EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0610

Wniosek decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez kilka państw członkowskich (Tekst mający znaczenie dla EOG) SEK(2009)1476 SEK(2009)1475

/* COM/2009/0610 końcowy - COD 2009/0169 */

52009PC0610

Wniosek decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez kilka państw członkowskich (Tekst mający znaczenie dla EOG) SEK(2009)1476 SEK(2009)1475 /* COM/2009/0610 końcowy - COD 2009/0169 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 29.10.2009

KOM(2009)610 wersja ostateczna

2009/0169 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez kilka państw członkowskich

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

SEK(2009)1476 SEK(2009)1475

UZASADNIENIE

KONTEKST WNIOSKU

Cele

Celem niniejszego wniosku, opartego na art. 169 Traktatu WE, jest określenie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez wszystkie osiem bałtyckich państw członkowskich UE (Danię, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Polskę i Szwecję, zwane dalej „uczestniczącymi państwami”) w celu wsparcia zrównoważonego rozwoju regionu Morza Bałtyckiego. BONUS-169 dostarczy wyników naukowych, by ułatwić wprowadzenie w regionie Morza Bałtyckiego zarządzania opartego na ekosystemie i wspierających opracowanie i wdrożenie dostosowanych do potrzeb regulacji, polityki i praktyk zarządczych, mających na celu ochronę zrównoważonego korzystania z zasobów i usług tego ekosystemu.

Inicjatywa ta pomoże również w utworzeniu i zorganizowaniu europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) w regionie Morza Bałtyckiego. Wcześniej finansowane inicjatywy BONUS ERA-NET i ERA-NET PLUS już znacząco przyczyniły się do poprawy koordynacji badań morskich dotyczących Morza Bałtyckiego. BONUS-169 da impuls, dzięki któremu powstanie masa krytyczna lub poziom integracji, konieczne do właściwego zajęcia się bardzo złożonymi krajowymi systemami badawczymi. Poprzez łączenie działań wszystkich ośmiu bałtyckich państw członkowskich inicjatywa ta prowadzi do osiągnięcia trwałej koordynacji i współpracy ich środowisk naukowych, a także ich polityki badawczej w odniesieniu do wspólnych wyzwań dla Europy, a zatem znacząco przyczynia się do organizowania europejskiej przestrzeni badawczej w regionie Morza Bałtyckiego, likwidując bariery między programami badawczymi finansowanymi na szczeblu krajowym. Możliwy będzie również udział Federacji Rosyjskiej we Wspólnym Programie Badawczym, o ile spełnione zostaną niezbędne wymogi prawne. Ponadto oczekuje się, że BONUS-169 znacząco przyczyni się do wdrożenia strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego i aktywnego wsparcia strategii i polityki morskiej.

Uczestniczące państwa uzgodniły, że specjalną jednostką ds. realizacji BONUS-169 będzie europejskie ugrupowanie interesów gospodarczych Bałtycka Sieć Organizacji na rzecz Finansowania Nauki, BONUS EUIG, mające siedzibę w Helsinkach w Finlandii.

Podstawa wniosku

Człowiek i przyroda wywierają poważną presję na ekosystem Morza Bałtyckiego. Morze i wybrzeża są szczególnie dotknięte złożonym rosnącym negatywnym wpływem zanieczyszczeń, eutrofizacji, zmian klimatu, zakwaszenia, inwazyjnych gatunków obcych, nadmiernej eksploatacji żywych zasobów i utraty różnorodności biologicznej. Zagrożenia te zmniejszają zdolność Morza Bałtyckiego do dostarczania, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zasobów i usług niezbędnych dla człowieka. Ma to krytyczne znaczenie dla całego regionu Morza Bałtyckiego oraz szerzej dla Wspólnoty Europejskiej. W nadchodzących dziesięcioleciach długoterminowe i dalekosiężne skutki pogłębiających się globalnych zmian (w tym zmian klimatu) będą wywierać coraz większą presję na środowisko Morza Bałtyckiego.

Znalezienie trwałych rozwiązań problemów środowiska naturalnego oraz opracowanie i wdrożenie podejścia opartego na ekosystemie Morza Bałtyckiego wymaga nowej wiedzy naukowej, koniecznej do zrozumienia jego niebywałej złożoności, interakcji w nim zachodzących i jego reakcji na liczne czynniki naturalne oraz antropogeniczne.

