Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1215(28)

Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii za rok budżetowy 2010, wraz z odpowiedziami Centrum

Dz.U. C 366 z 15.12.2011, p. 156–161 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2011   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 366/156


SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii za rok budżetowy 2010, wraz z odpowiedziami Centrum

2011/C 366/28

WPROWADZENIE

1.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (zwane dalej Centrum), z siedzibą w Lizbonie, zostało ustanowione na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 302/93 z dnia 8 lutego 1993 r. (1). Głównym zadaniem Centrum jest gromadzenie danych dotyczących narkotyków i narkomanii w celu opracowywania i upowszechniania obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji na poziomie europejskim. Informacje te mają służyć za podstawę analizy popytu na narkotyki i metod jego zmniejszania, a także, w ujęciu bardziej ogólnym, zjawisk związanych z rynkiem narkotykowym (2).

2.

Budżet Centrum na 2010 r. wyniósł 16 mln euro w porównaniu z 14,7 mln euro w budżecie na rok poprzedni. Liczba zatrudnionych przez Centrum pracowników wyniosła na koniec roku 78 – tyle samo co w roku poprzednim.

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

3.

Na mocy postanowień art. 287 ust. 1 akapit drugi Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Trybunał zbadał roczne sprawozdanie finansowe (3) Centrum, obejmujące „sprawozdanie finansowe” (4) oraz „sprawozdanie z wykonania budżetu” (5) za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2010 r., jak również zbadał legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

4.

Niniejsze poświadczenie jest skierowane do Parlamentu Europejskiego i Rady na mocy art. 185 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (6).

Zadania dyrektora

5.

Jako urzędnik zatwierdzający, dyrektor realizuje dochody i wydatki budżetu zgodnie z przepisami finansowymi Centrum, na własną odpowiedzialność oraz w granicach zatwierdzonych środków (7). Dyrektor odpowiada za ustanowienie (8) struktury organizacyjnej oraz systemów i procedur zarządzania i kontroli wewnętrznej, związanych ze sporządzaniem ostatecznego sprawozdania finansowego (9), które jest wolne od istotnych nieprawidłowości wynikających z nadużyć lub błędów, a także za zapewnianie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

Zadania Trybunału

6.

Zadaniem Trybunału jest przedstawienie, na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Centrum oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

7.

Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej wydanymi przez IFAC i Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI) (10) oraz opracowanymi przez te organizacje kodeksami etyki. Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest przestrzegać wymogów etycznych oraz zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe nie zawiera istotnych nieprawidłowości, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.

8.

Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest przestrzegać wymogów etycznych oraz zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe nie zawiera istotnych nieprawidłowości, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe. Wybór tych procedur zależy od osądu kontrolerów Trybunału, podobnie jak ocena ryzyka wystąpienia istotnych nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym lub nielegalnych bądź nieprawidłowych transakcji, wynikających z nadużyć lub błędów. W celu opracowania procedur kontroli stosownych do okoliczności Trybunał, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę system kontroli wewnętrznej danej organizacji związany ze sporządzaniem i prezentacją jej sprawozdania finansowego. Kontrola Trybunału obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad rachunkowości oraz racjonalności szacunków księgowych sporządzonych przez kierownictwo, a także ocenę ogólnej prezentacji sprawozdania finansowego.

9.

Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli są wystarczające i właściwe, aby stanowić podstawę do wydania poniższych opinii.

Opinia na temat wiarygodności rozliczeń

10.

W opinii Trybunału roczne sprawozdanie finansowe Centrum (11) rzetelnie przedstawia, we wszystkich istotnych aspektach, sytuację finansową Centrum na dzień 31 grudnia 2010 r. oraz wyniki transakcji i przepływy pieniężne za kończący się tego dnia rok, zgodnie z przepisami jego regulaminu finansowego.

Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń

11.

W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Centrum za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2010 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył Igors LUDBORŽS, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 6 września 2011 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Prezes


(1)  Dz.U. L 36 z 12.2.1993, s. 1. Rozporządzenie to wraz ze zmianami zostało uchylone rozporządzeniem (WE) nr 1920/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 1).

(2)  Do celów informacyjnych w załączniku skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Centrum.

(3)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(4)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w kapitale oraz załącznika zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne informacje dodatkowe.

(5)  Sprawozdanie z wykonania budżetu zawiera rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(6)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(7)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(8)  Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez agencje sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości określone są w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23), i w tej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Centrum.

(10)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(11)  Ostateczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w dniu 20 czerwca 2011 r. i wpłynęło do Trybunału w dniu 7 lipca 2011 r. Ostateczna wersja rocznego sprawozdania finansowego znajduje się na następującej stronie internetowej: http://eca.europa.eu lub http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index115776EN.html.


ZAŁĄCZNIK

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (Lizbona)

Kompetencje i działania

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

(art. 168 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)

Unia uzupełnia działanie państw członkowskich w celu zmniejszenia szkodliwych dla zdrowia skutków narkomanii, włączając w to informację i profilaktykę.

Kompetencje Centrum

(rozporządzenie (WE) nr 1920/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady)

Cele

Dostarczanie Unii i państwom członkowskim rzeczowych, obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji na poziomie unijnym dotyczących narkotyków i narkomanii oraz ich skutków.

