KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 24.11.2015
COM(2015) 579 final
2015/0264(NLE)
Wniosek
ROZPORZĄDZENIE RADY
ustalające uprawnienia do połowów na 2016 rok dla pewnych stad ryb w Morzu Czarnym
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52015PC0579
Proposal for a COUNCIL REGULATION fixing for 2016 the fishing opportunities for certain fish stocks in the Black Sea
Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY ustalające uprawnienia do połowów na 2016 rok dla pewnych stad ryb w Morzu Czarnym
Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY ustalające uprawnienia do połowów na 2016 rok dla pewnych stad ryb w Morzu Czarnym
COM/2015/0579 final - 2015/0264 (NLE)
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 24.11.2015
COM(2015) 579 final
2015/0264(NLE)
Wniosek
ROZPORZĄDZENIE RADY
ustalające uprawnienia do połowów na 2016 rok dla pewnych stad ryb w Morzu Czarnym
UZASADNIENIE
1.KONTEKST WNIOSKU
Podstawa i cele wniosku
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE ma zapewnić wykorzystywanie żywych zasobów w sposób zrównoważony pod względem gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Jednym z istotnych narzędzi w tym kontekście jest coroczne ustalanie uprawnień do połowów w formie całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC), kwot oraz ograniczeń nakładu połowowego.
Celem niniejszego wniosku jest ustalenie uprawnień do połowów przysługujących państwom członkowskim w 2016 r. w odniesieniu do stad ryb Morza Czarnego o najwyższej wartości handlowej.20
Kontekst ogólny
Stada Morza Czarnego, eksploatowane przez Bułgarię i Rumunię, są dzielone z krajami spoza UE, np. z Turcją, Ukrainą, Gruzją i Federacją Rosyjską. Brak jednak całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) przyjętych na szczeblu regionalnym między państwami UE i państwami spoza UE. Od roku 2008 Unia Europejska (UE) co roku ustalała samodzielnie TAC w odniesieniu do turbota i szprota w celu zapewnienia stosowania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).
Na szczeblu międzynarodowym, oraz z uwagi na fakt, że udział państw UE w połowach czarnomorskiego turbota wynosi jedynie 6 %, potrzeba utworzenia międzynarodowego programu odbudowy stada turbota w Morzu Czarnym była jednym z priorytetów Komisji w ostatnich latach. Na ostatnim posiedzeniu Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) poczyniono w tej kwestii pewne postępy, gdy został zatwierdzony wniosek UE dotyczący środków mających na celu zapobieganie nielegalnym nieraportowanym i nieuregulowanym połowom turbota w Morzu Czarnym oraz ich powstrzymywanie i eliminowanie 1 .
Zgodnie z oceną naukową wydaną przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) oraz GFCM, zasoby koleniowatych w Morzu Czarnym w 2014 r. zostały sklasyfikowane jako eksploatowane w sposób niezrównoważony i zagrożone wyginięciem. Kolenie pospolite są długowieczne, późno dojrzewają i charakteryzuje je niska płodność, co oznacza, że stado ma bardzo ograniczone możliwości szybkiej odbudowy po przełowieniu. Wyładunki kolenia pospolitego w całym Morzu Czarnym zmniejszały się w sposób ciągły i znaczący od momentu, gdy zaczęto zgłaszać wyładunki, z ponad 6 000 ton w roku 1989 do 80 ton w roku 2013. Pierwszym krokiem do odbudowy populacji kolenia pospolitego było przyjęcie zalecenia GFCM dotyczącego środków zarządzania w odniesieniu do populacji kolenia pospolitego w Morzu Czarnym 2 . W świetle niepokojącej sytuacji tego stada, znajdującego się prawdopodobnie na skraju zapaści, proponuje się uprawnienia do połowów w formie limitów połowowych.
W komunikacie Komisji w sprawie konsultacji dotyczących uprawnień do połowów na 2016 r. w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (COM(2015)239 final) przedstawiono kontekst niniejszego wniosku.
