EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0135

OPINIA KOMISJIna podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,w przedmiocie [poprawki/poprawek] Parlamentu Europejskiegodo stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADYdotyczącego wprowadzania do obrotu i stosowania produktów biobójczych

/* COM/2012/0135 final - 2009/0076 (COD) */

52012PC0135

OPINIA KOMISJIna podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,w przedmiocie [poprawki/poprawek] Parlamentu Europejskiegodo stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADYdotyczącego wprowadzania do obrotu i stosowania produktów biobójczych /* COM/2012/0135 final - 2009/0076 (COD) */


2009/0076 (COD)

OPINIA KOMISJI na podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w przedmiocie [poprawki/poprawek] Parlamentu Europejskiego do stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczącego wprowadzania do obrotu i stosowania produktów biobójczych

1.           wprowadzenie

Artykuł 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że Komisja wydaje opinię w przedmiocie poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski w drugim czytaniu. Komisja przedstawia poniżej opinię w przedmiocie poprawek zaproponowanych przez Parlament.

2.           Przebieg Procedury

W dniu 12 czerwca 2009 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie wprowadzania na rynek i stosowania produktów biobójczych, w celu przyjęcia go w ramach procedury współdecyzji zgodnie z art. 251 Traktatu WE.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wydał opinię w dniu 17 lutego 2010 r.

Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 22 września 2010 r.

Rada osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie wniosku w dniu 20 grudnia 2010 r. i przyjęła wspólne stanowisko w dniu 21 czerwca 2011 r.

COREPER osiągnął porozumienie w sprawie kompromisu w drugim czytaniu dnia 23 listopada 2011 r.

Parlament Europejski przyjął rezolucję ustawodawczą w drugim czytaniu w dniu 19 stycznia 2012 r.

3.           Przedmiot wniosku Komisji

Celem proponowanego rozporządzenia jest poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego produktów biobójczych, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Wniosek ma na celu eliminację szeregu niedociągnięć, które odnotowano w trakcie pierwszych ośmiu lat wdrażania dyrektywy 98/8/WE, jak również ograniczenie kosztów wynikających z przestrzegania przepisów, zmniejszenie niedogodności spowodowanych planowanym wprowadzeniem procedur wydawania pozwoleń i wzajemnego uznawania oraz aktualizację i dostosowanie instrumentu do ostatnich zmian w zakresie polityki.

4.           Opinia komisji w przedmiocie poprawek Parlamentu Europejskiego

Podczas sesji plenarnej w dniu 19 stycznia 2012 r., mając na celu osiągnięcie porozumienia w drugim czytaniu, Parlament Europejski przyjął kompromisowy pakiet uzgodniony z Radą.

Poprawki dotyczą przede wszystkim:

– kryteriów wykluczenia substancji czynnych z procesu zatwierdzania,

– zakresu scentralizowanej procedury unijnej dotyczącej produktów biobójczych,

– większej elastyczności w odniesieniu do wymogów dotyczących danych oraz ograniczenia badań prowadzonych na kręgowcach,

– wymogów dotyczących etykietowania wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych,

– publikacji sprawozdań i rozpowszechniania informacji,

– zadań powierzonych Europejskiej Agencji Chemikaliów oraz podstaw wnoszenia opłat na rzecz przedmiotowej agencji.

Komisja nie wniesie sprzeciwu wobec tekstu kompromisowego pakietu, ponieważ jest on zgodny z ogólnym celem i charakterystyką wniosku. Co się tyczy stosowania aktów wykonawczych w celu określenia opłat wnoszonych na rzecz Europejskiej Agencji Chemikaliów oraz określenia definicji nanomateriału i opłat za wzajemne uznawanie pozwoleń, deklaracje złożone przez Komisję zostały załączone do niniejszej opinii.

5.           Podsumowanie

Na podstawie art. 293 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Komisja nie wyrazi sprzeciwu wobec poprawek przyjętych w drugim czytaniu przez Parlament Europejski w drodze głosowania zgodnie z wyżej opisaną treścią kompromisu.

Załącznik Deklaracje Komisji

Deklaracja Komisji dotycząca stosowania aktów wykonawczych w celu ustalenia opłat

Komisja uważa, iż opłat na rzecz Europejskiej Agencji Chemikaliów nie można określać w drodze aktów wykonawczych. Jednak w duchu kompromisu Komisja nie wyrazi sprzeciwu wobec tekstu końcowego, uzgodnionego przez Radę i Parlament Europejski. Niemniej jednak w odniesieniu do tej konkretnej kwestii, Komisja zastrzega sobie prawo do skorzystania ze środków odwoławczych przewidzianych w Traktacie, mając na względzie wyjaśnienie przez Trybunał kwestii rozgraniczenia między art. 290 i 291.

Deklaracja Komisji dotycząca definicji nanomateriału

Komisja może zaakceptować tekst końcowy uzgodniony przez Radę i Parlament Europejski, jednak uważa ona nadal, że bardziej odpowiednie byłoby bezpośrednie odniesienie do zalecenia Komisji 2011/696/UE dotyczącego definicji nanomateriału ze względu na konieczność stosowania ujednoliconej definicji nanomateriału w prawodawstwie UE i możliwość dostosowania jej do postępu technicznego i naukowego. W tym celu Komisja podejmie niezbędne działania aby zagwarantować, że wyżej wspomniane zagadnienia zostaną uwzględnione we wszelkich przyszłych wnioskach.

Deklaracja Komisji dotycząca opłat w związku z wnioskami o wzajemne uznanie

Przy opracowywaniu wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie opłat zgodnie z art. 80 ust. 1, Komisja będzie dążyła do zapewnienia, że wysokość opłat za wnioski o wzajemne uznanie, wnoszonych na rzecz Europejskiej Agencji Chemikaliów, odzwierciedla wysokość opłat pobieranych w różnych państwach członkowskich i nie stanowi nieproporcjonalnego obciążenia dla przedsiębiorstw, a zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.

Top