Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010TA1216(03)

    Sprawozdanie dotyczące rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r. , wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

    Dz.U. C 342 z 16.12.2010, p. 15–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2010   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 342/15


    SPRAWOZDANIE

    dotyczące rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

    2010/C 342/03

    SPIS TREŚCI

     

    Punkt

    Strona

    WPROWADZENIE …

    1–5

    16

    POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI …

    6–15

    16

    UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI …

    16–19

    17

    INNE KWESTIE …

    20–25

    17

    Tabela …

    18

    Odpowiedzi Wspólnego Przedsiębiorstwa

    21

    WPROWADZENIE

    1.

    Europejskie Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych, zwane dalej Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI, z siedzibą w Brukseli, zostało ustanowione w grudniu 2007 r. (1) na okres 10 lat.

    2.

    Członkami założycielami Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI są Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję, i Europejska Federacja Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (zwana dalej „EFPIA”).

    3.

    Celem Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI jest istotna poprawa wydajności i skuteczności procesu opracowywania leków, w wyniku czego sektor farmaceutyczny ma długofalowo produkować skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki innowacyjne (zob. tabela).

    4.

    Maksymalny wkład UE do Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI na pokrycie bieżących kosztów i działalności badawczej wynosi 1 mld euro, który zostanie wypłacony z budżetu siódmego programu ramowego w zakresie badań naukowych. Unia Europejska i EFPIA, jako członkowie założyciele, wniosą równy wkład na pokrycie bieżących kosztów, przy czym każdy z nich wniesie kwotę nieprzekraczającą 4 % łącznego wkładu Unii Europejskiej. Pozostali członkowie wniosą wkład na pokrycie bieżących kosztów proporcjonalnie do swoich wkładów na rzecz działalności badawczej. Podmioty prowadzące badania, które są zrzeszone w EFPIA, wniosą wkład rzeczowy na finansowanie działalności badawczej w wysokości co najmniej równej wkładowi finansowemu UE. Nowi członkowie powinni również finansować działalność badawczą.

    5.

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI rozpoczęło autonomiczną działalność w dniu 16 listopada 2009 r.

    15.

    Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

    UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

    Wykonanie budżetu

    16.

    Ostateczny budżet obejmował środki na zobowiązania w wysokości 82 mln euro oraz środki na płatności w wysokości 82 mln euro. W związku z tym, iż do końca 2009 r. rozpoczęto niewiele działań w ramach projektu, budżet przeznaczony na płatności okazał się nierealistyczny. Choć wskaźnik wykorzystania środków na zobowiązania sięgnął 97 %, poziom wykorzystania środków na płatności wyniósł zaledwie 1 %.

    Prezentacja sprawozdania finansowego: wkłady członków

    17.

    Trybunał odnotowuje, że działania wspólnych przedsiębiorstw UE są finansowane z wkładów członków, a wspólne przedsiębiorstwa nie mają kapitału jako takiego. Trybunał zalecił wyraźne przedstawienie tej szczególnej cechy wspólnych przedsiębiorstw w sprawozdaniu finansowym.

    18.

    Trybunał przyjmuje zatem z zadowoleniem fakt, że zgodnie z zasadą rachunkowości UE nr 1 (rachunkowość grupowa) wkłady członków wykazuje się po stronie aktywów netto w bilansie wspólnych przedsięwzięć i że dodatkowe informacje dotyczące charakteru wkładów znajdują się w uwagach do sprawozdania.

    19.

    Trybunał uważa, że należy w jak największym stopniu zharmonizować sprawozdania finansowe wspólnych przedsiębiorstw i odnotowuje zamiar wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych dla wspólnych przedsiębiorstw w tej kwestii.

    INNE KWESTIE

    Systemy kontroli wewnętrznej

    20.

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI znajduje się w fazie rozruchu i nie wprowadziło jeszcze w pełni systemu kontroli wewnętrznej oraz systemu informacji finansowej w 2009 r. Pod koniec 2009 r. podstawowe procesy operacyjne nie zostały jeszcze sformalizowane i zatwierdzone przez księgowego, czego wymaga regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI.

    21.

    Konieczne są w szczególności dalsze prace w zakresie dokumentacji procesów i działań IT oraz identyfikacji zagrożeń informatycznych. W 2009 r. Wspólne Przedsiębiorstwo IMI nie opracowało także planu ciągłości działania ani polityki ochrony danych.

    Brak umowy z państwem przyjmującym

    22.

    Zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym Wspólne Przedsiębiorstwo IMI, Belgia i Wspólne Przedsiębiorstwo IMI powinny zawrzeć umowę w sprawie lokalizacji biura, przywilejów i immunitetów oraz innego wsparcia, które Belgia udzieli Wspólnemu Przedsiębiorstwu. Do końca 2009 r. taka umowa nie została jednak zawarta.

    Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

    23.

    Artykuł 73 regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI stanowi, że powinno ono posiadać jednostkę audytu wewnętrznego, która musi spełniać odpowiednie standardy międzynarodowe. Jednakże do końca 2009 r. ten ważny element systemu kontroli wewnętrznej nie został ustanowiony.

    24.

    Jak stwierdzono w opiniach Trybunału nr 4/2008 w sprawie regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz nr 2/2010 w sprawie przepisów finansowych Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, Trybunał uważa, że należy doprecyzować obecne zapisy w statucie Wspólnego Przedsiębiorstwa dotyczące roli audytora wewnętrznego Komisji.

    25.

    Artykuł 10 statutu Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI stanowi, że funkcje wewnętrznego audytora Komisji powinny być wykonywane w ramach odpowiedzialności Rady Zarządzającej Wspólnego Przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla jednostki audytu wewnętrznego działającej w ramach wspólnego przedsiębiorstwa, lecz nie w przypadku audytora wewnętrznego Komisji, którego obowiązki związane są z całym ogólnym budżetem UE.

    Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Morten LEVYSOHN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 20 października 2010 r.

    W imieniu Trybunału Obrachunkowego

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Prezes

    Tabela

    Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych (Bruksela)

    Zakres kompetencji Unii według Traktatu

    Kompetencje Wspólnego Przedsiębiorstwa określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 73/2008

    Zarządzanie

    Środki udostępnione Wspólnemu Przedsiębiorstwu w 2009 r.

    Główne osiągnięcia w 2009 r.

    Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

    Tytuł XIX „Badania i rozwój technologiczny oraz przestrzeń kosmiczna”

    Artykuł 187 (poprzednio art. 171 TWE) stanowi, że:

    Unia może zakładać wspólne przedsiębiorstwa lub tworzyć dowolne struktury niezbędne do skutecznej realizacji unijnych programów badawczych, rozwoju technologicznego i demonstracyjnych.

    Artykuł 188 ust. 1 (poprzednio art. 172 ust. 1 TWE) stanowi, że:

    Rada, na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem oraz Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, przyjmie zapisy, o których mowa w art. 187.

    Cele

    Artykuł 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2008 stanowi, co następuje:

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI przyczynia się do realizacji siódmego programu ramowego oraz w szczególności tematu „Zdrowie” programu szczegółowego „Współpraca” wdrażającego siódmy program ramowy. Celem Wspólnego Przedsiębiorstwa jest znaczna poprawa efektywności i skuteczności procesu opracowywania leków, w wyniku czego sektor farmaceutyczny ma długofalowo produkować skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki innowacyjne. W szczególności:

    a)

    wspiera przedkonkurencyjne badania farmaceutyczne i prace rozwojowe w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z siódmym programem ramowym przez skoordynowane podejście mające na celu przezwyciężenie stwierdzonych zastojów w badaniach w procesie opracowywania leków;

    b)

    wspiera realizację priorytetów badawczych określonych w programie badawczym wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych (zwanych dalej „działaniami badawczymi”), głównie poprzez przyznawanie dotacji w drodze organizowanych na zasadzie konkursu zaproszeń do składania wniosków;

    c)

    dba, by podejmowane działania uzupełniały się z innymi działaniami siódmego programu ramowego;

    d)

    jest publiczno-prywatnym partnerstwem mającym na celu zwiększenie inwestycji w sektorze biofarmaceutycznym w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z siódmym programem ramowym, co ma nastąpić poprzez łączenie zasobów sektorów: publicznego i prywatnego oraz wspieranie współpracy między tymi sektorami;

    e)

    propaguje włączenie MŚP do swoich działań zgodnie z celami siódmego programu ramowego.

    Zadania

    Artykuł 1 statutu stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady stanowi, co następuje:

