EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0171

Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla europejskich obywateli Plan działań służący realizacji programu sztokholmskiego

/* COM/2010/0171 końcowy */

52010DC0171




[pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

Bruksela, dnia 20.4.2010

KOM(2010) 171 wersja ostateczna

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla europejskich obywateliPlan działań służący realizacji programu sztokholmskiego

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla europejskich obywateli Plan działań służący realizacji programu sztokholmskiego

1. Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla europejskich obywateli

Europejska przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości wspólnie ze strategią Europa 2020 tworzy trzon działań UE podejmowanych w reakcji na długoterminowe problemy światowe oraz stanowi wkład we wzmocnienie europejskiego modelu społecznej gospodarki rynkowej i wprowadzenie go w XXI wiek.

W obecnym okresie przemian, gdy świat zaczyna dopiero wychodzić z kryzysu gospodarczego i finansowego, Unia Europejska jest bardziej niż kiedykolwiek zobowiązana do chronienia i propagowania swoich wartości i obrony swoich interesów. Poszanowanie osoby i godności ludzkiej, wolność, równość i solidarność to wartości wyznawane przez nas niezmiennie w czasach ciągłych transformacji społecznych i technologicznych. Wartości te muszą przyświecać zatem wszystkim naszym działaniom.

Program sztokholmski przyjęty przez Radę Europejską w grudniu 2009 r.[1] określa priorytety dotyczące tworzenia europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości na kolejne pięć lat. Program ten jest wynikiem prowadzonych w ostatnich latach rozmów z Parlamentem Europejskim, Radą, państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami. Jego trzon tworzą założenia przedstawione przez Komisję w komunikacie opublikowanym w czerwcu 2009 r.[2], którego następstwem było przyjęcie programu sztokholmskiego.

Działaniom Unii w omawianej dziedzinie w nadchodzących latach przyświecać będzie hasło „Promowanie Europy obywateli”, co w praktyce oznacza zagwarantowanie obywatelom możliwości wykonywania przysługujących im praw i pełnego korzystania z integracji europejskiej.

To właśnie w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, która blisko dotyka spraw życia codziennego, obywatele mają największe oczekiwania względem decydentów politycznych. Mieszkańcy Europy słusznie oczekują, że Unia będzie miejscem spokojnym i dostatnim, zapewniającym pełne poszanowanie praw i bezpieczeństwo.

Europejska przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości musi być obszarem, na którym wszyscy ludzie, w tym także obywatele państw trzecich, korzystają z rzeczywistego poszanowania praw podstawowych zapisanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Celem niniejszego planu działania jest doprowadzenie do realizacji, zarówno na poziomie europejskim, jak i światowym, wyznaczonych celów priorytetowych, dzięki czemu obywatele będą mogli korzystać z postępów w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Plan ten powinien również umożliwić nam spojrzenie w dalszą przyszłość, gwarantując ściśle określoną i właściwą reakcję UE na problemy europejskie i światowe.

Wejście w życie traktatu lizbońskiego umożliwia Unii ambitniejsze podejście do rozwiązywania bieżących problemów i odpowiadania na aspiracje mieszkańców Europy. Po pierwsze większa rola Parlamentu Europejskiego jako współustawodawcy oraz większy udział parlamentów narodowych sprawi, że UE będzie w większym stopniu rozliczalna za swoje działania w interesie obywateli i wzmocni demokratyczną legitymację Unii. Po drugie wprowadzenie zasady większości kwalifikowanej do głosowania w Radzie w większości dziedzin przyczyni się do usprawnienia procesów decyzyjnych. Polepszeniu ulegnie również kontrola sądowa, ponieważ Europejski Trybunał Sprawiedliwości obejmie swoim nadzorem sądowym wszystkie aspekty dziedziny wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, a Karta praw podstawowych UE stanie się prawnie wiążąca. Traktat wyznacza Unii nowe cele dotyczące zwalczania wyłączenia społecznego i dyskryminacji oraz podkreśla dążenie do promowania równości kobiet i mężczyzn.

Unia musi zatem z zaangażowaniem zmierzać do spełnienia oczekiwań i rozwiązania problemów swoich obywateli. Musi ona oprzeć się tendencjom do rozłącznego rozpatrywania kwestii bezpieczeństwa, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Są to bowiem zagadnienia ze sobą powiązane, składające się na spójną strategię rozwiązywania zarówno problemów dzisiejszych, jak i w nadchodzących latach.

2. Zapewnienie ochrony praw podstawowych

Należy w pełni zagwarantować skuteczność i rzeczywiste korzystanie z ochrony praw zapisanych w Karcie praw podstawowych, która powinna stać się dokumentem przewodnim w zakresie wszystkich przepisów prawnych i obszarów polityki UE. Komisja będzie stosować politykę „zerowej tolerancji” w odniesieniu do łamania przepisów karty. Komisja wzmocni mechanizmy służące zagwarantowaniu zgodności z przepisami karty i złoży sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. W społeczeństwie globalnym charakteryzującym się szybkimi zmianami technologicznymi i nieograniczonym przepływem informacji szczególne znaczenie ma zachowanie ochrony prywatności. Unia musi zagwarantować spójne wykonywanie prawa do ochrony danych, będącego jednym z praw podstawowych. Należy wzmocnić stanowisko UE dotyczące ochrony danych osobowych w kontekście wszystkich obszarów polityki UE, w tym w dziedzinie egzekwowania prawa i zapobiegania przestępstwom, a także w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Wszystkie dostępne instrumenty prowadzonej polityki posłużą temu, aby na poziomie europejskim zdecydowanie reagować na problem przemocy wobec kobiet i dzieci, w tym przemocy domowej, okaleczania narządów płciowych kobiet, nieprzestrzegania praw dziecka oraz wszystkie formy dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii i homofobii. Szczególną uwagę należy zwrócić na potrzeby osób w trudnej sytuacji.

Należy przeanalizować różnice w gwarancjach przysługujących ofiarom przestępstw i terroryzmu w 27 państwach członkowskich, a następnie doprowadzić do ich zmniejszenia, dążąc do zagwarantowania jak największej możliwej ochrony. Europejskie przepisy powinny zapewniać wysokie standardy w zakresie praw oskarżonych dotyczących rzetelności postępowania. Konieczne jest również podjęcie działań w kwestii problemów związanych z warunkami panującymi w aresztach i więzieniach.

3. Zwiększenie roli obywateli europejskich

Obywatelstwo europejskie należy dalej przekształcać z koncepcji zapisanej w Traktatach w rzeczywistość odczuwalną w codziennym życiu obywateli i stanowiącą wartość dodaną do obywatelstwa krajowego. Obywatele muszą mieć możliwość korzystania ze swoich praw wynikających z integracji europejskiej.

W tym kontekście ogromne znaczenie ma ułatwianie mobilności obywateli. Prawo do swobodnego przemieszczania się jest podstawowym prawem obywateli UE oraz członków ich rodzin i musi być rygorystycznie egzekwowane. Należy zwiększać mobilność poprzez usuwanie przeszkód napotykanych przez obywateli, którzy podejmują decyzję o skorzystaniu z prawa przeprowadzenia się do innego państwa członkowskiego niż ich państwo pochodzenia w celu studiów, podjęcia działalności gospodarczej, założenia rodziny lub spędzenia emerytury. Obywatele muszą podlegać ochronie niezależnie od tego, w którym miejscu świata się znajdują. Obywatel UE przebywający w państwie, w którym jego państwo członkowskie nie ma reprezentacji, powinien otrzymać pomoc konsularną od placówki dyplomatycznej lub konsularnej któregokolwiek innego państwa członkowskiego na tych samych warunkach, co jego właśni obywatele.

Ułatwianie obywatelom uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii oraz zachęcanie ich do takiego uczestnictwa ma kluczowe znaczenie dla bliższego związania ich z integracją europejską. Wszyscy podzielają dążenie do zwiększenia frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Należy nadal propagować i umacniać czynne i bierne prawa wyborcze w wyborach lokalnych i europejskich. Inicjatywa obywatelska znacznie zwiększa prawa obywateli europejskich i demokratyczną legitymację Unii.

4. Wzmocnienie zaufania w europejskiej przestrzeni sądowej

Europejska przestrzeń sądowa i właściwie funkcjonujący jednolity rynek opierają się na fundamentalnej zasadzie wzajemnego uznawania. Zasada ta nie może funkcjonować w praktyce bez wzajemnego zaufania między sędziami, prawnikami, przedsiębiorstwami i obywatelami. Wzajemne zaufanie wymaga ustanowienia standardów minimalnych i większego wzajemnego zrozumienia dla różnic w tradycjach prawnych i sposobach postępowania.

Nie wystarczy stanowienie praw: prawa i obowiązki staną się rzeczywistością jedynie, jeśli będą łatwo dostępne dla osób, których dotyczą. Jednostki muszą mieć możliwość powoływania się na swoje prawa niezależnie od tego, w jakim miejscu Unii się znajdują.

Dobrze działająca europejska przestrzeń sądowa stanowi podporę dla polityki Unii we wszystkich obszarach, będąc ułatwieniem dla ich rozwijania i skutecznego wdrażania. W szczególności ma ona służyć obywatelom i przedsiębiorstwom poprzez wspieranie działalności gospodarczej na jednolitym rynku i gwarantując wysoki poziom ochrony praw konsumenta. Dzięki wejściu w życie traktatu lizbońskiego Unia uzyskała narzędzia, które mogą uprościć życie codziennie obywateli i zwykłą działalność przedsiębiorstw poprzez pogodzenie potrzeb obywateli i jednolitego rynku ze zróżnicowaniem tradycji prawnych państw członkowskich.

Unijne przepisy prawne mogą ułatwić mobilność i umożliwić obywatelom korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się. Osoby w związkach międzynarodowych będą napotykały mniej przeszkód w przypadku decyzji o rozwodzie lub separacji; zwiększyć się może również pewność prawna w sprawach o zasięgu transgranicznym związanych z opieką nad dzieckiem. Przepisy unijne mogą ułatwić zniesienie przeszkód w uznawaniu dokumentów prawnych i doprowadzić do wzajemnego uznawania skutków aktów stanu cywilnego. Istnieje potrzeba zagwarantowania pewności prawnej dotyczącej okresów przedawnienia roszczeń odszkodowawczych obywatelom, którym przytrafi się wypadek samochodowy w innym państwie członkowskim.

Unijne przepisy prawne mogą w konkretny i znaczący sposób przyczynić się do wdrażania strategii Europa 2020 i łagodzenia negatywnych skutków kryzysu finansowego. Jeśli tylko będzie to konieczne i właściwe do wzmocnienia jednolitego rynku, proponowane będą nowe przepisy unijne mające na celu udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom poprzez zredukowanie obciążeń administracyjnych i zmniejszenie kosztów transakcyjnych.

Jednym z najważniejszych celów jest zmniejszenie biurokracji, zaś skomplikowana i kosztowna procedura exequatur , służąca uznawaniu i stosowaniu orzeczeń przez inny sąd, powinna stopniowo przechodzić do historii przy jednoczesnym zachowaniu koniecznych gwarancji. Dopilnowanie aby długi międzynarodowe były odzyskiwane równie łatwo, co długi krajowe, zwiększy zaufanie przedsiębiorstw do jednolitego rynku, a skuteczne procedury upadłościowe mogą pomóc w odbudowie pokryzysowej. Transakcje transgraniczne można ułatwić dzięki zwiększeniu spójności europejskich przepisów z zakresu prawa umów. Przedsiębiorstwa w niewystarczającym stopniu korzystają z potencjału Internetu do pobudzenia sprzedaży – prawo unijne może w tym pomóc poprzez zwiększenie oczekiwanej pewności prawnej, a jednocześnie zagwarantowanie najwyższego stopnia ochrony konsumentów. Konsumenci muszą mieć wiedzę o przysługujących im prawach i należy im zapewnić możliwość uzyskania środków ochrony prawnej w sprawach o zasięgu transgranicznym. Należy również wspomnieć, że zwiększone wykorzystanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów może przyczynić się do skuteczniejszego wymiaru sprawiedliwości.

