EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0777

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Program prac Komisji na rok 2012 Odnowa Europy

/* KOM/2011/0777 wersja ostateczna */

Bruksela, dnia 15.11.2011

KOM(2011) 777 wersja ostateczna

VOL. 1/2

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

Program prac Komisji na rok 2012

Odnowa Europy


1.Wprowadzenie

Unia Europejska stoi wobec największego dla obecnej generacji wyzwania. Wyzwania natury gospodarczej, dotyczącego rodzin, przedsiębiorstw i społeczności całej Europy, ale także wyzwania natury politycznej: UE musi bowiem wykazać, że potrafi stanąć na wysokości zadania. Unia Europejska może i powinna zmienić sposób, w jaki Europejczycy stawiają czoła obecnemu kryzysowi.

Tak brzmiało przesłanie orędzia o stanie Unii z września 2011 r. 1 . Przemowa oraz towarzysząca jej debata w Parlamencie Europejskim potwierdziły, że istnieje szeroki konsensus co do tego, że nadrzędnym priorytetem UE powinno być wspieranie trwałego ożywienia gospodarczego sprzyjającego tworzeniu nowych miejsc pracy. Rozwój unikalnego modelu społecznego UE jest możliwy jedynie poprzez przywrócenie wzrostu gospodarczego i zaufania. Powodzenie naszych zamierzeń zależy jednak od aktywnego partnerstwa między instytucjami unijnymi oraz na szczeblu krajowym; w tym celu musimy działać jak prawdziwa Unia i współpracować w oparciu o wspólnotową metodę podejmowania decyzji, będącą podstawą owej prawdziwej Unii. Obecny kryzys udowodnił po raz kolejny, że spełnienie tych warunków pozwala nam zdobyć się na niezbędną determinację i elastyczność.

Komisja odpowiada na istniejące imperatywy w rożny sposób. Wiele swoich zasobów wykorzystuje do stanowczego wdrażania decyzji już podjętych – jej obowiązki obejmują tradycyjne zadania, takie jak zapewnienie pełnego wdrożenia unijnego prawa w całej UE, administrowanie unijnym budżetem, bezpośrednio bądź też poprzez zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi, oraz zupełnie nowe obowiązki, które wynikają bezpośrednio z reakcji Komisji na obecny kryzys. W wielu przypadkach niniejszy program działania ma bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy: istnieją bowiem różnice pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie wdrożenia kluczowych inicjatyw ustawodawczych, które – mimo iż są konieczne dla sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku – nie zostały jeszcze zrealizowane.

Komisja przedłożyła niedawno kompletnie nowy program przewidujący większy nadzór polityki budżetowej i gospodarczej państw członkowskich, w szczególności państw strefy euro, zasadniczą zmianę kształtu nadzoru i regulacji sektora finansowego oraz działania mające na celu zapewnienie natychmiastowych korzyści z polityki strukturalnej UE. Niedawne przyjęcie pakietu na rzecz zwiększenia skali zarządzania gospodarczego (pakiet sześciu wniosków ustawodawczych) powoduje, że Komisja ma teraz nowe ważne zadanie.

Realizacja wszystkich tych nowych polityk będzie wymagać znacznych zmian w sposobie pracy Komisji. Będzie wymagać przesunięcia zasobów oraz jeszcze ściślejszej współpracy z państwami członkowskimi w oparciu o zasadę partnerstwa. Utworzenie grupy zadaniowej Komisji mającej wesprzeć Grecję w realizacji programu UE i MFW, a także przekierować i przyspieszyć wydatkowanie środków z unijnych funduszy strukturalnych jest tylko jednym przykładem nowych obowiązków Komisji wynikających bezpośrednio z zarządzania kryzysem.

Opracowując niniejszy program prac na 2012 r., Komisja musiała pogodzić konieczność natychmiastowej reakcji na nowe potrzeby, które uwidoczniły się wskutek kryzysu, z bieżącą koniecznością zajęcia się kwestiami strukturalnymi, które wymagają, by działania Komisji – zgodnie z oczekiwaniami decydentów, inwestorów i obywateli – wykraczały poza to, co doraźne, i pomagały w budowaniu przyszłej zamożnej i stabilnej Europy. Większość nowych inicjatyw określonych w załącznikach do niniejszego programu prac Komisji koncentruje się na perspektywie długoterminowej: uzupełniają one lub pomagają wdrażać ramy prawne niezbędne do czerpania wszystkich korzyści związanych z budowaniem trwałego wzrostu i dzieleniem się nim w skali unijnej, wysokim poziomem zatrudnienia i sprawiedliwym społeczeństwem w całej UE. Taki właśnie jest cel szerokiego zakresu inicjatyw promujących konkurencyjność, podejmujących problem kosztów społecznych kryzysu oraz mających umożliwić przywrócenie koniunktury i przejście do przyszłej zrównoważonej gospodarki. Jest to również centralny cel unijnych polityk w zakresie wydatkowania, poprzez nową generację zaproponowanych przez Komisję programów, które miałyby potrwać do 2020 r.

Komisja, Parlament Europejski oraz Rada powinny wykazać się elastycznym podejściem w pracach nad tymi inicjatywami. W kolejnych miesiącach mogą pojawić się nowe pilne potrzeby, których Komisja nie była w stanie przewidzieć w swoim programie prac. Z uwagi na szeroko zakrojone wymogi związane z nowym zarządzaniem gospodarczym wszystkie trzy instytucje będą zmuszone poświęcić tej kwestii dużo czasu i uwagi. Ponadto dotychczasowe planowanie i negocjacje mogą zostać odsunięte na bok, aby ustąpić miejsca pilnym decyzjom, czego świadkami byliśmy już w przeszłości. Niektóre propozycje ujęte w załącznikach są szczególnie ważne i należy potraktować je w sposób priorytetowy, w szczególności te, które mają natychmiastowy wpływ na wzrost i zatrudnienie oraz rzeczywiście przyczyniają się do ożywienia gospodarczego. Komisja poświęci tym propozycjom szczególnie dużo uwagi i energii. By miały one jednak oczekiwane przełożenie na praktykę i wpływ na życie codzienne obywateli, konieczne jest, by również Parlament Europejski oraz Rada Ministrów potraktowały je priorytetowo i pracowały nad nimi w trybie przyspieszonym. Zdolność wykazania przez instytucje zgodności co do tego, które obszary wymagają najpilniejszych działań, będzie stanowiła jasny przekaz, że UE jest zdecydowana, by walczyć z kryzysem i przywrócić wzrost gospodarczy. Biorąc pod uwagę, że sytuacja szybko się zmienia, wykaz środków podlegających przyspieszonej procedurze będzie wymagał częstej weryfikacji. Wstępne propozycje Komisji do przyjęcia w ramach przyspieszonej procedury towarzyszyć będą rocznej analizie wzrostu gospodarczego na rok 2012.

2.Budowa stabilnej i odpowiedzialnej Europy

W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami radykalnych zmian w unijnej gospodarce. Strategia „Europa 2020” 2 jest strategią gospodarczą Unii Europejskiej. Wskazuje się w niej na wzajemną zależność państw członkowskich i określa sposób, w jaki UE oraz szczebel krajowy mogą wspólnie działać na rzecz osiągnięcia uzgodnionych celów, a także przywrócenia wzrostu gospodarczego i możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, tworząc jednocześnie podstawy stabilnej przyszłości. Wszystkie państwa członkowskie otrzymały indywidualne zalecenia mające na celu rozwiązanie ich najpilniejszych problemów. Druga roczna analiza wzrostu gospodarczego określi ramy dla europejskiego semestru w 2012 r. Kompleksowa reforma regulacji i nadzoru unijnego sektora finansowego zapewniła mu solidne podstawy. Dzięki przyjęciu przepisów usprawniających zarządzanie gospodarcze (pakietu sześciu wniosków ustawodawczych) UE poszerzyła i wzmocniła swoje mechanizmy nadzoru polityk krajowych. Kilka państw członkowskich podlega wzmożonemu nadzorowi w ramach programu dostosowań gospodarczych. Opracowano nowe narzędzia mające na celu uporanie się z niespotykanie trudną sytuacją w finansach publicznych. Aby wdrożyć reformę, UE musi teraz działać szybko i zdecydowanie. Musimy dowieść, że wszystkie instytucje współpracują na rzecz przyspieszenia realizacji kluczowych działań.

W ubiegłym miesiącu Komisja przedstawiła plan działania na rzecz stabilności i wzrostu 3 obejmujący pięć wzajemnie powiązanych najważniejszych kierunków działań. Stanowiły one bezpośrednią odpowiedź na problemy Grecji i sektora bankowego, miały również przywrócić zaufanie do strefy euro oraz nadać tempo obszarom polityki mającym na celu poprawę stabilności i wzrostu. W swoich konkluzjach Rada Europejska podjęła te propozycje, podobnie jak uczyniły to państwa strefy euro na swoim szczycie. Propozycje te będą nadal siłą przewodnią, kształtującą prace Komisji w nadchodzących miesiącach.

Szybkie i zdecydowane działania są konieczne, aby przedstawiony program zrealizować w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Do czasu opublikowania przez Komisję rocznej analizy wzrostu gospodarczego na rok 2013 r. Unia Europejska powinna móc doświadczyć skutków reform, umożliwiających zupełne nowy poziom nadzoru i współpracy pomiędzy sprzężonymi gospodarkami strefy euro i całej Unii. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej równowagi pomiędzy działaniami na rzecz naprawy finansów publicznych i działaniami na rzecz przyspieszenia wzrostu gospodarczego, którym towarzyszyć będą środki krajowe oraz unijne inicjatywy przewodnie strategii „Europa 2020”, skoordynowane w celu przyspieszenia ożywienia gospodarczego.

2.1.Reforma sektora finansowego: inwestycja w zaufanie

Sprawny sektor finansowy ma kluczowe znaczenie dla generowania wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy. Od momentu wystąpienia kryzysu Komisja przeprowadziła kompleksowy przegląd regulacji i nadzoru sektora finansowego. Znakomita większość kluczowych inicjatyw w tym zakresie została już przyjęta lub przedłożona, w tym proponowane przepisy dotyczące instrumentów pochodnych 4 , agencji ratingowych 5 , wymogów kapitałowych 6 , rzetelnych i bardziej przejrzystych rynków papierów wartościowych oraz przepisy w sprawie nadużyć na rynku 7 . Zostanie również opublikowana łączna ocena skutków reform.

UE powinna ambitnie dążyć do zakończenia reform w przyszłym roku. W pierwszych miesiącach 2012 r. Komisja przedstawi pozostałe akty legislacyjne, koncentrujące się na ochronie inwestycji. Przegląd zasad dotyczących przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania (UCITS) zostanie przeprowadzony pod kątem poprawy ochrony inwestorów i wzmocnienia rynku wewnętrznego. Ochrona inwestorów i przejrzystość są również centralnym elementem inicjatywy dotyczącej ujawniania informacji na temat złożonych produktów inwestycyjnych na etapie poprzedzającym zawarcie umowy (PRIPs), a także inicjatywy dotyczącej pośrednictwa ubezpieczeniowego.

2.2.Finansowanie przyszłych wydatków: zabezpieczenie stabilnych dochodów publicznych

Unijny program na rzecz wzrostu stanowi główny jej wkład w naprawę finansów publicznych. Choć polityka podatkowa leży głównie w kompetencji państw członkowskich, działania na szczeblu UE mogą jednak pomóc państwom członkowskim w zapewnieniu przyszłego finansowania europejskiego modelu społecznego. W 2011 r. Komisja przedstawiła szereg ważnych inicjatyw mających na celu zmianę równowagi w zakresie udziału sektora finansowego w finansach publicznych (podatek od transakcji finansowych) 8 , przerzucenie obciążeń podatkowych na zużycie zasobów (opodatkowanie energii) 9 oraz poprawę funkcjonowania jednolitego rynku (wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania osób prawnych, CCCTB) 10 .

W 2012 r. Komisja zaproponuje dodatkowe środki w celu zapewnienia stabilności finansów publicznych. Komisja podejmie prace nad stworzeniem nowoczesnego systemu podatku VAT, odpornego na nadużycia i zmniejszającego obciążenia dla MŚP i innych przedsiębiorstw, których działalność ma charakter transgraniczny.

Uchylanie się od opodatkowania stanowi zagrożenie dla dochodów budżetowych wszystkich państw członkowskich. W nieuczciwy sposób wypacza konkurencję ze szkodą dla większości obywateli i przedsiębiorców, którzy przestrzegają prawa. Jako unijny wkład w powstrzymanie potencjalnych strat, na jakie narażone są budżety publiczne, przedstawiona zostanie wzmocniona strategia na rzecz wsparcia państw członkowskich w walce z „rajami podatkowymi”.

W czasach oszczędności budżetowych ochrona pieniędzy podatnika zyskuje na znaczeniu. Co roku znaczne kwoty tracone są na skutek oszustw finansowych i innej nielegalnej działalności, mającej wpływ na środki publiczne UE. Komisja przedstawi wniosek mający na celu zapewnienie ochrony interesów finansowych UE przez prawo karne.

Aby zaradzić problemom, z jakimi zmagają się europejskie przedsiębiorstwa w związku z kryzysem gospodarczym, Komisja przeprowadza szczegółową ocenę potrzeby wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie postępowania upadłościowego. W oparciu o wyciągnięte wnioski Komisja opracuje przyszłe warianty bardziej skutecznych przepisów prawa upadłościowego, z uwzględnieniem przepisów dotyczących grup przedsiębiorstw.

3.Budowa Unii trwałego wzrostu i solidarności

Przywrócenie trwałego wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy wymaga pozytywnych działań na szczeblu UE oraz krajowym mających na celu wspieranie konkurencji i włączenia społecznego. Realizacja programu będzie wymagać zwiększonego tempa działań na rzecz właściwych ram prawnych ułatwiających przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy i znajdowanie nowych rynków. Już teraz jest to przewodni element przedstawionych wniosków legislacyjnych dotyczących unijnych programów wydatkowania. Polityka spójności nowej generacji 11 ukierunkowana jest na przyszły wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. „Horyzont 2020”, kolejny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji, pozwoli wykorzystać bazę wiedzy UE do celów rozwoju przedsiębiorczości, przy jednoczesnych działaniach na rzecz ochrony konkurencji wspierających w szczególności MŚP. „Erasmus dla wszystkich”, nowy program dotyczący edukacji, szkoleń i młodzieży, przyspieszy modernizację europejskich systemów edukacji. Instrument „Łącząc Europę” 12 służy do pozyskiwania środków prywatnych i publicznych na rzecz projektów niosących największe korzyści europejskiej gospodarce. Wspiera również rozwój infrastruktury jako narzędzia wzrostu.

3.1.Jednolity rynek na rzecz wzrostu gospodarczego

Jednolity rynek pozostaje naszym najważniejszym instrumentem umożliwiającym przywrócenie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Aby wykorzystać w pełni swój potencjał, musi on zapewniać odpowiednie warunki przedsiębiorcom – w szczególności małym przedsiębiorstwom – i konsumentom, pozwalające na pełną realizację reform wspierających trwały wzrost, oraz dysponować wydajną i konkurencyjną infrastrukturą.

Właśnie dlatego Komisja przedstawiła ambitny projekt mający na celu ponowne pobudzenie dynamiki jednolitego rynku: Akt o jednolitym rynku 13 . Szybkie rozważenie w postępowaniu międzyinstytucjonalnym dwunastu kluczowych wniosków pozwoliłoby możliwie szybko odczuć związane z nimi korzyści. W 2012 r. Komisja zintensyfikuje prace nad wdrażaniem i egzekwowaniem przepisów dotyczących jednolitego rynku. Komisja przedstawi inicjatywy dotyczące połączenia krajowych systemów badań naukowych i utworzenia uporządkowanej, mobilnej i wydajnej europejskiej przestrzeni badawczej zapewniającej doskonałą bazę naukową i wiodące w skali światowej innowacje, u podstaw której leżeć będą wzmożona konkurencja i ściślejsza współpraca. Komisja będzie się również starać otworzyć zatrudnienie na kluczowych stanowiskach akademickich na ogólnoeuropejską konkurencję. Urzeczywistnienie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej nie tylko położyłoby kres przejawom braku efektywności, które kosztują około 3,8 mld EUR rocznie, ograniczyłoby również emisje CO2, poprawiłoby bezpieczeństwo i skróciłoby opóźnienia lotów. Dziewięć na dziesięć nowych miejsc pracy zawdzięczamy sektorowi usług, a jednak mimo wielu szans na rynku, jakie oferuje, dyrektywa usługowa 14 nadal nie została w pełni i odpowiednio wdrożona. Komisja będzie się również przyglądać wdrażaniu zalecenia w sprawie dostępu do zwykłego rachunku płatniczego, by ocenić, czy konieczne są dalsze działania.

Urzeczywistnienie do 2014 r. wewnętrznego rynku energii odblokuje kolejną kluczową dźwignię wzrostu gospodarczego. Nowe propozycje dotyczące liberalizacji przewozu kolejowego pomogą unowocześnić europejski transport oraz ograniczyć jego udział w emisji związków węgla dzięki zwiększeniu konkurencji. Umożliwią również wprowadzenie nowych bardziej innowacyjnych i zorientowanych na pasażera usług. Z uwagi na znaczne inwestycje w modernizację naszych systemów energetycznych (1 bilion EUR w latach 2011-2020 15 ) sektor energii jest kolejną ważną dźwignią wzrostu gospodarczego. Komisja podejmie szereg inicjatyw w tym zakresie mających umożliwić urzeczywistnienie wewnętrznego rynku do 2014 r., zgodnie z postulatami Rady Europejskiej.

Agenda cyfrowa 16 ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zdolność gospodarki europejskiej do wykorzystywania możliwości wzrostu stwarzanych przez nowoczesne technologie oraz internet. Zorientowanie na usługi elektroniczne jest niezbędne, a handel elektroniczny będzie aktywnie promowany. W 2012 r. Komisja przedstawi inicjatywę dotyczącą zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. w której ujęte zostaną m.in. zasady dotyczące udzielania licencji transgranicznych w zakresie muzyki online ułatwiające przyznawanie licencji międzynarodowych. Jednocześnie inicjatywa na rzecz wzajemnego uznawania elektronicznych podpisów, uwierzytelniania i identyfikacji będzie miała na celu zdobycie zaufania konsumentów oraz ułatwienie płatności online i transakcji elektronicznych.

Zaufanie konsumentów ma zasadnicze znaczenie dla pobudzenia popytu i przywrócenia wzrostu gospodarczego. Kompleksowy europejski program na rzecz praw konsumentów pokaże, w jaki sposób prawa i bezpieczeństwo konsumentów mogą stworzyć bezpieczne podstawy na rzecz konsumentów w ramach jednolitego rynku. Wnioski w sprawie zmienionych przepisów dotyczących ogólnego bezpieczeństwa produktów umożliwią wprowadzenie opartego na jasnych zasadach, spójnego podejścia zarówno w stosunku do konsumentów, jak i wytwórców oraz połączą dwa odrębne systemy nadzoru w ramach jednolitego podejścia na rzecz jednolitego rynku. Jeśli zaś konieczne będzie dochodzenie roszczeń konsumenckich, zasady dotyczące dochodzenia roszczeń zbiorowych określą, w jaki sposób konsumenci i przedsiębiorcy mogą znaleźć skuteczne rozwiązania problemów na dużą skalę.

3.2.Wzmocnienie pozycji obywateli w społeczeństwach sprzyjających włączeniu

Unia Europejska może wnieść kluczowy wkład w tworzenie nowych miejsc pracy, które pozostaje jednym z największych wyzwań w dzisiejszej Europie. W inicjatywach przewodnich strategii „Europa 2020” – programie „Mobilna młodzież” 17 , Programie na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia 18 oraz programie walki z ubóstwem 19 – podkreślono potrzebę ukierunkowania europejskiej odnowy na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Nowy Europejski Fundusz Społeczny 20 oraz Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji 21 będą wspierać wysiłki państw członkowskich w zakresie walki z kryzysem zatrudnienia, pomagając tworzyć nowe miejsca pracy oraz ułatwiając zdobywanie kluczowych umiejętności. Program „Erasmus dla wszystkich” będzie wspierać strategiczne partnerstwa pomiędzy placówkami szkolnictwa wyższego a przedsiębiorstwami w celu zapewnienia studentom możliwości zdobycia umiejętności zgodnych z potrzebami rynku. Wdrożenie wspomnianych inicjatyw będzie miało duży wpływ na unijne działania na rzecz walki z bezrobociem, wykluczeniem społecznym i ubóstwem.

Komisja wkrótce określi sposób, w jaki UE może przyczynić się do walki z bezrobociem wśród młodych, w tym działania promujące mobilność wśród młodych osób poszukujących pracy i ułatwiające im wykorzystanie możliwości pracy za granicą. Praktyki zawodowe mogą być również kluczowym punktem wejścia na rynek pracy. Ma to szczególne znaczenie dla lepszego wykorzystania sektorów, w przypadku których prawdopodobieństwo powstania przyszłych miejsc pracy jest największe.

