EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0448

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady rozszerzającego przepisy rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami z racji swojego obywatelstwa

/* COM/2010/0448 - COD 2007/0152 */

52010PC0448

/* COM/2010/0448 - COD 2007/0152 */ KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady rozszerzającego przepisy rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami z racji swojego obywatelstwa


[pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

Bruksela, dnia 2.9.2010

KOM(2010) 448 wersja ostateczna

2007/0152 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący

stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady rozszerzającego przepisy rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami z racji swojego obywatelstwa

2007/0152 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJIDO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGOna mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiejdotyczący

stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady rozszerzającego przepisy rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami z racji swojego obywatelstwa

1. PRZEBIEG PROCEDURY

Data przekazania wniosku PE i Radzie (dokument COM(2007) 439 wersja ostateczna – 2007/0152/COD): | 23 lipca 2007 r. |

Data wydania opinii przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny: | 16 stycznia 2008 r. |

Data wydania opinii przez Parlament Europejski w ramach procedury konsultacji: | 9 lipca 2008 r. |

Wejście w życie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej: | 1 grudnia 2009 r. |

Data pierwszego czytania w Parlamencie Europejskim w drodze zwykłej procedury ustawodawczej: | 5 maja2010 r. |

Data przyjęcia politycznego porozumienia większością kwalifikowaną: | 7 czerwca 2010 r. |

Data przyjęcia stanowiska Rady, pierwsze czytanie: | 26 lipca 2010 r. |

2. PRZEDMIOT WNIOSKU KOMISJI

Niniejszy wniosek ma na celu rozszerzenie przepisów rozporządzenia (WE) nr 883/2004 i jego rozporządzenia wykonawczego (WE) nr 987/2009 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na obywateli państw trzecich legalnie zamieszkujących w państwie członkowskim, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami z racji swojego obywatelstwa.

Wniosek kończy proces aktualizacji, która doprowadziła do wydania rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i 987/2009, gdyż rozszerza on ustanowione w nich nowe prawa, procedury i przepisy dotyczące elektronicznej wymiany danych na obywateli państw trzecich mobilnych w obrębie UE, którzy nie byli objęci istniejącymi rozporządzeniami.

3. UWAGI DOTYCZĄCE STANOWISKA RADY

3.1 Ogólne stanowisko w sprawie stanowiska Rady

Stanowisko Rady zakłada włączenie dwóch poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski i, dodatkowo, wprowadzenie przez Radę pewnych zmian do pierwotnego wniosku Komisji. Komisja w pełni popiera wszystkie poprawki i zmiany.

3.2 Poprawki Parlamentu Europejskiego włączone w całości, w części lub zasadniczo do stanowiska Rady

Parlament Europejski przyjął dwie poprawki rezolucją legislacyjną w ramach procedury konsultacyjnej w dniu 9 lipca 2008 r. Zostały one potwierdzone w pierwszym czytaniu zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą w dniu 5 maja 2010 r. Obie poprawki zostały przyjęte w całości w stanowisku Rady.

Poprawką 1 dodano nowy motyw zawierający odniesienie do art. 34 ust. 2 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Komisja zgadza się, że w kontekście tego wniosku istotne jest, aby powołać się na prawo, przyznane na mocy Karty wszystkim osobom legalnie zamieszkującym lub legalnie przemieszczającym się w obrębie UE, do świadczeń z tytułu zabezpieczenia społecznego zgodnie z prawem unijnym i krajowym.

Poprawką 2 dodano nowy motyw zawierający odniesienie do propagowania wysokiego poziomu ochrony socjalnej i do podnoszenia standardu i jakości życia w UE. Komisja zgadza się, że ważne jest podkreślenie tych głównych czynników stojących u podstaw wniosku.

3.3 Główne różnice między wnioskiem Komisji a stanowiskiem Rady.

- Skreślenie przepisów przejściowych: Rada skreśliła art. 2 i powiązany z nim motyw (12) w pierwotnym wniosku, który zawierał przepisy przejściowe dotyczące wejścia w życie rozporządzenia, którego dotyczy wniosek. Rada uzgodniła, że niepotrzebne są przepisy przejściowe dotyczące wejścia w życie tego wniosku, gdyż stosowne przepisy przejściowe znajdują się już w rozporządzeniu (WE) nr 883/2004. Komisja popiera to uproszczone podejście, zwłaszcza, że zapewni to przyznanie obywatelom państw trzecich tych samych praw co obywatelom UE, jeśli chodzi o przejście do zaktualizowanych rozporządzeń, na przykład prawa do wnioskowania o ponowne rozpatrzenie ich praw emerytalnych na podstawie art. 87 ust. 3.