Prawo karne jest relatywnie nową dziedziną działalności UE, a ścisłe ramy prawne określił dla niej traktat lizboński. Unijną polityką w zakresie zbliżania materialnego i procesowego prawa karnego powinna kierować strategia w zakresie prawa karnego, w pełni zgodna z zasadą pomocniczości i spójności. Polityka ta powinna być prowadzona w ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim, parlamentami narodowymi i Radą i uwzględniać fakt, że nacisk nadal kładziony będzie głównie na wzajemne uznawanie, a harmonizacja rodzajów przestępstw i sankcji przeprowadzana będzie w wybranych przypadkach.

Wymiar sprawiedliwości nie może napotykać trudności wynikających z nieuzasadnionych różnic między systemami sądownictwa państw członkowskich: przestępcom nie można pozwolić na unikanie ścigania lub kary pozbawienia wolności poprzez przekraczanie granic i wykorzystywanie różnic między krajowymi systemami sądownictwa. Konieczne są solidne wspólne podstawy europejskiego prawa procesowego. Nowy kompleksowy system pozyskiwania dowodów w sprawach transgranicznych oraz lepsza wymiana informacji między państwami członkowskimi na temat popełnionych przestępstw są konieczne do stworzenia sprawnie działającej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Komisja przygotuje przekształcenie Eurojust w Prokuraturę Europejską, do której zadań należeć będzie dochodzenie, ściganie i wnoszenie do sądów spraw o przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej. W swoich działaniach Komisja rozważy możliwość dalszej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

5. Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie

Europa stoi przed problemem rosnącej przestępczości transgranicznej. Mamy obowiązek współpracować z państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim, najważniejszymi państwami trzecimi oraz, we właściwych przypadkach, ze środowiskiem biznesowym, i zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom UE.

Traktat lizboński wyposaża Unię w lepsze środki zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej.

Wewnętrzna strategia bezpieczeństwa, oparta na pełnym poszanowaniu praw podstawowych i zasadzie solidarności między państwami członkowskimi, zostanie wdrożona ostrożnie i z silnym postanowieniem rozwiązania przybierających na sile problemów transgranicznych. Wymaga to skoordynowanego podejścia do współpracy policyjnej, zarządzania granicami, współpracy sądowej w sprawach karnych i ochrony ludności. Musimy zareagować na wszystkie zagrożenia dla wspólnego bezpieczeństwa – od terroryzmu i przestępczości zorganizowanej do zagrożeń spowodowanych katastrofami z przyczyn wynikających z działania człowieka i przyczyn naturalnych. W związku z rosnącym wykorzystaniem nowych technologii, skuteczne rozwiązanie tych problemów wymaga również dodatkowej strategii, która zapewni gotowość i odporność europejskich sieci i infrastruktury ICT.

Aby strategia ta była skuteczna, musi opierać się na doświadczeniu i wnioskach wyciągniętych z przeszłości. Nadszedł czas dokonania oceny poprzedniego podejścia, które odznaczało się tym, że Unia musiała na zasadzie jednostkowych przypadków reagować na nieoczekiwane i tragiczne wydarzenia, a następnie przejścia do korzystania z nowej struktury instytucjonalnej przewidzianej w traktacie lizbońskim opartej na podejściu spójnym i wielotematycznym.

Opracowanie harmonogramu strategicznego dla wymiany informacji wymaga dokonania przeglądu istniejących systemów gromadzenia, przetwarzania i udostępnienia danych oraz dokładnej oceny ich przydatności, skuteczności, proporcjonalności, jak również stopnia poszanowania prawa do prywatności. Strategia powinna również stworzyć podstawy do spójnego rozwijania wszystkich obecnych i przyszłych systemów informacyjnych.

Priorytetem jest skatalogowanie środków zapobiegania terroryzmowi uruchomionych w ostatnich latach i ocena w jaki sposób mogą zostać polepszone, aby mogły przyczyniać się ochrony obywateli i stanowić wartość dodaną do działań państw członkowskich. Nowe ramy instytucjonalne oferują Unii bezprecedensową możliwość lepszego powiązania różnych instrumentów zwalczania terroryzmu.

Przyszłe środki skierowane przeciwko przestępczości zorganizowanej muszą jak najszerzej wykorzystywać nowe ramy instytucjonalne. Problemy handlu ludźmi, pornografii dziecięcej, cyberprzestępczości, przestępczości finansowej, fałszowania środków płatniczych i przemytu narkotyków należy rozwiązywać kompleksowo. Skuteczniejsze ściganie i karanie są równie ważne, co wyjście naprzeciw potrzebom ofiar takich przestępstw i ograniczenie konieczności udziału potencjalnych ofiar w pracach organów ścigania. Pierwszym konkretnym działaniem operacyjnym będzie połączenie zasobów organów ścigania państw członkowskich w zakresie poszczególnych rodzajów narkotyków i dróg przemytu.

Musimy również znieść wszystkie przeszkody leżące na drodze skutecznej współpracy organów ścigania w państwach członkowskich. Główna rola należy do agencji i organów UE, takich jak Frontex, Europol, Eurojust i OLAF. Muszą one współpracować skuteczniej i uzyskać kompetencje i środki konieczne do osiągnięcia celów w ramach wyznaczonych im precyzyjnie zadań.

Unia Europejska przyjmie zintegrowane podejście do kontroli dostępu na jej terytorium w powiększonej strefie Schengen oraz jeszcze bardziej ułatwiać mobilność i zapewnić wysoki stopień bezpieczeństwa wewnętrznego. Następować będzie znoszenie, na ściśle określonych warunkach, obowiązku wizowego w szczególności w odniesieniu do państw sąsiadujących, co ułatwi kontakty międzyludzkie.

Inteligentne wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu granicami w uzupełnieniu istniejących narzędzi i jako część procesu zarządzania ryzykiem może przyczynić się do tego, że Europa stanie się bardziej dostępna dla podróżnych oraz do stymulowania innowacji wśród przedsiębiorstw w UE, a co za tym idzie doprowadzić do zwiększenia dobrobytu i wzrostu w Europie oraz zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwa. Uruchomienie systemów SIS II i VIS będzie nadal jednym z najwyższych priorytetów.

Ochrona obywateli przed zagrożeniami powstającymi w wyniku międzynarodowego handlu towarami sfałszowanymi, zabronionymi i niebezpiecznymi również wymaga skoordynowanego podejścia opartego na doświadczeniu organów celnych. Ochrona przed towarami szkodliwymi i niebezpiecznymi musi być zagwarantowana w sposób skuteczny i zorganizowany poprzez oparte o kontrole zarządzanie ryzykiem związanym z towarami, łańcuchem dostaw i przepływami towarów.

Nasze wysiłki zmierzające do zagwarantowania ochrony ludności obejmować będą również rolę UE w zapobieganiu kryzysom i katastrofom, gotowość do stawiania im czoła i reagowania na nie. Bezpośrednim priorytetem jest przeprowadzenie dalszej oceny i koniecznych działań w dziedzinie zarządzania kryzysowego na poziomie UE. Udoskonalony zostanie unijny mechanizm ochrony ludności w celu zwiększenia dostępności, interoperacyjności i koordynacji pomocy ze strony państw członkowskich. Należy również poprawić prewencję. Unia wdroży klauzulę solidarności.

6. Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności

Zdecydowana obrona praw podstawowych migrantów wynikająca z naszego poszanowania takich wartości jak godność ludzka i solidarność umożliwi im pełne uczestnictwo w europejskiej gospodarce i społeczeństwie. Imigracja ma do odegrania ważną rolę w rozwiązaniu problemów demograficznych Unii i zagwarantowaniu długoterminowego powodzenia gospodarczego Unii. W imigracji leży również wielki potencjał w kontekście strategii Europa 2020, ponieważ jest ona dodatkowym źródłem dynamicznego wzrostu gospodarczego.

W kolejnych kilku latach skupimy się na opracowaniu rzeczywistej wspólnej polityki imigracyjnej i azylowej. Obecny kryzys gospodarczy nie powinien stanowić przeszkody w zdecydowanej i ambitnej realizacji tego zadania. Wręcz przeciwnie, bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest rozwijanie tej polityki w ramach długoterminowej wizji poszanowania praw podstawowych i godności ludzkiej oraz umacnianie solidarności, przede wszystkim między państwami członkowskimi, które ponoszą wspólną odpowiedzialność za stworzenie systemu zarówno humanitarnego, jak i skutecznego. Gdy polityka ta zostanie skonsolidowana, należy oszacować, czy poczynione postępy odpowiadają naszym ambitnym założeniom. Następnie jeśli będzie to konieczne, zaproponowane zostaną dalsze środki.

Unia będzie rozwijać rzeczywistą wspólną politykę migracyjną obejmującą nowe i elastyczne ramy prawne w dziedzinie przyjmowania legalnych imigrantów. Umożliwi to Unii dostosowanie się do wzrastającej mobilności i do potrzeb krajowych rynków pracy przy jednoczesnym poszanowaniu kompetencji państw członkowskich w tej dziedzinie.

UE musi dążyć do tego, by legalni migranci mieli jednolity poziom praw i obowiązków, porównywalny z prawami i obowiązkami obywateli europejskich. Konsolidacja tych praw w kodeksie imigracyjnym i przyjęcie wspólnych norm służących skutecznym działaniom w zakresie łączenia rodzin są konieczne do maksymalizacji pozytywnych następstw legalnej imigracji z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron i przyczynią się do zwiększenia unijnej konkurencyjności. Kontynuowane będą wysiłki na rzecz integracji migrantów przy jednoczesnej ochronie ich praw, ale także z podkreśleniem ich własnej odpowiedzialności za integrację ze społecznościami, w których żyją.

Równie ważne znaczenie dla wiarygodności i skuteczności polityki UE w tej dziedzinie ma zapobieganie nielegalnej imigracji i jej zmniejszanie przebiegające w poszanowaniu przepisów Karty praw podstawowych. Szczególna uwaga poświęcona zostanie dzieciom bez opieki.

Nasza reakcja na ten światowy problem wymaga rzeczywistego partnerstwa z państwami trzecimi będącymi państwami pochodzenia i tranzytu oraz włączenia wszystkich kwestii związanych z migracją do kompleksowych ram polityki. Kontynuowane i wdrażane będzie zatem globalne podejście do migracji.

Musimy dopełnić naszych zobowiązań w dziedzinie poszanowania prawa do azylu będącego prawem podstawowym, w tym poszanowania zasady non refoulement . Ustanowienie wspólnego europejskiego systemu azylowego i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu powinno zagwarantować jednolity status, wysokie wspólne standardy ochrony w UE oraz wspólną politykę azylową z zasadą wzajemnego uznawania jako celem długoterminowym. Solidarność, zarówno między państwami członkowskimi, jak i z osobami na całym świecie padającymi ofiarą prześladowań, będzie centralną zasadą naszej polityki w dziedzinie azylu i przesiedleń.

7. Wkład w Europę globalną

Określone powyżej cele polityczne nie mogą zostać osiągnięte bez skutecznego zaangażowania naszych partnerów z państw trzecich oraz organizacji międzynarodowych. Silny wymiar zewnętrzny, zgodny z ogólnymi założeniami polityki zewnętrznej Unii, ułatwi nam przewidywanie problemów i realizację celów, w tym propagowanie naszych wartości i wypełnienie międzynarodowych zobowiązań w dziedzinie praw człowieka.

Polityka wewnętrzna i zewnętrzna w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości pozostają ze sobą w nierozerwalnym związku. Dla osiągnięcia wyników konieczne są zarówno ciągłość i spójność polityki wewnętrznej i zewnętrznej, jak i komplementarność działań Unii i państw członkowskich.

Traktat lizboński oferuje UE nowe możliwości skuteczniejszych działań w dziedzinie stosunków zewnętrznych. Na mocy tego Traktatu Komisja odgrywa główną rolę w realizacji zewnętrznego wymiaru dziedziny sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Na mocy tego Traktatu wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący Komisji oraz Komisja będą zapewniać spójność między działaniami w dziedzinie stosunków zewnętrznych a innymi aspektami działań zewnętrznych, również w ramach współpracy z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych.