W ścisłej współpracy z partnerami społecznymi Komisja dokona również przeglądu zasad dotyczących modelu elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (modelu „flexicurity”) oraz rozpocznie kolejny etap ich wdrażania, promując mobilność i tworzenie nowych miejsc pracy jako sposób na złagodzenie wpływu osłabienia koniunktury i przygotowanie się do wykorzystania jej ożywienia, kiedy nadejdzie. Działania te powiązane są z potrzebą lepszego prognozowania restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz zarządzania nimi. Ponadto Komisja zaproponuje sposoby wzmocnienia publicznych służb zatrudnienia, w tym reformę Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) w celu poprawy dostępu do możliwości zatrudnienia za granicą.

W dalszej perspektywie zachowanie naszego modelu społecznego oznacza również, że należy zapewnić przyszłe źródła finansowania opieki społecznej; w tym kontekście starzenie się społeczeństw stanowi ogromne wyzwanie dla porządku publicznego, podczas gdy nowoczesny i innowacyjny sektor opieki zdrowotnej jest jednym z czynników napędzających wzrost gospodarczy. Komisja będzie prowadzić działania następcze w zakresie przyjętych zaleceń dla poszczególnych krajów dotyczących świadczeń emerytalnych oraz podejmie inicjatywę w obszarach o znaczeniu transgranicznym. W 2012 r. będzie to m.in. inicjatywa na rzecz wzmocnienia rynku wewnętrznego w zakresie skutecznych i bezpiecznych produktów emerytalnych. Komisja przedstawi również propozycje dotyczące uprawnień do dodatkowych praw emerytalnych dla osób, które zmieniają pracę, ponieważ mobilność ma kluczowe znaczenie dla zatrudnienia i tworzenia nowych miejsc pracy.

3.3.Wytyczanie ścieżki wiodącej do stabilnej przyszłości

Trwałe przywrócenie koniunktury wymaga, by wzrost gospodarczy i inwestycje zostały ukierunkowane na najbardziej dynamiczne w przyszłości sektory. W swoim podejściu do efektywnie korzystającej z zasobów 22 i niskoemisyjnej gospodarki 23 , które zostanie uwzględnione w polityce gospodarczej oraz rocznej analizie wzrostu gospodarczego, Komisja określiła sposób, w jaki należy kierować inteligentnym wzrostem gospodarczym w celu uczynienia z wyzwania, jakim jest urzeczywistnienie Europy opartej na zrównoważonym rozwoju, naszej przewagi konkurencyjnej. Podejście to jest nieodłącznym elementem strategii „Europa 2020”,i stanowi główną siłę napędową nowych wniosków w sprawie rolnictwa 24 , rozwoju obszarów wiejskich 25 a także rybołówstwa, i ma zagwarantować, by zasada zrównoważonego rozwoju była podstawą sektorów krytycznych dla naszego środowiska naturalnego i gospodarki. Ważnym przykładem realizacji idei efektywnej gospodarki zasobami w politykach sektorowych będą przedstawione w 2012 r. propozycje w sprawie zabezpieczenia dostępu do wystarczającej ilości czystej wody: Komisja przyjmie plan działania na rzecz zabezpieczenia zasobów wodnych, aby już dziś ukierunkować debatę publiczną na problem dostępu do wody.

Zrównoważony rozwój stanowi również centralny element wizji Komisji w zakresie polityki energetycznej. Dla przykładu, szybkie przyjęcie i wdrożenie zaproponowanej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej 26 może przynieść średnie roczne korzyści w wysokości 1000 EUR na jedno gospodarstwo domowe w UE, przyczynić się do utworzenia 2 mln potencjalnych miejsc pracy oraz pomóc w zwalczaniu zmiany klimatu. We wniosku w sprawie wzmocnienia ram prawnych dotyczących bezpieczeństwa jądrowego uwzględnione zostaną doświadczenia z testów wytrzymałościowych przeprowadzonych w unijnych elektrowniach jądrowych, postępy techniczne oraz zmiany w międzynarodowych regulacjach. Komisja przedstawi również strategię mającą przyspieszyć rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych na rynku wewnętrznym UE oraz w krajach ościennych UE w południowym regionie basenu Morza Śródziemnego. Postępy w zakresie przyjęcia zaproponowanego rozporządzenia mającego ułatwić inwestycje w niezbędną infrastrukturę energetyczną w celu szybszej integracji energii ze źródeł odnawialnych stanowiłyby ważny sygnał w tym zakresie.

W 2012 r. Komisja nadal będzie realizować cel, jakim jest podjęcie rzeczywistych i wszechstronnych globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Będzie nadal zarządzać procesem przejścia na zmieniony system handlu emisjami, opracowywać nowe środki mające na celu osiągnięcie celów w zakresie klimatu i energii oraz wdrażać środki już istniejące. Przegląd ustawodawstwa dotyczącego samochodów osobowych i furgonetek będzie bodźcem dla kolejnych innowacji i zagwarantują producentom pewność prawną. Podejmowane działania będą się również koncentrować na uniezależnieniu transportu od ropy naftowej poprzez pobudzenie rozwoju unijnej infrastruktury dla alternatywnych paliw.

Czerwcowy szczyt „Rio+20” będzie się koncentrować na globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego i ekologicznego rozwoju, a unijna polityka w tym zakresie utoruje drogę wspólnym działaniom.

3.4.Europa otwarta dla obywateli

Zapewnienie bezpieczeństwa i sprawiedliwości w ramach Europy bez granic wewnętrznych stanowi jeden z największych priorytetów dzisiejszej UE. Wolność korzystania z możliwości, jakie niosą otwarte granice, stanowi centralny element racji bytu UE. Aby system ten mógł jednak działać, UE powinna scementować wzajemne zaufanie, jakiego system ten wymaga, oraz pozostać silna i uczciwa w obliczu wyzwań takich jak te, których świadkami byliśmy w bieżącym roku w regionie Morza Śródziemnego. UE musi jak najszybciej zrealizować program sztokholmski 27 , w tym znaleźć rozwiązania trudnych kwestii takich jak udzielanie azylu czy bezpieczeństwo cybernetyczne.

Jednolity rynek przynoszący korzyści obywatelom powinien usunąć zbędne biurokratyczne przeszkody dla swobodnego przepływu osób. Dwa wnioski ustawodawcze ułatwią uznawanie aktów stanu cywilnego za granicą i uproszczą wymagania w zakresie ich legalizacji.

Kluczowym elementem tego programu jest unijny system kontroli granic. Jego modernizacja i wykorzystanie nowych technologii mogą zagwarantować, że będzie on zarówno sprzyjał działalności transgranicznej, jak i zapewniał odpowiednie zabezpieczenia. Kontrole graniczne nowej generacji będą bardziej solidne, umożliwiając jednocześnie osobom często podróżującym łatwiejszy wjazd na teren UE. Zaproponowana również zostanie szczegółowa strategia mająca na celu zapobieganie handlowi ludźmi i walkę z tym zjawiskiem.

4.Umacnianie pozycji UE na arenie międzynarodowej

Zjednoczona UE stanowi najlepszą platformę, umożliwiającą skuteczne działania na arenie międzynarodowej. Unia Europejska jest obecnie największą gospodarką na świecie. Ponad połowa światowej pomocy rozwojowej i humanitarnej pochodzi od UE i jej państw członkowskich. UE opowiada się za poszanowaniem powszechnych praw człowieka i demokracji, prawa międzynarodowego i skutecznego wielobiegunowego porządku, jest również głęboko zaangażowana w krzewienie tych wartości. Wpływ działań zjednoczonej UE jest znaczny. Aby stawić czoła wyzwaniom i wykorzystać możliwości, jakie niesie globalizacja, UE powinna nadal wzmacniać swoje działania pod kątem ochrony i promowania swoich interesów i wartości, czemu powinny towarzyszyć starania o dobrobyt i bezpieczeństwo na całym świecie.

Ramy działań zewnętrznych UE wyznaczone są przez wielostronne, regionalne i dwustronne stosunki, istniejące ramy polityczne takie jak polityka handlowa i rozwojowa, jak również zewnętrzne aspekty wielu wewnętrznych polityk unijnych. Unia nadal będzie wdrażać wspomniane polityki, zachowując gotowość do reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację na świecie.

UE musi być w stanie reagować na zmiany globalnych uwarunkowań. UE szybko i zdecydowanie zareagowała na dramatyczne zmiany, jakie nastąpiły w krajach ościennych UE w południowym rejonie basenu Morza Śródziemnego 28 . Odpowiedź UE opierała się na tradycji dobrych rządów, otwartości i solidarności i zapewniała jasne przesłanie polityczne i natychmiastową pomoc praktyczną (zgodnie z zasadą „więcej za więcej”, czyli zasadę pomocy proporcjonalnej do podjętych działań). Pomoc została szybko skontrolowana i przekierowana zgodnie z bieżącymi potrzebami i priorytetami. W tym kontekście przyjęto program SPRING, wspierający partnerstwo, reformy i rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu, oraz instrument wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. UE nadal będzie koncentrować swoją uwagę na krajach ościennych, oferując możliwości korzystnej dla obu stron współpracy, wspierającej stabilność i wzrost gospodarczy. Komisja skupi się na wdrożeniu zobowiązań podjętych w ramach wspólnego komunikatu przyjętego z wysokim przedstawicielem 29 w sprawie nowej koncepcji działań w obliczu zmian zachodzących w sąsiedztwie, który odegra ważną rolę w promowaniu pokojowego i pomyślnego rozwoju w południowym regionie basenu Morza Śródziemnego oraz krajach w jej wschodnim sąsiedztwie, wykorzystując pełen zakres unijnych polityk i programów w celu zwiększenia stabilności gospodarczej, społecznej i politycznej. Komisja nie tylko będzie wspierać państwa w południowym regionie basenu Morza Śródziemnego zaangażowane w demokratyczne przemiany. W 2012 r. potraktuje również priorytetowo plan działania dotyczący Partnerstwa Wschodniego, uzgodniony podczas szczytu w Warszawie, oraz kwestie stabilności na Bliskim Wschodzie i na Kaukazie.

Unia Europejska uczestniczy również w staraniach na rzecz bezpieczeństwa w Afryce. UE zachowa również w przyszłości gotowość do reakcji, tak jak miało to miejsce niedawno w obliczu klęsk żywiołowych w Turcji, Pakistanie i Japonii.

Dostosowywanie się do zmieniającej się sytuacji na świecie oraz kształtowanie globalnego porządku wymaga od UE połączenia zewnętrznych i wewnętrznych aspektów naszych polityk. Polityka handlowa, rozwojowa, rozszerzenia, sąsiedztwa, a także dyplomacja i reagowanie kryzysowe stanowią trzon unijnych działań zewnętrznych. Ich pełny potencjał można wykorzystać, jeśli uwzględni się obszary polityki wewnętrznej, takie jak polityka w zakresie jednolitego rynku, polityka przeciwdziałania zmianie klimatu, polityka energetyczna i monetarna, które mają istotne znaczenia dla świata zewnętrznego.

Dobrobyt w Europie zależy od jej konkurencyjności w skali globalnej. Wysiłki na rzecz przywrócenia tempa wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy podejmowane są w warunkach silnej konkurencji, w świecie charakteryzującym się coraz wyższym stopniem wzajemnych powiązań. Grupa G20 okazała się skutecznym narzędziem promowania spójnych ogólnoświatowych rozwiązań w walce z kryzysem. Na ostatnim szczycie państw G20 w Cannes wyciągnięto wniosek, że zwiększenie produkcji rolnej oraz wydajności jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i trwałego wzrostu gospodarczego. Mimo iż ogólnym celem unijnej polityki handlowej pozostaje udane zakończenie trwających negocjacji wielostronnych, interes europejskich przedsiębiorców i konsumentów powinien być również wspierany w drodze umów dwustronnych zawieranych z partnerami z państw trzecich. Właśnie z tego powodu badane są obecnie możliwości zawarcia umowy o wolnych handlu z Japonią, jak również umowy inwestycyjnej z Chinami.

Solidarność jest podstawową wartością europejską, która wykracza także poza nasze granice terytorialne. Jako największy na świecie darczyńca świadczący pomoc rozwojową UE będzie odgrywać wiodącą rolę we wspieraniu najuboższych społeczności świata i koncentrować swoje wysiłki na szybkiej i skutecznej realizacji zmienionej polityki rozwojowej UE 30 , ze szczególnym uwzględnieniem milenijnych celów rozwoju. Kolejnym konkretnym wyrazem globalnej solidarności UE będzie utworzenie Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej.

W 2012 r. w dalszym ciągu realizowany będzie odnowiony unijny konsensus w sprawie rozszerzenia i kontynuowane będą przygotowania do przyjęcia Chorwacji jako 28. członka naszej wspólnoty. Równolegle kontynuowane będą działania na rzecz umożliwienia Chorwacji skorzystania w pełni z zalet członkostwa i spełnienia zobowiązań z niego wynikających.

5.Inteligentne regulacje prawne i ich skuteczne wprowadzenie w życie

Aby przeprowadzić reformy określone w niniejszym programie, musimy zapewnić sprawne funkcjonowanie ustawodawstwa UE na wszystkich etapach. Od idei początkowej, poprzez wdrażanie przepisów, po ich ocenę i aktualizację: działania UE powinny być sprawdzane na każdym etapie tego cyklu, by spełniać najwyższe standardy jakościowe w zakresie skuteczności i wydajności. Powinny zapewniać możliwie najmniejsze obciążenia regulacyjne.

Przysługujące Komisji prawo inicjatywy legislacyjnej oraz jej odpowiedzialność jako organu stojącego na straży Traktatu stanowią o jej szczególnej roli w zakresie utrzymywania owych standardów na wysokim poziomie. Zarówno w ramach prac własnych, jak i zadań w zakresie nadzoru i wdrażania przyjętego prawodawstwa, Komisja musi dołożyć starań, aby obywatele UE, przedsiębiorstwa i organy publiczne mogły skorzystać z reformy.

5.1.Inteligentne planowanie wspólnych wydatków

W czasach cięć budżetowych musimy dopilnować, by nasze ograniczone zasoby były wydatkowane w obszarach niosących największe korzyści w postaci nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Komisja przedstawiła propozycję nowoczesnego budżetu opracowanego z myślą o uzupełnieniu wydatków krajowych tam, gdzie działania na szczeblu europejskim przynoszą oczywistą wartość dodaną. Komisja będzie nadal uczestniczyć w procesie negocjacji w celu zagwarantowania, że pakiet końcowy będzie zgodny z zasadą upraszczania, racjonalizacji i wartości dodanej.

5.2.Inteligentne regulacje

Rola Komisji w zakresie proponowania regulacji rozwinęła się w ostatnich czasach znacząco, przy czym ocena skutków stała się standardową częścią prac Komisji. W 2012 r. nastąpi kolejna ważna zmiana, polegająca na wydłużeniu minimalnego czasu konsultacji publicznych z 8 do 12 tygodni. Pomoże to uzyskać gwarancję, że Komisja uwzględnia w swoich wnioskach opinie zainteresowanych stron oraz że wszyscy mają możliwość przedstawienia swojego zdania w odniesieniu do kluczowych wyborów w zakresie porządku publicznego. Ograniczenie obciążeń administracyjnych ma szczególne znaczenie w czasach wyzwań gospodarczych. W momencie zakończenia w 2012 r. programu na rzecz ograniczenia obciążeń administracyjnych Komisja przekroczy cel zakładający ich ograniczenie o 25%, przedstawiając wnioski oznaczające oszczędności w wysokości 39 mld EUR i ograniczenie obciążeń o 31%. Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach, Komisja nadal będzie podejmować wysiłki na rzecz ograniczania obciążeń regulacyjnych do niezbędnego minimum. W szczególności zajmie się skutkami regulacji UE dla małych przedsiębiorstw i zaproponuje, w stosownych przypadkach, wyłączenia lub rozwiązania dostosowane do potrzeb mikroprzedsiębiorstw. Komisja przedstawi również pierwsze wyniki swoich regulacyjnych kontroli sprawności.

6.Podsumowanie

Komisja Europejska zdecydowana jest wykorzystać nadchodzący rok, by zrobić wszystko co w jej mocy, aby zaradzić kryzysowi gospodarczemu, który tak ciąży Europejczykom. Działania podjęte tej jesieni dowodzą, że priorytetem Komisji jest wsparcie wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Ten nadrzędny priorytet znalazł również odzwierciedlenie w jej programie prac na rok 2012 r., uwzględniającym także długoterminowe cele UE. Konieczne są działania doraźne przy jednoczesnym stworzeniu podstaw trwałego wzrostu i zatrudnienia w dłuższej perspektywie. Te równoległe działania pomogą UE znaleźć wyjście z kryzysu, dzięki czemu będzie silniejsza, będzie umiejętniej sobie radzić z wymogami globalnej konkurencji, czerpać ze źródeł wzrostu na przyszłość i pomyślnie realizować zasady społecznej gospodarki rynkowej.

Unia Europejska może podejmować działania w oparciu o solidne podstawy. UE to największy na świecie blok handlowy, odpowiedzialny za jedną trzecią światowej produkcji, o szczytnych tradycjach w zakresie innowacji społecznych i technologicznych. Opiera się na wspólnych wartościach i historii, które wzmacniają naszą współpracę. Posiada instytucje, mające wspólną klarowną wizję, w jaki sposób należy budować zamożną i trwałą Europę, a także wypróbowane narzędzie w postaci metody wspólnotowej; jest również odpowiednio elastyczna, by zareagować na zmieniające się okoliczności. Dzięki politycznej woli, by przekuć słowa w czyny, oraz skoncentrowaniu się na wdrożeniu najnowszych decyzji UE może odwrócić ryzyko tendencji zniżkowej i dokonać odnowy Europy.

(1) Zob. orędzie o stanie Unii w 2011 r. z dnia 28 września 2011 r. (http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/state-union-2011/index_en.htm).
(2) COM(2010) 2020 z 3.3.2010.
(3) COM(2011) 669 z 12.10.2011.
(4) COM(2010) 484 z 11.9.2010.
(5) Rozporządzenie (UE) nr 513/2011, Dz.U. 2011 L 145 z 31.5.2011, s. 30.
(6) COM(2011) 452 z 20.7.2011; COM(2011) 453 z 20.7.2011.
(7) COM(2011) 656 z 20.10.2011; COM(2011) 652 z 20.10.2011.
(8) COM(2011) 594 z 28.9.2011.
(9) COM(2011) 168 z 13.4.2011; COM(2011) 169 z 13.4.2011.
(10) COM(2011) 121 z 16.3.2011.
(11) COM (2011) 607612, 614615 z 6.10.2011.
(12) COM (2011) 657, 665, 676 z 19.10.2011.
(13) COM(2011) 206 z 13.4.2011.
(14) 2006/123/WE z 12.12.2006, Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 36.
(15) COM(2010) 677 z 17.11.2010.
(16) COM(2010) 245 z 19.5.2010.
(17) COM(2010) 477 z 15.9.2010.
(18) COM(2010) 682 z 23.11.2010.
(19) COM(2010) 758 z 16.12.2010.
(20) COM(2011) 607 z 6.10.2011.
(21) COM(2011) 608 z 6.10.2011.
(22) COM(2011) 571 z 20.9.2011.
(23) COM(2011) 112 z 8.3.2011.
(24) COM(2011) 628 z 12.10.2011.
(25) COM(2011) 627 z 12.10.2011.
(26) COM(2011) 370 z 22.6.2011.
(27) Dz.U. C 115 z 4.5.2010, s.1.
(28) COM(2011) 200 z 8.3.2011.
(29) COM(2011) 303 z 25.5.2011.
(30) COM (2011) 637 z 13.10.2011 oraz COM (2011) 638/2 z 13.10.2011.
Top

Bruksela, dnia 15.11.2011

KOM(2011) 777 wersja ostateczna

VOL. 2/2

ZAŁĄCZNIK

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

Program prac Komisji na rok 2012


Załącznik I – przyszłe inicjatywy 1

Przyszłe inicjatywy – 2012 r.

* oznacza, że Komisja zobowiązuje się przedstawić daną inicjatywę w ciągu 2012 r.

Nr

Tytuł

Rodzaj inicjatywy

Opis zakresu celów

1.

Roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2013 r.*

Nieustawodawcza

Komisja przedstawi roczną analizę wzrostu gospodarczego oraz towarzyszący jej komunikat, co będzie głównym wkładem do dyskusji podczas wiosennego posiedzenia Rady Europejskiej. Analiza będzie obejmowała zarówno przegląd sytuacji bieżącej, przedstawiający poczynione postępy, jak również część dotyczącą planów na przyszłość, w której zaproponowane zostaną wytyczne strategiczne dotyczące polityki we wszystkich państwach członkowskich. (4. kwartał 2012 r.)

Rolnictwo

2.

Działania promocyjne i informacyjne dotyczące produktów rolnych

Ustawodawcza

Przekształcenie i uproszczenie prawodawstwa dotyczącego działań promocyjnych i informacyjnych w celu zaproponowania środków o wyższej unijnej wartości dodanej, opracowanych pod kątem zaspokojenia potrzeb różnych rynków (np. potrzeby szerszej informacji na temat rynku wewnętrznego czy potrzeby ułatwienia dostępu do rynków zewnętrznych). Niniejszy wniosek będzie kontynuacją komunikatu o działaniach promocyjnych i informacyjnych dotyczących produktów rolnych.

3.

Sprawne wycofywanie systemu kwot mlecznych

Nieustawodawcza

W art. 184 ust. 6 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 przewidziano, że do 31.12.2012 Komisja przedstawi sprawozdanie na temat rozwoju sytuacji na rynku i wynikające z niej warunki sprawnego wycofywania systemu kwot mlecznych.

