Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0494

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiające Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej SEK(2010) 1097 final

    /* COM/2010/0494 końcowy - COD 2010/0257 */

    52010PC0494

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiające Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej SEK(2010) 1097 final /* COM/2010/0494 końcowy - COD 2010/0257 */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 29.9.2010

    KOM(2010) 494 wersja ostateczna

    2010/0257 (COD)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    ustanawiające Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej SEK(2010) 1097 final

    UZASADNIENIE

    KONTEKST WNIOSKU

    Dnia 10 października 2007 r. Komisja opublikowała komunikat w sprawie zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej – COM(2007) 575 (tzw. „niebieska księga”). Zaapelowano w nim o opracowanie i wprowadzenie zintegrowanego, spójnego i skoordynowanego procesu podejmowania decyzji w odniesieniu do oceanów, mórz, regionów nadbrzeżnych i sektorów gospodarki morskiej. W ten sposób zintegrowana polityka morska propaguje międzysektorowe podejście do zarządzania gospodarką morską. W komunikacie położono nacisk na określenie i wykorzystanie synergii między wszystkimi dziedzinami polityki UE, które są związane z oceanami, morzami, regionami nadbrzeżnymi i sektorami gospodarki morskiej, mianowicie polityką dotyczącą ochrony środowiska, transportu morskiego, energii, badań naukowych, przemysłu, rybołówstwa i polityką regionalną.

    W planie działania dołączonym do komunikatu w sprawie zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej – SEC(2007) 1278 – określono szereg działań, które Komisja Europejska zaproponowała jako pierwszy etap wprowadzania nowej, zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej. W związku z wnioskiem wystosowanym na posiedzeniu Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2007 r., na którym Rada zatwierdziła zintegrowaną politykę morską UE[1], dnia 15 października 2009 r. Komisja przyjęła sprawozdanie z postępu prac w dziedzinie zintegrowanej polityki morskiej UE[2]. W sprawozdaniu Komisja podsumowała najważniejsze osiągnięcia zintegrowanej polityki morskiej (IMP) oraz określiła kolejny etap jej wprowadzania[3].

    W konkluzjach z dnia 16 listopada 2009 r. Rada do Spraw Ogólnych podkreśliła znaczenie finansowania dla dalszego rozwoju i realizacji IMP oraz zwróciła się „do Komisji o przedstawienie niezbędnych wniosków dotyczących finansowania działań w zakresie zintegrowanej polityki morskiej w ramach obecnej perspektywy finansowej, by mogły one wejść w życie do roku 2011.”

    Dalszy rozwój i realizacja zintegrowanej polityki morskiej zgodnie z założeniami Komisji i w formie zatwierdzonej przez Radę są obecnie zagrożone, ponieważ nie ma wystarczających środków na finansowanie koniecznych działań w ostatnich latach (2011–2013) obowiązującej perspektywy finansowej. Do tej pory działania w zakresie IMP finansowano na podstawie art. 49 ust. 6 lit. a) i b) rozporządzenia finansowego oraz art. 32 jego przepisów wykonawczych, w których przewidziano finansowanie programów pilotażowych i projektów przygotowawczych[4]. Programy pilotażowe i działania przygotowawcze związane ze zintegrowaną polityką morską mogą być finansowane tylko do końca 2010 r.

    Potrzebne jest dalsze skromne wsparcie finansowe, aby UE mogła wprowadzać i rozwijać zintegrowaną politykę morską oraz realizować nadrzędne cele, które określono w niebieskiej księdze Komisji z października 2007 r., potwierdzono w sprawozdaniu z postępu prac z października 2009 r. i zatwierdzono w konkluzjach Rady do Spraw Ogólnych z dnia 16 listopada 2009 r. Wspomniane finansowanie pozwoli Komisji oraz państwom członkowskim i zainteresowanym stronom, na kontynuację wstępnych prac, które już rozpoczęto dzięki działaniom przygotowawczym i projektom pilotażowym. Ponadto umożliwi to dalszy rozwój i dokładne określenie wariantów realizacji zintegrowanej polityki morskiej zgodnie z założeniami sprawozdania z postępu prac z dnia 15 października 2009 r.

    OCENA EX ANTE

    W niniejszym wniosku ustawodawczym nie określono nowej polityki, ani nie wyznaczono nowych celów. Na tym etapie nie przewiduje się znaczących i dalekosiężnych skutków ani nowych konsekwencji dla prowadzonej polityki. Z tego względu do wniosku nie dołączono oceny skutków. Jeżeli stwierdzi się, że środki następcze mogą przynieść znaczące skutki lub konsekwencje polityczne, zostanie do nich dołączona szczegółowa ocena skutków.

    Zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia finansowego oraz art. 21 ust. 1 jego przepisów wykonawczych Komisja przeprowadziła ocenę ex ante najbardziej szczegółowych aspektów wnioskowanego programu finansowania. W tej ocenie, którą dołączono do wniosku ustawodawczego, zawarto między innymi przegląd wnioskowanego programu finansowania. Szczególną uwagę zwrócono na kontekst polityczny, określenie problemu, najważniejsze cele programu, wartość dodaną wspólnotowego wkładu finansowego oraz główne warianty strategiczne, które należy ocenić.

    W ocenie ex ante uwzględniono trzy następujące rozwiązania polityczne:

    1. niepodejmowanie dalszych działań;

    2. skromny wkład finansowy UE, na poziomie podwyższonym w sposób racjonalny w stosunku do dotychczasowych projektów przygotowawczych i pilotażowych, w celu dalszej analizy rozwiązań i systematycznego wprowadzania IMP wraz z jej rozwojem;

    3. pełne finansowanie.

    Powyższe trzy główne warianty strategiczne rozważono w odniesieniu do następujących kierunków strategicznych IMP[5]:

    - zintegrowane zarządzanie gospodarką morską na wszystkich szczeblach;

    - działania związane z basenami morskimi;

    - przekrojowe instrumenty dla zintegrowanego kształtowania polityki;

    - określenie – w ramach dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej – granic zrównoważonego rozwoju działalności człowieka;

    - wspieranie międzynarodowego wymiaru IMP i wiodącej roli Europy w tej dziedzinie;

    - wzrost gospodarczy, zatrudnienie i innowacyjność zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju;

    - eksponowanie morskiego charakteru Europy.

    Każdy wariant strategiczny został oceniony według następujących kryteriów: (i) skuteczność wariantu pod względem realizacji celów i uzyskania związanych z tym korzyści; (ii) wykonalność wybranych wariantów; (iii) skutki finansowe dla budżetu UE.