8. Od priorytetów politycznych do działań i wyników

Warunkiem postępów w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości jest skuteczne wdrażanie wskazanych priorytetów politycznych. Aby osiągnąć ambitne cele określone w traktacie lizbońskim Komisja musi, po raz pierwszy, powierzyć odpowiedzialność za dziedzinę sprawiedliwości i spraw wewnętrznych dwóm komisarzom, z których jeden pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Komisji.

Będziemy kierować się Kartą praw podstawowych, a nasze metody polegać będą na pięciu rodzajach działań: ściślejsza integracja z polityką Unii w innych dziedzinach; poprawa jakości europejskich przepisów prawnych; skuteczniejsze wdrażanie na szczeblu krajowym; poprawa wykorzystania narzędzi oceny; oraz dostosowanie priorytetów politycznych do właściwych środków finansowych dostępnych w wieloletnich ramach finansowych.

Do osiągnięcia rzeczywistego postępu konieczne będzie wzajemne zaufanie. Wymaga ono ustanowienia norm minimalnych (np. w zakresie praw procesowych), a także wzajemnego zrozumienia dla różnych tradycji prawnych i sposobów postępowania. Ukształtowanie wspólnej europejskiej kultury tej dziedzinie, poprzez programy szkoleń i programy wymian, wzorowane na „Erasmusie”, jak również instytut prawa europejskiego, w oparciu o istniejące struktury i sieci, może mieć istotny wkład w osiągniecie tego celu i będzie aktywnie promowane.

Tworzenie instrumentów prawnych często jest niewystarczające – należy szeroko omawiać ambitne cele oraz szczegółowo wyjaśniać osiągane wyniki. Często trudno jest ustalić, czy obywatele europejscy mają pełną świadomość swoich praw i obowiązków. Brak wiedzy na ten temat sprawia, że nie są oni w pełni zdolni do ich wykonywania. Lepsze przekazywanie informacji umożliwi obywatelom korzystanie z osiąganych na poziomie UE postępów i zlikwidowanie rozdźwięku między rzeczywistą integracją europejską a jej postrzeganiem przez społeczeństwo.

Załączona tabela stanowi przewodnik po działaniach Unii w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w nadchodzących pięciu latach. Zmierzają one do realizacji wszystkich celów politycznych wyznaczonych przez Radę Europejską w programie sztokholmskim, odzwierciedlają priorytety Parlamentu Europejskiego w tej dziedzinie i mają umożliwić sprostanie stojącym przed nami wyzwaniom. W tabeli wymieniono konkretne działania opatrzone dokładnym harmonogramem ich przyjęcia i wdrożenia. W rozumieniu Komisji działania te są wzajemnie powiązane, nieodzowne i zgodne z poziomem zaangażowania, jaki musi zademonstrować Unia.

Inicjatywy zmierzające do realizacji naszych wspólnych celów politycznych muszą być rozwijane i wdrażane w sposób mający zapewnić jak najambitniejsze wyniki, zgodnie z oczekiwaniami obywateli. Nadszedł czas, aby zagwarantować obywatelom możliwość pełnego korzystania z postępów na poziomie europejskim. Skuteczne wdrażanie planu działań zależy od politycznego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron: Komisji jako motoru działań, Parlamentu Europejskiego i Rady w trakcie dyskusji i przyjmowania wniosków oraz parlamentów narodowych w zadaniach związanych z kontrolą przestrzegania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Ten sam stopień zaangażowania muszą wykazać państwa członkowskie w transpozycji i pełnym wdrażaniu przepisów unijnych, Komisja w ich monitorowaniu, a sądy unijne i krajowe w zapewnieniu prawidłowego ich stosowania. Wreszcie, co równie istotne, najważniejszą siłą sprawczą i podmiotem tego procesu są aktywni i świadomi obywatele, dla dobra których prowadzone są wszystkie omawiane działania.

Plan działań nie powinien być rozumiany jako ustalony raz na zawsze harmonogram. Unia musi mieć możliwość reagowania na nieprzewidziane wydarzenia i zachowania elastyczności w wykorzystywaniu możliwości i przewidywaniu przyszłych tendencji oraz dostosowywaniu się do nich. Komisja będzie zatem w razie potrzeby wykorzystywać swoje prawo inicjatywy, aby to zagwarantować. W 2012 r. Komisja przedstawi również średniookresową ocenę wdrażania programu sztokholmskiego w celu zagwarantowania, by uwzględniał on zmiany, które zaszły w Europie i na świecie.

Komisja wzywa Parlament Europejski i Radę do zatwierdzenia niniejszego planu działania służącego realizacji programu sztokholmskiego i do aktywnego włączenia się w jego wdrażanie.

ZAŁĄCZNIK

Zapewnienie ochrony praw podstawowych

Europa oparta na prawach podstawowych |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Zalecenie w sprawie zgody na otwarcie negocjacji dotyczących przystąpienia UE do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka | Komisja | 2010 (przyjęte) |

Komunikat na temat polityki w zakresie praw podstawowych | Komisja | 2010 |

Rozszerzenie wieloletnich ram dla Agencji Praw Podstawowych na dziedzinę współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych | Komisja | 2010 |

Sprawozdanie dotyczące pamięci o zbrodniach reżimów totalitarnych | Komisja | 2010 |

Roczne sprawozdanie dotyczące Karty praw podstawowych UE | Komisja | 2010 procedura w toku |

Sprawozdanie z oceny wdrażania decyzji Rady 2003/335/WSiSW w sprawie wykrywania i karania ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych | Komisja | 2011 |

Europejska sieć punktów kontaktowych dotyczących osób odpowiedzialnych za ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości oraz zbrodnie wojenne | Komisja | procedura w toku |

Ochrona praw obywatelskich w społeczeństwie informacyjnym |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat nowych ram prawnych w dziedzinie ochrony danych osobowych po wejściu w życie traktatu lizbońskiego | Komisja | 2010 |

Nowe kompleksowe ramy prawne w dziedzinie ochrony danych | Komisja | 2010 |

Komunikat na temat prywatności i zaufania w Europie cyfrowej: „Zagwarantowanie zaufania obywateli dla nowego rodzaju usług” | Komisja | 2010 |

Zalecenie w sprawie zgody na otwarcie negocjacji dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ochrony danych osobowych de celów egzekwowania prawa | Komisja | 2010 |

Komunikat na temat elementów umów między Unią Europejską a państwami trzecimi mających zasadnicze znaczenie dla ochrony danych osobowych do celów egzekwowania prawa | Komisja | 2012 |

Wspólne życie na obszarze, w którym szanuje się różnorodność i chroni osoby najsłabsze |

Rasizm i ksenofobia |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wdrożenie decyzji ramowej Rady 2008/913/WSiSW dotyczącej rasizmu i ksenofobii | Państwa członkowskie Komisja | listopad 2010 r. procedura w toku |

Komunikat na temat zwalczania rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie z wdrażania dyrektywy 2000/43/WE dotyczącej dyskryminacji rasowej | Komisja | 2012 |

Sprawozdanie z wdrażania decyzji ramowej 2008/913/WSiSW dotyczącej rasizmu i ksenofobii | Komisja | 2013 |

Prawa dziecka |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat strategii na lata 2010-2014 dotyczącej praw dziecka oparty na ocenie wpływu instrumentów unijnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, mających znaczenie dla ochrony praw dziecka | Komisja | 2010 |

Inicjatywy w zakresie możliwości wykorzystywania mediacji rodzinnej na poziomie międzynarodowym | Komisja | 2012 |

Wdrożenie konkluzji Rady dotyczących mechanizmów alarmowych w dziedzinie uprowadzania dzieci | Państwa członkowskie | 2011 |

Rozporządzenie w sprawie unijnych linii alarmowych służących do zgłaszania zaginięć dzieci | Komisja | 2012 |

Grupy szczególnie narażone |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat dotyczący integracji społecznej i gospodarczej Romów w Europie | Komisja | 2010 (przyjęty) |

Komunikat na temat strategii zwalczania przemocy wobec kobiet, przemocy domowej i okaleczania narządów płciowych kobiet, który zostanie uzupełniony planem działań UE | Komisja | 2011 - 2012 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania konwencji haskiej z 2000 r. o międzynarodowej ochronie osób pełnoletnich, w którym ocenione zostanie również zapotrzebowanie na dalsze wnioski legislacyjne dotyczące ochrony osób pełnoletnich szczególnie narażonych | Komisja | 2014 |

Pomoc praktyczna i promowanie najlepszych praktyk w celu udzielenia państwom członkowskim w oparciu o art. 10 TFUE wsparcia w zwalczaniu dyskryminacji, w tym dyskryminacji Romów | Komisja | procedura w toku |

Przystąpienie do konwencji haskiej z 2000 roku o międzynarodowej ochronie osób pełnoletnich | Państwa członkowskie | procedura w toku |

Ofiary przestępstw, w tym terroryzmu |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek ustawodawczy w sprawie kompleksowego instrumentu ochrony ofiar przestępstw oraz plan działań dotyczący środków praktycznych, w tym stworzenia europejskiego nakazu ochrony | Komisja | 2011 |

Prawa jednostek w postępowaniu karnym |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek ustawodawczy dotyczący tłumaczenia pisemnego i ustnego | Komisja | 2010 (przyjęty) |

Wniosek ustawodawczy dotyczący prawa do bycia poinformowanym o przysługujących prawach i postawionych zarzutach | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący porady i pomocy prawnej | Komisja | 2011 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący prawa do kontaktu z bliskimi, pracodawcą i władzami konsularnymi | Komisja | 2012 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący specjalnych gwarancji dla osób podejrzanych lub oskarżonych wymagających szczególnego traktowania | Komisja | 2013 |

Zielona księga obejmująca analizę, czy konieczne są działania w zakresie elementów minimalnych praw procesowych osób podejrzanych i oskarżonych, które nie były jeszcze przedmiotem wniosków ustawodawczych w przeszłości | Komisja | 2014 |

Zatrzymanie |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Zielona księga dotycząca kwestii związanych z zatrzymaniem i konieczne działania następcze | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania decyzji ramowej Rady nr 2008/909/WSiSW o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności – w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej | Komisja | 2013 |

Zwiększenie roli obywateli europejskich

Pełne korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Działania następcze związane z wdrażaniem dyrektywy 2004/38/WE dotyczącej prawa do swobodnego przemieszczania się | Komisja | procedura w toku |

Drugie sprawozdanie dotyczące wdrażania i stosowania dyrektywy 2004/38/WE | Komisja | 2013 |

„Młodzież w drodze” - przewodni projekt w ramach strategii Europa 2020 | Komisja | 2010 |

Prawo do ochrony w państwach trzecich |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat istniejących i przyszłych środków zmierzających do zapewnienia skuteczniejszej ochrony konsularnej obywateli UE | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący lepszej kompensaty finansowej za ochronę konsularną w sytuacjach kryzysowych | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący dyrektywy ustanawiającej środki w zakresie koordynacji i współpracy niezbędne dla ułatwienia ochrony konsularnej (zmieniający decyzję 1995/553/WE) | Komisja | 2011 |

Udział w życiu demokratycznym Unii |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Sprawozdanie na temat obywatelstwa obejmujące analizę przeszkód w swobodnym przemieszczaniu się oraz proponujące rozwiązania tego problemu, a także zawierające sprawozdanie na temat stosowania przepisów UE w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. | Komisja | 2010 |

Sprawozdania na temat wdrażania dyrektywy 94/80/WE w sprawie uczestnictwa obywateli UE w wyborach lokalnych i przyznającej odstępstwa na mocy art. 22 ust. 1 TFUE | Komisja | 2011 |

Wniosek ustawodawczy w sprawie zmiany dyrektywy 93/109/WE dotyczącej wyborów do Parlamentu Europejskiego, zmierzający do zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla obywateli i administracji krajowych | Komisja | 2011-2012 |