Działania w dziedzinie klimatu

4.

Cele na 2020 r. dotyczące emisji CO2 pochodzących z samochodów osobowych i furgonetek*

Ustawodawcza

Należy dokonać przeglądu rozporządzeń (WE nr 443/2009 i EU nr 510/2011) pod kątem określonych w nich celów na 2020 r., aby określić wykonalność tych celów w odniesieniu do furgonetek i sposoby ich osiągnięcia dla samochodów osobowych i furgonetek. (4. kwartał 2012 r.)

5.

Uwzględnienie emisji pochodzących z transportu morskiego w unijnym zobowiązaniu do redukcji emisji gazów cieplarnianych

Ustawodawcza

Zgodnie z prawodawstwem UE w dziedzinie klimatu i energii należy przyjąć środki w celu uwzględnienia emisji pochodzących z transportu morskiego w łącznym zobowiązaniu UE dotyczącym redukcji emisji gazów cieplarnianych, jeżeli do 2011 r. emisje te nie zostaną uwzględnione w celach dotyczących ograniczenia emisji w ramach międzynarodowego porozumienia.

6.

Redukcja emisji fluorowanych gazów cieplarnianych

Ustawodawcza

Celem jest zapewnienie racjonalnej pod względem kosztów redukcji emisji fluorowanych gazów cieplarnianych w kontekście stojącego przed UE ogólnego zadania polegającego na zmniejszeniu emisji o 80-95% do roku 2050. Wniosek ten opracowano w następstwie sprawozdania z oceny sporządzonego na podstawie rozporządzenia (WE) nr 842/2006.

Konkurencja

7.

Roszczenia o odszkodowanie z tytułu naruszenia przepisów ochrony konkurencji

Ustawodawcza

Celem tej inicjatywy ustawodawczej jest zapewnienie skutecznego dochodzenia roszczeń o odszkodowanie przed sądami krajowymi z tytułu naruszenia unijnych przepisów w zakresie ochrony konkurencji. Inicjatywa ta ma również na celu wyjaśnienie zależności pomiędzy prywatnymi roszczeniami tego typu a egzekwowaniem przepisów na drodze publicznoprawnej przez Komisję oraz przez krajowe organy ds. konkurencji, w szczególności w odniesieniu do ochrony z tytułu programów łagodzenia kar, w celu zachowania centralnej roli egzekwowania przepisów w drodze publicznoprawnej w UE. Trybunał potwierdził już, że pokrzywdzeni w wyniku naruszenia zasad ochrony konkurencji mają prawo do odszkodowania.

8.

Przegląd komunikatu w sprawie stopy referencyjnej

Nieustawodawcza

Rewizja w następstwie rozwoju sytuacji na rynku.

9.

Przegląd obwieszczenia w sprawie gwarancji

Nieustawodawcza

Rewizja w następstwie rozwoju sytuacji na rynku.

10.

Przegląd wytycznych w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do sieci szerokopasmowych

Nieustawodawcza

Obecne wytyczne mają być poddane przeglądowi najpóźniej do 30.09.2012.

11.

Rozporządzenie Rady w sprawie inicjatywy strategicznej w dziedzinie przepisów prawa materialnego dotyczących pomocy państwa

Ustawodawcza

Zmiana rozporządzenia upoważniającego Rady nr 994/98 w celu umożliwienia rozszerzenia zakresu rozporządzenia ogólnego w sprawie wyłączeń blokowych (GBER) w 2013 r.

12.

Przegląd wytycznych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji

Nieustawodawcza

Obecne wytyczne dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji obowiązują do października 2012 r. Jakkolwiek kryzys finansowy doprowadził do przedłużenia ich terminu obowiązywania, już w 2007 r. rozpoczęły się prace przygotowawcze pod kątem wprowadzenia w nich zmian.

13.

Rewizja komunikatu w sprawie kinematografii

Nieustawodawcza

Obecny komunikat ma zastosowanie najpóźniej do 31.12.2012.

14.

Rewizja komunikatu w sprawie krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

Nieustawodawcza

Obecny komunikat ma zastosowanie najpóźniej do 31.12.2012.

15.

Rewizja wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej

Nieustawodawcza

Obecne wytyczne obowiązują do 31.12.2013. Rewizja obejmować będzie zasady dotyczące rozgraniczania regionów, dopuszczalnej intensywności pomocy oraz dużych projektów inwestycyjnych. Niniejszy projekt będzie skoordynowany z wnioskami dotyczącymi wieloletnich ram finansowych po 2013 r., zwłaszcza z wnioskami w sprawie funduszy strukturalnych.

Konsumenci, przemysł i przedsiębiorczość

16.

Pakiet dotyczący bezpieczeństwa produktów:

(1)Ogólne bezpieczeństwo produktów*

Ustawodawcza

Przegląd dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE) ma na celu wzmocnienie zaufania konsumentów i przedsiębiorców do wewnętrznego rynku bezpiecznych produktów, poprzez stworzenie bardziej klarownych zasad dla przedsiębiorców, obniżenie kosztów przestrzegania przepisów oraz zapewnienie równych szans przedsiębiorcom prowadzącym działalność zgodnie z prawem. Umożliwi on władzom krajowym lepszą koordynację działań podejmowanych w celu egzekwowania przepisów i ustalanie priorytetów w tym zakresie, zaś konsumentom zapewni bardziej jednorodny rynek wewnętrzny bezpiecznych towarów oraz lepszą ochronę zdrowia i bezpieczeństwa. (4. kwartał 2012 r.)

(2) Nowy horyzontalny jednolity instrument legislacyjny dotyczący nadzoru rynku

Ustawodawcza

Nadrzędnym celem jest zabezpieczenie w wysokim stopniu szeregu interesów publicznych, na które inicjatywa może mieć wpływ, przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego przepływu towarów w ramach UE. Dotyczy to m.in. zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników produktów, ochrony środowiska naturalnego i działań na rzecz efektywności energetycznej. Realizacja tego celu wymaga wprowadzenia wszelkich niezbędnych mechanizmów umożliwiających skuteczne i jednolite wdrożenie i egzekwowanie unijnych ram prawnych dotyczących nadzoru rynku.

(3) Wieloletni plan działania na rzecz nadzoru rynku

Nieustawodawcza

Celem tego wieloletniego planu jest zaradzenie bieżącym problemom w zakresie nadzoru rynku w UE. W ramach planu przeanalizowane zostaną odpowiednie mechanizmy koordynacji, środki, działania i metody umożliwiające skuteczniejsze wdrażanie i egzekwowanie unijnych ram dotyczących nadzoru rynku w celu ograniczenia na nim liczby niebezpiecznych i niezgodnych z wymogami produktów. Celem jest ochrona obywateli przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa zgodnie z wymogami przepisów sektorowych.

Konsumenci i sprawiedliwość

17.

Europejski program na rzecz praw konsumentów*

Ustawodawcza/ nieustawodawcza

Program ten określi strategiczną wizję polityki ochrony konsumentów w oparciu o wzmacnianie ich pozycji dzięki zapewnieniu bezpieczeństwa, informacji, edukacji, praw, możliwości dochodzenia roszczeń, dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz egzekwowaniu prawa, zgodnie z zasadami społecznej gospodarki rynkowej. Program ten obejmie wszystkie inicjatywy dotyczące konsumentów przedstawione przez obecną Komisję. (2. kwartał 2012 r.)

Rozwój

18.

Decyzja o stowarzyszeniu zamorskim

Ustawodawcza

Decyzja Rady 2001/822/WE z dnia 27.11.2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich z WE wygasa w dniu 31.12. 2013 r. i będzie musiała być zastąpiona nową decyzją.

19.

Ochrona socjalna w polityce rozwoju

Nieustawodawcza

Skutki światowego kryzysu finansowo-gospodarczego oraz utrzymujący się wzrost niesprzyjający włączeniu społecznemu spowodowały większą świadomość potrzeby uwzględnienia aspektu ochrony socjalnej w polityce rozwoju. Ochrona socjalna jest niezbędna dla osiągnięcia wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Komunikat ten będzie miał na celu opracowanie kompleksowych ram polityki w celu wsparcia skutecznych systemów ochrony socjalnej w krajach partnerskich.

20.

Komunikat w sprawie społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych

Nieustawodawcza

Podstawą tego komunikatu będą przede wszystkim wyniki „Zorganizowanego dialogu na rzecz skutecznego partnerstwa w procesie rozwoju”. Konsultacje stanowiły okazję do podjęcia dialogu z różnorodnymi tradycyjnymi i nowymi podmiotami. Celem jest ustanowienie aktualnych ram referencyjnych dla unijnego wsparcia społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych w procesie rozwoju. Ten komunikat w sprawie odnośnej polityki zawierać będzie definicję istoty partnerstwa między tymi podmiotami uczestniczącymi w procesie rozwoju a Unią Europejską w świetle nowej strategii UE.

Agenda cyfrowa

21.

Ogólne ramy europejskie dotyczące elektronicznych podpisów, uwierzytelniania i identyfikacji*

Ustawodawcza

Wniosek będzie dotyczył przepisów mających na celu zwiększenie zaufania do transakcji elektronicznych i ułatwienie tego typu transakcji, w szczególności poprzez zapewnienie wzajemnego uznawania elektronicznych podpisów, uwierzytelniania i identyfikacji w całej UE. (2. kwartał 2012 r.)

22.

Współdzielenie widma

Nieustawodawcza

Komunikat zawierać będzie opis modelu zarządzania współdzieleniem widma i jego roli w zachowaniu proporcji między różnymi modelami. Będzie to przegląd aktualnego współdzielenia widma, podobieństw i różnic w porównaniu z innymi sposobami podejścia do zarządzania nim, zalet i korzyści tego modelu, a także wyzwań, jakimi należy się zająć.

23.

Europejska strategia na rzecz bezpieczeństwa Internetu

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywa ma na celu: określenie głównych zagrożeń i wyzwań, a także możliwości gospodarczych i geopolitycznych; porównanie z „gotowością” lub polityczną uwagą poświęcaną temu tematowi w państwach trzecich; określenie głównych kwestii lub problemów, którymi należy się zająć; ocenę trwających lub planowanych działań w dziedzinach i w okresach, w których są podejmowane, ale także wskazanie obszarów, wymagających dalszych działań UE.

24.

Wykorzystywanie widma na rzecz efektywniejszej produkcji i dystrybucji energii

Nieustawodawcza

Inteligentne sieci energetyczne i inteligentne systemy pomiarowe są potencjalnym obszarem, w którym ogólnounijna harmonizacja wykorzystania widma może przynieść istotne korzyści dla konsumentów europejskich. W ramach niniejszej inicjatywy rozpatruje się ogólnounijną harmonizację wykorzystania widma dla potrzeb inteligentnych sieci energetycznych i inteligentnych systemów pomiarowych, opartą na badaniach poszerzających wiedzę w tej dziedzinie, w celu określenia środków, jakie należy przyjąć, aby zaspokoić istniejące zapotrzebowanie, i w celu stwierdzenia, czy konieczne byłyby widma dedykowane czy też wystarczające byłoby współdzielenie widma.

25.

Europejska agenda cyfrowa – kolejne kroki

Nieustawodawcza

W następstwie drugiego zgromadzenia agendy cyfrowej i w ślad za tabelą wyników za rok 2012, w przeglądzie śródokresowym należy przyjrzeć się priorytetom strategicznym na pozostałe dwa lata okresu obowiązywania Europejskiej agendy cyfrowej.

Sprawy gospodarcze i walutowe

26.

Finanse publiczne w UGW w 2012 r.

Nieustawodawcza

Komunikat w sprawie finansów publicznych w UGW w 2012 r. przedstawia implikacje/wyzwania polityczne rocznego sprawozdania o finansach publicznych. Sprawozdanie o finansach publicznych zawiera przegląd sytuacji budżetowej w państwach członkowskich UE i omówienie aktualnych kwestii związanych z prowadzeniem polityki budżetowej oraz z nadzorem budżetowym w UE.

Edukacja, kultura i młodzież

27.

Nowe podejście do umiejętności w kontekście strategii „Europa 2020”

Nieustawodawcza

W komunikacie znajdą się zalecenia dla państw członkowskich w odniesieniu do polityki dotyczącej takich dziedzin, jak umiejętności podstawowe, przedsiębiorczość, umiejętności informatyczne (e-umiejętności), umiejętność korzystania z mediów i wielojęzyczność, aby osiągnąć poziom referencyjny UE w celu poprawy wyników w dziedzinie czytania, matematyki i nauki. Promowane będą: zdolność do uzyskania zatrudnienia, konkurencyjność i dialog międzykulturowy w procesie wspierania kluczowych kompetencji o charakterze ogólnym w strategiach politycznych dotyczących uczenia się przez całe życie.

Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

28.

Pakiet dotyczący zatrudnienia:

(1) Ożywienie koniunktury i wzrost zatrudnienia

Nieustawodawcza

Komunikat ogólny pakietu na rzecz zatrudnienia określający wkład Komisji w rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia; przygotowany w oparciu o inicjatywy przewodnie strategii „Europa 2020” (w szczególności „Programu na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia” oraz programu „Mobilna młodzież”) oraz w powiązaniu ze wskazówkami ujętymi w rocznej analizie wzrostu gospodarczego na 2012 r.

29.

(2) Szczegółowy pakiet dotyczący modelu flexicurity

Nieustawodawcza

W komunikacie podkreślona zostanie kluczowa rola strategii dotyczących modelu elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (flexicurity) w obecnej sytuacji gospodarczej. Przedstawione zostaną konkretne propozycje na rzecz wzmocnienia poszczególnych komponentów tego modelu pod kątem obecnych problemów gospodarczych Europy w celu ograniczenia segmentacji rynku pracy i ułatwienia przemian na tym rynku.

30.

Reforma Europejskich Służb ds. Zatrudnienia (EURES) i ich podstawy prawnej

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Wniosek ten ma na celu: 1) poprawę dostępu do możliwości zatrudnienia i ułatwienie tworzenia miejsc pracy dzięki ustanowieniu EURES jako narzędzia służącego jednocześnie pośrednictwu i rekrutacji oraz działającego na rzecz mobilności siły roboczej w całej Europie; 2) rozszerzenie działań EURES w celu wspierania nowego programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”; 3) uwzględnienie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego usług pośrednictwa pracy, które powinny być otwarte dla prywatnych usług w zakresie zatrudnienia, przy jednoczesnym rozszerzeniu kręgu partnerów EURES. Może to wiązać się z koniecznością zmiany rozporządzenia 1612/1968.

31.

Zielona księga w sprawie restrukturyzacji i dostosowań gospodarczych

Nieustawodawcza

W zielonej księdze przedstawione zostaną najlepsze praktyki i strategie w dziedzinie restrukturyzacji i przystosowania do zmian w celu wspierania zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i konkurencyjności. W księdze uwzględnione zostaną niedawne prace Komisji Europejskiej, jej partnerów społecznych, państw członkowskich oraz wielu innych zainteresowanych stron. Celem jest zapewnienie świeżego spojrzenia w debacie politycznej w świetle zgromadzonych doświadczeń związanych z pogorszeniem koniunktury gospodarczej.

32.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Nieustawodawcza

Komunikat ten, oparty na obecnej strategii oraz jej ocenie końcowej, dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii: a) poprawy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP) na szczeblu europejskim, w szczególności w odniesieniu do ustanowienia krajowych strategii BHP oraz koordynacji polityk krajowych w tym zakresie, b) poprawy wdrażania odnośnych unijnych ram prawnych, c) działań na rzecz bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy, poprzez wspieranie wysiłków państw członkowskich za pomocą ogólnoeuropejskich kampanii i inicjatyw podnoszących świadomość społeczną.

33.

Objęcie pracowników żeglugi morskiej, zatrudnionych na statkach, zakresem szeregu unijnych dyrektyw w dziedzinie prawa pracy

Ustawodawcza

Wniosek ma na celu zapewnienie pracownikom żeglugi morskiej tego samego lub równoważnego poziomu praw pracowniczych, jaki przysługuje pracownikom zatrudnionym na lądzie. Z zakresu kilku dyrektyw dotyczących prawa pracy wyłączeni są pracownicy żeglugi morskiej. Zmiany, które dotyczą kilku dyrektyw, będą miały na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony, przy uwzględnieniu szczególnych okoliczności i sytuacji gospodarczej w omawianym sektorze.

34.

Ochrona uprawnień do dodatkowych emerytur osób, które zmieniają pracę

Ustawodawcza

Celem jest zakończenie negocjacji w sprawie wniosku Komisji z roku 2005, zmodyfikowanego w roku 2007. W szczególności wniosek miałby na celu zajęcie się kwestią okresu gromadzenia nieprzepadalnych uprawnień (okres zatrudnienia przed nieodwołalnym przyznaniem emerytury/renty).

35.

Ustanowienie trójstronnego szczytu społecznego

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu zmianę decyzji Rady 2003/174/WE w świetle traktatu lizbońskiego i strategii „Europa 2020”.

36.

Swobodny przepływ pracowników w Unii

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywa ta zmierza do poprawy wykonalności rozporządzenia Rady 1612/1968 (zgodnie z wersją ujednoliconą w rozporządzeniu 492/2011) w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Unii. Spowoduje usunięcie istniejących przeszkód utrudniających mobilność pracowników UE poprzez wspieranie egzekwowania praw przewidzianych w unijnym prawodawstwie oraz zapewnienie informacji i pomocy prawnej imigrantom dyskryminowanym ze względu na narodowość.

37.

Ubóstwo wśród dzieci (prawo miękkie)

Ustawodawcza

Zalecenie mające wesprzeć wysiłki UE oraz państw członkowskich w walce z ubóstwem wśród dzieci. Ustanowi wspólne zasady dotyczące skutecznej interwencji politycznej w następujących ważnych obszarach: wsparcie rodzin (dostęp rodziców do rynku pracy, wsparcie dochodów), usługi (opieka nad dzieckiem, edukacja, opieka zdrowotna, mieszkalnictwo, usługi socjalne), uczestnictwo w życiu społecznym.

Energia

38.

Bezpieczeństwo jądrowe*

Ustawodawcza

Zgodnie z postulatem Rady Europejskiej oraz w następstwie szczegółowego przeglądu istniejących przepisów w konsultacji z zainteresowanymi stronami Komisja przedstawi wniosek służący udoskonaleniu ram regulacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. (3. kwartał 2012 r.)

39.

Strategia dotycząca odnawialnych źródeł energii

Nieustawodawcza

Inicjatywa ta opierać się będzie na planie działania w dziedzinie energii do 2050 r. W jej ramach przedstawione zostaną środki mające przyspieszyć rozwój sektora energii ze źródeł odnawialnych. Inicjatywa ta będzie połączona z dyskusją na temat kształtu rynku energii elektrycznej oraz aktualnej polityki w dziedzinie infrastruktury, z uwzględnieniem aspektów polityki zewnętrznej.

40.

Wewnętrzny rynek energii

Nieustawodawcza

W ramach tej inicjatywy dokonana zostanie analiza stanu prac nad urzeczywistnieniem wewnętrznego rynku energii do roku 2014. Poprzez podkreślenie korzyści z istnienia takiego rynku dla obywateli i przedsiębiorców inicjatywa ta ma zachęcić państwa członkowskie do intensyfikacji wysiłków w tym zakresie. Wskaże również ewentualne dalsze działania konieczne do realizacji tego celu.

41.

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS)

Nieustawodawcza

Z analizy stanu obecnego wynika, że pomimo znacznych wysiłków doszło do opóźnienia w realizacji próbnego programu CCS. W dokumencie programowym przeanalizowane będą możliwe ścieżki stopniowego wycofywania nadal eksploatowanych elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne.

Polityka rozszerzenia, rozwoju i sąsiedztwa

42.

Roczny pakiet „rozszerzenie” – 2012 r.

Nieustawodawcza

Rada wystąpiła do Komisji z prośbą o systematyczne przekazywanie informacji o krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących. Dokument strategiczny Komisji umożliwia Radzie Europejskiej pod koniec każdego roku określenie głównych strategicznych wytycznych dotyczących rozszerzenia. Pakietem „rozszerzenie” objęte zostaną również działania w zakresie monitorowania Chorwacji przed jej przystąpieniem do UE.

43.

Wpieranie trwałych zmian w społeczeństwach w trakcie transformacji

Nieustawodawcza

W oparciu o doświadczenia uzyskane w procesie rozszerzenia komunikat poświęcony będzie środkom, dzięki którym UE może pomóc stworzyć warunki dla trwałej stabilizacji w społeczeństwach, które przeszły poważne reformy gospodarcze, społeczne i polityczne. Nacisk zostanie położony na problemy krajów sąsiednich i innych odpowiednich krajów rozwijających się, w szczególności na takie kwestie, jak rozwój procesu politycznego sprzyjającego włączeniu społecznemu, budowa prężnego społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienie wszystkich podmiotów politycznych, jak również rozwiązania w dziedzinie polityki gospodarczej konieczne z punktu widzenia trwałego wzrostu gospodarczego łącznie z zatrudnieniem.

44.

