Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0503

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie (WE) nr 219/2007 w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR) w odniesieniu do przedłużenia wspólnego przedsięwzięcia do roku 2024

    /* COM/2013/0503 final - 2013/0237 (NLE) */

    52013PC0503

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie (WE) nr 219/2007 w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR) w odniesieniu do przedłużenia wspólnego przedsięwzięcia do roku 2024 /* COM/2013/0503 final - 2013/0237 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           CEL WNIOSKU

    Wspólne przedsięwzięcie w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR) (SJU), będące partnerstwem publiczno-prywatnym ustanowionym w 2007 r.[1], stanowi instrument służący wdrożeniu technologicznego filaru jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (SES) i w tym względzie odpowiedzialne jest za fazę opracowania projektu SESAR tzn. jest „kuratorem” i wykonawcą centralnego planu zarządzania europejskim ruchem lotniczym (centralny plan ATM)[2].

    Rozporządzenie (WE) 219/2007 (rozporządzenie w sprawie SJU) stanowi, że SJU zakończy się z dniem 31 grudnia 2016 r., ponieważ finansowanie przez Unię fazy opracowywania wspólnego przedsięwzięcia ograniczone jest do okresu objętego perspektywą finansową Unii na lata 2007–2013. W rozporządzeniu tym przewidziano już możliwość weryfikacji przez Radę zakresu, sposobu prowadzenia, finansowania i czasu trwania wspólnego przedsięwzięcia w oparciu o postępy dokonane w fazie opracowywania projektu. Ponieważ konieczna jest kontynuacja badań i innowacji w zakresie zarządzania ruchem lotniczym (ATM) po roku 2016, a zwłaszcza prowadzenie dalszego skoordynowanego podejścia do badań i innowacji w zakresie ATM w kontekście SES, aby osiągnąć zdefiniowane tam parametry docelowe skuteczności działania, niniejszy wniosek ustawodawczy ma na celu przedłużenie czasu trwania wspólnego przedsięwzięcia poza rok 2016. Wieloletnie finansowanie nowych działań wskazanych w centralnym planie ATM w latach 2014–2020 w ramach nowych unijnych ram finansowych[3] stanowi element programu „Horyzont 2020”[4].

    2.           UZASADNIENIE PROPONOWANEGO ŚRODKA

    2.1.        Kontekst

    Ramy ustawodawcze dotyczące SES składają się z czterech rozporządzeń podstawowych[5]. Te cztery rozporządzenia przyjęte w 2004 r. (pakiet SES I) zmieniono i rozszerzono w 2009 r. rozporządzeniem (WE) nr 1070/2009[6] mającym na celu zwiększenie ogólnej skuteczności działania systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie (pakiet SES II).

    Ramy te obejmują także ponad 20 przepisów wykonawczych i specyfikacji unijnych („normy techniczne”) przyjętych przez Komisję Europejską w okresie od 2005 r., aby zapewnić interoperacyjność technologii i systemów.

    Inicjatywa SES za główny cel stawia sobie osiągnięcie skuteczności działania za pomocą zmian instytucjonalnych i ram regulacyjnych, lecz obejmuje także ważny filar technologiczny – projekt SESAR.

    Centralny plan ATM to uzgodniony plan działania łączący działalność badawczo-innowacyjną w obszarze zarządzania ruchem lotniczym ze scenariuszami wdrożeniowymi, przyczyniający się do osiągnięcia celów w zakresie skuteczności SES poprzez modernizację technologii i procedur ATM.

    Koordynacja i interakcja w obszarach rozwoju i wdrożenia ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia projektu SESAR oraz pełnego wdrożenia SES.

    2.2.        Obecne działania

    Wspólne przedsięwzięcie SESAR jest odpowiedzialne za koordynowanie działań badawczo-innowacyjnych prowadzonych w ramach projektu SESAR i zarządzanie nimi zgodnie z centralnym planem ATM. Odpowiada także za wykonanie i utrzymanie tego planu. W najnowszej wersji centralnego planu ATM, zatwierdzonej w 2012 r., zidentyfikowano „zasadnicze zmiany operacyjne”, które należy wdrożyć w trzech głównych etapach, aby doprowadzić do pełnego wdrożenia nowej koncepcji SESAR do 2030 r.:

    – etap 1 – operacje z zakresu wymiaru czasowego – koncentruje się na wyzwoleniu ukrytego potencjału zwłaszcza poprzez usprawnienie wymiany informacji w celu optymalizacji efektów sieciowych;

    – etap 2 – operacje z zakresu trajektorii lotu – zakłada opracowanie systemu zarządzania informacją obejmującą cały system transportu lotniczego oraz wstępne koncepcje zarządzania trajektorią lotu, aby zwiększyć wydajność;

    – etap 3 – udoskonalenia z zakresu skuteczności działania – pozwoli wprowadzić kompletny i zintegrowany system zarządzania trajektorią lotu z nowymi trybami separacji, aby osiągnąć długoterminowy cel polityczny SES.

    Uzgodniony i obecny program prac SJU obejmuje etap 1 oraz – zważywszy na poziom zaawansowania technologii i operacji – znaczną część etapu 2 centralnego planu ATM. W tym względzie sprawozdania z postępów prac SJU potwierdzają, że do końca 2016 r. można oczekiwać ukończenia realizacji etapu 1 i około 70–80 % etapu 2. Ponadto chociaż obecny program prac SJU zasadniczo obejmuje cały cykl badań i innowacji, to głównie skupia się na fazie opracowań przedprodukcyjnych.

    2.3.        Ocena SJU

    W grudniu 2011 r. Komisja wyraziła zamiar przeprowadzenia koniecznych ocen i konsultacji w kontekście przedłużenia funkcjonowania SJU na okres po 2016 r.[7]

    W ramach przeprowadzonych ocen i konsultacji zbadano również ewentualną potrzebę bardziej gruntownego przeglądu rozporządzenia w sprawie SJU np. rozszerzenia zakresu działań prowadzonych w ramach tego przedsięwzięcia oraz ewentualnej modyfikacji mechanizmów zarządzania nim.

    Śródokresowa ocena SJU[8] wykazała, że przedsięwzięcie to dobrze funkcjonuje, tak pod względem tworzenia i budowania właściwej organizacji, jak i pod względem realizacji wyznaczonych mu zadań tzn. koordynowania i zarządzania działalnością badawczo-rozwojową mająca na celu osiągnięcie celów projektu SESAR.

    Sprawozdania dotyczące rocznych sprawozdań finansowych potwierdziły również, że SJU prowadzi należyte zarządzanie finansami[9].

    Z różnorakich konsultacji, w tym konsultacji społecznych prowadzonych przez Dyrekcję Generalną Komisji ds. Mobilności i Transportu (DG MOVE), wynika jednomyślne poparcie dla idei przedłużenia funkcjonowania SJU. Proces konsultacji oraz roczne sprawozdania z działalności wspólnego przedsięwzięcia SJU wskazują również, że SJU realizuje swoje działania zgodnie z założeniami oraz przynosi rezultaty przewidziane w centralnym planie ATM.

    Obecny zakres działalności SJU umożliwia mu uwzględnienie wszelkich działań badawczo-rozwojowych w Unii mających na celu modernizację systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie. W ramach SJU prowadzono działania obejmujące cały cykl działalności badawczo-rozwojowej dotyczącej ATM, w tym długoterminowe badania poświęcone ATM. Konsultacje potwierdziły, że nie ma potrzeby zmiany zakresu SJU, chociaż może istnieć konieczność drobnej korekty kierunku działań prowadzonych w ramach przyznanych kompetencji. Ponadto nie istnieje możliwość formalnego rozróżnienia między poszczególnymi etapami cyklu innowacyjnego ATM, ponieważ zachodzi między nimi wzajemna interakcja. Nie ma zatem potrzeby zmiany zakresu SJU.

    Jeśli chodzi o proces uzyskiwania członkostwa w SJU i zarządzanie tym przedsięwzięciem, brak jest przesłanek wskazujących na konieczność zmian. Procesy te są na tyle otwarte i przejrzyste, że umożliwiają wprowadzenie wszelkich dostosowań, które mogą być konieczne w przypadku przedłużenia okresu istnienia SJU.

    W obecnych mechanizmach zarządzania uwzględniono już silniejszy nacisk na osiąganie wyników możliwych do wdrożenia w praktyce i podejście to będzie dalej rozwijane przez kolejne dwa lata.

    2.4.        Kolejny etap

    Wdrożenie koncepcji SESAR nadal wymaga prowadzenia skoordynowanych działań rozwojowych i potwierdzających poprawność założeń, aby ukończyć etap 2 oraz osiągnąć pełną gotowość do realizacji etapu 3 centralnego planu ATM.