    Najważniejsze ustalenia zestawiono w poniższej tabeli:

    OCENA WARIANTY | Skuteczność pod względem realizacji celów i uzyskania związanych z tym korzyści Wysoka (+++) Średnia (+/-) Niska (---) | Wykonalność Wysoka (+) Średnia (+/-) Niska (-) | Skutki finansowe dla budżetu UE Dodatnie (+do+++) Ujemne (-do---) | Łączna ocena Pozytywna (+do+++) Negatywna (-do---) |

    Wariant 1 Brak działań | --- | + | Środki - Zasoby ludzkie - Wydatki administracyjne - | - |

    Wariant 2 Skromny wkład finansowy UE | +++ | + | Środki + Zasoby ludzkie + Wydatki administracyjne + | + |

    Wariant 3 Pełne finansowanie | +++ | - | Środki +++ Zasoby ludzkie ++ Wydatki administracyjne ++ | - |

    Brak dalszych działań (wariant 1):

    Wariant 1 jest oczywiście wykonalny i nie wiązałby się ze skutkami finansowymi dla budżetu UE. Z drugiej strony brak dalszych działań, czyli brak finansowania działań zintegrowanej polityki morskiej na okres 2011-2013, oznaczałby, że nie uda się osiągnąć ogólnych i szczegółowych celów programu.

    To z kolei oznaczałoby, że Komisja nie zrealizuje celów politycznych, które określono w niebieskiej księdze z października 2007 r., potwierdzono w sprawozdaniu z postępu prac z października 2009 r. i zatwierdzono w konkluzjach Rady do Spraw Ogólnych z dnia 16 listopada 2009 r. Takie konsekwencje stanowią wystarczającą podstawę, aby wykluczyć wariant 1.

    Skromny wkład finansowy UE (wariant 2):

    Wariant 2 nie ma wpływu finansowego na budżet UE. Z drugiej strony posiada on wiele zalet. Stanowi on wykonalne i korzystne finansowo rozwiązanie, które znacząco przyczyniłoby się do realizacji celów przestawionych w sekcji 2.3. Pozwoliłoby ono UE na kontynuację analizy możliwości dalszego rozwoju IMP oraz rozpoczęcie jej wprowadzania poprzez konkretne działania w określony dziedzinach. W ten sposób zapewniłoby trwałą i szybką realizację zintegrowanej polityki morskiej w krótko- do długoterminowej perspektywie.

    Pełne finansowanie (wariant 3):

    Wariant 3 znacznie pomógłby Komisji w realizacji celów i priorytetów IMP. Z drugiej strony wariant ten nie jest obecnie możliwy. Jego przyjęcie jest politycznie niewykonalne, ponieważ na obecnym etapie rozwoju IMP nie byłoby możliwe przyznanie znacznie wyższych kwot niż te, które już przewidziano. Wynika to z faktu, że ani państwa członkowskie, ani Komisja nie opracowały jeszcze konkretnych wariantów strategicznych dotyczących przeznaczenia dodatkowych pieniędzy. Ponadto Komisja nie posiada zasobów ludzkich niezbędnych do zarządzania takim pełnym finansowaniem. Ponadto wybranie pełnego finansowania bez przetestowania takiej koncepcji byłoby nierozważne.

    W związku z powyższym, uwzględniając ograniczenia wariantu 1 i 3 oraz fakt, że osiągnięcie celów IMP w krótko- do średnioterminowej perspektywie leży w interesie Wspólnoty, właściwe rozwiązanie polega na przyznaniu skromnego wkładu finansowego UE na rzecz działań w ramach zintegrowanej polityki morskiej na okres 2011-2013.

    ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Podstawa prawna

    Zintegrowana polityka morska UE nie ma jednoznacznej podstawy prawnej w Traktacie. Jednak dotyczy ona wielu polityk sektorowych UE, które są związane z morzami i wybrzeżami, takich jak rybołówstwo, wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość, transport, przemysł, spójność terytorialna, badania naukowe, środowisko, energia i turystyka. Z tego względu wnioskowany akt ustawodawczy opiera się na art. 43 ust. 2, art. 74, art. 77 ust. 2, art. 91 ust.1, art. 100 ust. 2, art. 173 ust. 3, art. 175 i 188, art. 192 ust. 1, art. 194 ust. 2 i art. 195 ust. 2.

    Pomocniczość i proporcjonalność

    Jak podkreślono w niebieskiej księdze z października 2007 r. i dołączonym do niej planie działania, wszelkie działania UE zmierzające do dalszego rozwoju i wprowadzenia zintegrowanej polityki morskiej należy realizować z poszanowaniem zasady pomocniczości, określonej w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. W dziedzinie zintegrowanej polityki morskiej podjęcie kroków na szczeblu UE jest uzasadnione międzysektorowym i międzynarodowym charakterem odnośnych działań oraz synergiami między politykami sektorowymi. Celem tego rozwiązania jest opracowanie kompleksowej strategii na rzecz wzrostu i zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do oceanów, mórz, regionów nadbrzeżnych oraz przekrojowych elementów gospodarki morskiej. Szczególnie ważne są działania związane z instrumentami przekrojowymi i działaniami międzysektorowymi, a także międzynarodowym wymiarem zintegrowanej polityki morskiej z uwagi na jej aspekty transgraniczne. Wspomniane instrumenty i działania obejmują wspólny mechanizm wymiany informacji dla obszarów morskich UE, planowanie przestrzenne obszarów morskich, zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną oraz sieć danych i wiedzy o morzu.

    Działania na szczeblu unijnym zmierzające do wprowadzenia zintegrowanej polityki morskiej nie wpłynęłyby niekorzystnie na podobne środki podejmowane w państwach członkowskich czy regionach. Wręcz przeciwnie: międzysektorowe działania na różnych szczeblach administracji rządowej wzajemnie by się uzupełniały i wzmacniały. Potencjał kształtowania polityki w dziedzinie morza nie zostanie w pełni wykorzystany, jeżeli podejście zintegrowane nie będzie wdrażane na każdym szczeblu administracji[6]. W związku z tym działania unijne w dziedzinie zintegrowanej polityki morskiej mogą przynieść jednoznaczne korzyści z uwagi na ich skalę i oddziaływanie, w porównaniu z działaniami realizowanymi wyłącznie na szczeblu państw członkowskich i regionów. W konkluzjach z dnia 16 listopada 2009 r. w sprawie sprawozdania z postępu prac w zakresie IMP z dnia 15 października Rada zwróciła się do państw członkowskich i Komisji o kontynuowanie działań z należnym poszanowaniem zasady pomocniczości i proporcjonalności oraz z zadowoleniem przyjęła prace Komisji i państw członkowskich, jak również przyszłe kierunki IMP.

