Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0078

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Przegląd programu „Small Business Act” dla Europy

    /* COM/2011/0078 końcowy */

    52011DC0078

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Przegląd programu „Small Business Act” dla Europy /* COM/2011/0078 końcowy */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 23.2.2011

    KOM(2011) 78 wersja ostateczna

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

    Przegląd programu „Small Business Act” dla Europy

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

    Przegląd programu „Small Business Act” dla Europy

    WPROWADZENIE

    Program „Small Business Act” dla Europy (SBA)[1] stanowi kompleksowe ramy polityki na rzecz MŚP, promuje przedsiębiorczość i utrwala zasadę „najpierw myśl na małą skalę” w stanowieniu prawa i kształtowaniu polityki, aby zwiększyć konkurencyjność MŚP.

    Zbudowany w oparciu o dziesięć zasad i szereg konkretnych działań politycznych i legislacyjnych, które je wdrażają, program SBA wzywa Komisję i państwa członkowskie do pokonywania przeszkód zmniejszających potencjał wzrostu i tworzenia miejsc pracy przez MŚP. Niniejszy komunikat stanowi podsumowanie wdrożenia programu SBA i ocenia nowe potrzeby MŚP działających w obecnej sytuacji gospodarczej, w której jest im coraz trudniej uzyskać finansowanie i dostęp do rynków. Program SBA musi się przyczynić do osiągnięcia ambitnych celów nowego harmonogramu reform Komisji, strategii Europa 2020[2], w której szereg działań dotyczących MŚP zostało już ujętych w głównych sztandarowych inicjatywach. W corocznym badaniu dotyczącym wzrostu[3] przedstawionym przez Komisję w styczniu 2011 r. stwierdza się, że realizacja strategii Europa 2020 wymaga, oprócz konsolidacji budżetowej, aktywnej polityki stymulującej wzrost w UE, obejmującej działania w celu poprawy otoczenia przemysłu i przedsiębiorstw, w szczególności MŚP. Także komunikat Komisji „W kierunku Aktu o jednolitym rynku” zapoczątkował debatę ma temat kluczowych działań, jakie należy podjąć w celu ożywienia jednolitego rynku, łącznie z inicjatywami zmierzającymi do wzmocnienia konkurencyjności MŚP.

    Niniejszy przegląd zawiera prezentację postępów poczynionych w ciągu dwóch pierwszych lat programu SBA, określa nowe działania, by stawić czoła wyzwaniom wynikającym z kryzysu gospodarczego zgłaszanym przez zainteresowane strony i wskazuje sposoby poprawy wdrożenia programu SBA, przy jasno określonej roli zainteresowanych stron i bezpośrednim zaangażowaniu organizacji przedsiębiorców. Należy jednocześnie uwzględnić fakt, że każde MŚP jest inne: ich zróżnicowanie pod względem wielkości, obszaru działania i formy działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego podejścia decydentów. Komunikat przedstawia wreszcie zobowiązanie Komisji do dalszego wdrażania programu SBA wzywając państwa członkowskie do wniesienia ich wkładu.

    NASTęPUJE STAłY POSTęP WE WDRAżANIU PROGRAMU SBA, ALE POTRZEBNE Są DALSZE DZIAłANIA

    Program SBA opiera się na dziesięciu podstawowych zasadach i szeregu konkretnych działań, które zyskały pełne poparcie Rady Europejskiej w grudniu 2008 r. Zarówno Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie zobowiązały się do podjęcia niezbędnych środków w celu poprawy otoczenia prawnego, administracyjnego i otoczenia biznesu oraz wsparcia europejskich MŚP. Główny nacisk położono, i kładzie się nadal, na trzy obszary: zapewnienie dostępu do finansowania, pełne wykorzystanie potencjału jednolitego rynku i inteligentne uregulowania.

    Pierwsze sprawozdanie w sprawie działań Komisji i państw członkowskich zmierzających do realizacji programu SBA opublikowano w grudniu 2009 r.[4]. Niniejszy rozdział opiera się na tych wynikach i ocenia, w jaki sposób i w jakim stopniu Unia Europejska i państwa członkowskie wdrożyły program SBA.

    Postęp dokonany przez Komisję Europejską

    Ogromny postęp w poprawie otoczenia biznesu

    Przyjęto wszystkie inicjatywy legislacyjne przewidziane w programie SBA z wyjątkiem rozporządzenia ustanawiającego statut europejskiej spółki prywatnej (SPE), które jest nadal przedmiotem dyskusji w Radzie. Komisja wzywa państwa członkowskie do jego niezwłocznego przyjęcia, aby ograniczyć obciążenia administracyjne związane z transgraniczną działalnością gospodarczą. Dyrektywa w sprawie fakturowania elektronicznego przyjęta przez Radę w 2010 r. przynosi korzyści, zwłaszcza poprzez umożliwienie wysyłania faktur elektronicznych na takich samych zasadach jak wysyłanie faktur papierowych. Ponadto przedsiębiorstwa o obrotach niższych niż 2 mln EUR mogą korzystać z fakultatywnej metody kasowej, która umożliwia im odraczanie księgowania podatku VAT do czasu otrzymania zapłaty od swoich klientów[5]. Dyrektywa w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach przyjęta przez Radę w styczniu 2011 r. wymaga, aby organy władzy publicznej płaciły w terminie 30 dni i określa nieprzekraczalny termin 60 dni dla płatności między przedsiębiorstwami, chyba że przedsiębiorstwa wyraźnie postanowią inaczej i nie jest to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela[6]. Wzywa się państwa członkowskie do niezwłocznego wdrożenia dyrektywy. Ponadto Komisja wprowadziła „test MŚP” w swoich ocenach skutków.

    Wzrosła rola UE w dostępności finansowania

    Aby poprawić dostęp MŚP do finansowania, instrumenty finansowe w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) nadal ułatwiają inwestowanie kapitału venture i zapewniają gwarancje pożyczkowe dla MŚP. Mikroprzedsiębiorstwa stanowią 90 % z ponad 100 000 MŚP, które do tej pory skorzystały z instrumentów finansowych CIP. Oczekuje się, że do 2013 r. skorzysta z nich kolejnych 200 000 MŚP. Każde MŚP, któremu w UE przyznano gwarantowaną pożyczkę tworzy przeciętnie 1,2 miejsca pracy[7]. Komisja utworzyła również stałe Forum Finansowe MŚP skupiające przedstawicieli sektora MŚP, banki, podmioty rynkowe i inne instytucje finansowe, łącznie z EIB, w celu zajęcia się różnymi praktycznymi przeszkodami, które napotykają MŚP starające się o pożyczkę. Ponadto tymczasowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa, które umożliwiają dodatkową pomoc dla MŚP, zostały częściowo przedłużone do końca 2011 r.[8].

    Poprawia się dostęp do rynków, w szczególności w odniesieniu do zamówień publicznych.

    Zarówno Komisja, jak i europejskie organy normalizacyjne osiągnęły znaczny postęp we wspieraniu dostępu MŚP do opracowywania i stosowania norm. Przy finansowym wsparciu Komisji wielu ekspertów reprezentujących interesy MŚP przyczynia się do lepszego dostosowania norm europejskich do potrzeb MŚP, natomiast europejskie organizacje normalizacyjne rozpoczynają ułatwianie dostępu MŚP do norm, np. poprzez tworzenie centrów informacyjnych i portali dla MŚP.

    Jeśli chodzi o zamówienia publiczne, z przeprowadzonego niedawno przez Komisję badania wynika, że MŚP napotykają obecnie mniej obciążeń administracyjnych w dostępie do rynku zamówień publicznych i mają większe możliwości składania wspólnych ofert. W latach 2006-2008 zdobyły one 33 % całkowitej wartości kontraktów na zamówienia publiczne, przekraczając próg określony w dyrektywach UE, podczas gdy ich ogólny udział w gospodarce, obliczony na podstawie łącznego obrotu, wynosi 52 %[9].

    W listopadzie 2010 r. Komisja otworzyła Centrum MŚP z UE w Chinach, który zapewnia informacje, rady, szkolenia oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów europejskim MŚP zainteresowanym eksportem na rynek azjatycki lub inwestowaniem na tym rynku.

    Przedsiębiorczość zajmuje odpowiednie miejsce w nowej polityce w dziedzinie innowacji

    „Europejski Tydzień MŚP” nadal stanowił ogólnoeuropejską platformę obejmującą 1 500 wydarzeń i 3 miliony uczestników[10]. Odbędzie się on również w 2011 r. i w kolejnych latach. Ponadto uruchomiony w 2009 r. program „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” umożliwia zdobywanie kwalifikacji w trakcie pracy nowym i rozpoczynającym działalność przedsiębiorcom w celu pobudzenia tworzenia transgranicznej sieci kontaktów oraz współpracy gospodarczej z doświadczonymi przedsiębiorcami. Wreszcie około 250 kobiet-przedsiębiorców, które odniosły sukces zawodowy, należy obecnie do europejskiej sieci ambasadorek przedsiębiorczości utworzonej przez Komisję w 2009 r., aby zachęcić więcej kobiet do podjęcia działalności gospodarczej[11].

    Komisja umieściła przedsiębiorców i MŚP w centrum swojej polityki dotyczącej badań i innowacji[12]. Jej celem jest usunięcie pozostałych barier dla „wprowadzania nowych pomysłów na rynek” i promowanie ducha przedsiębiorczości wśród studentów i badaczy. Wniosek zawiera nowe instrumenty finansowe dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność i szybko rozwijających się firm poszerzających działalność na rynkach UE i światowym (np. pożyczki, kapitał venture i mechanizm finansowania oparty na podziale ryzyka), dalsze uproszczenie unijnych programów badań naukowych i innowacji, przystępne prawa własności intelektualnej (IPR) oraz strategiczne wykorzystanie budżetów zamówień publicznych. Komisja zamierza również wspierać konkurencyjne w skali międzynarodowej klastry, skupiające wielkie przedsiębiorstwa i MŚP, uczelnie, ośrodki badawcze oraz społeczności naukowców i specjalistów w celu wymiany wiedzy i pomysłów.

