Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0931

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na potrzeby projektu ITER (2014-2018)

    /* KOM/2011/0931 wersja ostateczna - 2011/0460 (NLE) */

    52011PC0931

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na potrzeby projektu ITER (2014-2018) /* KOM/2011/0931 wersja ostateczna - 2011/0460 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1. KONTEKST WNIOSKU

    Celem załączonego wniosku w sprawie decyzji Rady jest określenie uzgodnień finansowych dotyczących wkładu UE w realizację projektu ITER na lata 2014-2018 za pośrednictwem „dodatkowego programu badawczego” na podstawie Traktatu Euratom.

    Głównym celem projektu ITER[1] jest budowa i eksploatacja eksperymentalnego reaktora syntezy jądrowej. ITER stanowi ważny krok na drodze do wykazania, że synteza termojądrowa stanowi zrównoważone źródło energii. Dzięki istotnym zaletom, takim jak dostępność dużych rezerw paliwa oraz brak emisji CO2, synteza termojądrowa mogłaby znacznie przyczynić się do realizacji długoterminowej strategii energetycznej UE. Synteza jest ponadto procesem z natury bezpiecznym, w odróżnieniu od tradycyjnej energii jądrowej. ITER stanowi część europejskiego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych i przyczyni się do realizacji strategii Europa 2020, ponieważ zaangażowanie europejskiej branży zaawansowanych technologii powinno zapewnić UE przewagę konkurencyjną w tej obiecującej dziedzinie na skalę światową.

    Projekt ITER realizowany jest zgodnie z warunkami międzynarodowej Umowy w sprawie powołania Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej na rzecz wspólnej realizacji projektu ITER („umowy ITER”)[2], zawartej przez Europejską Wspólnotę Energii Atomowej („Euratom”) i sześć innych stron: Chiny, Indie, Japonię, Koreę, Rosję i USA. Tą wiążącą prawnie umową ustanowiono Organizację ITER, posiadającą pełną międzynarodową osobowość prawną i odpowiedzialną za wspólną realizację projektu ITER. Komisja reprezentuje Euratom w różnych organach ITER, w szczególności w Radzie ITER, która jest najważniejszym organem zarządzającym tego projektu.

    W ramach negocjacji mających na celu uzyskanie poparcia pozostałych stron umowy ITER dla umieszczenia obiektu ITER w Europie, Euratom i Japonia zawarły dwustronną umowę w sprawie dodatkowych działań badawczych w dziedzinie syntezy termojądrowej, w ramach tzw. szeroko zakrojonej koncepcji[3].

    Jako strona przyjmująca i wnosząca największy proporcjonalnie wkład w etap budowy (5/11, czyli około 45 % całości) Euratom ponosi szczególną odpowiedzialność i ma szczególne obowiązki, w tym nie może jednostronnie wycofać się z umowy ITER.

    Wkładem UE w projekt ITER zarządza się w ramach Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej (zwanego dalej „Fusion for Energy”), ustanowionego decyzją Rady z dnia 27 marca 2007 r. [4] W radzie zarządzającej reprezentowani są wszyscy członkowie Fusion for Energy (Euratom, 27 państw członkowskich i Szwajcaria). Wkład UE w projekt ITER obejmuje przede wszystkim najważniejsze systemy i komponenty nabywane przez Fusion for Energy i przekazywane w postaci aportu Organizacji ITER podczas etapu budowy. Udzielenie Fusion for Energy absolutorium budżetowego należy do Parlamentu Europejskiego.

    Budowa reaktora ITER stanowi wyjątkowe wyzwanie techniczne. Jest to przedsięwzięcie o bezprecedensowej skali i złożoności, przy udziale ze strony branż budownictwa lądowego, budowy maszyn, elektrotechniki i techniki jądrowej.

    ITER ma pewne cechy wspólne z innymi wielkimi przedsięwzięciami stanowiącymi przedmiot zainteresowania UE: potrafią one być nieproporcjonalnie kosztowne w stosunku do niewielkiego budżetu UE i mają tendencję do przekraczania pierwotnie zakładanych kosztów. Będąca następstwem konieczność znalezienia dodatkowych środków prowadzi albo do przesunięcia środków, które zostały już przeznaczone na inne priorytety, albo do naruszenia limitów określonych w wieloletnich ramach finansowych. Konsekwencje te zostały również zakwestionowane przez Parlament Europejski. Ponadto decyzje o przesunięciu środków mogą zostać podjęte jedynie po długim i złożonym procesie międzyinstytucjonalnym, co wiąże się z zagrożeniami dla zobowiązań podjętych przez UE na poziomie międzynarodowym.

    Takiego modelu nie da się utrzymać. Potrzebna jest zmiana podejścia na takie, które zapewni długoterminową pewność temu wymagającemu projektowi. Z tego względu w komunikacie z dnia 29 czerwca 2011 r. zatytułowanym „Budżet z perspektywy «Europy 2020»” [5] Komisja zaproponowała, aby po roku 2013 finansowanie wkładu UE na rzecz projektu ITER miało miejsce poza wieloletnimi ramami finansowymi. Proponuje się zatem ustanowienie na podstawie Traktatu Euratom dodatkowego programu badawczego, który służyłby finansowaniu wkładu UE na rzecz projektu ITER w latach 2014-2018.

    Należy zwrócić uwagę, że Traktat Euratom ogranicza okres realizacji programów badawczych do maksymalnie pięciu lat. Zgodnie z umową ITER początkowy okres realizacji projektu ITER wyniesie 35 lat (tj. do roku 2041). Z tego względu dalsze finansowanie wkładu UE w realizację tego projektu wymagać będzie kolejnych decyzji Rady.

    2.           ZAKRES WNIOSKU

    Będący przedmiotem wniosku dodatkowy program badawczy obejmuje wkład w budowę obiektów ITER, nabycie urządzeń i instalacji oraz ogólne wsparcie techniczno-administracyjne projektu podczas budowy, udział w rozruchu i wstępnej eksploatacji, a także inne działania związane z ITER, takie jak np. działania w ramach szeroko zakrojonej koncepcji.

    Euratom będzie nadal uczestniczyć w zarządzaniu Organizacją ITER i Fusion for Energy, kierowaniem nimi oraz zapewnieniu im pracowników, zgodnie z postanowieniami umowy o ustanowieniu Organizacji ITER oraz decyzji Rady w sprawie ustanowienia Fusion for Energy.

    3.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

    W niniejszym wniosku w pełni uwzględniono odpowiedzi udzielone w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji społecznych przeprowadzonych w oparciu o zieloną księgę zatytułowaną „Jak zmienić wyzwania w możliwości: wspólne ramy strategiczne dla finansowania unijnego na rzecz badań naukowych i innowacji” [6] w ramach przygotowywania programu badawczo-szkoleniowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2014-2018) uzupełniającego „Horyzont 2020” – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji.

