Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0215

    Wniosek rozporządzenie Rady dostosowujące współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń i emerytur urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej

    /* COM/2010/0215 końcowy - NLE 2010/0117 */

    52010PC0215

    Wniosek rozporządzenie Rady dostosowujące współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń i emerytur urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej /* COM/2010/0215 końcowy - NLE 2010/0117 */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 6.5.2010

    KOM(2010)215 wersja ostateczna

    2010/0117 (NLE)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    dostosowujące współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń i emerytur urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej

    UZASADNIENIE

    KONTEKST WNIOSKU

    - Podstawa i cele wniosku

    Zgodnie z art. 4 załącznika XI do regulaminu pracowniczego, tymczasowe dostosowania wynagrodzeń i emerytur na mocy art. 65 ust. 2 regulaminu pracowniczego są określane na podstawie informacji dostarczanych przez Eurostat, w przypadku znacznej zmiany kosztów utrzymania między czerwcem a grudniem, z należytym uwzględnieniem prognozy zmian siły nabywczej w trakcie aktualnego rocznego okresu odniesienia.

    W razie potrzeby wniosek Komisji przesyła się Radzie najpóźniej w drugiej połowie kwietnia.

    - Ogólny kontekst

    Zgodnie z art. 6 załącznika XI do regulaminu pracowniczego, dostosowania określa się dla wszystkich miejsc (w tym dla Brukseli), jeżeli w Brukseli zostaje osiągnięty próg wrażliwości. Jeżeli nie zostaje osiągnięty wspomniany próg wrażliwości, dostosowuje się jedynie współczynniki korygujące dla miejsc, gdzie zmiana kosztów utrzymania przekroczyła ten próg.

    Zgodnie z art. 7 załącznika XI do regulaminu pracowniczego wartość dostosowania odpowiada Brukselskiemu Współczynnikowi Międzynarodowemu pomnożonemu, w stosownych przypadkach, przez połowę przewidywanego wskaźnika szczególnego, jeśli prognoza ma wartość ujemną.

    Wskaźnik lokalny odzwierciedla, bez uwzględnienia inflacji, zmianę wynagrodzeń netto krajowych urzędników administracji centralnej w państwach członkowskich. Eurostat określił wspomniany wskaźnik na podstawie informacji dostarczonych przez osiem państw członkowskich, o których mowa w art. 1 ust. 4 załącznika XI do regulaminu pracowniczego.

    Międzynarodowy Wskaźnik Brukselski odzwierciedla zmianę kosztów utrzymania w Brukseli ponoszonych przez urzędników Unii Europejskiej. Eurostat określił ten wskaźnik na podstawie informacji dostarczonych przez władze belgijskie.

    Współczynniki korygujące są równe stosunkowi między danym parytetem gospodarczym a kursem wymiany walut określonym w art. 63 regulaminu pracowniczego, pomnożonemu przez kwotę dostosowania, jeżeli próg dostosowania nie zostanie osiągnięty w Brukseli.

    Parytety gospodarcze odnoszące się do wynagrodzeń stanowią podstawę dla ustalenia równoważności siły nabywczej wynagrodzeń między miastem odniesienia – Brukselą i innymi miejscami zatrudnienia. Eurostat obliczył wymienione parytety w porozumieniu z krajowymi urzędami statystycznymi.

    Parytety gospodarcze odnoszące się do emerytur stanowią podstawę dla ustalenia równoważności siły nabywczej emerytur między miastem odniesienia – Brukselą a innymi miejscami zamieszkania. Eurostat obliczył wymienione parytety w porozumieniu z krajowymi urzędami statystycznymi.

    - Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

    Niniejszy wniosek zostaje dołączony do wniosku, który jest przedstawiany co roku w celu dostosowania wynagrodzeń i emerytur.

    - Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

    Nie dotyczy.

    WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY WPŁYWU

    - Konsultacje z zainteresowanymi stronami

    Metody konsultacji, główne sektory objęte konsultacjami i ogólny profil respondentów

    Wniosek był przedmiotem konsultacji z przedstawicielami pracowników zgodnie z obowiązującymi procedurami.

    Wniosek uwzględnia opinie przekazane przez strony, z którymi przeprowadzono konsultacje.

    We wniosku uwzględniono opinie przekazane przez osoby, z którymi przeprowadzono konsultacje.

    - Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    - Ocena skutków

    - Wniosek ma na celu dostosowanie wysokości wynagrodzeń i emerytur zgodnie z obowiązującym prawodawstwem.

    - Obowiązujące przepisy nie zezwalają na inne rozwiązanie.

    ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    - Krótki opis proponowanych działań

    Zgodnie z art. 4 załącznika XI do regulaminu pracowniczego, zaproponowane środki mają na celu dostosowanie wynagrodzeń w miejscach, w których wystąpiła znaczna zmiana kosztów utrzymania.

    Zmiana kosztów utrzymania w Brukseli, mierzona przy zastosowaniu Międzynarodowego Wskaźnika Brukselskiego w okresie od czerwca do grudnia poprzedniego roku wynosi 0,6%.

    Zmiana kosztów utrzymania poza Belgią i Luksemburgiem w okresie odniesienia ustalana jest za pomocą współczynników domyślnych obliczanych przez Eurostat. Wskaźniki te oblicza się przez pomnożenie międzynarodowego wskaźnika brukselskiego przez zmianę parytetu gospodarczego.

    Próg wrażliwości stanowi wartość procentową odpowiadającą 7 % za okres 12 miesięcy (3,5% za okres 6 miesięcy).

    Współczynnik domyślny mający zastosowanie do wynagrodzeń przekracza próg w przypadku następujących krajów lub miejsc:

    - Łotwa – -5,8%

    - Litwa -4,0%.

    Współczynnik domyślny mający zastosowanie do emerytur przekracza próg w przypadku następujących krajów lub miejsc:

    - Łotwa – -4,8%.

    Dostosowanie tymczasowe odpowiada Brukselskiemu Współczynnikowi Międzynarodowemu pomnożonemu w stosownych przypadkach przez połowę przewidywanego wskaźnika szczególnego, jeśli prognoza ma wartość ujemną.

    Przewidywany szczególny wskaźnik równy jest -0,2% , co oznacza, że dostosowanie tymczasowe wynosi 0,5%.

    Współczynniki korygujące równe są stosunkowi między danym parytetem gospodarczym a odpowiednim kursem wymiany walut, pomnożonemu przez kwotę dostosowania tymczasowego, jeżeli próg dostosowania nie zostanie osiągnięty w Brukseli.

    Współczynniki korygujące obowiązują od dnia 1 stycznia. Jednakże w przypadku krajów lub miejsc, w których współczynnik domyślny przewyższa 6,3%, dostosowanie obowiązuje od dnia 16 listopada. W przypadku krajów lub miejsc, w których współczynnik domyślny przewyższa 12,6%, dostosowanie obowiązuje od dnia 1 listopada.

    W konsekwencji ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2010 r. wskaźniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń w przypadku krajów lub miejsc, w których został przekroczony próg są następujące:

    - Łotwa – 79,6,

    - Litwa – 73,4.

    W konsekwencji wskaźniki korygujące mające zastosowanie do przelewów części wynagrodzeń przez urzędników i innych pracowników w przypadku krajów lub miejsc, w których został przekroczony próg, są następujące:

    - Łotwa – 73,3.

    Zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit drugi załącznika XIII do regulaminu pracowniczego minimalny stosowany współczynnik korygujący w przypadku emerytur wynosi 100. Wskaźniki korygujące mające zastosowanie do emerytur nie podlegają zatem zmianom.

    - Podstawa prawna

    Podstawą prawną jest regulamin pracowniczy, w szczególności jego załącznik XI.

