Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0148

Wniosek DECYZJA WYKONAWCZA RADY w sprawie upoważnienia Danii do wprowadzenia środka szczególnego stanowiącego odstępstwo od art. 75 dyrektywy Rady 2006/112/WE

/* COM/2015/0148 final - 2015/0074 (NLE) */

52015PC0148

Wniosek DECYZJA WYKONAWCZA RADY w sprawie upoważnienia Danii do wprowadzenia środka szczególnego stanowiącego odstępstwo od art. 75 dyrektywy Rady 2006/112/WE /* COM/2015/0148 final - 2015/0074 (NLE) */


UZASADNIENIE

1.           KONTEKST WNIOSKU

Na podstawie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej dalej „dyrektywą VAT”) Rada – stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji – może upoważnić każde państwo członkowskie do wprowadzenia środków szczególnych stanowiących odstępstwo od przepisów tejże dyrektywy w celu upraszczania poboru podatku od wartości dodanej (VAT) lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania.

W piśmie, które wpłynęło do Komisji w dniu 13 stycznia 2015 r., Dania wystąpiła z wnioskiem o upoważnienie do zastosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 75 dyrektywy VAT.

Zgodnie z art. 395 ust. 2 dyrektywy VAT, pismami z dnia 13 i 14 lutego 2015 r. Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wniosku złożonym przez Danię. Pismem z dnia 17 lutego 2015 r. Komisja zawiadomiła Danię, że posiada wszystkie informacje konieczne do rozpatrzenia wniosku.

Kontekst ogólny

W celu uproszczenia poboru VAT i zwalczania uchylania się od opodatkowania w 2011 r. Dania wystąpiła z wnioskiem o indywidualne odstępstwo, które umożliwiłoby wprowadzenie systemu ryczałtowego dotyczącego użytku prywatnego lekkich pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej trzech ton zarejestrowanych jako przeznaczone wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Wniosek o odstępstwo został zatwierdzony przez Radę decyzją wykonawczą 2012/447/UE z dnia 24 lipca 2012 r.[1], która wygasła z dniem 31 grudnia 2014 r.

Bez wprowadzenia wnioskowanego odstępstwa z ustawodawstwa w Danii wynika, że konsekwencją wykorzystania do celów prywatnych takiego pojazdu zarejestrowanego wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej jest utrata przez podatnika prawa do odliczenia w całości VAT z tytułu jego zakupu. Dania – na mocy art. 176 dyrektywy VAT – korzysta z opartego na klauzuli zawieszającej przepisu dotyczącego prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu i kosztów eksploatacji lekkich pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej trzech ton. Jeśli przedsiębiorca rejestruje lekki pojazd ciężarowy jako pojazd przeznaczony wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jest upoważniony do odliczenia w całości podatku VAT z tytułu jego zakupu i kosztów eksploatacji. Przedsiębiorca, który rejestruje lekki pojazd ciężarowy jako pojazd przeznaczony zarówno do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do użytku osobistego, nie jest upoważniony do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu pojazdu, może jednak odliczyć w całości VAT z tytułu kosztów jego eksploatacji.

Opisany system stosowany w Danii może być skomplikowany, zarówno dla podatnika, jak i dla organów administracji podatkowej, a jego obsługa kosztowna. W związku z tym Dania wystąpiła z wnioskiem o zastosowanie procedury uproszczonej, jaka została uprzednio wprowadzona decyzją wykonawczą Rady 2012/447/UE. Według organów duńskich w ostatnich latach procedura uproszczona sprawdziła się i istnieje wiele uzasadnionych powodów, aby kontynuować jej stosowanie. Jako że Komisja otrzymała wniosek o przedłużenie obowiązywania środka dopiero po wygaśnięciu wcześniej udzielonego odstępstwa, niniejszy wniosek nie może przedłużyć obowiązywania poprzedniego środka z mocą wsteczną.

Podatnik mógłby korzystać z systemu ryczałtowego do dwudziestu dni w roku kalendarzowym, przy czym kwota ryczałtowa wynosiłaby 40 DKK za dzień. Kwota dzienna w wysokości 40 DKK pokrywałaby jedynie VAT i została określona przez rząd duński na podstawie analizy statystyk krajowych. Podobna opłata, zgodnie z odrębnymi przepisami krajowymi, byłaby należna z tytułu podatku dochodowego w związku z rozporządzeniem samochodem firmowym oraz w wyniku dopłaty do podatku drogowego. W przypadku gdy wykorzystanie pojazdu przez podatnika do celów prywatnych przekroczy dwadzieścia dni w roku kalendarzowym, zastosowanie znajdą przepisy oparte na klauzuli zawieszającej, tj. podatnik utraci w całości prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupu pojazdu.