    ITER uwzględniono w przeprowadzonych konsultacjach oraz w wewnętrznych i zewnętrznych ocenach na potrzeby przygotowania oceny skutków. W ocenie skutków stwierdzono, że korzyści z realizacji projektu ITER obejmują w perspektywie długoterminowej komercyjne wykorzystanie energii syntezy termojądrowej, a w perspektywie krótkoterminowej – korzyści dla konkurencyjności przemysłu, i że korzyści te równoważą związane z projektem ryzyko naukowe, techniczne i finansowe.

    Na podstawie komunikatu z dnia 29 czerwca 2011 r. rozważono kilka wariantów finansowania projektu ITER poza wieloletnimi ramami finansowymi. Utworzenie dodatkowego programu badawczego, który finansowany będzie wkładami państw członkowskich, zapewni ciągłość projektu, zwłaszcza wobec naszych partnerów międzynarodowych. Rozwiązanie to pozwoli także uniknąć procesu renegocjacji mającej na celu zmianę umowy ITER, która byłaby procesem złożonym i obarczonym niepewnością.

    4.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Podstawą prawną dla dodatkowego programu badawczego jest art. 7 Traktatu Euratom. Dodatkowy program badawczy obejmujący okres pięciu lat zostanie przyjęty decyzją Rady.

    5.           WPŁYW NA BUDŻET

    Implikacje budżetowe oraz kwestie dotyczące zasobów ludzkich i administracyjnych koniecznych do realizacji dodatkowego programu badawczego określono w „ocenie skutków finansowych regulacji” załączonej do niniejszego wniosku dotyczącego decyzji Rady.

    2011/0460 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na potrzeby projektu ITER (2014-2018)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[7],

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[8],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) W dniu 21 listopada 2006 r. Europejska Wspólnota Energii Atomowej („Euratom”), Chińska Republika Ludowa, Republika Indii, Japonia, Republika Korei, Federacja Rosyjska i Stany Zjednoczone Ameryki podpisały Umowę w sprawie powołania Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej na rzecz wspólnej realizacji projektu ITER[9] (dalej „umowa ITER”). Umową ITER ustanowiono Międzynarodową Organizację Energii Termojądrowej (dalej „Organizacja ITER”), która jest w pełni odpowiedzialna za budowę, obsługę, eksploatację i zakończenie działalności obiektów ITER.

    (2) Na mocy umowy ITER wszystkie strony są zobowiązane wnosić swój wkład na rzecz Organizacji ITER za pośrednictwem odpowiednich podmiotów prawnych, zwanych „agencjami wewnętrznymi”. Europejską agencję wewnętrzną mającą realizować zobowiązania Euratomu wobec Organizacji ITER ustanowiono decyzją Rady 2007/198/Euratom z dnia 27 marca 2007 r. powołującą Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz przyznającą mu określone korzyści[10].

    (3) W ramach negocjacji mających na celu uzyskanie poparcia pozostałych stron umowy ITER dla umieszczenia obiektu ITER w Europie, w 2007 r. zawarto Umowę między Rządem Japonii a Europejską Wspólnotą Energii Atomowej dotyczącą wspólnej realizacji działań w ramach szeroko zakrojonej koncepcji w dziedzinie badań nad energią fuzji jądrowej[11] w sprawie prowadzenia na terytorium Japonii dodatkowych działań badawczych w dziedzinie syntezy termojądrowej, mających zapewnić szybkie rozpoczęcie eksploatacji ITER z wysoką sprawnością. Działania w ramach szeroko zakrojonej koncepcji i inne działania związane z ITER zarządzane są przez Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej. Finansowanie działań w ramach szeroko zakrojonej koncepcji zapewnione jest głównie poprzez wkłady rzeczowe niektórych członków Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, natomiast pozostała część wkładu Euratomu pokrywana jest z budżetu Euratomu.

    (4) W porównaniu z pierwotnymi oszacowaniami z 2001 r., na których oparta była umowa ITER, szacunkowe koszty budowy obiektów ITER wzrosły. W swoich konkluzjach z dnia 12 lipca 2010 r. w sprawie stanu zaawansowania i możliwości rozwoju projektu ITER Rada Unii Europejskiej ograniczyła europejski wkład w fazę budowy ITER do kwoty 6,6 mld EUR według wartości w roku 2008. Zgodnie z tymi konkluzjami europejski wkład jest finansowany przez Euratom (w 80 %) i przez Francję (w 20 %) i obejmuje koszty budowy, koszty funkcjonowania i nieprzewidziane wydatki. W następstwie tych konkluzji Komisja wystąpiła z wnioskiem o zmianę porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych[12] na lata 2007-2013 celem zapewnienia dodatkowych środków na realizację projektu ITER w latach 2012-2013.

    (5) W komunikacie „Budżet z perspektywy «Europy 2020»”[13] Komisja zaproponowała, aby po roku 2013 finansowanie projektu ITER miało miejsce poza wieloletnimi ramami finansowymi. W związku z tym należy ustanowić dodatkowy program badawczy na rzecz projektu ITER na lata 2014-2018.

    (6) Dodatkowy program badawczy na rzecz projektu ITER powinien zostać sfinansowany wkładami państw członkowskich w wysokości ustalonej na podstawie stawki poboru stosowanej do dochodu narodowego brutto (DNB) poszczególnych państw członkowskich, określonej na potrzeby obliczania wysokości składki na poczet zasobów własnych opartych na DNB do budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Wkłady te zostaną wniesione do budżetu ogólnego Unii Europejskiej i zostaną przeznaczone na wspomniany program. Państwa trzecie, które zawarły z Euratomem umowę o współpracy w dziedzinie kontrolowanej syntezy jądrowej, wiążącą prowadzone przez nie programy badawcze z odpowiednimi programami Euratomu, powinny również mieć możliwość wniesienia wkładu na rzecz wspomnianego programu.

    (7) Należy chronić interesy finansowe Unii z zastosowaniem proporcjonalnych środków w całym cyklu wydatkowania, w tym prewencji, wykrywania i analizy nieprawidłowości, odzyskiwania środków straconych, nienależnie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych oraz, w stosownych przypadkach, nakładania kar.

    (8) Komitet Naukowo-Techniczny przedstawił Komisji swoją opinię na temat programu badawczo-szkoleniowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2014-2018) uzupełniającego „Horyzont 2020” – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji. Zawartość naukowa i techniczna działań związanych z ITER nie uległa zmianie we wspomnianym dodatkowym programie badawczym,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Ustanawia się dodatkowy program badawczy na rzecz projektu ITER na okres od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. (dalej „Program”). W ramach programu finansowane będą działania niezbędne celem wnoszenia wkładu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) na rzecz Organizacji ITER, w tym działania niezbędne celem budowy, obsługi i eksploatacji obiektów ITER oraz działań związanych z ITER. Cel naukowo-techniczny programu, jego uzasadnienie oraz działania w jego ramach zostały określone w załączniku.

