reprezentacja strefy euro nie nadążała za tymi wydarzeniami. Postępy, jakie poczyniono w zakresie dalszej integracji wewnętrznej strefy euro, muszą być przenoszone na arenę zewnętrzną, w szczególności poprzez postęp w osiąganiu jednolitej reprezentacji zewnętrznej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). UE (strefa euro) ma wyłączne kompetencje lub kompetencje dzielone ze swymi państwami członkowskimi w wielu dziedzinach objętych Umową o MFW.

    MFW, z uwagi na swoje instrumenty pożyczkowe i nadzór, jest bardzo ważnym aktywnym podmiotem w dziedzinie światowego zarządzania gospodarczego i finansowego. Odegrał on kluczową rolę, wraz z Komisją i Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), w kształtowaniu i realizacji programów mających na celu niesienie pomocy państwom członkowskim dotkniętym przez kryzys finansowy i zadłużeniowy. Ponadto wzmocnione ramy zarządzania w odniesieniu do koordynacji polityki gospodarczej oraz duża zbieżność regulacji i nadzoru sektora finansowego w ramach unii bankowej oznaczają, że w przyszłości MFW będzie musiał wykraczać poza czysto krajową perspektywę w swojej ocenie nadzoru i zarządzania kryzysowego w strefie euro.

    Skuteczna reprezentacja strefy euro umożliwiłaby zapewnienie wspólnego przekazu strefy euro w MFW w kwestiach takich jak programy i przeglądy, polityka gospodarcza i fiskalna, nadzór makroekonomiczny, polityka kursowa i stabilność finansowa. Stworzenie bardziej spójnej reprezentacji byłoby również korzystne dla państw trzecich, w szczególności poprzez silniejszy i spójniejszy wkład strefy euro w globalną stabilność gospodarczą i finansową.

    W październiku 2014 r. Komisja ogłosiła w swoim programie prac na 2015 r. 3 , że zamierza zająć się kwestią zewnętrznej reprezentacji strefy euro w ramach pogłębiania unii gospodarczej i walutowej.

    Zgodnie ze „sprawozdaniem pięciu przewodniczących” z czerwca 2015 r. w sprawie „dokończenia budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej” 4 wzmocnienie międzynarodowego znaczenia prezentowanych stanowisk stanowi integralny element bieżących działań na rzecz poprawy zarządzania gospodarczego w strefie euro. W sprawozdaniu tym podkreśla się zwłaszcza niedociągnięcia związane z reprezentacją strefy euro w MFW, gdzie – pomimo dużych postępów poczynionych na rzecz większej koordynacji stanowisk europejskich – strefa euro wciąż jeszcze nie przemawia jednym głosem.

    W planie działania Komisji na rzecz pogłębionej i rzeczywistej unii gospodarczej i walutowej 5 określono już szereg działań priorytetowych mających na celu wzmocnienie i konsolidację zewnętrznej reprezentacji gospodarczej strefy euro. Zasugerowano w nim skoncentrowanie się na MFW ze względu na jego kluczową rolę w ramach międzynarodowego zarządzania gospodarczego. Reprezentacja zewnętrzna została wymieniona wśród priorytetowych działań proponowanych w krótkiej perspektywie. Parlament Europejski również apelował o jednolitą reprezentację zewnętrzną strefy euro 6 .

    W 2006 r. Rada Ecofin uzgodniła, że przejście na system jednego miejsca dla strefy euro w ramach MFW będzie celem długoterminowym. W tym kontekście państwa członkowskie uznały, że można przyjąć różne sposoby prowadzące do przejścia w przyszłości na ewentualny system jednego miejsca dla strefy euro, w tym metodę uwzględniającą kroki tymczasowe.