    Zgodnie z art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej oraz zasadą proporcjonalności działania unijne nie powinny wykraczać poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów. Niniejszy wniosek dotyczący IMP jest zgodny z zasadą proporcjonalności, ponieważ w dziedzinie zintegrowanej polityki morskiej działania unijne nie wykraczają poza to, co jest niezbędne do zadowalającego osiągnięcia określonych celów. Pozostawia on możliwie jak najwięcej swobody krajowym procesom decyzyjnym i szanuje ugruntowane rozwiązania krajowe i systemy prawne.

    Działania na szczeblu unijnym w zakresie zintegrowanej polityki morskiej nadałyby wartość dodaną środkom, które państwa członkowskie już podejmują, a także zapewniłyby im dodatkowe zasoby. Zasoby te są zgodne z zasadą proporcjonalności, ponieważ umożliwiłyby państwom członkowskim, regionom lub podmiotom regionalnym skuteczniejsze osiągnięcie celów zintegrowanej polityki morskiej[7].

    SZCZEGÓłOWY OPIS CELÓW WNIOSKU

    Aby ustanowić Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej, wymagane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady. Ogólny cel wnioskowanego programu polega na zapewnieniu odpowiednich środków finansowych na dalszy rozwój i wprowadzenie zintegrowanej polityki morskiej. Działanie to byłoby oparte na niebieskiej księdze i planie działania, przyjętych przez Komisję w 2007 r., i stanowiłoby kontynuację działań przygotowawczych i projektów pilotażowych, które realizowano by od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r.

    W szczególności – jak stanowi art. 1 i 2 wniosku – celem działań finansowanych przez wnioskowany program byłaby pomoc w realizacji następujących celów i priorytetów, które określono w niebieskiej księdze z 2007 r., potwierdzono w sprawozdaniu z postępu prac z 2009 r. i zatwierdzono dnia 16 listopada 2009 r. na posiedzeniu Rady:

    - dalszy rozwój i wprowadzenie zintegrowanego zarządzania gospodarką morską oraz zintegrowanego podejścia w państwach członkowskich i regionach nadbrzeżnych;

    - szybką i trwałą realizację strategii na rzecz zintegrowanych basenów morskich w całej Europie, dostosowanych do potrzeb poszczególnych regionów morskich;

    - dalszy rozwój i wprowadzenie przekrojowych instrumentów dla zintegrowanego kształtowania polityki, w tym europejska sieć informacji i obserwacji środowiska morskiego, integracja nadzoru morskiego poprzez wprowadzenie wspólnego mechanizmu wymiany informacji, planowanie przestrzenne obszarów morskich oraz zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną;

    - ściślejsze określenie – w ramach dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej – granic zrównoważonego rozwoju działalności człowieka, która oddziałuje na środowisko morskie, z odpowiednim uwzględnieniem jej skumulowanego oddziaływania na podstawie podejścia ekosystemowego;

    - propagowanie międzynarodowego wymiaru zintegrowanej polityki morskiej poprzez poprawę i rozwój dialogu, współpracy i koordynacji w dziedzinie IMP z państwami trzecimi, w tym państwami graniczącymi z europejskimi basenami morskimi, lub z podmiotami w państwach trzecich, jak również partnerami i organizacjami międzynarodowymi, z uwzględnieniem spójności z działaniami opracowywanymi w ramach polityk sektorowych;

    - silniejszy nacisk na zrównoważony wzrost gospodarczy, zatrudnienie i innowacyjność;

    - eksponowanie morskiego charakteru Europy oraz wspieranie i ułatwianie wymiany informacji i najlepszych praktyk, wykorzystywanie i wzmacnianie synergii i dialogu z i pomiędzy zainteresowanymi stronami w zakresie zarządzania gospodarką morską oraz między politykami sektorowymi, które oddziałują na oceany, morza i wybrzeża, bądź ustanowienie międzysektorowych platform i sieci współpracy na szczeblu horyzontalnym i w ramach danego basenu morskiego.

    WPłYW NA BUDżET

    Na mocy wnioskowanego rozporządzenia koperta finansowa na wprowadzenie Programu na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej wynosi 50 000 000 EUR i będzie obowiązywała od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. W ocenie skutków finansowych regulacji, którą dołączono do wniosku, opisano wpływ na budżet oraz wymagane przegrupowanie zasobów ludzkich i administracyjnych.

    2010/0257 (COD)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    ustanawiające Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    Uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 2, art. 74, art. 77 ust. 2, art. 91 ust.1, art. 100 ust. 2, art. 173 ust. 3, art. 175 i 188, art. 192 ust. 1, art. 194 ust. 2 i art. 195 ust. 2,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[8],

    uwzględniając opinię Komitetu Regionów[9],

    po przekazaniu wniosku parlamentom narodowym

    stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    4. W komunikacie Komisji w sprawie zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej – COM(2007) 575 z dnia 10 października 2007 r. zadeklarowano, że głównym celem zintegrowanej polityki morskiej jest opracowanie i wprowadzenie zintegrowanego, spójnego i skoordynowanego procesu podejmowania decyzji w odniesieniu do oceanów, mórz, regionów nadbrzeżnych i sektorów gospodarki morskiej.

    5. W planie działania dołączonym do komunikatu w sprawie zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej – SEC(2007) 1278 – określono szereg działań, które Komisja Europejska zaproponowała jako pierwszy etap wprowadzania nowej, zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej.

    6. W sprawozdaniu z postępu prac w dziedzinie zintegrowanej polityki morskiej UE z dnia 15 października 2009 r. podsumowano najważniejsze osiągnięcia zintegrowanej polityki morskiej oraz określono kolejny etap jej wprowadzania.

    7. W konkluzjach z dnia 16 listopada 2009 r. Rada do Spraw Ogólnych podkreśliła znaczenie finansowania dla dalszego rozwoju i realizacji IMP oraz zwróciła się „do Komisji o przedstawienie niezbędnych wniosków dotyczących finansowania działań w zakresie zintegrowanej polityki morskiej w ramach obecnej perspektywy finansowej, by mogły one wejść w życie do roku 2011.”[10]

    8. Potrzebne jest dalsze unijne wsparcie finansowe, aby UE mogła wprowadzać i rozwijać zintegrowaną politykę morską zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 20 maja 2008 r. w sprawie zintegrowanej polityki morskiej[11] oraz realizować nadrzędne cele, które określono w niebieskiej księdze Komisji z października 2007 r., potwierdzono w sprawozdaniu z postępu prac z października 2009 r. i zatwierdzono w konkluzjach Rady do Spraw Ogólnych z dnia 16 listopada 2009 r.