    Programy polityki spójności[13] i Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)[14] są podstawowym środkiem przełożenia priorytetów programu SBA na działania praktyczne w terenie, przy zachowaniu komplementarności pomiędzy wsparciem na szczeblu UE, krajowym i regionalnym. Dalsze inwestycje powinny zachęcić regiony do znalezienia określonych nisz w krajobrazie innowacji w oparciu o strategie „inteligentnej specjalizacji”.

    Rozwój sytuacji w państwach członkowskich

    Postępy w poprawie otoczenia biznesu są niewielkie

    Wszystkie państwa członkowskie uznają znaczenie szybkiego wdrożenia programu SBA, ale istnieją między nimi znaczne różnice w przyjętym podejściu i w uzyskanych wynikach[15]. Chociaż większość z nich przyjęła krajowe cele dotyczące zmniejszenia obciążeń administracyjnych, nie wszystkie państwa członkowskie skutecznie je zmniejszyły. Tylko kilka państw członkowskich włączyło test MŚP do swojego krajowego podejścia decyzyjnego (Belgia, Dania, Finlandia, Niemcy, Polska, Słowenia, Szwecja i Zjednoczone Królestwo).

    Zwiększyła się dostępność finansowania, ale przed państwami członkowskimi nadal stoją wyzwania.

    W odpowiedzi na kryzys finansowy i gospodarczy większość państw członkowskich przyjęła środki zmierzające do poprawy dostępu MŚP do finansowania, zwłaszcza do kredytów bankowych, poprzez korzystne pożyczki podporządkowane, systemy gwarancji kredytowych lub programy mikrokredytowe. Sześć państw członkowskich (Belgia, Francja, Irlandia, Niemcy, Węgry, a ostatnio również Finlandia) utworzyło funkcję „rzecznika kredytobiorców”. Biorąc pod uwagę, że dostęp do finansowania ostatecznie w dużym stopniu zależy od państw członkowskich uzasadnione jest bardziej zdecydowane podejście.

    Dostęp do rynków poprawia się w miarę wprowadzania przez państwa członkowskie innowacyjnych procedur udzielania zamówień publicznych i administracji elektronicznej.

    Wiele rządów wspiera międzynarodową działalność MŚP, np. poprzez wsparcie finansowe dla promocji eksportu, strategii dostępu do rynku i uczestnictwa w targach handlowych (Cypr, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Szwecja, Włochy i Zjednoczone Królestwo). Niektóre z nich (np. Dania i Słowenia) skupiają się na szybko rozwijających się przedsiębiorstwach, które chcą wkraczać na rynki międzynarodowe; inne utworzyły nowe agencje promujące eksport (np. Luksemburg) lub nowe programy wsparcia (np. Węgry). Trwa również faza pilotażowa systemu mentoringu, w którym duże przedsiębiorstwa wspierają umiędzynarodawianie MŚP (np. Francja).

    Zaledwie kilka państw zgłosiło, że zaczęło propagować Europejski Kodeks Dobrych Praktyk z myślą o ułatwieniu MŚP dostępu do zamówień publicznych (np. Austria, Cypr, Francja, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Węgry i Zjednoczone Królestwo). Do najbardziej rozpowszechnionych działań wspierających funkcjonowanie MŚP w tym obszarze wciąż należy dzielenie przetargów na części, kiedy tylko jest to możliwe, i ułatwianie dostępu do informacji poprzez scentralizowane portale internetowe, interaktywne strony internetowe oraz inne mechanizmy z dziedziny elektronicznych zamówień publicznych.

    Niektóre państwa członkowskie wypracowały nowe modele dla wsparcia współpracy między przedsiębiorstwami (np. Włochy poprzez sieci przedsiębiorstw i Niemcy poprzez sieci klastrów).

    W celu wsparcia przedsiębiorczości w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej państwa członkowskie muszą wzmóc wysiłki, aby uprościć procedury związane z upadłością.

    Nie odnotowano żadnych postępów w zakresie uproszczenia procedur związanych z upadłością. Tylko pięć państw członkowskich (Belgia, Finlandia, Hiszpania, Irlandia i Zjednoczone Królestwo) zastosowało się do zalecenia, aby w przypadku upadłości niezwiązanej z nieprzestrzeganiem prawa umożliwić zakończenie procedur prawnych związanych z zamknięciem działalności w przeciągu roku. Sytuacja jest taka sama jak w latach 2009 i 2008.

    Wreszcie, państwa członkowskie czynią znaczne postępy w przyspieszaniu rejestracji przedsiębiorstw i zmniejszaniu związanych z tym kosztów. Średni czas założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w 2010 r. wynosił 7 dni (12 dni w 2007 r.), a koszt wynosił 399 EUR (485 EUR w 2007 r.)[16].

    Potrzeba dalszych działań

    - Wiele już dokonano od przyjęcia programu SBA. Komisja dotrzymała swoich zobowiązań i wprowadziła większość obiecywanych środków. W przypadku państw członkowskich sytuacja jest zróżnicowana. Aby zrealizować zawarty w programie SBA cel polityki gospodarczej sprzyjającej MŚP konieczne jest pełne wdrożenie działań, do których UE i państwa członkowskie zobowiązały się w chwili jego przyjęcia. Jednocześnie znacznie zmienił się kontekst gospodarczy i pojawiły się nowe wyzwania. W celu dostosowania polityki dotyczącej MŚP do obecnych okoliczności należy działać perspektywicznie.

    - W związku z tym przegląd programu SBA zawiera propozycję szeregu nowych działań mających stanowić odpowiedź na wyzwania wynikające z kryzysu gospodarczego i rozwijających prowadzone już działania zgodnie ze strategią Europa 2020 w następujących dziedzinach:

    - urzeczywistnienie inteligentnych uregulowań dla europejskich MŚP,

    - zwracanie szczególnej uwagi na potrzeby w zakresie finansowania MŚP,

    - szerokie podejście do poprawy dostępu do rynku MŚP,

    - pomoc dla MŚP w przyczynianiu się do zasobooszczędnej gospodarki, oraz

    - promowanie przedsiębiorczości, tworzenie miejsc pracy i rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.

    Działania te będą skuteczne tylko wówczas, gdy będą oparte na zdecydowanej polityce dotyczącej MŚP. W przeglądzie programu SBA zaproponowano sposoby poprawy sytuacji, jasno określając rolę zainteresowanych stron.

    NADANIE PROGRAMOWI SBA NOWEJ ENERGII

    Inteligentne uregulowania muszą się stać rzeczywistością dla europejskich MŚP,

    Realizacja zasady „najpierw myśl na małą skalę” pozostaje głównym elementem programu SBA. Oznacza to uproszczenie otoczenia regulacyjnego i administracyjnego, w którym działają MŚP, w szczególności poprzez opracowanie zgodnych z nim zasad, łącznie z zasadą „tylko jeden raz” lub poprzez stosowanie rozwiązań takich jak administracja elektroniczna i punkty kompleksowej obsługi. Chociaż zarówno Komisja jak i państwa członkowskie poczyniły znaczne wysiłki w celu realizacji tej zasady, wciąż jest możliwe jej bardziej systematyczne stosowanie w oparciu o program UE dotyczący inteligentnych regulacji[17].

    Komisja położy jeszcze większy nacisk na stosowanie „testu MŚP” w swojej procedurze oceny skutków, aby zapewnić dogłębną analizę i uwzględnienie wpływu na MŚP wszystkich dotyczących ich wniosków legislacyjnych i wniosków w dziedzinie polityki z wyraźnym podaniem wymiernych skutków dla MŚP, kiedy tylko jest to możliwe i proporcjonalne. Sprawdzając swoje wnioski pod kątem ich wpływu na konkurencyjność, Komisja będzie analizować zdolność europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza MŚP, do konkurowania na rynkach UE i zagranicznych. Ponadto, stosując „test MŚP”, należy uznać i uwzględnić różnice między mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a w stosownych przypadkach należy przewidzieć szczególne środki, takie jak obniżone opłaty lub uproszczone obowiązki sprawozdawcze. W każdym przypadku, gdy opcja wprowadzenia takich środków pozostawiona jest państwom członkowskim, powinny one z niej korzystać. Podobnie państwa członkowskie powinny unikać nadmiernie rygorystycznego (tj. przekraczającego wymogi prawodawstwa UE) przekładania wymogów prawodawstwa UE na akty prawa krajowego. Komisja potwierdza swoją gotowość do udzielenia państwom członkowskim wsparcia w realizacji tego zadania.

    Aby zapewnić odpowiednie ramy regulacyjne i określić skumulowane skutki prawodawstwa Komisja będzie stosować weryfikację jakości obowiązującego prawodawstwa, w ramach której ocenę poszczególnych aktów prawnych uzupełnia się bardziej kompleksowym podejściem. Pomoże to określić niespójności i przestarzałe lub nieskuteczne środki i jeszcze bardziej zmniejszy obciążenia MŚP, łącznie z działającymi w sektorach nieprzemysłowych, np. w dziedzinie handlu lub rzemiosła. Takie podejście rozwijane jest obecnie na rynku usług w celu zbadania ogólnego funkcjonowania jednolitego rynku w dziedzinie usług, zwłaszcza pod kątem MŚP[18].

    Głównym celem jest uproszczenie. Do października 2011 r. Komisja uprości wymogi w zakresie przejrzystości i sprawozdawczości dla mniejszych spółek giełdowych. Ponadto, Komisja dokonuje oceny uproszczenia wymogów w zakresie audytu dla małych firm w wyniku przedstawienia zielonej księgi dotyczącej polityki badania sprawozdań finansowych[19].