Pakiet dotyczący europejskiej polityki sąsiedztwa oraz Partnerstwo Wschodnie

Nieustawodawcza

Rada zwróciła się do wysokiego przedstawiciela oraz Komisji z prośbą o przygotowanie sprawozdania w 2012 r. na temat wdrożenia propozycji ujętych w komunikacie na temat przeglądu europejskiej polityki sąsiedztwa z 25.05.2011 r. Pakiet dotyczący tej polityki będzie zawierał: komunikat określający główne działania i strategiczne wytyczne na kolejny rok; odrębny komunikat zawierający plan działań na rzecz Partnerstwa Wschodniego; szereg załączników, w tym sprawozdania krajowe dotyczące partnerów, którzy uzgodnili plan działania w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa.

Środowisko

45.

Ochrona zasobów wodnych Europy*

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu przeprowadzenie oceny sposobu wdrożenia i osiągnięć obecnej polityki w zakresie wody słodkiej, wskazanie usterek i niedociągnięć oraz zagwarantowanie, by polityka wodna przyczyniła się w istotnym stopniu do osiągnięcia celów określonych w ramach Planu działania na rzecz zasobooszczędnej Europy. (4. kwartał 2012 r.)

46.

Protokół z Nagoi w sprawie różnorodności biologicznej: (międzynarodowy system dostępu do zasobów genetycznych i podziału korzyści - ABS): Wdrożenie protokołu z Nagoi

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywy te stanowią część procesu przygotowawczego prowadzącego do podpisania i ratyfikacji przez UE międzynarodowego traktatu o dostępie do zasobów genetycznych i o podziale korzyści. Podpisaniu i ratyfikacji protokołu z Nagoi towarzyszyć będzie komunikat przedstawiający sposób, w jaki Komisja będzie zabiegała o wdrożenie tego protokołu w Unii za pomocą środków ustawodawczych i innych.

47.

Przegląd dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

Ustawodawcza

Głównym celem przeglądu jest poprawa ochrony środowiska na szczeblu krajowym poprzez zapewnienie bardziej spójnego i skutecznego stosowania zasad opracowywania ocen oddziaływania na środowisko, jak również poprzez zapewnienie spójności z odpowiednimi zobowiązaniami międzynarodowymi.

48.

Inwazyjne gatunki obce

Ustawodawcza

Ten nowy specjalny instrument ustawodawczy ma zapewnić lukę programową dotyczącą inwazyjnych gatunków obcych i zagwarantować kompleksowe unijne ramy prawne umożliwiające zajęcie się tym problemem w sposób skuteczny. Cel główny polega na ograniczeniu do minimum negatywnego oddziaływania inwazyjnych gatunków obcych na różnorodność biologiczną w UE.

49.

7. program działań w zakresie środowiska

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu ustalenie priorytetów w kontekście strategii „Europa 2020” w obliczu coraz bardziej systemowego charakteru wyzwań w zakresie środowiska oraz zajęcie się problemem postępującej degradacji środowiska, co przedstawiono w sprawozdaniach Europejskiej Agencji Środowiska za rok 2010 oraz SOER („Środowisko Europy – stan i prognozy”).

50.

Strategia dotycząca substancji powodujących zaburzenia endokrynologiczne

Nieustawodawcza

Przygotowanie odpowiednich ram politycznych w celu zapewnienia ludziom i środowisku w UE zadowalająco wysokiego poziomu ochrony przed ryzykiem związanym z substancjami powodującymi zaburzenia endokrynologiczne (substancje egzogenne lub ich mieszanina, które zmieniają funkcje układu wydzielania wewnętrznego, a tym samym powodują niekorzystny wpływ na zdrowie). 

Środowisko i przedsiębiorczość

51.

Przegląd REACH

Nieustawodawcza

Wniosek zawierać będzie a) omówienie doświadczeń państw członkowskich, informacje na temat funkcjonowania rozporządzenia REACH oraz na temat stanu wdrażania i stosowania metod testów bez udziału zwierząt, jak też strategii w zakresie przeprowadzania testów, a także na temat finansowania opracowywania i oceny alternatywnych metod testów; b) informacje na temat zdobytego doświadczenia, ze zwróceniem szczególnej uwagi na koszty i obciążenie administracyjne oraz inne konsekwencje dla innowacyjności. Obejmować będzie przegląd zakresu prawodawstwa i ewentualnego pokrywania się tych przepisów z innymi unijnymi przepisami dotyczącymi chemikaliów, jak również przegląd działania Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Statystyka europejska

52.

Europejskie dane statystyczne dotyczące demografii

Ustawodawcza

Cel niniejszego wniosku w sprawie rozporządzenia polega na ustanowieniu wspólnych ram dla opracowywania, przygotowania i rozpowszechniania europejskich danych statystycznych dotyczących ludności, ważnych wydarzeń i salda migracji.

Instrumenty polityki zagranicznej

53.

Regulowanie obrotu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, stosowania tortur lub pewnego rodzaju okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania

Ustawodawcza

W ramach niniejszej inicjatywy proponuje się wprowadzenie zmian w rozporządzeniu 1236/2005, w ślad za przeglądem dokonanym w odpowiedzi na żądania wysunięte przez państwa członkowskie, Parlament Europejski i organizacje pozarządowe.

Zdrowie i konsumenci

54.

Rewizja dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych, dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży

Ustawodawcza

Ostatnie zmiany w zakresie produktów tytoniowych zostaną uwzględnione dzięki aktualizacji obecnej dyrektywy (2001/37/WE), co pozwoli uwzględnić kwestie dotyczące rynku wewnętrznego, a także przyjrzeć się nowym produktom i sposobom etykietowania.

55.

Pakiet dotyczący innowacji w zakresie ochrony zdrowia

1) Wspieranie innowacji w dziedzinie wyrobów medycznych, z korzyścią dla pacjentów, konsumentów i pracowników służby zdrowia

Nieustawodawcza

Komunikat zawierać będzie wyjaśnienie potrzeby dalszej poprawy otoczenia regulacyjnego w celu wspierania innowacji w dziedzinie wyrobów medycznych pod kątem zmieniającej się sytuacji (np. starzenie się populacji, TIK itd.). Byłaby to również odpowiedź na niedawne istotne konkluzje Rady.

2) Wyroby medyczne

Ustawodawcza

Celem wniosku jest zapewnienie dalszego wsparcia na rzecz innowacji w tym sektorze dzięki odpowiednim ramom regulacyjnym, przy jednoczesnym zagwarantowaniu pacjentom bezpieczeństwa. Ramy regulacyjne będą dostosowane do postępu naukowo-technicznego, będą uwzględniać jaśniejsze i prostsze zasady oraz zapewnią konieczne instrumenty zarządzania na szczeblu UE. Jest to konieczność z uwagi na rosnące zapotrzebowanie rynku na produkty stanowiące połączenie leków i wyrobów. Cele są następujące: podniesienie poziomu ochrony zdrowia wszystkich europejskich pacjentów i użytkowników, wzmocnienie przodującej pozycji Europy w zakresie innowacji w tej dziedzinie i osiągnięcie sprawniejszego funkcjonowania rynku wewnętrznego i międzynarodowej wymiany handlowej.

3) Wyroby medyczne do diagnostyki in vitro

Ustawodawcza

Jak wyżej.

56.

Próby kliniczne w celu wspierania badań naukowych i innowacji w sektorze farmaceutycznym

Ustawodawcza

Celem wniosku w sprawie rewizji dyrektywy w sprawie prób klinicznych (2001/20/WE) jest podniesienie poziomu wiedzy i innowacji w dziedzinie badań klinicznych. Zagadnienia, które prawdopodobnie zostaną uwzględnione: zmniejszenie opóźnień administracyjnych, problem rozbieżności decyzji w całej UE oraz usprawnienie procedur sprawozdawczych.

57.

Pakiet dotyczący zdrowia roślin i zwierząt:

1) Wzmocnienie łańcucha żywnościowego – unowocześnione i uproszczone ramy prawne

Nieustawodawcza

W komunikacie zwraca się uwagę na główne elementy nowego pakietu przepisów dotyczących zdrowia zwierząt, zdrowia roślin, roślinnego materiału reprodukcyjnego i kontroli związanych z tymi dziedzinami. Pakiet ten ma doprowadzić do unowocześnienia, uproszczenia i udoskonalenia zasad, by lepiej realizować cele prawodawstwa oraz wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność odpowiednich sektorów gospodarki.

2) Prawo w zakresie zdrowia zwierząt

Ustawodawcza

Wniosek ma na celu wypracowanie – opartego w większym stopniu na analizie ryzyka – podejścia do wymogów dotyczących zdrowia zwierząt i usuwania obciążeń administracyjnych związanych z przemieszczaniem zwierząt. Ma również zapewnić prostszą i elastyczniejszą strukturę regulacji dotyczących zdrowia zwierząt w UE oraz większe bezpieczeństwo, z położeniem większego nacisku na zapobieganie chorobom, co w efekcie ograniczy straty ekonomiczne w wyniku fali zachorowań.

3) Kontrole urzędowe w całym łańcuchu żywnościowym

Ustawodawcza

Celem wniosku dotyczącego przeglądu rozporządzenia 882/2004 jest uproszczenie i usprawnienie istniejących ram prawnych, aby podnieść skuteczność kontroli urzędowych przeprowadzanych przez państwa członkowskie w całym łańcuchu żywnościowym, przy jednoczesnej minimalizacji obciążeń dla przedsiębiorców. Efektywniejsze wykorzystanie środków kontroli pozwoli skuteczniej zapobiegać kryzysom, ograniczy jednocześnie koszty tych środków dla podmiotów gospodarczych przestrzegających przepisy i zapewni wyrównane szanse. Dotyczy to także dyrektyw 96/23/WE, 97/78/WE i 91/496/EWG.

4) Unijne prawo w zakresie zdrowia roślin

Ustawodawcza

Celem wniosku jest uproszczenie, usprawnienie oraz zwiększenie przejrzystości i racjonalności pod względem kosztów. „Paszporty” roślin stosowane w przypadku ich przemieszczania zostaną uproszczone, dzięki czemu powstanie bardziej przejrzysty i stabilny system dla plantatorów. Lepsza kontrola przywozu wzmocni ochronę przed przedostawaniem się nowych szkodników i chorób z krajów trzecich, co w przeszłości powodowało dodatkowe obciążenie w zakresie zwalczania szkodników przez plantatorów UE bądź szkody dla środowiska naturalnego.

5) Wprowadzanie nasion i materiału rozmnożeniowego do obrotu w celu wspierania innowacji w nasiennictwie

Ustawodawcza

Inicjatywa ma na celu wspieranie innowacyjności i ma zapewnić zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz elastyczność ram regulacyjnych w kontekście globalizacji, specjalizacji i opracowywania nowych zastosowań produktów rolnych, a także zmieniających się oczekiwań społeczeństwa wobec wzajemnego oddziaływania rolnictwa i środowiska naturalnego. Inicjatywa przyczyni się do unowocześnienia i uproszczenia przepisów poprzez zastąpienie 12 dyrektyw w sprawie nasion i materiału rozmnożeniowego roślin jednym aktem.

58.

Opłaty na rzecz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i wydajność tego urzędu

Ustawodawcza

Dokonany zostanie przegląd rozporządzenia 178/2002 pod kątem poprawy wydajności i skuteczności EFSA. Przewiduje się możliwość ustalenia opłat za rozpatrywanie dokumentacji w sprawie zezwolenia przedkładanej przez podmioty z sektora przemysłu (w przypadku usług, których nie uznaje się za usługi świadczone w interesie publicznym).

Sprawy wewnętrzne

59.

Kontrole graniczne nowej generacji:

1) System wjazdu/wyjazdu *

Ustawodawcza

We wniosku określi się cel, funkcje i zakres systemu wjazdu/wyjazdu, a także ustali warunki i procedury rejestrowania, przechowywania i konsultowania danych dotyczących wjazdu/wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne UE. (2. kwartał 2012 r.)

2) Program rejestracji podróżnych*

Ustawodawcza

W ramach inicjatywy określony zostanie cel, funkcje i zakres programu rejestrowania podróżnych (RTP) oraz systemu rejestrowania podróżnych (RTS); ponadto Komisja i agencja do spraw zarządzania operacyjnego wielkoskalowymi systemami informatycznymi otrzymają mandat w zakresie wprowadzenia i utrzymywania programu i systemu rejestracji podróżnych; zostaną również określone zasady rozpatrywania wniosków RTP i wymiany odnośnych danych między państwami członkowskimi. (2. kwartał 2012 r.)

3) Zmiana kodeksu granicznego Schengen*

Ustawodawcza

Wprowadzone zostaną zmiany w kodeksie granicznym Schengen w celu jego dostosowania do rozporządzenia w sprawie programu rejestracji podróżnych oraz rozporządzenia w sprawie systemu wjazdu/wyjazdu. (2. kwartał 2012 r.)

60.

Wypracowanie polityki w sprawie europejskiego systemu szkolenia dla funkcjonariuszy organów ścigania

Nieustawodawcza

Celem szerszego szkolenia funkcjonariuszy policji UE jest wspieranie prawdziwie europejskiej kultury egzekwowania prawa poprzez oferowanie europejskich programów szkoleniowych dla wszystkich, których to dotyczy.

61.

Ramy środków administracyjnych, takich jak zamrażanie środków finansowych należących do osób podejrzanych o działalność terrorystyczną na terytorium UE (art.75)

Ustawodawcza

Ustanowienie ram środków administracyjnych dotyczących przepływu kapitału i płatności, jak zamrożenie środków finansowych, aktywów lub zysków z działalności gospodarczej należących do osób fizycznych lub prawnych, grup i podmiotów innych niż podmioty państwowe związanych z działalnością terrorystyczną na terytorium UE, stanowiących ich własność lub będących w ich posiadaniu. Ramy te stanowiłyby podstawę, na której Rada mogłaby, na wniosek Komisji, podejmować decyzje.

62.

Walka z europejską cyberprzestępczością

Nieustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie zdolności UE w zakresie walki z cyberprzestępczością. Zapewni to obywatelom Unii, państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu bieżące informacje na temat warunków koniecznych dla zagwarantowania skutecznej reakcji na akty cyberprzestępczości.

63.

Unijna strategia w zakresie zwalczania handlu ludźmi

Nieustawodawcza

Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest opracowanie kompleksowych ram polityki pozwalających na realizację głównych celów w zakresie znaczącego przeciwdziałania zjawisku handlu ludźmi i jego ograniczania oraz w zakresie ścigania przestępców i lepszej ochrony ofiar.

64.

Ramy prawne i techniczne europejskiego systemu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów

Ustawodawcza

Inicjatywa zapewni nowe europejskie podejście do walki z terroryzmem i z jego finansowaniem, dzięki centralizacji gromadzenia i analiz danych pochodzących z komunikatów finansowych oraz stworzeniu możliwości dostarczania bardziej ukierunkowanych danych władzom USA w ramach umowy UE-USA w sprawie programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów.

65.

Przegląd ram prawnych dotyczących zatrzymywania danych

Ustawodawcza

Przegląd ten jest wynikiem oceny dyrektywy w sprawie zatrzymywania danych. Zapewni to odpowiednim władzom szybki dostęp do informacji telekomunikacyjnych, które są konieczne do zwalczania przestępczości zorganizowanej; zapewni odpowiednie ograniczenia dotyczące przechowywania danych i zabezpieczenia przed niepotrzebnymi naruszeniami prawa do prywatności i prawa do ochrony danych osobowych; usunie niepotrzebne przeszkody dla sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego i zapewni spójne refundowanie w całej UE kosztów stosowania systemu zatrzymywania danych przez branżę telekomunikacyjną.

66.

Ustanowienie Europejskiego Urzędu Policji – Europolu

Ustawodawcza

W art. 88 TFUE przewidziano nową podstawę prawną funkcjonowania Europolu.

67.

Pakiet dotyczący krytycznej infrastruktury UE:

1) Przegląd europejskiego programu ochrony infrastruktury krytycznej (EPCIP) oraz wniosek w sprawie ustanowienia aktualnego programu

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Propozycja dotycząca EPCIP została przedstawiona po raz pierwszy przez Komisję w odnośnym komunikacie z 2006 r. Obecnie przeprowadzany jest przegląd tego programu, który pozwoli na jego aktualizację.

2) Rozpoznawanie i wyznaczanie europejskiej infrastruktury krytycznej

Ustawodawcza

Zmiana dyrektywy 2008/114 w sprawie rozpoznawania i wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz oceny potrzeb w zakresie poprawy jej ochrony.

68.

Opracowanie wytycznych negocjacyjnych w odniesieniu do umów o ułatwieniach wizowych i o readmisji, zawieranych z niektórymi krajami południowego regionu Morza Śródziemnego, w ramach dialogu na rzecz migracji, mobilności i bezpieczeństwa, jaki zostanie podjęty z tymi krajami.

Ustawodawcza

Inicjatywa ta zapewni wsparcie na rzecz reform podejmowanych przez kraje partnerskie i będzie stanowić zachętę do wprowadzania tych reform, dając obywatelom tych krajów możliwość większej mobilności w kierunku państw członkowskich UE, z jednoczesnym uwzględnieniem pierwotnych przyczyn przepływów migracyjnych.

69.

Przyjmowanie obywateli państw trzecich przybywających w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, udziału w wymianie młodzieży szkolnej, w szkoleniu bez wynagrodzenia lub w wolontariacie

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie atrakcyjności całej Unii Europejskiej jako centrum badań naukowych, studiów, wymiany młodzieży szkolnej, szkolenia i wolontariatu. Ma na celu dalsze ułatwienie wymiany naukowej, edukacyjnej, szkoleniowej i kulturowej z obywatelami państw trzecich i tworzenia przejrzystszych i efektywniejszych warunków ich wjazdu do UE, pobytu i mobilności w UE. Niniejszą inicjatywą wprowadzone zostaną zmiany w dyrektywach Rady 2004/114/WE i 2005/71/WE.

Pomoc humanitarna i reagowanie kryzysowe

70.

Utworzenie Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej

Ustawodawcza

Celem jest ustanowienie ram wspólnego wkładu młodych Europejczyków w unijne akcje pomocy humanitarnej. Prowadzone od roku 2011 działania przygotowawcze przyczynią się do rozpoznania możliwych wariantów.

Przemysł i przedsiębiorczość

71.

Rejestracja pojazdów silnikowych uprzednio zarejestrowanych w innym państwie członkowskim

Ustawodawcza

Głównym celem polityki jest poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zniesienie barier dla swobodnego przepływu towarów, usług i pracowników, które istnieją ze względu na odmienne wymogi formalne i administracyjne w zakresie rejestracji pojazdów silnikowych zarejestrowanych uprzednio w innym państwie członkowskim.

72.

Polityka sektorowa dla przemysłu związanego z bezpieczeństwem

Nieustawodawcza

Utworzenie silnego rynku bezpieczeństwa poprzez: zmniejszenie jego fragmentacji, wzmocnienie bazy przemysłowej, zwiększenie konkurencyjności unijnego przemysłu bezpieczeństwa na świecie.

Odmienne sposoby podejścia stosowane w państwach członkowskich doprowadziły do powstania różnych rynków bezpieczeństwa.

73.

Wnioski przedłożone przez grupę wysokiego szczebla CARS 21

Nieustawodawcza

Ocena zaleceń programowych przedstawionych przez grupę wysokiego szczebla CARS 21 w sprawozdaniu końcowym i informacja na temat sposobu, w jaki Komisja zamierza na nie zareagować.

74.

Aktualizacja i przegląd postępu w realizacji zintegrowanej polityki przemysłowej w erze globalizacji

Nieustawodawcza

Komisja dokona przeglądu projektu przewodniego strategii „Europa 2020” w zakresie polityki przemysłowej oraz uaktualni inicjatywy kluczowe w celu zapewnienia szybkiego przejścia do bardziej zrównoważonej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i efektywnie korzystającej z zasobów gospodarki oraz do dynamicznej bazy przemysłowej. W trakcie aktualizacji śródokresowej uwzględnione zostaną kwestie ożywienia gospodarczego, nowe wyzwania i wieloletnie ramy finansowe.

75.

Polityka sektorowa dotycząca przemysłu kosmicznego

Nieustawodawcza

Biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie przemysłu kosmicznego, jego zależność od finansowania ze środków publicznych (zarówno prac badawczo-rozwojowych, jak i sprzedaży) oraz rosnącą konkurencję na rynku komercyjnym, w komunikacie określone zostaną działania na rzecz poprawy warunków ramowych przemysłu kosmicznego w Europie w celu wzmocnienia konkurencyjności tego przemysłu i przyczynienia się do zrównoważonego zaangażowania potencjału w Europie.

76.

Kluczowe technologie wspomagające

Nieustawodawcza

W odpowiedzi na zalecenie grupy wysokiego szczebla, w ramach niniejszej inicjatywy zaproponowane zostaną skoordynowane ramy dla kluczowych technologii wspomagających, w celu zapewnienia ciągłości w badaniach, rozwoju i innowacjach, łącznie z transferem technologii umożliwiającym wdrożenie i wspieranie ekosystemów konkurencyjnych w skali światowej.

77.

Europejski znak jakości w turystyce

Ustawodawcza

Europejski znak jakości pozwoliłby zwiększyć konkurencję i stabilność europejskiej turystyki dzięki przejrzystej i spójnej ocenie usług turystycznych. Pozwoliłby również zyskać zaufanie klientów i zapewnić uznanie usługom o wysokiej jakości.

Sprawy instytucjonalne

78.

Partie polityczne na szczeblu europejskim a zasady ich finansowania

Ustawodawcza

Celem przeglądu rozporządzenia 2004/2003 jest stworzenie europejskiego statusu prawnego partii politycznych na szczeblu europejskim.

79.