    9. Finansowanie unijne powinno wspierać wstępne prace nad działaniami, które zmierzają do realizacji strategicznych celów zintegrowanej polityki morskiej, obejmujących: zintegrowane zarządzanie gospodarką morską na wszystkich szczeblach, dalszy rozwój i realizację strategii na rzecz zintegrowanych basenów morskich, dostosowanych do potrzeb poszczególnych basenów morskich w Europie, określenie – w ramach dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej, która stanowi środowiskowy filar zintegrowanej polityki morskiej – granic zrównoważonego rozwoju działalności człowieka, z odpowiednim uwzględnieniem jej skumulowanego oddziaływania na podstawie podejścia ekosystemowego, większe zaangażowanie zainteresowanych stron w programy na rzecz zintegrowanego zarządzania gospodarką morską, dalszy rozwój przekrojowych instrumentów dla zintegrowanego kształtowania polityki, propagowanie międzynarodowego wymiaru zintegrowanej polityki morskiej, wzrost gospodarczy, zatrudnienie, innowacyjność i konkurencyjność zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

    10. Nie wszystkie priorytety i cele zintegrowanej polityki morskiej są objęte innymi instrumentami unijnymi, np. Funduszem Spójności, Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego, Europejskim Funduszem Rybackim, Siódmym programem ramowym na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, Instrumentem Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) czy Europejskim Instrumentem Sąsiedztwa i Partnerstwa; z tego względu należy ustanowić Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej (zwany dalej „programem”).

    11. Wdrażanie programu w państwach trzecich powinno przyczyniać się do realizacji celów rozwoju kraju będącego beneficjentem i powinno być spójne z innymi unijnymi instrumentami na rzecz współpracy, w tym z celami i priorytetami odpowiednich dziedzin polityki UE.

    12. Program powinien uzupełniać istniejące i przyszłe instrumenty finansowe udostępniane przez państwa członkowskie – na poziomie krajowym i niższych szczeblach – w celu wspierania ochrony i zrównoważonej eksploatacji oceanów, mórz i wybrzeży.

    13. Należy również ustanowić reguły dotyczące programowania środków, kwalifikowalności wydatków, poziomu unijnej pomocy finansowej, najważniejszych warunków, na których powinno się ją udostępniać, oraz budżetu całkowitego dla programu.

    14. Program należy realizować zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich, zwanym dalej „rozporządzeniem finansowym”[12], oraz rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich[13].

    15. Aby pomóc Komisji w monitorowaniu wykonania niniejszego rozporządzenia, należy umożliwić finansowanie wydatków związanych z monitorowaniem, kontrolami i oceną.

    16. Roczne programy prac ustanowione w celu wdrożenia programu należy dostosować zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji[14].

    17. W odniesieniu do działań finansowanych na mocy niniejszego rozporządzenia należy zapewnić ochronę interesów finansowych Unii poprzez stosowanie rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich[15], rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami[16] oraz rozporządzenia nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 1999 r. dotyczącego dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)[17].

    18. Aby zapewnić skuteczność unijnego finansowania, działania finansowane na mocy niniejszego rozporządzenia powinny być przedmiotem systematycznych ocen.

    19. Jako że celów niniejszego rozporządzenia nie można wystarczająco zrealizować poprzez samodzielne działania państw członkowskich, a z uwagi na skalę i skutki działań, które mają zostać objęte finansowaniem w ramach programu, można je lepiej zrealizować na szczeblu unijnym, Unia może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości, określoną w art. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną we wspomnianym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tych celów,

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Przedmiot

    W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się program wspierania środków zmierzających do dalszego rozwoju i wprowadzania zintegrowanej polityki morskiej (zwany dalej „programem”).

    Artykuł 2

    Cele ogólne

    Cele ogólne programu są następujące:

    a) wsparcie rozwoju i wprowadzania zintegrowanej gospodarki morskiej i nadbrzeżnej oraz zintegrowanych strategii na rzecz basenów morskich;

    b) wkład w rozwój instrumentów, które w przekrojowy sposób dotyczą polityk sektorowych związanych z morzem lub wybrzeżami;

    c) wsparcie skoordynowanego procesu kształtowania polityki oraz propagowanie zrównoważonej eksploatacji zasobów morskich i nadbrzeżnych oraz zrównoważonego wzrostu gospodarczego, innowacyjności i zatrudnienia w sektorach morskich i regionach nadbrzeżnych, zgodnie z priorytetami i działaniami polityki sektorowej;

    d) ściślejsze określenie – w ramach dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej – granic zrównoważonego rozwoju działalności człowieka, która oddziałuje na środowisko morskie;

    e) poprawa i wzmocnienie zewnętrznej współpracy i koordynacji w odniesieniu do celów zintegrowanej polityki morskiej.

    Artykuł 3

    Cele szczegółowe

    1. W ramach celów określonych w art. 2 lit. a), b), c) i d) program zmierza do:

    a) zachęcenia państw członkowskich lub regionów, aby rozwinęły lub wprowadziły zintegrowane zarządzanie gospodarką morską;

    b) wspierania i wzmacniania dialogu i współpracy z i między zainteresowanymi stronami w odniesieniu do przekrojowych zagadnień związanych ze zintegrowaną polityką morską;

    c) ułatwienia wykorzystywania synergii, wymiany informacji i najlepszych praktyk w zakresie polityki morskiej, w tym gospodarki morskiej i polityk sektorowych, które mają wpływ na morza regionalne i regiony nadbrzeżne, lub

    d) propagowania międzysektorowych platform i sieci współpracy, skupiających przedstawicieli przemysłu, środowisk naukowych, regionów, organów publicznych i organizacji pozarządowych;

    e) łatwiejszego opracowywania wspólnych metod i strategii.

    2. W ramach celu określonego w art. 2 lit. b) program będzie zmierzał do wsparcia rozwoju:

    a) wspólnego mechanizmu wymiany informacji dla obszarów morskich UE, który wspiera międzysektorowe i transgraniczne działania w zakresie nadzoru oraz wzmacnia bezpieczne korzystanie z przestrzeni morskiej, z uwzględnieniem odpowiednich polityk sektorowych w odniesieniu do nadzoru i wnosząc wkład – w odpowiednich przypadkach – do koniecznych przekształceń tych polityk;

    b) planowania przestrzennego obszarów morskich oraz zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną, które stanowią podstawowy instrument zarządzania opartego na ekosystemach oraz zrównoważonego rozwoju obszarów morskich i regionów nadbrzeżnych;

    c) obszernej i powszechnie dostępnej bazy danych i wiedzy o morzu wysokiej jakości, która umożliwi wymianę, wielokrotne wykorzystywanie i rozpowszechnianie tych danych między różnymi grupami użytkowników oraz zapewni wizualizacje informacji o morzu poprzez narzędzia internetowe.