Duńskie organy utworzyły system elektroniczny umożliwiający podatnikom uiszczanie wskazanej wyżej ryczałtowej kwoty dziennej za pośrednictwem internetu. Uznają one, że system ten upraszcza obowiązki rozliczeniowe podatników, jak również ułatwia organom podatkowym pobór i naliczanie podatku.

Procedura uproszczona jest fakultatywna. Podatnicy będą mogli zatem w dalszym ciągu rejestrować posiadane lekkie pojazdy ciężarowe jako pojazdy przeznaczone zarówno do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do użytku prywatnego, w przypadku gdy taki system będzie im odpowiadał.

2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych. Odstępstwo to wpłynie jedynie w nieznacznym stopniu na ogólną kwotę wpływów z podatków pobieranych na etapie ostatecznej konsumpcji, a przynosi korzyści przedsiębiorcom, którzy wykorzystują lekkie pojazdy ciężarowe zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzenia działalności gospodarczej, i upraszcza pobór podatków.

3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Niniejsza decyzja upoważnia Danię do wprowadzenia środka szczególnego stanowiącego odstępstwo od przepisów dyrektywy VAT w odniesieniu do rozliczania podatku VAT z tytułu wykorzystania określonych pojazdów do użytku prywatnego.

Podstawa prawna

Artykuł 395 dyrektywy VAT.

Zasada pomocniczości

Wniosek ten wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Unii, zważywszy na przepisy dyrektywy VAT, które stanowią podstawę dla tego wniosku. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

Zasada proporcjonalności

Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów.

Decyzja dotyczy upoważnienia udzielonego państwu członkowskiemu w odpowiedzi na jego własny wniosek i nie stanowi jakiegokolwiek zobowiązania.

Biorąc pod uwagę ograniczony zakres odstępstwa, środek szczególny jest proporcjonalny do wyznaczonego celu, tj. uproszczenia obowiązków dotyczących VAT i ułatwienia poboru VAT, jak również zwalczania uchylania się od opodatkowania.

Wybór instrumentów

Zgodnie z art. 395 dyrektywy w sprawie podatku VAT odstępstwo od wspólnych zasad dotyczących podatku VAT jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody Rady, stanowiącej jednomyślnie na wniosek Komisji. Decyzja Rady jest ponadto najbardziej właściwym instrumentem, ponieważ może być skierowana do poszczególnych państw członkowskich.

4.           WPŁYW NA BUDŻET

Wniosek nie będzie miał żadnego negatywnego wpływu na zasoby własne Unii pochodzące z VAT.

5.           ELEMENTY FAKULTATYWNE

Wniosek jest ograniczony w czasie.

2015/0074 (NLE)

Wniosek

DECYZJA WYKONAWCZA RADY

w sprawie upoważnienia Danii do wprowadzenia środka szczególnego stanowiącego odstępstwo od art. 75 dyrektywy Rady 2006/112/WE

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej[2], w szczególności jej art. 395 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       W piśmie, które wpłynęło do Komisji w dniu 13 stycznia 2015 r., Dania wystąpiła z wnioskiem o upoważnienie do wprowadzenia środka stanowiącego odstępstwo od przepisów dyrektywy Rady 2006/112/WE regulujących prawo do odliczenia naliczonego VAT.

(2)       Pismami z dnia 13 i 14 lutego 2015 r. Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wniosku złożonym przez Danię. Pismem z dnia 17 lutego 2015 r. Komisja powiadomiła Danię, że posiada wszystkie informacje, które uważa za konieczne do rozpatrzenia wniosku.

(3)       Bez wprowadzenia wnioskowanego odstępstwa z ustawodawstwa w Danii wynika, że jeżeli lekki pojazd ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej trzech ton zostaje zarejestrowany przez organy duńskie jako pojazd przeznaczony wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik jest upoważniony do odliczenia w całości naliczonego VAT z tytułu jego zakupu i kosztów eksploatacji. Podatnik traci prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu takiego lekkiego pojazdu ciężarowego w przypadku, gdy pojazd jest następnie wykorzystywany do celów prywatnych.