Tymczasem, mimo że w regionie Morza Bałtyckiego prowadzi się wiele badań, wysiłki te pozostają w większości nieskoordynowane i brakuje wspólnie uzgodnionego regionalnego planu działania. Wskutek tego wysiłki, tak pilnie potrzebne, by sprostać złożonym wyzwaniom, pozostają bardzo rozproszone.

Biorąc pod uwagę ograniczone indywidualne możliwości sprostania skomplikowanym wyzwaniom dla środowiska naturalnego, przed którymi staje region Morza Bałtyckiego jako całość, na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, w regionie Morza Bałtyckiego pilnie potrzebne jest działanie na szczeblu wspólnotowym. Aby skutecznie sprostać znacznym i naglącym wyzwaniom dotyczącym środowiska w tym regionie, niezbędne jest zintegrowane i skoordynowane działanie państw bałtyckich.

BONUS-169 stanowi szansę osiągnięcia masy krytycznej i poziomu integracji koniecznych do właściwego zajęcia się bardzo złożonymi, krajowymi systemami badawczymi. Dąży on do poprawy skuteczności i efektywności rozproszonego w regionie Morza Bałtyckiego podejścia do badań środowiska i ich planowania poprzez integrację badań środowiska Morza Bałtyckiego w jeden trwały, oparty na współpracy, interdyscyplinarny, właściwie ukierunkowany program wielonarodowy, wspierający zrównoważony rozwój tego regionu.

Stanowi to odzwierciedlenie wieloletniego poparcia politycznego, którego przez ostatnie 15 lat udzielały Rada i Parlament Europejski, zalecając ściślejszą koordynację działań badawczych w Europie, jak również koordynację polityki i programów na poziomie krajowym i regionalnym w ramach siódmego programu ramowego (7. PR), aby uniknąć rozproszenia i nakładania się kompetencji.

W odpowiedzi na powyższe Komisja przedstawia niniejszy wniosek w sprawie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez kilka państw członkowskich.

Istniejące inicjatywy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

Chociaż środowisko naukowe zajmujące się Morzem Bałtyckim dysponuje dostępem do pewnych programów w obrębie programu ramowego UE w zakresie badań i rozwoju technologicznego, obecnie brak jest wspólnie realizowanego programu odpowiadającego konkretnie na wyzwania dotyczące środowiska w regionie Morza Bałtyckiego.

Pierwsza inicjatywa w kierunku poprawy koordynacji w tym regionie, BONUS ERA-Net (2004-2006), była finansowana w ramach szóstego programu ramowego. Osiągnięto wówczas znaczny postęp w nawiązywaniu kontaktów między instytucjami finansującymi badania naukowe w regionie Morza Bałtyckiego, analizowaniu sytuacji i ustalaniu warunków koniecznych dla dalszej integracji: opracowano szereg dokumentów analitycznych, plan naukowy oraz podstawę prawną dla Zdecentralizowanej Jednostki ds. Realizacji (ZJR).

W 2006 r. w sprawozdaniu dotyczącym wniosku Komisji w sprawie siódmego programu ramowego (7. PR) Parlament Europejski uznał potrzebę zajęcia się kwestią rozproszenia działań, podkreślając, że w „ramach 7. programu ramowego należy zatem wspierać koordynację krajowej i regionalnej polityki i programów badawczych” oraz że w „celu zapobieżenia fragmentaryzacji oraz nakładania się kompetencji potrzebna jest ściślejsza współpraca pomiędzy krajowymi i europejskimi programami badań oraz pomiędzy podmiotami gospodarczymi w ramach długoterminowego programu badań”. BONUS-169 był jedną z czterech możliwych inicjatyw podejmowanych na mocy art. 169, promujących taką współpracę i ujętych w programach szczegółowych „Współpraca” i „Możliwości” wdrażających siódmy program ramowy[1]. Nie został on włączony w pierwszą serię inicjatyw podejmowanych na mocy art. 169, ponieważ nie był wówczas wystarczająco „dojrzały” i gotowy do realizacji. Natomiast przed podjęciem w pełni gotowej inicjatywy BONUS-169 sfinansowano – w ramach 7. PR – inicjatywę ERA-Net Plus (2007-2011) traktowaną jako działanie pomostowe, mające na celu dalsze rozwijanie i testowanie w praktyce określonych mechanizmów przez wspólne zapraszanie do składania wniosków.

Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

BONUS-169 jest w pełni spójny z celami i myślą europejskiej strategii na rzecz badań morskich oraz strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. Ponadto przyczyni się on do osiągnięcia celów odnowionej strategii lizbońskiej poprzez większe i lepsze inwestowanie w wiedzę na rzecz rozwoju i tworzenia miejsc pracy, wpływ na realizację EPB w regionie Morza Bałtyckiego oraz wspieranie Europy w skuteczniejszym reagowaniu na kluczowe zmiany społeczne, dotyczące ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, turystyki, akwakultury, bezpieczeństwa żywności i transportu morskiego w tym regionie.

KRÓTKI OPIS PROPONOWANYCH DZIAłAń

BONUS-169 zintegruje krajowe programy i działania badawcze ośmiu państw nadbałtyckich w jeden wspólny programu badawczy oraz wesprze w szczególności cele związane z badaniami i środowiskiem w ramach strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, europejskiej strategii na rzecz badań morskich oraz ramowej dyrektywy wodnej. Ponadto połączenie środków unijnych oraz krajowych utworzy masę krytyczną potencjału, wiedzy i zasobów, która doprowadzi do zmian strukturalnych w krajowych systemach badań Morza Bałtyckiego i dorzeczy rzek do niego wpadających, a także wesprze opracowanie i wykonanie trwałego, opartego na współpracy, interdyscyplinarnego, właściwie zintegrowanego i ukierunkowanego programu wielonarodowego realizowanego wspólnie przez wszystkie uczestniczące państwa członkowskie.

Aby osiągnąć swoje cele, BONUS-169 będzie realizowany w dwóch odrębnych etapach: wstępnym etapie strategicznym, trwającym dwa lata, w którym zostaną powołane stosowne platformy konsultacyjne dla zainteresowanych stron, zostanie przygotowany strategiczny program badań, a szczegółowe warunki realizacji zostaną poszerzone i rozwinięte; oraz etapie realizacji, trwającym minimum 5 lat, w którym opublikowane zostaną co najmniej trzy wspólne zaproszenia do składania wniosków, mające na celu sfinansowanie ukierunkowanych strategicznie projektów w ramach BONUS-169, dotyczących celów inicjatywy.

Takie podejście pozwoli na zaangażowanie większej liczby instytucji finansujących, a więc i na zebranie dodatkowych środków i utworzenie spójnego, wynikającego z celów politycznych i długoterminowego strategicznego programu badań, wspierającego zrównoważony rozwój regionu.

Ponieważ powodzenie BONUS-169 będzie w dużym stopniu zależało od osiągnięcia celów wyznaczonych na etap strategiczny, Komisja oceni dojrzałość i gotowość inicjatywy i, o ile wyniki oceny będą pozytywne, Komisja i BONUS EUIG zawrą porozumienie wykonawcze.

Wspólnota Europejska zrównoważy wkłady kwalifikujących się uczestniczących państw kwotą do wysokości maksymalnie 50 mln EUR, co daje całkowity przewidywany budżet inicjatywy w wysokości 100 mln EUR. Wkłady gotówkowe uczestniczących państw oraz wkład Komisji będą zarządzane jako rzeczywista wspólna pula.

Etap strategiczny będzie realizowany za pośrednictwem dotacji zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej decyzji i z rozporządzeniem (WE) nr 1906/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. ustanawiającym zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uczelni wyższych w działaniach prowadzonych w ramach siódmego programu ramowego oraz zasady upowszechniania wyników badań (2007-2013) [2].

Etap realizacji będzie wdrażany w oparciu o zasady pośredniego scentralizowanego zarządzania zgodnie z przepisami art. 54 ust. 2 lit. c) rozporządzenia finansowego. Zgodnie z art. 56 rozporządzenia finansowego Komisja powinna najpierw uzyskać dowód istnienia i prawidłowego działania, między innymi, procedur udzielania zamówień, systemu kontroli wewnętrznej, odpowiedniego systemu rachunkowości w jednostce, której powierza realizację oraz niezależnego audytu zewnętrznego.

ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Podstawa prawna

Podstawą dla wniosku w sprawie BONUS-169 jest art. 169 Traktatu WE, który przewiduje udział Wspólnoty w programach badawczych podjętych wspólnie przez kilka państw członkowskich, w tym udział w strukturach utworzonych w celu wykonania tych programów.

Ponadto decyzja Rady nr 971/2006/WE z dnia 19 grudnia 2006 r. dotycząca programu szczegółowego „Współpraca”, wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013), wyraźnie wymienia na liście w punkcie „Koordynowanie pozawspólnotowych programów badawczych” BONUS-169 jako jedną z możliwych inicjatyw.

Zasada pomocniczości

Pomimo wszystkich działań podejmowanych w celu rozwiązania kwestii rozproszenia i powielania badań dotyczących Morza Bałtyckiego, nadal potrzebna jest ściślejsza integracja działań badawczych finansowanych na szczeblu krajowym, aby w pełni sprostać wyzwaniom dla środowiska w regionie Morza Bałtyckiego, które mają przeważnie charakter ponadnarodowy. Cele strategiczne tego działania, a mianowicie integracja krajowych programów badawczych dotyczących Morza Bałtyckiego i programów mających na celu rozwiązanie naglących problemów środowiska w tym regionie, a także zlikwidowanie przyczyn rozproszenia działań, nie mogą zostać spełnione przez odrębne działania państw członkowskich ani w ramach ich krajowych systemów konstytucyjnych, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach nie rozwinięto ściśle międzyrządowych działań w zakresie koordynacji publicznego finansowania ochrony środowiska Morza Bałtyckiego i dotychczas nie były one w stanie skutecznie sprostać wyzwaniom w dziedzinie środowiska.

Przewidziane na mocy art. 169 dodatkowe finansowanie będzie: 1) wspierało finansowanie przekrojowe, co jest bardzo istotne w kontekście rzeczywistych potrzeb w zakresie badań, ale zwykle nie jest ujęte w tradycyjnych programach finansowania, np. finansowanie projektów łączących nauki przyrodnicze/społeczne/humanistyczne itp.; 2) sprzyjało zmniejszeniu nierówności poziomu finansowania działań badawczo-rozwojowych między regionami wschodnimi a zachodnimi; 3) zachęci krajowe organizacje finansujące badania do częściowego zrezygnowania z niezależności na rzecz skuteczniejszego, wspólnego programu zarządzania, wdrażanego w ramach nadzorowania badań Morza Bałtyckiego. Znalazło to także odzwierciedlenie w bardzo silnym poparciu politycznym i wsparciu rządów krajowych państw bałtyckich, kilku Rad Europejskich i Parlamentu Europejskiego.

Oprócz osiągnięcia oczekiwanej regionalnej wartości dodanej, inicjatywa ta pomoże także w opracowaniu podobnych modeli zarządzania dla badań innych mórz europejskich.

Zasada proporcjonalności

Artykuł 169 zaleca Wspólnocie „przewidzieć, za zgodą zainteresowanych państw członkowskich, udział w programach badawczych i rozwojowych podjętych przez kilka państw członkowskich, w tym udział w strukturach utworzonych w celu wykonania tych programów”. W tym kontekście państwa członkowskie dysponują inicjatywą i mają szeroki zakres swobody w podejmowaniu decyzji na szczeblu krajowym.

Oczekuje się, że inicjatywa będzie miała bardzo silny efekt dźwigni: zaangażuje do 100 mln EUR na badania Morza Bałtyckiego, tj. sumę, która w przypadku braku art. 169 nie zostałaby przeznaczona na te badania, a którą uznano za absolutnie niezbędną ze względu na charakter wyzwań i pilną potrzebę zmierzenia się z nimi. Środki te pozwolą BONUS-169 na radykalną zmianę podstaw działania z rozproszonego systemu inwestycji badawczo-rozwojowych z przeznaczeniem na badania środowiska regionu Morza Bałtyckiego w zorganizowaną, zrównoważoną inwestycję będącą w stanie uwzględnić złożone, transgraniczne aspekty całego środowiska Morza Bałtyckiego i przyczynić się do opracowania i realizowania rozsądnej zrównoważonej polityki w tym regionie.