    3. W ramach celu określonego w art. 2 lit. e) i w uzupełnieniu polityk sektorowych program będzie zmierzał do poprawy i wzmocnienia współpracy w zakresie zintegrowanych działań międzysektorowych z:

    a) państwami trzecimi, w tym państwami graniczącymi z europejskimi basenami morskimi,

    b) podmiotami w państwach trzecich;

    c) partnerami i organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza w związku z międzynarodowymi zobowiązaniami na rzecz odbudowy ekosystemów i innymi odpowiednimi porozumieniami.

    4. Cele szczegółowe określone w ust. 3 realizuje się zgodnie z celami szczegółowymi określonymi w ust. 1 i 2 oraz spójnie z unijnymi instrumentami na rzecz współpracy, z uwzględnieniem celów krajowych i regionalnych strategii rozwoju.

    Artykuł 4

    Działania kwalifikowalne

    Program może zapewniać pomoc finansową na działania zgodnie z celami określonymi w art. 2 i 3, na przykład:

    a) analizy i programy współpracy;

    b) powszechne udostępnianie informacji i wymiana najlepszych praktyk, podnoszenie świadomości i pokrewne działania w zakresie komunikacji i upowszechniania informacji, w tym kampanie reklamowe, jak również imprezy oraz opracowywanie i prowadzenie stron internetowych;

    c) konferencje, seminaria, warsztaty i fora zainteresowanych stron;

    d) gromadzenie, monitorowanie, wizualizacja i powszechne udostępnianie znaczącej liczby danych, najlepszych praktyk i bazy danych w zakresie finansowanych przez Unię projektów regionalnych, w tym – w odpowiednich przypadkach – poprzez ustanowienie sekretariatu w co najmniej jednym z powyższych celów;

    e) działania związane z instrumentami przekrojowymi, w tym projektami testowymi.

    Artykuł 5

    Rodzaje interwencji finansowej

    1. Unijna pomoc finansowa może przyjmować następujące formy prawne:

    a) dotacje;

    b) zamówienia publiczne;

    c) ustalenia administracyjne ze Wspólnym Centrum Badawczym.

    2. W ramach programu można przyznawać zarówno dotacje na działania jak i dotacje operacyjne. O ile nie przewidziano inaczej w rozporządzeniu (WE, Euratom) nr 1605/2002 (zwanym dalej „rozporządzeniem finansowym”), beneficjentów dotacji lub zamówień publicznych wybiera się w ramach zaproszenia do składania wniosków lub zaproszenia do składania ofert.

    Artykuł 6

    Beneficjenci

    1. Pomoc finansową w ramach programu można przyznawać osobom fizycznym lub prawnym, niezależnie od tego, czy podlegają przepisom prawa prywatnego czy publicznego, w tym agencjom unijnym.

    2. Beneficjentami programu mogą być państwa trzecie, zainteresowane strony w państwach trzecich oraz międzynarodowe organizacje lub podmioty, które realizują jeden z celów ogólnych i szczegółowych określonych w art. 2 i 3 lub większą ich liczbę.

    3. Warunki kwalifikowalności do udziału w procedurze określa się w odpowiednich zaproszeniach do składania wniosków lub zaproszeniach do składania ofert.

    Artykuł 7

    Procedury wykonawcze

    1. Komisja wdraża program zgodnie z rozporządzeniem finansowym.

    2. Aby wdrożyć program, Komisja przyjmuje – zgodnie z celami określonymi w art. 2 i 3, roczne programy prac zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 13 ust. 2.

    3. W odniesieniu do dotacji w rocznym programie prac szczegółowo określa się:

    a) priorytety na dany rok, cele, które należy zrealizować, i wyniki przewidywane przy określonej wartości środków przyznanych na rok budżetowy;

    b) nazwy i treść działań;

    c) sposoby realizacji;

    d) najważniejsze kryteria stosowane przy selekcji wniosków;

    e) w odpowiednich przypadkach – okoliczności, które uzasadniają przyznanie dotacji bez zaproszenia do składania wniosków na podstawie jednego z wyjątków określonych w art. 168 rozporządzenia Komisji (WE, EURATOM) nr 2342/2002;

    f) maksymalny budżet oraz maksymalny możliwy poziom współfinansowania na działanie oraz – jeżeli przewiduje się różne poziomy – kryteria stosowane dla każdego z nich;

    g) harmonogram zaproszeń do składania wniosków.

    4. W odniesieniu do zamówień publicznych w rocznym programie prac szczegółowo określa się:

    a) nazwy i treść działań;

    b) maksymalny budżet na zadanie;

    c) cel zadań;

    d) sposoby realizacji;

    e) orientacyjne ramy czasowe na rozpoczęcie procedur zamówień.

    5. Działań na mocy art. 9 nie uwzględnia się w rocznym programie prac.

    Artykuł 8

    Środki budżetowe

    1. Koperta finansowa na wdrożenie programu wynosi 50 000 000 EUR na okres od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

    2. Środki budżetowe przyznane programowi uwzględnia się w rocznych środkach budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Dostępne roczne środki zatwierdza władza budżetowa w granicach przewidzianych w ramach finansowych.

    Artykuł 9

    Pomoc techniczna

    1. Koperta finansowa ustanowiona na mocy art. 8 może również obejmować niezbędne wydatki związane z wszelkimi działaniami przygotowawczymi, monitorowaniem, kontrolą, audytem i oceną, które są bezpośrednio konieczne, aby wykonać rozporządzenie w sposób skuteczny i wydajny oraz aby zrealizować jego cele.

    2. Działania, o których mowa w ust. 1, mogą w szczególności obejmować analizy, spotkania ekspertów, wydatki na narzędzia informatyczne, systemy i sieci oraz wszelką inną pomoc i wiedzę specjalistyczną o charakterze technicznym, naukowym i administracyjnym, zgodnie z wymogami Komisji w celu wykonania niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 10

    Monitorowanie

    1. Beneficjent pomocy finansowej przedstawia Komisji sprawozdania techniczne i finansowe z postępów prac finansowanych w ramach programu. W ciągu trzech miesięcy po zakończeniu każdego projektu przestawia się również sprawozdanie końcowe.

    2. Bez uszczerbku dla kontroli prowadzonych przez Trybunał Obrachunkowy we współpracy z właściwymi krajowymi instytucjami lub służbami kontrolnymi zgodnie z art. 287 Traktatu oraz dla wszelkich kontroli przeprowadzanych zgodnie z art. 322 ust. 1 lit. b) Traktatu urzędnicy i inni pracownicy Komisji mogą przeprowadzać kontrole na miejscu, w tym kontrole wyrywkowe, dotyczące projektów i innych środków finansowanych w ramach programu, w szczególności aby sprawdzić zgodność z celami programu i kwalifikowalność działań zgodnie z art. 2, 3 i 4 niniejszego rozporządzenia.