    W związku z powyższym w niniejszym wniosku sugeruje się przejście do jednolitej reprezentacji strefy euro w MFW, z przewodniczącym Eurogrupy jako przedstawicielem strefy euro. Proponuje się w nim stopniowe podejście do osiągnięcia tego celu, obejmujące pośrednie kroki przejściowe dotyczące reprezentacji w Międzynarodowym Komitecie Walutowym i Finansowym (IMFC) i w Radzie Wykonawczej MFW. Takie kroki przejściowe obejmowałyby przyznanie praw obserwatora strefie euro reprezentowanej przez przedstawiciela państwa członkowskiego strefy euro będącego już członkiem wspomnianej rady, wraz z Komisją i Europejskim Bankiem Centralnym (który ma obecnie status obserwatora w Radzie Wykonawczej MFW). Należy ponadto usprawnić proces koordynacji dotyczący ustalania wspólnych stanowisk, aby wydawać systematyczne wspólne oświadczenia na temat wszystkich rozpatrywanych w ramach MFW kwestii dotyczących polityki, poszczególnych państw i nadzoru, mających znaczenie dla strefy euro. Wspomniane kroki powinny również mieć na celu zacieśnienie współpracy strefy euro z państwami członkowskimi do niej nienależącymi w odniesieniu do kwestii związanych z MFW. Należy zauważyć, że reprezentacja zewnętrzna strefy euro będzie także zależeć od przyszłego statusu strefy euro w MFW, który będą skłonne jej nadać państwa członkowskie MFW.

    Podstawa prawna

    Art. 138 ust. 2 TFUE przewiduje przyjęcie odpowiednich środków w celu zapewnienia jednolitej reprezentacji w międzynarodowych instytucjach i konferencjach finansowych. Celem leżącym u podstaw tego postanowienia było osiągnięcie silniejszej i jednolitej reprezentacji strefy euro, z uwagi na to, że skuteczność bieżących nieformalnych ustaleń dotyczących reprezentowania strefy euro uznano za niewystarczającą. W pierwszej kolejności postanowienie to można wykorzystać do celów reprezentacji strefy euro tylko w MFW. Należy również zawrzeć we wniosku przepisy umożliwiające strefie euro lepszą koordynację procesu ustalania jej stanowisk w ramach MFW, ponieważ przepisy takie są niezbędne z uwagi na cel, jakim jest jednolita reprezentacja, i będą pomocne w jego osiągnięciu. Czyni się również odniesienie do art. 138 ust. 1 TFUE, który umożliwia Radzie wypracowanie wspólnych stanowisk w kwestiach szczególnego zainteresowania dla unii gospodarczej i walutowej, w ramach międzynarodowych instytucji i konferencji finansowych.

    Art. 138 ust. 3 TFUE stanowi, że w odniesieniu do przyjęcia niniejszego wniosku w głosowaniu biorą udział tylko członkowie Rady reprezentujący państwa członkowskie strefy euro. Rada podejmuje działania po konsultacji z EBC.

    Jednocześnie Komisja postanawia wycofać wniosek Komisji dotyczący decyzji Rady w sprawie reprezentowania Wspólnoty i zajmowania przez nią stanowiska na arenie międzynarodowej w kontekście unii gospodarczej i walutowej (COM(1998) 637 final), który nie został przyjęty i stał się nieaktualny od czasu wprowadzenia euro i wejścia w życie Traktatu z Lizbony 7 .

    2015/0250 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    określająca środki na rzecz stopniowego ustanowienia jednolitej reprezentacji strefy euro w Międzynarodowym Funduszu Walutowym

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 138,

    uwzględniając wniosek Komisji 8 ,

    uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego 9 ,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)Możliwe jest przyjęcie odpowiednich środków w celu zapewnienia jednolitej reprezentacji i wspólnych stanowisk Unii przy wykonywaniu przez nią jej kompetencji odnoszących się do państw członkowskich strefy euro („strefa euro”) w ramach międzynarodowych instytucji finansowych.

    (2)Strefa euro jest dużą otwartą gospodarką z obowiązkami w dziedzinie polityki międzynarodowej.

    (3)Unia posiada wyłączną kompetencję w odniesieniu do polityki pieniężnej dotyczącej państw członkowskich strefy euro. Ponadto w odniesieniu do polityki gospodarczej, fiskalnej i finansowej państw członkowskich strefy euro mają zastosowanie wzmocnione unijne mechanizmy koordynacji i nadzoru.