Uprawnienia do połowów w niniejszym wniosku oznaczono jako „pm” (pro memoria). Zrobiono tak z uwagi na fakt, że opinia dotycząca stad w Morzu Czarnym nie będzie dostępna do czasu planowanego przyjęcia wniosku. Opinia naukowa dotycząca uprawnień do połowów na Morzu Czarnym w 2016 r. zostanie wydana przez STECF na sesji odbywającej się w dniach 28 września – 2 października 2015 r. Niniejszy wniosek trzeba będzie uaktualnić, kiedy odpowiednie opinie i informacje będą dostępne.
Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek
Uprawnienia do połowów oraz sposób ich przyznawania państwom członkowskim ustala się co roku. Ostatnim aktem prawnym określającym te uprawnienia jest rozporządzenie Rady (UE) nr 2015/106 3 z dnia 19 stycznia 2015 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2015 r. dla niektórych stad ryb i grup stad ryb, mające zastosowanie na wodach Morza Czarnego.
Oprócz rocznych uprawnień do połowów należy wymienić następujące środki odnoszące się do połowów na Morzu Czarnym, których dotyczy niniejszy wniosek:
–Minimalne wielkości ryb do celów ochrony i minimalne rozmiary oczek sieci do połowów turbota na Morzu Czarnym określone są w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 227/2013 z dnia 13 marca 2013 r. 4 zmieniającym rozporządzenia Rady (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich oraz (WE) nr 1434/98 określające warunki wyładunku śledzia do celów przemysłowych innych niż bezpośrednie spożycie przez ludzi.
–Zalecenie GFCM/37/2013/2 określające zestaw minimalnych standardów dotyczących połowów turbota przy użyciu dennych sieci skrzelowych i ochrony waleni w Morzu Czarnym, przyjęte przez Generalną Komisję Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) podczas jej trzydziestej siódmej sesji (Split, maj 2013 r.).
–Zalecenie GFCM/39/2015/3 określające zestaw środków mających na celu zapobieganie nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom turbota w Morzu Czarnym oraz ich powstrzymywanie i eliminowanie, przyjęte przez Generalną Komisję Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) podczas jej trzydziestej dziewiątej sesji (Mediolan, maj 2015 r.).
–Zalecenie GFCM/39/2015/4 określające środki zarządzania populacją kolenia pospolitego w Morzu Czarnym, przyjęte przez Generalną Komisję Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) podczas jej trzydziestej dziewiątej sesji (Mediolan, maj 2015 r.).
Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii
Proponowane środki są zgodne z celami i zasadami wspólnej polityki rybołówstwa i są spójne z polityką Unii w zakresie zrównoważonego rozwoju.
2.WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW
Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej
Główne organizacje/eksperci, z którymi przeprowadzono konsultacje
Przeprowadzono konsultacje z Komitetem Naukowo-Technicznym i Ekonomicznym ds. Rybołówstwa (STECF).
Co roku Unia zwraca się do STECF o opinię naukową dotyczącą stanu istotnych stad ryb. STECF wydaje opinie zgodnie z zakresem uprawnień określonym przez Komisję. Opinia, która zostanie wydana w październiku 2015 r.,będzie dotyczyć wszystkich stad ryb w wodach Morza Czarnego, dla których proponuje się TAC.
Nadrzędnym celem jest doprowadzenie stad do poziomów, które pozwolą uzyskać maksymalny podtrzymywalny połów (MSY), i utrzymanie ich na tych poziomach. Ten cel został wyraźnie włączony do rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 (znanego jako „nowe rozporządzenie podstawowe WPRyb”). Art. 2 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi, że „cel ten należy osiągnąć w miarę możliwości do 2015 r., a [...] w odniesieniu do wszystkich stad – najpóźniej do 2020 r.”. Odzwierciedla to zobowiązanie podjęte przez Unię dotyczące wniosków ze Światowego Szczytu w sprawie Zrównoważonego Rozwoju w Johannesburgu w 2002 r. oraz związanego z nim planu wdrażania.