    Artykuł 2

    Program finansowany jest wkładem w maksymalnej wysokości 2 573 mln EUR (w wartościach bieżących) zgodnie z art. 3.

    Artykuł 3

    Program finansowany jest wkładami państw członkowskich w wysokości ustalonej na podstawie stawki poboru stosowanej do dochodu narodowego brutto (DNB) poszczególnych państw członkowskich, określonej na potrzeby obliczania wysokości składki na poczet zasobów własnych opartych na DNB do budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Wkłady te uznaje się za zewnętrzne dochody przeznaczone na określony cel na potrzeby Programu zgodnie z [art. XX rozporządzenia (UE) nr XX/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady [nowe rozporządzenie finansowe][14].

    Artykuł 4

    Państwa trzecie, które zawarły z Euratomem umowę o współpracy w dziedzinie kontrolowanej syntezy jądrowej, wiążącą prowadzone przez nie programy badawcze z odpowiednimi programami Euratomu, (dalej „państwa stowarzyszone”) również mogą wnieść wkład na rzecz Programu.

    Wkład państw stowarzyszonych określa się w odpowiedniej umowie o współpracy z Euratomem w dziedzinie kontrolowanej syntezy jądrowej.

    Artykuł 5

    Program realizuje Komisja zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr XXXX/2012 [nowe rozporządzenie finansowe].

    Zgodnie z art. XX rozporządzenia (UE) nr XXXX/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady [nowe rozporządzenie finansowe] Komisja może powierzyć realizację Programu Europejskiemu Wspólnemu Przedsięwzięciu na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej[15].

    Artykuł 6

    1. Komisja przyjmuje odpowiednie środki zapewniające, w trakcie realizacji działań finansowanych na podstawie niniejszej decyzji, ochronę interesów finansowych Unii przez stosowanie środków zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, przez skuteczne kontrole oraz, w razie wykrycia nieprawidłowości, przez odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych a także, w stosownych przypadkach, przez skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary.

    2. Komisja lub jej przedstawiciele oraz Trybunał Obrachunkowy mają uprawnienia do audytu, na podstawie dokumentacji i w ramach kontroli i inspekcji na miejscu, wobec wszystkich beneficjentów dotacji, wykonawców, podwykonawców i innych osób trzecich, którzy otrzymują od Unii środki na podstawie niniejszej decyzji.

    Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) może przeprowadzać kontrole i inspekcje na miejscu u podmiotów gospodarczych, których takie finansowanie bezpośrednio lub pośrednio dotyczy, zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96, w celu ustalenia, czy miały miejsce nadużycie finansowe, korupcja lub jakiekolwiek inne nielegalne działanie, naruszające interesy finansowe Unii, w związku z umową o udzielenie dotacji, decyzją o udzieleniu dotacji lub zamówieniem dotyczącym finansowania przez Unię.

    Nie naruszając przepisów akapitu pierwszego i drugiego, w umowach o współpracy z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi, umowach o udzielenie dotacji, decyzjach o udzieleniu dotacji i zamówieniach wynikających z wdrożenia niniejszej decyzji wyraźnie upoważnia się Komisję, Trybunał Obrachunkowy i OLAF do prowadzenia audytów, kontroli i inspekcji na miejscu.

    Artykuł 7

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.

    Artykuł 8

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK

    CEL NAUKOWO-TECHNICZNY DODATKOWEGO PROGRAMU BADAWCZEGO NA RZECZ PROJEKTU ITER, JEGO UZASADNIENIE ORAZ DZIAŁANIA W JEGO RAMACH

    Cel naukowo-techniczny

    Celem dodatkowego programu badawczego na rzecz projektu ITER jest realizacja tego projektu jako najważniejszy krok w kierunku budowy prototypowych reaktorów dla bezpiecznych, trwałych, przyjaznych dla środowiska i ekonomicznie opłacalnych elektrowni termojądrowych.

    Pierwszym priorytetem strategii na rzecz osiągnięcia tego celu jest budowa ITER (dużej instalacji eksperymentalnej, dzięki której zostanie wykazana naukowa i techniczna wykonalność wytwarzania energii dzięki syntezie jądrowej), a następnie budowa demonstracyjnej elektrowni termojądrowej.

    Uzasadnienie

    Synteza jądrowa może w znaczący sposób przyczynić się do urzeczywistnienia za kilkadziesiąt lat zrównoważonego i pewnego zaopatrzenia Unii w energię. Sukces tych prac zapewniłby źródło bezpiecznej, zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska energii.

    Międzynarodowy wymiar działań badawczo-rozwojowych w zakresie syntezy jądrowej znalazł wyraz w umowie powołującej Międzynarodową Organizację Energii Termojądrowej na rzecz realizacji projektu ITER oraz w umowie między rządem Japonii a Euratomem dotyczącej szeroko zakrojonej koncepcji w dziedzinie badań nad energią termojądrową, które stanowią uzupełnienie działań w ramach ITER.

    Działania

    Dodatkowy program badawczy na rzecz projektu ITER stanowić będzie wkład Euratomu w działania Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej (Fusion for Energy), zgodnie z decyzją Rady z dnia 27 marca 2007 r. (2007/198/Euratom).

    W latach 2014-2018 Fusion for Energy podejmować będzie następujące działania:

    a) wnosić wkład Euratomu na rzecz Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej ITER, w tym realizować działania badawczo-rozwojowe niezbędne dla opracowania podstaw nabycia komponentów ITER i nabycia modułów testowych płaszcza ITER;

    b) wnosić wkład Euratomu na rzecz realizowanych wspólnie z Japonią działań w ramach szeroko zakrojonej koncepcji;

    c) w razie konieczności realizować inne działania mające na celu przygotowanie podstaw projektowania reaktora demonstracyjnego wraz z instalacjami towarzyszącymi.

    Dodatkowy program badawczy na rzecz projektu ITER obejmuje również funkcjonowanie Fusion for Energy, kierowanie nim oraz zapewnienie mu pracowników, a także ogólne wsparcie techniczno-administracyjne.

    Rada zarządzająca Fusion for Energy przyjmować będzie co roku szczegółowy program prac w ramach realizacji powyższych działań.