    Głównymi zadaniami i działaniami Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI są:

    a)

    zapewnianie utworzenia wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych i zrównoważonego zarządzania nią;

    b)

    określenie i wykonanie rocznego planu realizacji, o którym mowa w art. 18, poprzez ogłoszenie zaproszeń do składania wniosków w sprawie projektu;

    c)

    regularne przeprowadzanie przeglądów i wprowadzanie koniecznych korekt do programu badań wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych w świetle rozwoju nauki w trakcie jego realizacji;

    d)

    mobilizowanie potrzebnych zasobów sektora publicznego i prywatnego;

    e)

    nawiązywanie i rozwijanie bliskiej i długotrwałej współpracy między Unią, sektorem przemysłu i pozostałymi stronami zainteresowanymi, takimi jak organy nadzorcze, organizacje zrzeszające pacjentów, środowisko akademickie i ośrodki kliniczne, a także współpracy między sektorem przemysłu a środowiskiem akademickim;

    f)

    ułatwianie koordynacji z działaniami krajowymi i międzynarodowymi w tej dziedzinie;

    g)

    podejmowanie działań w zakresie komunikacji i upowszechniania;

    h)

    komunikowanie się i współdziałanie z państwami członkowskimi i państwami stowarzyszonymi z siódmym programem ramowym za pośrednictwem specjalnie w tym celu powołanej grupy;

    i)

    organizowanie przynajmniej raz w roku spotkań (zwanych dalej „forum stron zainteresowanych”) z grupami interesów w celu zagwarantowania otwartości i przejrzystości działań badawczych Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI wobec stron zainteresowanych;

    j)

    powiadamianie podmiotów prawnych, które zawarły ze Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI umowę o dotację o możliwościach zaciągania pożyczek w Europejskim Banku Inwestycyjnym, w szczególności o mechanizmie finansowego podziału ryzyka stworzonym na mocy siódmego programu ramowego;

    k)

    publikowanie informacji o projektach, w tym nazw uczestników i kwoty wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI w przeliczeniu na uczestnika;

    l)

    zapewnienie sprawnego działania wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych;

    m)

    wykonywanie wszelkich innych działań niezbędnych do realizacji celów, o których mowa w art. 2 rozporządzenia.

    1.   Rada Zarządzająca

    Rada Zarządzająca jest głównym organem decyzyjnym Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI i odpowiada za nadzór nad realizacją jego celów. Dba o ścisłą współpracę między Wspólnym Przedsiębiorstwem a jego członkami w zakresie realizacji działań. Gwarantuje zatem osiągnięcie celów Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI, tj. przezwyciężenie zastojów w badaniach i rozwoju w sektorze farmaceutycznym w Europie oraz wspieranie badań biomedycznych na rzecz pacjentów.

    2.   Dyrektor wykonawczy

    Dyrektor wykonawczy, mianowany przez Radę Zarządzającą, jest głównym organem wykonawczym odpowiedzialnym za bieżące zarządzanie Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI zgodnie z decyzjami podejmowanymi przez Radę Zarządzającą. Dyrektor wykonawczy regularnie przekazuje Radzie Zarządzającej i Komitetowi Naukowemu wszelkie informacje oraz odpowiada na wszystkie ich poszczególne doraźne wnioski o informacje. Dyrektor wykonawczy jest prawnym przedstawicielem Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI. Wykonuje on swoje obowiązki w pełni niezależnie i odpowiada przed Radą Zarządzającą.

    3.   Komitet Naukowy

    Komitet Naukowy jest organem doradczym Rady Zarządzającej i działa w ścisłej współpracy z Biurem Wykonawczym i przy jego wsparciu.

    Komitet Naukowy doradza w sprawie programu badawczego, priorytetów naukowych na potrzeby wniosku w sprawie rocznego planu realizacji oraz osiągnięć naukowych opisanych w rocznym sprawozdaniu z działalności.

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI otrzymuje również wsparcie ze strony 2 zewnętrznych organów doradczych.

    4.   Grupa Przedstawicieli Państw IMI

    Grupa Przedstawicieli Państw IMI składa się z jednego przedstawiciela każdego państwa członkowskiego oraz każdego państwa stowarzyszonego z programem ramowym. Pełni ona rolę doradczą wobec Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI i działa jako pośrednik pomiędzy Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI a odpowiednimi stronami zainteresowanymi z poszczególnych państw.

    5.   Forum stron zainteresowanych

    Forum stron zainteresowanych jest zwoływane co najmniej raz w roku przez dyrektora wykonawczego i jest otwarte dla wszystkich stron zainteresowanych, które pragną przedstawić swoje uwagi.

    6.   Kontrola zewnętrzna

    Trybunał Obrachunkowy.

    7.   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

    Parlament działający na zalecenie Rady.

    Budżet

    Wkład w wysokości 81,9 mln euro wniesiony przez Unię oraz środki na pokrycie 50 % bieżących kosztów przekazane przez EFPIA (0,5 mln)

    Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2009 r.

    29 stanowisk w rocznym planie zatrudnienia, z czego 12 obsadzonych według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r. i przypisanych do następujących zadań:

    dyrektor wykonawczy: 1

    zadania naukowe: 3

    zadania operacyjne: 5

    zadania administracyjne: 3

    Ustanowienie Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI oraz kierownictwo:

    Rada Zarządzająca zebrała się trzykrotnie.