Konsultacje z zainteresowanymi stronami
Konsultacje z zainteresowanymi stronami przeprowadzono za pomocą komunikatu Komisji dotyczącego konsultacji w sprawie uprawnień do połowów na 2016 r. Podstawę naukową wniosku opracuje STECF. Wszystkie sprawozdania STECF są dostępne na stronie internetowej DG MARE.
Ocena skutków
Na podstawie opinii naukowej wdrożenie proponowanych środków przyniesie zmiany uprawnień do połowów pod kątem wielkości połowów uzyskiwanych przez statki unijne na Morzu Czarnym.
Wniosek uwzględnia nie tylko problemy krótkoterminowe, lecz stanowi część podejścia długoterminowego, zgodnie z którym poziom połowów jest stopniowo dostosowywany do poziomów gwarantujących długoterminowe zrównoważenie.
W związku z powyższym podejście przyjęte we wniosku może – w perspektywie średnio- i długoterminowej – skutkować obniżeniem nakładu połowowego przy jednoczesnej stabilizacji lub zwiększeniu kwot w perspektywie długoterminowej. Oczekuje się, że do długoterminowych konsekwencji zastosowanego podejścia należeć będzie ograniczenie wpływu na środowisko wynikające z dostosowania nakładu połowowego oraz utrzymanie lub zwiększenie wielkości wyładunków. W perspektywie długoterminowej wzrośnie zrównoważenie działań połowowych.
3.ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU
Krótki opis proponowanych działań
Wniosek określa ograniczenia połowowe mające zastosowanie do unijnego rybołówstwa na Morzu Czarnym; zmierzają one do osiągnięcia celu WPRyb polegającego na zagwarantowaniu utrzymania połowów na ekologicznie, gospodarczo i społecznie zrównoważonym poziomie.
Podstawa prawna
Podstawę prawną wniosku stanowi art. 43 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Zobowiązania Unii dotyczące zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów wodnych wynikają z obowiązków określonych w art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013.
Zasada pomocniczości
Wniosek jest przedmiotem wyłącznej kompetencji Unii, o której mowa w art. 3 ust. 1 lit. d) TFUE. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.
Zasada proporcjonalności
Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów:
Wspólna polityka rybołówstwa jest polityką wspólną. Zgodnie z art. 43 ust. 3 TFUE na Radzie spoczywa obowiązek przyjęcia środków dotyczących ustalania i przydziału uprawnień do połowów.
W proponowanym rozporządzeniu Rady przydziela się państwom członkowskim uprawnienia do połowów. Uwzględniając art. 16 ust. 6 i ust. 7 i art. 17 rozporządzenia 1380/2013, państwa członkowskie mają swobodę rozdzielania tych uprawnień między statki pływające pod ich banderą według własnego uznania. Dlatego też państwa członkowskie dysponują szerokimi możliwościami w zakresie podejmowania decyzji dotyczących wybranego przez siebie społeczno-gospodarczego modelu korzystania z przydzielonych im uprawnień do połowów.
Niniejszy wniosek nie ma żadnych nowych konsekwencji finansowych dla państw członkowskich. Rada przyjmuje rozporządzenie tego typu co roku i istnieją już publiczne i prywatne środki służące jego wdrażaniu.
Wybór instrumentów
Proponowane instrumenty: rozporządzenie.
Niniejszy wniosek dotyczy zarządzania rybołówstwem w oparciu o art. 43 ust. 3 TFUE oraz zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1380/2013.
4.WPŁYW NA BUDŻET
Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Unii.
5.ELEMENTY FAKULTATYWNE
Uproszczenie
Wniosek nadal przewiduje uproszczenie procedur administracyjnych dla organów publicznych (na szczeblu UE lub krajowym), ponieważ zawiera przepisy podobne do przepisów rozporządzenia Rady (UE) nr 2015/106 5 .
Klauzula przeglądu/rewizji/wygaśnięcia
Niniejszy wniosek dotyczy przyjęcia rozporządzenia na 2016 r.; tego typu rozporządzenie jest przyjmowane corocznie i z tego względu nie zawiera klauzuli rewizji.
