Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0277

    OPINIA KOMISJI na podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w przedmiocie poprawek Parlamentu Europejskiego do stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1528/2007 w zakresie usunięcia niektórych państw z wykazu regionów lub państw, które zakończyły negocjacje

    /* COM/2013/0277 final - 2011/0260 (COD) */

    52013PC0277

    OPINIA KOMISJI na podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w przedmiocie poprawek Parlamentu Europejskiego do stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1528/2007 w zakresie usunięcia niektórych państw z wykazu regionów lub państw, które zakończyły negocjacje /* COM/2013/0277 final - 2011/0260 (COD) */


    2011/0260 (COD)

    OPINIA KOMISJI na podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w przedmiocie poprawek Parlamentu Europejskiego do stanowiska Rady

    w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1528/2007 w zakresie usunięcia niektórych państw z wykazu regionów lub państw, które zakończyły negocjacje

    1.           Wprowadzenie

    Artykuł 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że Komisja wydaje opinię w przedmiocie poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski w drugim czytaniu. Komisja przedstawia poniżej opinię w przedmiocie dwóch poprawek zaproponowanych przez Parlament.

    2.           Przebieg procedury

    Po podpisaniu w 2000 r. umowy z Kotonu określającej zasady i postanowienia umów o partnerstwie gospodarczym z krajami i regionami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) oraz proces negocjacyjny z nich wynikający, wiele państw zakończyło negocjacje i parafowało tymczasowe umowy o partnerstwie gospodarczym pod koniec 2007 r. W celu uniknięcia zakłóceń w preferencjach handlowych, rozporządzenie Rady (WE) nr 1528/2007 z dnia 20 grudnia 2007 r. („rozporządzenia dotyczącego dostępu do rynku”) określa warunki wcześniejszego i jednostronnego tymczasowego stosowania przez UE preferencji handlowych od dnia 1 stycznia 2008 r. w oczekiwaniu na ratyfikację umów o partnerstwie gospodarczym.

    19 państw AKP podjęło niezbędne działania w celu ratyfikacji umów o partnerstwie gospodarczym, jednak 17 nie podjęło takich kroków. Zgodnie z kryteriami określonymi w art. 2 ust. 3 rozporządzenia dotyczącego dostępu do rynku, tych 17 państw nie spełnia już kryteriów rozporządzenia dotyczącego dostępu do rynku i w związku z tym należy cofnąć preferencje handlowe.

    3.           Przedmiot wniosku komisji

    Wniosek Komisji ma na celu dokonanie zmiany wykazu państw korzystających z preferencji (załącznik I do rozporządzenia) poprzez usunięcie od dnia 1 stycznia 2014 r. państw, które nadal nie podjęły działań niezbędnych do ratyfikacji umów o partnerstwie gospodarczym. Wniosek ma na celu zapewnienie równego traktowania w stosunku do tych państw w ramach umów o partnerstwie gospodarczym, które w pełni wypełniły swoje zobowiązania.

    4.           Opinia Komisji w przedmiocie poprawek Parlamentu Europejskiego

    – Odroczenie terminu wejścia w życie

    W drugim czytaniu Parlament Europejski proponuje odroczenie terminu wejścia w życie zmian do rozporządzenia dotyczącego dostępu do rynku o 10 miesięcy, tj. do dnia 1 października 2014 r. Komisja uważa, że proponowany przez nią pierwotnie termin wejścia w życie dnia 1 stycznia 2014 r. jest korzystniejszy, ponieważ wszelkie opóźnienia zwiększają zagrożenia powiązane z przedłużeniem obowiązywania rozwiązań tymczasowych, które nie mogą stanowić solidnej podstawy prawnej dla dostępu do rynku dla krajów AKP. Jednak z myślą o zapewnieniu jedności międzyinstytucjonalnej oraz szerokiej większości niezbędnej do przyjęcia zmienionego wniosku, poprawka zostaje zaakceptowana.

    – Poprawka dotycząca ograniczenia przekazania uprawnień

    Druga poprawka Parlamentu Europejskiego dotyczy ograniczenia w czasie przekazania uprawnień przyznanych Komisji. Ponieważ Komisja pierwotnie nie proponowała ograniczeń czasowych, Parlament Europejski zaproponował ograniczenie przekazania uprawnień na okres pięciu lat z automatycznym przedłużeniem. Chociaż nie jest to rozwiązanie preferowane przez Komisję, nie budzi ono żadnych szczególnych zastrzeżeń w przedmiotowej sprawie i zostaje zaakceptowane.

    5.           Podsumowanie

    Na podstawie art. 293 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Komisja wprowadza przedstawione powyżej zmiany do swojego wniosku.

    Top