Propozycja dotycząca klauzuli solidarności

Nieustawodawcza

Inicjatywa ta jest następstwem klauzuli solidarności (art. 222 ust. 3) stanowiącej, że Unia i jej państwa członkowskie działają wspólnie w duchu solidarności, jeżeli jakiekolwiek państwo członkowskie stanie się przedmiotem ataku terrorystycznego lub ofiarą klęski żywiołowej lub katastrofy spowodowanej przez człowieka. W TFUE przewidziano wspólny wniosek Komisji i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Rynek wewnętrzny i usługi

80.

Ochrona inwestorów: Zmiana dyrektywy w sprawie UCITS w zakresie przepisów dotyczących depozytariuszy UCITS, polityki wynagrodzeń kadry zarządzającej oraz sankcji administracyjnych*

Ustawodawcza

Głównym zamierzeniem jest zmiana dyrektywy w sprawie UCITIS (przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe – „UCITS V” dyrektywy 2009/65/WE) w celu i) utworzenia systemu regulacyjnego zapewniającego rzetelną ochronę inwestorów, ii) dalszego wzmocnienia wewnętrznego rynku UE pod kątem wydajności sektora funduszy inwestycyjnych oraz iii) zagwarantowania, by ramy legislacyjne dotyczące UCITS nie osłabiły stabilności finansowej rynku. W szczególności, na poziomie operacyjnym, inicjatywa ta będzie miała na celu zapewnienie odpowiednich rozwiązań dotyczących depozytariuszy UCITS, jak również polityki wynagrodzeń. (2. kwartał 2012 r.)

81.

Równoległy system bankowy

Nieustawodawcza

W drugiej połowie roku zostanie przyjęty komunikat w uzupełnieniu do działań podejmowanych w ramach szczytu G20 oraz w celu realizacji jego ustaleń.

82.

Ochrona inwestorów: PRIPs (inicjatywa dotycząca ujawniania informacji na temat złożonych produktów inwestycyjnych na etapie poprzedzającym zawarcie umowy)*

Ustawodawcza

Instrument ten ma zapewnić odzwierciedlenie w przepisach wspólnotowych wysokiego i spójnego poziomu ochrony inwestorów, gwarantującego równe szanse podmiotom oferującym detaliczne produkty inwestycyjne oraz dystrybutorom tych produktów, jak również większą wydajność działalności transgranicznej. (1. kwartał 2012 r.)

83.

Działania następcze po „kontroli skuteczności” w zakresie usług: pogłębienie jednolitego rynku usług*

Nieustawodawcza

Po przeprowadzeniu „kontroli skuteczności” i innych działań (np. oceny w zakresie typów działalności zastrzeżonej, wymogów dotyczących własności kapitału, formy prawnej oraz obowiązku ubezpieczeniowego) inicjatywa ta ma na celu wskazanie i zaproponowanie środków i działań koniecznych do usunięcia utrzymujących się przeszkód w funkcjonowaniu jednolitego rynku usług. (2. kwartał 2012 r.)

84.

Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi: prawa w zakresie utworów muzycznych – muzyka online*

Ustawodawcza

Zaproponowana inicjatywa będzie skupiać się na dwóch aspektach: po pierwsze, na przepisach dotyczących ogólnego poziomu zarządzania i przejrzystości, jakie mają mieć zastosowanie do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi; po drugie, na szczegółowych zasadach dotyczących licencjonowania muzyki online mających na celu wspieranie jednolitego rynku cyfrowego i zapewnienie unijnym konsumentom większej liczby usług transgranicznych. (1. kwartał 2012 r.)

85.

Jednolity rynek a fundusze emerytalne: instytucje pracowniczych programów emerytalnych*

Ustawodawcza

Celem przeglądu dyrektywy dotyczącej instytucji pracowniczych programów emerytalnych jest zapewnienie równych szans pod względem warunków przewidzianych w dyrektywie „Wypłacalność II” oraz propagowanie intensywniejszej działalności transgranicznej w tej dziedzinie. Pomoże to sprostać wyzwaniom związanym ze starzeniem się społeczeństwa oraz długiem publicznym. (3. kwartał 2012 r.)

86.

Rewizja dyrektywy w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego

Ustawodawcza

Celem rewizji jest zwiększenie harmonizacji, pewności prawnej i precyzji definicji, a jednocześnie uniknięcie obecnych trudności w stosowaniu na szczeblu krajowym aktualnej dyrektywy w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego.

87.

Przegląd rozporządzenia w sprawie wspólnotowego znaku towarowego i rewizja dyrektywy zbliżającej krajowe przepisy w zakresie znaków towarowych

Ustawodawcza

Celem jest podniesienie jakości, usprawnienie i unowocześnienie, w stosownych przypadkach, zarówno rozporządzenia, jak i dyrektywy UE, oraz zacieśnienie współpracy między Urzędem Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (UHRW) a krajowymi urzędami ds. znaków towarowych, w celu stworzenia systemu znaków towarowych w Europie, który jako całość będzie bardziej efektywny, skuteczny i spójny.

88.

Inicjatywa na rzecz ujawniania informacji niefinansowych przez przedsiębiorstwa

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Wniosek ma na celu poprawę przejrzystości informacji niefinansowych składanych przez przedsiębiorstwa, a jednocześnie uniknięcie niepotrzebnego zwiększania obciążeń administracyjnych.

89.

Gry hazardowe oferowane w Internecie w obrębie rynku wewnętrznego

Nieustawodawcza

Komunikat ten, stanowiący kontynuację zielonej księgi w sprawie gier hazardowych oferowanych w Internecie, zawierać będzie merytoryczną ocenę odpowiedzi na przeprowadzone konsultacje; określi również 1) kluczowe wyzwania wynikające ze współistnienia krajowych modeli regulacyjnych w obrębie rynku wewnętrznego oraz 2) inicjatywy, jakie należy podjąć na szczeblu krajowym i UE.

90.

Egzekwowanie praw własności intelektualnej

Ustawodawcza

Celem głównym będzie dostosowanie dyrektywy 2004/48/WE do dzisiejszych wyzwań, aby zyskać pewność, że prawa własności intelektualnej można chronić w sposób skuteczny i jednolity w UE, w szczególności w środowisku cyfrowym. Konieczne jest doprecyzowanie kilku postanowień tej dyrektywy w celu uzyskania spójnej interpretacji i konsekwentnego egzekwowania.

91.

Dyrektywa w sprawie przepisów dotyczących papierów wartościowych

Ustawodawcza

Głównym celem tego środka jest zmniejszenie rozbieżności między krajowymi przepisami prawa materialnego dotyczącego zdematerializowanych papierów wartościowych i w związku z tym wniesienie konkretnego wkładu w uproszczenie operacji na rynkach finansowych i w ich bezpieczeństwo prawne.

92.

Netting upadłościowy

Ustawodawcza

Netting upadłościowy stanowi ważne narzędzie umożliwiające zmniejszenie ryzyka kredytowego partnerów, ponieważ w przypadku niewypłacalności przyznaje pierwszeństwo stronie wypełniającej zobowiązanie przed wierzycielami niezabezpieczonymi. Celem jest zwiększenie pewności prawnej i bezpieczeństwa w wykonywaniu umów dotyczących kompensowania dwustronnego i wielostronnego, ale również w zakresie unijnych ram zarządzania kryzysem w sektorze finansowym (patrz COM (2010) 579), umożliwienie władzom krajowym tymczasowego zawieszania prawa do nettingu upadłościowego.

93.

Inicjatywa dotycząca procedury powiadamiania o nielegalnych treściach w Internecie i ich usuwania

Główne cele programowe to: przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania jednolitego rynku cyfrowego, wnieść wkład w proces zwalczania nielegalnej działalności w Internecie, zapewnić przejrzystość, efektywność i proporcjonalność procedury powiadamiania i usuwania oraz jej zgodność z prawami podstawowymi, zapewnić wyważone i realne podejście do wspomnianej procedury z położeniem nacisku na prawa podstawowe oraz skutki z punktu widzenia innowacji i wzrostu.

94.

Ubezpieczeniowe systemy gwarancyjne

Ustawodawcza

Celem jest zagwarantowanie, aby we wszystkich państwach członkowskich istniały ubezpieczeniowe systemy gwarancyjne i aby odpowiadały one wymogom wynikającym z minimalnego zbioru cech.

95.

Trzecia dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy

Ustawodawcza

Przegląd norm międzynarodowych jest w toku i ma być zakończony do lutego 2012 r. Komisja rozpoczęła również własny przegląd i na początku 2012 r. ma przedstawić sprawozdanie. Z chwilą przyjęcia norm międzynarodowych konieczne będzie ich natychmiastowe wprowadzenie do prawodawstwa UE.

96.

Zmiana dyrektywy w sprawie konglomeratów finansowych (2002/87/WE)

Ustawodawcza

W następstwie decyzji Rady Stabilności Finansowej (G20) ze stycznia 2010 r. w sprawie zbadania regulacji dotyczących podmiotów dominujących w konglomeratach finansowych, Komisja zobowiązuje się do realizacji umów i zaleceń na szczeblu G20 i będzie wykonywać funkcję nadzoru spółek dominujących w złożonych grupach finansowych, którymi dzisiaj są przeważnie spółki holdingowe niepodlegające regulacji. Skuteczność dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych (CRD) i dyrektywy Wypłacalność II, jak również powiązanych rozporządzeń w sektorze finansowym takich, jak rozporządzenia UCITS i ZAFI, a co najważniejsze – ramy zarządzania kryzysowego – mogłaby być znacznie większa, gdyby podmiot dominujący był bezpośrednio odpowiedzialny za spełnianie wszelkich wymogów w sposób spójny na poziomie całego konglomeratu i we wszystkich podmiotach w grupie, które podlegają regulacji.

Sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo

97.

Postęp w zakresie integracji Romów –pierwsze sprawozdanie Komisji Europejskiej

Nieustawodawcza

W pierwszym sprawozdaniu rocznym ocenione zostaną krajowe strategie dotyczące integracji Romów, które państwa członkowskie mają obowiązek przedstawić Komisji do 31.12.2011 r.

98.

Specjalne gwarancje w postępowaniu karnym dla osób podejrzanych lub oskarżonych wymagających szczególnego traktowania

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma zagwarantować, że w całej UE w postępowaniu karnym szczególna uwaga zostanie poświęcona osobom podejrzanym lub oskarżonym, które nie mogą zrozumieć ani śledzić treści lub znaczenia postępowania, na przykład ze względu na swój wiek, stan psychiczny czy fizyczny.

99.

Minimalne przepisy określające znamiona przestępstw i kar w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami

Ustawodawcza

Umożliwienie państwom członkowskim podjęcia skuteczniejszych działań związanych z problemem nielegalnego handlu narkotykami i wsparcie wspólnego podejścia UE do handlu narkotykami poprzez zbliżenie koncepcji przestępstw i kar, zajęcie się lukami stwierdzonymi na podstawie przeprowadzonej w roku 2009 oceny decyzji ramowej 2004/757/WSiSW oraz zastąpienie tego instrumentu.

100.

Wymiana informacji, ocena ryzyka i kontrola nad nowymi substancjami psychoaktywnymi

Ustawodawcza

Celem wniosku w sprawie zmiany decyzji Rady 2005/387/WSiSW z dnia 10 maja 2005 r. jest usprawnienie procesu oceniania oraz niektórych kroków proceduralnych, z uwzględnieniem zgromadzonych doświadczeń i napotkanych ograniczeń związanych z tym instrumentem prawnym w ciągu ostatnich trzech lat.

101.

Europejski akt w sprawie dostępności: poprawa dostępności towarów i usług na rynku wewnętrznym

Ustawodawcza

Wniosek w sprawie dyrektywy w celu usprawnienia rynku towarów i usług dostępnych dla osób niepełnosprawnych i osób starszych w oparciu o podejście tzw. projektowania uniwersalnego. Ta przyjazna dla przedsiębiorstw inicjatywa obejmować będzie wiążące środki sprzyjające promowaniu zamówień publicznych oraz harmonizacji standardów dostępności.

102.

Zapewnienie równowagi płci w radach spółek giełdowych (prawo miękkie)

Ustawodawcza

Przedstawione w następstwie strategii na rzecz równouprawnienia płci zalecenie będzie miało na celu poprawę równowagi płci w radach spółek. Równouprawnienie płci, należące do praw podstawowych, ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności UE.

103.

Zorganizowane podróże, wakacje i wycieczki

Ustawodawcza

Celem wniosku jest przegląd dyrektywy Rady 90/314/EWG i unowocześnienie obecnych przepisów dotyczących ochrony konsumentów nabywających, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu, usługi w postaci imprez turystycznych i ułatwienie zakupu tych usług w innych państw członkowskich.

104.

Reforma struktury Eurojustu

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu rozszerzenie i wzmocnienie funkcjonowania Eurojustu oraz dokonanie ustaleń umożliwiających udział Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajowych w procesie oceny działalności Eurojustu.

105.

Odszkodowanie dla ofiar przestępstw

Ustawodawcza

Wniosek Komisji w sprawie rewizji dyrektywy 2004/80 zapewni otrzymywanie przez ofiary przestępstw godziwego i odpowiedniego odszkodowania we wszystkich państwach członkowskich, a tym samym pomoże w budowaniu wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi. Podstawą wniosku będzie kompleksowa analiza wszystkich aspektów odszkodowania, która pozwoli ustalić występujące obecnie przeszkody, ich źródło i możliwe rozwiązania.

106.

Terminy zawite i okresy przedawnienia w przypadku transgranicznych wypadków w ruchu drogowym

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywa ta ma dać obywatelom większą pewność prawa w odniesieniu do terminów przedawnienia w przypadku transgranicznych wypadków w ruchu drogowym.

107.

E-sprawiedliwość

Ustawodawcza

Inicjatywa pozwoli udoskonalić projekt „e-sprawiedliwość” jako narzędzie wspierania wzrostu i pewności prawa na rynku wewnętrznym. Wspomniany projekt ma na celu wspomóc politykę w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych umożliwiających poprawę jakości i unowocześnienie informacji w wymiarze sprawiedliwości w UE, ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości we wszystkich państwach członkowskich oraz ułatwienie współpracy i procedur sądowych.

108.

Instrument alternatywnego rozwiązywania sporów między przedsiębiorstwami

Ustawodawcza

Środek ten będzie stanowił uzupełnienie wniosku ustawodawczego Komisji w sprawie alternatywnych metod rozwiązywania sporów konsumenckich o mechanizm dostosowany do sporów między przedsiębiorstwami. Promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów zwiększy zaufanie między MŚP w kontekście ich angażowania się w transgraniczną wymianę handlową i poprawi funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

109.

Postępowanie upadłościowe

Ustawodawcza

Przegląd rozporządzenia (WE) 1346/2000 dotyczącego upadłości, łącznie z kwestią upadłości grup i przedsiębiorstw, w celu zwiększenia skuteczności i efektywności transgranicznego postępowania upadłościowego.

110.

Wzajemne uznawanie aktów stanu cywilnego

1) Wzajemne uznawanie skutków niektórych aktów stanu cywilnego

Ustawodawcza

Wniosek powinien obejmować kwestie wzajemnego uznawania skutków niektórych aktów stanu cywilnego (np. dotyczących narodzin, ustalenia ojcostwa, przysposobienia, nazwiska, śmierci).

111.

2) Rezygnacja z formalności związanych z legalizacją dokumentów między państwami członkowskimi

Ustawodawcza

Kontynuacja zielonej księgi w sprawie swobodnego obiegu dokumentów, aktów stanu cywilnego, dokumentów urzędowych i w sprawie uproszczenia przepisów prawnych. Wniosek powinien obejmować kwestie rezygnacji z formalności związanych z legalizacją dokumentów w różnych państwach członkowskich

Sprawiedliwość, ochrona konsumentów i polityka konkurencji

112.

Unijne ramy dotyczące powództwa zbiorowego

Należy ustalić

Niniejsza inicjatywa będzie stanowić kontynuację szerokiego zakresu prac Komisji dotyczących powództwa zbiorowego na szczeblu unijnym.

Gospodarska morska i rybołówstwo

113.

Utworzenie ram planowania przestrzennego obszarów morskich

Ustawodawcza

Zagwarantowanie, by państwa członkowskie zapewniały stabilne, niezawodne i zorientowane na przyszłość zintegrowane ramy planowania w celu optymalnego wykorzystania przestrzeni morskiej z korzyścią do rozwoju gospodarczego i środowiska morskiego i że czyniąc to stosują wspólne podejście zmierzające do ułatwienia transgranicznego planowania przestrzennego obszarów morskich. Rodzaj inicjatywy zostanie jeszcze potwierdzony, prawdopodobnie będzie to dyrektywa.

114.

„Błękitny wzrost”: zrównoważony wzrost dzięki oceanom, morzom i wybrzeżom

Nieustawodawcza

Podstawą komunikatu będą wyniki trwającego badania nad zrównoważonym wzrostem i zatrudnieniem w istniejących, nowych i przyszłych sektorach morskich w oparciu o innowacyjne wykorzystywanie zasobów morskich i przybrzeżnych, będące siłą napędową innowacyjności i konkurencyjności.

Ochrona interesów finansowych UE

115.

Ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej, m.in. z wykorzystaniem prawa karnego*

Ustawodawcza

Inicjatywa jest działaniem legislacyjnym podjętym w następstwie komunikatu w sprawie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej, m.in. z wykorzystaniem prawa karnego, na mocy art. 325 ust. 4 TFUE. (3. kwartał 2012 r.)

116.

Wzmocnienie ochrony euro przed fałszowaniem, z zastosowaniem sankcji karnych

Ustawodawcza

Inicjatywa ta mogłaby bazować na decyzji ramowej 2000/383/WSiSW i ją zastąpić. Ma na celu zwiększenie ochrony euro za pomocą wprowadzenia skuteczniejszego prawodawstwa karnego i skuteczniejszych procedur postępowania karnego; ma także na celu dokładniejsze monitorowanie stosowania przepisów unijnych w państwach członkowskich. Obywatelom należy zapewnić odpowiednią ochronę za pomocą sankcji karnych przed oszustwami związanymi z euro i z jego fałszowaniem.

117.

Wzajemna pomoc organów administracyjnych państw członkowskich i współpraca między nimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego

Ustawodawcza

Uproszczenie i doprecyzowanie przepisów, poprawa dostępności i osiąganie oszczędności budżetowych, ponieważ rozporządzenie (WE) nr 515/97 i decyzja Rady 2009/917/WSiSW z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie stosowania technologii informatycznej do potrzeb celnych częściowo dotyczą tego samego zagadnienia.

Polityka regionalna

118.

Przyszła strategia na rzecz regionów najbardziej oddalonych

Nieustawodawcza

Komunikat w sprawie przyszłej strategii na rzecz regionów najbardziej oddalonych, w ślad za wspólnymi protokołami regionów i państw członkowskich „Regiony najbardziej oddalone w perspektywie roku 2020” i innymi ich opracowaniami.

Badania i innowacje

119.

Ramy europejskiej przestrzeni badawczej (EPB)

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Ramy EPB będą stanowić podstawę dla osiągnięcia spójności i koordynacji polityki strategicznej UE i państw członkowskich celem zwiększenia efektywności europejskiego systemu badawczego dzięki lepszemu wykorzystaniu potencjału transgranicznych synergii i komplementarności (np. mobilność i kariera zawodowa naukowców, transgraniczne działania organizacji prowadzących badania i je finansujących, infrastruktury naukowo-badawcze, obieg wiedzy i współpraca z krajami trzecimi).

120.

Stan Unii innowacji na 2012 r. – przyśpieszenie zmian

Nieustawodawcza

Komunikat ten będzie oznaczał podjęcie kolejnych działań na rzecz stymulowania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy dzięki innowacjom. Będzie zawierał następujące propozycje programowe: szczegółowe określenie nowego wskaźnika dotyczącego szybko rozwijających się innowacyjnych przedsiębiorstw wraz z oceną porównawczą poziomu innowacyjności państw członkowskich, dalszymi działaniami na rzecz zobowiązań przyjętych w ramach inicjatywy „Unia innowacji” w tych przypadkach, w których nie nastąpił postęp, wniosek w sprawie włączenia innowacji w główny nurt polityki UE.

121.

Rozwijanie i koncentrowanie współpracy międzynarodowej w zakresie badań i innowacji

Nieustawodawcza

Współpraca Europy z jej głównymi partnerami w dziedzinie nauki, technologii i innowacji musi mieć bardziej strategiczny charakter w celu: zwiększenia doskonałości naukowej i promowania konkurencyjności przemysłowej, podejmowania globalnych wyzwań społecznych i wspierania polityki zewnętrznej. W komunikacie zostaną szczegółowe określone cele, kryteria i zasady operacyjne odnoszące się do wdrażania, rozwijania i koncentrowania unijnych działań związanych ze współpracą międzynarodową zgodnie ze wspólnymi ramami strategicznymi w zakresie badań i innowacji.

Podatki i unia celna

122.

Dobre rządy w odniesieniu do rajów podatkowych*

Nieustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu opracowanie wzmocnionej strategii pozwalającej chronić interesy UE wobec niechętnych do współpracy jurysdykcji poza terytorium UE (m.in. rajów podatkowych i agresywnego planowania podatkowego). (4. kwartał 2012 r.)

123.