Szczegółowe wyjaśnienie
Wniosek ustala na 2016 r. uprawnienia do połowów dla pewnych stad ryb i grup stad ryb, obowiązujące państwa członkowskie prowadzące połowy na Morzu Czarnym.
Obowiązek wyładunku dla stad poławianych w ramach niektórych rodzajów rybołówstwa stosuje się od dnia 1 stycznia 2015 r. Na Morzu Czarnym te rodzaje rybołówstwa obejmują połowy małych gatunków pelagicznych (stada szprota), które są zasobami uregulowanymi za pomocą TAC i kwot zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
W związku z wprowadzeniem obowiązku wyładunku połowów, zgodnie z art. 16 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, proponowane uprawnienia do połowów odzwierciedlają przejście z ilości wyładowanej na ilość złowioną. Odbywa się to na podstawie otrzymanych opinii naukowych dotyczących stad ryb objętych rodzajami rybołówstwa, o których mowa w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013. Uprawnienia do połowów powinny być również określone zgodnie z art. 16 ust. 1 (w odniesieniu do zasady względnej stabilności) i art. 16 ust. 4 (w odniesieniu do celów WPRyb i zasad przewidzianych dla planów wieloletnich) tego rozporządzenia. Zaproponowane liczby odzwierciedlają opinię naukową oraz ramy dla ustalania TAC i kwot przedstawione w komunikacie Komisji dotyczącym konsultacji w sprawie uprawnień do połowów na 2016 r.
Uwzględniając fakt, że celem Komisji jest zapewnienie zrównoważonej eksploatacji zasobów rybnych zgodnie z polityką oraz zobowiązaniami międzynarodowymi Unii oraz jednocześnie utrzymanie uprawnień do połowów na stabilnym poziomie, roczne wahania TAC ogranicza się w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala stan danego stada.
Poziomy TAC oraz kwoty przydzielone państwom członkowskim podano w załączniku do wniosku dotyczącego rozporządzenia.
Zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 847/96 6 wnioskuje się, aby art. 3 i 4 nie miały zastosowania do zasobów objętych niniejszym rozporządzeniem. Jednak zgodnie z art. 15 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 do stad, których dotyczy obowiązek wyładunku, ma zastosowanie przewidziana w tym przepisie elastyczność obejmująca kolejny rok.
2015/0264 (NLE)
Wniosek
ROZPORZĄDZENIE RADY
ustalające uprawnienia do połowów na 2016 rok dla pewnych stad ryb w Morzu Czarnym
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 3,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
1.Art. 43 ust. 3 Traktatu stanowi, że Rada, na wniosek Komisji, przyjmuje środki dotyczące ustalania i przydziału wielkości dopuszczalnych połowów.
2.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 7 zawiera wymóg przyjęcia środków ochronnych z uwzględnieniem dostępnych opinii naukowych, technicznych i ekonomicznych, w tym, w odpowiednich przypadkach, sprawozdań przygotowanych przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF).
3.Rada zobowiązana jest do przyjęcia środków dotyczących ustalenia i przydziału uprawnień do połowów w podziale na łowiska lub grupy łowisk na Morzu Czarnym, w tym – w stosownych przypadkach – określonych warunków, które są funkcjonalnie z nimi związane. Zgodnie z art. 16 ust. 1 i 4 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 uprawnienia do połowów należy rozdzielić między państwa członkowskie w taki sposób, by zapewnić względną stabilność działalności połowowej każdego państwa członkowskiego w odniesieniu do każdego stada lub rodzaju rybołówstwa i zgodnie z celami wspólnej polityki rybołówstwa określonymi w art. 2 ust. 2 tego rozporządzenia.
4.Poziomy całkowitego dopuszczalnego połowu (TAC) należy ustalać na podstawie dostępnych opinii naukowych, z uwzględnieniem aspektów biologicznych i społeczno-ekonomicznych i gwarantując sprawiedliwe traktowanie sektorów rybołówstwa, a także w myśl opinii przedstawianych przez zainteresowane strony w trakcie konsultacji.