Priorytetowe obszary działalności Centrum:

1)

monitorowanie problemów związanych z narkotykami oraz pojawiających się tendencji, w szczególności wiążących się z zażywaniem różnego rodzaju narkotyków jednocześnie;

2)

monitorowanie rozwiązań i dostarczanie informacji na temat najlepszych praktyk;

3)

ocena ryzyka wiążącego się z nowymi substancjami psychoaktywnymi oraz utrzymywanie systemu szybkiej wymiany informacji;

4)

opracowywanie narzędzi i instrumentów w celu ułatwienia państwom członkowskim monitorowania i oceny ich polityk krajowych, a Komisji monitorowania i oceny polityk unijnych.

Zadania

Gromadzenie i analiza danych,

poprawa metod porównywania danych,

rozpowszechnianie informacji,

współpraca z organami i organizacjami europejskimi i międzynarodowymi oraz państwami trzecimi,

wykrywanie nowych zjawisk i zmian tendencji.

Zarządzanie

1 –   Zarząd

W skład Zarządu wchodzi po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego, dwóch przedstawicieli Komisji oraz dwóch niezależnych ekspertów w dziedzinie narkomanii wyznaczonych przez Parlament Europejski.

Przyjmuje program prac, roczne sprawozdanie z działalności i finansowe oraz budżet.

2 –   Dyrektor

Mianowany przez Zarząd na wniosek Komisji.

3 –   Komitet naukowy

Wydaje opinie. Składa się z nie więcej niż piętnastu znanych naukowców, powołanych przez Zarząd z uwagi na wysoki poziom ich wiedzy naukowej, w wyniku zaproszenia do wyrażenia zainteresowania. Zarząd może również wyznaczyć panel ekspertów uczestniczący w pracach rozszerzonego Komitetu Naukowego w zakresie oceny ryzyka dotyczącego nowych substancji psychoaktywnych.

4 –   Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

5 –   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Środki udostępnione Centrum w 2010 r. (2009)

Budżet

15,9 mln euro (14,7 mln euro). Dotacja UE 94 % (97 %)

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2010 r.

Liczba stanowisk w planie zatrudnienia: 84 (82)

Stanowiska obsadzone: 78 (78)

+ 27 (26) innych pracowników (oddelegowani eksperci narodowi, pracownicy kontraktowi i tymczasowe zastępstwa)

Pracownicy ogółem: 105 (104)

Przydział stanowisk:

 

operacyjne 63,5 (62,5)

 

administracyjne i wsparcia informatycznego: 29,5 (30)

 

mieszane: 12 (11,5)

Produkty i usługi w 2010 r. (2009)

Sieć informacyjna

Centrum zarządza siecią informatyczną służącą do gromadzenia i wymiany informacji, zwaną „Europejską siecią informacji o narkotykach i narkomanii” (Reitox); sieć ta powiązana jest z krajowymi sieciami informacji o narkotykach, z wyspecjalizowanymi ośrodkami w państwach członkowskich oraz z systemami informacyjnymi organizacji międzynarodowych współpracujących z Centrum.

Publikacje

Sprawozdanie roczne dotyczące problemu narkotykowego w Europie – 23 (23) wersje językowe (publikacja i interaktywna strona internetowa),

wybrane publikacje tematyczne: 3 (2),

biuletyn statystyczny i interaktywna strona internetowa zawierająca ponad 350 (350) tabel i 100 (100) wykresów;

sprawozdanie ogólne z działalności: roczne, 1 (1),

biuletyn „Drugnet Europe”: 4 (4) numery,

Drugs in Focus (periodyk w dziedzinie narkotyków) (informacje na temat strategii): 0 (2) numery,

monografia naukowa Centrum: 1 (1),

EMCDDA Insights: 0 (1),

opracowania tematyczne Centrum: 1 (4),

wspólne publikacje: 3 (1),

profile narkotyków: 3 (3) nowych i 14 (11) zaktualizowanych,

opracowania techniczne i naukowe, w tym artykuły i streszczenia naukowe: 26 (23),

plakaty naukowe: 1 (22),

system zbierania, walidacji, przechowywania i wyszukiwania informacji (Fonte).

Inne strony internetowe

Tworzenie/aktualizacja/opracowanie zawartości publicznej strony internetowej Centrum obejmującej:

przegląd sytuacji w poszczególnych krajach,

przeglądy dotyczące leczenia uzależnień od narkotyków, profile przeciwdziałania,

bazę danych ustawodawstwa antynarkotykowego w Europie,

bazę narzędzi ewaluacyjnych,

portal najlepszych praktyk (system wymiany danych o działaniach na rzecz ograniczania popytu na narkotyki, ograniczanie skutków stosowania narkotyków oraz moduły terapeutyczne),

strony tematyczne,

bazę danych publikacji.

Broszury promocyjne:   1 (1);

Materiały konferencyjne 1 (0)

Produkty medialne: 14 (12) informacji prasowych (5 w 23 językach) i 9 (6) zestawień informacji, 1 (0) prezentacja Power Point w 23 językach.

Udział w konferencjach/spotkaniach międzynarodowych:   183 (174).

Organizowanie spotkań technicznych i naukowych:   83 (29).

Źródło: Informacje przekazane przez Centrum.


ODPOWIEDZI CENTRUM

1.

Agencja przyjmuje do wiadomości sprawozdanie Trybunału.


Top