    (4)Jak stwierdzono w sprawozdaniu „Dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej” opublikowanym w dniu 22 czerwca 2015 r. („sprawozdanie pięciu przewodniczących”), dzięki dużemu znaczeniu gospodarczemu i finansowemu UE oraz jednolitej w przypadku większości państw członkowskich polityce pieniężnej i kursowej decyzje polityczne i rozwój gospodarczy w UE są coraz bardziej istotne dla gospodarki światowej. W sprawozdaniu tym wezwano również do umocnienia zewnętrznej reprezentacji strefy euro.

    (5)Konieczne jest zatem, aby strefa euro odgrywała w pełni swą rolę w ramach współpracy w zakresie międzynarodowej polityki pieniężnej, gospodarczej i finansowej, w szczególności w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który jest podstawową organizacją w międzynarodowym systemie walutowym i finansowym.

    (6)Członkami MFW są jednak pojedyncze państwa. W rezultacie strefa euro nie jest reprezentowana jako osobny członek w Funduszu ani w jego organach. Obecnie dwa państwa członkowskie strefy euro, każde z osobna, mogą mianować dyrektora wykonawczego, natomiast pozostałe państwa członkowskie strefy euro wchodzą w skład sześciu różnych grup wielopaństwowych. Utrudnia to strefie euro skuteczne wyrażanie swojego stanowiska w jednolity sposób w ramach MFW. Osłabia to również skuteczność współpracy między MFW a strefą euro.

    (7)Wzmocnione ostatnio ramy strefy euro w odniesieniu do koordynacji polityki gospodarczej oraz duża zbieżność regulacji i nadzoru sektora finansowego w ramach unii bankowej oznaczają, że w przyszłości MFW będzie musiał wykraczać poza czysto krajową perspektywę w swojej ocenie nadzoru i zarządzania kryzysowego w strefie euro. Skuteczna reprezentacja strefy euro umożliwi również zapewnienie wspólnego przekazu strefy euro w MFW w kwestiach takich jak programy i przeglądy pomocy finansowej, polityka gospodarcza i fiskalna, nadzór makroekonomiczny, polityka kursowa i polityka stabilności finansowej.

    (8)Bez uszczerbku dla możliwości pełnego członkostwa w strefie euro, na późniejszym etapie, należy przyjąć środki umożliwiające strefie euro wyrażanie jednolitego stanowiska w ramach MFW, z uwzględnieniem obecnej struktury członkostwa w MFW.

    (9)Celem, do którego należy dążyć, powinna być jednolita reprezentacja z jednym miejscem dla strefy euro we wszystkich organach MFW, przy jednoczesnym zezwoleniu państwom członkowskim strefy euro na zachowanie ich obecnego statusu udziałowca w Funduszu. Komisja powinna podjąć prace na rzecz realizacji tego celu.

    (10)Termin osiągnięcia takiej jednolitej reprezentacji w MFW powinien odpowiadać ramom czasowym końcowego etapu procesu wyznaczonego w „sprawozdaniu pięciu przewodniczących” w celu ukończenia budowy unii gospodarczej i walutowej.

    (11)Wspomnianej jednolitej reprezentacji powinna towarzyszyć sprawniejsza koordynacja stanowisk prezentowanych w ramach MFW, przy jednoczesnym działaniu na rzecz szerszej współpracy strefy euro z nienależącymi do niej państwami członkowskimi w MFW.

    (12)Należy wprowadzić rozwiązania przejściowe na okres przed osiągnięciem jednolitej reprezentacji strefy euro we wszystkich organach MFW, tak aby strefa euro prezentowała spójniejsze stanowisko w MFW, w szczególności w Radzie Wykonawczej MFW i w Międzynarodowym Komitecie Walutowym i Finansowym (IMFC).

