KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 26.8.2015
COM(2015) 407 final
2015/0181(NLE)
Wniosek
DECYZJA RADY
ustalająca stanowisko, które ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych w sprawie przystąpienia Ukrainy do Porozumienia w sprawie zamówień rządowych
UZASADNIENIE
1.KONTEKST WNIOSKU
•Przyczyny i cele wniosku
Dnia 13 grudnia 2012 r. Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA). Następnie, w dniach 7 marca 2014 r., 28 października 2014 r., 27 marca 2015 r., 27 maja 2015 r. i 29 czerwca 2015 r., Ukraina przedłożyła kolejne oferty ze zmianami zakresu stosowania.
W imieniu Unii Komisja wynegocjowała podjęcie przez Ukrainę szeregu zobowiązań – zarówno w formie dwustronnej, jak i w ramach Komitetu WTO ds. Zamówień Rządowych (Komitetu GPA) – do otwarcia rynku.
Ukraina przedłożyła następnie Komitetowi GPA ostateczną ofertę. Poniżej przedstawiono podsumowanie ostatecznej oferty Ukrainy i ocenę tej oferty sporządzoną przez Komisję.
Decyzja umożliwia Komisji wyrażenie opinii Unii w sprawie przystąpienia Ukrainy w ramach Komitetu GPA.
•Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki
Standardowa procedura stosowana w przypadku gdy Komisja ma sformułować opinię Unii w sprawie przystąpienia państwa trzeciego w ramach Komitetu GPA.
•Spójność z innymi dziedzinami polityki Unii
Nie dotyczy.
2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ
•Podstawa prawna
Zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) gdy w ramach organu utworzonego przez umowę międzynarodową należy podjąć decyzję mającą skutki prawne, Rada, na wniosek Komisji, przyjmuje decyzję ustalającą stanowisko, które ma zostać zajęte w imieniu Unii. Decyzja Komitetu GPA, w której określone zostaną warunki przystąpienia Ukrainy, wchodzi w zakres art. 218 ust. 9 TFUE jako decyzja podejmowana przez organ ustanowiony przez umowę międzynarodową i będzie miała skutki prawne.
•Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)
Sprawy związane z handlem należą do wyłącznych kompetencji Unii Europejskiej. Skoordynowane działanie na szczeblu Unii zapewnia najsilniejszą pozycję przetargową w stosunkach z państwami trzecimi.
•Proporcjonalność
Nie dotyczy.
•Wybór instrumentu
Zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) gdy w ramach organu utworzonego przez umowę międzynarodową należy podjąć decyzję mającą skutki prawne, Rada, na wniosek Komisji, przyjmuje decyzję ustalającą stanowisko, które ma zostać zajęte w imieniu Unii.
3.WYNIKI OCEN EX-POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW
•Oceny ex-post/kontrole sprawności obowiązującego prawodawstwa
Nie dotyczy.
•Konsultacje z zainteresowanymi stronami
Nie dotyczy.
•Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej
Nie dotyczy.
•Ocena skutków
Przystąpienie państwa trzeciego do porozumienia międzynarodowego, którego Unia jest stroną, nie wymaga oceny skutków.
•Sprawność regulacyjna i uproszczenie
Nie dotyczy.
•Prawa podstawowe
Nie dotyczy.
4.WPŁYW NA BUDŻET
Brak.
5.INNE
•Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania
Nie dotyczy.
•Dokumenty wyjaśniające (w przypadku dyrektyw)
Nie dotyczy.
•Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku
Ostateczna oferta Ukrainy
Zobowiązania dotyczące dostępu do rynku (podmioty, towary, usługi i usługi budowlane objęte zakresem zastosowania)
Progi
Zaoferowane przez Ukrainę w poszczególnych załącznikach progi odpowiadają standardowym progom stosowanym przez strony porozumienia GPA.
Podmioty
W załączniku 1 („Podmioty administracji centralnej”) Ukraina objęła swą ofertą bardzo dużą liczbę podmiotów administracji centralnej, przyjmując podejście oparte na definicji. Załącznik ten zawiera orientacyjny wykaz tych podmiotów. Nie zawarto w nim żadnych uwag dotyczących wyłączeń lub zastrzeżeń.
W załączniku 2 („Podmioty administracji publicznej szczebla niższego niż centralny”) Ukraina uwzględniła w ofercie znaczną liczbę podmiotów na szczeblu niższym niż centralny (definiując je) i zawarła orientacyjny wykaz tych podmiotów. W załączniku tym nie zawarto żadnych uwag dotyczących wyłączeń lub zastrzeżeń.
W załączniku 3 („Inne Podmioty”) Ukraina przyznaje stronom GPA dostęp do zamówień udzielanych przez podmioty w bardzo wielu sektorach usług użyteczności publicznej, poprzez ich zdefiniowanie oraz zawarcie orientacyjnego wykazu, o co wnioskowała UE.
Państwo to uwzględniło w załączniku 3 uwagę opartą na uwadze zgłoszonej przez UE, w której wykluczono zamówienia ze strony przedsiębiorstw powiązanych lub spółek joint venture.
Towary
W załączniku 4 Ukraina uwzględnia w swojej ofercie wszystkie towary będące przedmiotem zamówień udzielanych przez podmioty objęte zakresem oferty.