Sprawozdanie Komisji dla Rady Europejskiej w sprawie krajowych procedur wyborczych do Parlamentu Europejskiego | Komisja | 2012 |

Sprawozdanie dotyczące przyznawania odstępstw na mocy art. 22 ust. 2 TFUE, przedstawione na mocy art. 14 ust. 3 dyrektywy 93/109/WE dotyczącej wyborów do Parlamentu Europejskiego | Komisja | 2012 |

Sprawozdanie na temat obywatelstwa obejmujące dalszą analizę przeszkód w swobodnym przemieszczaniu się oraz proponujące rozwiązania tego problemu | Komisja | 2013 |

Zwiększenie zaufania do europejskiej przestrzeni sądowej

Dalsza realizacja zasady wzajemnego uznawania |

Prawo karne |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Sprawozdania dotyczące wdrażania decyzji ramowej 2006/783/WSiSW w sprawie wzajemnego uznawania nakazów konfiskaty | Komisja | 2010 2013 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania decyzji ramowej 2002/584/WSiSW w sprawie europejskiego nakazu aresztowania oraz odpowiednie działania następcze | Komisja | 2010 2014 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący kompleksowego systemu pozyskiwania dowodów w sprawach karnych opartego o zasadę wzajemnego uznawania i obejmującego wszystkie rodzaje dowodów | Komisja | 2011 |

Wniosek ustawodawczy mający wprowadzić wspólne standardy w zakresie pozyskiwania dowodów w sprawach karnych w celu zapewnienia ich dopuszczalności | Komisja | 2011 |

Wniosek w sprawie rozporządzenia nadającego Eurojust uprawnienia do wszczynania dochodzenia, usprawniającego wewnętrzną strukturę Eurojust oraz włączającego Parlament Europejski i parlamenty narodowe w proces oceny działań Eurojust | Komisja | 2012 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący wzajemnego uznawania zakazów | Komisja | 2013 |

Komunikat w sprawie przekształcenia Eurojust w Prokuraturę Europejską | Komisja | 2013 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący wzajemnego uznawania kar pieniężnych, w tym kar związanych z przestępstwami drogowymi | Komisja | 2011 |

Prawo cywilne |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Bruksela I) | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący decyzji Rady w sprawie zacieśnionej współpracy w zakresie prawa właściwego dla rozwodów (Rzym III) | Komisja | 2010 (przyjęty) |

Wniosek w sprawie rozporządzenia dotyczącego konfliktu interesów w sprawach dotyczących majątkowych stosunków małżeńskich, w tym kwestii jurysdykcji i wzajemnego uznawania oraz wniosek w sprawie rozporządzenia dotyczącego majątkowych następstw separacji osób pozostających w innego rodzaju związkach | Komisja | 2010 |

Kompendium obowiązujących przepisów unijnych dotyczących współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych | Komisja | 2010 |

Konsultacje dotyczące powództw zbiorowych odwoławczych w prawodawstwie UE | Komisja | 2010 |

Kompendium obowiązujących przepisów unijnych dotyczących praw konsumentów | Komisja | 2011 |

Zalecenie Komisji dotyczące rejestracji testamentów, a następnie przyjęcie przez Radę i Parlament Europejski rozporządzenia w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz utworzenia europejskiego certyfikatu spadkowego | Komisja | 2013 |

Umacnianie wzajemnego zaufania |

Ulepszenie narzędzi |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

europejska sieć sądowa (sprawy cywilne) - wdrożenie decyzji zmieniającej decyzję ustanawiającą europejską sieć sądową w sprawach cywilnych i handlowych (decyzja 2009/568/WE) - poprawienie strony internetowej europejskiej sieci sądowej stosownie do postępów prac nad europejskim portalem e-Justice - sprawozdanie z działalności europejskiej sieci sądowej | Komisja | procedura w toku |

europejska sieć sądowa (sprawy karne) - wdrożenie decyzji Rady 2008/976/WSiSW w sprawie europejskiej sieci sądowej - usprawnienie rozpowszechniania aktualnych informacji dotyczących wdrażania instrumentów UE w zakresie współpracy sądowej | Komisja Państwa członkowskie Państwa członkowskie i Europejska Sieć Sądowa | procedura w toku |

Wdrażanie |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Podręcznik dotyczący wdrażania umów między UE a Stanami Zjednoczonymi o wzajemnej pomocy prawnej oraz umów ekstradycyjnych | Komisja | 2010 |

Przewodnik praktyczny dotyczący europejskiego nakazu zapłaty (rozporządzenie (WE) nr 1896/2006) | Komisja | 2010 |

Przewodnik praktyczny dotyczący europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń (rozporządzenie (WE) nr 861/2007) | Komisja | 2011 |

Arkusze informacyjne dotyczące rozporządzenia (WE) nr 4/2009 w sprawie zobowiązań alimentacyjnych | Komisja | 2011 |

Arkusze informacyjne dotyczące dyrektywy 2008/52/WE dotyczącej mediacji | Komisja | 2012 |

Podręcznik na temat decyzji ramowej 2003/577/WSiSW dotyczącej zabezpieczenia mienia | Komisja | 2012 |

Podręcznik na temat decyzji ramowej 2005/214/WSiSW dotyczącej kar o charakterze pieniężnym | Komisja | 2012 |

Opracowanie najważniejszych wspólnych standardów minimalnych |

Prawo karne |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek ustawodawczy dotyczący zbliżenia w zakresie naruszeń prawa celnego i kar za takie naruszenia | Komisja | 2012 |

Wnioski ustawodawcze uzupełniające dyrektywę 2008/99/WE w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne oraz dyrektywę 2009/123/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków | Komisja | 2012 |

Prawo cywilne |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 1393/2007 w sprawie doręczania dokumentów w sprawach cywilnych i handlowych; następnie, jeśli okaże się to konieczne, przedstawiony zostanie wniosek w sprawie zmiany tego rozporządzenia, który mógłby obejmować ustanowienie wspólnych standardów minimalnych | Komisja | 2011 2012 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 1206/2001 w sprawie przeprowadzania dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych; następnie, jeśli okaże się to konieczne, przedstawiony zostanie wniosek w sprawie zmiany tego rozporządzenia, który mógłby obejmować ustanowienie wspólnych standardów minimalnych | Komisja | 2012 2013 |

Wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2201/2003 dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, które obejmie ustanowienie wspólnych standardów minimalnych w odniesieniu do uznawania orzeczeń dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej; wniosek poprzedzi sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia | Komisja | 2011 2013 |

Sprawozdanie dotyczące funkcjonowania obecnego systemu UE w dziedzinie prawa cywilnego procesowego w różnych państwach członkowskich | Komisja | 2013 |

Zielona księga na temat standardów minimalnych w postępowaniu cywilnym i konieczne działania następcze | Komisja | 2013 |

Wniosek ustawodawczy zmierzający do zwiększenia spójności obowiązujących przepisów unijnych w zakresie prawa cywilnego procesowego | Komisja | 2014 |

Korzyści dla obywateli płynące z europejskiej przestrzeni sądowej |

Zapewnienie łatwiejszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Otwarcie europejskiego portalu e-Justice i przygotowanie przyszłych wersji | Komisja | 2010 |

Zielona księga na temat swobodnego obiegu dokumentów: akty stanu cywilnego, dokumenty urzędowe oraz uproszczenie legalizacji | Komisja | 2010 |

Rozporządzenie dotyczące okresu przedawnienia w odniesieniu do wypadków drogowych z elementem transgranicznym | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania dyrektywy 2003/8/WE w sprawie pomocy prawnej | Komisja | 2011 |

Komunikat/zielona księga na temat propagowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów w UE | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący wzajemnego uznawania następstw niektórych aktów stanu cywilnego (np. dotyczących narodzin, ustalenia ojcostwa, przysposobienia, nazwiska) | Komisja | 2013 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący rezygnacji z formalności związanych z legalizacją dokumentów między państwami członkowskimi | Komisja | 2013 |

Komunikat na temat wdrożenia dyrektywy o mediacji | Komisja | 2013 |

Wspieranie działalność gospodarczej |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat europejskiego prawa umów – Metoda doprowadzenia do przyjęcia wspólnych ram odniesienia | Komisja | 2010 |

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie poprawy skuteczności wykonywania orzeczeń sądowych w Unii Europejskiej: zajmowanie rachunków bankowych | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący wspólnych ram odniesienia | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego; wniosek poprzedzi sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia | Komisja | 2012 2013 |

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie poprawy skuteczności wykonywania orzeczeń sądowych w Unii Europejskiej: dostępność informacji o majątku dłużnika | Komisja | 2013 |

Zielona księga na temat kwestii związanych z prawem międzynarodowym prywatnym, w tym prawa właściwego, w odniesieniu do spółek, stowarzyszeń i innych osób prawnych | Komisja | 2014 |

Sprawozdania dotyczące wdrażania i działania następcze: |

Sprawozdanie dotyczące cesji wierzytelności na podstawie rozporządzeniem (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) | Komisja | 2010 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 805/2008 w sprawie europejskiego tytułu egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 804/2007 dotyczącego prawa właściwego dla zobowiązań pozaumownych (Rzym II) | Komisja | 2012 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 861/2007 ustanawiającego europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń | Komisja | 2013 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 ustanawiającego europejski nakaz zapłaty | Komisja | 2013 |

Sprawozdanie dotyczące prawa właściwego dla umów ubezpieczenia zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) | Komisja | 2013 |

Dyrektywa w sprawie praw konsumentów (COM(2008) 614 wersja ostateczna) | Komisja | procedura w toku |

Aktualizacja dyrektywy 90/314/EWG w sprawie podróży zorganizowanych | Komisja | 2011 |

Aktualizacja dyrektywy 2005/29/WE w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów | Komisja | 2011 |

Aktualizacja dyrektywy 98/6/WE w sprawie cen jednostkowych | Komisja | 2012 |

Aktualizacja dyrektywy 2006/114/WE dotyczącej reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej | Komisja | 2012 |

Większe zaangażowanie UE w dziedzinę prawa na szczeblu międzynarodowym |

Prawo cywilne |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Zalecenie w sprawie zgody na otwarcie negocjacji dotyczących umowy między UE a Norwegią, Islandią i Szwajcarią w sprawie współpracy sądowej w zakresie doręczania dokumentów i przeprowadzania dowodów | Komisja | 2012 |

Zalecenie w sprawie zgody na otwarcie negocjacji dotyczących umowy między UE a Norwegią, Islandią i Szwajcarią w sprawie protokołu dodatkowego do konwencji z Lugano z 2007 r. dotyczącego kwestii alimentacyjnych | Komisja | 2010 |

Zalecenie w sprawie zgody na otwarcie negocjacji, uaktualniające obecny mandat negocjacyjny, dotyczących protokołu kosmicznego do konwencji UNIDROIT | Komisja | 2010 |

Komunikat określający strategię zaangażowania UE w dziedzinie prawa cywilnego na szczeblu międzynarodowym | Komisja | 2011 |

Wnioski dotyczące zgody na przystąpienie niektórych państw członkowskich w interesie UE do konwencji haskiej o doręczaniu dokumentów i sporządzaniu dowodów | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący zawarcia przez UE protokołu luksemburskiego dotyczącego taboru kolejowego | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący zawarcia przez UE konwencji haskiej z 2005 r. o umowach dotyczących właściwości sądu | Komisja | 2012 |

Analiza udziału państw trzecich w konwencji z Lugano | Komisja | 2012 |

Wniosek w sprawie podpisania i zawarcia przez UE protokołu w sprawie sprzętu kosmicznego | Komisja | 2013 |

Wniosek w sprawie przystąpienia UE do UNIDROIT | Komisja | 2014 |

Prawo karne |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat o międzynarodowych aspektach współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych | Komisja | 2013 |

Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie

Wewnętrzna strategia bezpieczeństwa |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat dotyczący wewnętrznej strategii bezpieczeństwa | Komisja | 2010 |