    3. Umowy lub porozumienia wynikające z niniejszego rozporządzenia przewidują w szczególności nadzór i kontrolę finansową ze strony Komisji lub upoważnionego przez nią przedstawiciela oraz kontrole przeprowadzane przez Trybunał Obrachunkowy, w tym kontrole na miejscu, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

    4. Beneficjent pomocy finansowej zobowiązany jest przez okres pięciu lat od ostatniej płatności z tytułu danego projektu przechowywać do wglądu Komisji wszelkie dokumenty potwierdzające wydatki poniesione na ten projekt.

    5. W oparciu o wyniki sprawozdań i kontroli wyrywkowych, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz jeśli zaistnieje taka potrzeba, Komisja odpowiednio dostosowuje wysokość początkowo zatwierdzonej pomocy finansowej lub warunki jej przyznawania oraz harmonogram płatności.

    6. Komisja podejmuje wszelkie inne kroki konieczne do sprawdzenia, czy finansowane działania są realizowane prawidłowo oraz zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia i rozporządzenia finansowego.

    Artykuł 11

    Ochrona interesów finansowych Unii

    1. Podczas realizacji działań finansowanych w ramach niniejszego programu Komisja zapewnia ochronę interesów finansowych Unii poprzez:

    a) stosowanie środków zapobiegających nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom,

    b) skuteczne kontrole,

    c) odzyskiwanie nienależnych płatności,

    d) stosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

    2. Do celów ust. 1 Komisja działa zgodnie z rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 2988/95, rozporządzeniem (Euratom, WE) nr 2185/96 oraz rozporządzeniem (WE) nr 1073/1999.

    3. Komisja zmniejsza, zawiesza lub odzyskuje kwoty pomocy finansowej przyznane na dane działanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, w tym niezgodności z przepisami niniejszego rozporządzenia lub danej decyzji, umowy lub porozumienia, na mocy których udzielono odnośnej pomocy finansowej, lub jeśli okaże się, że w działaniu wprowadzono zmiany niezgodne z charakterem lub warunkami realizacji danego działania bez uprzedniego wystąpienia do Komisji o zgodę na ich wprowadzenie.

    4. W przypadku niedotrzymania terminów lub gdy postęp w realizacji działania jedynie częściowo uzasadnia przyznaną pomoc finansową, Komisja zwraca się do beneficjenta o przedstawienie uwag w wyznaczonym terminie. W przypadku gdy beneficjent nie udzieli satysfakcjonującej odpowiedzi, Komisja może anulować pozostałą pomoc finansową i zażądać zwrotu wypłaconych kwot.

    5. Wszelkie nienależne płatności zwracane są Komisji. Od kwot niezwróconych w odpowiednim terminie nalicza się odsetki na warunkach określonych w rozporządzeniu finansowym.

    6. Do celów niniejszego artykułu „nieprawidłowość” oznacza każde naruszenie przepisu prawa unijnego lub zobowiązania umownego, wynikające z działania lub zaniechania podmiotu gospodarczego, które poprzez nieuzasadnione wydatki wywiera lub może wywierać negatywny wpływ na budżet ogólny Unii lub budżety zarządzane przez Unię.

    Artykuł 12

    Ocena

    Do dnia 31 grudnia 2014 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z oceny ex-post .

    Artykuł 13

    Komitet doradczy

    1. W ustalaniu rocznych programów prac przewidzianych w art. 7 ust. 2 Komisji pomaga komitet doradczy.

    2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 3 i 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem przepisów jej art. 8.

    Artykuł 14

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia … r.

    W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

    Przewodniczący Przewodniczący

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1. TYTUŁ WNIOSKU:

    Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej.

    2. STRUKTURA ABM/ABB

    Polityka morska

    3. POZYCJE W BUDŻECIE

    3.1. 11 09 05 Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej (IMP)

    11 01 04 07 Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej (IMP) – Wydatki na administrację i zarządzanie

    3.2. Czas trwania działania i wpływu finansowego:

    Od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

    3.3. Informacje budżetowe:

    Pozycja w budżecie | Rodzaj środków | Nowe | Wkład EFTA | Wkład krajów ubiegających się o członkostwo | Dział w perspektywie finansowej |

    11 09 05 | Obowiązkowe/ Nieobowiązkowe Nie dotyczy | Zróżnicowane[18] | TAK | NIE | NIE | Nr 2 |

    11 01 04 07 | Obowiązkowe/ Nieobowiązkowe Nie dotyczy | Niezróżnicowane[19] | TAK | NIE | NIE | Nr 2 |

    4. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

    4.1. Zasoby finansowe

    4.1.1. Zestawienie środków na zobowiązania (CA) i środków na płatności (PA)

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj wydatków | Sekcja nr | 2011 | 2012 | 2013 | Razem |

    Wydatki operacyjne[20] |

    Środki na zobowiązania (CA) | 8.1 | a | 16,260 | 16,560 | 16,780 | 49,600 |

    Środki na płatności (PA) | b | 7,355 | 14,443 | 17,512 | 39,310 |

    Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej[21] |

    Pomoc techniczna i administracyjna (NDA) | 8.2.4 | c | 0,100 | 0,100 | 0,200 | 0,400 |

    KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM |

    Środki na zobowiązania | a+c | 16,360 | 16,660 | 16,980 | 50,000 |

    Środki na płatności | b+c | 7,455 | 14,543 | 17,712 | 39,710 |

    Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki (NDA) | 8.2.5 | d | 1,000 | 1,000 | 1,000 | 3,000 |

    Wydatki administracyjne, inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej (NDA) | 8.2.6 | e | 0,155 | 0,157 | 0,160 | 0,472 |

    Indykatywne koszty finansowe interwencji ogółem |

    OGÓŁEM CA, w tym koszty zasobów ludzkich | a+c+d+e | 17,515 | 17,817 | 18,140 | 53,472 |

    OGÓŁEM PA, w tym koszty zasobów ludzkich | b+c+d+e | 8,610 | 15,700 | 18,872 | 43,182 |

    Oczekuje się, że środki na płatności potrzebne w 2014 r. i 2015 r., które wiążą się ze środkami na zobowiązania na wydatki operacyjne w okresie 2011-2013, wyniosą razem 10 290 EUR. |

    Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania |

    Organ współfinansujący | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Razem |

    f |

    OGÓŁEM CA, w tym współfinansowanie | a+c+d+e+f |

    4.1.2. Zgodność z programowaniem finansowym

    Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

    4.1.3. Wpływ finansowy na dochody

    Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody.