Prekursory narkotyków

Ustawodawcza

W sprawozdaniu Komisji (COM (2009) 709) wskazano na niebezpieczeństwo niedozwolonego wykorzystywania produktów leczniczych zawierających prekursory narkotyków. W maju 2010 r. Rada poprosiła Komisję o zaproponowanie zmian ustawodawczych. Inicjatywa doprowadzi do zmiany rozporządzenia (WE) 273/2004.

124.

Unikanie podwójnego opodatkowywania trangranicznych dywidend wypłacanych inwestorom portfelowym

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Rozwiązania problemów związanych z podwójnym opodatkowaniem, podniesionych w związku z nakładaniem podatków pobieranych u źródła na transgraniczne dywidendy wypłacane inwestorom portfelowym.

125.

Stan unii celnej

Nieustawodawcza

Ogólna ocena funkcjonowania unii celnej, stojących przed nią wyzwań i możliwości w zakresie zabezpieczeń dla jednolitego rynku i ochrony obywateli. W kontekście luk i potrzeb rozpoznanych w ramach tej analizy w ocenie wskazane będą przyszłe inicjatywy w dziedzinie ceł, których celem będzie dalsze zwiększanie wartości dodanej, jaką unia celna wnosi w funkcjonowanie jednolitego rynku.

126.

Opodatkowanie samochodów

Nieustawodawcza

Uregulowanie kwestii podwójnego opodatkowania i innych problemów podatkowych związanych z sytuacjami transgranicznymi.

127.

Mechanizm szybkiego reagowania na nadużycia związane z podatkiem VAT

Ustawodawcza

Ostatnie doświadczenia pokazały, że Unia nie ma możliwości pozwalających na wystarczająco szybkie reagowanie na zjawisko niespodziewanych, masowych nadużyć dotyczących podatku VAT w niektórych państwach członkowskich. Do tej pory odstępstwa zostały przyznane poszczególnym państwom członkowskim w celu powstrzymania tego rodzaju nadużyć w odnośnych sektorach, natomiast procedura przyznawania odstępstw nie jest wystarczająco elastyczna, aby zapewnić szybką i odpowiednią reakcję. Proponowany nowy mechanizm przyjmowania środków uchylających – mechanizm szybkiego reagowania – znacznie przyśpieszyłby tempo rozwiązywania tych problemów. Ostatecznym celem jest przeciwdziałanie masowym nadużyciom finansowym zanim zaczną one mieć istotny wpływ na budżety krajowe.

Wymiana handlowa

128.

Sprawozdanie w sprawie barier w handlu i inwestycjach

Nieustawodawcza

Sprawozdanie dla Rady Europejskiej określające znaczące bariery, jakie napotykają europejscy eksporterzy i inwestorzy w dostępie do rynków w państwach trzecich, i określające strategie usuwania tych barier.

Transport

129.

Pakiet dotyczący transportu kolejowego:

1) Dostęp do rynku kolejowego*

Ustawodawcza

Dalsze otwarcie rynku w sektorze kolejowym (rynku krajowych połączeń pasażerskich) oznacza konieczność dostosowania istniejących przepisów dotyczących dostępu do rynku kolejowego (1. pakiet dotyczący kolei wraz ze zmianami) oraz wprowadzenia odpowiednich zmian w rozporządzeniu dotyczącym usług publicznych w sektorze kolejowym (WE 1370/2007), w tym obowiązku zawierania umów o świadczenie usług publicznych w drodze procedur przetargowych opartych na konkurencyjnych zasadach. Inicjatywa ta pozwoli zapewnić niedyskryminujący dostęp do infrastruktury kolejowej, w tym do usług związanych z kolejami, w szczególności poprzez rozdział strukturalny między zarządzaniem infrastrukturą a świadczeniem usług (rozdzielenie elementów działalności). Dołączony zostanie do niej komunikat w sprawie przeglądu organizacji rynku kolejowego oraz ocena niedyskryminującego dostępu do infrastruktury kolejowej.

2) Europejska Agencja Kolejowa (ERA)*

Ustawodawcza

Inicjatywa ta zwiększy rolę Europejskiej Agencji Kolejowej w dziedzinie bezpieczeństwa kolei, w szczególności jej nadzoru nad krajowymi środkami bezpieczeństwa podejmowanymi przez krajowe organy bezpieczeństwa oraz ich stopniową harmonizacją. Pomoże również wprowadzić jednolitą autoryzację typu pojazdu oraz jednolite świadectwo bezpieczeństwa przedsiębiorstwa kolejowego. Dostosowań mogą wymagać również dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa i interoperacyjności kolei (2004/49 oraz 2008/57). (4. kwartał 2012 r.)

130.

Czysta energia dla transportu:

strategia na rzecz paliw alternatywnych

Ustawodawcza/nieustawodawcza

W białej księdze w sprawie transportu podkreśla się konieczność przełamania zależności systemu transportu od ropy naftowej. Inicjatywa ta ma na celu przyspieszenie przyjmowania przez rynek UE alternatywnych środków transportu, łącznie z niezbędnymi normami odnoszącymi się do urządzeń i systemów magazynowania. Określone będą ewentualne działania UE zachęcające do stosowania paliw alternatywnych w UE, a przemysł, sektor publiczny i konsumenci otrzymają klarowną i spójną wizję rozwoju sytuacji na rynku systemów transportowych wykorzystujących paliwa alternatywne.

131.

Prawa pasażerów w ruchu lotniczym: odmowa przyjęcia na pokład samolotu, znaczne opóźnienia i odwołania lotów

Ustawodawcza

Rewizja rozporządzenia (WE) 261/2004 zapewni ochronę praw pasażerów w ruchu lotniczym poprzez zagwarantowanie im należytej informacji i pomocy, a w razie potrzeby – odpowiedniej rekompensaty z tytułu wszelkiego rodzaju zakłóceń lotów oraz z tytułu utraty/uszkodzenia bagażu. Pozwoli ona zwiększyć pewność prawa i zapewnić sprawiedliwe i proporcjonalne rozłożenie obciążeń ekonomicznych w szczególnych sytuacjach, za które przewoźnicy lotniczy nie ponoszą odpowiedzialności (siła wyższa), także poprzez lepszy podział kosztów finansowych. Do rewizji dołączona zostanie inicjatywa: „Odpowiedzialność przewoźnika lotniczego z tytułu przewozu pasażerów i bagażu drogą lotniczą”.

Przyszłe inicjatywy – 2013 r.

Tytuł

Rodzaj

Opis zakresu celów

Rolnictwo

Rolnictwo ekologiczne

Ustawodawcza

Przegląd aktu podstawowego dotyczącego rolnictwa ekologicznego, po przeprowadzeniu rozmów z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi, które odbędą się na podstawie sprawozdania przedstawionego w 2011 r. (sprawozdanie dla Rady dotyczące stosowania rozporządzenia Rady 834/2007/WE w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającego rozporządzenie 2092/91/EWG).

Nowa strategia leśna dla UE

Nieustawodawcza

Obecna strategia leśna UE została przyjęta w 1998 r. jako rezolucja Rady (1999/C 56/01). Celem inicjatywy jest dokonanie oceny, w jakim stopniu strategia ta nadal uwzględnia bieżące potrzeby i aktualny kontekst polityczny oraz zaproponowanie nowej strategii, która uwzględni wyzwania, jakie się pojawiły od czasu przyjęcia obecnej strategii, w szczególności chodzi tutaj o zmianę klimatu i politykę UE w odniesieniu do energii odnawialnej.

Działania w dziedzinie klimatu

Unijna strategia adaptacyjna

Nieustawodawcza

Państwa członkowskie odczuwają negatywne skutki zmiany klimatu prowadzące do poważnych konsekwencji ekonomicznych i środowiskowych. Dzięki tej strategii UE przygotuje się do radzenia sobie z przyszłymi skutkami zmiany klimatu. Nacisk zostanie położony na działania o unijnej wartości dodanej. Główne cele inicjatywy to rozszerzenie wiedzy na temat przystosowania do zmiany klimatu i opracowanie odpowiednich ram unijnej polityki adaptacyjnej.

Strategia na rzecz zmniejszenia emisji CO2 pochodzących z pojazdów ciężarowych

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Przedmiotem inicjatywy będzie problem rosnących emisji CO2 pochodzących z pojazdów ciężarowych. Cel ogólny to zmniejszenie tych emisji w sposób racjonalny pod względem kosztów. Będzie to kontynuacja europejskiej strategii na rzecz ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów oraz białej księgi w sprawie transportu COM (2011)144.

Konkurencja

Inicjatywa w dziedzinie istotnych przepisów dotyczących pomocy państwa: przegląd ogólnego rozporządzenia o wyłączeniach blokowych z pomocy państwa

Ustawodawcza

Ze względu na to, że obecne ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych wygasa pod koniec roku 2013, konieczne będzie dokonanie jego rewizji. Ponadto przegląd kilku wytycznych dotyczących pomocy państwa związanych ze strategią „UE 2020” (B+R+I, kapitał podwyższonego ryzyka, środowisko) będą dostosowane do rewizji rozporządzenia. Po 2013 r. można byłoby rozważyć dalszą konsolidację wytycznych (ogólne wytyczne w sprawie pomocy państwa). Możliwe, że na podstawie zmienionego rozporządzenia upoważniającego Rady 994/98 (patrz część dotycząca roku 2012), zakres ogólnego rozporządzenia mógłby ulec rozszerzeniu.

Przegląd rozporządzenia w sprawie pomocy państwa w ramach zasady de minimis

Ustawodawcza

Pomoc w ramach zasady de minimis stanowi elastyczny instrument umożliwiający udzielanie pomocy w bardzo ograniczonym zakresie. Rozporządzenie Komisji dotyczące stosowania zasady de minimis obejmuje niewielkie kwoty dotacji, które nie stanowią pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, ponieważ nie mają wpływu na wymianę handlową ani na konkurencję, i które z tego względu nie podlegają wymogowi powiadamiania. Obecnie obowiązujący tekst traci moc w grudniu 2013 r.

Przegląd zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na rzecz B+R+I

Nieustawodawcza

Zmienione zasady dotyczące badań, rozwoju i innowacji (BRI) weszły w życie w 2007 r. Te zasady ramowe pomagają zainteresowanym państwom członkowskim w wykorzystywaniu pomocy państwa jako uzupełniającego instrumentu, który stymuluje badania, rozwój i innowacyjność. Konieczne będzie dokonanie rewizji tych zasad do roku 2013.

Agenda cyfrowa

W kierunku unijnej strategii na rzecz chmur obliczeniowych

Nieustawodawcza

W komunikacie przedstawionych zostanie kilka aspektów obecnie obowiązujących ram regulacyjnych, które zostały stworzone z uwzględnieniem mniej wymagających aplikacji. W szczególności chmury obliczeniowe rodzą konkretne problemy związane z ochroną danych i z zatrzymywaniem danych, z obowiązującym prawem i z odpowiedzialnością, jak również z ochroną konsumentów. Komunikat uwzględni również takie aspekty, jak interoperacyjność, standaryzacja oraz możliwość przenoszenia danych i aplikacji.

Edukacja, kultura i młodzież

Umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego

Nieustawodawcza

Coraz więcej uczelni wyższych przyjmuje studentów spoza UE, prowadzi wymianę studentów, pracowników i wiedzy oraz angażuje się w międzynarodową współpracę akademicką i badawczą. W komunikacie przedstawiona zostanie strategia na rzecz umiędzynarodowienia unijnego szkolnictwa wyższego. W coraz bardziej współzależnym świecie strategiczny sposób UE na radzenie sobie z globalnymi wyzwaniami to tworzenie partnerstw w zakresie szkolnictwa wyższego, aby generować możliwości badawcze i dydaktyczne, a także dać uczelniom możliwość stania się pośrednikami w transferze wiedzy.

Karta „Mobilna młodzież” (prawo miękkie)

Ustawodawcza

Działanie w ramach inicjatywy przewodniej „Mobilna młodzież” powinno ułatwić zarówno mobilność, jak i udział wszystkich ludzi młodych w wieku 13-30 lat mieszkających w Europie. Opierałoby się to na istniejących kartach, które już zapewniają młodym ludziom korzyści w różnych dziedzinach (podróże, kultura, towary, zakwaterowanie itp.). Istniejące karty, które spełniają kryteria jakościowe UE, mogłyby otrzymać oznakowanie „Mobilna młodzież”.

Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Ochrona pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów podczas pracy

Ustawodawcza

Celem jest dokonanie przeglądu obecnych ram prawnych (dyrektywa 2004/37) w celu ustanowienia dopuszczalnych poziomów zagrożenia zachorowaniem na raka, usprawnienia zarządzania ryzykiem i dokonania oceny rozszerzenia zakresu tej dyrektywy, by objęła nowe czynniki ryzyka i substancje działające toksycznie na rozrodczość.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

Ustawodawcza

Pierwsza rewizja rozporządzeń 883/2004 i 987/2010 od czasu ich wejścia w życie w maju 2010 r., by uzupełnić lub dostosować te przepisy w oparciu o wyniki ich wdrażania w ciągu pierwszych lat.

Komunikat w sprawie opieki długoterminowej

Nieustawodawcza

W ślad za dokumentem roboczym służb Komisji w 2011 r. i dyskusją w Komitecie Ochrony Socjalnej, w niniejszym komunikacie przedstawione będą kierunki polityki stanowiące odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na opiekę długoterminową.

Energia

Technologie energetyczne w przyszłej europejskiej polityce energetycznej

Nieustawodawcza

W komunikacie określone zostaną warianty dotyczące roli technologii energetycznych w procesie uzyskiwania dekarbonizacji, przedstawione będzie w pełni kompleksowe podejście do kwestii stymulowania rozwoju technologii energetycznych zgodnie z wizją „energia do roku 2050” i wzmocnienia synergii między państwami członkowskimi i Komisją Europejską w zakresie prowadzenia polityki energetycznej za pomocą konwergencji i współdziałania krajowych i unijnych programów w dziedzinie innowacji.

Efektywność energetyczna

Nieustawodawcza

Kontynuacja wniosku z czerwca 2011 r. w oparciu o obecne prace nad planem działania na rzecz energii do roku 2050 oraz przygotowanie ogólnych wytycznych w sprawie efektywności energetycznej do roku 2020 i w latach następnych.

Polityka rozszerzenia i polityka sąsiedztwa

Roczny pakiet rozszerzeniowy na 2013 r.

Nieustawodawcza

Rada wystąpiła do Komisji o systematyczne przekazywanie informacji o krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących. Dokument strategiczny Komisji umożliwia Radzie Europejskiej określenie pod koniec każdego roku głównych strategicznych wytycznych dotyczących rozszerzenia.

Środowisko

Przegląd środków na rzecz poprawy jakości powietrza

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Dokonanie oceny wdrożenia środków na rzecz poprawy jakości powietrza i polityki dotyczącej jakości powietrza oraz osiągnięć w tym zakresie, a także dokonanie oceny zmienionych wniosków ustawodawczych w sprawie dyrektyw WE dotyczących jakości powietrza i krajowych pułapów emisji.

Zdrowie i konsumenci

Wykorzystanie techniki klonowania do produkcji żywności

Ustawodawcza

Inicjatywa ta jest skutkiem sprawozdania Komisji w sprawie klonowania zwierząt do celów produkcji żywności z 2010 r. i jest odpowiedzią na wnioski o doprecyzowanie przepisów dotyczących klonowania zwierząt na rynku wewnętrznym.

Wydatki w dziedzinie weterynarii

Ustawodawcza

Celem rewizji decyzji Rady 90/424/WE jest opracowanie unijnego zharmonizowanego planu dotyczącego współdzielenia kosztów i odpowiedzialności, w ramach nowego prawa UE odnoszącego się do zdrowia zwierząt, które jest obecnie opracowywane.

Sprawy wewnętrzne

Kodeks imigracyjny UE

Ustawodawcza

Konsolidacja wszystkich przepisów w dziedzinie imigracji, począwszy od legalnej migracji, a w razie potrzeby rozszerzenie obowiązujących przepisów przewidziane w programie sztokholmskim.

Komunikat w sprawie powrotu imigrantów + Sprawozdanie z wdrożenia dyrektywy w sprawie powrotu imigrantów

Nieustawodawcza

W komunikacie znajdzie się podsumowanie aktualnej sytuacji, czyli bieżąca ocena poczynionych postępów w zakresie opracowania polityki UE w sprawie powrotu imigrantów oraz sformułowanie kilku konkretnych koncepcji na temat sposobu i możliwości dalszego promowania i rozwijania tej polityki.

Przemysł i przedsiębiorczość

Wzmocnienie procesu tworzenia wewnętrznego rynku pojazdów silnikowych

Ustawodawcza

Ogólnym celem polityki jest ochrona i wzmocnienie wewnętrznego rynku pojazdów silnikowych poprzez zagwarantowanie, że zostaną wprowadzone wszystkie niezbędne mechanizmy dla skutecznego i jednolitego wdrażania i egzekwowania przepisów ramowych w sprawie homologacji produktów motoryzacyjnych.

Rynek wewnętrzny i usługi

Godziwe wynagrodzenie z tytułu kopiowania prac chronionych, przez osoby fizyczne na użytek prywatny

Ustawodawcza

Spowodowanie, aby systemy godziwych wynagrodzeń na podstawie dyrektywy działały w sposób, zapewniający dochód należny posiadaczom praw, a jednocześnie aby nie utrudniały funkcjonowania rynku wewnętrznego mediów i urządzeń elektronicznych.

Usługi płatnicze w ramach rynku wewnętrznego

Ustawodawcza

Celem przeglądu dyrektywy 2007/64/WE jest stworzenie w Europie zintegrowanego, konkurencyjnego, sprawnego i przyjaznego użytkownikowi rynku usług płatniczych

Płatności transgraniczne w UE

Ustawodawcza

W przeglądzie rozporządzenia (WE) nr 924/2009 nacisk zostanie położony na kwestie określone w art. 15. Niemniej jednak trwająca integracja unijnego rynku usług płatniczych, zmiany w dyrektywie w sprawie usług płatniczych, będącej przedmiotem równoległego przeglądu prowadzonego przez Komisję i przyjęcie rozporządzenia w sprawie migracji do jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA) może również skutkować znacznymi zmianami w tekście rozporządzenia nr 924/2009. Celem jest stworzenie w Europie zintegrowanego, konkurencyjnego, sprawnego i przyjaznego użytkownikom rynku usług płatniczych.

Uzupełnienie zielonej księgi: W kierunku zintegrowanego europejskiego rynku usług płatniczych przy pomocy kart płatniczych, internetu i urządzeń przenośnych

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Integracja europejskiego rynku elektronicznych płatności detalicznych, a konkretnie – jednolitego rynku cyfrowego, to jeden z priorytetów określonych w agendzie cyfrowej. Uzupełnienie zielonej księgi ma na celu wsparcie procesu tworzenia w Europie bardziej konkurencyjnego, sprawnego, innowacyjnego i bezpiecznego rynku usług płatniczych.

Możliwe ramy zarządzania kryzysowego i rozwiązywania kryzysów w przypadku innych instytucji finansowych niż banki

Ustawodawcza/nieustawodawcza

W ślad za sprawozdaniem, które powinno zostać opublikowane do końca 2011 r., zawierającym analizę konieczności wprowadzenia systemu zarządzania kryzysowego w instytucjach finansowych innych niż banki (partnerach centralnych, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach hedgingowych itd.), można byłoby zaproponować przepisy dające władzom uprawnienia i instrumenty umożliwiające podejmowanie działań w razie upadku instytucji finansowych innych niż banki.

Sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo

Rozporządzenie w sprawie unijnych numerów alarmowych służących do zgłaszania zaginięć dzieci

Ustawodawcza

Inicjatywa ta stanowi kontynuację komunikatu z roku 2010 dotyczącego numeru interwencyjnego 116 w sprawie zaginionych dzieci i ma na celu zapewnienie właściwego funkcjonowania numeru interwencyjnego 116 we wszystkich państwach członkowskich.

Instrument europejskiego prawa umów w dziedzinie usług ubezpieczeniowych

Ustawodawcza

Ułatwienie transgranicznej wymiany w zakresie niektórych produktów finansowych (w szczególności ubezpieczeń) poprzez opracowanie europejskich zasad dotyczących prawa umów w dziedzinie usług finansowych.

Wzajemne uznawanie orzeczeń o pozbawieniu praw

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie wzajemnego uznawania wydanych w postanowieniu karnym sądowych orzeczeń o pozbawieniu praw w celu egzekwowania tego rodzaju środków w innym państwie członkowskim niż państwo, w którym wydano orzeczenie.

Pomoc prawna w postępowaniu karnym

Ustawodawcza

W ramach tej inicjatywy określone zostaną wspólne minimalne zasady, które mają zagwarantować, że osoby podejrzane i oskarżone w postępowaniu karnym będą uprawnione do otrzymania pomocy prawnej w okresie między oskarżeniem a zakończeniem procesu lub postępowania odwoławczego.

Konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie przeglądu dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nieustawodawcza

Ze względu na utrzymujące się duże różnice w zakresie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Europie (około 18%) Komisja podejmie konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie aktualizacji unijnego prawodawstwa wdrażającego zasadę równości wynagrodzeń.

Drugi etap konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie godzenia pracy z życiem rodzinnym i prywatnym

Nieustawodawcza

W zależności od wyniku konsultacji Komisja może zaproponować środki o dwojakim charakterze – zwiększenie wskaźników zatrudnienia kobiet (ponieważ kobiety ponoszą największą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki) i podjęcie wyzwania demograficznego.

Europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych, dotyczących skazanych obywateli państw trzecich (ECRIS-TCN).

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu utworzenie rejestru obywateli państw trzecich, którzy zostali skazani przez sądy państw członkowskich.

Właściwość sądu, uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej

Ustawodawcza

W następstwie oceny stosowania rozporządzenia (WE) nr 2201/2003 zmiana tego instrumentu prawnego i ustanowienie wspólnych minimalnych standardów w odniesieniu do uznawania decyzji dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej w celu zniesienia procedury exequatur w odniesieniu do tych decyzji.

Zielona księga w sprawie ewentualnego rozszerzenia minimalnych praw procesowych

Nieustawodawcza

Zielona księga dotycząca kwestii, czy należy zająć się minimalnymi prawami procesowymi osób oskarżonych i podejrzanych, innymi niż prawa procesowe wchodzące w zakres poprzednich wniosków ustawodawczych (w planie działań dotyczącym praw procesowych).

Doręczanie w państwach członkowskich sądowych i pozasądowych dokumentów w sprawach cywilnych lub handlowych (doręczanie dokumentów)

Ustawodawcza

W rewizji rozporządzenia (WE) 1393/2007 ze szczególną uwagą potraktowana zostanie efektywność działań jednostek przekazujących i przyjmujących, a nacisk zostanie położony na praktyczną realizację żądania w sprawie przekazania wniosku o doręczenie. Mogłoby to obejmować ustanowienie wspólnych minimalnych standardów. Inicjatywa ta spowoduje uchylenie rozporządzenia Rady (WE) 1348/2000

Zielona księga w sprawie minimalnych standardów w postępowaniu cywilnym i niezbędnych działań następczych

Nieustawodawcza

Przestrzeganie pewnych norm i gwarancji procesowych to warunek konieczny współpracy transgranicznej w sprawach cywilnych. Obowiązujące w tym zakresie europejskie instrumenty prawne nie są ani kompletne, ani spójne. Zielona księga powinna zapoczątkować dyskusję nad wprowadzeniem wspólnych minimalnych standardów postępowania cywilnego w UE.

Sprawozdanie na temat obywatelstwa UE – 2013 r.: Postępy w zakresie usuwania przeszkód dla wykonywania praw obywateli UE

Nieustawodawcza

Sprawozdanie to ma na celu ocenę postępów na drodze do zapewnienia skutecznego wykonywania praw obywateli UE poprzez realizację działań zapowiedzianych w sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE z 2010 r. oraz wskazanie dalszych działań służących zakończeniu procesu usuwania istniejących jeszcze przeszkód, które utrudniają obywatelom UE korzystanie z ich praw.

Sprawozdanie w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania i osiedlania się na terytorium państw członkowskich

Nieustawodawcza

Sprawozdanie to będzie miało na celu przedstawienie kompleksowego przeglądu sposobu transponowania dyrektywy 2004/38/WE do prawa krajowego i jej wdrażania we wszystkich państwach członkowskich. Zawierać będzie ogólną ocenę oddziaływania przepisów tej dyrektywy i wskazówki co do obszarów wymagających ewentualnie usprawnienia.

Gospodarska morska i rybołówstwo

Zachowanie zasobów połowowych w drodze zastosowania środków technicznych ochrony organizmów morskich.

Ustawodawcza

Wniosek ma na celu opracowanie na nowo ram środków technicznych dla rejonu Atlantyku i Morza Północnego, w następstwie reformy wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) w celu zapewnienia ochrony morskich zasobów biologicznych i zmniejszenia wpływu działalności połowowej na zasoby ryb i na ekosystemy morskie. Celem jest uproszczenie i połączenie środków technicznych, ale w stosownych przypadkach także zwiększenie efektywności istniejących środków, w szczególności środków technicznych ustanowionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 850/98 i różnych zmian do tego rozporządzenia, jak również innych środków technicznych uwzględnionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1288/2009 oraz w aktualnie istniejących planach odbudowy zasobów.

Biała księga w sprawie nadzoru morskiego

Nieustawodawcza

Komunikat ten będzie stanowił podsumowanie osiągniętych postępów i będzie zawierał propozycje dotyczące dalszych działań. Obejmuje to także określenie skutków finansowych utworzenia wspólnego mechanizmu wymiany informacji.

Integracja nadzoru morskiego: wdrożenie wspólnego mechanizmu wymiany informacji, łącznie z aspektami finansowymi

Nieustawodawcza

Komunikat ten będzie stanowił podsumowanie osiągniętych postępów i będzie zawierał propozycje dotyczące dalszych działań. Obejmuje to także określenie skutków finansowych utworzenia wspólnego mechanizmu wymiany informacji.

Ustanowienie lub rewizja długoterminowych planów w odniesieniu do niektórych zasobów oraz odławiania tych zasobów (plany dotyczące wielu gatunków).

Ustawodawcza

Plany dotyczące wielu gatunków obejmować będą kilka stad ryb odławianych przez te same jednostki i na tym samym obszarze. Podstawą tych planów będą przepisy wynikające ze zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa.

Ochrona interesów finansowych UE

Ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej poprzez udoskonalenie procedur administracyjnych i karnych, w tym wzajemnej pomocy

Ustawodawcza

Zasady dotyczące wymiany informacji, wzajemnej pomocy i gromadzenia materiału dowodowego w takim zakresie, w jakim nie są już ujęte w inicjatywie z 2012 r. w sprawie ochrony interesów finansowych; art. 325 ust. 4 TFUE.

Ustanowienie Prokuratury Europejskiej w celu ochrony interesów finansowych Unii

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma na celu określenie ram i warunków umożliwiających ustanowienie Prokuratury Europejskiej, która ma koncentrować się na ochronie interesów finansowych Unii.

Polityka regionalna; zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne; rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich; gospodarska morska i rybołówstwo

Umowy partnerskie z państwami członkowskimi

Ustawodawcza

Umowy partnerskie między Komisją a każdym państwem członkowskim będą określały zobowiązania partnerów na poziomie krajowym i regionalnym, jak również zobowiązania Komisji. Będą one powiązane z celami określonymi w strategii „Europa 2020” i w krajowych programach reform. Pozwolą one ustanowić zintegrowane podejście w kwestii rozwoju terytorialnego wspieranego funduszami polityki spójności, rozwoju obszarów wiejskich oraz polityki morskiej i polityki rybołówstwa. Będą obejmować cele, strategiczne inwestycje oraz szereg warunków.

Podatki i unia celna

Inicjatywa w sprawie arbitrażu w sporach transgranicznych dotyczących podatków

Ustawodawcza

Pomimo istniejących instrumentów (konwencja arbitrażowa oraz konwencje o podwójnym opodatkowaniu, których stronami są państwa członkowskie UE) zbyt wiele przedłużających się sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE pozostaje nierozstrzygniętych.

Sankcje celne

Ustawodawcza

Inicjatywa ta ma dwojaki cel: wzmocnienie przestrzegania przepisów celnych poprzez zbliżenie definicji i kwalifikacji przestępstw oraz poziom odpowiednich sankcji celnych i zapewnienie równego traktowania podmiotów gospodarczych w kontekście sankcji celnych.

Wymiana handlowa

Aktualizacja unijnych instrumentów ochrony handlu

Ustawodawcza

Zmiana podstawowych rozporządzeń dotyczących środków antydumpingowych i antysubsydyjnych

Transport

Elektroniczny transport towarowy

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Celem inicjatywy jest ustanowienie odpowiednich ram dla usprawnienia przepływu informacji elektronicznych związanych z fizycznym przepływem towarów, umożliwiającego wspieranie planowania, realizację, monitorowanie i sprawozdawczość w przypadku multimodalnego transportu towarowego, aby zagwarantować odpowiedzialność za transport multimodalny i promować bezpieczny i czysty transport towarowy.

Ramy przyszłej polityki UE dotyczącej portów, łącznie z wnioskami ustawodawczymi

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Inicjatywa ta ułatwi portom skuteczne radzenie sobie z rosnącym natężeniem transportu towarowego, tak aby umożliwić ciągłość łańcuchów logistycznych; pozwoli dokonać przeglądu ograniczeń dotyczących świadczenia usług portowych oraz zwiększyć przejrzystość w zakresie finansowania portów poprzez doprecyzowanie, w jaki sposób środki publiczne są kierowane na różne rodzaje działalności w portach, tak aby uniknąć wszelkich zakłóceń konkurencji; a ponadto ustanowi wzajemnie uznawane ramy szkolenia pracowników portowych zaangażowanych w różne rodzaje działalności w portach.

Pakiet dotyczący wewnętrznego ruchu drogowego

1) Sprawozdanie dotyczące rynku przewozów towarowych w ruchu drogowym

Nieustawodawcza

Sprawozdanie zawiera analizę sytuacji na rynku przewozów towarowych w ruchu drogowym oraz ocenę skuteczności kontroli i rozwój warunków zatrudnienia w zawodzie. Znajdzie się tam również ocena uzyskanych postępów i koniecznych dalszych działań w zakresie harmonizacji zasad, między innymi w dziedzinie egzekwowania przepisów oraz opłat od użytkowników dróg, a także w obszarze przepisów socjalnych i przepisów z zakresu bezpieczeństwa. W sprawozdaniu zostanie określone, w jaki sposób i według jakiego kalendarza będzie można przeprowadzić dalsze otwarcie kabotażu.

2) Dostęp do rynku przewozów drogowych i dostęp do zawodu przewoźników drogowych

Ustawodawcza

Pakiet będzie wiązał się z dalszym otwarciem rynku kabotażowego. Tego rodzaju otwarcie może przynieść istotną poprawę efektywności dzięki obniżeniu liczby zbędnych przejazdów bez ładunku. Może on obejmować zasady dotyczące pracowników mobilnych uczestniczących w kabotażu, w celu zapewnienia uczciwej konkurencji. Możliwe jest także objęcie istniejącymi przepisami kwestii dopuszczenia do wykonywania zawodu (np. rozszerzenie na spedytorów) i dalsza harmonizacja tych przepisów (np. w sprawie przedsiębiorczości i możliwości finansowych). Wniosek doprowadzi do zmiany rozporządzenia 1072/2009 w sprawie dostępu do rynku oraz rozporządzenia 1071/2009 w sprawie dostępu do wykonywania zawodu.

3) Minimalne zasady dotyczące sankcji w komercyjnym transporcie drogowym i ich egzekwowanie

Ustawodawcza

W dyrektywie ustalone zostaną wspólne minimalne zasady dotyczące definicji przestępstw i sankcji, w tym przestępstw kryminalnych, w dziedzinie komercyjnego transportu drogowego. Tego rodzaju harmonizacja przyczyni się do zmniejszenia zakłóceń konkurencji i nierównego traktowania w przypadku naruszenia prawa.

4) Systemy pobierania opłat drogowych

Ustawodawcza

Inicjatywa będzie wspierała bardziej systematyczne stosowanie opłat drogowych w zależności od przejechanej odległości, co będzie odzwierciedlało koszty infrastruktury i koszty zewnętrzne, na podstawie zasad „zanieczyszczający płaci” i „użytkownik płaci”. Przeanalizowane zostanie stopniowe wprowadzenie systemu opłat dla samochodów ciężarowych, który mógłby zastąpić w całej UE stosowane obecnie opłaty czasowe (eurowiniety i winiety krajowe), a być może także inne rodzaje opłat (na przykład podatki od środków transportowych). Inicjatywa może obejmować ramy prawne pobierania opłat od pasażerów. Może także obejmować przepisy dotyczące opłat elektronicznych, jeżeli nie udało się osiągnąć ich pełnej interoperacyjności w terminie zgodnie z dyrektywą 2004/52/WE.

Przyszłe inicjatywy – 2014 r.

Tytuł

Rodzaj

Opis zakresu celów

Polityka rozszerzenia i polityka sąsiedztwa

Roczny pakiet rozszerzeniowy na 2014 r.

Nieustawodawcza

Rada wystąpiła do Komisji o systematyczne przekazywanie informacji o krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących. Dokument strategiczny Komisji umożliwia Radzie Europejskiej określenie pod koniec każdego roku głównych strategicznych wytycznych dotyczących rozszerzenia. Pakietem rozszerzeniowym objęte zostaną również działania w zakresie monitorowania Chorwacji przed jej przystąpieniem do UE.

Środowisko

Cele dorobku prawnego w zakresie odpadów

Ustawodawcza

Zaproponowanie rewizji celów dorobku prawnego w zakresie odpadów (ramowa dyrektywa o odpadach i dyrektywa o strumieniu odpadów), aby spowodować bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów w Europie.

Cele związane z kierowaniem odpadów do dalszej obróbki, określone w dyrektywie w sprawie składowania odpadów

Ustawodawcza

Dokonanie przeglądu obecnych celów związanych z kierowaniem odpadów ze składowisk do dalszej obróbki, a w odniesieniu do innych strumieni odpadów - zaproponowanie nowych celów związanych z kierowaniem odpadów do dalszej obróbki, aby stopniowo zmierzać do całkowitego zaprzestania składowania w roku 2050.

Odpowiedzialność za środowisko

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Ocena wdrażania dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za środowisko, a w razie potrzeby – wprowadzenie zmian.

Strategia na rzecz różnorodności biologicznej

Nieustawodawcza

Działania następcze będą obejmować śródokresowy przegląd strategii ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r.

Sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo

Zielona księga w sprawie międzynarodowego prawa prywatnego

Nieustawodawcza

Zielona księga w sprawie właściwości sądu, prawa właściwego i problemu uznawania w przypadku rejestracji i przemieszczania firm, stowarzyszeń i innych osób prawnych.

Poprawa spójności obecnie obowiązujących unijnych przepisów prawa w dziedzinie postępowania cywilnego

Ustawodawcza

W celu zapewnienia spójności europejskich procedur postępowania cywilnego i ustanowienia wspólnych minimalnych standardów proceduralnych w postępowaniu cywilnym.

Podatki i unia celna

Ustanowienie ostatecznego systemu opodatkowania w ramach wymiany handlowej wewnątrz UE

Ustawodawcza

We wniosku określony zostanie nowy ostateczny system opodatkowania podatkiem VAT w miejscu ostatecznej realizacji transakcji w handlu wewnątrzunijnym i zakończony zostanie przejściowy charakter obecnego systemu. Wniosek jest powiązany z reformą unijnego systemu podatku VAT, która doprowadzi do bardziej efektywnego i wydajnego systemu podatkowego na jednolitym rynku.

Transport

Inteligentne bilety, planowanie multimodalne, informacje, rezerwacja internetowa

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Ten wniosek ustawodawczy może obejmować przepisy w sprawie dostępu do informacji, wymiany danych i odpowiedzialności.

Ograniczenie emisji tlenku azotu pochodzących z lotnictwa

Ustawodawcza/nieustawodawcza

Opierając się na szczegółowej analizie naukowej, Komisja zajmie się problemem emisji tlenku azotu pochodzących z lotnictwa.

Załącznik II: Inicjatywy na rzecz uproszczenia i zmniejszenia obciążeń administracyjnych

Nr

Tytuł

Rodzaj inicjatywy

Aspekty inicjatyw na rzecz uproszczenia i zmniejszenia obciążeń administracyjnych

Zainteresowane strony, które skorzystają na uproszczeniu lub zmniejszeniu obciążeń administracyjnych

Data przyjęcia

Rolnictwo

1.

Przepisy wykonawcze dotyczące płatności w ramach WPR, objętych zasadą wzajemnej zgodności

Ustawodawcza

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa ustanowionymi w rozporządzeniach (WE) nr 1122/2009 i nr 65/2011 państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o odstąpieniu od nałożenia kar przewidzianych w związku z zasadą wzajemnej zgodności, jeżeli zakres niespełnienia warunków przez rolnika uznaje się za znikomy lub gdy takie kary nie przekraczają 100 EUR. W obu przypadkach organy administracyjne mają obowiązek następnie sprawdzić w 100 % przypadków, czy niezgodności zostały wyeliminowane. Dostosowanie do postanowień Traktatu z Lizbony i uproszczenie tej procedury poprzez zniesienie obowiązku przeprowadzania kontroli następczych w przypadku drobnych naruszeń oraz zmniejszenie liczby kontroli następczych do 20 % na podstawie analizy ryzyka w przypadku gospodarstw, dla których kwota kary nie przekracza 100 EUR.

Organy państw członkowskich i rolnicy

2012 r.

Agenda cyfrowa

2.

Ogólnoeuropejskie ramy identyfikacji elektronicznej, uwierzytelniania i podpisu elektronicznego

Ustawodawcza

Zwiększenie zakresu stosowania podpisu elektronicznego i zapewnienie możliwości faktycznej transgranicznej interoperacyjności poprzez wzajemne uznawanie i akceptację krajowych identyfikatorów elektronicznych. Podpis elektroniczny powinien być tak prosty w użytkowaniu jak podpis własnoręczny oraz służyć ułatwieniu i poprawie obsługi transakcji elektronicznych między obywatelami, przedsiębiorstwami i organami administracji. Wzajemne uznawanie i akceptacja krajowych identyfikatorów elektronicznych w całej UE stworzyłyby wszystkim obywatelom i przedsiębiorstwom możliwości korzystania z krajowych identyfikatorów elektronicznych we wszystkich państwach członkowskich w celu uzyskania dostępu do usług internetowych krajowych organów administracji publicznej i władz publicznych, a także znacznie przyspieszyłyby procedury.

Przedsiębiorstwa, obywatele i organy publiczne

2012 r.

Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

3.

Uzupełnienie statutu spółki europejskiej w odniesieniu do kwestii zaangażowania pracowników

Ustawodawcza

Określenie możliwych udoskonaleń dyrektywy Rady 2001/86/WE z dnia 8 października 2001 r. i tym samym uproszczenie zasad dotyczących zaangażowania pracowników w zarządzanie SE (Societas Europea). W zależności od wyników konsultacji z partnerami społecznymi ewentualnie wprowadzone zmiany uproszczą m.in. zasady udziału pracowników w zarządzaniu w przypadku zmian po rejestracji SE, wzajemnych powiązań na krajowym i międzynarodowym poziomie zaangażowania i uczestnictwa na poziomie grupy.

Przedsiębiorstwa i pracownicy.

2013 r.

4.

Uzupełnienie statutu spółdzielni europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników

Ustawodawcza

Określenie możliwych uproszczeń dyrektywy Rady 2003/72/WE. W zależności od wyników konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi ewentualne zmiany będą polegać m.in. na stosowaniu standardowych zasad w czasie tworzenia spółdzielni europejskiej, wprowadzeniu udoskonalonych mechanizmów dostosowania zasad udziału pracowników w zarządzaniu do ewentualnych zmian w statucie spółdzielni europejskiej, ustanowieniu w każdym państwie członkowskim minimalnej liczby pracowników, którzy mają prawo do udziału w pracach specjalnego zespołu negocjacyjnego lub skróceniu czasu trwania negocjacji oraz udoskonaleniu wzajemnych powiązań na europejskim i krajowym poziomie zaangażowania pracowników.

Przedsiębiorstwa i pracownicy.

2013 r.

Energia

5.

Składanie sprawozdań na temat wewnątrzwspólnotowego transferu produktów jądrowych

Ustawodawcza

Zapewnienie sektorowi jądrowemu w Europie możliwości pełnego korzystania z jednolitego rynku. W obecnym systemie wcześniejszego udzielania zezwoleń na wewnątrzwspólnotowe transfery niewrażliwych produktów jądrowych gromadzenie informacji niezbędnych do wywiązywania się przez państwa członkowskie z ich zobowiązań wobec MAEA, wynikających z protokołu dodatkowego, odbywa się w sposób nieproporcjonalny. Niektóre z możliwych rozwiązań zastąpią procedurę udzielania zezwoleń procedurą sprawozdawczą. Wybrane podejście powinno przyczynić się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla organów administracyjnych państw członkowskich i dla przedsiębiorstw.

Organy państw członkowskich i przedsiębiorstwa

2012 r.

Statystyka europejska

6.

Kwartalne niefinansowe sprawozdania administracji publicznej

Ustawodawcza

Zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych dla organów państw członkowskich, ponieważ kwartalne niefinansowe sprawozdania (rozporządzenie (WE) nr 1221/2002) administracji publicznej będą zestawiane tylko w jednej tabeli, a nie w 2 różnych tabelach sprawozdawczych, jak ma to miejsce obecnie.

Organy państw członkowskich

2012 r.

7.

Badania sondażowe struktury gospodarstw rolnych (po 2013 r.)

Ustawodawcza

Zmniejszenie obciążeń dla respondentów wynikających z rozporządzenia (WE) nr 1166/2008 poprzez: a) projektowanie badań sondażowych; b) umożliwienie wykorzystywania istniejących odpowiednich źródeł i rejestrów gospodarstw.

Rolnicy i organy państw członkowskich

2012 r.

Zdrowie i konsumenci

8.

Kontrole urzędowe w łańcuchu żywnościowym

Ustawodawcza

Celem wniosku dotyczącego przeglądu rozporządzenia 882/2004 jest uproszczenie i usprawnienie istniejących ram prawnych, aby podnieść skuteczność kontroli urzędowych przeprowadzanych przez państwa członkowskie w całym łańcuchu żywnościowym, przy jednoczesnej minimalizacji obciążeń dla przedsiębiorców. Efektywniejsze wykorzystanie środków kontroli pozwoli skuteczniej zapobiegać kryzysom, ograniczy jednocześnie koszty tych środków dla podmiotów gospodarczych przestrzegających przepisów i zapewni wyrównane szanse. Dotyczy to także dyrektyw 96/23/WE, 97/78/WE i 91/496/EWG.