Skuteczniejsze narzędzia pracy |

Zarządzanie przepływem informacji |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat ogólnych zagadnień związanych z gromadzeniem i wymianą informacji | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący wspólnego stanowiska UE w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera do celów egzekwowania prawa | Komisja | 2010 |

Komunikat dotyczący przekazywania danych dotyczących przelotu pasażera (PNR) państwom trzecim | Komisja | 2010 |

Wnioski w sprawie upoważnienia do negocjacji dotyczących umów dotyczących danych przelotu pasażera między Unią Europejską i niektórymi państwami trzecimi | Komisja | procedura w toku 2011-2014 |

Sprawozdanie z oceny stosowania dyrektywy 2006/24/WE w sprawie zatrzymywania danych; w razie konieczności wniosek w sprawie zmiany tej dyrektywy | Komisja | 2010 2012 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania decyzji ramowej 2006/960/WSiSW (inicjatywa Szwecji) w sprawie uproszczenia wymiany informacji między organami ścigania państw członkowskich | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania decyzji 2008/615/WSiSW (decyzja z Prüm) dotyczącej wzajemnych połączeń między zbiorami analiz DNA, odcisków palców oraz danych rejestracyjnych pojazdów | Komisja | 2012 |

Komunikat na temat europejskiego modelu wymiany informacji, a następnie plan działań | Komisja | 2012 2013 |

Komunikat na temat zwiększenia możliwości identyfikacji użytkowników przedpłaconych usług komunikacyjnych do celów egzekwowania prawa | Komisja | 2012 |

Zielona księga na temat informacji handlowych właściwych do celów egzekwowania prawa i modeli wymiany informacji | Komisja | 2012 |

Kodeks policyjny, obejmujący kodyfikację najważniejszych instrumentów służących uzyskiwaniu dostępu do informacji | Komisja | 2014 |

Uruchomienie koniecznych narzędzi technologicznych |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek ustawodawczy dotyczący europejskiego rejestru skazanych obywateli państw trzecich | Komisja | 2011 |

Wnioski dotyczące przepisów wdrażających europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) | Komisja | 2011 |

Komunikat na temat możliwości utworzenia europejskiego systemu przekazywania informacji z akt policyjnych (EPRIS) | Komisja | 2012 |

Komunikat na temat możliwych środków propagowania wymiany informacji między państwami członkowskimi, a także Europolem, na temat podróżujących niebezpiecznych przestępców w kontekście imprez masowych | Komisja | 2012 |

Komunikat dotyczący oceny ECRIS oraz przyszłego rozwoju tego systemu, który zostanie rozbudowany o funkcję wymiany informacji na temat środków nadzoru | Komisja | 2014 |

Skuteczna polityka |

Skuteczniejsza współpraca w dziedzinie egzekwowania prawa europejskiego |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek dotyczący rozporządzenia wdrażającego art. 10 protokołu ONZ przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją, zatytułowanego „Ogólne wymagania dotyczące systemu wydawania zezwoleń lub zgody na eksport, import i tranzyt” | Komisja | 2010 |

Komunikat dotyczący stanu współpracy między misją policyjną EPBiO a Europolem | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie Europolu | Komisja | 2013 |

Wniosek w sprawie zawarcia w imieniu UE protokołu do konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją | Komisja | 2012 |

Wniosek dotyczący wymiany informacji między agencjami Europol, Eurojust i Frontex | Komisja | 2011 |

Ocena decyzji ramowej 2009/905/WSiSW w sprawie akredytacji dostawców usług kryminalistycznych wykonujących czynności laboratoryjne i analiza możliwości wprowadzenia wspólnych standardów jakości w dziedzinie kryminalistyki | Komisja | 2013 |

Komunikat na temat polepszenia współpracy policyjnej i celnej w UE, w tym rozważania na temat funkcjonariuszy pracujących pod przykryciem, ośrodków współpracy policyjnej i celnej, unijnego podejścia do czynności policyjnych opartych na wywiadzie kryminalnym oraz wspólnych działań na rzecz polepszenia policyjnej współpracy operacyjnej: ocena obecnego stanu i ewentualne zalecenia na przyszłość | Komisja | 2014 |

Należy ustanowić metodologię opartą o wspólne parametry, aby móc analizować zagrożenia na poziomie europejskim. W walce z terroryzmem należy w pełni wykorzystywać Europol, Centrum Sytuacyjne Unii Europejskiej (SitCen) oraz Eurojust. | Komisja Państwa członkowskie | procedura w toku |

Skuteczniejsze zapobieganie przestępstwom |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Ocenia funkcjonowania Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości oraz wniosek ustawodawczy dotyczący utworzenia Centrum Monitorowania ds. Zapobiegania Przestępczości | Komisja | 2013 |

Propagowanie koncepcji zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej poprzez podejście administracyjne | Komisja | procedura w toku |

Opracowanie ramowego systemu zarządzania ryzykiem celnym w celu zapobiegania działalności zorganizowanych grup przestępczych związanej z towarami | Komisja | procedura w toku |

Statystyka |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Nowy plan działań na lata 2011-2015 w zakresie opracowania statystyk dotyczących przestępstw i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący europejskiej klasyfikacji typów przestępstw | Komisja | 2013 |

Badanie UE na temat bezpieczeństwa | Komisja | 2013 |

Zebranie porównywalnych statystyk dotyczących wybranych obszarów przestępczości: prania pieniędzy, cyberprzestępczości, korupcji, handlu ludźmi | Komisja | procedura w toku |

Ochrona przed poważną i zorganizowaną przestępczością |

Zwalczanie poważnej i zorganizowanej przestępczości |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Sprawozdanie z wdrażania decyzji ramowej 2008/841/WSiSW dotyczącej zwalczania przestępczości zorganizowanej | Komisja | 2012 |

Handel ludźmi |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Ustanowienie w ramach Komisji koordynatora UE ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi | Komisja | 2010 |

Wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zwalczania handlu ludźmi | Komisja | 2010 (przyjęty) |

Sprawozdanie dotyczące stosowania dyrektywy 2004/81/WE w sprawie dokumentu pobytowego wydawanego obywatelom państw trzecich, którzy są ofiarami handlu ludźmi lub podlegali działaniom ułatwiającym nielegalną imigrację, którzy współpracują z właściwymi władzami; oraz ewentualne działania następcze | Komisja | 2010 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania planu działania na lata 2005-2009 w zakresie zwalczania handlu ludźmi | Komisja | 2010 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania dokumentu z listopada 2009 r. dotyczącego działań w zakresie zwalczania handlu ludźmi | Komisja | 2011 |

Komunikat na temat nowej zintegrowanej strategii zwalczania handlu ludźmi oraz środków mających na celu ochronę i wspieranie ofiar tego procederu (w tym opracowanie systemów kompensaty, bezpiecznego powrotu i wsparcia obejmującego reintegrację ze społeczeństwem w kraju pochodzenia, jeśli decyzja o powrocie jest dobrowolna) przy wykorzystaniu doraźnych umów dotyczących współpracy z poszczególnymi państwami trzecimi | Komisja | 2011 |

Wytyczne dla służb konsularnych i straży granicznej dotyczące identyfikacji ofiar handlu ludźmi | Komisja | 2012 |

Seksualne wykorzystywanie dzieci i pornografia dziecięca |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek w sprawie dyrektywy dotyczącej zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci i pornografii dziecięcej | Komisja | 2010 (przyjęty) |

Propagowanie partnerstwa z sektorem prywatnym, głównie sektorem finansowym, w celu przerwania przepływów pieniężnych związanych ze stronami internetowymi zawierającymi treści dotyczące niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, | Komisja | procedura w toku |

Promowanie odpowiednich środków w ramach programu „Bezpieczniejszy Internet” na lata 2009-2013 | Komisja | procedura w toku |

Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo sieci i informacji |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Środki ukierunkowane na prowadzenie na wysokim szczeblu udoskonalonej polityki w zakresie bezpieczeństwa sieci i informacji, w tym inicjatywy ustawodawcze, jak np. wniosek dotyczący unowocześnienia Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), a także inne środki umożliwiające szybsze reagowanie na wypadek ataków cybernetycznych | Rada Komisja Parlament Europejski | 2010-2012 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący ataków na systemy informatyczne | Komisja | 2010 |

Utworzenie platformy ostrzegania przed cyberprzestępstwami na poziomie europejskim | Europol Komisja | 2010-2012 |

Opracowanie europejskiej modelowej umowy o partnerstwach publiczno-prawnych na rzecz walki z cyberprzestępczością oraz cyberbezpieczeństwa | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący sfałszowanych produktów leczniczych | Komisja | 2013 |

Środki, w tym wnioski ustawodawcze, mające na celu ustanowienie norm jurysdykcyjnych dotyczących cyberprzestrzeni na poziomie europejskim i międzynarodowym | Komisja | 2013 |

Ratyfikacja konwencji Rady Europy z 2001 r. o cyberprzestępczości | Państwa członkowskie |

Przestępstwa gospodarcze i korupcja |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania decyzji 2007/845/WSiSW dotyczącej biur ds. odzyskiwania mienia | Komisja | 2010 |

Komunikat na temat kompleksowej polityki antykorupcyjnej w państwach członkowskich, obejmujący ustanowienie mechanizmu oceny oraz przedstawiający sposoby współpracy z Grupą Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) w ramach Rady Europy | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący nowych ram prawnych dla odzyskiwania mienia | Komisja | 2011 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący środków karnych zmierzających do zagwarantowania wykonywania praw własności intelektualnej (zastępujący wniosek COM(2006) 168 wersja ostateczna) | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia (WE) nr 1383/2003 dotyczącego działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej oraz środków podejmowanych w odniesieniu do towarów, co do których stwierdzono, że naruszyły takie prawa | Komisja | 2010 |

Przedłużenie i wdrożenie planu działania dotyczącego współpracy celnej UE z Chinami w zakresie praw własności intelektualnej | Komisja Państwa członkowskie | procedura w toku |

Komunikat dotyczący europejskiej strategii prowadzenia dochodzeń finansowych oraz analizy kryminalnej i finansowej | Komisja | 2012 |

Wniosek ustawodawczy mający na celu uaktualnienie europejskich ramowych przepisów prawnokarnych dotyczących prania pieniędzy | Komisja | 2012 |

Przyjęcie sprawozdania Komisji dotyczącego wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 1889/2005 w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty i działania następcze z nim związane | Komisja | 2010 - 2011 |

Ocena konieczności przyjęcia dalszych środków dla zwiększenia przejrzystości osób prawnych oraz porozumień prawnych/trustów służącej identyfikacji właściciela faktycznego, a następnie przedstawienie wniosków ustawodawczych | Komisja | 2012 |

Wytyczne dotyczące nowych narzędzi odzyskiwania dochodów pochodzących z przestępstwa, takich jak tworzenie krajowych rejestrów rachunków bankowych | Komisja | 2012 |

Europejska strategia zarządzania tożsamością, obejmująca wnioski ustawodawcze dotyczące kryminalizacji kradzieży tożsamości i tożsamości elektronicznej (eID) oraz bezpiecznych systemów uwierzytelnienia | Komisja | 2012 |

Ustanowienie trwałych ram instytucjonalnych dla FIU.NET (unijnej sieci jednostek analityki finansowej), obejmujących ewentualną bazę danych o podejrzanych transakcjach, a następnie analizę wykonalności | Komisja | 2013 |

Pierwsza ocena polityki antykorupcyjnej prowadzonej przez państwa członkowskie | Komisja | 2013 |

Sprawozdanie dotyczące zbliżania sankcji w dziedzinie usług finansowych | Komisja | 2010 |

Komunikat dotyczący aspektów egzekwowania prawa w walce przeciwko fałszerstwom | Komisja | 2013 |

Narkotyki |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek ustawodawczy zmieniający decyzję 2005/387/WSiSW dotyczącą substancji psychoaktywnych, oparty o uprzednią ocenę stosowania tej decyzji | Komisja | 2010 |

Zakończenie negocjacji umowy między UE a Rosją w sprawie kontroli handlu prekursorami narkotyków | Komisja | 2010 |