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1.           STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

                  1.1.    Tytuł wniosku/inicjatywy

                  1.2.    Dziedzina(-y) polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

                  1.3.    Charakter wniosku/inicjatywy

                  1.4.    Cel/cele

                  1.5.    Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

                  1.6.    Czas trwania działania i jego wpływu finansowego

                  1.7.    Przewidywany(-e) tryb(-y) zarządzania

    2.           ŚRODKI ZARZĄDZANIA

                  2.1.    Zasady nadzoru i sprawozdawczości

                  2.2.    System zarządzania i kontroli

                  2.3.    Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

    3.           SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

                  3.1.    Dział(y) wieloletnich ram finansowych i pozycja(pozycje) wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

                  3.2.    Szacunkowy wpływ na wydatki

                  3.2.1. Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

                  3.2.2. Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

                  3.2.3. Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

                  3.2.4. Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

                  3.2.5. Udział osób trzecich w finansowaniu

                  3.3.    Szacunkowy wpływ na dochody

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1. STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY 1.1. Tytuł wniosku/inicjatywy

    Decyzja Rady w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na potrzeby projektu ITER (2014-2018)

    1.2. Dziedzina(-y) polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa[16]

    - XX XX ITER

    1.3. Charakter wniosku/inicjatywy

    ¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania

    ¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego/działania przygotowawczego[17]

    ý Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania

    ¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania

    1.4. Cele 1.4.1. Wieloletni(e) cel(e) strategiczny(-e) Komisji wskazany(-e) we wniosku/inicjatywie

    Ogólnym celem dodatkowego programu badawczego na potrzeby projektu ITER („Programu”) jest wkład w długoterminową dekarbonizację systemu energetycznego w sposób bezpieczny i wydajny. Program przyczyni się do realizacji strategii „Europa 2020” oraz inicjatywy przewodniej „Unia innowacji” poprzez wspieranie uczestnictwa europejskich branży zaawansowanych technologii w zamówieniach na rzecz Fusion for Energy (F4E), co pozwoli im uzyskać nowe umiejętności i zdolności produkcyjne.

    1.4.2. Cel(e) szczegółowy(-e) i działanie(-a) ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa w odniesieniu do działań pośrednich

    Wnoszenie wkładu Euratomu na rzecz Organizacji ITER z przeznaczeniem na budowę, obsługę i eksploatację obiektów ITER oraz na związane z ITER działania.

    Działanie(-a) ABM/ABB, którego(-ych) dotyczy wniosek/inicjatywa:

    1.4.3. Cel(e) szczegółowy(-e) i działanie(-a) ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa w odniesieniu do działań bezpośrednich JRC

    Brak

    1.4.4. Oczekiwany(-e) wynik(i) i wpływ

    Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.

    Dodatkowy program badawczy umożliwi Europie wniesienie swojego wkładu w budowę instalacji ITER w ramach międzynarodowej współpracy. Ponieważ europejski wkład w ten projekt jest największy (45 % kosztów budowy), również skutki realizacji Programu będą największe właśnie w Europie. Skutki te będą zarówno krótkoterminowe (korzyści dla konkurencyjności przemysłu europejskiego), jak i długoterminowe (wiodąca rola Europy w komercyjnym wykorzystaniu energii syntezy termojądrowej).

    Ze względu na charakter działań związanych z ITER (nabywanie zaawansowanych technologicznie komponentów lub budynków), które wymagają udziału ze strony branż budownictwa lądowego, budowy maszyn, elektrotechniki i techniki jądrowej, współpracujących w bezprecedensowych warunkach., projekt już teraz przynosi korzyści dla konkurencyjności przemysłu i tworzenia miejsc pracy. Ponad trzy czwarte łącznego wkładu Wspólnoty na rzecz ITER trafi do przedsiębiorstw prywatnych w postaci zamówień. Bezpośrednio w następstwie działań związanych z ITER powstanie w Europie wiele miejsc pracy, ponieważ znaczna część wydatków przeznaczona jest na prace badawczo-rozwojowe i inżynieryjne, które są bardziej pracochłonne niż zwykła produkcja.

    W dłuższej perspektywie ITER stanowi dla europejskich branży zaawansowanych technologii i przedsiębiorstw budowlanych wyjątkową okazję do uzyskania przewagi konkurencyjnej na skalę światową i do objęcia wiodącej roli w projektowaniu elektrowni termojądrowych pierwszej generacji oraz w późniejszej budowie obiektów zawodowych tego typu.

    1.4.5. Wskaźniki wyników i wpływu

    Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

    Wskaźnikiem umożliwiającym pomiar postępów w realizacji europejskiego wkładu na rzecz ITER będzie realizacja głównych etapów przez Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie F4E, którego zadaniem jest nabywanie komponentów i wnoszenie ich w postaci aportu na rzecz ITER podczas etapu budowy.

    W opracowanym planie realizacji projektu F4E określiło główne etapy obejmujące całą prowadzoną przez nie działalność zamówieniową w ramach budowy obiektów ITER. Harmonogram realizacji głównych etapów określono w planie ogólnym i w rocznym programie prac F4E, a informacje o postępach przekazywane są w postaci regularnych sprawozdań składanych organowi zarządzającemu (radzie zarządzającej) i Radzie UE.

    1.5. Uzasadnienie wniosku/inicjatywy 1.5.1. Potrzeba(-y), która(-e) ma(-ją) zostać zaspokojona(-e) w perspektywie krótko- lub długoterminowej

    W komunikacie z dnia 29 czerwca 2011 r. zatytułowanym „Budżet z perspektywy «Europy 2020»” Komisja zaproponowała, aby po roku 2013 finansowanie wkładu UE na rzecz projektu ITER miało miejsce poza wieloletnimi ramami finansowymi. Niniejszy dodatkowy program badawczy stanowić będzie realizację tej propozycji.

    1.5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

    Związane z takim projektem jak ITER ryzyko i koszty oraz jego długofalowy charakter stawiają jego realizację poza zasięgiem poszczególnych państw członkowskich, a nawet całej UE. Uznano zatem, że jego podjęcie wymaga ustanowienia ram międzynarodowych. W ramach udziału w tym międzynarodowym przedsięwzięciu podjęcie działań na poziomie europejskim pozwala na podział ryzyka oraz zapewnia zakres i efekt skali, jakie inaczej byłyby nieosiągalne.

    1.5.3. Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

    W ramach projektu badawczego o nazwie Joint European Torus (JET) wykazano, że budowa i eksploatacja dużej infrastruktury badawczej w dziedzinie energii termojądrowej koordynowana przez Euratom stanowi rozwiązanie wydajne i umożliwia osiągnięcie maksymalnych korzyści naukowych i przemysłowych. Jednak bezprecedensowa skala przedsięwzięcia związanego z budową ITER wymaga współpracy na poziomie międzynarodowym, dla której próżno szukać przykładów w przeszłości.