5.W odniesieniu do połowów szprota od dnia 1 stycznia 2015 r. ma zastosowanie obowiązek wyładunku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013. Art. 16 ust. 2 tego rozporządzenia przewiduje, że w sytuacji, gdy wprowadzony zostaje obowiązek wyładunku w odniesieniu do danego stada ryb, uprawnienia do połowów ustala się przy uwzględnieniu przejścia od ustalania uprawnień do połowów, które odzwierciedlają wyładunki, do ustalania uprawnień do połowów, które odzwierciedlają połowy.
6.Na dorocznym posiedzeniu w 2015 r. Generalna Komisja ds. Rybołówstwa Morza Śródziemnego przyjęła zalecenie GFCM/39/2015/4 ustanawiające środki zarządzania dla kolenia pospolitego w Morzu Czarnym. W obliczu niepokojącej sytuacji tego stada, znajdującego się prawdopodobnie na skraju zapaści oraz zanim środki zarządzania Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego staną się w pełni skuteczne, konieczne jest uwzględnienie połowów kolenia pospolitego w niniejszym rozporządzeniu.
7.Korzystanie z uprawnień do połowów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu podlega przepisom rozporządzenia Rady (WE) nr 1224/2009 8 , a w szczególności jego art. 33 i 34, dotyczącym zapisu połowów i przekazywania danych dotyczących wyczerpania uprawnień do połowów. Konieczne jest zatem określenie kodów, jakie państwa członkowskie powinny stosować, przesyłając Komisji dane dotyczące wyładunków stad objętych niniejszym rozporządzeniem.
8.Zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 847/96 9 , ustalając TAC, Rada określa stada, w odniesieniu do których art. 3 i 4 nie mają zastosowania, w szczególności na podstawie biologicznego stanu stad.
9.Aby uniknąć zakłócenia działalności połowowej i zapewnić rybakom unijnym środki utrzymania, ważne jest otworzenie przedmiotowych połowów na Morzu Czarnym w dniu 1 stycznia 2016 r. W związku z pilnym charakterem niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu.
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
ROZDZIAŁ I
Przedmiot, zakres stosowania i definicje
Artykuł 1
Przedmiot
Niniejsze rozporządzenie ustala uprawnienia do połowów na 2016 r. dla następujących stad ryb na Morzu Czarnym:
a)turbot (Psetta maxima)
b)szprot (Sprattus sprattus)
c)koleń pospolity (Squalus acanthias),
Artykuł 2
Zakres stosowania
Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do statków rybackich Unii prowadzących działalność na Morzu Czarnym.
Artykuł 3
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
a)„GFCM” oznacza Generalną Komisję Rybołówstwa Morza Śródziemnego;
b)„Morze Czarne” oznacza podobszar geograficzny 29 zgodnie z definicją zawartą w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1343/2011 10 ;
c)„statek rybacki” oznacza jakikolwiek statek wyposażony do celów połowów przemysłowych żywych zasobów morza;
d)„unijny statek rybacki” oznacza statek rybacki pływający pod banderą państwa członkowskiego i zarejestrowany w Unii;
e) „stado” oznacza żywy zasób morza występujący w danym obszarze zarządzania;
f) „całkowity dopuszczalny połów” (TAC) oznacza:
(i) w przypadku połowów podlegających obowiązkowi wyładunku, o którym mowa w art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 – ilość, którą można odłowić każdego roku z poszczególnych stad;
(ii) w przypadku wszystkich pozostałych połowów – ilość ryb, którą można wyładować każdego roku z poszczególnych stad;
g)„kwota” oznacza część TAC przydzieloną Unii, państwu członkowskiemu lub państwu trzeciemu.
ROZDZIAŁ II
Uprawnienia do połowów
Artykuł 4
TAC i przydziały
TAC dla unijnych statków rybackich, przydział takich TAC poszczególnym państwom członkowskim oraz – w stosownych przypadkach – warunki, które są funkcjonalnie z nimi związane, są określone w załączniku.