    (13)Jeżeli chodzi o Radę Wykonawczą, należy nadać oficjalny charakter obecnej praktyce, w ramach której jeden z obecnych dyrektorów wykonawczych państw członkowskich strefy euro reprezentuje również interesy strefy euro. Co więcej, ponieważ Europejski Bank Centralny (EBC), zgodnie z decyzją nr 12925-(03/1) MFW na podstawie art. X Umowy o MFW, wysyła już przedstawiciela w charakterze obserwatora na niektóre posiedzenia Rady Wykonawczej z uwagi na swoje zadania w ramach Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), ten posiadany przez EBC status obserwatora powinien przynosić korzyści strefie euro jako całości. Podobny odrębny status obserwatora w Radzie Wykonawczej dla strefy euro jako całości umożliwiłby uwzględnienie pełnego zakresu kwestii dotyczących strefy euro. Pozwoliłoby to również strefie euro lepiej zorganizować swoją reprezentację jako obserwatora.

    (14)Przewodniczący Eurogrupy, Komisja i EBC powinni prowadzić negocjacje z MFW w sprawie wspomnianego statusu obserwatora dla strefy euro.

    (15)Komisja i EBC są już obserwatorami w IMFC. Obecne oświadczenia kierowane na wiosenne oraz doroczne posiedzenia IMFC należy zastąpić oświadczeniem przewodniczącego Eurogrupy w imieniu strefy euro.

    (16)Należy czynić wszelkie starania na rzecz stopniowej reorganizacji państw członkowskich strefy euro w MFW w celu osiągnięcia większej spójności. Rada powinna uzgodnić zasady dotyczące sposobu realizacji przegrupowania państw członkowskich strefy euro w MFW.

    (17)Obecnie koordynacja stanowiska państw członkowskich w perspektywie posiedzeń MFW odbywa się zarówno w Komitecie Ekonomiczno-Finansowym (EFC) i jego podkomitecie do spraw związanych z MFW (SCIMF), w Brukseli, jak i w trakcie nieoficjalnych zebrań przedstawicieli państw członkowskich w MFW w Waszyngtonie (EURIMF). Należy powołać specjalne podkomitety ds. strefy euro w ramach EFC w celu lepszej koordynacji stanowiska strefy euro w odniesieniu do kwestii związanych z MFW.

    (18)Państwa członkowskie strefy euro uzgodniły w 2007 r. przygotowywanie wspólnych oświadczeń strefy euro w kwestiach bezpośrednio i wyłącznie związanych z jej wspólną polityką. Porozumienie to należy wzmocnić i rozszerzyć w celu określenia wymogu składania wspólnych oświadczeń odnoszących się do wszystkich rozpatrywanych w ramach MFW kwestii dotyczących polityki, poszczególnych państw i nadzoru, które mają znaczenie dla strefy euro.

    (19)Gdy któreś z państw członkowskich przyjmuje euro, należy czynić wszelkie starania w celu uzyskania niezbędnych dostosowań w ramach MFW.

    (20)Wszystkie kwestie, które nie mają szczególnego znaczenia dla strefy euro, lecz mają takowe dla Unii jako całości, należy ściśle koordynować z państwami członkowskimi nienależącymi do strefy euro w ramach EFC lub Rady.

    (21)W celu zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności wobec Parlamentu Europejskiego i Rady Komisja, w porozumieniu z Eurogrupą i Europejskim Bankiem Centralnym, powinna przygotowywać regularne sprawozdania dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące koordynowania spraw strefy euro w MFW i innych międzynarodowych instytucjach finansowych,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    SEKCJA 1:
    DEFINICJE I CEL
     

    Artykuł 1
    Definicje

    Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

    1)„państwa członkowskie strefy euro” oznaczają państwa członkowskie, których walutą jest euro;

    2)„strefa euro” oznacza Unię, gdy wykonuje ona swoje kompetencje odnoszące się do państw członkowskich strefy euro.

    Artykuł 2
    Cel

    W niniejszej decyzji określa się przepisy dotyczące stopniowego ustanowienia jednolitej reprezentacji oraz ustalania wspólnych stanowisk strefy euro w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) do czasu, gdy strefa euro uzyska pełne członkostwo w MFW.