    Zasadniczym elementem programu SBA jest pełny udział zainteresowanych stron w opracowywaniu polityki UE na rzecz MŚP. Decyzja w sprawie przedłużenia począwszy od 2012 r. okresu prowadzonych przez Komisję konsultacji społecznych z ośmiu do dwunastu tygodni powinna zapewnić zainteresowanym stronom więcej czasu na konsultacje ze swoimi członkami oraz na wypracowanie pozycji w sprawach dotyczących MŚP. Zmienione panele MŚP Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości uzupełniają informacje zwrotne otrzymane od organów przedstawicielskich MŚP na szczeblu UE i krajowym.

    Należy wzmocnić wysiłki zmierzające do lepszej reakcji organów administracji publicznej na potrzeby MŚP, w szczególności poprzez coraz szersze stosowanie rozwiązań związanych z administracją elektroniczną. Plan działania w zakresie administracji elektronicznej[20] określa szereg różnych działań, które pozwolą MŚP poświęcać mniej czasu na procedury administracyjne, również poprzez wspieranie transgranicznych elektronicznych zamówień publicznych. Podobnie Komisja będzie współpracowała z państwami członkowskimi, aby rozwinąć pojedyncze punkty kontaktowe, które mają znacznie ułatwiać takie procedury, w przyjazne dla użytkowników portale administracji elektronicznej umożliwiające elektroniczne realizowanie wszystkich wymogów administracyjnych, także w zakresie operacji transgranicznych.

    Komisja: zapewni pełne wykorzystanie fachowej wiedzy MŚP przy uwzględnieniu, w stosownych przypadkach, różnicy w wielkości przedsiębiorstw; będzie wspierać w całej UE stosowanie zasady „tylko jeden raz”, zgodnie z którą władze publiczne i organy administracji nie powinny wymagać informacji, danych, dokumentów lub poświadczeń, które już im udostępniono w kontekście innych procedur; uprości ramy regulacyjne UE w zakresie rachunkowości poprzez dokonanie przeglądu podstawowych wymogów w zakresie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych (czwarta i siódma dyrektywa) dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; zgodnie z komunikatem w sprawie inteligentnych regulacji zbada możliwość ograniczenia nadmiernie rygorystycznego wdrażania wymogów przez państwa członkowskie; będzie przeprowadzać „weryfikację obowiązującego prawodawstwa”, żeby ocenić, czy ramy regulacyjne w danej dziedzinie polityki są adekwatne do celu, a jeśli nie, co należy poprawić; będzie przeprowadzać „kontrole skuteczności” jednolitego rynku, aby określić oraz, stosownie do przypadku, zaradzić trudnościom związanym z interakcją aktów prawnych UE, które mają jednoczesne zastosowanie do sektora usług. Państwa członkowskie wzywa się do: systematycznej oceny skutków prawodawstwa dla MŚP poprzez stosowanie „testu MŚP” przy uwzględnieniu, w stosownych przypadkach, różnicy w wielkości przedsiębiorstw; przedstawiania o określonej porze każdego roku prawodawstwa związanego z przedsiębiorczością, które wejdzie w życie w kolejnym okresie budżetowym; stosowania zasady „najpierw myśl na małą skalę” nie tylko do prawodawstwa, ale również w procedurach administracyjnych mających wpływ na MŚP (np. poprzez wprowadzenie pojedynczego interlokutora i ograniczenie obowiązków sprawozdawczych). |

    Sytuacja gospodarcza wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby w zakresie finansowania MŚP

    - Program SBA zachęca UE i państwa członkowskie do ułatwienia dostępu MŚP do finansowania, łącznie ze wspieraniem terminowych płatności w transakcjach handlowych. Z powodu kryzysu gospodarczego znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa i zdolność kredytowa wielu MŚP, mimo odpowiedniego modelu biznesowego i dużej bazy klientów. Jednocześnie ostatnie analizy działalności kredytowej banków przeprowadzone przez Europejski Bank Centralny (EBC) wykazały, że wiele banków europejskich zaostrzyło warunki udzielania kredytów przedsiębiorstwom[21]. Konieczne są nowe inicjatywy, aby poprawić dostęp MŚP do finansowania, także za pośrednictwem rynków kapitałowych, oraz zachęcanie do inwestowania za pomocą polityki fiskalnej. Wysokie zadłużenie naraziło wiele MŚP na trudne warunki na rynkach finansowych. Dlatego państwa członkowskie powinny stworzyć zachęty do inwestowania dochodów w udziały kapitałowe, pamiętając że potrzeby przedsiębiorstw na etapie rozwoju i europejskich MŚP o ugruntowanej pozycji są różne. Publiczne systemy finansowania MŚP należy wzmocnić na szczeblu krajowym i europejskim, aby zaradzić określonym niedomaganiom rynku, oraz usprawnić w celu poprawy dostępności środków. Szczególną uwagę należy poświęcić problemowi finansowania pierwszej fazy rozwoju przedsiębiorstw.

    Nowe przepisy regulacyjne dla instytucji finansowych wprowadzone na poziomie UE albo przez państwa członkowskie należy prawidłowo wyskalować i dołączyć do nich ocenę skutków („test MŚP”). Proponując zwiększone wymogi kapitałowe dla banków w 2011 r. Komisja zwróci szczególną uwagę na ich wpływ na przyznawanie pożyczek MŚP.

    Ulepszone i skuteczniejsze systemy gwarancji kredytowych są szczególnie ważne dla MŚP, które nie zawsze mają zabezpieczenie. Dotyczy to w szczególności pożyczających niewielkie kwoty, ponieważ większa dostępność mikrokredytów może pobudzić przedsiębiorczość na poziomie krajowym i regionalnym. W tym celu Komisja wprowadziła Instrument Mikrofinansowy Progress[22] i stara się zachęcić do wymiany dobrych praktyk w dziedzinie mikrofinansów, promuje szkolenia i oferuje wsparcie dla instytucji mikrofinansowania, zwłaszcza w ramach JASMINE[23], wspierając prace związane ze sporządzeniem kodeksu dobrego postępowania[24]. Ważne jest by wszystkie banki, niezależnie od ich wielkości, miały dostęp do wszystkich instrumentów finansowych UE. Ponadto banki można zachęcać do opracowania szczegółowych kryteriów dotyczących zdolności kredytowej MŚP, uwzględniając np. kryteria jakościowe.

    Niedobory rynkowe kapitału venture wymagają zwiększenia jego podaży oraz obecności przedsiębiorstw wysokiej jakości, w które można inwestować. Należy upowszechnić istniejące w UE dobre praktyki w zakresie szkoleń, aby poprawić zdolność przedsiębiorców do uwzględniania obaw inwestorów i lepiej ich przygotować do inwestycji. Ponadto konieczne jest określenie kryteriów jakości na poziomie europejskim dla dobrych programów gotowości inwestycyjnej, aby ułatwić przedsiębiorcom wybór odpowiedniego programu.

    Konieczne jest również lepsze uświadomienie inwestorom możliwości wynikających z perspektyw rozwoju MŚP notowanych na giełdzie, stworzenie warunków do utworzenia skutecznej sieci giełd lub rynków regulowanych specjalizujących się w MŚP, a także lepsze dostosowanie obowiązków informacyjnych i obowiązków związanych z wprowadzeniem na giełdę do uwarunkowań MŚP.

    Komisja przyjmie plan działania na rzecz poprawy dostępności finansowania dla MŚP, w tym dostępu do rynków kapitału venture , rynków kapitałowych, i postara się lepiej dostosować popyt kapitału venture do jego podaży w ramach Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości.

    Wsparcie finansowe UE

    Komisja uważa, że instrumenty finansowe powinny odgrywać coraz większą rolę w ułatwianiu MŚP dostępu do finansowania, a jednocześnie powinny stanowić znaczącą dźwignię finansową w odniesieniu do kapitału dostępnego na cele udzielania pożyczek. W ramach ogólnego wniosku dotyczącego wieloletnich ram finansowych po 2013 r., Komisja zaproponuje usprawnienie i poprawę efektywności istniejącego zbioru innowacyjnych instrumentów finansowych obejmującego system poręczeń dla MŚP oraz mechanizm finansowania oparty na podziale ryzyka[25], aby ułatwić MŚP inwestowanie i wzrost. Komisja dopilnuje w szczególności, by przyszłe instrumenty finansowe UE odgrywały kluczową rolę w działaniach podejmowanych dla zagwarantowania odpowiedniego rozwiązania niedoborów rynkowych dotykających MŚP.

    Ponadto zostanie również podjęty problem luk regulacyjnych poprzez utworzenie skutecznego jednolitego rynku europejskiego funduszy kapitału venture przy uwzględnieniu wszystkich elementów, które utrudniają sprawne funkcjonowanie rynku funduszy kapitału venture i utrudniają rozwój oraz zapewnieniu, w stosownych przypadkach, właściwej ochrony inwestorów detalicznych.

    Apel Rady Europejskiej w lutym 2011 r. o uproszczenie instrumentów UE wspierających badania i innowacje ma na celu ułatwienie korzystania z tych instrumentów przez innowacyjne przedsiębiorstwa, w szczególności poprzez znalezienie nowej równowagi między zaufaniem i kontrolą. Rada Europejska wzywa do określenia najlepszego sposobu zaspokojenia potrzeb szybko rozwijających się innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez podejście rynkowe. W związku z tym, Komisję wezwano również do zbadania wykonalności inicjatywy innowacyjno-badawczej na rzecz małych przedsiębiorstw. Zamówienia publiczne powinny być bardziej nastawione na tworzenie większego popytu na innowacyjne towary i usługi, a prawa własności intelektualnej powinny być korzystniej waloryzowane, tak jak to podkreślono w inicjatywie przewodniej Unia innowacji.