    Ponadto obecnie, tuż przed rozpoczęciem procesu wdrożeniowego, można by dokonać przeglądu podziału zasobów pomiędzy poszczególne fazy cyklu badawczo-innowacyjnego, aby zapewnić nieustanny napływ innowacyjnych pomysłów. Można by w szczególności podjąć większe starania w obszarze badań poszukiwawczych. W najbliższym czasie nastąpi uruchomienie zakrojonych na szeroką skalę działań demonstracyjnych koncentrujących się na korzyściach w zakresie skuteczności działania, prowadzeniu zintegrowanej i skoordynowanej zaawansowanej walidacji oraz na działaniach demonstracyjnych służących wykazaniu gotowości projektu do wdrożenia oraz gotowości do przejścia na nowy sposób funkcjonowania lub nowe technologie.

    Nie jest możliwe określenie już na początku ostatecznego kształtu przyszłego programu obowiązującego od 2014 r. i funkcjonującego nawet przez kolejne 10 lat: konieczne będzie wprowadzenie mechanizmów umożliwiających dalszy rozwój wyników badań poszukiwawczych na etapie badań stosowanych, działań w zakresie opracowania projektu oraz działań przygotowujących do wdrożenia, uwzględniając tym samym ewolucję kwestii przyczyniających się do urzeczywistnienia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

    SJU przygotuje swój wieloletni program prac mający na celu ukończenie etapu 2 i przystąpienie do realizacji etapu 3 centralnego planu ATM, kierując się postanowieniami statutu stanowiącego załącznik do rozporządzenia (WE) 219/2007 (art. 16) i przedłoży go zarządowi do zatwierdzenia (art. 5).

    3.           OCENA EX ANTE

    Dokonano oceny ex ante, a jej wyniki załączono do niniejszego wniosku (dokument służb Komisji SEC(2013)xxx). Ocena ta potwierdziła, że przedłużenie wspólnego przedsięwzięcia w ramach programu „Horyzont 2020” przyniesie korzyści w zakresie użyteczności i wydajności, pozwalając tym samym osiągnąć cele w zakresie skuteczności funkcjonowania jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

    4.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Podstawę prawną wniosku stanowi art. 187 TFUE, dawny art. 171 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który stanowił podstawę prawną rozporządzenia 219/2007.

    5.           WPŁYW NA BUDŻET

    W świetle powyższego Komisja wnosi o ponowne ustanowienie wieloletniej koperty finansowej w ramach budżetu Unii na okres od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. pokrywający się z nowymi wieloletnimi ramami finansowymi. Zgodnie z pakietem Komisji z czerwca 2011 r. „Budżet z perspektywy »Europy 2020«” oraz obecną praktyką przewidziana kwota powinna pochodzić z pozycji w budżecie „Stworzenie efektywnego pod względem wykorzystania zasobów, przyjaznego dla środowiska, bezpiecznego i zharmonizowanego europejskiego systemu transportowego”. Komisja proponuje więc przeznaczenie w okresie referencyjnym kwoty w maksymalnej wysokości 600 mln EUR[10] (w tym wkład EFTA). Kwota ta jest orientacyjna, ponieważ jej wysokość uzależniona jest od wyników obecnie prowadzonych negocjacji dotyczących wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020 oraz negocjacji z partnerami prywatnymi. Działania SJU uwzględniają założenia centralnego planu ATM. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania projektu, obecny program koncentruje się na realizacji etapu 1 – operacje z zakresu wymiaru czasowego oraz, w dużym stopniu, etapu 2 – operacje z zakresu trajektorii lotu centralnego planu ATM. Działania, które mają zostać zrealizowane w okresie obowiązywania wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020, obejmują najwyższy stopień zaawansowania etapu 2 (w przypadku którego stosowne technologie i operacje powinny być dostępne do 2016 r.) oraz pełny zakres etapu 3 – operacje z zakresu skuteczności działania w ramach centralnego planu ATM. Program prac SJU finansowany ze środków przewidzianych w perspektywie finansowej Unii na lata 2007-2013 jest realizowany i zarządzany tak, aby możliwe było ukończenie prowadzonych działań do dnia 31.12.16 r., natomiast nowe działania będą stopniowo podejmowane począwszy od 2014 r. Pozwoli to obecnym członkom chcącym dalej uczestniczyć w projekcie SESAR na utrzymanie wymaganego poziomu środków na potrzeby nowego programu prac rozpoczynającego się w 2014 r. bez przerywania swoich działań. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonej ocenie skutków finansowych regulacji oraz ocenie ex ante. Władza budżetowa będzie zatwierdzać kwoty roczne zgodnie z procedurą budżetową.

    6.           TREŚĆ WNIOSKU

    Aby przedłużyć okres trwania SJU, konieczne jest wprowadzenie w rozporządzeniu (WE) 219/2007 następujących zmian:

    1)           art. 1 ust. 2 zmieniono w celu przedłużenia okresu trwania SJU do dnia 31 grudnia 2024 r. Ponieważ centralny plan ATM został zatwierdzony przez Radę, nie ma już potrzeby odwoływania się do niego;

    2)           skreślono art.1 ust. 3, ponieważ o centralnym planie ATM poinformowano Parlament Europejski;

    3)           art. 1 ust. 5 tiret piąte zmieniono, aby wyraźnie przyznać wspólnemu przedsięwzięciu SESAR uprawnienia do przyznawania dotacji swoim członkom i innym uczestnikom, z uwzględnieniem zasad uczestnictwa w programie „Horyzont 2020”;

    4)           art. 2a ust. 5 zmieniono poprzez usunięcie ograniczenia przewidującego maksymalny – wynoszący 8 lat – okres obowiązywania umów o pracę zawieranych z pracownikami zatrudnianymi na czas określony i pracownikami kontraktowymi, co mogłoby zagrażać ciągłości zatrudnienia doświadczonych pracowników w jednostce o ograniczonym okresie istnienia. Z tego samego względu zrezygnowano z ograniczenia przewidującego możliwość przedłużenia umów o pracę wyłącznie jeden raz na czas określony. Stosowne ograniczenie ustanowione już jest w art. 2a ust. 5: okres zatrudnienia nie może wykraczać poza okres istnienia wspólnego przedsięwzięcia. W każdym razie zastosowanie mają postanowienia regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej oraz związane z nimi przepisy wykonawcze;

    5)           w art. 4 ust. 2 zdanie pierwsze uwzględniono nową kwotę wkładu UE w maksymalnej wysokości 600 mln EUR[11] (w tym wkład EFTA) na okres obowiązywania ram finansowych na lata 2014–2020 w ramach programu „Horyzont 2020”;

    6)           art. 4 ust. 3 dostosowano, aby odzwierciedlić przedłużenie wspólnego przedsięwzięcia;

    7)           art. 4a ust. 1 zmieniono, aby odzwierciedlić nowe ramowe rozporządzenie finansowe;

    8)           art. 4a ust. 2 skreślono, ponieważ zawarte w nim przepisy objęte są ogólnym odniesieniem do nowego ramowego rozporządzenia finansowego;

    9)           art. 7 zdanie pierwsze zmieniono, aby zapewnić zgodność z zasadami oceny programu „Horyzont 2020”.

    Wniosek zawiera również trzy przepisy przejściowe:

    1)           art. 2 wprowadzający ograniczenie okresu obowiązywania mandatu dyrektora wykonawczego, który zaczął obowiązywać w dniu 1.1.2009 r., do dnia 31 grudnia 2016 r., aby zapewnić spójność z art. 3 rozporządzenia zmieniającego nr 1361/2008;

    2)           art. 3 wygaszający do dnia 31 grudnia 2016 r. członkostwo obecnych członków wspólnego przedsięwzięcia, którzy nie partycypują w kosztach działań, które będą finansowane ze środków programu „Horyzont 2020” w okresie obowiązywania ram finansowych na lata 2014–2020. Przepis ten ma na celu zapobiegnięcie istnieniu „uśpionych partnerów” w ramach wspólnego przedsięwzięcia.

    3)           art. 4 przewidujący zakończenie do dnia 31 grudnia 2016 r. działań SJU finansowanych w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań, za wyjątkiem działań z zakresu zarządzania projektami związanych z procesem zamknięcia tej działalności.