    SEKCJA 2:
    JEDNOLITA REPREZENTACJA STREFY EURO W MFW I SKOORDYNOWANE USTALANIE JEJ STANOWISK

    Artykuł 3
    Jednolita reprezentacja strefy euro w MFW

    Państwa członkowskie strefy euro, wspierane przez Komisję i Europejski Bank Centralny (EBC), podejmują wszelkie niezbędne działania na rzecz ustanowienia, najpóźniej do 2025 r., jednolitej reprezentacji strefy euro w ramach MFW, która opiera się na następujących zasadach:

    w Radzie Gubernatorów – na przedstawianiu poglądów strefy euro przez przewodniczącego Eurogrupy,

    w Międzynarodowym Komitecie Walutowym i Finansowym – na reprezentowaniu strefy euro przez przewodniczącego Eurogrupy,

    w Radzie Wykonawczej MFW – na bezpośrednim reprezentowaniu strefy euro przez dyrektora wykonawczego grupy państw strefy euro, po ustanowieniu jednej lub kilku grup państw składających się tylko z państw członkowskich strefy euro;

    na wyborze dyrektora wykonawczego, o którym mowa powyżej, na wniosek przewodniczącego Eurogrupy i zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 2 protokołu nr 14 w sprawie Eurogrupy załączonego do Traktatów.

    Artykuł 4
    Skoordynowane ustalanie stanowisk przedstawianych przez strefę euro

    Po osiągnięciu jednolitej reprezentacji przewidzianej w art. 3 stosuje się następujące przepisy:

    a)bez uszczerbku dla żadnego wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę na podstawie art. 138 ust. 1 Traktatu, wszystkie stanowiska wyrażane ustnie lub w trybie pisemnych oświadczeń w ramach organów MFW koordynuje się w pełni z wyprzedzeniem w ramach Rady, Eurogrupy, EFC lub Grupy Roboczej Eurogrupy (EWG), stosownie do przypadku;

    b)w ramach MFW ustanawia się specjalną strukturę pomocniczą w celu wspierania wszystkich uczestników zaangażowanych w jednolitą reprezentację strefy euro zgodnie z art. 3.

    SEKCJA 3:
    USTALENIA PRZEJŚCIOWE

    Artykuł 5
    Ustalenia przejściowe

    Do momentu pełnego osiągnięcia jednolitej reprezentacji opartej na zasadach wymienionych w art. 3 stosuje się art. 6–9.

    Artykuł 6
    Reprezentacja strefy euro w Radzie Wykonawczej MFW

    1.Państwa członkowskie strefy euro oraz Eurogrupa, Komisja i EBC wspólnie starają się w ramach MFW zapewnić strefie euro status obserwatora w Radzie Wykonawczej MFW zgodnie z warunkami określonymi w ust. 2.

    2.Strefę euro reprezentuje w Radzie Wykonawczej przedstawiciel państwa członkowskiego strefy euro będący już członkiem tej rady. Jest on wyznaczany na okres dwóch i pół roku zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 2 protokołu nr 14 w sprawie Eurogrupy załączonego do Traktatów. Komisja i EBC również mogą uczestniczyć w posiedzeniach i podejmować działania, w razie potrzeby.

     3.W ramach MFW ustanawia się biuro obserwatora w celu pomocy w wykonywaniu przysługujących strefie euro praw obserwatora.

    Artykuł 7
    Reprezentacja strefy euro w Międzynarodowym Komitecie Walutowym i Finansowym (IMFC)

    1.Państwa członkowskie strefy euro oraz Eurogrupa, Komisja i EBC wspólnie starają się w ramach MFW zapewnić strefie euro prawo zwracania się do IMFC. Prawo to nie narusza ustaleń przysługujących obecnie Unii jako całości w ramach MFW.

    2.Strefę euro w IMFC reprezentują przewodniczący Eurogrupy, Komisja i EBC, którzy w stosownych przypadkach mogą podejmować działania na posiedzeniach IMFC. 