    Komisja wzmocni swoje działania mające na celu ułatwianie MŚP dostępu do programów finansowania UE. Będzie także kontynuować nadzór nad skutecznym przydzielaniem środków z budżetu polityki spójności na wsparcie dla przedsiębiorstw, szczególnie w części bezpośrednio skierowanej do MŚP[26]. Będzie także w dalszym ciągu ogłaszać w ramach programu ramowego w zakresie badań zaproszenia do składania wniosków skierowane wyłącznie do MŚP oraz udzielać lepszego wsparcia użytkownikom. Komisja rozważa również zaproponowanie wspólnych ram strategicznych obejmujących wszystkie bieżące programy i inicjatywy na rzecz badań naukowych i innowacji, których beneficjentami byłyby w szczególności MŚP, korzystające dzięki nim z prostszych zasad administracyjnych i finansowych, zestawu ukierunkowanych instrumentów stworzonych dla MŚP, obejmującego w spójny sposób cały łańcuch innowacji, oraz punktów kompleksowej obsługi, w których będzie można uzyskać poradę i wsparcie.

    Odbywające się obecnie upraszczanie rozporządzenia finansowego[27] również powinno mieć pozytywny wpływ na dostęp MŚP do unijnego finansowania i jego wykorzystywanie.

    Komisja: w ramach ukierunkowanego i rozszerzonego zestawu instrumentów finansowych pomoże większej liczbie korzystających z nich MŚP włączyć się w udoskonalone programy gwarancji kredytowych wspierające inwestycje, wzrost gospodarczy, innowacje i badania; uczyni unijne programy finansowania bardziej dostępnymi dla MŚP dzięki dalszemu uproszczeniu procedur; przyjmie w 2011 r. plan działania na rzecz poprawy dostępności finansowania dla MŚP, w tym dostępu do rynków kapitału venture, a także ukierunkowane środki mające zwiększyć wśród inwestorów świadomość możliwości oferowanych przez MŚP; rozważy przyjęcie nowego systemu prawnego, tak by do 2012 r. zagwarantować funduszom venture capital działającym w dowolnym państwie członkowskim możliwość prowadzenia działalności i inwestowania swobodnie na terenie całej UE; zgodnie z wnioskiem Rady Europejskiej zbada możliwości stworzenia instrumentu waloryzacji praw własności intelektualnej na szczeblu europejskim, w szczególności by ułatwić MŚP dostęp do rynku wiedzy. |

    Państwa członkowskie wzywa się do: ułatwienia MŚP dostępu do funduszy strukturalnych poprzez zezwolenie MŚP na tylko jednokrotne dostarczanie wszelkich danych niezbędnych do uzyskania wsparcia z funduszy strukturalnych; opracowania rozwiązań, takich jak „rzecznik kredytobiorców”, by w jeszcze większym stopniu ułatwić dialog pomiędzy MŚP a instytucjami kredytowymi; zapewnienia, że niespójność przepisów fiskalnych nie będzie prowadziła do podwójnego opodatkowywania, które utrudniałoby transgraniczne inwestycje z udziałem kapitału venture; tworzenia punktów kompleksowej obsługi, w których MŚP mogłyby występować o europejskie, krajowe i lokalne dotacje. |

    Stworzenie szerokiego podejścia do poprawy dostępu do rynku dla MŚP

    - Program SBA stanowi zachętę dla Komisji i państw członkowskich, by w obliczu wyzwań zrównoważonej gospodarki wspierały MŚP i zachęcały je do korzystania z jednolitego rynku, w tym jednolitego rynku internetowego, oraz ze wzrostu gospodarczego na rynkach poza UE. Ponadto strategia Europa 2020 wprowadza kilka działań służących zwiększeniu konkurencyjności UE w stosunku do jej głównych partnerów handlowych, w szczególności poprzez ustanowienie polityki przemysłowej w erze globalizacji i opracowanie odnowionej strategii handlowej[28], a także promowaniu Europy efektywnie korzystającej z zasobów. Ponadto w komunikacie „W kierunku Aktu o jednolitym rynku”[29] postawiono ambitne cele służące udoskonaleniu jednolitego rynku i zaprezentowano szeroki pakiet działań.

    Pełne wykorzystanie jednolitego rynku przez MŚP

    Mimo iż pomoc, jakiej udziela się MŚP, by mogły korzystać z jednolitego rynku, znacząco się zwiększyła, z różnych przyczyn podchodzą one wciąż bardzo ostrożnie do angażowania się w działalność transgraniczną. Dokonywanie płatności transgranicznych, podobnie jak dostępne instrumenty służące rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów z klientami, szczególnie w handlu elektronicznym, postrzega się często jako kosztowne i uciążliwe. Ułatwienie odzyskiwania transgranicznych długów ma zasadnicze znaczenie dla dobrze funkcjonującego jednolitego rynku. Biorąc pod uwagę, że 60 % transgranicznych wierzytelności pozostaje nieodzyskane, Komisja wprowadzi środki ułatwiające odzyskiwanie tego rodzaju długów[30].

    Konieczne jest również dalsze ułatwianie MŚP dostępu do zamówień publicznych, które składają się na 17 % PKB UE, w szczególności poprzez dalsze uproszczenia[31]. Dostęp MŚP do norm i reprezentowanie ich interesów w procesie normalizacji poprawia się powoli, ale systematycznie. Proces ten można by dodatkowo poprawić, by zapewnić m.in. zrównoważone uczestnictwo zainteresowanych stron w procesie normalizacji. Różnice w prawie spółek, prawie umów i systemach podatkowych mogą stwarzać trudności i generować koszty w takim stopniu, że będzie to zniechęcało przedsiębiorców do rozszerzania ich działalności na inne państwa członkowskie. Stąd też Komisja zaproponuje jednolity zestaw zasad obliczania podstawy opodatkowania osób prawnych w całej UE, dzięki któremu MŚP będzie łatwiej rozszerzać ich działalność na jednolitym rynku. Inicjatywy dotyczące funkcjonowania podatku VAT również będą przygotowywane w taki sposób, by ograniczyć obciążenie administracyjne przedsiębiorstw i promować działalność transgraniczną. Ponadto MŚP często napotykają na nieuczciwe warunki i praktyki umowne narzucane przez różnych uczestników łańcucha dostaw.

    Komisja podejmuje działania, by zapewnić optymalne warunki, w których MŚP będą mogły angażować się w handel transgraniczny, również przez internet. Jednolity obszar płatności w euro (SEPA) pozwoli MŚP na korzystanie z prostszych i tańszych zasad płatności oraz umożliwi korzystanie tylko z jednego konta bankowego na całym jednolitym rynku[32]. SEPA stanowi również platformę rozwoju ogólnoeuropejskiego systemu faktur elektronicznych, który może zostać masowo przyjęty przez MŚP. Komisja podkreśliła również w swojej „Cyfrowej agendzie” potencjał przedsiębiorczości internetowej, ustanawiając cel, zgodnie z którym do 2015 r. 33 % MŚP ma przeprowadzać transakcje zakupów i sprzedaży w internecie. Ponadto, by promować tanie, proste i szybkie dochodzenie roszczeń i zaoferować w ten sposób skuteczną alternatywę dla bardziej kosztownych i przedłużających się postępowań sądowych, Komisja przygotowuje obecnie wniosek legislacyjny, którego celem jest propagowanie programów alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR) w UE, w tym ewentualne opracowanie ogólnounijnego internetowego systemu rozwiązywania sporów w zakresie transakcji w handlu elektronicznym, obejmującego zarówno transakcje B2B, jak i między przedsiębiorcami i konsumentami.

    Komisja przeprowadzi dogłębną analizę nieuczciwych praktyk handlowych i klauzul umownych w środowisku B2B na jednolitym rynku i w razie potrzeby przedstawi wniosek legislacyjny, którego celem będzie ochrona przedsiębiorstw przed nieuczciwymi warunkami umownymi. Komisja wyda ponadto komunikat poświęcony dyrektywie w sprawie reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej[33], aby przyjrzeć się problemom często napotykanym przez MŚP, takim jak wyłudzenia należności za niewyświadczone usługi telekomunikacyjne. Komisja będzie również pracować nad zabezpieczeniem MŚP znajdujących się w sytuacji zależności finansowej przed nieuczciwymi praktykami handlowymi i nad umożliwieniem im skutecznego dochodzenia roszczeń z tytułu takich praktyk, bez względu na miejsce w łańcuchu dostaw, w którym występują.

    Prawo i polityka UE uznają wagę zagwarantowania konsumentom właściwej informacji o procesie produkcji, w tym o producencie i pochodzeniu produktów oferowanych na jednolitym rynku[34]. Szczególną uwagę zwraca się na respektowanie norm w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, zapewnienie bezpieczeństwa i higieny produktów oraz na przepisy dotyczące ochrony środowiska. Chociaż inicjatywy legislacyjne służące poprawie ram regulacyjnych dyskutowane są w Parlamencie i Radzie przy wsparciu Komisji[35], MŚP powinny być lepiej informowane o tym, w jaki sposób mogą wykorzystywać istniejące instrumenty prawne UE do ochrony swoich uzasadnionych interesów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi i wprowadzającymi w błąd informacjami.

    Na szkodę MŚP działają często praktyki antykonkurencyjne, takie jak zmowy karteli czy też wykorzystywanie dominującej pozycji. Aby przeanalizować jakimi możliwościami dysponują MŚP, by skutecznie dochodzić swoich praw do pełnego zadośćuczynienia za tego rodzaju szkody, Komisja rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie spójnego europejskiego podejścia do dochodzenia zbiorowych roszczeń.

    Wreszcie, znacząca liczba przeznaczonych dla przedsiębiorców informacji i porad dotyczących jednolitego rynku udostępniana jest poprzez środki informacyjne UE (takie jak Enterprise Europe Network (Europejska Sieć Przedsiębiorczości), European Small Business Portal (Europejski portal dla małych przedsiębiorstw), SOLVIT, Your Europe - Business Portal) i krajowe strony internetowe. Daje to MŚP dostęp do informacji w ich własnym języku. Państwa członkowskie powinny równocześnie promować służby informacyjne Komisji i zapewniać szerszą koordynację pomiędzy krajowymi i komisyjnymi narzędziami informacyjnymi.