    W załączniku do rozporządzenia w sprawie SJU, który zawiera statut SJU, wprowadza się następujące zmiany:

    1)           art. 5 ust. 1 lit. m) zmieniono, aby wyraźnie określić, że SJU może przyznawać dotacje na realizację centralnego planu ATM, z uwzględnieniem zasad uczestnictwa określonych w programie „Horyzont 2020”;

    2)           w ust. 2 lit. a) liczbę posiedzeń zarządu w ciągu roku zmieniono z czterech do trzech. Doświadczenia lat ubiegłych pokazały, że w normalnych okolicznościach trzy obowiązkowe posiedzenia w ciągu roku wystarczą, aby zająć się kwestiami związanymi z administracją SJU oraz aby umożliwić zarządowi wypełnienie jego obowiązków. Ponadto konieczność przygotowania tych posiedzeń, przy względnie krótkich odstępach czasu pomiędzy nimi, zwiększa obciążenia administracyjne. Poza tym, w razie konieczności istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych posiedzeń zarządu;

    3)           art. 6 ust. 1 zmieniono, aby sprecyzować procedurę przyznawania dotacji przez SJU, z uwzględnieniem zasad uczestnictwa określonych w programie „Horyzont 2020”;

    4)           w art. 7 dostosowano ust. 2, zmieniając kadencję dyrektora wykonawczego z 3 do 5 lat, która może zostać przedłużona jeden raz. Zmiana ta pozwala uniknąć sytuacji, w której koniec kadencji dyrektora wykonawczego zbiega się z końcem trwania SJU. Zarządzanie taką sytuacją stanowiłoby wyzwanie z punktu widzenia ciągłości działalności. Ponadto w tym czasie większość działań przewidzianych w programie prac SJU byłaby bliska ukończenia, co mogłoby stanowić o braku atrakcyjności tego stanowiska dla odpowiednich kandydatów;

    5)           art. 10 ust. 2 i 3 zmieniono, aby wyraźnie określić, że SJU przyznaje dotacje z uwzględnieniem zasad uczestnictwa określonych w programie „Horyzont 2020”;

    6)           art. 13 ust. 2 zmieniono zgodnie z art. 8 ust. 4 rozporządzenia finansowego z 2013 r., aby sprecyzować, że odsetki, których źródłem jest wkład Unii, są należne Unii tylko wówczas, gdy przewiduje to porozumienie w sprawie delegowania uprawnień;

    7)           w art. 16 ust. 1 wprowadzono odniesienie do ram finansowych, o których mowa w art. 4 ust. 2. Zmiana ta ma na celu rozdzielenie działań wynikających z programu prac SJU finansowanych w ramach perspektywy finansowej na lata 2007–2013 i działań finansowanych ze środków przewidzianych w ramach finansowych na lata 2014–2020. Rozróżnienie to jest ważne dla okresu 2014–2020, w którym działania przewidziane tak w poprzednim, jak i w nowym programie prac prowadzone będą jednocześnie;

    8)           art. 17 zmieniono, aby uwzględnić standardowy przepis dotyczący ochrony interesów finansowych Unii oraz przepisy rozporządzenia finansowego z 2013 r., w szczególności jego art. 60.

    I wreszcie rozporządzenie zostało dostosowane do art. 291 traktatu lizbońskiego dotyczącego aktów wykonawczych.

    2013/0237 (NLE)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    zmieniające rozporządzenie (WE) nr 219/2007 w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR) w odniesieniu do przedłużenia wspólnego przedsięwzięcia do roku 2024

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 187 i 188,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[12],

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[13],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Projekt mający na celu opracowanie europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji („projekt SESAR”) stawia sobie za cel modernizację systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie oraz stanowi filar technologiczny jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie w Unii do 2030 r. wysoko skutecznej infrastruktury kontroli ruchu lotniczego, która umożliwi bezpieczny i przyjazny dla środowiska rozwój transportu lotniczego.

    (2)       Projekt SESAR obejmuje trzy powiązane ze sobą, ciągłe i ewoluujące procesy oparte na współpracy: określenie treści i priorytetów, opracowanie nowych systemów technologicznych, części składowych oraz procedur operacyjnych wynikających z koncepcji SESAR oraz plany wdrożeniowe systemów ATM nowej generacji przyczyniających się do osiągnięcia celów z zakresu skuteczności działania, jakie przyświecają inicjatywie dotyczącej jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

    (3)       Pierwsza faza procesu planowania realizowana była w latach 2004–2008 i jej efektem było pierwsze wydanie centralnego planu zarządzania ruchem lotniczym w Europie („centralny plan ATM”). W centralnym planie ATM określono trzy etapy procesu opracowywania systemu SESAR: operacje z zakresu wymiaru czasowego (etap 1), operacje z zakresu trajektorii lotu (etap 2) i operacje z zakresu skuteczności działania (etap 3).

    (4)       Wspólne przedsięwzięcie SESAR („wspólne przedsięwzięcie”) powołano na mocy rozporządzenia (WE) nr 219/2007[14] z dnia 27 lutego 2007 r. na potrzeby zarządzania działaniami prowadzonymi w fazie opracowywania projektu SESAR w ramach perspektywy finansowej Unii na lata 2007–2013.

    (5)       Program prac wspólnego przedsięwzięcia, wchodzący w zakres perspektywy finansowej Unii na lata 2007–2013, uwzględnia wszystkie elementy etapu 1 i około 80 % etapu 2 centralnego planu ATM. Stosowne działania powinny zostać ukończone do 2016 r. Pozostałe działania wchodzące w zakres etapu 2 oraz działania dotyczące etapu 3 rozpoczną się w 2014 r. w okresie obowiązywania ram finansowych Unii na lata 2014–2020.

    (6)       Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 219/2007 wspólne przedsięwzięcie powinno przestać istnieć w dniu 31 grudnia 2016 r. lub w terminie ośmiu lat od zatwierdzenia przez Radę centralnego planu zarządzania ruchem lotniczym w Europie („centralny plan ATM”), w zależności od tego, który termin upłynie wcześniej. Komisja przekazała w dniu 14 listopada 2008 r. centralny plan ATM Radzie[15], która zatwierdziła go w dniu 30 marca 2009 r.

    (7)                   Wspólne przedsięwzięcie spełnia kryteria partnerstw publiczno-prywatnych ustanowione w decyzji Rady (UE) nr …/2013 z dnia … 2013 ustanawiającej program szczegółowy wdrażający program „Horyzont 2020” (2014–2020)[16] („program szczegółowy «Horyzont 2020»”).

    (8)       Kontynuacja działań z zakresu opracowywania projektu określonych w planie centralnym ATM wymaga przedłużenia okresu istnienia wspólnego przedsięwzięcia do roku 2024: przedłużony okres zbiega się z okresem obowiązywania ram finansowych Unii na lata 2014–2020 oraz daje dodatkowe cztery lata na ukończenie projektów zainicjowanych pod koniec tego okresu.

    (9)       Rozporządzenie Rady (WE) nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 219/2007 w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR)[17] stanowi, że mandat dyrektora wykonawczego obowiązujący w dniu 1 stycznia 2009 r. wygasa w dniu, w którym wspólne przedsięwzięcie przestanie istnieć, oraz że w razie przedłużenia okresu istnienia wspólnego przedsięwzięcia powinno zostać przeprowadzone nowe postępowanie w celu mianowania dyrektora wykonawczego zgodnie z art. 7 ust. 2 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 219/2007.

    (10)     Członkostwo członków wspólnego przedsięwzięcia, którzy nie partycypują w kosztach działań finansowanych ze środków przewidzianych w ramach finansowych Unii na lata 2014–2020, należy wygasić do dnia 31 grudnia 2016 r.

    (11)     Zgromadzone doświadczenia związane z funkcjonowaniem wspólnego przedsięwzięcia jako unijnego organu na podstawie art. 185 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002[18] dowodzą, że obecne ramy operacyjne są wystarczająco elastyczne i zostały w wystarczającym stopniu dostosowane do potrzeb wspólnego przedsięwzięcia. Wspólne przedsięwzięcie powinno działać zgodnie z art. 208 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii[19], który to artykuł zastąpił art. 185 rozporządzenia nr 1605/2002, oraz powinno przyjąć zasady finansowe, które nie powinny odbiegać od przepisów ramowego rozporządzenia finansowego, z wyjątkiem przypadków, gdy wymagają tego jego szczególne potrzeby oraz pod warunkiem uzyskania uprzedniej zgody Komisji.

    (12)     Uczestnictwo w działaniach pośrednich finansowanych przez wspólne przedsięwzięcie powinno być zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/2013 określającym zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020” – programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020)[20] i nie powinno wymagać odstępstwa zgodnie z art. 1 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr […].

    (13)     Aby zapewnić jednolite warunki wykonania niniejszego rozporządzenia, Komisji należy przyznać uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję.