    1.5.4. Spójność z ewentualnymi innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

    Program doprowadzi do powstania synergii z działaniami w dziedzinie badań nad syntezą termojądrową, a w przyszłości z programem badawczym Euratom uzupełniającym „Horyzont 2020” (2014-2018), oraz będzie je uzupełniał. W szczególności działania, które mają zostać podjęte w jego ramach, wniosą istotny wkład naukowy w budowę i eksploatację instalacji ITER, a także stanowią ważne środki ograniczania ryzyka. Ważny wkład w działania w ramach Programu stanowić będą również wyniki badań w dziedzinie syntezy termojądrowej prowadzonych w programie ramowym Euratomu na lata 2012-2013.

    1.6. Czas trwania działania i jego wpływu finansowego

    ý Wniosek/inicjatywa o określonym czasie trwania

    – ý  Czas trwania wniosku/inicjatywy: od 1.1.2014 do 31.12.2018

    – ý  Wpływ finansowy od 2014 r. do 2026 r.

    ¨ Wniosek/inicjatywa o nieokreślonym czasie trwania

    – Wprowadzenie w życie z okresem rozruchu od RRRR r. do RRRR r.,

    – po którym następuje faza operacyjna.

    1.7. Przewidywany(-e) tryb(y) zarządzania[18]

    ý Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane przez Komisję

    ý Pośrednie zarządzanie scentralizowane poprzez przekazanie zadań wykonawczych:

    – ¨  agencjom wykonawczym

    – ý  organom utworzonym przez Wspólnoty[19]

    – ¨  krajowym organom publicznym/organom mającym obowiązek świadczenia usługi publicznej

    – ¨  osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej, określonym we właściwym prawnym akcie podstawowym w rozumieniu art. 49 rozporządzenia finansowego

    ¨ Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi

    ¨ Zarządzanie zdecentralizowane z państwami trzecimi

    ¨ Zarządzanie wspólne z organizacjami międzynarodowymi (należy wyszczególnić)

    W przypadku wskazania więcej niż jednego trybu, należy podać dodatkowe informacje w części „Uwagi”.

    Uwagi:

    Zarządzanie realizowane będzie przez służby Komisji oraz przez Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej („Fusion for Energy” – F4E). Komisja reprezentuje Euratom w organach wysokiego szczebla zarówno Organizacji ITER, jak i F4E.

    2. ŚRODKI ZARZĄDZANIA

    Program realizowany będzie poprzez F4E, które przekazywać będzie wkład Euratomu na rzecz projektu ITER oraz wkład Euratomu na rzecz innych działań związanych z ITER, np. działań w ramach szeroko zakrojonej koncepcji realizowanych wspólnie z Japonią.

    Komisja uczestniczy w organach decyzyjnych F4E i Organizacji ITER.

    Na szczeblu międzynarodowym Komisja reprezentuje Euratom w organach decyzyjnych Organizacji ITER i Rady ITER oraz uczestniczy w pracach Naukowo-Technicznego Komitetu Doradczego i Komitetu Doradczego ds. Zarządzania Rady ITER.

    Jeśli chodzi o zarządzanie F4E i kierowanie nim, Komisja jest członkiem Fusion for Energy i w imieniu Euratomu jest obecna w organach zarządzających tego wspólnego przedsięwzięcia, tj. w radzie zarządzającej, komitecie wykonawczym, technicznym panelu doradczym, komitecie administracyjno-finansowym oraz tzw. „Biurze”.

    2.1. Zasady nadzoru i sprawozdawczości

    Wprowadzony został system monitorowania w celu zapewnienia najwyższej jakości wyników i najwydajniejszego wykorzystania zasobów. Monitorowanie i sprawozdawczość oparte są na stosowanych przez F4E i Organizację ITER zasadach zarządzania i sprawozdawczości, które wymagają, aby wszystkie ważne dokumenty były zatwierdzane przez organy zarządzające. Poprzez te organy Komisja śledzi i weryfikuje dokumenty dotyczące działań w ramach realizacji projektu ITER, w tym programy prac, roczne sprawozdanie z działalności, plany realizacji projektu, preliminarze zasobów, plany polityki kadrowej, budżety, rachunki itp.

    F4E opracowuje proces zarządzania projektem i sprawozdawczości, w którym w pełni uwzględnione zostaną poszczególne aspekty systemu sprawozdawczości na potrzeby rady zarządzającej.

    Zgodnie z konkluzjami Rady z dnia 12 lipca 2010 r. (projekt 11902/10 RECH 255 ATO 38 BUDGET 45; przyjęcie 11821/10 ADD 1) F4E co roku składa Radzie sprawozdania z postępów osiąganych w realizacji planu oszczędności i ograniczania kosztów, jak również z funkcjonowania wspólnego przedsięwzięcia i projektu ITER oraz zarządzania nimi, w tym z realizacji zaplanowanych działań w ramach jego rocznego budżetu.

    W następstwie tych konkluzji Rady Fusion for Energy powołało niezależnego eksperta, który na podstawie przedstawionych sprawozdań dokona oceny postępów w realizacji projektu i raz do roku przedstawi swoją opinię Radzie Zarządzającej Fusion for Energy i Radzie ds. Konkurencyjności.

    Ponadto F4E oraz Komisja podpisały porozumienie administracyjne, w którym określono tryb i warunki przekazywania przez Komisję wkładu finansowego Wspólnoty na rzecz F4E.

    2.2. System zarządzania i kontroli

    Komisja uczestniczy w organach decyzyjnych Organizacji ITER oraz w organach zarządzających F4E.

    Na poziomie Komisji służby Dyrekcji Generalnej odpowiedzialnej za wspólne przedsięwzięcie będą śledzić i weryfikować wszystkie inicjatywy niezbędne do efektywnej realizacji projektu ITER, zwłaszcza inicjatywy o charakterze finansowym.

    Ponadto od 2012 r. Służba Audytu Wewnętrznego (IAS) Komisji pełnić będzie funkcję audytora wewnętrznego F4E w trybie uzgodnionym pomiędzy Dyrekcją Generalną IAS a F4E.

    Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) posiada wobec F4E i jego personelu takie same uprawnienia, jak wobec departamentów Komisji.

    Jeśli chodzi o zarządzanie Fusion for Energy, pod koniec maja 2011 r. Rada Zarządzająca F4E przyjęła z inicjatywy Komisji pakiet środków mających na celu ulepszenie zarządzania F4E i kierowania nim. Środki te obejmowały powołanie komitetu administracyjno-finansowego, którego zadaniem jest przedstawianie Radzie Zarządzającej uwag i zaleceń w sprawach administracyjno-finansowych, utworzenie tzw. „Biura”, którego zadaniem jest przygotowywanie pracy i decyzji Rady Zarządzającej, oraz weryfikację roli komitetu wykonawczego, który skoncentruje się na działalności związanej z zamówieniami na rzecz F4E.

    Ponadto nowomianowany dyrektor wprowadził z dniem 1 stycznia 2011 r. nową strukturę organizacyjną, która jest bardziej nastawiona na realizację projektów i dysponuje solidną obsługą finansową.