    Komisja: przeprowadzi dogłębną analizę nieuczciwych praktyk handlowych w Unii Europejskiej i złoży w razie potrzeby wniosek legislacyjny; przedstawi inicjatywy podatkowe, takie jak wniosek legislacyjny dotyczący wspólnej jednolitej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) i nowa strategia ws. podatku VAT służąca w szczególności zmniejszeniu przeszkód podatkowych i obciążeń administracyjnych dla MŚP na jednolitym rynku; dokona przeglądu europejskiego systemu normalizacji w 2011 r.; przygotuje dokument z wytycznymi, w którym wyjaśnione zostaną zasady oznaczania miejsca pochodzenia i poinformuje MŚP o środkach, jakimi dysponują, by chronić swoje uzasadnione interesy; zaproponuje instrument europejskiego prawa spółek odpowiadający na potrzeby MŚP pragnących wejść na nowe rynki; stworzy jednolitą procedurę, aby ułatwić odzyskiwanie transgranicznych wierzytelności poprzez umożliwienie wierzycielowi zablokowania pieniędzy posiadanych przez jego dłużnika na koncie bankowym w innym państwie członkowskim. |

    Państwa członkowskie wzywa się do: pełnego wdrożenia „Europejskiego kodeksu najlepszych praktyk upraszczającego dostęp MŚP do zamówień publicznych”; propagowania publikowania w internecie łatwo dostępnych i bezpłatnych wyciągów z norm europejskich z wyraźnym wskazaniem dokonanych zmian za każdym razem, gdy wprowadzane są one do norm. Komisja podejmie następujące działania, do podjęcia których wzywa również państwa członkowskie: wspólne prace na rzecz poprawy elektronicznej interoperacyjności na rynku wewnętrznym, w szczególności poprzez realizację wniosku zawartego w Akcie o jednolitym rynku, dotyczącego przyjęcia do 2012 r. decyzji zapewniającej wzajemne uznawanie identyfikacji elektronicznej i autoryzacji elektronicznej w całej UE oraz dokonanie w 2011 r. przeglądu dyrektywy w sprawie podpisów elektronicznych. |

    Pomoc dla MŚP w sprostaniu wyzwaniom globalnych rynków

    - Globalne rynki oferują MŚP z UE nowe możliwości rozwoju działalności gospodarczej. Według przeprowadzonego ostatnio badania[36] są one bardziej aktywne na szczeblu międzynarodowym niż ich odpowiedniki z USA i Japonii: 25 % MŚP z UE eksportuje lub eksportowało w którymś momencie w ciągu ostatnich trzech lat, z czego 13 % transakcji dokonywano poza jednolitym rynkiem UE. Równocześnie w badaniu zwraca się uwagę na ogromny niewykorzystany potencjał rynków, w szczególności państw BRIC[37], które, jak się szacuje, do 2030 r. będą już wytwarzały 60 % światowego PKB. Obecnie na rynkach tych działa zaledwie od 7 % do 10 % eksportujących MŚP z UE.

    Aby móc skutecznie wejść na rynki państw trzecich, MŚP muszą posiadać odpowiednie umiejętności, muszą być wspierane przez odpowiednie ramy polityki umożliwiające im zdobywanie przewagi konkurencyjnej, a także mieć równe szanse, gdy konieczne jest przezwyciężanie przeszkód, takich jak zagraniczne ramy regulacyjne i bariery pozataryfowe[38]. Komisja rozważa szereg opcji, w tym pomoc we wchodzeniu na rynek i wsparcie w zakresie kwestii regulacyjnych, normalizacji i oceny zgodności. Uwzględnia to usługi świadczone przez istniejące organizacje przedsiębiorców, Europejską Sieć Przedsiębiorczości oraz Centrum biznesu i technologii UE w Indiach i Centrum MŚP z UE w Chinach. Równolegle MŚP korzystają z działań podejmowanych w kontekście strategii dostępu do rynku, takich jak baza danych dostępu do rynku oraz praca ponad 30 zespołów ds. dostępu do rynku na kluczowych rynkach eksportowych, skupiających miejscowe doświadczenia przedstawicieli delegatur UE, ambasad państw członkowskich i przedsiębiorstw z UE w celu poprawy dostępu unijnych przedsiębiorców do tych rynków[39].

    Komisja jest zainteresowana propagowaniem nowych form współpracy wśród przedsiębiorstw, w tym pomiędzy przedsiębiorstwami ulokowanymi w różnych regionach lub państwach. Rozwiązanie takie reprezentuje nowy model współpracy poprzez klastry i sieci przedsiębiorstw, które umożliwiają im łączenie sił i będą stymulowały spójne i skoordynowane podejście służące osiągnięciu wspólnego celu bez utraty niezależności. Komisja przeprowadzi badanie dotyczące tego, jak można w najlepszy sposób udzielić wsparcia tego rodzaju współpracy na szczeblu europejskim.

    Ponadto na początku 2011 r. Komisja rozpocznie nowe działania wspierające światowej klasy klastry, by promować ich międzynarodową działalność, doskonałość w zarządzaniu klastrami i powiększenie Europejskiego Centrum Monitorowania Klastrów.

    Na podstawie międzynarodowej agendy UE Komisja w ramach swojej współpracy dwu- i wielostronnej z państwami trzecimi będzie promować obszary szczególnie interesujące dla MŚP, np. ułatwienia w handlu, a także uwzględnienie zasad programu SBA w stosownych umowach i powiązanych mechanizmach monitoringu i koordynacji. Ponadto Komisja, stosując dostępne jej narzędzia polityki handlowej, będzie również dążyć do wyeliminowania barier pozataryfowych i ograniczeń w dostępie do surowców. Przyczyni się to również do dalszego otwarcia sektorów, które są wciąż w dużej mierze niedostępne dla MŚP, takich jak usługi i rynki zamówień publicznych, oraz pomoże wzmocnić prawa własności intelektualnej.

    Komisja: zaprezentuje w 2011 r. nową strategię wsparcia MŚP z UE na rynkach poza Unią Europejską i strategię globalnie konkurencyjnych klastrów i sieci[40], ze szczególnym uwzględnieniem analizy roli odgrywanej przez nie w zwiększaniu konkurencyjności MŚP; zajmie się problemami MŚP w odniesieniu do stosowania instrumentów ochrony handlu UE (TDI) poprzez rozszerzanie informacji na ich temat i udzielanie wsparcia przy ich wykorzystywaniu; będzie dokładać starań, by usunąć bariery pozataryfowe w umowach o wolnym handlu i ułatwić MŚP dostęp do rynków państw trzecich oraz pomóc wzmocnić prawo własności intelektualnej, zgodnie z odnowioną polityką handlową. Państwa członkowskie wzywa się do: udzielenia wsparcia w procesie budowania sieci MŚP, zgodnie ze wspólnotowymi ramami w zakresie pomocy państwa oraz zasadami konkurencji; zachęcania MŚP do nabywania specjalistycznych kompetencji, które przyśpieszą rozwój przedsiębiorstw, zwiększą ich innowacyjność i pozwolą im funkcjonować na arenie międzynarodowej. |

    Pomoc dla MŚP w przyczynianiu się do zasobooszczędnej gospodarki

    - Komisja podjęła działania, których celem jest podniesienie świadomości MŚP w zakresie zagadnień dotyczących ochrony środowiska i energii, oraz udzieliła im wsparcia, pomagając we wdrażaniu przepisów, oceniając ich efektywność energetyczną i ekologiczną oraz podnosząc umiejętności i kwalifikacje. Działania te muszą zostać dodatkowo wzmocnione, natomiast strategia Europa 2020 przesunęła punkt ciężkości na pomoc, dzięki której MŚP będą mogły zdobywać znaczącą pozycję w procesie przejścia do wzrostu gospodarczego osiąganego przy efektywnym wykorzystaniu zasobów. Do MŚP skierowano pewne rynkowe mechanizmy zachęcające do optymalizacji wykorzystania zasobów, jednak w wielu przypadkach sygnały rynkowe są trudne do zauważenia lub zinterpretowania, dlatego też MŚP stają przed wyzwaniami związanymi z ograniczeniami w zakresie informacji i czasu oraz zasobów ludzkich i finansowych. Aby je przezwyciężyć, przedsiębiorstwa potrzebują dostępności odpowiedniego finansowania, w tym z regionalnych programów wspierania przedsiębiorczości, szybkiego dostępu do informacji oraz konkretnej pomocy udzielanej przez organizacje wspierające przedsiębiorców, takie jak izby handlowe i firmy konsultingowe. Rozwijanie środków zachęcających do prowadzenia audytów w zakresie energii i zasobów może ułatwić ten proces.

    Instrumenty oparte na rynku również mogą być wykorzystane jako zachęta do zachowań prowadzących do racjonalnego korzystania z zasobów, wpływając w ten sposób pozytywnie na tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy.