    (14)     Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 219/2007,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    „Artykuł 1

    Zmiany rozporządzenia (WE) nr 219/2007

    W rozporządzeniu (WE) nr 219/2007 wprowadza się następujące zmiany:

    1)           w art. 1 wprowadza się następujące zmiany:

    a)      ust. 2 otrzymuje brzmienie:

    „2. Wspólne przedsięwzięcie przestaje istnieć w dniu 31 grudnia 2024 r.”;

    b)      skreśla się ust. 3;

    c)       ust. 5 tiret piąte otrzymuje brzmienie:

    „- zapewnienie nadzoru nad działaniami związanymi z opracowaniem wspólnych produktów odpowiednio określonych w centralnym planie ATM poprzez udzielanie dotacji członkom oraz podejmowanie najwłaściwszych środków, takich jak udzielanie zamówień lub przyznawanie dotacji w następstwie zaproszenia do składania wniosków, aby osiągnąć cele programu, zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr […] określającym zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020” – programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020).”;

    2)           art. 2a ust. 5 otrzymuje brzmienie:

    „5. Pracownicy wspólnego przedsięwzięcia są pracownikami zatrudnionymi na czas określony i pracownikami kontraktowymi. Całkowity okres zatrudnienia nie może w żadnym przypadku wykraczać poza okres istnienia wspólnego przedsięwzięcia.”;

    3)           w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:

    a)      ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

    „2. Maksymalny wkład Unii pokrywający koszty w okresie obowiązywania wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020 wynosi 600 mln EUR[21] (w tym wkłady państw EFTA) i pochodzi ze środków w budżecie przeznaczonych na program „Horyzont 2020” – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020).”;

    b)      ust. 3 otrzymuje brzmienie:

    „3. Przekazywanie wszelkich funduszy unijnych na rzecz wspólnego przedsięwzięcia ustaje wraz z upływem okresu obowiązywania ram finansowych na lata 2014–2020, chyba że Rada postanowi inaczej na podstawie wniosku Komisji.”;

    4)           w art. 4a wprowadza się następujące zmiany:

    a)       ust. 1 otrzymuje brzmienie:

    „1. Zasady finansowe mające zastosowanie do wspólnego przedsięwzięcia przyjmuje zarząd po konsultacji z Komisją. Zasady te nie mogą odbiegać od przepisów ramowego rozporządzenia finansowego, chyba że faktycznie wymaga tego działalność wspólnego przedsięwzięcia, a Komisja udzieliła uprzednio swojej zgody.”;

    b)      skreśla się ust. 2;

    5)           w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

    a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

    „Komisja przyjmuje stanowisko Unii w zarządzie.”

    b) skreśla się ust. 3;

    c) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

    „4. Nie naruszając przepisów ust. 2, stanowisko Unii w zarządzie w sprawie decyzji dotyczących znacznych zmian centralnego planu ATM przyjmuje Komisja. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 6 ust. 2.”;

    6)           art. 6 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 6

    1. Komisję wspiera Komitet ds. Jednolitej Przestrzeni Powietrznej ustanowiony rozporządzeniem (WE) nr 549/2004. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

    2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.”;

    7)           art. 7 otrzymuje brzmienie:

    „Komisja przeprowadza – co trzy lata po rozpoczęciu działalności przez wspólne przedsięwzięcie oraz sześć miesięcy po zakończeniu jego działalności – ocenę wykonania niniejszego rozporządzenia, wyników osiągniętych przez wspólne przedsięwzięcie, jego metod pracy, a także ogólnej kondycji finansowej wspólnego przedsięwzięcia. Komisja przedstawia wyniki tych ocen Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.”;

    8)           w załączniku wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 2

    Przepisy przejściowe dotyczące mandatu dyrektora wykonawczego

    Mandat dyrektora wykonawczego urzędującego w dniu 1 stycznia 2009 r. wygasa najpóźniej w dniu 31 grudnia 2016 r. Po wygaśnięciu tego mandatu lub zastąpieniu dyrektora wykonawczego urzędującego w dniu 1 stycznia 2009 r. nowe postępowanie mające na celu mianowanie dyrektora wykonawczego przeprowadza się zgodnie z art. 7 ust. 2 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 219/2007.

    Artykuł 3

    Przepisy przejściowe odnoszące się do członkostwa we wspólnym przedsięwzięciu

    Członkostwo we wspólnym przedsięwzięciu wygasa do dnia 31 grudnia 2016 r. w odniesieniu do tych członków wspólnego przedsięwzięcia, którzy na dzień 1 stycznia 2014 r. nie wnieśli wkładu rzeczowego lub pieniężnego na poczet kosztów programu prac wspólnego przedsięwzięcia realizowanego w okresie obowiązywania ram finansowych Unii na lata 2014–2020.

    Artykuł 4

    Przepisy przejściowe odnoszące się do działań wspólnego przedsięwzięcia finansowanych ze środków przewidzianych w ramach finansowych Unii na lata 2007–2013

    Działania wspólnego przedsięwzięcia finansowane ze środków siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego oraz programu ramowego dotyczącego sieci transeuropejskich, które zapoczątkowano do dnia 31 grudnia 2013 r., podlegają zakończeniu do dnia 31 grudnia 2016 r., z wyjątkiem czynności z zakresu zarządzania projektami związanych z procesem zakończenia wspomnianych działań.

    Artykuł 5

    Wejście w życie i stosowanie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK

    W załączniku wprowadza się następujące zmiany:

    1)           w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

    a)      ust. 1 lit. m) otrzymuje brzmienie:

    „m) określenie zasad i procedur udzielania zamówień lub dotacji oraz zawierania wszelkich innych umów wymaganych do wykonania centralnego planu ATM, w tym szczegółowych procedur unikania konfliktu interesów;”;

    b)       ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

    „a) zarząd zbiera się co najmniej trzy razy do roku. Posiedzenia nadzwyczajne zwołuje się albo na wniosek jednej trzeciej członków zarządu dysponujących łącznie co najmniej 30 % głosów, albo na wniosek Komisji, albo na wniosek dyrektora wykonawczego;”;

    2)           art. 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

    „1. Członkom wspólnego przedsięwzięcia, jego zarządu ani pracownikom wspólnego przedsięwzięcia nie wolno uczestniczyć w przygotowaniu, ocenie ani postępowaniu o udzielenie wsparcia finansowego przez wspólne przedsięwzięcie, zwłaszcza w wyniku zaproszeń do składania ofert lub zaproszeń do składania wniosków, jeżeli są oni właścicielami podmiotów, które są potencjalnymi kandydatami lub wnioskodawcami, reprezentują te podmioty lub są stronami umów z tymi podmiotami.”;

    3)           art. 7 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

    „2. Dyrektor wykonawczy zatrudniany jest we wspólnym przedsięwzięciu na czas określony zgodnie z art. 2 lit. a) warunków zatrudnienia innych pracowników. Dyrektora wykonawczego powołuje zarząd – z listy kandydatów przedstawionej przez Komisję ‑ po przeprowadzeniu otwartego i przejrzystego postępowania rekrutacyjnego.

    Do celów zawarcia umowy z dyrektorem wykonawczym wspólne przedsięwzięcie reprezentuje przewodniczący zarządu.

    Kadencja dyrektora wykonawczego wynosi pięć lat. Przed upływem tego okresu Komisja przeprowadza ocenę, w której uwzględnia się ocenę wyników pracy dyrektora wykonawczego oraz zadania i wyzwania stojące przed wspólnym przedsięwzięciem w przyszłości.

    Zarząd – działając na wniosek Komisji, która uwzględnia ocenę, o której mowa w akapicie trzecim niniejszego ustępu – może przedłużyć kadencję dyrektora wykonawczego jeden raz, na okres nie dłuższy niż pięć lat.

    Dyrektor wykonawczy, którego kadencję przedłużono, nie może – pod koniec całego okresu urzędowania – brać udziału w kolejnym postępowaniu rekrutacyjnym na to samo stanowisko.

    Dyrektor wykonawczy może zostać odwołany ze stanowiska jedynie na mocy decyzji zarządu działającego na wniosek Komisji.”;

    4)           art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

    „W celu wykonania zadań określonych w art. 1 ust. 5 niniejszego rozporządzenia wspólne przedsięwzięcie może zawierać szczegółowe umowy ze swoimi członkami oraz udzielać im dotacji.”;

    5)           art. 10 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 10

    Zamówienia i dotacje

    1. Wspólne przedsięwzięcie może, niezależnie od przepisów art. 9, udzielać zamówień na usługi i dostawy przedsiębiorstwom lub konsorcjom przedsiębiorstw lub zawierać z nimi umowy o udzielenie dotacji, w szczególności w celu wykonania zadań przewidzianych w art. 1 ust. 5 niniejszego rozporządzenia.

    2. Wspólne przedsięwzięcie dopilnowuje, by zamówienia i umowy o udzielenie dotacji oraz umowy, o których mowa w ust. 1, przewidywały prawo Komisji do przeprowadzania kontroli mających na celu zapewnienie ochrony interesów finansowych Unii.