    Regulamin finansowy F4E jest podobny do rozporządzenia finansowego Komisji i obejmuje procedury udzielania zamówień publicznych odpowiadające standardom uznanym przez Komisję. Zgodnie z regulaminem finansowym F4E udzielane przez nie zamówienia zawierają niezbędne zapisy dotyczące nadzoru nad wykorzystaniem środków budżetowych F4E oraz kontroli wykorzystania tych środków. Na podstawie opinii Trybunału Obrachunkowego F4E wprowadziło zmiany w swoim regulaminie finansowym, celem uwzględnienia najważniejszych zaleceń Trybunału.

    F4E jest odpowiedzialne przez swoją Radą Zarządzającą i przed Parlamentem Europejskim, który na podstawie zalecenia Rady udziela dorocznego absolutorium budżetowego. Ponadto dwa razy do roku w F4E jest przeprowadzana kontrola przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, który w ramach dorocznego absolutorium przedstawia sprawozdanie Komisji, Radzie i Parlamentowi. W zakresie działań realizowanych przez F4E i ITER na zasadzie zarządzania wspólnego (np. wspólne zamówienia) Komisja będzie nadal pilnować, aby stosowane przez partnerów procedury rachunkowości, kontroli wewnętrznej, audytu i zamówień publicznych były zgodne z przepisami i standardami UE. Uwzględnia się zalecenia wydane przez Trybunał Obrachunkowy w następstwie wcześniejszych kontroli.

    2.2.1. Ramy kontroli wewnętrznej

    Ramy kontroli wewnętrznej opierają się na:

    1. przyjętych przez Komisję standardach kontroli wewnętrznej, stosowanych przez Dyrekcję Generalną odpowiedzialną za projekt ITER przy podejmowaniu wszelkich decyzji dotyczących F4E, zwłaszcza decyzji o charakterze finansowym;

    2. standardach kontroli wewnętrznej wprowadzanych przez F4E w celu prowadzenia systematycznego nadzoru i kontroli wprowadzania w życie zaleceń będących jego następstwem. Oddelegowani pracownicy Komisji zapewniają F4E wsparcie we wdrożeniu planu działań na rzecz kontroli wewnętrznej, przygotowaniu list kontrolnych, wdrożeniu mechanizmów regularnego nadzoru i zarządzaniu budżetem;

    3. przeprowadzanej przez Komisję ocenie technicznych, finansowych i politycznych aspektów działalności F4E i ITER na każdym etapie realizacji projektu;

    4. kontrolach ex-ante dotyczących zamówień i kontrolach ex-post. Ryzyko podlega regularnej ocenie, zaś postępy w realizacji prac i zużyciu zasobów są regularnie monitorowane, na podstawie zdefiniowanych celów i wskaźników.

    2.2.2.     Spodziewany poziom ryzyka niezgodności

    Ze względu na swój charakter działalność F4E wiąże się nierozerwalnie z ryzykiem finansowym (duże i złożone zamówienia na aktywa rzeczowe, obarczone wysokim ryzykiem technicznym). Wprowadzono środki mające na celu monitorowanie i lepszą kontrolę funkcjonowania F4E, a jego restrukturyzacja powinna również przyczynić się do poprawy sytuacji.

    Komisja będzie nadal rozpoznawać zagrożenia związane z realizacją tego projektu, zwłaszcza pod względem finansowym, i podejmować będzie najbardziej odpowiednie środki zarządzania ryzykiem i jego ograniczania.

    2.3.        Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

    Dyrekcja Generalna Komisji odpowiedzialna za realizację projektu ITER i jego budżet jest zdecydowana zwalczać nadużycia finansowe na wszystkich etapach realizacji projektu zgodnie z przyjętą przez Komisję strategią zwalczania nadużyć finansowych (COM(2011)376 z dnia 24 czerwca 2011 r.).

    Od strony administracyjnej za monitorowanie zamówień, dotacji i związanych z nimi płatności odpowiedzialne jest F4E. Komisja i F4E zwracają szczególną uwagę na kwestię ograniczenia kosztów.

    Komisja i wspólne przedsięwzięcie biorą pod uwagę interesy finansowe Unii Europejskiej, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich oraz z art. 53 lit. a) rozporządzenia finansowego.

    Komisja i wspólne przedsięwzięcie przyjmują odpowiednie środki zapewniające, w trakcie realizacji działań finansowanych na podstawie niniejszej decyzji, ochronę interesów finansowych Unii przez stosowanie środków zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, przez skuteczne kontrole oraz, w razie wykrycia nieprawidłowości, przez odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych a także, w stosownych przypadkach, przez skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary.

    Fusion for Energy rozpoczęło opracowywanie strategii audytu ex-post, która ma zostać wdrożona w 2012 r. Strategia ta stanowić będzie podstawowy instrument służący ocenie zgodności z prawem i prawidłowości transakcji.

    Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) posiada wobec F4E i jego personelu takie same uprawnienia, jak wobec departamentów Komisji.

    OLAF może przeprowadzać kontrole i inspekcje na miejscu u podmiotów gospodarczych, których bezpośrednio lub pośrednio dotyczy finansowanie UE, zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r., w celu ustalenia, czy miały miejsce nadużycie finansowe, korupcja lub jakiekolwiek inne nielegalne działanie w związku z umową o udzielenie dotacji, decyzją o udzieleniu dotacji lub zamówieniem dotyczącym finansowania przez Unię.

    3.           SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

    3.1.        Dział(y) wieloletnich ram finansowych i pozycja(pozycje) wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

    · Istniejące pozycje w budżecie

    Według działów wieloletnich ram finansowych i pozycji w budżecie

    Dział wieloletnich ram finansowych: || Pozycja w budżecie || Rodzaj środków || Wkład

    Numer: 08 01 xx || Zróżnicowane /niezróżnicowane([20]) || państw EFTA[21] || krajów kandydujących[22] || państw trzecich || w rozumieniu art. 18 ust. 1 lit. aa) rozporządzenia finansowego

    Poza MFF || 08 01 04 40 Fusion For Energy || Niezróżnicowane || NIE || NIE || TAK || TAK

    · Nowe pozycje w budżecie, o których utworzenie się wnioskuje

    Według działów wieloletnich ram finansowych i pozycji w budżecie

    Dział wieloletnich ram finansowych || Pozycja w budżecie || Rodzaj środków || Wkład

    Poza wieloletnimi ramami finansowymi || Zróżnicowane /niezróżnicowane || państw EFTA || krajów kandydujących || państw trzecich || w rozumieniu art. 18 ust. 1 lit. aa) rozporządzenia finansowego

    H1/poza MFF || 08 01 XX 01 Wydatki związane z personelem* 08 01 XX 02 Wydatki związane z personelem zewnętrznym* 08 01 XX 03 Inne wydatki na zarządzanie* 08 06 01 xx Wydatki związane z ITER || Zróżnicowane /niezróżnicowane || NIE || NIE || TAK || TAK

    *- Numery pozycji w budżecie zostaną sprecyzowane w późniejszym terminie.