    - Zasada pomocniczości

    Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Unii. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

    - Zasada proporcjonalności

    Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów:

    - Załącznik XI do regulaminu pracowniczego przewiduje rozporządzenie Rady.

    - obciążenie finansowe wynika bezpośrednio z zastosowania metody dostosowania przewidzianej w regulaminie pracowniczym.

    - Wybór instrumentów

    Proponowany(-e) instrument(y): rozporządzenie.

    Inne instrumenty byłyby niewłaściwe z następujących względów:

    - Załącznik XI do regulaminu pracowniczego przewiduje rozporządzenie Rady.

    WPŁYW NA BUDŻET

    Wpływ dostosowania wysokości wynagrodzeń i emerytur na wydatki administracyjne oraz dochody jest szczegółowo przedstawiony w załączonej ocenie skutków finansowych regulacji.

    2010/0117 (NLE)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    dostosowujące współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń i emerytur urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 12,

    uwzględniając regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, określone w rozporządzeniu Rady (EWG, EWWiS) nr 31/11[1], w szczególności art. 64 i art. 65 ust. 2 regulaminu pracowniczego oraz załączniki VII, XI i XIII do regulaminu, a także art. 20 akapit pierwszy, art. 64 i art. 92 warunków zatrudnienia innych pracowników,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    1. Na Litwie i Łotwie wystąpił znaczący spadek kosztów utrzymania w okresie od czerwca do grudnia 2009 r., należy w związku z tym odpowiednio dostosować wskaźniki korygujące dotyczące wynagrodzeń urzędników i innych pracowników.

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2010 r. współczynniki korygujące, mające zastosowanie na mocy art. 64 regulaminu pracowniczego do wynagrodzeń urzędników i innych pracowników zatrudnionych w państwach lub miejscach wymienionych poniżej, są następujące:

    - Łotwa – 79,6,

    - Litwa – 73,4.

    Artykuł 2

    Ze skutkiem od pierwszego dnia miesiąca następującego po publikacji niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej , współczynniki korygujące, mające zastosowanie na mocy art. 17 ust. 3 załącznika VII do regulaminu pracowniczego do przelewów części wynagrodzeń przez urzędników i innych pracowników, są następujące:

    - Łotwa – 73,3.

    Artykuł 3

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1. TYTUŁ WNIOSKU:

    Rozporządzenie Rady dostosowujące współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń i emerytur urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej.

    2. STRUKTURA ABM/ABB

    Dziedzina/dziedziny polityki, których dotyczy wniosek i powiązane działanie/działania:

    potencjalnie wniosek dotyczy wszystkich dziedzin i zadań.

    3. POZYCJE W BUDŻECIE

    3.1. Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje B..A)), wraz z treścią:

    Wydatki: XX.01.01.01 Komisja oraz rozdział 11 Inne instytucje.

    Dochody: 400 – Wpływy z podatku od uposażeń, wynagrodzeń i innych świadczeń urzędników, innych pracowników i osób otrzymujących emerytury, 404 – Dochody ze specjalnego potrącenia od wynagrodzeń członków instytucji, urzędników i innych czynnie zatrudnionych pracowników, 410 – Składki pracowników na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

    3.2. Czas trwania działania i wpływu finansowego:

    Nieokreślony.

    3.3. Informacje budżetowe:

    Pozycja w budżecie | Rodzaj wydatków | Nowe | Wkład EFTA | Wkład krajów ubiegających się o członkostwo | Dział w perspektywie finansowej |

    XX.01.01.01 i rozdział 11 | Nieobowiązkowe | Niezróżnicowane[2] | NIE | NIE | NIE | nr [5] |

    4. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

    4.1. Zasoby finansowe

    4.1.1. Zestawienie środków na zobowiązania (CA) i środków na płatności (PA)

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj wydatków | Sekcja nr | Rok 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 i kolejne | Razem |