    4.2. Zasoby ludzkie w przeliczeniu na pełne etaty (w tym urzędnicy, pracownicy zatrudnieni na czas określony i personel zewnętrzny) – szczegółowe informacje w pkt 8.2.1.

    Zapotrzebowanie na dany rok | 2011 | 2012 | 2013 |

    Zasoby ludzkie ogółem | 9,4 | 9,4 | 9,4 |

    5. OPIS I CELE

    5.1. Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

    Kontynuacja prac nad analizą możliwości dalszego rozwoju i realizacji zintegrowanej polityki morskiej.

    5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

    Wnioskowany budżet powinien uzupełnić i wzmocnić istniejące oraz przyszłe instrumenty finansowe. Działania objęte niniejszym programem powinny uzupełniać – tam, gdzie to właściwe – odpowiednie polityki unijne związane z obowiązującymi międzynarodowymi i regionalnymi konwencjami lub porozumieniami z państwami spoza UE, które są aktywne w poszczególnych regionach, a także powinny umożliwić powiązanie tych inicjatyw, co zwiększy płynące z nich korzyści. Działania indywidualne będą stanowić dodatkowe uzupełnienie prac prowadzonych nad makroregionalnymi strategiami w Europie.

    5.3. Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań).

    Zob. art. 2 i 3 rozporządzenia

    5.4. Metoda realizacji (indykatywna)

    Środki budżetowe na działania finansowane w ramach niniejszego programu są wykorzystywane przez Komisję na zasadzie scentralizowanej zgodnie z art. 53 lit. a) rozporządzenia finansowego. Nie wyklucza się jednak innych metod realizacji.

    6. MONITOROWANIE I OCENA

    6.1. System monitorowania

    Komisja będzie monitorować techniczną i finansową realizację działań finansowanych z programu na podstawie sprawozdań z postępu prac przedkładanych Komisji przez beneficjanta, jak również kontroli na miejscu. W ciągu trzech miesięcy po zakończeniu każdego projektu przestawia się również sprawozdanie końcowe. Projekty i inne działania finansowane z programu będą również podlegały audytom, w tym audytom zleconym wykonawcom zewnętrznym.

    6.2. Ocena

    6.2.1. Ocena ex ante

    W uzasadnieniu dołączonym do wniosku przedstawiono zarys najważniejszych ustaleń i wyników oceny ex ante.

    6.2.2. Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

    Aby opracować wnioski dotyczące działań unijnych w przedmiotowej dziedzinie, w okresie 2008-2010 rozpoczęto szereg projektów pilotażowych i działań przygotowawczych.

    6.2.3. Warunki i częstotliwość przyszłych ocen.

    Program będzie w całości podlegał ocenie ex post, którą należy przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 grudnia 2014 r.

    Zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia finansowego oraz art. 21 ust. 3 jego przepisów wykonawczych ocena zintegrowanego nadzoru morskiego oraz planowania przestrzennego obszarów morskich zostanie przeprowadzona w 2012 r., a projekt dotyczący wiedzy o morzu zostanie oceniony w 2013 r.

    7. ŚRODKI ZWALCZANIA NADUżYć FINANSOWYCH

    W art. 10 wnioskowanego rozporządzenia znajduje się odesłanie do rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich[22], rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami[23] i rozporządzenia (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 1999 r. dotyczącego dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)[24].

    8. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

    8.1. Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

    Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    (Należy wskazać cele, działania i realizacje) | Rodzaj | Średni koszt | 2011 | 2012 | 2013 |

    Realizacja 1: Stała platforma na rzecz koordynacji dla współpracy międzyregionalnej w zakresie oceny, ustanawiania wartości docelowych oraz monitorowania wód morskich, obejmująca OSPAR, konwencję barcelońską, HELCOM oraz konwencję bukaresztańską. | 1 | 0,200 | 1 | 0,200 | 1 | 0,300 | 0,700 |

    Realizacja 2: Regularne warsztaty na temat postępów w dążeniu do dobrego stanu środowiska wód morskich w północno-wschodnim Atlantyku, Morzu Śródziemnym, Morzu Bałtyckim i Morzu Czarnym | 1 | 0,100 | 1 | 0,100 | 1 | 0,100 | 0,300 |

    Działanie 2: Wsparcie na rzecz opracowania norm metodycznych dotyczących dobrego stanu środowiska w morzach na mocy dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej | 1 | 0,700 | 1 | 0,300 | 1 | 0,500 | 1,500 |

    Działanie 3: Analiza pochodzenia, zakresu występowania i możliwych działań w odniesieniu do odpadów w morzu, w tym narastające problemy związane z tzw. „plastikową zupą” – jako wkład w próbę rozwiązania problemu międzysektorowego w ramach podejścia ekosystemowego (powiązanie ze wskaźnikiem 10 w załączniku I do dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej) | 1 | 0,400 | 1 | 0,500 | 1 | 0,600 | 1,500 |

    Działanie 4: Projekt na rzecz określenia form działań wspierających ze strony Komisji Europejskiej, zgodnie z art. 5 ust. 3 dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej, dla regionów objętych projektem pilotażowym, w których stan morza jest na tyle krytyczny, że konieczne jest natychmiastowe działanie | 1 | 0,200 | 1 | 0,200 | 1 | 0,300 | 0,700 |

    Działanie 5: Projekt dotyczący problemów ekologicznych w regionie Arktyki w ramach współpracy na rzecz ochrony północno-wschodniego Atlantyku | 1 | 0,400 | 0,400 |

    2011 | 2012 | 2013 |

    Urzędnicy lub pracownicy zatrudnieni na czas określony[26] (11 01 01) | A*/AD | 4,00 | 4,00 | 4,00 |

    B*, C*/AST | 2,40 | 2,40 | 2,40 |

    Pracownicy finansowani[27] w ramach art. 11 01 02 | 3,00 | 3,00 | 3,00 |

    Inni pracownicy[28] finansowani w ramach art. 11 01 04/05 |

    OGÓŁEM | 9,40 | 9,40 | 9,40 |

    8.2.2. Opis zadań związanych z działaniem

    Opracowanie ram odniesienia dla analiz, przygotowanie zaproszeń do składania wniosków o dotacje oraz zaproszeń do składania ofert; negocjacje dotyczące dotacji, kontrola ex ante, kontrola ex post, organizacja spotkań, ocena wniosków i ofert, monitorowanie wyników, realizacja płatności

    8.2.3. Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

    ( Stanowiska, w tym stanowiska dla personelu zewnętrznego, obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone.