- Dodanie motywów dotyczących Irlandii i Zjednoczonego Królestwa: podstawę prawną wniosku stanowi art. 79 ust. 2 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Na podstawie art. 1-3 Protokołu (nr 21) w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, Zjednoczone Królestwo i Irlandia nie są związane niniejszym wnioskiem, chyba że powiadomią one, że chcą w nim uczestniczyć. Rada dodała motyw (17) wskazujący, że Irlandia bierze udział we wniosku zgodnie z pismem z dnia 24 października 2007 r. oraz motyw (18) wskazujący, że Zjednoczone Królestwo nie bierze w nim udziału. Komisja zgadza się, że włączenie tych dwóch motywów jest konieczne.

- Uchylenie starego rozporządzenia: Rada objaśniła kryteria uchylenia rozporządzenia (WE) nr 859/2003 w nowym art. 2 wniosku. Biorąc pod uwagę, że Zjednoczone Królestwo nie bierze udziału w niniejszym wniosku, ale będzie nadal stosować rozporządzenia (WE) nr 859/2003, nie jest możliwe uchylenie w pełni tego rozporządzenia. Komisja popiera zaproponowane zmiany, gdyż osiągnięta zostanie jasność prawna w tym praktycznym punkcie.

- Określenie legalnego miejsca zamieszkania: Rozporządzenia (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009 mają zastosowanie do obywateli państw trzecich, którzy mają legalne miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego. Określenie legalnego miejsca zamieszkania jednak nie leży w ogóle w gestii rozporządzeń w sprawie koordynacji i państwa członkowskie zachowują prawo do określenia, zgodnie z prawem unijnym, czy dana osoba jest uprawniona do przekroczenia granicy tego państwa, pozostania, zamieszkiwania lub pracowania na jego terytorium. W dodatkowym zdaniu włączonym przez Radę do motywu (10) podkreślono ten podział kompetencji między Unią a państwami członkowskimi. Komisja zgadza się na włączenie tego zdania.

- Objaśnienie stosowania kryterium „legalnego miejsca zamieszkania” w przypadku rent z tytułu niepełnosprawności, emerytur oraz rent rodzinnych: Rada dodała motyw (13), aby wyjaśnić, że warunku legalnego miejsca zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego nie stosuje się w momencie, kiedy osoba objęta tym rozporządzeniem lub osoba, która wywodzi swoje prawa od takiej osoby, wnioskuje o emeryturę w oparciu o prawa przyznane przez to rozporządzenie. Istotne jest, aby dana osoba miała legalne miejsce zamieszkania w momencie nabycia prawa. Komisja zgadza się z tym dodatkowym motywem, który ma na celu uniknięcie błędnej interpretacji, aby chronić nabyte prawa i zapewnić jednolite stosowanie rozporządzenia, którego dotyczy wniosek, przez państwa członkowskie.

4. PODSUMOWANIE

Komisja uważa, iż rezultatem stanowiska Rady jest udoskonalenie niektórych zagadnień ujętych we wniosku Komisji. Objaśnione zostały niektóre praktyczne aspekty prawne, takie jak uchylenie i przepisy przejściowe. Dodatkowo, uzyskano lepsze rozumienie, a co za tym idzie, lepszą ochronę praw nabytych przez obywateli państw trzecich (i osób, które wywodzą swoje prawa od tych obywateli), gdy przestają oni mieszkać w UE. Włączenie w całości poprawek Parlamentu Europejskiego zapewnia szerszy kontekst dla wniosku.

Komisja zgadza się z porozumieniem Rady w sprawie swojego stanowiska, które stanowi znaczący krok w stronę osiągnięcia celu art. 34 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, tj. tego, aby każda osoba zamieszkująca lub przemieszczająca się legalnie w obrębie UE była uprawniona do świadczeń z tytułu zabezpieczenia społecznego. Jest to również ważny krok w kierunku zakończenia przygotowań pakietu legislacyjnego w sprawie zaktualizowanych zasad UE dotyczących zabezpieczenia społecznego. Gwarantuje on obywatelom państw trzecich możliwość korzystania z tych samych ulepszonych praw przyznanych przez zaktualizowane zasady i upraszcza procedury krajowej administracji zabezpieczeń społecznych, która będzie mogła stosować te same procedury, niezależnie od tego, czy prawa te dotyczą obywatela UE czy obywatela państwa trzeciego.

Wobec powyższego Komisja w pełni popiera stanowisko Rady.

Top