    Komisja stworzy specjalne ramy pozwalające MŚP na podjęcie wyzwania, jakim jest gospodarka oparta na efektywnym wykorzystaniu zasobów, i wyciągnięcie płynących z niego korzyści. Komisja w szczególności: wprowadzi w życie nowy plan na rzecz racjonalizacji zużycia energii i skupi się na planie działania na rzecz innowacyjności ekologicznej, w którym zwraca się szczególną uwagę na MŚP, propagując tworzenie sieci, technologie niskoemisyjne i innowacje oparte na efektywnym wykorzystaniu zasobów; będzie dalej prowadzić szczególne działanie poświęcone ekspertom z zakresu środowiska naturalnego i energii w ramach Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości, gdzie szczegółowa wiedza na temat najnowszych metod i najlepszych praktyk będzie przekazywana z regionów o dużym doświadczeniu do regionów takiego doświadczenia nieposiadających; Europejska Sieć Przedsiębiorczości będzie wspierać MŚP podczas wprowadzania do obrotu produktów i usług wynikających z najlepszych praktyk, w szczególności technologii niskoemisyjnych; panele MŚP i baza informacji zwrotnych z MŚP, którą dysponuje Europejska Sieć Przedsiębiorczości, będą wykorzystywane, by pomagać w podnoszeniu jakości przepisów dotyczących środowiska, w tym ich wdrażaniu. |

    Państwa członkowskie wzywa się do: lepszego wykorzystania możliwości związanych z pomocą państwa do wspierania inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska i energii; udzielenia MŚP pomocy w zdobywaniu niezbędnych umiejętności menadżerskich i technicznych, tak by mogły przystosować swoją działalność do gospodarki niskoemisyjnej, opartej na racjonalnym wykorzystaniu zasobów, m.in. poprzez Europejski Fundusz Społeczny; udostępnienia zachęt regulacyjnych MŚP zarejestrowanym we wspólnotowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) i spełniającym normę ISO 14000 oraz podjęcia działań w celu zachęcenia mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw do wykorzystywania uproszczonych systemów typu EMAS, takich jak "EMAS-EASY”. |

    Promowanie przedsiębiorczości, tworzenia miejsc pracy i rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu

    - To MŚP tworzą w UE najwięcej nowych miejsc pracy, jednak w wyniku kryzysu gospodarczego liczba stanowisk w MŚP zmniejszyła się o 3,25 mln.

    W obecnej sytuacji państwa członkowskie muszą w dalszym ciągu upraszczać wymogi administracyjne i procedury zamykania upadających przedsiębiorstw. Ponadto około jedna trzecia bankructw ma miejsce w kontekście przenoszenia własności przedsiębiorstw. Dlatego istotne jest, by poprawić warunki ramowe przenoszenia własności przedsiębiorstw, ponieważ w ciągu następnej dekady każdego roku takiej operacji będzie musiało być poddanych nawet 500 000 przedsiębiorstw zatrudniających w sumie 2 mln pracowników[41]. Komisja przedstawi w 2011 r. zestaw zaleceń politycznych opartych na badaniu, w ramach którego dokonano pomiaru skali bankructw i problemu drugiej szansy.

    Jako część inicjatywy przewodniej „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia”[42] Komisja oceni przyszłe zapotrzebowanie na umiejętności w mikroprzedsiębiorstwach i przedsiębiorstwach rzemieślniczych. Ponadto inicjatywa „Mobilna młodzież”[43] kładzie akcent na szkolenia, mające zapewnić faktyczne dostarczanie przez systemy szkolnictwa właściwych umiejętności pozwalających na otwarcie MŚP i zarządzanie nim.

    Zbyt mało innowacyjnych MŚP w UE przekształca się w duże przedsiębiorstwa odnoszące sukces w skali światowej. Istniejące wciąż przeszkody, na które napotykają przedsiębiorcy pragnący wykorzystać swoje pomysły na rynku, muszą zostać usunięte przy wykorzystaniu szerokiej gamy środków polityki opartych na szerokiej koncepcji innowacji w dziedzinie produktów i usług, co oznacza wszelkie zmiany przyśpieszające lub usprawniające sposób, w jaki przedsiębiorstwa wymyślają, opracowują, produkują i wprowadzają do obrotu nowe produkty i usługi, tak jak opisano to w komunikacie Unia innowacji[44]. Komisja oceni, czy wykonalne jest śledzenie wyników mikroprzedsiębiorstw w zakresie innowacyjności, i przedstawi propozycję zintegrowanych ram rozwoju i wspierania e-umiejętności w zakresie innowacji i konkurencyjności, ze szczególnym uwzględnieniem małych przedsiębiorstw, przedsiębiorstw rozpoczynających działalność i „gazeli”.

    Istnieją również MŚP kierujące się modelami biznesowymi różniącymi się od tradycyjnych spółek opartych na kapitale. Kategoria ta, znana jako gospodarka społeczna, obejmuje stowarzyszenia non profit, fundacje, spółdzielnie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych i podobne formy prawne. Aby zaspokoić szczególne potrzeby tych organizacji, Komisja ogłosiła w Akcie o jednolitym rynku szereg działań, zapewniających im równe szanse. Działania te wiązałyby się z zagadnieniami dotyczącymi z jednej strony spółdzielni, fundacji i towarzystw wzajemnych z jednej strony, a z drugiej przedsiębiorstw realizujących cele społeczne.

    Komisja: stworzy programy mentoringu dla kobiet-przedsiębiorców w co najmniej 10 państwach UE, dzięki którym będzie możliwe uzyskanie porady i wsparcia przy zakładaniu, prowadzeniu i rozwijaniu przedsiębiorstwa; określi najlepsze praktyki wspierające przenoszenie własności przedsiębiorstw i rozpocznie kampanię promującą te praktyki; przyjmie do końca 2011 r. inicjatywę na rzecz przedsiębiorczości społecznej koncentrującą się na przedsiębiorstwach realizujących cele społeczne. |

    Państwa członkowskie wzywa się do: wdrożenia zalecenia wydanego w planie działania SBA, dotyczącego ograniczenia do 2012 r. czasu potrzebnego na założenie nowego przedsiębiorstwa do trzech dni roboczych i kosztów do 100 EUR; ograniczenia do końca 2013 r. czasu potrzebnego na uzyskanie licencji i zezwoleń (w tym zezwoleń środowiskowych) na podjęcie konkretnej działalności przedsiębiorstwa do jednego miesiąca; wdrożenia do 2013 r. zalecenia wydanego w planie działania SBA, dotyczącego promowania drugiej szansy dla przedsiębiorców poprzez ograniczenie uczciwym przedsiębiorcom czasu na rozliczenie się i uregulowanie zobowiązań po bankructwie do maksymalnie trzech lat; opracowania przyjaznych użytkownikom i posiadających duże wsparcie rynków i baz danych dla przedsiębiorstw, których własność można przenieść, oraz zapewnienia szkoleń i wsparcia w celu zwiększenia liczby zakończonych sukcesem przenosin własności przedsiębiorstw, w tym kampanii informacyjnych zwiększających świadomość potrzeby wczesnego przygotowania się do takiej operacji. |

    WZMOCNIENIE STRUKTUR ZARZąDZANIA SBA Z MYśLą O UZYSKANIU WYMIERNYCH REZULTATÓW

    - Silne struktury zarządzania stanowią klucz do skutecznego wprowadzenia w życie programu SBA.

    Aby dokonać oceny postępów, Komisja będzie zbierać informacje o działaniach państw członkowskich i publikować roczne sprawozdania na temat konkurencyjności państw członkowskich, w oparciu o art. 173 traktatu lizbońskiego. Monitoring polityki konkurencyjności państw członkowskich będzie stanowił podstawę dla wzajemnych ocen i wymiany dobrych praktyk. Komisja będzie składać Radzie sprawozdania z postępów we wprowadzaniu programu SBA w życie.

    Zaangażowanie zainteresowanych stron zostanie pogłębione, a zainteresowane strony z MŚP wzywa się do aktywnego uczestnictwa we wprowadzaniu SBA w życie, w tym poprzez regularne dostarczanie informacji na temat realizacji działań w ramach SBA.

    Komisja: utworzy Grupę doradczą ds. programu SBA składającą się z przedstawicieli rządów i organizacji przedsiębiorców, by przyczynić się do oceny i składania sprawozdań na temat wdrażania SBA, zwiększyć wysiłki związane z rozpowszechnianiem informacji dotyczących działań w zakresie polityki SBA oraz by propagować wymianę dobrych praktyk; w tym kontekście będzie dalej opracowywać przegląd wyników MŚP, koncentrując się w szczególności na środkach uwzględnionych w planie działania SBA, tak by monitorować i oceniać wyniki państw członkowskich w zakresie wdrażania SBA na podstawie szerokiej gamy wskaźników sukcesu; zaproponuje zorganizowanie corocznego zgromadzenia MŚP powiązanego ściśle z konferencją na temat dobrych praktyk SBA, którego celem będzie mobilizacja wszystkich zainteresowanych stron uczestniczących we wprowadzaniu SBA w życie i zachęcanie do dialogu pomiędzy nimi. Państwa członkowskie, a w stosownych przypadkach również władze regionalne i lokalne, wzywa się do: sporządzenia, we współpracy z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców, krajowych i lokalnych planów wdrożenia SBA wspartych przez silny mechanizm monitoringu, a także organ koordynujący kwestie MŚP w różnych sferach administracji („przedstawiciel ds. MŚP”), dysponujący wystarczającymi zasobami ludzkimi i posiadający wysoką rangę w obrębie administracji. |

    DALSZE DZIAłANIA

    - Aby zapewnić pełne wprowadzenie w życie SBA i odpowiedzieć na obecne wyzwania, przed którymi stoją MŚP, Komisja jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu nadawać MŚP wysoki priorytet i uwzględniać ich szczególny charakter w swoich wnioskach i programach. Podnoszenie świadomości i zauważalności działań u krajowych i regionalnych twórców polityki i innych zainteresowanych stron będzie kluczowe dla zapewnienia, że SBA zostanie wprowadzony w życie w bliskiej współpracy z przedsiębiorcami. Przedstawiciel ds. MŚP będzie miał za zadanie śledzenie postępów państw członkowskich we wdrażaniu SBA i będzie regularnie informował o nich zgromadzenie MŚP. Wzywa się państwa członkowskie do pełnego wdrożenia zaktualizowanego programu SBA. Niniejsze wezwanie dotyczy w równym stopniu państw kandydujących i potencjalnych kandydatów.

    ZAŁĄCZNIKPrzegląd programu SBAPrzykłady dobrych praktyk we wdrażaniu 10 zasad programu SBA

    Proszę zauważyć, że niniejszy załącznik nie stanowi kompleksowej oceny polityki państw członkowskich i należy go traktować jako dodatek do dostępnych europejskich lub krajowych publikacji na temat polityki dotyczącej MŚP.