    3. Zamówienia i umowy o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1, muszą zawierać wszelkie stosowne przepisy dotyczące praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 18. W celu unikania konfliktu interesów członkowie zaangażowani w określanie zakresu robót, będących przedmiotem postępowania o udzielenie zamówienia lub dotacji, w tym ich pracownicy oddelegowani na mocy art. 8, nie mogą brać udziału w realizacji tych robót.”;

    6)           w art. 13 ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:

    „Wszelkie odsetki, których źródłem są wkłady wniesione przez członków wspólnego przedsięwzięcia, uznaje się za przychody wspólnego przedsięwzięcia.”;

    7)           art. 16 ust. 1 część wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

    „Wspólne przedsięwzięcie sporządza swój program prac w oparciu o ramy finansowe, o których mowa w art. 4 ust.2, oraz zgodnie z zasadami racjonalnego zarządzania i odpowiedzialności, w którym jasno wyznacza cele ostateczne i pośrednie. Program prac składa się z:”;

    8)           art. 17 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 17

    Ochrona interesów finansowych Unii

    1. Wspólne przedsięwzięcie przyjmuje odpowiednie środki zapewniające, w trakcie realizacji działań finansowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia, ochronę interesów finansowych Unii przez stosowanie środków zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, przez skuteczne kontrole oraz, w razie wykrycia nieprawidłowości, przez odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych a także, w stosownych przypadkach, przez skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary.

    2. Komisja lub jej przedstawiciele oraz Trybunał Obrachunkowy mają uprawnienia do przeprowadzania audytu, na podstawie dokumentacji i na miejscu, wobec wszystkich beneficjentów dotacji, wykonawców i podwykonawców, którzy otrzymują od Unii środki.

    3. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych („OLAF”) może przeprowadzać kontrole i inspekcje na miejscu u podmiotów gospodarczych, których takie finansowanie bezpośrednio lub pośrednio dotyczy, zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami, w celu ustalenia, czy miały miejsce nadużycia finansowe, korupcja lub jakiekolwiek inne nielegalne działania, naruszające interesy finansowe Unii, w związku z umową o udzielenie dotacji, decyzją o udzieleniu dotacji lub zamówieniem dotyczącym finansowania przez Unię.

    4. Nie naruszając przepisów ust. 1, 2 i 3, w umowach o współpracy z organizacjami międzynarodowymi, umowach o udzielenie dotacji, decyzjach o udzieleniu dotacji i zamówieniach wynikających z wdrożenia niniejszego rozporządzenia wyraźnie upoważnia się Komisję, Trybunał Obrachunkowy i OLAF do prowadzenia takich audytów, kontroli i inspekcji na miejscu.”;

    9)           skreśla się art. 24.

    II.6.4 – Ocena skutków finansowych regulacji – „Agencje”

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    [do zastosowania przy wszelkich wnioskach lub inicjatywach przedkładanych władzy prawodawczej dotyczących organów, o których mowa w art. 208 lub 209 rozporządzenia finansowego

    (art. 31 rozporządzenia finansowego i art. 19 przepisów wykonawczych)]

    1.           STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

                  1.1.    Tytuł wniosku/inicjatywy

                  1.2.    Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

                  1.3.    Charakter wniosku/inicjatywy

                  1.4.    Cele

                  1.5.    Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

                  1.6.    Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

                  1.7.    Przewidywane tryby zarządzania

    2.           ŚRODKI ZARZĄDZANIA

                  2.1.    Zasady nadzoru i sprawozdawczości

                  2.2.    System zarządzania i kontroli

                  2.3.    Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

    3.           SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

                  3.1.    Działy wieloletnich ram finansowych i pozycje wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

                  3.2.    Szacunkowy wpływ na wydatki

                  3.2.1. Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

                  3.2.2. Szacunkowy wpływ na środki finansowe [organu]

                  3.2.3. Szacunkowy wpływ na zasoby ludzkie [organu]

                  3.2.4. Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

                  3.2.5. Udział osób trzecich w finansowaniu

                  3.3.    Szacunkowy wpływ na dochody

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1.           STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

    1.1.        Tytuł wniosku/inicjatywy

    Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady (UE) zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 219/2007 w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR)

    1.2.        Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB[22], których dotyczy wniosek/inicjatywa

    Dziedzina polityki: Tytuł 6 – Transport

    Działanie: Rozdział 06 03 „Horyzont 2020: badania i innowacje dotyczące transportu”

    1.3.        Charakter wniosku/inicjatywy

    ¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania

    ¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego/działania przygotowawczego[23]

    X Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania

    ¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania

    1.4.        Cel/cele

    1.4.1.     Wieloletnie cele strategiczne Komisji wskazane we wniosku/inicjatywie

    Ogólnym celem jest przyczynienie się do realizacji celów inicjatywy w zakresie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (SES) pod względem skuteczności działania poprzez odpowiednio szybkie opracowanie i wdrożenie koncepcji SESAR zgodnie z centralnym planem zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Europie określonym w komunikacie Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego (COM(2008) 750).

    Unia Europejska stawia sobie ambitne cele w zakresie polityki SES, które powinny zostać osiągnięte do 2020 r.:

    • umożliwienie trzykrotnego wzrostu przepustowości, co przyczyni się także do ograniczenia opóźnień, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu;

    • dziesięciokrotny wzrost bezpieczeństwa;

    • ograniczenie wpływu na środowisko o 10 % na lot;

    • obniżenie kosztów zarządzania ruchem lotniczym o 50 %.

    1.4.2.     Cele szczegółowe i działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

    Cel szczegółowy nr:

    Celem szczegółowym jest zapewnienie modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie poprzez skoncentrowanie i koordynowanie wszystkich istotnych działań z zakresu badań i innowacji w obszarze ATM w UE oraz zgodnie z centralnym planem ATM.

    • kontynuacja działalności wspólnego przedsięwzięcia;

    • organizacja i koordynacja realizacji projektu, zgodnie z centralnym planem;

    • organizacja prac z zakresu badań, rozwoju, zatwierdzania i prac studyjnych prowadzonych pod jego nadzorem;

    • ogłoszenie przetargów na opracowanie wspólnych produktów.

    Działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

    06.03.03.01, Stworzenie efektywnego pod względem wykorzystania zasobów, przyjaznego dla środowiska, bezpiecznego i zharmonizowanego europejskiego systemu transportowego

    1.4.3.     Oczekiwane wyniki i wpływ

    Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.

    Zapewnienie ciągłości zarządzania projektem SESAR oraz zapewnienie bezpieczeństwa finansowego w wieloletniej perspektywie w obszarze badań i innowacji w dziedzinie ATM. Głównym zadaniem wspólnego przedsięwzięcia jest zarządzanie działalnością badawczo-innowacyjną (działaniami z zakresu badań, rozwoju i zatwierdzania) prowadzoną w ramach programu SESAR poprzez połączenie finansowania udostępnionego przez jego członków z sektora publicznych i prywatnego. Rezultatem programu SESAR – osiągniętym w procesie planowania, opracowywania i wdrożenia – będzie nowa, globalna, interoperacyjna koncepcja zarządzania ruchem lotniczym z korzyścią dla operatorów statków powietrznych, instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, portów lotniczych, pasażerów i konkurencyjności europejskiej gospodarki.

    1.4.4.     Wskaźniki wyników i wpływu

    Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

    Wspólne przedsięwzięcie SESAR opracowało wskaźniki wydajności, które są rokrocznie publikowane i monitorowane przez zarząd, takie jak:

    • osiągnięcia w zakresie dopuszczenia do użytkowania statków powietrznych;

    • pomiar rzeczywistego poziomu konsumpcji partnerów;

    • stan realizacji w kontekście centralnego planu ATM;

    • ogólny stan zależności między poszczególnymi projektami;

    • status kwestii problematycznych oraz istotność planów działania;

    • liczba prototypów badawczych lub procedur operacyjnych SESAR, które osiągnęły fazę odpowiedniego zaawansowania;

    • jakościowa ocena projektów oraz całego programu poprzez „bramki kontrolne”.

    Ponadto wskaźniki wyników i skutków określone w programie „Horyzont 2020” – programie ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji oraz szczegółowy cel w zakresie wyzwań społecznych w ramach programu „Inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport” są monitorowane przez zarząd, który co roku zdaje Komisji sprawozdanie z ich realizacji.

    1.5.        Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

    1.5.1.     Potrzeby, które mają zostać zaspokojone w perspektywie krótko- lub długoterminowej

    Zapewnienie ciągłości fazy opracowywania projektu, w której SJU jest upoważnione do zawierania wieloletnich umów oraz tworzenia koniecznych planów budżetu zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu finansowym w odniesieniu do organów UE.