Artykuł 5
Przepisy szczególne dotyczące przydziałów
Przydział uprawnień do połowów dla państw członkowskich określony w niniejszym rozporządzeniu pozostaje bez uszczerbku dla:
a)wymian dokonywanych na podstawie art. 16 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013;
b)odliczeń i przeniesień dokonywanych na podstawie art. 37 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009;
c)dodatkowych wyładunków dozwolonych na mocy art. 15 ust. 9 rozporządzenia (WE) nr 1380/2013;
d)ilości przeniesionych zgodnie z art. 15 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013;
e)potrąceń dokonywanych na podstawie art. 105 i 107 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009.
Artykuł 6
Warunki wyładunku połowów i przyłowów niepodlegających obowiązkowi wyładunku
Połowy i przyłowy w trakcie połowów turbota zatrzymuje się na burcie lub wyładowuje jedynie wówczas, jeżeli połowów dokonały statki Unii pływające pod banderą państwa członkowskiego posiadającego kwotę połowową i kwota ta nie została wyczerpana.
ROZDZIAŁ III
Przepisy końcowe
Artykuł 7
Przekazywanie danych
Państwa członkowskie, przesyłając Komisji zgodnie z art. 33 i 34 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 dane odnoszące się do wyładunków ilości złowionych stad, stosują kody stad wymienione w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 8Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia […] r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 24.11.2015
COM(2015) 579 final
ZAŁĄCZNIK
do rozporządzenia Rady ustalającego uprawnienia do połowów na 2016 r. dla pewnych stad ryb w Morzu Czarnym
ZAŁĄCZNIK
WIELKOŚCI TAC OBOWIĄZUJĄCE DLA STATKÓW UNII NA OBSZARACH, GDZIE WPROWADZONO TAC, W PODZIALE NA GATUNKI I OBSZARY
W tabelach poniżej określono TAC i kwoty (w tonach masy w relacji pełnej, o ile nie określono inaczej) w podziale na stada oraz warunki, które są funkcjonalnie z nimi związane.
Stada ryb zostały wymienione zgodnie z kolejnością alfabetyczną łacińskich nazw gatunków. Do celów niniejszego rozporządzenia podaje się poniższą tabelę porównawczą nazw łacińskich i nazw zwyczajowych:
Nazwa systematyczna |
Kod alfa-3 |
Nazwa zwyczajowa |
||||||||||||
Psetta maxima |
TUR |
Turbot |
||||||||||||
Sprattus sprattus |
SPR |
Szprot |
||||||||||||
Squalus acanthias |
DGS |
Koleń pospolity |
||||||||||||
|
Turbot |
Obszar: |
wody unijne w Morzu Czarnym |
|||||||||||
Psetta maxima |
TUR/F37.4.2.C |
|||||||||||||
Bułgaria |
0 |
(*) |
Analityczny TAC Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96. Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96. |
|||||||||||
Rumunia |
0 |
(*) |
||||||||||||
Unia |
0 |
(*) |
||||||||||||
TAC |
Nie dotyczy |
|||||||||||||
_________ |
||||||||||||||
(*) Nie zezwala się na działalność połowową, w tym na przeładunek, zatrzymywanie na burcie, wyładunek i pierwszą sprzedaż w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 15 czerwca 2016 r. |
||||||||||||||
Gatunek: |
Szprot |
Obszar: |
wody unijne w Morzu Czarnym |
|||||||||||
Sprattus sprattus |
SPR/F37.4.2.C |
|||||||||||||
Bułgaria |
8 032,5 |
Analityczny TAC Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96. Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96. |
||||||||||||
Rumunia |
3 442,5 |
|||||||||||||
Unia |
11 475 |
|||||||||||||
TAC |
Nie dotyczy |
|||||||||||||
|
Koleń pospolity |
Obszar: |
wody unijne w Morzu Czarnym |
|||||||||||
Squalus acanthias |
DGS/F37.4.2.C. |
|||||||||||||
Bułgaria |
0 |
Analityczny TAC Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96. Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96. |
||||||||||||
Rumunia |
0 |
|||||||||||||
Unia |
0 |
|||||||||||||
TAC |
Nie dotyczy |