    Zasada 1: Promowanie przedsiębiorczości | Wiele państw członkowskich wprowadziło programy w zakresie przedsiębiorczości, aby rozwijać przedsiębiorczą postawę i umiejętności młodzieży oraz uświadamiać jej możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej poprzez włączanie przedsiębiorczości do programów szkolnych i uniwersyteckich lub poprzez tworzenie dodatkowych projektów[45]. W niektórych państwach edukacja z zakresu przedsiębiorczości jest przedmiotem spójnej strategii krajowej (Dania, Niderlandy, Szwecja i Zjednoczone Królestwo), natomiast inne państwa do tego zmierzają (Austria, Portugalia). Na Łotwie co roku setki studentów może przedstawiać plany operacyjne w ramach konkursu. Niderlandy ustanowiły program umożliwiający młodym przedsiębiorcom nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów w USA. Niektóre państwa zaangażowały się w europejskie programy na rzecz przedsiębiorczość kobiet (Cypr, Dania, Grecja, Finlandia, Francja, Irlandia, Islandia[46], Niemcy, Norwegia[47], Polska, Słowacja, Szwecja i Włochy). Szereg państw członkowskich wykorzystuje znaczne kwoty udostępniane z funduszy strukturalnych na te programy. |

    Inne przykłady dobrych praktyk [48] Austria: Program „Giełda przejęć” (uruchomiony w 2008) ułatwia przenoszenie własności przedsiębiorstw. Program ten obejmuje usługi pomocnicze i platformę elektroniczną dla przedsiębiorców zamierzających dokonać przeniesienia własności firmy i przedsiębiorców poszukujących firmy do przejęcia. Francja: Statut „auto-przedsiębiorcy” (2009) umożliwia każdemu obywatelowi (bezrobotnemu, zatrudnionemu, urzędnikowi, emerytowi) łatwe rozpoczęcie działalności gospodarczej i skorzystanie z wielu zwolnień podatkowych przez pierwsze trzy lata. Ponad 500 000 „auto-przedsiębiorców” rozpoczęło działalność pomiędzy styczniem 2009 r. i czerwcem 2010 r. Rumunia: Program „Start” ma na celu rozwój umiejętności młodych ludzi (18-35 lat) w zakresie przedsiębiorczości i wspieranie nowych przedsiębiorstw. (Budżet: 21,2 mln EUR w 2009 r., w tym 19 mln EUR na dotacje i 2,1 mln EUR na finansowanie agencji wdrażającej). Szwecja: Krajowy program wspierania przedsiębiorczości kobiet (2007-2010) zapewnia usługi wsparcia i mentoring dla nowych przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety. Założenie krajowej sieci ambasadorek zainspirowało utworzenie w 2009 r. europejskiej sieci ambasadorek przedsiębiorczości. |

    Zasada 2: Druga szansa | Tylko pięć państw członkowskich (Belgia, Finlandia, Hiszpania, Irlandia i Zjednoczone Królestwo) zastosowało się do zalecenia[49], aby w przypadku upadłości niezwiązanej z nieprzestrzeganiem prawa umożliwić zakończenie procedur prawnych związanych z zamknięciem działalności w przeciągu roku. |

    Inne przykłady dobrych praktyk [50] Belgia: Ustawa o ciągłości przedsiębiorstw (2009), przewidująca moratorium dla firm borykających się z trudnościami finansowymi, aby uniknąć niewypłacalności i upadłości. Estonia: Przyjęta w 2008 r. ustawa o reorganizacji stworzyła alternatywę dla stanu upadłości, która umożliwia przetrwanie przedsiębiorstw w przypadku tymczasowych problemów z wypłacalnością. Łotwa: Nowe prawo upadłościowe weszło w życie w 2010 r. ułatwiając i przyspieszając postępowania upadłościowe, zapewniając stabilizację sektora finansowego i zmniejszając poziom zadłużenia w sektorze prywatnym. |

    Zasada 3: Najpierw myśl na małą skalę | Tylko kilka państw członkowskich (Belgia, Dania, Finlandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Słowenia, Szwecja i Zjednoczone Królestwo) włączyły test MŚP do swojego krajowego podejścia decyzyjnego. Niderlandy stanowią ciekawy przykład skutecznego zmniejszenia obciążeń administracyjnych; Model niderlandzki[51] powielono w innych państwach. |

    Inne przykłady dobrych praktyk Niemcy: W 2009 r. uproszczono 23 procedury biurokratyczne w ramach trzeciej ustawy o zmniejszeniu barier biurokratycznych dla MŚP[52]. Włochy: W kwietniu 2010 r. rząd przyjął zalecenie dotyczące realizacji programu SBA we Włoszech i utworzył stałą grupę roboczą obejmującą ministerstwa, izby handlu, organizacje przedsiębiorców, regiony i włoskich członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, aby monitorować wdrażanie programu SBA i proponować w tym kontekście inicjatywy. Roczne sprawozdanie w sprawie realizacji SBA jest publikowane w internecie[53]. |

    Zasada 4: Sprawne administracje | Przykłady dobrych praktyk [54] Republika Czeska: „Skrzynka danych” (2009) ma na celu uproszczenie komunikacji i przesyłania danych pomiędzy przedsiębiorstwami i organami administracji. Węgry: Administracja zapewnia punkty kompleksowej obsługi umożliwiające zarejestrowanie firmy w oparciu o uproszczone elektroniczne procedury (od 2008 r., procedury elektroniczne są obowiązkowe, a czas potrzebny do założenia przedsiębiorstwa skrócono do jednej godziny). Portugalia: Program „Simplex” ma na celu uproszczenie procesów procedur i praktyk administracyjnych. Od 2009 r., odbywają się również społeczne konsultacje za pośrednictwem publicznego blogu. |

    Zasada 5: Dostęp do zamówień publicznych | Zaledwie kilka państw zaczęło propagować Europejski Kodeks Dobrych Praktyk z myślą o ułatwieniu MŚP dostępu do zamówień publicznych (Austria, Francja, Irlandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja i Zjednoczone Królestwo). Do najbardziej rozpowszechnionych działań wspierających funkcjonowanie MŚP wciąż należy dzielenie przetargów na części i ułatwianie dostępu do informacji poprzez scentralizowane portale internetowe, interaktywne strony internetowe oraz inne mechanizmy z dziedziny e-zamówień. |

    Inny przykład dobrych praktyk [55] Zjednoczone Królestwo: Na rządowym portalu internetowym „Supply2.gov.uk” ogłaszane są przetargi na umowy w sektorze publicznym. Zapewnia on również dostęp do informacji na temat oferowanych zamówień rządowych. W 2008 r. biuro zamówień publicznych (Office of Government Commerce) opublikowało 12 zaleceń dotyczących ograniczenia barier, na jakie napotykają MŚP konkurując o umowy w sektorze publicznym. |

    Zasada 6: Dostęp do finansowania | Przykłady dobrych praktyk [56] Większość państw członkowskich przyjęła środki polityki ułatwiające MŚP dostęp do finansowania dzięki wsparciu publicznemu dla systemów gwarancji (Belgia, Cypr, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo) lub współfinansowaniu mikrokredytów (Austria, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja i Węgry). Kilka państw członkowskich podjęło również działania w celu zwiększenia kapitału venture (Dania, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Szwecja i Zjednoczone Królestwo). Warto również wspomnieć, że Belgia, Francja, Irlandia, Węgry, a ostatnio również Finlandia, stworzyły funkcję „rzecznika kredytobiorców”. Kilka państw członkowskich podjęło działania mające na celu walkę z opóźnieniami w płatnościach, uprzedzając przekształcenie dyrektywy ws. opóźnień w płatnościach i, w niektórych przypadkach, wykraczając poza jej zakres (Belgia, Francja, Niemcy, Portugalia i Zjednoczone Królestwo). W 2010 r. Hiszpania przyjęła nowe prawo wprowadzające 30-dniowy termin dla płatności w sektorze publicznym oraz 60-dniowy termin dla płatności w transakcjach między przedsiębiorstwami. |

    Zasada 7: Wspólny rynek | 22 państwa członkowskie utworzyły operacyjne punkty kompleksowej obsługi[57]. Pozwalają one usługodawcom chcącym prowadzić działalność w całej Europie na załatwianie formalności administracyjnych drogą elektroniczną. 15 z nich prowadzi stronę internetową nie tylko w językach danego kraju, ale również w języku angielskim (Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Republika Czeska, Szwecja, Węgry i Włochy). |

    Zasada 8: Umiejętności i innowacje | Kilka państw członkowskich zapewnia finansowanie młodym innowacyjnym przedsiębiorstwom, głównie przy pomocy kapitału zalążkowego i kapitału venture (Austria, Belgia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Republika Czeska, Szwecja, Węgry i Zjednoczone Królestwo). Inne udzielają wsparcia finansowego centrom innowacji lub biegunom konkurencyjności łączącym uczelnie, centra badawcze i przedsiębiorstwa (Austria, Belgia, Francja, Irlandia, Niemcy, Republika Czeska, Włochy i Zjednoczone Królestwo). Zaczęto powszechnie stosować „kupony innowacyjności”, umożliwiające MŚP kupowanie innowacyjnych usług konsultacyjnych i know-how (Austria, Grecja, Irlandia, Niderlandy, Portugalia, Słowenia i Zjednoczone Królestwo)[58]. |

    Inny przykład dobrych praktyk Włochy: Aby zachęcić innowacyjne MŚP do tworzenia sieci, w lipcu 2010 r. przyjęto prawo regulujące tworzenie sieci przedsiębiorstw oraz oferowanie im zachęt podatkowych, administracyjnych i finansowych[59]. |