    Artykuł 8
    Wewnętrzna koordynacja w ramach strefy euro w odniesieniu do ustaleń dotyczących grup państw w ramach MFW

    1.Wszystkie kwestie związane z odnoszącymi się do państw członkowskich strefy euro ustaleniami dotyczącymi grup państw w ramach MFW koordynuje się w pełni i uzgadnia z wyprzedzeniem w ramach Rady, Eurogrupy, EFC lub EWG, stosownie do przypadku.

    2.Stanowiska przyjmowane w odniesieniu do wspomnianych w ust. 1 ustaleń dotyczących grup państw lub zmiany w tych stanowiskach są zgodne z celami zwiększenia spójności reprezentacji strefy euro i osiągnięcia jej jednolitej reprezentacji w ramach MFW.

    3.W fazie przejściowej państwa członkowskie strefy euro dokonują przegrupowania, aby utworzyć jedną lub kilka grup państw składających się tylko z państw członkowskich strefy euro.

    Artykuł 9
    Wewnętrzna koordynacja w ramach strefy euro w odniesieniu do spraw mających znaczenie dla strefy euro

    Bez uszczerbku dla żadnego wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę na podstawie art. 138 ust. 1 Traktatu, państwa członkowskie strefy euro, w ramach Rady, Eurogrupy, EFC lub EWG, stosownie do przypadku, ściśle koordynują i uzgadniają wspólne stanowiska na potrzeby posiedzeń Rady Wykonawczej i Rady Gubernatorów MFW we wszystkich sprawach mających znaczenie dla strefy euro i wydają wspólne oświadczenia w tych kwestiach.

    SEKCJA 4:
    WSPÓLNE PRZEPISY

    Artykuł 10
    Rozszerzenie strefy euro

    W przypadku gdy Rada postanawia, że któreś z państw członkowskich spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro, państwa członkowskie strefy euro oraz Eurogrupa, Komisja i EBC wspólnie starają się zapewnić niezbędne zmiany w ramach MFW.

    Artykuł 11
    Koordynacja z państwami członkowskimi nienależącymi do strefy euro

    W ramach Rady i EFC organizuje się ścisłą współpracę z państwami członkowskimi nienależącymi do strefy euro w sprawach związanych z MFW. Koordynuje się wspólne stanowiska w sprawach mających znaczenie dla Unii Europejskiej jako całości.

    Artykuł 12
    Sprawozdawczość


    Komisja, w porozumieniu z Eurogrupą i EBC, składa Parlamentowi Europejskiemu i Radzie regularne sprawozdania dotyczące koordynowania spraw strefy euro w MFW i innych międzynarodowych instytucjach finansowych.

    Artykuł 13
    Adresaci

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich strefy euro.

    Artykuł 14
    Wejście w życie

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Sporządzono w Brukseli dnia r.

       W imieniu Rady

       Przewodniczący

    (1) http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-318_nl.htm .
    (2) Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej (1 lutego 2012 r.): http://www.consilium.europa.eu/european-council/pdf/Treaty-on-Stability-Coordination-and-Governance-TSCG/.
    (3) COM(2014) 910: załącznik 1 do programu prac Komisji na 2015 r., 16 grudnia 2014 r., http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2015_new_initiatives_pl.pdf.
    (4) Sprawozdanie pięciu przewodniczących „Dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej”, 22 czerwca 2015 r., http://ec.europa.eu/priorities/economic-monetary-union/docs/5-presidents-report_pl.pdf .
    (5) Plan działania na rzecz pogłębionej i rzeczywistej unii gospodarczej i walutowej – COM(2012) 777, 30.11.2012, http://ec.europa.eu/archives/commission_2010-2014/president/news/archives/2012/11/pdf/blueprint_en.pdf .
    (6) Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 25 października 2011 r. w sprawie zarządzania gospodarką na szczeblu światowym (2011/2011(INI)), http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+TA+P7-TA-2011-0457+0+DOC+PDF+V0//PL .
    (7) Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie reprezentowania Wspólnoty i zajmowania przez nią stanowiska na arenie międzynarodowej w kontekście unii gospodarczej i walutowej, COM(1998) 637 final, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:51998PC0637&from=FR .
    (8)
    (9)
    Top