    3.2.        Szacunkowy wpływ na wydatki

    3.2.1.     Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

    W cenach bieżących – w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || || Poza wieloletnimi ramami finansowymi

    || || || Rok 2014[23] || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || Rok 2018 || >2018 || OGÓŁEM ||

    Ÿ Środki operacyjne poza MFF || || || || || || || ||

    Numer pozycji w budżecie 08 06 01 xx ITER || Środki na zobowiązania || (1) || 897,230 || 631,578 || 285,383 || 282,081 || 253,262 || - || 2 349,534 ||

    Środki na płatności || (2) || 107,000 || 306,140 || 405,263 || 304,368 || 353,455 || 873,308 || 2 349,534 ||

    ||

    Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na program ITER[24] || || || || || || || ||

    Numer pozycji w budżecie 08 01 04 40 Personel F4E || || (3) || 43,000 || 43,860 || 44,737 || 45,632 || 46,545 || - || 223,774 ||

    OGÓŁEM środki poza MFF || Środki na zobowiązania || =1+1a +3 || 940,230 || 675,438 || 330,120 || 327,713 || 299,807 || || 2 573,308 ||

    Środki na płatności || =2+2a +3 || 150,000 || 350,000 || 450,000 || 350,000 || 400,000 || 873,308 || 2 573,308 ||

    || || Dział 1

    Dyrekcja Generalna: || || || Rok 2014[25] || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || Rok 2018 || >2018 || OGÓŁEM

    Ÿ Środki operacyjne || || || || || || ||

    Numer pozycji w budżecie || Środki na zobowiązania || (1) || || || || || || ||

    Środki na płatności || (2) || || || || || || ||

    Numer pozycji w budżecie || Środki na zobowiązania || (1a) || || || || || || ||

    Środki na płatności || (2a) || || || || || || ||

    Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne[26] || || || || || || ||

    Numer pozycji w budżecie 08 01 XX 01 08 01 XX 02 08 01 XX 03 || || (3) || 6,350 0,960 2,559 || 6,477 0,979 2,610 || 6,606 0,999 2,662 || 6,738 1,019 2,715 || 6,874 1,039 2,769 || || 33,045 4,996 13,315

    OGÓŁEM środki na || Środki na zobowiązania || =1+1a +3 || 9,869 || 10,066 || 10,267 || 10,472 || 10,682 || || 51,356

    Środki na płatności || =2+2a +3 || 9,869 || 10,066 || 10,267 || 10,472 || 10,682 || || 51,356

    Ÿ OGÓŁEM środki operacyjne || Środki na zobowiązania || (4) || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || || 0

    Środki na płatności || (5) || || || || || || ||

    Ÿ OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne || (6) || || || || || || ||

    OGÓŁEM środki na DZIAŁ 1 a wieloletnich ram finansowych || Środki na zobowiązania || || || || || || || ||

    Środki na płatności || || || || || || || ||

    Jeżeli wpływ wniosku/inicjatywy nie ogranicza się do jednego działu: n.d.

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || || || Rok 2014[27] || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || Rok 2018 || >2018 || OGÓŁEM

    OGÓŁEM środki na DZIAŁ 1 / POZA MFF || Środki na zobowiązania || 950,099 || 685,504 || 340,387 || 338,185 || 310,489 || || 2 624,664

    Środki na płatności || 159,869 || 360,066 || 460,267 || 360,472 || 410,682 || 873,308 || 2 624,664

    3.2.2.     Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

    – ý  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

    Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Określić cele i realizacje ò || || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2017+2018 || 2019 || 2020 || OGÓŁEM

    REALIZACJA

    Rodzaj[28] || Średni koszt || Liczba || Koszt || Liczba || Koszt || Liczba || Koszt || Liczba || Koszt || Liczba || Koszt || Liczba || Koszt || Liczba || Koszt || Liczba całkowita || Koszt całkowity

    CEL SZCZEGÓŁOWY nr 1[29]… || || || || || || || || || || || || || || || ||

    - Realizacja* || || || 1 || 897,230 || 1 || 631,578 || 1 || 285,383 || 1 || 282,081 || 1 || 253,262 || || || || || 5 || 2 349,534

    Cel szczegółowy nr 1 – suma cząstkowa || || || || || || || || || || || || || || || ||

    KOSZT OGÓŁEM || 1 || 897,230 || 1 || 631,578 || 1 || 285,383 || 1 || 282,081 || 1 || 253,262 || || || || || 5 || 2 349,534

    * Realizacją projektu ITER będzie roczne sprawozdanie z działalności przedstawiane przez F4E (agencja w Barcelonie), zawierające opis postępów w realizacji projektu.

    3.2.3.     Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

    3.2.3.1.  Streszczenie

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

    – ý  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || Rok 2014[30] || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || Rok 2018 || OGÓŁEM

    DZIAŁ 1 wieloletnich ram finansowych || || || || || ||

    Zasoby ludzkie przeznaczone na realizację programu || 7,310 || 7,456 || 7,605 || 7,757 || 7,913 || 38,041

    Pozostałe wydatki administracyjne || 2,559 || 2,610 || 2,662 || 2,715 || 2,769 || 13,315

    DZIAŁ 1 wieloletnich ram finansowych – suma cząstkowa || 9,869 || 10,066 || 10,267 || 10,472 || 10,682 || 51,356

    Poza MFF || || || || || ||

    Zasoby ludzkie || 33,996 || 34,676 || 35,369 || 36,077 || 36,798 || 176,916

    Pozostałe wydatki administracyjne* || 9,004 || 9,184 || 9,368 || 9,555 || 9,747 || 46,858

    || || || || || ||

    * wartości szacunkowe

    OGÓŁEM || 52,869 || 53,926 || 55,004 || 56,104 || 57,227 || 275,130

    3.2.3.2.  Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

    – ýWniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

    Wartości szacunkowe należy wyrazić w pełnych kwotach (lub najwyżej z dokładnością do jednego miejsca po przecinku)

    || Rok 2014[31] || Rok 2015 || Rok 2016 || Rok 2017 || Rok 2018 || OGÓŁEM

    || Ÿ Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony) dla projektu ITER, które uwzględnia się w szczególnym planie zatrudnienia dla ITER w dziale 1

    w centrali || 50 || 50 || 50 || 50 || 50 || 50

    || || || || || ||

    || || || || || ||

    || || || || || ||

    || Ÿ Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy)[32] dla projektu ITER, przewidziany w dziale 1 ||

    CA, INT, END || 15 || 15 || 15 || 15 || 15 || 15

    || || || || || ||

    08 01 04 40[33] || - w centrali[34] || || || || || ||

    - (wspólne przedsięwzięcie ITER-F4E (Barcelona) (*) || 422 || 422 || 422 || 422 || 422 || 422

    XX 01 05 02 (AC, INT, END – pośrednie badania naukowe) || || || || || ||

    10 01 05 02 (CA, INT, END – bezpośrednie badania naukowe) || || || || || ||

    Inna pozycja w budżecie (określić) || || || || || ||

    OGÓŁEM || 487 || 487 || 487 || 487 || 487 || 487

    XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie

    Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG RTD już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

    Koszty administracyjne (w tym koszty związane z personelem) realizacji programu ITER (poza dotacją operacyjną na rzecz Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER (F4E)) powinny odpowiadać środkom operacyjnym przeznaczonym na sam program ITER.