    Zasada 9: Zamienianie wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym w dodatkowe możliwości | Aby pomóc MŚP w zmodernizowaniu sprzętu lub jego wymianie na energooszczędne urządzenia alternatywne, kilka państw członkowskich zapewnia finansowanie podnoszenia efektywności energetycznej w drodze korzystnych warunków kredytowania lub subsydiów bezpośrednich (Belgia, Bułgaria, Cypr, Francja, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowenia i Zjednoczone Królestwo). Niektóre wspierają również MŚP korzystające z możliwości biznesowych na ekologicznych rynkach (Bułgaria, Niemcy, Republika Czeska i Słowacja). Państwa członkowskie świadczą również MŚP usługi konsultingowe, udzielając im informacji i zwiększając ich świadomość w zakresie oszczędności związanych z efektywnością energetyczną oraz możliwości biznesowych (Austria, Belgia, Bułgaria, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Węgry i Zjednoczone Królestwo).[60] |

    Inne przykłady dobrych praktyk [61] Dania: Poprzez stworzony w 2009 r. Fundusz Innowacji w Biznesie (Business Innovation Fund), dysponujący w latach 2010-2012 środkami w wysokości 100 mln EUR, duńskie ministerstwo gospodarki i biznesu wspiera szanse prowadzenia działalności gospodarczej na ekologicznych rynkach. Niderlandy: Fundacja na rzecz wiedzy i innowacji w dziedzinie technologii związanej z energią i środowiskiem naturalnym (założona w 2008 r.) stanowi sieć 160 przedsiębiorstw, instytutów wiedzy oraz samorządów lokalnych i regionalnych, współfinansujących projekty, w ramach których powstają ekologiczne produkty i technologie (np. inteligentne wykorzystanie energii słonecznej, inteligentne sieci itd.). |

    Zasada 10: Wsparcie dla działalności międzynarodowej | Wiele rządów wspiera międzynarodową działalność MŚP, np. poprzez wsparcie finansowe dla promocji eksportu, strategie dostępu do rynku i uczestnictwo w targach handlowych (Cypr, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Szwecja, Włochy i Zjednoczone Królestwo). Niektóre z nich (Dania, Słowenia) skupiają się na szybko rozwijających się przedsiębiorstwach, które chcą wkraczać na rynki międzynarodowe; inne z kolei stworzyły nowe agencje promocji eksportu (Luksemburg) lub nowe programy wsparcia (Węgry). Trwa również faza pilotażowa systemu mentoringu, w ramach którego duże przedsiębiorstwa wspierają umiędzynarodawianie MŚP (Francja)[62]. |

    [1] Komunikat Komisji „Najpierw myśl na małą skalę” – Program „Small Business Act” dla Europy, COM(2008)394 wersja ostateczna.

    [2] http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm

    [3] COM(2011) 11 wersja ostateczna.

    [4] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/small-business-act/implementation/files/sba_imp_en.pdf

    [5] Ponadto zielona Księga Komisji w sprawie przyszłości podatku VAT zawiera specjalną sekcję dotyczącą MŚP.

    [6] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/single-market-goods/fighting-late-payments/index_en.htm

    [7] SEC(2005)0433 wersja ostateczna, załącznik do COM(2005)121 wersja ostateczna.

    [8] Komunikat Komisji: Tymczasowe unijne ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego (Dz.U. C 6 z 11.1.2011, s. 5).

    [9] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/business-environment/public-procurement/index_en.htm

    [10] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/entrepreneurship/sme-week/

    [11] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/promoting-entrepreneurship/women/ambassadors/index_en.htm

    [12] Inicjatywa przewodnia strategii Europa 2020 „Unia innowacji”, przyjęta przez Komisję w październiku 2010 r.

    [13] Komunikat „Polityka regionalna jako czynnik przyczyniający się do inteligentnego rozwoju w ramach strategii Europa 2020” COM(2010)553.

    [14] http://ec.europa.eu/agriculture/rurdev/leg/index_en.htm oraz http://ec.europa.eu/agriculture/fin/index_en.htm

    [15] Przykłady działań państw członkowskich w celu wdrożenia SBA zamieszczono w załączniku.

    [16] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/business-environment/start-up-procedures/index_en.htm

    [17] Komunikat w sprawie inteligentnych regulacji w UE, COM(2010) 543.

    [18] COM(2011) 20.

    [19] http://ec.europa.eu/internal_market/consultations/2010/green_paper_audit_en.htm

    [20] http://ec.europa.eu/information_society/activities/egovernment/action_plan_2011_2015/index_en.htm

    [21] http://www.ecb.int/stats/money/surveys/lend/html/index.en.html

    [22] http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=836

    [23] Wspólne działanie na rzecz wsparcia instytucji mikrofinansowych w Europie (Joint Action to support Microfinance Institutions in Europe).

    [24] http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=836 orazhttp://ec.europa.eu/enterprise/policies/finance/borrowing/microcredit/index_en.htm

    [25] Mechanizm finansowania oparty na podziale ryzyka, http://www.eib.org/products/loans/special/rsff/index.htm?lang=en

    [26] Łączna kwota, jaką planuje się przydzielić na wsparcie dla przedsiębiorstw w ramach bieżącego okresu programowania 2007-2013 wynosi ok. 55 mld EUR, z których 27 mld przeznaczono wyłącznie na potrzeby MŚP, a 28 mld dla wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość.

    [27] Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reguł finansowych mających zastosowanie do budżetu rocznego Unii COM(2010)815.

    [28] Komunikat „Handel, wzrost i polityka światowa”, COM(2010)612 z 9.11.2010

    [29] http://ec.europa.eu/internal_market/smact/index_en.htm

    [30] SEC(2005)433, załącznik do COM(2010)135 wersja ostateczna.

    [31] Zob. Zielona księga w sprawie modernizacji polityki UE w dziedzinie zamówień publicznych: http://ec.europa.eu/internal_market/publicprocurement/modernising_rules/consultations/index_en.htm

    [32] http://ec.europa.eu/internal_market/payments/sepa/

    [33] Dyrektywa 2006/114/WE

    [34] Informacje o miejscu pochodzenia towaru objęte są dwoma dyskutowanymi obecnie inicjatywami legislacyjnymi: wniosek w sprawie rozporządzenia dotyczącego zapewniania konsumentom informacji na temat żywności i „Pakiet przepisów służących zapewnieniu jakości”, COM(2010)738.

    [35] Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie oznaczania kraju pochodzenia określonych produktów przywożonych z państw trzecich (COM(2005)661) oraz wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych i etykietowania wyrobów włókienniczych (COM(2009)31).

    [36] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/market-access/internationalisation/index_en.htm

    [37] Brazylia, Rosja, Indie i Chiny.

    [38] W badaniu zleconym przez Komisję wskazano na szczególne problemy napotykane przez różnego rodzaju MŚP uczestniczące w dochodzeniach w zakresie ochrony handlu, w tym brak przejrzystości i trudności z otrzymaniem informacji, oraz zaproponowano ewentualne rozwiązania tych problemów. Państwa członkowskie omawiają obecnie ustalenia tego badania, aby zdecydować o dalszych działaniach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej DGT Trade: http://ec.europa.eu/trade/tackling-unfair-trade/tradedefence/information-for-business/sme/

    [39] http://ec.europa.eu/trade/creating-opportunities/trade-topics/market-access/export-from-eu/

    [40] Komunikat Komisji „Zintegrowana polityka przemysłowa w erze globalizacji – Konkurencyjność i zrównoważony rozwój na pierwszym planie” COM(2010) 614.

    [41] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/documents/transfers/index_en.htm

    [42] COM(2010) 682 wersja ostateczna.

    [43] COM(2010) 477 wersja ostateczna.

    [44] http://ec.europa.eu/research/innovation-union/index_en.cfm

    [45] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/industrial-competitiveness/industrial-policy/files/member_states_competitiveness_performance_and_policies_en.pdf

    [46] Islandia i Norwegia należą do państw spoza Unii Europejskiej, które realizują program SBA i korzystają z programu na rzecz konkurencyjności i innowacji.

    [47] Zob. przypis 2.

    [48] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. zestawienia krajowe dotyczące SBA w 2009, sekcja 5 na temat dobrych praktyk).

    [49] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/files/docs/sba/sba_action_plan_en.pdf

    [50] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. zestawienia krajowe dotyczące SBA w 2009 r., sekcja 5 na temat dobrych praktyk).

    [51] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/better-regulation/administrative-burdens/action-programme/index_en.htm#h2-5 & orazhttp://english.minlnv.nl/portal/page?_pageid=116,4093799&_dad=portal&_schema=PORTAL

    [52] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. zestawienia krajowe dotyczące SBA w 2009, sekcja 5 na temat dobrych praktyk).

    [53] http://www.sviluppoeconomico.gov.it/pdf_upload/documenti/Rapportosba2010DEF.pdf orazhttp://www.sviluppoeconomico.gov.it/primopiano/dettaglio_primopiano.php?sezione=primopiano&tema_dir=tema2&id_primopiano=718

    [54] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. zestawienia krajowe dotyczące SBA w 2009, sekcja 5 na temat dobrych praktyk).

    [55] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. SBA country fact sheets 2009, sekcja 5 poświęcona dobrym praktykom (Good Practice).

    [56] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. SBA country fact sheets 2009, sekcja 5 poświęcona dobrym praktykom (Good Practice).

    [57] http://ec.europa.eu/internal_market/eu-go/

    [58] „MŚP, przedsiębiorczość i innowacje” Badanie OECD nad MŚP i przedsiębiorczością, 2010

    [59] http://www.urp.it/allegati/Legge_2010_122.pdf (Article 42).

    [60] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. SBA country fact sheets 2009, sekcja 5 poświęcona dobrym praktykom (Good Practice).

    [61] Źródło: SBA: Baza danych dobrych praktyk http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/best-practices/database/SBA/index.cfm?fuseaction=welcome.detail

    [62] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/index_en.htm (zob. SBA country fact sheets 2009, sekcja 5 poświęcona dobrym praktykom (Good Practice).

    Top