    Wydatki operacyjne[3] |

    Środki na zobowiązania (CA) | 8.1. | a |

    Środki na płatności (PA) | b |

    Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej[4] |

    Pomoc techniczna i administracyjna (NDA) | 8.2.4. | c |

    KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM |

    Środki na zobowiązania | a+c |

    Środki na płatności | b+c |

    Wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej[5] |

    Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki (NDA) | 8.2.5. | d | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | nie dotyczy |

    Wydatki administracyjne, inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej (NDA) | 8.2.6. | e |

    Indykatywne koszty finansowe interwencji ogółem |

    OGÓŁEM CA, w tym koszty zasobów ludzkich | a+c+d+e | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | nie dotyczy |

    OGÓŁEM PA, w tym koszty zasobów ludzkich | b+c+d+e | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | -0,100 | nie dotyczy |

    Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania

    Nie dotyczy

    4.1.2. Zgodność z programowaniem finansowym

    X Wniosek jest zgodny z istniejącym programowaniem finansowym.

    ( Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

    ( Wniosek może wymagać zastosowania postanowień porozumienia międzyinstytucjonalnego[6] (tzn. instrumentu elastyczności lub zmiany perspektywy finansowej).

    4.1.3. Wpływ finansowy na dochody

    ( Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody.

    X Wniosek ma następujący wpływ finansowy na dochody:

    mln EUR (do 1 miejsca po przecinku)

    Przed rozpoczęciem działania 2009 | Sytuacja po rozpoczęciu działania |

    Pozycja w budżecie |Dochody | | |2010 |2011 |2012 |2013 |2014 |2015 | | 410 Składki emerytalne | a) Dochody w wartościach bezwzględnych | 0,217 | |0,206 |0,206 |0,206 |0,206 |0,206 |0,206 | | | b) Zmiana dochodów | ( | | -0,011 |-0,011 |-0,011 |-0,011 |-0,011 |-0,011 | | 400 Podatki | a) Dochody w wartościach bezwzględnych | 0,095 | |0,090 |0,090 |0,090 |0,090 |0,090 |0,090 | | | b) Zmiana dochodów | ( | | -0,005 |-0,005 |-0,005 |-0,005 |-0,005 |-0,005 | | 404 Opłata specjalna | a) Dochody w wartościach bezwzględnych | 0,018 | |0,017 |0,017 |0,017 |0,017 |0,017 |0,017 | | | b) Zmiana dochodów | ( | | -0,001 |-0,001 |-0,001 |-0,001 |-0,001 |-0,001 | |

    4.2. Zasoby ludzkie w przeliczeniu na pełne etaty (w tym urzędnicy, pracownicy zatrudnieni na czas określony i personel zewnętrzny) – szczegółowe informacje w pkt 8.2.1.

    Nie dotyczy

    5. OPIS I CELE

    5.1. Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

    Zobowiązanie wynikające z regulaminu pracowniczego.

    5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

    Nie dotyczy.

    5.3. Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań)

    Nie dotyczy.

    5.4. Metoda realizacji (indykatywna)

    X Zarządzanie scentralizowane

    X bezpośrednio przez Komisję: PMO.

    6. MONITOROWANIE I OCENA

    6.1. System monitorowania

    Nie dotyczy.

    6.2. Ocena

    6.2.1. Ocena ex ante

    Nie dotyczy.

    6.2.2. Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

    Nie dotyczy.

    6.2.3. Warunki i częstotliwość przyszłych ocen

    Ocenę przeprowadzono w 2008 r.

    7. ŚRODKI ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH

    Nie dotyczy.

    8. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

    Nie dotyczy.

    [1] Dz.U. P 45 z 14.6.1962, s. 1385.

    [2] Środki niezróżnicowane zwane dalej NDA

    [3] Wydatki niewchodzące w zakres rozdziału xx 01 w tytule xx.

    [4] Wydatki w ramach art. xx 01 04 w tytule xx.

    [5] Wydatki w ramach rozdziału xx 01 z wyłączeniem artykułu xx 01 04 lub xx 01 05.

    [6] Zob. pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.

    Top