Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0110

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia w odniesieniu do wniosku Republiki Mołdawii, aby zostać umawiającą się stroną tej konwencji

/* COM/2014/0110 final - 2014/0058 (NLE) */

52014PC0110

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia w odniesieniu do wniosku Republiki Mołdawii, aby zostać umawiającą się stroną tej konwencji /* COM/2014/0110 final - 2014/0058 (NLE) */


UZASADNIENIE

1.           KONTEKST WNIOSKU

Regionalna konwencja w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia[1] (zwana dalej „konwencją”) ustanawia przepisy dotyczące pochodzenia towarów będących przedmiotem wymiany handlowej na mocy odpowiednich umów zawartych między umawiającymi się stronami.

Artykuł 5 ust. 1 konwencji stanowi, że strona trzecia może stać się umawiającą się stroną konwencji, pod warunkiem że państwo lub terytorium kandydujące obowiązuje umowa o wolnym handlu, która przewiduje preferencyjne reguły pochodzenia, z co najmniej jedną z umawiających się stron. Artykuł 2 ust. 2 konwencji stanowi, że do celów konwencji, „strona trzecia” oznacza każde państwo lub terytorium sąsiednie, które nie jest umawiającą się stroną.

Republika Mołdawii złożyła pisemny wniosek o przystąpienie do konwencji u depozytariusza konwencji (Sekretariat Generalny Rady UE) w dniu 17 lipca 2013 r.

Republika Mołdawii wskazała w swoim wniosku, że jest członkiem Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu między Albanią, Bośnią i Hercegowiną, byłą jugosłowiańską republiką Macedonii, Republiką Mołdawii, Czarnogórą, Serbią i Kosowem[2]. W konsekwencji Republikę Mołdawii obowiązuje umowa o wolnym handlu z sześcioma umawiającymi się stronami konwencji, a tym samym spełnia ona warunek określony w art. 5 ust. 1 konwencji dotyczący zostania umawiającą się stroną. W swoim wniosku Republika Mołdawii wskazała także, że przystąpienie do konwencji paneurośródziemnomorskiej (PEM) to zobowiązanie podjęte w ramach negocjacji w sprawie pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu (DCFTA) z UE[3] i że ostatnio zakończyła negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu z Turcją.

Wspólnemu Komitetowi ustanowionej na mocy Konwencji w zastosowaniu jej art. 4 ust. 3 lit. b) należy zatem przedstawić wniosek dotyczący przyjęcia decyzji w sprawie zaproszenia Republiki Mołdawii do przystąpienia do konwencji. Rada powinna określić stanowisko, które UE ma zająć w ramach Wspólnego Komitetu.

Według Komisji przystąpienie Republiki Mołdawii nie wymaga żadnych środków przejściowych, o których mowa w art. 4 ust. 3 lit. c) konwencji.

2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

Umawiające się strony Konwencji zostały poinformowane o wniosku na posiedzeniu Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy Konwencji, które odbyło się dnia 29 października 2013 roku.

Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych. Ponadto nie ma potrzeby przeprowadzania oceny skutków ze względu na fakt, że jedynym warunkiem przystąpienia strony trzeciej do konwencji jest posiadanie  obowiązującej umowy o wolnym handlu z co najmniej jedną z umawiających się stron konwencji.

3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Podstawę prawną decyzji Rady stanowi art. 207 ust. 4 akapit pierwszy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w związku z jego art. 218 ust. 9.

Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Unii. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

Proponowane instrumenty: decyzja Rady.

2014/0058 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia w odniesieniu do wniosku Republiki Mołdawii, aby zostać umawiającą się stroną tej konwencji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając Regionalną konwencję w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia[4],

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       Regionalna konwencja w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia (zwana dalej „konwencją”) weszła w życie w dniu 1 grudnia 2012 r.

(2)       Artykuł 5 ust. 1 konwencji stanowi, że strona trzecia może stać się umawiającą się stroną konwencji, pod warunkiem że państwo lub terytorium kandydujące obowiązuje umowa o wolnym handlu, która przewiduje preferencyjne reguły pochodzenia, z co najmniej jedną z umawiających się stron.

(3)       Republika Mołdawii przedstawiła pisemny wniosek o przystąpienie do konwencji depozytariuszowi konwencji w dniu 17 lipca 2013 r.

(4)       Republika Mołdawii jest członkiem Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu między Albanią, Bośnią i Hercegowiną, byłą jugosłowiańską republiką Macedonii, Republiką Mołdawii, Czarnogórą, Serbią i Kosowem[5]. W konsekwencji Republikę Mołdawii obowiązuje umowa o wolnym handlu z sześcioma umawiającymi się stronami konwencji, a tym samym spełnia ona  warunek określony w art. 5 ust. 1 konwencji dotyczący zostania umawiającą się stroną.

(5)       Zgodnie z art. 4 ust. 3 lit. b) konwencji Wspólny Komitet przyjmuje w drodze decyzji zaproszenia dotyczące przystąpienia stron trzecich do niniejszej konwencji.

(6)       Stanowisko Unii w ramach Wspólnego Komitetu powinno przewidywać głosowanie za przyjęciem decyzji w sprawie zaproszenia Republiki Mołdawii do przystąpienia do konwencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Stanowisko, jakie ma przyjąć Unia Europejska w ramach Wspólnego Komitetu Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia w odniesieniu do wniosku Republiki Mołdawii, aby stać się umawiającą się stroną tej konwencji, opiera się na projekcie decyzji Wspólnego Komitetu załączonym do niniejszej decyzji.

W ramach Wspólnego Komitetu przedstawiciele Unii mogą, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji, uzgodnić niewielkie zmiany w projekcie decyzji.

Artykuł 2

Po przyjęciu decyzja Wspólnego Komitetu zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

[1]               Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 4.

[2]               Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie deklaracji niepodległości Kosowa.

[3]               Pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu parafowano na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013 r.

[4]               Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 4.

[5]               Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie deklaracji niepodległości Kosowa.

Top