    1.5.2.     Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

    Działanie UE jest w oczywisty sposób uzasadnione w kontekście polityki i regulacji dotyczących SES, a ogólnym przyświecającym mu celem jest wyeliminowanie wewnętrznych barier rynkowych w przestrzeni powietrznej. Zanim zaczęto realizować politykę w zakresie SES postępy na drodze do zapewnienia wydajności, efektywności kosztowej, korzystnego wpływu na środowisko itp. w sektorze lotnictwa następowały powoli, co częściowo można było przypisać brakowi systematycznego podejścia. W rezultacie, mając na względzie fakt, że polityka w zakresie SES jest tak samo ważna obecnie, jak i wtedy, gdy została po raz pierwszy zainaugurowana, wiodąca rola UE w obszarze, którego dotyczy ta polityka, jest równie istotna obecnie, jak i wówczas.

    Podobnie państwa członkowskie lub podmioty prywatne nie byłyby w stanie same wykorzystać i zgromadzić wspólnych zasobów, koordynować działań badawczo-rozwojowymi na szczeblu UE i kierować tymi działaniami w celu wdrożenia koncepcji SESAR, ani też zapewnić aktywnego uczestnictwa w projekcie zainteresowanych stron. Ponadto zaangażowanie UE zagwarantuje, że Komisja reprezentować będzie interes publiczny i ponosić będzie odpowiedzialność instytucjonalną za uskutecznienie procesu wdrożenia SES, pełniąc funkcje regulacyjne i nadzorcze. Wiodąca rola Komisji w mobilizowaniu zainteresowanych stron z sektora lotnictwa do współpracy i racjonalizacji swoich zasobów na potrzeby modernizacji ATM, przy zachowaniu ich pierwszoplanowej roli, pozwoli lepiej wykorzystać środki unijne i prywatne. Zapewni to również spójność działań podejmowanych w celu modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie oraz uczciwą konkurencję na rynku ATM. Dzięki zaangażowaniu UE w opracowanie technologii i procedur SESAR przy tworzeniu unijnej infrastruktury ATM jeszcze większą rolę odgrywać będą unijne cele i korzyści sieciowe.

    1.5.3.     Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

    Dokonane postępy, osiągnięcia oraz wyciągnięte wnioski znalazły odzwierciedlenie w wynikach śródokresowej oceny wspólnego przedsięwzięcia SESAR (SJU) (2010 r.). Zgodnie z art. 7 rozporządzenia 219/2007 Komisja oceniła wykonanie tego rozporządzenia po upływie trzech lat i stwierdziła, że wspólne przedsięwzięcie dobrze funkcjonuje tak pod względem tworzenia i budowania właściwej organizacji, jak i pod względem realizacji wyznaczonych mu zadań. Konkretniej rzecz ujmując, skuteczność SJU oceniono jako wysoką ze względu na wygenerowanie przez SJU wymaganych produktów i wyników np. zorganizowanie i koordynowanie działań zgodnie z centralnym planem ATM oraz zarządzanie środkami finansowymi, pozyskanie środków, zapewnienie zaangażowania zainteresowanych stron, małych i średnich przedsiębiorstw, organizowanie prac merytorycznych przy unikaniu rozdrobnienia działań. Ponadto należyte zarządzanie finansami prowadzone przez SJU potwierdzone zostało również przez Trybunał Obrachunkowy w sprawozdaniach dotyczących rocznych sprawozdań finansowych SJU.

    1.5.4.     Spójność z innymi właściwymi instrumentami oraz możliwa synergia

    Wniosek jest spójny z polityką i ustawodawstwem z zakresu SES, zwłaszcza z rozporządzeniem 219/2007 ustanawiającym SJU będącym wynikiem porozumienia między Parlamentem Europejskim i Radą. Celem wniosku jest przedłużenie czasu trwania SJU na okres po 31.12.2016 r., co pozwoli zapewnić osiągnięcie celów programu „Horyzont 2020” dotyczących SES i ATM.

    1.6.        Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

    X Wniosek/inicjatywa o ograniczonym okresie trwania

    – X  Okres trwania wniosku/inicjatywy: od 1.1.2014 r. do 31.12.2024 r.

    – X  wpływ finansowy w latach 2014–2020 na środki na zobowiązania, natomiast w latach 2014–2024 na środki na płatności.

    ¨ Wniosek/inicjatywa o nieograniczonym okresie trwania

    – Wprowadzenie w życie z okresem rozruchu od RRRR r. do RRRR r.,

    – po którym następuje faza operacyjna.

    1.7.              Planowane tryby zarządzania[24]

    Dla budżetu na 2013 r.

    NIE DOTYCZY

    ¨ Pośrednie zarządzanie scentralizowane poprzez przekazanie zadań wykonawczych:

    – ¨  agencjom wykonawczym

    – ¨  organom utworzonym przez Unię Europejską[25]

    – ¨  krajowym organom publicznym/organom mającym obowiązek świadczenia usługi publicznej

    – ¨  osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej, określonym we właściwym prawnym akcie podstawowym w rozumieniu art. 49 rozporządzenia finansowego

    ¨ Zarządzanie wspólne z organizacjami międzynarodowymi (należy wyszczególnić)

    W przypadku wskazania więcej niż jednego trybu należy podać dodatkowe informacje w części „Uwagi”.

    Od budżetu na 2014 r.

    ¨ Bezpośrednie zarządzanie przez Komisję:

    – ¨  przez agencje wykonawcze

    ¨ Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi:

    X Zarządzanie pośrednie poprzez przekazanie wykonania budżetu:

    – ¨  organizacjom międzynarodowym i ich agencjom (należy wyszczególnić);

    – ¨  EBI oraz Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu;

    – X  organom, o których mowa w art. 208 rozporządzenia finansowego;

    – ¨  organom prawa publicznego;

    – ¨  podmiotom podlegającym prawu prywatnemu, które świadczą usługi użyteczności publicznej, o ile zapewniają one odpowiednie gwarancje finansowe;

    – ¨  podmiotom podlegającym prawu prywatnemu państwa członkowskiego, którym powierzono realizację partnerstwa publiczno-prywatnego oraz które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe;

    – ¨  osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej oraz określonym we właściwym podstawowym akcie prawnym.

    2.           ŚRODKI ZARZĄDZANIA

    2.1.        Zasady nadzoru i sprawozdawczości

    Należy określić częstotliwość i warunki.

    Działalność wszystkich organów UE objęta jest rygorystycznym systemem monitorowania, w który zaangażowane są: funkcja audytu wewnętrznego, zarząd, służba audytu Komisji, oraz który przewiduje oceny śródokresowe i ex post (co trzy lata Komisja ocenia wykonanie rozporządzenia i osiągnięte rezultaty, planowana jest również ocena końcowa), roczne sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego oraz władzy budżetowej, coroczne absolutorium dla SJU, roczne programy prac oraz roczne sprawozdania. Ponadto nadal stosowany będzie system określony w rozporządzeniu ustanawiającym SJU.

    Zgodnie z programem „Horyzont 2020” – programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji zarząd co roku monitoruje realizację wspólnego przedsięwzięcia i w stosownych przypadkach przedstawia Komisji sprawozdanie z jego realizacji.

    2.2.        System zarządzania i kontroli

    2.2.1.     Zidentyfikowane ryzyko

    Ocenę ryzyka przeprowadzono w ramach sprawozdania z oceny ex ante. W tabeli 1 w dokumencie roboczym służb Komisji przedstawiono ogólną charakterystykę ryzyka w różnych obszarach i jego ocenę (s. 24–27).

    2.2.2.     Przewidywane metody kontroli

    Osiągnięcia SJU przybliżające do realizacji centralnego planu ATM.

    2.3.        Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

    Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony

    Nadal stosowane będę przepisy art. 15 (Wykonanie i kontrola budżetu), art. 17 (Ochrona interesów finansowych Unii) i art. 20 (Przeciwdziałanie nadużyciom finansowym) określone w rozporządzeniu ustanawiającym SJU.