Organy państw członkowskich, podmioty i eksportujące państwa trzecie

2012 r.

9.

Obrót materiałem siewnym i materiałem rozmnożeniowym w celu wspierania innowacji w dziedzinie nasiennictwa

Ustawodawcza

Inicjatywa ma na celu wspieranie innowacyjności i ma zapewnić zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz elastyczność ram regulacyjnych w kontekście globalizacji, specjalizacji i opracowywania nowych zastosowań produktów rolnych, a także zmieniających się oczekiwań społeczeństwa wobec wzajemnego oddziaływania rolnictwa i środowiska naturalnego. Inicjatywa przyczyni się do unowocześnienia i uproszczenia przepisów poprzez zastąpienie 12 dyrektyw w sprawie nasion i materiału rozmnożeniowego roślin jednym aktem prawnym.

Hodowcy odmian roślin, dostawcy nasion i materiału rozmnożeniowego roślin, rolnicy i inni użytkownicy nasion i materiału rozmnożeniowego roślin, przetwórcy surowców rolniczych, konsumenci końcowi, organy państw członkowskich i Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin

2012 r.

10.

Próby kliniczne w celu wspierania badań naukowych i innowacji w sektorze farmaceutycznym

Ustawodawcza

Celem wniosku w sprawie rewizji dyrektywy w sprawie badań klinicznych (2001/20/WE) jest podniesienie poziomu wiedzy i innowacji w dziedzinie tych badań. Zagadnienia, które prawdopodobnie zostaną uwzględnione: zmniejszenie opóźnień administracyjnych, rozwiązanie problemu rozbieżności orzeczeń w UE oraz usprawnienie procedur sprawozdawczych.

Przedsiębiorstwa (producenci) i organy państw członkowskich

2012 r.

11.

Pakiet zawierający:

1) Przepisy dotyczące weterynaryjnych produktów farmaceutycznych

Ustawodawcza

Zwiększenie dostępności leków na rynku, w szczególności do leczenia rzadko występujących gatunków zwierząt lub rzadkich chorób. Zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorstw poprzez usprawnienie procedur zatwierdzania leków weterynaryjnych przy jednoczesnym poszanowaniu zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt i zasad ochrony środowiska.

Rolnicy, producenci weterynaryjnych produktów farmaceutycznych, dystrybutorzy, organy państw członkowskich

2012 r.

12.

2) Przepisy dotyczące pasz leczniczych

Ustawodawcza

Rewizja przepisów dotyczących pasz leczniczych (dyrektywa 90/167/EWG) ma na celu doprecyzowanie zakresu tych przepisów w odniesieniu do innych dziedzin prawa paszowego oraz przepisów dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych, rozpatrzenie zasad regulujących wzajemne powiązania między organami administracji odpowiedzialnymi za leki i za pasze lecznicze oraz różnych metod zarządzania lekami weterynaryjnymi pod względem kosztów, bezpieczeństwa i skuteczności. Inicjatywa ma na celu stworzenie równych warunków działania w UE, zapewniających bezpieczne i efektywne stosowanie pasz leczniczych.

Rolnicy, producenci pasz leczniczych, dystrybutorzy, organy państw członkowskich

2012 r.

13.

Produkty złożone i kontrola mięsa (pakiet sanitarny)

Ustawodawcza

Produkty złożone

Dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych dotyczących przywozu produktów złożonych do zasad ochrony zdrowia publicznego oraz poprawa konkurencji między państwami trzecimi a państwami członkowskimi. Wprowadzenie jednolitego świadectwa zarówno w odniesieniu do zdrowia publicznego, jak i zdrowia zwierząt oraz dla wszystkich rodzajów żywności pochodzenia zwierzęcego (uproszczenie obciążeń administracyjnych).

Kontrole mięsa

Przegląd kontroli mięsa w celu ich dostosowania do tendencji epidemiologicznych niektórych chorób odzwierzęcych. Należy w większym zakresie uwzględnić nowo pojawiające się zagrożenia, a poświęcać mniej uwagi zagrożeniom o ograniczonej skali poprzez stosowanie podejścia opartego w większym stopniu na ryzyku, a tym samym uproszczenie procesu i zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Inicjatywa zostanie opracowana w porozumieniu z najważniejszymi partnerami handlowymi w państwach trzecich i będzie miała na celu ułatwienie wywozu.

Podmioty gospodarcze, podmioty prowadzące handel wewnętrzny, importerzy, konsumenci, organy państw członkowskich, Komisja

2012 r.

Sprawy wewnętrzne

14.

Kodeks imigracyjny UE

Dyrektywa 2009/50/WE, dyrektywa 2005/71/WE, dyrektywa 2004/114/WE, dyrektywa 2003/019/WE i dyrektywa 2003/86/WE

Ustawodawcza

Konsolidacja wszystkich przepisów w dziedzinie imigracji, począwszy od 5 obowiązujących dyrektyw w sprawie legalnej migracji. Poprawa spójności między instrumentami, zwiększenie przejrzystości i identyfikacja ewentualnych luk. Uwzględnione zostaną wyniki przyszłych sprawozdań dotyczących stosowania dyrektyw.

Organy państw członkowskich, obywatele państw trzecich, którzy już wyemigrowali do UE i ci, którzy rozważają taką ewentualność, pracodawcy i instytucje badawcze.

2013 r.

15.

Przegląd kodeksu granicznego Schengen (rozporządzenie (WE) nr 81/2009)

Ustawodawcza

Zebranie w jednym akcie prawnym kilku aktów zmieniających, między innymi rozporządzenia dotyczącego korzystania z wizowego systemu informacyjnego oraz aktów zmieniających z 2011 r.

Organy państw członkowskich

2013 r.

Przemysł i przedsiębiorczość

16.

Środki ochrony indywidualnej

Ustawodawcza

Przegląd i dostosowanie dyrektywy 89/686/WE do nowych ram prawnych dla wprowadzania produktów do obrotu. Doprecyzowanie zakresu dyrektywy w celu ułatwienia jej stosowania przez producentów, organy nadzoru rynku i przez jednostki notyfikowane. Uproszczenie wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz procedur oceny zgodności.

Przedsiębiorstwa (producenci)

2012 r.

17.

Urządzenia kolei linowych przeznaczonych do przewozu osób

Ustawodawcza

Przegląd i dostosowanie dyrektywy 2000/9/WE do nowych ram prawnych dla wprowadzania produktów do obrotu. Uproszczenie tekstu dyrektywy, doprecyzowanie głównych pojęć, definicji i zakresu oraz nadanie jej większej spójności i ułatwienie jej stosowania przez producentów, organy krajowe i wszystkie zainteresowane strony.

Przedsiębiorstwa (producenci)

2012 r.

18.

Nawozy

Ustawodawcza

Uproszczenie procedur dopuszczania nawozów do obrotu, również nawozów nowego typu, podłoży uprawowych i polepszaczy gleby oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i organów; uchylenie rozporządzenia (WE) nr 2003/2003. Inicjatywa ułatwi także handel z państwami trzecimi.

Przedsiębiorstwa (producenci)

2012 r.

19.

Silniki maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach

Nieustawodawcza

Począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. zaczyna obowiązywać nowa norma emisji spalin dla silników maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach (etap IV zmniejszania dopuszczalnych poziomów emisji); rok wcześniej homologacja typu może być przyznana wyłącznie silnikom spełniającym wymogi tej normy (etap IV). W ramach tej inicjatywy wprowadzone zostaną nowe warunki techniczne dla badania tych silników, określone w dyrektywie 97/68/WE.

Organy państw członkowskich (techniczne) i przedsiębiorstwa (producenci)

2012 r.

Rynek wewnętrzny i usługi

20.

Statut spółki europejskiej (SE)

Ustawodawcza

Uproszczenie rozporządzenia (WE) nr 2001/2157 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) w szerszym kontekście ewentualnego przeglądu legislacyjnego.

Ograniczenie obowiązków w zakresie przekazywania informacji związanych z działalnością sprawozdawczą, publikowaniem informacji, korzystaniem z usług niezależnych ekspertów i wymagań dotyczących posiedzeń.

Przedsiębiorstwa UE zamierzające utworzyć spółkę europejską i przedsiębiorstwa mające formę prawną spółki europejskiej

2013 r.

Sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo

21.

Wybory do PE

Ustawodawcza

Zmniejszenie obciążeń administracyjnych (dyrektywa 93/109/WE) dla obywateli i krajowych organów administracyjnych w procesie wyborczym oraz poprawa efektywności obecnie stosowanego mechanizmu egzekwowania zakazu głosowania w dwóch państwach członkowskich w tych samych wyborach europejskich.

Obywatele i organy państw członkowskich

2012 r.

22.

Zorganizowane podróże, wakacje i wycieczki

Ustawodawcza

Rewizja dyrektywy Rady 90/314/EWG w celu unowocześnienia obecnie obowiązujących przepisów dotyczących ochrony konsumentów kupujących imprezy turystyczne, zwłaszcza przez Internet, i ułatwienia zakupu imprez turystycznych w innych państwach członkowskich.

Zastosowanie całego systemu w odniesieniu do małych i bardzo małych biur podróży zajmujących się organizacją imprez turystycznych w jednym państwie członkowskim może zostać uproszczone i ułatwione.

Obywatele i konsumenci

2012 r.

23.

Doręczanie w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych

Ustawodawcza

Rewizja rozporządzenia (WE) nr 1393/2007 w sprawie doręczania dokumentów w sprawach cywilnych i handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem skuteczności działania jednostek przekazujących i przyjmujących oraz obsługi w praktyce wniosku o doręczenie dokumentu. Ewentualne ustanowienie wspólnych minimalnych standardów.

Uproszczenie poprzez wprowadzenie trybu elektronicznego (szybsze procedury, mniej formalności) i ujednoliconej formy doręczania różnych dokumentów.

Obywatele i organy państw członkowskich

2013 r.

24.

Poprawa spójności obecnie obowiązujących unijnych przepisów prawa procesowego w postępowaniu cywilnym

Ustawodawcza

W celu zapewnienia spójności europejskich procedur postępowania cywilnego i ustanowienia wspólnych minimalnych standardów procesowych w postępowaniu cywilnym.

Obywatele i organy państw członkowskich

2014 r.

Gospodarska morska i rybołówstwo

25.

Długoterminowe plany dotyczące niektórych zasobów oraz eksploatacji tych zasobów (plany oparte na podejściu wielogatunkowym).

Ustawodawcza

Mniej tekstów prawnych dotyczących planów opartych na podejściu wielogatunkowym. Uproszczenie i większa przejrzystość dla rybaków. Ułatwienie kontroli i egzekwowania planów przez organy administracyjne.

Rybacy i organy administracyjne państw członkowskich.

2013 r.

26.

Zachowanie zasobów rybnych w drodze zastosowania technicznych środków ochrony organizmów morskich.

Ustawodawcza

Uproszczenie osiągnięte poprzez wyeliminowanie zbędnych lub niewykonalnych elementów obecnego systemu środków technicznych i wprowadzenie podejścia opartego na celach do niektórych części nowych ram, w których ciężar dowodu będzie spoczywał na zainteresowanych stronach.

Przemysł rybny (rybacy), organy administracji krajowej, agencje kontroli i instytuty naukowo-badawcze.

2013 r.

Transport

27.

Przegląd stanu bezpieczeństwa statków pasażerskich

Ustawodawcza

Poprawa bezpieczeństwa i zapobieganie zakłóceniom konkurencji w przypadku kilku typów statków pasażerskich obsługujących podróże międzynarodowe lub krajowe. Uproszczenie i doprecyzowanie obowiązujących ram prawnych poprzez uchylenie zbędnych przepisów mających obecnie zastosowanie do małych statków i małych przedsiębiorstw przewozowych.

Wszyscy uczestnicy łańcucha morskiego: statki, załogi, przedsiębiorstwa przewozowe, przedsiębiorstwa spedycyjne, społeczności portów, organy państw członkowskich o różnym profilu (regulacyjne, obronne, służby poszukiwawczo-ratownicze, służby zajmujące się zwalczaniem zanieczyszczeń itd.), regiony przybrzeżne, statki rybackie, całe środowisko morskie, obywatele. Komisja i agencje UE.

2012 r.

28.

Jednolita europejska przestrzeń powietrzna

Ustawodawcza

Lepsze dostosowanie dwóch ram regulacyjnych dotyczących jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (rozporządzenia (WE) nr 549-552/2004) i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) (rozporządzenie (WE) nr 216/2008). Drugi pakiet w sprawie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej z 2009 r. nie zapewnił dostatecznej rewizji poprzednich rozporządzeń w tej sprawie, co doprowadziło do braku jasności w zakresie podejścia regulacyjnego w kwestiach technicznych.

Wszystkie podmioty sektora lotnictwa

2014 r.

Projekt załącznika III: Wykaz rozpatrywanych wniosków, które zostały wycofane 2

Nr

COM/SEC/Numer międzyinstytucjonalny

Tytuł

Powód wycofania

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U.

Polityka rozszerzenia i polityka sąsiedztwa

1.

COM(2007) 0743 – część 1 2007/0255/APP 2007/0255 (AVC)

Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie podpisania Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Serbii, z drugiej strony

Wycofanie ze względów technicznych. Podpisanie układu miało miejsce 29 kwietnia 2008 r. Wniosek ten został przedstawiony łącznie z wnioskiem COM(2007) 0743-2 dotyczącym zawarcia Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Serbii, z drugiej strony, który pozostaje w mocy, ponieważ procedura ratyfikacji przez państwa członkowskie jest nadal w toku.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 55 z 28.2.2008, s. 5

Środowisko

2.

COM(2004) 532 2004/0183/COD

Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu europejskiego i Rady wprowadzającej normy odłowu humanitarnego dla niektórych gatunków zwierząt

Odrzucony przez Parlament Europejski. Komisja weźmie pod uwagę inne warianty.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 13 z 19.1.2005, s. 6

Sprawy wewnętrzne

3.

COM(2009) 90 2009/0025/COD

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego konwencję wykonawczą do układu z Schengen w zakresie dotyczącym wiz długoterminowych i wpisów w systemie informacyjnym Schengen

Wycofanie ze względów technicznych. Po zmianie podstawy prawnej i procedury w grudniu 2009 r. został włączony do procedury rozpatrywania wniosku COM(2009) 91. Nowy projekt przyjęto jako rozporządzenie (UE) nr 265/2010 z dnia 25 marca 2010 r. zmieniające konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenie (WE) nr 562/2006 w zakresie dotyczącym przepływu osób posiadających wizy długoterminowe.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 076 z 25.3.2010, s. 20

4.4

COM(2009) 554

Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych norm dotyczących procedur udzielania i cofania ochrony międzynarodowej w państwach członkowskich (przekształcenie)

Nieaktualny. Zastąpiony wnioskiem o przekształcenie COM(2011) 319.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 26 z 28.1.2011, s. 16

5.5

COM(2009) 618

Wniosek dotyczący decyzji Rady ustalającej stanowisko, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Wspólnoty odnośnie do mechanizmu przeglądu wdrażania Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji, które ma zostać przyjęte podczas 3. sesji konferencji państw będących stronami Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji (Ad-Dauha/Katar, 9–13 listopada 2009 r.)

Nieaktualny. Podczas trzeciej sesji, która odbyła się w Ad-Dausze w dniach od 9 do 13 listopada 2009 r., konferencja państw będących stronami Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji przyjęła rezolucję 3/1 zatytułowaną „Mechanizm przeglądu”.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 26 z 28.1.2011, s. 14

6.6

COM(2008) 676

Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie sieci ostrzegania o zagrożeniach dla infrastruktury krytycznej (CIWIN)

System CIWIN obecnie uznano za nieobowiązkowy; nie będzie się w nim przetwarzać danych osobowych ani informacji niejawnych. W związku z tym podstawa prawna dla obsługi systemu nie jest potrzebna, a zatem wniosek musi być wycofany.

Rynek wewnętrzny i usługi

7.7

COM(2000) 0412 wersja ostateczna – 2000/0177/CNS

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie patentu wspólnotowego

Zastąpiony nowszymi wnioskami: COM(2011) 0215 wnioskiem dotyczącym rozporządzenia wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej oraz COM(2011) 0216 wnioskiem dotyczącym rozporządzenia wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej (w odniesieniu do odpowiednich ustaleń dotyczących tłumaczeń).

Dz.U. C 337E z 28.11.2000, ss. 278–290

8.8

COM(2003) 827 2003/0326/CNS

Wniosek dotyczący decyzji Rady przyznającej Trybunałowi Sprawiedliwości jurysdykcję w zakresie sporów mających związek z patentem wspólnotowym

Wniosek nieaktualny po przedstawieniu nowszych wniosków: COM(2011) 0215 dotyczący rozporządzenia wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej oraz COM(2011) 0216 dotyczący rozporządzenia wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie jednolitego systemu ochrony patentowej (w odniesieniu do odpowiednich ustaleń dotyczących tłumaczeń).

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 96 z 21.4.2004, s. 36

9.9

COM(2003) 828 2003/0324/COD

Wniosek dotyczący decyzji Rady ustanawiającej Sąd ds. Patentów Wspólnotowych oraz dotyczącej odwołań do Sądu Pierwszej Instancji

Wniosek nieaktualny po przedstawieniu nowszych wniosków: COM(2011) 0215 dotyczący rozporządzenia wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej oraz COM(2011) 0216 dotyczący rozporządzenia wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie jednolitego systemu ochrony patentowej (w odniesieniu do odpowiednich ustaleń dotyczących tłumaczeń).

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 96 z 21.4.2004 s. 36

10.10

COM(2008) 194 2008/0083/COD

Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywy Rady 68/151/EWG i 89/666/EWG w odniesieniu do nakładanych na niektóre rodzaje spółek wymogów ujawniania i tłumaczenia informacji

Nie osiągnięto porozumienia w sprawie wniosku; brak racjonalnych podstaw, by oczekiwać, że kiedykolwiek zostanie osiągnięta większość kwalifikowana w sprawie tego wniosku.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 76 z 25.3.2010, s. 1

Sprawy prawne

11.

COM(2007) 587 2007/0206/CNS

Wniosek dotyczący dyrektywy Rady w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (wersja ujednolicona)

Zastąpiony zmienionym wnioskiem COM(2010) 641, na podstawie którego została przyjęta dyrektywa Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 4 z 9.1.2009, s. 9

12.

COM(2008) 691 2008/0206/CNS

Wniosek dotyczący dyrektywy Rady w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (wersja ujednolicona)

Zastąpiony wnioskiem o przekształcenie COM(2010) 784.

13.

COM(2009) 323 2009/0083/CNS

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady (WE) w sprawie wprowadzenia euro

Podstawa prawna została uchylona traktatem lizbońskim, a zatem wersja ujednolicona aktu nie może być przyjęta.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 296 z 30.10.2010, s. 11

14.

COM(2009) 530 2009/0149/COD

Wniosek rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy (Wersja ujednolicona)

Zastąpiony wnioskiem o przekształcenie COM(2010) 505.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 26 z 28.1.2011, s. 13

Gospodarska morska i rybołówstwo

15.

COM(2009) 120

2009/0038/CNS

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie połowów pomiędzy Wspólnotą Europejską a Republiką Gwinei

Po brutalnym stłumieniu w dniu 28 września 2009 r. protestów obywatelskich przez siły rządowe Gwinei Rada przyjęła decyzję o zakończeniu tymczasowego stosowania protokołu i wycofaniu się z zamiaru zawarcia umowy. Dlatego też wniosek w sprawie zawarcia umowy musi być wycofany.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 296 z 30.10.2010, s. 2

Polityka regionalna

16.

COM(2005) 108 wersja ostateczna

2005/0033/COD

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Fundusz Solidarności Unii Europejskiej

Wniosek pozostaje zablokowany przez Radę od 2006 r., ponieważ państwa członkowskie w dalszym ciągu mają zastrzeżenia do jakichkolwiek znaczących zmian w zakresie podstawowych zasad i funkcjonowania Funduszu Solidarności i nie można w tym zakresie oczekiwać w przyszłości jakichkolwiek postępów. W komunikacie przyjętym w dniu 6 października 2011 r. w sprawie przyszłości Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (COM(2011) 613, pkt 6) Komisja ogłosiła zamiar wycofania wniosku i przeanalizowania innych możliwości.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 49 z 28.2.2006, s. 38

Podatki i unia celna

17.

COM(2007) 52 wersja ostateczna

2007/0023/CNS

Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2003/96/WE w odniesieniu do dostosowania szczególnych przepisów podatkowych dotyczących oleju napędowego stosowanego jako paliwo silnikowe do celów handlowych oraz koordynacji opodatkowania benzyny bezołowiowej i oleju napędowego stosowanych jako paliwo silnikowe

Wniosek stał się zbędny po przyjęciu wniosku w sprawie przepisów dotyczących opodatkowania energii elektrycznej COM(2011) 169.

Informacja o przyjęciu wniosku przez KE w Dz.U. C 181 z 3.8.2007, s. 5

(1) Plany działania dotyczące poszczególnych inicjatyw można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/roadmaps_2012_en.htm.
(2) Wycofanie wniosków będzie obowiązywać od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Top