Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0575

    Wniosek DECYZJA RADY ustalająca stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przedłużenie przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Republice Mołdawii

    /* COM/2013/0575 final - 2013/0276 (NLE) */

    52013PC0575

    Wniosek DECYZJA RADY ustalająca stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przedłużenie przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Republice Mołdawii /* COM/2013/0575 final - 2013/0276 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           KONTEKST WNIOSKU

    Celem niniejszego wniosku jest ustalenie stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu (WTO). Niniejszym wnosi się do Rady o udzielenie Komisji zezwolenia na złożenie wniosku w sprawie przedłużenia zwolnienia z obowiązków w ramach WTO, dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Mołdawii i umożliwienie w ten sposób Unii Europejskiej przyłączenia się do konsensu w sprawie przyjęcia tego wniosku zgodnie z art. IX Porozumienia WTO.

    W dniu 21 stycznia 2008 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 55/2008 wprowadzające autonomiczne preferencje handlowe dla Republiki Mołdawii. Przyjmując to rozporządzenie, UE wypełniła swoje zobowiązanie w kontekście planu działania w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa w odniesieniu do Mołdawii. W uzgodnionym w 2005 r. planie wezwano UE, aby rozważyła przyznanie Mołdawii ułatwionego dostępu do rynku UE, a dzięki temu przyczyniła się do rozwoju gospodarki mołdawskiej poprzez umożliwienie zwiększenia wywozu z tego kraju, pod warunkiem, że Mołdawia znacznie poprawi swój system kontroli i wydawania świadectw pochodzenia towarów.

    Aby umożliwić UE preferencyjne traktowanie przywozu pochodzącego z Republiki Mołdawii bez jednoczesnej konieczności objęcia takim samym preferencyjnym traktowaniem produktów podobnych ze wszystkich innych państw członkowskich WTO, Rada Generalna WTO przyznała Unii Europejskiej zwolnienie zawieszające tymczasowo niektóre zobowiązania w ramach WTO w zakresie koniecznym do spełnienia powyższego celu.

    W dniu 15 maja 2008 r., zgodnie z procedurami decyzyjnymi na podstawie art. IX i XII Porozumienia WTO, Rada Generalna WTO podjęła decyzję w dokumencie WT/L/722 o przyznaniu zwolnienia ze stosowania postanowień art. I ust. 1 i art. XIII GATT 1994 od dnia 1 marca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. w zakresie koniecznym do umożliwienia Unii Europejskiej zastosowania bezcłowego lub preferencyjnego traktowania produktów pochodzących z Mołdawii, w tym niektórych produktów rolnych, w odniesieniu do których wprowadzono ograniczone ulgi określone w załączniku do niniejszej decyzji, bez jednoczesnej konieczności objęcia takim samym bezcłowym lub preferencyjnym traktowaniem produktów podobnych, pochodzących z pozostałych państw członkowskich WTO.

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 55/2008 zostało zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 581/2011 wprowadzającym autonomiczne preferencje handlowe dla Republiki Mołdawii do dnia 31 grudnia 2015 r. Przedłużenie stosowania okazało się konieczne, ponieważ nie zbudowano jeszcze zaawansowanych preferencyjnych stosunków handlowych między UE i Mołdawią w kontekście partnerstwa europejskiego. W związku z tym Komisja zwraca się do Rady o udzielenie zezwolenia na złożenie do WTO, w imieniu Unii Europejskiej, wniosku o przedłużenie obowiązywania obecnego zwolnienia do dnia 31 grudnia 2015 r.

    2.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Artykuł 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) stanowi, że gdy w ramach organu utworzonego przez umowę międzynarodową należy podjąć decyzję mającą skutki prawne, Rada, na wniosek Komisji, przyjmuje decyzję ustalającą stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii. Przyznanie zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Republice Mołdawii jest objęte tym przepisem, jako że decyzja podejmowana jest przez organ (Radę Generalną lub Konferencję Ministerialną WTO) utworzony przez umowę międzynarodową, mającą wpływ na prawa i obowiązki UE.

    2013/0276 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    ustalająca stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przedłużenie przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Republice Mołdawii

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Artykuł IX Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (Porozumienie ustanawiające Światową Organizację Handlu) określa procedury stosowane przy przyznawaniu zwolnień dotyczących wielostronnych porozumień handlowych w załącznikach 1A, 1B lub 1C Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu i w załącznikach do nich.

    (2)       Rozporządzenie Rady (WE) nr 55/2008 z dnia 21 stycznia 2008 r. wprowadzające autonomiczne preferencje handlowe dla Republiki Mołdawii[1] zostało zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 581/2011, aby między innymi przedłużyć obowiązywanie autonomicznych preferencji handlowych dla Republiki Mołdawii do dnia 31 grudnia 2015 r.[2]. Na mocy tego rozporządzenia wprowadzono wolny dostęp do rynku unijnego dla wszystkich produktów pochodzących z Mołdawii, z wyjątkiem niektórych produktów rolnych wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia. W odniesieniu do produktów wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia wprowadzono ograniczone ulgi w postaci zwolnienia z ceł w granicach kontyngentów taryfowych albo w postaci obniżonych ceł.

    (3)       Wobec braku zwolnienia Unii Europejskiej w niezbędnym zakresie z obowiązków zawartych w art. I ust. 1 Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 (GATT 1994) i w art. XIII GATT 1994 traktowanie wynikające z autonomicznych preferencji handlowych należałoby rozszerzyć na wszystkie pozostałe państwa członkowskie Światowej Organizacji Handlu (WTO).

    (4)       W interesie Unii Europejskiej leży złożenie wniosku o przedłużenie przez WTO obowiązywania zwolnienia, dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Republice Mołdawii zgodnie z art. IX ust. 3 Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu.

    (5)       Unia Europejska przedłoży taki wniosek WTO. Rada Generalna WTO będzie nad nim obradować w dniu 9 października 2013 r.

    (6)       W związku z powyższym należy ustalić stanowisko, które ma być zajęte przez Unię Europejską na forum Rady Generalnej WTO w odniesieniu do tego wniosku,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu, przewiduje zwrócenie się do WTO o przedłużenie zwolnienia dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Republice Mołdawii do dnia 31 grudnia 2015 r.

    Powyższe stanowisko zostanie przedstawione przez Komisję Europejską.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    [1]               Dz.U. L 20 z 24.1.2008, s. 1.

    [2]               Dz.U. L 165 z 24.6.2011, s. 5.

    Top