Usługi
W załączniku 5 Ukraina uwzględnia w swojej ofercie wszystkie usługi będące przedmiotem zamówień udzielanych przez podmioty objęte zakresem oferty, z niewielką liczbą wyjątków. Wyjątki te dotyczą usług sądów mediacji międzynarodowej, międzynarodowego arbitrażu handlowego i rozstrzygania sporów z udziałem podmiotu zamawiającego; usług instytucji finansowych, związanych z pozyskiwaniem przez podmiot zamawiający środków kredytowych i funduszy na kapitał statutowy; usług badawczo-rozwojowych oraz usług finansowych i usług powiązanych świadczonych przez Narodowy Bank Ukrainy. Wyłączeń tych jest niewiele i mają one ograniczony charakter.
Usługi budowlane
W załączniku 6 Ukraina obejmuje ofertą wszystkie usługi wymienione w dziale 51 CPC prov (Centralnej Klasyfikacji Produktów Urzędu Statystycznego ONZ). Oferta nie obejmuje natomiast żadnych umów koncesji na roboty budowlane.
Uwagi ogólne
W załączniku 7 Ukraina zawarła dwie uwagi. Dotyczą one wyłączenia z oferty Ukrainy zamówień na usługi budowlane udzielanych przez przedstawicielstwo dyplomatyczne za granicą oraz zamówień dotyczących papieru zabezpieczonego, banknotów, monet i dokumentów sensytywnych.
Przepisy krajowe Ukrainy
Ukraińskie prawo w obszarze zamówień publicznych oparte jest na zasadzie niedyskryminowania. W żadnym przepisie nie przewidziano korzystniejszego traktowania dostaw i dostawców krajowych w porównaniu z dostawcami lub dostawami zagranicznymi. Ukraińskie prawo zamówień publicznych wydaje się otwarte, przejrzyste i niedyskryminacyjne zgodnie z wymogami GPA.
Sporządzona przez Komisję ocena oferty Ukrainy
W ostatecznej ofercie Ukrainy przewidziano bardzo szeroki zakres organów administracji na szczeblu centralnym i szczeblach niższych oraz podmiotów działających w sektorach usług użyteczności publicznej, towarów, usług i usług budowlanych. Oferta jest zatem zadowalająca i można ją zaakceptować. Ukraińskie prawo zamówień publicznych jest zgodne z GPA.
Ze względu na fakt, że Ukraina obejmuje swoją ofertą wyczerpujący wykaz podmiotów, zawarty w załączniku 1 do oferty, dostęp ukraińskich towarów, usług, dostawców i usługodawców do rynku zamówień publicznych UE powinien mieć zakres określony w sekcji 2 pkt 2 załącznika 1 dotyczącego UE, to jest stanowić dostęp do zamówień publicznych instytucji zamawiających administracji centralnej wymienionych w załączniku 1.
Zalecenie
Oczekuje się, że przystąpienie Ukrainy do GPA znacznie przyczyni się do szerszego międzynarodowego otwarcia rynków zamówień publicznych, zwiększy bowiem liczbę stron GPA i tym samym zachęci inne państwa do przystąpienia do GPA. Komisja zaleca przyjęcie ostatecznej oferty Ukrainy na wyżej wymienionych warunkach.
W związku z tym proponuje się upoważnienie Komisji do wyrażenia w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych stanowiska Unii przewidującego zgodę na przystąpienie Ukrainy, które to stanowisko zostanie odzwierciedlone w decyzji Komitetu GPA w sprawie przystąpienia Ukrainy.
2015/0181 (NLE)
Wniosek
DECYZJA RADY
ustalająca stanowisko, które ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych w sprawie przystąpienia Ukrainy do Porozumienia w sprawie zamówień rządowych
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z jego art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1)Dnia 13 grudnia 2012 r. Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Porozumienia w sprawie zamówień rządowych („GPA”).
(2)Zobowiązania Ukrainy dotyczące zakresu zastosowania zostały określone w jej ostatecznej ofercie.
(3)W ostatecznej ofercie Ukrainy przewidziano bardzo szeroki zakres podmiotów administracji na szczeblu centralnym i szczeblach niższych oraz działających w sektorze usług użyteczności publicznej, towarów, usług i usług budowlanych. Oferta jest zatem zadowalająca i można ją zaakceptować. Warunki przystąpienia Ukrainy, określone w załączniku do niniejszej decyzji, zostaną odzwierciedlone w decyzji w sprawie przystąpienia Ukrainy, która zostanie przyjęta przez Komitet ds. Zamówień Rządowych (Komitet GPA).
(4)Oczekuje się, że przystąpienie Ukrainy do GPA przyczyni się do szerszego międzynarodowego otwarcia rynków zamówień publicznych.
(5)Zgodnie z art. XXII ust. 2 GPA każdy członek WTO może przystąpić do Porozumienia na warunkach uzgodnionych między tym członkiem i stronami, a warunki te są ustanawiane w decyzji Komitetu GPA.
(6)Należy zatem ustalić stanowisko, które ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu GPA w sprawie przystąpienia Ukrainy,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Unia Europejska ma zająć w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych następujące stanowisko: należy wyrazić zgodę na przystąpienie Ukrainy do Porozumienia w sprawie zamówień rządowych z zastrzeżeniem szczególnych warunków przystąpienia określonych w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
Sporządzono w Brukseli dnia r.
W imieniu Rady
Przewodniczący