    3.           SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

    3.1.        Działy wieloletnich ram finansowych i pozycje wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

    · Istniejące pozycje w budżecie

    Według działów wieloletnich ram finansowych i pozycji w budżecie

    Dział wieloletnich ram finansowych || Pozycja w budżecie || Rodzaj środków || Wkład

    Numer [treść …...….] || Zróżnicowane /niezróżnicowane ([26]) || państw EFTA[27] || krajów kandydujących[28] || państw trzecich || w rozumieniu art. 18 ust. 1 lit. aa) rozporządzenia finansowego

    1 || 06.03.07.01 Wyzwania społeczne – SESAR JU2 || zróżnicowane || TAK || TAK || TAK || NIE

    · Nie wnioskuje się o utworzenie nowych pozycji w budżecie

    3.2.        Szacunkowy wpływ na wydatki

    3.2.1.     Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

    w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

    Dział wieloletnich ram finansowych: || 1A || Wydatki operacyjne

    DG MOVE || 06.06.03.0.1 || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || OGÓŁEM

    Tytuł 1 || Środki na zobowiązania || (1) || 0 || 0 || 0 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 10,500 ||     0 || 0 || 0 || 0 || 16,800

    Środki na płatności || (2) || 0 || 0 || 0 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 2,100 || 16,800

    Tytuł 2 || Środki na zobowiązania || (1a) || 0 || 0 || 0 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 6,170 || 0 || 0 || 0 || 0 || 9,870

    Środki na płatności || (2a) || 0 || 0 || 0 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 1,230 || 9,870

    Tytuł 3 || Środki na zobowiązania || (3a) || 20,000 || 50,00 || 60,00 || 76,670 || 116,670 || 116,670 || 133,330 || 0 || 0 || 0 || 0 || 573,330

    || Środki na płatności || (3b) || 10,000 || 40,000 || 60,000 || 56,670 || 76,670 || 86,670 || 86,670 || 76,670 || 26,670 || 26,670 || 26,670 || 576,33

    OGÓŁEM środki na [organ] || Środki na zobowiązania || =1+1a +3a || 20 || 50 || 60 || 80 || 120 || 120 || 150 || 0 || 0 || 0 || 0 || 600

    Środki na płatności || =2+2a +3b || 10 || 40 || 60 || 60 || 80 || 90 || 90 || 80 || 30 || 30 || 30 || 600

    DG MOVE || 06.03.07.01 || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || Ogółem

    Ogółem środki operacyjne || Środki na zobowiązania* || (1) || 20 || 50 || 60 || 80 || 120 || 120 || 150 || 0 || 0 || 0 || 0 || 600

    Środki na płatności* || (2) || 10 || 40 || 60 || 60 || 80 || 90 || 90 || 80 || 30 || 30 || 30 || 600

    w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

    (*) środki na płatności mogą zostać zrealizowane po 2020 r., natomiast środki na zobowiązania muszą zostać zrealizowane najpóźniej do końca 2020 r.

    Podstawą prognozy są przede wszystkim doświadczenia zgromadzone dotychczas przy realizacji programu SESAR oraz ekstrapolacja w odniesieniu do działań, które mają być realizowane w wydłużonym okresie istnienia wspólnego przedsięwzięcia.

    Dział wieloletnich ram finansowych: || 5 || „Wydatki administracyjne”

    DG MOVE || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || Ogółem

    Ÿ Zasoby ludzkie (3) || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 3,297

    Ÿ Pozostałe wydatki administracyjne (4) ||   || || 0,100 ||   || || 0,100 ||   || 0,200

    || Środki || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 3,497

    OGÓŁEM środki na DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych || (Środki na zobowiązania ogółem = środki na płatności ogółem) (3) +(4) || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 0,471 || 0,571 || 0,471 || 3,497

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || OGÓŁEM

    OGÓŁEM środki na DZIAŁY 1A i 5 wieloletnich ram finansowych || Środki na zobowiązania || 20,471 || 50,471 || 60,571 || 80,471 || 120,471 || 120,571 || 150,471 || 0 || 0 || 0 || 0 || 603,497

    Środki na płatności || 10,471 || 40,471 || 60,571 || 60,471 || 80,471 || 90,571 || 90,471 || 80 || 30 || 30 || 30 || 603,497

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    3.2.2.     Szacunkowy wpływ na środki operacyjne wspólnego przedsięwzięcia SESAR

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

    – X  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

    Środki na zobowiązania w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

    || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || OGÓŁEM

    Cel szczegółowy: Koordynacja wszystkich istotnych działań ATM z zakresu badań i innowacji w UE oraz zgodnie z centralnym planem ATM, jak określono w programie SESAR || Środki na zobowiązania || 20,471 || 50,471 || 60,571 || 80,471 || 120,471 || 120,571 || 150,471 || 0 || 0 || 0 || 0 || 603,497

    3.2.3.     Szacunkowy wpływ na zasoby ludzkie wspólnego przedsięwzięcia SESAR

    3.2.3.1.  Streszczenie

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

    – X  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

    Liczba pracowników wspólnego przedsięwzięcia SESAR (liczba pracowników/EPC)[29]

    || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || OGÓŁEM

    Pracownicy zatrudnieni na czas określony || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39

    w tym AD || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33

    w tym AST || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6

    Pracownicy kontraktowi || -- || -- || -- || -- || -- || -- || - || -- || -- || -- || -- || --

    Oddelegowani eksperci krajowi || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3

    OGÓŁEM || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42

    w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

    || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || OGÓŁEM

    Urzędnicy (AD) || || || || || || || || || || || ||

    Urzędnicy (AST) || || || || || || || || || || || ||

    Pracownicy zatrudnieni na czas określony || || || || || || || || || || || ||

    w tym AD || || || || || || || || || || || ||

    w tym AST || || || || || || || || || || || ||

    Pracownicy kontraktowi || || || || || || || || || || || ||

    Oddelegowani eksperci krajowi || || || || || || || || || || || ||

    OGÓŁEM || 6,300 || 6,400 || 6,500 || 6,600 || 6,700 || 6,800 || 6,900 || 7,000 || 7,100 || 7,200 || 7,300 || 74,85

    Należy podać planowany termin rekrutacji i dostosować odpowiednio wysokość kwoty (jeżeli rekrutacja ma miejsce w lipcu, uwzględnia się tylko 50% średniego kosztu) i udzielić szczegółowych wyjaśnień w załączniku, sekcja 3.

    3.2.3.2.  Szacunkowe zapotrzebowanie na zasoby ludzkie w odpowiedzialnej DG

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

    – X  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

    Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy

    || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020

    · Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony) || || || || || || ||

    06 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji 2AD + 1AST) || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393 || 0,393

    XX 01 01 02 (w delegaturach) || || || || || || ||

    XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe) || || || || || || ||

    10 01 05 01 (bezpośrednie badania naukowe) || || || || || || ||

    || || || || || || ||

    · Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy) || || || || || || ||

    06 01 02 01 - 1 SNE z globalnej koperty finansowej) || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078 || 0,078

    XX 01 02 02 (C w delegaturach) || || || || || || ||

    XX 01 04 yy[30] || - w centrali[31] || || || || || || ||

    - w delegaturach || || || || || || ||

    XX 01 05 02 (CA, SNE, INT - pośrednie badania naukowe) || || || || || || ||

    10 01 05 02 (CA, SNE, INT - bezpośrednie badania naukowe) || || || || || || ||

    Inna pozycja w budżecie (określić) || || || || || || ||

    OGÓŁEM || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471 || 0,471

    XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie

    Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

    Opis zadań do wykonania:

    Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony || - wspieranie zarządu; - utrzymywanie kontaktów z Komitetem ds. Jednolitej Przestrzeni Powietrznej; - utrzymywanie kontaktów z podmiotami działającymi w innych obszarach polityki; - nadzorowanie, monitorowanie i ocena działań przyczyniających się do realizacji centralnego planu ATM.

    Personel zewnętrzny || - koordynacja badań w obszarze ATM prowadzonych w ramach programu SESAR z innym badaniami w obszarze lotnictwa.

    Opis metody obliczenia kosztów ekwiwalentów pełnego czasu pracy powinien zostać zamieszczony w załączniku, w pkt 3.

    3.2.3.3.  Szacunkowe zapotrzebowanie na zasoby ludzkie wspólnego przedsięwzięcia SESAR[32]

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

    – X  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

    a.         Szacunkowe zapotrzebowanie na zasoby ludzkie, które zostaną sfinansowane ze środków przewidzianych w wieloletnich ramach finansowych na lata 2014–2020

    Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy

    || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024

    · Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony) || || || || || || ||

    || || || || || || ||

    XX XX XX XX (organ mający status partnerstwa publiczno-prywatnego) || || || || || || ||

    Urzędnicy (AD) || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

    Urzędnicy (AST) || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

    || || || || || || ||

    Ÿ Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy)[33]

    XX XX XX XX (organ mający status partnerstwa publiczno-prywatnego) || || || || || || ||

    Pracownicy zatrudnieni na czas określony || || || || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || 39

    w tym AD || || || || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 33

    w tym AST || || || || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6

    CA || || || || __ || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

    SNE || || || || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3 || 3

    INT || || || || -- || -- || -- || -- || -- || -- || -- || --

    OGÓŁEM || || || || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42 || 42

    Opis zadań do wykonania:

    Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony || Zapewnienie należytego zarządzania SJU oraz programem SESAR pod względem programowym i finansowym poprzez realizację celów określonych w rozporządzeniu Rady 219/2007 i centralnym planie zarządzania ruchem lotniczym w Europie. Pracownicy kierują realizacją programu SESAR i ją nadzorują, skupiając się na działaniach podstawowych i zlecając zewnętrznym usługodawcom, w tym Komisji, świadczenie usług wsparcia (ITC, obliczenia płac oraz rozliczanie delegacji itp.).