    Komitet Naukowy również zebrał się trzykrotnie.

    Grupa przedstawicieli państw spotkała się dwukrotnie.

    Dyrektor wykonawczy Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI Michel Goldman mianowany przez Radę Zarządzającą w dniu 10 czerwca 2009 r. objął to stanowisko w dniu 16 września 2009 r. Do tego czasu obowiązki tymczasowego dyrektora wykonawczego pełnił mianowany przez Komisję Europejską Alain Vanvossel.

    Głównym zadaniem zaplanowanym na rok 2009 były działania przygotowawcze konieczne w związku z przyznaną w dniu 16 listopada 2009 r. autonomią.

    Działania te obejmowały w szczególności rekrutację personelu oraz ustanowienie biur Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI i procedur dotyczących działań administracyjnych i operacyjnych.

    Autonomia Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI zapewniła mu zdolność operacyjną do wykonania budżetu. Dotychczas Komisja Europejska była odpowiedzialna za ustanowienie oraz początkowe działania Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI we współpracy z innym członkiem założycielem zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady ustanawiającego Wspólne Przedsiębiorstwo IMI.

    Zaproszenie do składania wniosków oraz zarządzanie projektem

    Pierwsze zaproszenie do składania wniosków ogłoszone w 2008 r. zostało zamknięte i w wyniku dwuetapowego procesu składania wniosków przy wsparciu niezależnych ekspertów wybrano 15 wniosków projektowych. Większość umów o dotację została przesłana do koordynatorów projektów do podpisu, a 10 z nich weszło w życie pod koniec 2009 r.

    Drugie zaproszenie do składania wniosków ogłoszono w dniu 27 listopada 2009 r. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu to luty 2010 r.

    Infrastruktura IT

    W tymczasowej siedzibie IMI zainstalowano infrastrukturę IT. Zostanie ona zmodyfikowana i na nowo zainstalowana w przyszłej siedzibie.

    Narzędzie do zgłaszania zainteresowania zostało całkowicie zmienione, w wyniku czego dedykowany moduł został powszechnie udostępniony wnioskującym konsorcjom i umożliwia zgłaszanie zainteresowania oraz ocenę takich zgłoszeń (pierwszy etap zaproszenia do składania wniosków).

    Komunikacja

    W 2009 r. miały miejsce trzy istotne wydarzenia z zakresu komunikacji. W dniu 14 września 2009 r. odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono nowego dyrektora wykonawczego oraz poinformowano o zagadnieniach związanych z drugim zaproszeniem IMI do składania wniosków.

    W dniu 17 listopada 2009 r. zorganizowano dzień informacyjny w celu zapoznania potencjalnych wnioskodawców z drugim zaproszeniem do składania wniosków.

    W dniu 15 grudnia 2009 r. miało miejsce wydarzenie związane z uzyskaniem autonomii.

    Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsiębiorstwo IMI.

    ODPOWIEDŹ WSPÓLNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

    Wykonanie budżetu

    Punkt 16

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI przyjmuje do wiadomości niskie wskaźniki wykorzystania środków na płatności w 2009 r., co wynikało z fazy rozruchu Wspólnego Przedsiębiorstwa.

    Systemy kontroli wewnętrznej

    Punkty 20–21

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI przyjmuje do wiadomości uwagę Trybunału. Wspólne Przedsiębiorstwo w dalszym ciągu rozwija swoją kontrolę wewnętrzną i podejmuje środki, aby zająć się kwestiami wymienionymi przez Trybunał.

    Brak umowy z państwem przyjmującym

    Punkt 22

    Wspólne Przedsiębiorstwo IMI w dalszym ciągu prowadzi współpracę w zakresie wdrożenia postanowień umowy z państwem przyjmującym i czeka na wynik kolejnych kroków procedury prowadzącej do podpisania umowy.

    Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

    Punkt 23

    Na początku listopada 2010 r. zostanie mianowany audytor wewnętrzny.


    (1)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. ustanawiające Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych (Dz.U. L 30 z 4.2.2008, s. 38).

    (2)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

    (3)  Sprawozdanie finansowe obejmuje bilans oraz rachunek zysków i strat oraz opis istotnych zasad rachunkowości i inne dodatkowe informacje.

    (4)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

    (5)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

    (6)  Regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI przyjęty decyzją Rady Zarządzającej z dnia 2 lutego 2009 r.

    (7)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

    (8)  Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

    (9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez organy UE sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23), i w takiej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI.

    (10)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).


    Top