    Zapotrzebowanie na zasoby ludzkie zostanie pokryte z przydziału już przyznanego na kierowanie tym działaniem lub przegrupowanego w ramach DG.

    8.2.4. Inne wydatki administracyjne uwzględnione w kwocie referencyjnej (XX 01 04/05 – wydatki na administrację i zarządzanie)

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Pozycja w budżecie (numer i treść) | 2011 | 2012 | 2013 | Razem |

    1 Pomoc techniczna i administracyjna (w tym powiązane koszty personelu) |

    Agencje wykonawcze[29] |

    Inna pomoc techniczna i administracyjna |

    - wewnętrzna |

    - zewnętrzna | 0,100 | 0,100 | 0,200 | 0,400 |

    Pomoc techniczna i administracyjna ogółem | 0,100 | 0,100 | 0,200 | 0,400 |

    8.2.5. Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj zasobów ludzkich | 2011 | 2012 | 2013 |

    Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony (11 01 02 01) | 0,781 | 0,781 | 0,781 |

    Pracownicy finansowani w ramach artykułu 11 01 02 01 (oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.) | 0,219 | 0,219 | 0,219 |

    Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) ogółem | 1,000 | 1,000 | 1,000 |

    Kalkulacja – urzędnicy, pracownicy zatrudnieni na czas określony i pracownicy finansowani w ramach art. 11 01 02 01 |

    Koszt finansowy zasobów ludzkich oszacowano na podstawie średnich kosztów podanych przez Komisję w celu szacowania zasobów ludzkich: Urzędnik i pracownik zatrudniony na czas określony: 122 000 EUR rocznie Oddelegowany ekspert krajowy: 73 000 EUR rocznie Pracownik kontraktowy: 64 000 EUR rocznie |

    8. 2. 6. Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    2011 | 2012 | 2013 | OGÓŁEM |

    11 01 02 11 01 – Podróże służbowe | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,060 |

    11 01 02 11 02 – Spotkania grup ekspertów | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,300 |

    11 01 02 11 03 – Komitet doradczy pomagający Komisji w ustalaniu rocznych programów prac przewidzianych w art. 7 ust. 2 rozporządzenia ustanawiającego Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej, zgodnie z art. 3 i 7 decyzji 1999/468/WE (dwa spotkania rocznie) | 0,035 | 0,037 | 0,040 | 0,112 |

    11 01 02 11 04 – Analizy i konsultacje |

    11 01 02 11 05 – Systemy informacyjne |

    2 Inne wydatki na zarządzanie ogółem (XX 01 02 11) |

    3 Inne wydatki o charakterze administracyjnym (należy wskazać jakie, odnosząc się do pozycji w budżecie) |

    Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) | 0,155 | 0,157 | 0,160 | 0,472 |

    Zapotrzebowanie na wydatki administracyjne zostanie pokryte z przydziału już przyznanego na kierowanie tym działaniem lub przegrupowanego w ramach DG, uzupełnionego w razie potrzeby dodatkowym przydziałem, który może zostać przyznany zarządzającej DG w ramach corocznej procedury przydziału środków w świetle ograniczeń budżetowych

    Kalkulacja – inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej Grupa ekspertów ds. sieci informacji i obserwacji środowiska morskiego będzie nadzorować projekty w zakresie wiedzy o morzu i spotykać się cztery razy w roku. Grupa ta monitoruje już działania przygotowawcze, a powyższe szacunki oparto na doświadczeniach zdobytych w ramach tych prac. Wydatki na spotkania komitetu doradczego oszacowano na podstawie przepisów Komisji dotyczących zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów. |

    [1] Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2007 r. – 16616/1/07 REV 1.

    [2] COM(2009) 540 z dnia 15 października 2009 r.

    [3] Do sprawozdania dołączono dokument służb Komisji SEC (2009) 1343, w którym szczegółowo opisano dotychczasowe postępy w realizacji założeń planu działania z października 2007 r.

    [4] Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1995/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 390/2006 z dnia 30 grudnia 2006 r.), zwane dalej „rozporządzeniem finansowym”, oraz rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 478/2007 z dnia 23 kwietnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE, Euratom) nr 2342/2002 z 23.12.2002 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.

    [5] Sprawozdanie Komisji z postępu prac w dziedzinie zintegrowanej polityki morskiej UE – COM(2009) 540 wersja ostateczna z dnia 15.10.2009, s. 11-12 oraz plan działania dołączony do komunikatu w sprawie zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej – SEC(2007) 1278 z dnia 10 października 2007 r.

    [6] Komunikat Komisji „Wytyczne dotyczące zintegrowanego podejścia do polityki morskiej: w kierunku najlepszych praktyk w zakresie zintegrowanej gospodarki morskiej i konsultacji z zainteresowanymi stronami”, COM(2008) 395 z 29.6.2008, s. 4.

    [7] Na przykład w przypadku zintegrowanego systemu nadzoru morskiego interwencja UE będzie ograniczona do zapewnienia interoperacyjności różnych warstw informacji w istniejących systemach oraz możliwości wykorzystywania systemu w określonych z góry celach przez wszystkie grupy użytkowników na szczeblu UE, przy jak największym poszanowaniu zasady proporcjonalności. Budowa wspólnego mechanizmu wymiany informacji nie powinna w żaden sposób ograniczać rozwoju istniejących i planowanych sektorowych systemów informatycznych, w tym ich rozbudowy, pod warunkiem uwzględnienia potrzeby interoperacyjności umożliwiającej wymianę informacji z innymi właściwymi systemami.

    [8] Dz.U. C […] z […], s. […].

    [9] Dz.U. C […] z […], s. […].

    [10] Konkluzje Rady do Spraw Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych w sprawie zintegrowanej polityki morskiej – dok. 15175/1/09, s. 6.

    [11] Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 20 maja 2008 r. w sprawie zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej – P6_TA(2008)0213.

    [12] Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1 .

    [13] Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 1 .

    [14] Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.

    [15] Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s. 1.

    [16] Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2.

    [17] Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 1.

    [18] Środki zróżnicowane

    [19] Środki niezróżnicowane zwane dalej NDA

    [20] Wydatki niewchodzące w zakres rozdziału 11 01 w tytule 11.

    [21] Wydatki w ramach artykułu 11 01 04 w tytule 11.

    [22] Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s. 1.

    [23] Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2.

    [24] Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 1.

    [25] Zgodnie z opisem w pkt 5.3

    [26] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

    [27] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

    [28] Koszty te są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

    [29] Należy odnieść się do oceny skutków finansowych regulacji dla danej agencji wykonawczej/danych agencji wykonawczych.

    Top