    (*) 422 ekwiwalenty pełnego czasu pracy finansowane w budżecie na 2012 r. w pozycjach 08.01 04 40.

    Opis zadań do wykonania:

    Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony || Personel zatrudniony w centrali jest odpowiedzialny za określanie i monitorowanie wykonania zadań agencji wewnętrznej z siedzibą w Barcelonie (F4E) oraz projektu ITER, w ramach którego Komisja reprezentuje europejskich partnerów. Personel agencji wewnętrznej z siedzibą w Barcelonie (F4E) jest odpowiedzialny za europejski wkład w postępowania zamówieniowe, przyznawanie zamówień i finansową realizację planu prac Międzynarodowej Organizacji ITER, zgodnie z decyzją Rady 2007/198/Euratom z dnia 27 marca 2007 r.

    Personel zewnętrzny

    3.2.4.     Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

    – ¨  Wniosek/inicjatywa jest zgodny(-a) z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi.

    – ¨  Wniosek/inicjatywa wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w wieloletnich ramach finansowych.

    Należy wyjaśnić, na czym ma polegać przeprogramowanie, określając pozycje w budżecie, których ma ono dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

    – ¨  Wniosek/inicjatywa wymaga zastosowania instrumentu elastyczności lub zmiany wieloletnich ram finansowych[35].

    Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając pozycje w budżecie, których ma on dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

    3.2.5.     Udział osób trzecich w finansowaniu

    – Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

    – ý Wniosek/inicjatywa przewiduje współfinansowanie szacowane zgodnie z poniższym*:

    Środki w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || Rok N || Rok N+1 || Rok N+2 || Rok N+3 || wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6) || Ogółem

    Określić organ współfinansujący || || || || || || || ||

    OGÓŁEM środki objęte współfinansowaniem || || || || || || || ||

    * - Program może uzyskać nieznane na chwilę obecną wkłady państw trzecich (na podstawie umowy o współpracę zawartej pomiędzy państwami trzecimi a Euratomem).

    3.3.        Szacunkowy wpływ na dochody

    – ¨  Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

    – ý  Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:

    ¨         wpływ na zasoby własne

    ý         wpływ na dochody różne

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Pozycja w budżecie dotycząca dochodów || Środki zapisane w budżecie na bieżący rok budżetowy || Wpływ wniosku/inicjatywy[36]

    Rok N || Rok N+1 || Rok N+2 || Rok N+3 || wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

    Artykuł XXXX || || || || || || || ||

    W przypadku wpływu na dochody różne, należy wskazać pozycję(-e) wydatków w budżecie, którą(-e) ten wpływ obejmie.

    08 01 04 40, 08 06 01 Należy określić metodę obliczania wpływu na dochody.

    Program finansowany będzie wkładami państw członkowskich w wysokości ustalonej na podstawie stawki poboru stosowanej do dochodu narodowego brutto (DNB) poszczególnych państw członkowskich, określonej na potrzeby obliczania wysokości składki na poczet zasobów własnych opartych na DNB do budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Wkłady te wnosi się do budżetu ogólnego Unii Europejskiej i uznaje za zewnętrzne dochody przeznaczone na określony cel na potrzeby Programu zgodnie z art. 18 rozporządzenia (UE) nr XX/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady [nowe rozporządzenie finansowe] mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

    [1]               ang. „International Thermonuclear Experimental Reactor” – międzynarodowy eksperymentalny reaktor termojądrowy

    [2]           Dz.U. L 358 z 16.12.2006, s. 62.

    [3]               Dz.U. L 246 z 21.9.2007, s. 34.

    [4]               Dz.U. L 90 z 30.3.2007, s. 58.

    [5]               COM(2011) 500 wersja ostateczna z 29.6.2011.

    [6]               COM(2011) 48.

    [7]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [8]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [9]               Dz.U. L 358 z 16.12.2006, s. 62.

    [10]             Dz.U. L 90 z 30.3.2007, s. 58.

    [11]             Dz.U. L 246 z 21.9.2007, s. 34.

    [12]             Dz.U. L 139 z 14.6.2006, s. 1.

    [13]             COM(2011) 500 wersja ostateczna.

    [14]             Dz.U. L

    [15]             Decyzja Rady 2007/198/Euratom z dnia 27 marca 2007 r. powołująca Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz przyznająca mu określone korzyści.

    [16]             ABM: Activity Based Management: zarządzanie kosztami działań – ABB: Activity Based Budgeting: budżet zadaniowy.

    [17]             O którym mowa w art. 49 ust. 6 lit. a) lub b) rozporządzenia finansowego.

    [18]             Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na następującej stronie: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

    [19]             O których mowa w art. 185 rozporządzenia finansowego.

    [20]             Środki zróżnicowane/ środki niezróżnicowane

    [21]             EFTA: Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu

    [22]             Kraje kandydujące oraz w stosownych przypadkach potencjalne kraje kandydujące Bałkanów Zachodnich.

    [23]             Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.

    [24]             Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne pozycje „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.

    [25]             Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.

    [26]             Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne pozycje „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.

    [27]             Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.

    [28]             Realizacje odnoszą się do produktów i usług, które zostaną zapewnione (np. liczba sfinansowanych wymian studentów, liczba kilometrów zbudowanych dróg itp.).

    [29]             Zgodnie z opisem w pkt 1.4.2 „Cel(e) szczegółowy(-e) …”

    [30]             Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.

    [31]             Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.

    [32]             AC = pracownik kontraktowy; INT = pracownik tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert; AL = członek personelu miejscowego; END = oddelegowany ekspert krajowy;

    [33]             W ramach pułapu na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne pozycje „BA”).

    [34]             Przede wszystkim fundusze strukturalne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejski Fundusz Rybacki.

    [35]             Zob. pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.

    [36]             W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty celne, opłaty wyrównawcze od cukru) należy wskazać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25 % na poczet kosztów poboru.

    Top