(4)       Aby złagodzić konsekwencje obowiązującego systemu, Dania wystąpiła z wnioskiem o zastosowanie środka szczególnego stanowiącego odstępstwo od przepisów art. 75 dyrektywy Rady 2006/112/WE, wprowadzonego uprzednio decyzją wykonawczą Rady 2012/447/UE[3], która wygasła w dniu 31 grudnia 2014 r. Środek ten umożliwia podatnikom, którzy zarejestrowali pojazd jako przeznaczony wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz obliczenie – na podstawie ryczałtowej kwoty dziennej – podstawy opodatkowania czynności uznanej za świadczenie usług zgodnie z art. 75 dyrektywy Rady 2006/112/WE, bez utraty prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu pojazdu.

(5)       Taka uproszczona metoda obliczenia byłaby jednakże ograniczona do dwudziestu dni – w roku kalendarzowym – wykorzystania pojazdu do celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a podlegająca zapłacie kwota ryczałtowa podatku VAT jest ustalona na 40 DKK za każdy dzień takiego wykorzystania. Wskazana kwota została określona przez rząd duński na podstawie analizy krajowych statystyk.

(6)       Wskazany środek, który znajdzie zastosowanie w odniesieniu do lekkich pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej trzech ton, uprości wypełnianie obowiązków dotyczących podatku VAT przez tych podatników, którzy okazjonalnie wykorzystują na użytek prywatny pojazdy zarejestrowane do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnik mógłby jednakże w dalszym ciągu wybrać rejestrację lekkiego pojazdu ciężarowego jako przeznaczonego zarówno do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do użytku prywatnego. W ten sposób podatnik utraciłby prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu pojazdu, ale nie byłby zobowiązany do uiszczania dziennej opłaty w związku z wykorzystywaniem pojazdu do celów prywatnych.

(7)       Dopuszczenie środka gwarantującego, że podatnik, który okazjonalnie wykorzystuje na użytek prywatny pojazd zarejestrowany do celów prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest pozbawiony pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu pojazdu, byłoby spójne z ogólnymi przepisami dotyczącymi odliczeń przewidzianymi w dyrektywie Rady 2006/112/WE.

(8)       Upoważnienie powinno być ograniczone w czasie, winno zatem wygasnąć dnia 31 grudnia 2017 r.

(9)       W przypadku gdy Dania wystąpi z wnioskiem o kolejne przedłużenie obowiązywania środka stanowiącego odstępstwo poza rok 2017, należy przedłożyć Komisji sprawozdanie wraz z wnioskiem o przedłużenie nie później niż dnia 31 marca 2017 r.

(10)     Uznaje się, że odstępstwo to wpłynie jedynie w nieznacznym stopniu na ogólną kwotę wpływów z podatków pobieranych na etapie ostatecznej konsumpcji i nie będzie mieć negatywnego wpływu na zasoby własne Unii pochodzące z podatku VAT,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W drodze odstępstwa od art. 75 dyrektywy Rady 2006/112/WE, w przypadku gdy podatnik wykorzystuje lekki pojazd ciężarowy zarejestrowany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej do własnych celów prywatnych lub celów prywatnych jego pracowników, lub, w ujęciu ogólnym, do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, Dania jest upoważniona do określenia podstawy opodatkowania przy zastosowaniu kwoty ryczałtowej za każdy dzień takiego wykorzystania takiego pojazdu.

Kwota ryczałtowa za dzień, o której mowa w akapicie pierwszym, wynosi 40 DKK.

Artykuł 2

Środek, o którym mowa w art. 1, obowiązuje jedynie w odniesieniu do lekkich pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej trzech ton.

Środek ten nie ma zastosowania w przypadku, gdy wykorzystanie pojazdu do celów prywatnych przekroczy dwadzieścia dni w roku kalendarzowym.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Niniejsza decyzja wygasa z dniem 31 grudnia 2017 r.

Ewentualny wniosek o przedłużenie środka określonego w niniejszej decyzji przedkłada się Komisji do dnia 31 marca 2017 r.

Do takiego wniosku załącza się sprawozdanie zawierające przegląd środka wprowadzonego na mocy niniejszej decyzji.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Danii.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

[1]               Dz.U. L 202 z 28.7.2012, s. 24.

[2]               Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

[3]               Dz.U. L 202 z 28.7.2012, s. 24.

Top