    Personel zewnętrzny || W razie konieczności do udziału we wspólnym przedsięwzięciu SESAR angażowani są pracownicy z państw członkowskich posiadający szczególną specjalistyczną wiedzę, stanowiącą uzupełnienie specjalistycznej wiedzy technicznej pracowników zatrudnionych na czas określony. Zapewnia to lepsze zrozumienie oczekiwanych potrzeb oraz lepszą organizację pracy państw członkowskich UE i Eurocontrol, które będą w przyszłości wdrażać wyniki programu SESAR.

    Opis metody obliczenia kosztów ekwiwalentów pełnego czasu pracy powinien zostać zamieszczony w załączniku, w pkt 3.

    b.         Zasoby ludzkie finansowane ze środków przewidzianych w wieloletnich ramach finansowych na lata 2007–2013[34]

    Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy

    || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017

    · Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony) || || || ||

    || || || ||

    XX XX XX XX (organ mający status partnerstwa publiczno-prywatnego) || || || ||

    Urzędnicy (AD) Urzędnicy (AST) || -- || -- || -- || --

    Ÿ Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy)[35]

    Wspólne przedsięwzięcie SESAR (organ o statusie partnerstwa publiczno-prywatnego) || || || ||

    Pracownicy zatrudnieni na czas określony || 39 || 39 || 39 || --

    w tym AD || 33 || 33 || 33 || --

    w tym AST || 6 || 6 || 6 || --

    CA || -- || -- || -- || --

    SNE || 3 || 3 || 3 || --

    INT || -- || -- || -- || --

    OGÓŁEM || 42 || 42 || 42 || --

    c.         Wkład na pokrycie kosztów bieżących związanych z finalizacją działań finansowanych ze środków przewidzianych w wieloletnich ramach finansowych na lata 2007–2013

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || Rok || Rok || Rok ||

    2014 || 2015 || 2016 || Ogółem[1]

    Wkład pieniężny UE || 0,000 || 0,000 || 0,000 || 0,000

    Środki na zobowiązania (*)

    Wkład pieniężny osób trzecich (członkowie + Eurocontrol) || 5,819 || 8,204 || 8,204 ||

    Środki na zobowiązania (także = środki na płatności) || 22,228

    OGÓŁEM || 5,819 || 8,204 || 8,204 ||

    22,228

    [1] Całkowita kwota wkładu pieniężnego UE powinna równać się kwocie przewidzianej w budżecie na 2013 r. na dokończenie działań organu prowadzonych w latach 2007–2013.

    3.2.4.     Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

    – X  Wniosek/inicjatywa jest zgodny(-a) z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi.

    3.2.5.     Udział osób trzecich w finansowaniu

    – Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

    – Wniosek/inicjatywa przewiduje współfinansowanie szacowane zgodnie z poniższym:

    Środki w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

    || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || 2022 || 2023 || 2024 || Ogółem

    Wkład pieniężny Eurocontrol tytułem partycypacji w kosztach administracyjnych || 1 || 2 || 0,250 || 3 || 5 || 5 || 1,300 || 1,300 || 1,300 || 1,300 || 1,300 || 22,75

    Wkład pieniężny innych członków tytułem partycypacji w kosztach administracyjnych || 2,500 || 2,500 || 2,500 || 2,500 || 5 || 5 || 1 || 1 || 1 || 1 || 1 || 25

    Wkład rzeczowy Eurocontrol tytułem partycypacji w kosztach operacyjnych || 19 || 38 || 49,750 || 57 || 95 || 95 || 24,700 || 24,700 || 24,700 || 24,700 || 24,700 || 477,25

    Wkład rzeczowy innych członków tytułem partycypacji w kosztach operacyjnych || 47,500 || 47,500 || 47,500 || 47,500 || 95 || 95 || 19 || 19 || 19 || 19 || 19 || 475

    OGÓŁEM środki objęte współfinansowaniem || 70 || 90 || 100 || 110 || 200 || 200 || 46 || 46 || 46 || 46 || 46 || 1000

    3.3.        Szacunkowy wpływ na dochody

    – X  Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

    – ¨  Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:

    – ¨            wpływ na zasoby własne

    – ¨            wpływ na dochody różne

    [1]               Rozporządzenie Rady (WE) 219/2007 na mocy art. 171 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (obecnie art. 187 TFUE).

    [2]               SESAR, The Roadmap for Sustainable Air Traffic Management – European ATM Master Plan (SESAR, plan działania na rzecz zrównoważonego systemu zarządzania ruchem lotniczym – centralny plan zarządzania ruchem lotniczym w Europie) (wyd. 2), październik 2012 r.

    [3]               „Budżet z perspektywy »Europy 2020«”, COM(2011) 500 i COM(2011) 398, oba dokumenty z 29.6.2011.

    [4]               Wniosek dotyczący decyzji Rady ustanawiającej program szczegółowy dotyczący realizacji programu „Horyzont 2020” – programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020), COM(2011) 811 final.

    [5]               Rozporządzenia Rady (WE) nr 549/2004, nr 550/2004, nr 551/2004 i nr 552/2004 z dnia 10.3.2004, (Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 1).

    [6]               Dz.U. L 300 z 14.11.2009 s. 34.

    [7]               Zarządzanie i mechanizmy zachęt w procesie wdrażania systemu SESAR – technologicznego filara jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, COM (2011) 923 final.

    [8]               Śródokresowa ocena wspólnego przedsięwzięcia SESAR (TREN/A2/143-2007), sprawozdanie końcowe, 2010 r.

    [9]               Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR za rok budżetowy 2010 (2011/C 368/05) (wszystkie wcześniejsze sprawozdania były pozytywne). Sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego, OJ C 368/32.

    [10]             Kwota orientacyjna w cenach bieżących. Jej wysokość zależeć będzie od ostatecznie uzgodnionej kwoty dla DG MOVE dla obszaru tematycznego „Inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport”, która zostanie zatwierdzona przez władzę budżetową w ostatecznej wersji oceny skutków finansowych regulacji.

    [11]             Kwota orientacyjna w cenach bieżących.

    [12]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [13]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [14]               Dz.U. L 64 z 2.3.2007, s. 1-11.

    [15]               Dz.U. L 76 z 25.3.2010, s. 28–31.

    [16]               Dz.U. … [H2020 SP]

    [17]               Dz.U. L 352 z 31.12.2008, s. 12-17.

    [18]               Dz.U. L 248 z 19.6.2002, s. 1.

    [19]               Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1–96.

    [20]               Dz.U. … [H2020 RPB]

    [21]             Kwota orientacyjna w cenach bieżących. Jej wysokość zależeć będzie od ostatecznie uzgodnionej kwoty dla DG MOVE dla obszaru tematycznego „Inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport”, która zostanie zatwierdzona przez władzę budżetową w ostatecznej wersji oceny skutków finansowych regulacji.

    [22]               ABM: Activity Based Management: zarządzanie kosztami działań - ABB: Activity Based Budgeting: budżet zadaniowy.

    [23]               O którym mowa w art. 54 ust. 2 lit. a) lub b) rozporządzenia finansowego.

    [24]               Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na następującej stronie: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

    [25]               O których mowa w art. 208 i 209 rozporządzenia finansowego.

    [26]               Środki zróżnicowane/ środki niezróżnicowane

    [27]               EFTA: Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu

    [28]               Kraje kandydujące oraz w stosownych przypadkach potencjalne kraje kandydujące Bałkanów Zachodnich.

    [29]               W przypadku organów mających status partnerstwa publiczno-prywatnego na mocy art. 209 rozporządzenia finansowego tabela ta prezentowana jest w celach informacyjnych.

    [30]               W ramach pułapu cząstkowego na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne pozycje „BA”).

    [31]               Przede wszystkim fundusze strukturalne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejski Fundusz Rybacki.

    [32]               W przypadku organów stanowiących partnerstwo publiczno-prywatne na mocy art. 209 rozporządzenia finansowego sekcja ta prezentowana jest w celach informacyjnych.

    [33]               CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy.

    [34]               W przypadku organów mających status partnerstwa publiczno-prywatnego na mocy art. 209 rozporządzenia finansowego tabela ta prezentowana jest w celach informacyjnych.

    [35]               CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT= personel tymczasowy.

    Top