Ocena obecnej strategii UE w sprawie narkotyków oraz planu działań w zakresie narkotyków, w tym spójności między wewnętrzną i zewnętrzną polityką antynarkotykową UE, oraz odnowienie strategii i planu działań | Komisja | 2010-2012 |

Wnioski ustawodawcze dotyczące zmiany unijnych przepisów w sprawie prekursorów narkotyków, mające na celu zwiększenie kontroli w niektórych dziedzinach | Komisja | 2011 |

Kampania informacyjna i imprezy publiczne wokół europejskiej kampanii w sprawie narkotyków, a następnie w 2010 r. ocena tej kampanii | Komisja | procedura w toku |

Komunikat dotyczący stałych struktur UE służących operacyjnej koordynacji działań antynarkotykowych prowadzonych poza UE, w szczególności w Afryce Zachodniej | Komisja | 2012 |

Finansowe i polityczne wsparcie organizacji międzynarodowych, platform bezpieczeństwa i podobnych inicjatyw na rzecz zwalczania handlu narkotykami i prekursorami narkotyków | Komisja | procedura w toku |

Wdrażanie dokumentu dotyczącego działań w Afganistanie przeciwko handlowi narkotykami i kontynuacja dialogu z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kompleksowy sposób na poziomie bilateralnymi i biregionalnym | Komisja | procedura w toku |

Terroryzm |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat podsumowania środków zwalczania terroryzmu | Komisja | 2010 |

Zalecenie w sprawie upoważnienia do negocjacji dotyczących długoterminowej umowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie przetwarzania i przekazywania danych z komunikatów finansowych do celów walki z terroryzmem | Komisja | 2010 (przyjęte) |

Wdrażanie planu działań UE w sprawie radykalizacji postaw prowadzącej do aktów przemocy (środki pozalegislacyjne mające zapobiegać rozpowszechnianiu radykalnych treści w Internecie; strona internetowa poświęcona radykalizacji postaw prowadzącej do aktów przemocy; opracowanie narzędzi porównawczych służących sprawdzaniu skuteczności inicjatyw przeciwko radykalizacji postaw prowadzącej do aktów przemocy) | Komisja | 2010 |

Dalsze działania w zakresie zewnętrznych aspektów zjawiska radykalizacji | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący prekursorów materiałów wybuchowych | Komisja | 2010 |

Dialog publiczno-prywatny na temat nielegalnych działań online związanych z terroryzmem i innymi przestępstwami | Komisja | 2010 |

Komunikat dotyczący wytycznych w sprawie dobrowolnego finansowania środków zwalczania terroryzmu przez organizacje nienastawione na zysk z siedzibą w UE | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący wspólnych działań na poziomie UE mających sprzyjać, wzmacniać i prezentować szerokiej publiczności nurty i ideologie odrzucające ekstremizmy i przemoc | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący strategii w sprawie całościowego podejścia do radykalizacji, oparty na ocenie skuteczności polityki prowadzonej w państwach członkowskich przeciwko radykalizacji szczególnie narażonych grup społecznych | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie z wdrażania decyzji ramowej Rady 2008/919/WSiSW dotyczącej terroryzmu | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące środków pozalegislacyjnych na rzecz zwalczania wykorzystania Internetu do celów terrorystycznych | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący realizacji europejskiego programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów | Komisja | 2011 |

Ocena planu działań UE w zakresie materiałów wybuchowych i działania następcze z nią związane | Komisja | 2011 2012 |

Wniosek ustawodawczy dotyczący postępowania sprawdzającego w odniesieniu do osób mających dostęp do środków chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych (CBRN) lub materiałów wybuchowych | Komisja | 2011-2012 |

Ocena alternatywnych i nowych metod płatności w świetle możliwości nadużywania ich dla celów finansowania terroryzmu | Komisja | 2012 |

Wprowadzenie wzajemnego uznawania umów o środkach celnych w zakresie bezpieczeństwa między UE a określonymi państwami partnerskimi, mających na celu ochronę międzynarodowego łańcucha dostaw i zapewnienia korzyści transgraniczncych upoważnionym podmiotom gospodarczym z UE i tych państw | Komisja | 2010/11 |

Komunikat dotyczący środków polepszenia informacji zwrotnych przekazywanych instytucjom finansowym, dotyczących wyników ich współpracy w zakresie zwalczania finansowania terroryzmu | Komisja | 2014 |

Opracowanie wspólnych kryteriów w zakresie ryzyka i standardów dotyczących bezpieczeństwa towarów | Komisja | procedura w toku |

Poprawa skuteczności zwalczania nielegalnego użycia towarów podwójnego zastosowania | Komisja | procedura w toku |

Kompleksowe i skuteczne zarządzanie katastrofami przez UE: zwiększenie zdolności UE w zakresie zapobiegania wszystkim rodzajom katastrofom, przygotowania się do nich i reagowania na nie |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Sprawozdanie oceniające unijne instrumenty ochrony ludności | Komisja | 2010 |

Komunikat dotyczący zwiększenia unijnej zdolności do reagowania w przypadku katastrof | Komisja | 2010 |

Zwiększenie zdolności analitycznej i koordynacyjnej centrów monitorowania i informacji | Komisja | 2010 i kolejne |

Wniosek dotyczący wdrożenia klauzuli solidarności | Komisja | 2010-2011 |

Wdrożenie unijnego planu działania z 2009 r. w dziedzinie zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego i jądrowego (program licencjonowania niektórych chemikaliów wysokiego ryzyka; europejska strategia wykrywania zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego i jądrowego, w tym standaryzacja i certyfikacja sprzętu służącego do wykrywania, minimalne standardy w zakresie wykrywania substancji chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych) | Komisja | 2010-2014 |

Ocena fazy pilotażowej sieci ostrzegania o zagrożeniach dla infrastruktury krytycznej w ramach przygotowania decyzji w sprawie jej dalszego rozwoju | Komisja | 2010 |

Wnioski ustawodawcze dotyczące przedłużenia stosowania mechanizmu ochrony ludności oraz instrumentu finansowego ochrony ludności | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania dyrektywy 2008/114 w sprawie rozpoznawania i wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej, a następnie przegląd postanowień dyrektywy, w tym rozważenie ewentualnego rozszerzenie jej zakresu | Komisja | 2011 2012 |

Całościowe sprawozdanie oceniające postępy we wdrażaniu planu działania w zakresie CBRN | Komisja | 2011 |

Przegląd zagrożeń naturalnych, jak i zagrożeń spowodowanych przez człowieka, przed jakimi Unia może stanąć w przyszłości | Komisja | 2012 |

Program wzajemnej oceny w zakresie praktyk i podejścia stosowanego przez państwa członkowskie w dziedzinie bezpieczeństwa CBRN | Komisja | 2012 |

Komunikat dotyczący współpracy ze stronami trzecimi w zakresie programu dotyczącego infrastruktury krytycznej, materiałów wybuchowych i CBRN | Komisja | 2012 |

Program odporności UE w obszarze CBRN w dziedzinie ochrony ludności | Komisja | 2012 |

Dostęp do Europy w zglobalizowanym świecie |

Zintegrowane zarządzanie granicami zewnętrznymi |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia (WE) nr 2007/2004 dotyczącego agencji Frontex | Komisja | 2010 (przyjęty) |

Drugie sprawozdanie z postępów dotyczące europejskiego systemu nadzoru granic (Eurosur) | Komisja | 2010 |

Ustanowienie przez Frontex biur regionalnych i wyspecjalizowanych | Frontex | 2010 |

Opracowanie strategii celnej w zakresie ochrony ludności przed zagrożeniami powodowanymi przez międzynarodowy handel produktami niebezpiecznymi | Komisja | 2010 |

Wniosek ustawodawczy zmieniający kodeks graniczny Schengen (rozporządzenie (WE) nr 562/2006) | Komisja | 2010-2011 |

Wniosek ustawodawczy służący ustanowieniu systemu wjazdu/wyjazdu | Komisja | 2011 |

Wniosek ustawodawczy mający na celu ustanowienie programu rejestrowania podróżnych | Komisja | 2011 |

Opracowanie przez Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) metod precyzyjniejszej identyfikacji osób wymagających międzynarodowej ochrony w migracji mieszanej oraz do współpracy z Fronteksem zawsze, gdy jest to możliwe | EASO | 2011 |

Wnioski legislacyjne dotyczące rozwijania systemu Eurosur | Komisja | 2011 |

Przyjęcie wytycznych w zakresie kontroli celnych w dziedzinie bezpieczeństwa produktów | Komisja Państwa członkowskie | 2011 |

Rozwinięcie i uruchomienie systemu informacyjnego Schengen II (SIS II) | Komisja Państwa członkowskie | grudzień 2011 lub 2013 zależnie od zastosowanych rozwiązań technicznych |

Rozpoczęcie działań przez Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości | 2012 |

Komunikat dotyczący lepszej współpracy, koordynacji, integracji i racjonalizacji różnego rodzaju kontroli przeprowadzanych na granicach zewnętrznych w dwojakim celu ułatwienia dostępu i polepszenia bezpieczeństwa | Komisja | 2012 |

Komunikat na temat długoterminowego rozwoju agencji Frontex, w tym ocena możliwości utworzenia europejskiego systemu straży granicznej | Komisja | 2014 |

Wykorzystanie wspólnotowego systemu zarządzania ryzykiem (CRMS) w celu wymiany informacji w zakresie ryzyka między urzędami celnymi na granicach i dalszego rozwijania wspólnej oceny ryzyka, kryteriów i standardów zarządzania nim oraz bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych | Komisja | procedura w toku |

Zacieśnienie współpracy organów zarządzających portami lotniczymi i wodnymi oraz granicami lądowymi we wszystkich dziedzinach mających znaczenie dla zarządzania granicami zewnętrznymi | Komisja | procedura w toku |

Polityka wizowa |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Zakończenie dialogów na temat wiz z Albanią oraz Bośnią i Hercegowiną oraz rozpoczęcie dialogu wizowego z Kosowem* *o statusie określonym rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244/99 | Komisja | 2010 |

Podręcznik dotyczący praktycznego stosowania kodeksu wizowego i jego regularne aktualizacje | Komisja | 2010 procedura w toku |

Negocjacje, podpisanie i zawarcie umów o ułatwieniach wizowych z państwami trzecimi | Komisja | procedura w toku |

Opracowanie, uruchomienie i stopniowe wdrażanie systemu informacji wizowej (VIS) | Komisja Państwa członkowskie | grudzień 2010 r. |

Komunikat dotyczący programów regionalnej współpracy konsularnej oraz ustanowienia wspólnych ośrodków składania wniosków wizowych | Komisja | 2011 |

Komunikat na tematy możliwości wprowadzenia elektronicznego systemu zezwolenia na podróż (EU-ESTA) | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący oceny wdrażania kodeksu wizowego (rozporządzenie (WE) nr 810/2009) | Komisja | 2013 |

Komunikat dotyczący nowej koncepcji europejskiej polityki wizowej i analizy możliwości ustanowienia wspólnego europejskiego mechanizmu wydawania wiz krótkoterminowych | Komisja | 2014 |

Ocena VIS | Komisja | 2014 |

Działania następcze dotyczące wzajemności wizowej (negocjacje i zawarcie umów o zniesieniu obowiązku wizowego i sprawozdania dotyczące wzajemności wizowej) | Komisja | procedura w toku |

Regularny przegląd wykazów państw trzecich, których obywatele podlegają obowiązkowi wizowemu przy przekraczaniu granic zewnętrznych i wniosek dotyczący okresowych rewizji rozporządzenia (WE) nr 539/2001 | Komisja | procedura w toku |

Stałe spotkania wspólnych komitetów monitorujących wdrażanie umów o ułatwieniach wizowych i umów o readmisji z państwami trzecimi | Komisja | procedura w toku |

Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności

EUROPA REALIZUJąCA ZASADY ODPOWIEDZIALNOśCI, SOLIDARNOśCI I PARTNERSTWA W DZIEDZINIE MIGRACJI I AZYLU |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat zwiększenia spójności między polityką imigracyjną a polityką w innych związanych z nią dziedzinach, w szczególności na temat sposobu ściślejszego powiązania rozwoju polityki migracyjnej ze strategią „Europa 2020” | Komisja | 2011 |

Sprawozdania roczne na temat imigracji i azylu (wdrażanie Europejskiego paktu o imigracji i azylu, a od 2011 r. na temat programu sztokholmskiego) | Komisja | procedura w toku |

Statystyka |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Środki mające na celu: - przyjęcie przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego koncepcyjnego programu ramowego i programu działań na rzecz opracowywania statystyk na temat migracji i włączenia kwestii związanych z migracją do statystyk społecznych i gospodarczych, - opracowanie dodatkowego podziału, stosowanego do statystyk dotyczących azylu, pozwoleń na pobyt wydanych obywatelom państw trzecich oraz wykonania przepisów dotyczących imigracji, być może również wniosek dotyczący rozporządzenia Komisji wdrażającego art. 8 rozporządzenia (WE) nr 862/2007, | Komisja Państwa członkowskie | 2010 - 2011 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) nr 862/2007 w sprawie statystyk Wspólnoty z zakresu migracji i ochrony międzynarodowej oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 311/76 w sprawie zestawienia statystyk dotyczących pracowników cudzoziemców | Komisja | 2012 |

Dynamiczna i kompleksowa polityka migracyjna |

Konsolidacja, rozwijanie i wdrażanie globalnego podejścia UE do kwestii migracji |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat dotyczący oceny i dalszego rozwijania globalnego podejścia do kwestii migracji | Komisja | 2011 |

Kontynuacja unijnych misji dialogu politycznego na temat migracji jako sposobu rozpoczęcia dialogu na ten temat z państwami trzecimi objętymi globalnym podejściem | Komisja Państwa członkowskie | procedura w toku |

Rozpoczęcie procesów związanych z profilami migracyjnymi z najważniejszymi państwami (w tym budowanie potencjału i wykorzystanie profilu migracyjnego jako narzędzia definiowania polityki, programowanie współpracy, ocena) | Komisja | procedura w toku |

Dalsze rozwijanie partnerstw na rzecz mobilności | Komisja | procedura w toku |

Dalsze ustanawianie platform współpracy ułatwiających koordynację między właściwymi podmiotami | Komisja | procedura w toku |

Poprawa dialogu na temat migracji w ramach Partnerstwa Wschodniego | Komisja | procedura w toku |

Kontynuacja i polepszenie wdrażania partnerstwa UE-Afryka w zakresie migracji, mobilności i zatrudnienia oraz przygotowanie spotkania EU-Afryka na wysokim szczeblu na temat tego partnerstwa w drugiej połowie 2010 r. | Komisja | procedura w toku |

Urzeczywistnienie działań wynikających z procesu rozpoczętego w Rabacie i Paryżu poprzez wdrożenie paryskiego programu współpracy i przygotowanie konferencji w Dakarze w 2011 r. | Komisja | 2010-2011 |

Rozwijanie dialogu na temat migracji między UE a Ameryką Łacińską | Komisja | procedura w toku |

Zacieśnienie współpracy regionalnej z Indiami, Afganistanem, Pakistanem oraz Azją Centralną w zakresie kwestii związanych z migracją | Komisja | procedura w toku |

Migracja i rozwój |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat wpływu zmian klimatu na migrację międzynarodową, w tym wpływu na imigrację do Unii Europejskiej | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący maksymalizacji pozytywnego wpływu i minimalizacji negatywnego wpływu imigracji na rozwój (migracja cyrkulacyjna, przekazy emigrantów w tym analiza możliwości stworzenia wspólnego portalu UE na temat przekazów; rozwijanie sieci diaspor i promowanie uczestnictwa społeczności migrantów w projektach na rzecz rozwoju w krajach pochodzenia, prawa migrantów, drenaż mózgów) | Komisja | 2010 |

Wspieranie ustanowienia sieci obserwatoriów migracji w krajach AKP | Komisja | procedura w toku |

Wspieranie państw trzecich w definiowaniu i wdrażaniu ich polityki migracyjnej poprzez współpracę w szczególności z Afryką subsaharyjską, przede wszystkim poprzez zwiększenie zdolności instytucjonalnych w celu lepszego zarządzania migracją, a także ewentualne otwarcie nowego ośrodka migracyjnego w najważniejszych państwach afrykańskich | Komisja |

Uzgodniona, odpowiadająca wymogom krajowych rynków pracy polityka |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie warunków wjazdu obywateli państw trzecich przenoszonych w ramach przedsiębiorstwa | Komisja | 2010 |

Wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli krajów trzecich w celu podjęcia pracy sezonowej | Komisja | 2010 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania dyrektywy 2004/114/WE w sprawie warunków przyjmowania obywateli państw trzecich w celu odbywania studiów, udziału w wymianie młodzieży szkolnej, szkoleniu bez wynagrodzenia lub wolontariacie, a następnie wniosek w sprawie zmian do tej dyrektywy | Komisja | 2010 2011 |

Sprawozdanie dotyczące dyrektywy Rady 2003/109/WE dotyczącej statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi i ewentualne działania następcze | Komisja | 2011 |

Sprawozdanie dotyczące dyrektywy Rady 2005/71/WE w sprawie szczególnej procedury przyjmowania obywateli państw trzecich, przebywających w celu prowadzenia badań naukowych i ewentualne działania następcze | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący rozwiązania problemu niedoboru pracowników poprzez migrację w państwach członkowskich UE | Komisja | 2012 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania dyrektywy Rady 2009/50/WE w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji | Komisja | 2014 |

Dalsze rozwijanie Europejskiej Sieci Migracyjnej w celu podejmowania lepiej uzasadnionych decyzji politycznych z uwzględnieniem najświeższych wydarzeń | Komisja | procedura w toku |

Aktywna polityka dotycząca migrantów i ich praw |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Zielona księga na temat prawa do łączenia rodzin | Komisja | 2010 |

Wniosek dotyczący zmiany dyrektywy Rady 2003/86/WE w sprawie prawa do łączenia rodzin | Komisja | 2012 |

Kodeks imigracyjny – konsolidacja przepisów w dziedzinie legalnej imigracji z uwzględnieniem oceny obowiązujących przepisów, potrzeby ich uproszczenia i, w miarę konieczności, rozszerzenia zakresu zastosowania tych przepisów na kolejne kategorie pracowników, które nie są obecnie objęte prawodawstwem UE | Komisja | 2013 |

Integracja |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Opublikowanie trzeciego wydania „Podręcznika integracji dla osób odpowiedzialnych za kształtowanie i wdrażanie polityki” | Komisja | 2010 |

Sprawozdanie na ministerialną konferencję na temat integracji, która odbędzie się w 2010 r. | Komisja | 2010 |

Komunikat na temat unijnej agendy na rzecz integracji, w tym rozwijanie mechanizmu koordynacji | Komisja | 2011 |

Skuteczna polityka w zakresie zwalczania nielegalnej imigracji |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat dotyczący oceny umów o readmisji oraz opracowania spójnej strategii w zakresie readmisji, uwzględniającej całość stosunków z danym państwem, w tym wspólnego podejścia wobec państw trzecich, które nie współpracują w readmisji własnych obywateli | Komisja | 2010 |

Komunikat dotyczący oceny wspólnej polityki dotyczącej powrotów oraz jej dalszego rozwijania (w tym środki wspierające na rzecz powrotu i reintegracji osób, które podległy readmisji, zwiększanie potencjału w państwach trzecich; rozpowszechnianie informacji w krajach docelowych na temat możliwości powrotu i reintegracji, sieć oficerów łącznikowych w państwach pochodzenia i tranzytu) | Komisja | 2011 |

Wniosek ustawodawczy zmieniający dyrektywę 2002/90/WE definiującą ułatwianie nielegalnego wjazdu, tranzytu i pobytu (i możliwości połączenia z decyzją 2002/946/WSiSW w sprawie wzmocnienia systemu karnego w celu zapobiegania ułatwianiu nielegalnego wjazdu, tranzytu i pobytu; i rozszerzającą obowiązujące przepisy) | Komisja | 2012 |

Sprawozdanie dotyczące stosowania dyrektywy 2009/52/WE przewidującej minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich | Komisja | 2014 |

Sprawozdanie dotyczące wdrażania dyrektywy 2008/115/WE dotyczącej powrotów | Komisja | 2014 |

Dalsze działania w kierunku negocjacji i zawarcia umów o readmisji z właściwymi państwami trzecimi oraz zbadania możliwości zawarcia umów o readmisji z innymi państwami trzecimi | Komisja | procedura w toku |

Małoletni bez opieki |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat dotyczący planu działań w sprawie problemu małoletnich bez opieki w procesie migracji | Komisja | 2010 |

Azyl: wspólna przestrzeń ochrony i solidarności |

Wspólna przestrzeń ochrony |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Dalsze kroki w kierunku utworzenia wspólnej platformy edukacyjnej dla krajowych urzędników służb azylowych, wykorzystując przy tym w szczególności wspólny program szkoleń dla pracowników służb azylowych (European Asylum Curriculum – EAC) | EASO | 2011 |

Komunikat dotyczący rozwijania systemu Eurodac, w szczególności na temat możliwości przekształcenia go w narzędzie wspierające cały wspólny europejski system azylowy | Komisja | 2012 |

Komunikat w sprawie stosowności, możliwości i trudności, jak również prawnych i praktycznych następstw wspólnego rozpatrywania wniosków azylowych w obrębie Unii | Komisja | 2014 |

Sprawozdanie Komisji dotyczące prawnych i praktycznych następstw przystąpienia UE do konwencji genewskiej i protokołu do niej z 1967 r. | Komisja | 2013 |

Pierwsze sprawozdanie oceniające wpływ EASO na praktyczną współpracę w dziedzinie azylu i na wspólny europejski system azylowy | Komisja | 2013 |

Komunikat Komisji na temat ram przekazywania ochrony osób korzystających z ochrony międzynarodowej oraz wzajemnego uznawania decyzji w sprawach azylowych | Komisja | 2014 |

Opracowanie wspólnej metodologii mającej na celu zmniejszenie różnic między decyzjami w sprawach azylowych | EASO |

Podział obowiązków i wzajemna solidarność państw członkowskich |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Ustanowienie mechanizmu służącego dokonywaniu przeglądu systemów azylowych w państwach członkowskich i identyfikowania kwestii dotyczących potencjału, które umożliwią państwom członkowskim wzajemne wspieranie się w budowaniu potencjału | Komisja | 2011 |

Komunikat dotyczący zwiększenia solidarności wewnątrz UE | Komisja | 2011 |

Ocena i rozwijanie procedur mających na celu ułatwianie delegowania urzędników w celu pomocy państwom członkowskim borykającym się ze szczególną liczbą osób ubiegających się o azyl | EASO | 2011 |

Zewnętrzny wymiar azylu |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Ustanowienie partnerstwa strategicznego z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) | Komisja | 2011 |

Średniookresowa ocena unijnego programu przesiedleń | Komisja | 2012 |

Komunikat dotyczący nowego podejścia do kwestii dostępu do procedur azylowych ukierunkowanego na główne kraje tranzytowe | Komisja | 2013 |

Wniosek dotyczący sposobów ulepszenia unijnego programu przesiedleń | Komisja | 2014 |

Roczne sprawozdania dotyczące działań przesiedleńczych UE | Komisja | procedura w toku |

Uruchomienie i rozwinięcie nowych regionalnych programów ochrony, w tym programów w Rogu Afryki | Komisja | procedura w toku |

Wkład w Europę globalną

Europa w zglobalizowanym świecie – zewnętrzny wymiar polityki w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości |

Zewnętrzny wymiar unijnej polityki w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości jest coraz ściślej powiązany z jej zagadnieniami wewnętrznymi i ma ogromne znaczenie dla skutecznej realizacji celów programu sztokholmskiego. Unia nadal musi gwarantować skuteczne i spójne wdrażanie zewnętrznego wymiaru strategii w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz regularnie przeprowadzać oceny w tym zakresie. |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Regularne sprawozdania dotyczące stanu wdrażania zewnętrznego wymiaru programu sztokholmskiego | Komisja | 2011-2014 |

Wzmocnienie wymiaru zewnętrznego |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Zwiększenie wiedzy eksperckiej w dziedzinie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa w najważniejszych delegaturach UE poprzez zapewnienie dostępu do informacji i szkoleń w zakresie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa, w delegaturach UE w państwach trzecich, w tym poprzez zatrudnienie w delegaturach w niektórych państwach trzecich ekspertów z tej dziedziny | Komisja | 2010 - 2014 |

Oficerowie łącznikowi państw członkowskich UE powinni być zachęcani do dalszego zacieśniania wzajemnej współpracy, przekazywania informacji i najlepszych praktyk | Państwa członkowskie Rada Komisja | 2010-2014 |

Sprawozdanie dotyczące sposobów zagwarantowania komplementarności działań UE i państw członkowskich | Komisja | 2011 |

Odpowiednie działania dotyczące współpracy między misją policyjną EPBiO a Europolem – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie |

Prawa człowieka |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat dotyczący planu działań UE w zakresie praw człowieka i propagowania tych wartości w wymiarze zewnętrznym polityki w dziedzinie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych | Komisja | 2011 |

Nowe instrumenty realizacji niezmienionych priorytetów tematycznych |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Odpowiednie działania w zakresie możliwości zawarcia umów o współpracy z państwami trzecimi zmierzających do nasilenia walki z nielegalnym handlem i przemytem oraz działania mające zapobiegać radykalizacji, a także mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie |

Umowy z państwami trzecimi |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Odpowiednie działania w zakresie spójnych ram prawnych dotyczących przekazywania danych osobowych państwom trzecim w celach związanych z egzekwowaniem prawa – zob. rozdział Zapewnienie ochrony praw podstawowych; odpowiednie działania dotyczące umów z państwami trzecimi, w szczególności jeśli chodzi o współpracę sądową w sprawach cywilnych i karnych – zob. rozdział Zwiększenie zaufania do europejskiej przestrzeni sądowej |

Priorytety geograficzne i organizacje międzynarodowe |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Bałkany Zachodnie |

Dalsze działania na rzecz reformy sądownictwa i walki z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną w procesie rozszerzenia, w szczególności poprzez dalsze wzmocnienie mechanizmów monitorujących i ukierunkowanej pomocy | Komisja | 2010 |

Odpowiednie działania dotyczące zakończenia dialogów z państwami Bałkanów Zachodnich w sprawie wiz – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie |

Turcja |

Plan działań dotyczący współpracy z Turcją | Komisja | 2010 |

Odpowiednie działania dotyczące negocjacji umowy o readmisji z Turcją – zob. rozdział Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności |

Europejska polityka sąsiedztwa – Partnerstwo Wschodnie |

Plan działań skierowany do państw objętych Partnerstwem Wschodnim i dotyczący zagadnień związanych z dziedziną wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, w tym kwestiami dotyczącymi mobilności, jak np. wizy, który obejmie również stopniowe działania na rzecz zniesienia w perspektywie długoterminowej obowiązku wizowego w odniesieniu do poszczególnych państw partnerskich, kwestie migracji, zarządzania granicami, a także aspekty związane z bezpieczeństwem, w oparciu o dialog z państwami partnerskimi | Komisja | 2010 |

Umowy dotyczące ułatwień wizowych z państwami objętymi Partnerstwem Wschodnim – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie |

Działania na rzecz promowania stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego w oparciu o inicjatywę współpracy regionalnej „Synergia czarnomorska”. Działania te będą uzupełniały działania przewidziane w Partnerstwie Wschodnim. |

Europejska polityka sąsiedztwa – Unia dla Śródziemnomorza |

Plan dotyczący Unii dla Śródziemnomorza, mający nasilić działania rozpoczęte w kontekście procesu barcelońskiego i partnerstwa euro-śródziemnomorskiego, w szczególności w odniesieniu do migracji (morskiej), nadzorowania granic, zapobiegania i zwalczania nielegalnego handlu narkotykami, ochrony ludności, egzekwowania prawa oraz współpracy sądowej | Komisja | 2010 |

Odpowiednie działania dotyczące negocjacji umowy o readmisji z Marokiem, Algierią i Egiptem – zob. rozdział Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności |

Stany Zjednoczone |

Działania następcze związane z wspólnym oświadczeniem EU i USA z dnia 28 października 2009 r. dotyczącym zacieśnienia współpracy transatlantyckiej w dziedzinie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa | Komisja | procedura w toku |

Odpowiednie działania dotyczące umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ochrony danych osobowych do celów egzekwowania prawa – zob. rozdział Zapewnienie ochrony praw podstawowych; wdrażanie wzajemnej pomocy prawnej EU-USA oraz umów ekstradycyjnych – zob. rozdział Zwiększenie zaufania do europejskiej przestrzeni sądowej; długoterminowa umowa między Unią Europejską a USA w sprawie przetwarzania i przekazywania danych z komunikatów finansowych do celów programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów, dalsze działania w zakresie zewnętrznych aspektów zjawiska radykalizacji, w szczególności we współpracy z USA, oraz zacieśnienie współpracy sądowej i policyjnej między UE a USA w walce z cyberprzestępczością – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie. |

Rosja |

Wdrażanie harmonogramu na rzecz utworzenia wspólnej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości | Komisja | procedura w toku |

Odpowiednie działania dotyczące negocjacji nowej umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją oraz działania dotyczące monitorowania wdrażania umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją i umowy o readmisji oraz negocjacje dotyczące umowy o prekursorach narkotyków – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie. |

UE-Afryka |

Działania dotyczące zwalczania nielegalnego handlu w Afryce Zachodniej – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie; działania wynikające z procesu rozpoczętego w Rabacie i Paryżu oraz wdrażanie partnerstwa UE-Afryka na temat migracji, mobilności i zatrudnienia, działania następcze wynikające z konkluzji Rady Europejskiej z czerwca 2009 r. na temat migracji w regionie Morza Śródziemnego, umowy o readmisji z Marokiem, Algierią, Egiptem i dalsze rozmowy dotyczące zagadnień związanych z migracją , w tym readmisji i zarządzania granicami w ramach umowy z Libią, odnowienie procesu z Tripoli, oraz ustanowienie regionalnego programu ochrony w Rogu Afryki – zob. rozdział Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności |

Chiny i Indie |

Promowanie dialogu z Chinami i Indiami na temat zwalczania terroryzmu, na temat praw własności intelektualnej, migracji, w tym walki z nielegalna migracją, oraz współpracy sądowej przy jednoczesnym kontynuowaniu dialogu na temat praw człowieka z Chinami (współpraca celna UE z Chinami w zakresie praw własności intelektualnej – zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie) |

Działania związane z dialogiem i współpracą w dziedzinie migracji z Indiami oraz z umową o readmisji między UE a Chinami – zob. rozdział Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności |

Brazylia |

Wdrażanie i dalsze rozwijanie partnerstwa strategicznego z Brazylią oraz wspólny plan działań |

UE i państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz państwa Azji Środkowej |

Działania dotyczące dialogu z najważniejszymi państwami azjatyckimi na temat imigracji oraz zacieśnienia z Azją Środkową współpracy odpowiadającej interesom UE oraz dalsze pogłębienie dialogu z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów na temat migracji – zob. rozdział Dynamiczna i kompleksowa polityka migracyjna. Zob. także rozdział Współpraca między UE a państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów w dziedzinie narkotyków |

Afganistan, Pakistan, Irak i Bangladesz |

Odpowiednie działania w zakresie zacieśnienia współpracy w dziedzinie narkotyków i zwalczania terroryzmu zob. rozdział Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie; Współpraca w dziedzinie migracji oraz umowy o readmisji z tymi krajami oraz problem uchodźców – zob. rozdział Oparcie działań na zasadach solidarności i odpowiedzialności |

Organizacje międzynarodowe i promowanie standardów europejskich i międzynarodowych |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Współpraca z Radą Europy oparta o protokół ustaleń podpisany w 2006 r. oraz dalsza pomoc we wdrażaniu konwencji Rady Europy o dużym znaczeniu, takich jak konwencja przeciwko handlowi ludźmi, konwencja o ochronie danych, konwencja o ochronie dzieci, konwencja o cyberprzestępczości i konwencja o korupcji. | Komisja Rada | procedura w toku |

Dalsze wspieranie Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego i zachęcanie partnerów do ratyfikowania konwencji, których UE jest stanie się stroną, lub której stronami są wszystkie państwa członkowskie | Komisja | procedura w toku |

Od priorytetów politycznych do działań i wyników

Zwiększenie spójności |

Działanie | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat procedury kontroli działań Europolu przez Parlament Europejski łącznie z parlamentami narodowymi | Komisja | 2011 |

Komunikat na temat warunków uczestnictwa Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych w ocenie działalności Eurojust | Komisja | 2011 |

Ocena |

Działanie | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat w sprawie oceny polityki w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych | Komisja | 2010 |

Wniosek dotyczący oceny polityki antykorupcyjnej prowadzonej przez państwa członkowskie | Komisja | 2011 |

Wniosek dotyczący mechanizmu oceny w zakresie współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych | Komisja | 2012 |

Szkolenia |

Działanie | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Komunikat na temat planu działań w zakresie europejskiego szkolenia dla wszystkich zawodów prawniczych | Komisja | 2011 |

Komunikat na temat planu działań w zakresie europejskiego szkolenia dla wszystkich osób specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego | Komisja | 2011 |

Projekty pilotażowe w zakresie programów wymiany zbliżonych do programu Erasmus dla organów sądowych i prawników | Komisja | 2010-2012 |

Projekty pilotażowe w zakresie programów wymiany zbliżonych do programu Erasmus dla organów ścigania | Komisja | 2010-2012 |

Utworzenie Europejskiego Instytutu Prawa | Komisja | 2011-2012 |

Komunikat |

Działanie | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Ukierunkowane działania informacyjne skierowane do obywateli UE na temat praw obywatelskich, przede wszystkim prawa do ochrony konsularnej w państwach trzecich i prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu w państwach UE | Komisja | 2010 |

Działania informacyjne na temat prawa do ochrony danych | Komisja | procedura w toku |

Działania informacyjne przeciwko karze śmierci |

Działania informacyjne na temat praw jednostki w postępowaniu karnym | Komisja | procedura w toku |

Działania informacyjne na temat narzędzi ułatwiających transgraniczne przepływy pieniężne | Komisja | procedura w toku |

Działania informacyjne na temat praw konsumenckich | Komisja | procedura w toku |

Działania informacyjne na temat przeciwdziałania dyskryminacji | Komisja | procedura w toku |

Działania informacyjne na temat egzekwowania prawa własności intelektualnej przez służby celne na granicach zewnętrznych | Komisja Państwa członkowskie | procedura w toku |

Dialog ze społeczeństwem obywatelskim |

Działania | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Spotkania Europejskiego Forum Praw Dziecka | Komisja | procedura w toku |

Spotkania Europejskiego Forum Integracji | Komisja | procedura w toku |

Spotkania Forum Wymiaru Sprawiedliwości | Komisja | procedura w toku |

Spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego ds. Narkotyków | Komisja | procedura w toku |

Odbywające się dwa razy do roku spotkania z Platformą Społecznych Organizacji Pozarządowych | Komisja | procedura w toku |

Finansowanie |

Działanie | Podmiot odpowiedzialny | Harmonogram |

Wnioski dotyczące nowych programów finansowania i funduszy w dziedzinie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w ramach kolejnych wieloletnich ram finansowych | Komisja | 2011-2013 |

[1] Dokument Rady nr 17024/09, przyjęty przez Radę Europejską na szczycie w dniach 10-11 grudnia 2009 r.

[2] COM(2009) 262 „ Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w służbie obywateli”.

Top