Wybór instrumentów

Dla osiągnięcia ogólnych i szczegółowych celów tej inicjatywy rozważono trzy warianty polityki. Są to:

- Wariant działania nr 1: Kontynuacja polityk opracowanych do tej pory w ramach 7. PR (wariant „normalnej działalności”).

- Wariant działania nr 2: W ramach programu ramowego skorzystanie z ukierunkowanych regionalnie przekrojowych zaproszeń do składania wniosków

- Wariant działania nr 3: skorzystanie z art. 169 przy trzech alternatywnych sposobach podejścia (A, B i C) różniących się zasięgiem i stopniem ukierunkowania strategicznego i zaangażowania zainteresowanych stron w usprawnienie i realizację zaproszeń do składania wniosków

- Wariant działania nr 3 przy podejściu A – skorzystanie z art. 169 ze skupieniem się jedynie na badaniach morskich i z natychmiastowym wystosowaniem uzasadnionych naukowo zaproszeń do składania wniosków

- Wariant działania nr 3 przy podejściu B – skorzystanie z art. 169 koncentrując się szerzej na zlewisku Bałtyku i działając w oparciu o wizję będącą elementem większej strategii i plan działań, który będzie opracowany przed podjęciem inicjatywy i wnioskiem Komisji

- Wariant działania nr 3 przy podejściu C – skorzystanie z art. 169 koncentrując się szerzej na zlewisku Bałtyku i działając w oparciu o wizję będącą elementem większej strategii i planem działań, który będzie opracowany w pierwszym etapie realizacji inicjatywy.

Preferowanym wariantem jest wariant działania nr 3 przy podejściu C, ponieważ pozwala on na efektywne rozwiązanie problemu wyżej określonych niedoborów poprzez osiągnięcie trwałej i stabilnej integracji na szczeblu państw członkowskich, instytucji i środowiska naukowego.

Wkład Wspólnoty dałby gwarancję, że program roboczy, realizowany w ramach inicjatywy, odzwierciedlałby interesy ogólnoeuropejskie, opierając się na działaniach na szczeblu krajowym, ale nie będąc nimi ograniczony.

WPłYW NA BUDżET

Wpływ niniejszego horyzontalnego wniosku na budżet omówiono już w kontekście podstaw prawnych 7. PR[3] oraz programu szczegółowego „Współpraca” w ramach 7. PR[4]. Porozumienie, które zostanie zawarte między Komisją a specjalną jednostką ds. realizacji, zapewni ochronę interesów finansowych Wspólnoty.

INFORMACJE DODATKOWE

Uproszczenie

Wniosek przewiduje uproszczenie procedur administracyjnych w przypadku władz publicznych (na szczeblu UE lub krajowym) oraz podmiotów prywatnych.

UE będzie współpracować bezpośrednio ze specjalną jednostką ds. realizacji BONUS-169 (BONUS EUIG z siedzibą w Helsinkach), która będzie odpowiedzialna za przydział wkładu Wspólnoty i wkładów gotówkowych uczestniczących państw, zarządzanie tymi wkładami, monitorowanie ich wykorzystania i sprawozdawczość. Wkład Komisji i wkłady gotówkowe uczestniczących państw będą zarządzane jako rzeczywista wspólna pula.

Przeglądy

Przed rozpoczęciem etapu realizacji Komisja oceni dojrzałość i gotowość inicjatywy. Przegląd śródokresowy zostanie przeprowadzony w połowie etapu realizacji, a przegląd końcowy - po zakończeniu wspólnego programu badawczego.

Europejski Obszar Gospodarczy

Proponowany akt prawny dotyczy kwestii mających znaczenie dla EOG i z tego względu powinien obejmować także Europejski Obszar Gospodarczy.

KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI

Metody konsultacji, główne sektory objęte konsultacjami i ogólny profil respondentów

W ramach procesu oceny skutków zasięgnięto porady pięciu niezależnych ekspertów tworzących Grupę Ekspertów ds. Oceny Skutków BONUS. W skład grupy weszły osoby posiadające rozległą wiedzę specjalistyczną, a regularne spotkania grupy odbywały się w Brukseli[5] przez cały 2008 r. i pierwsze 6 miesięcy 2009 r. Zalecenia grupy stanowiły podstawę zmiany programu BONUS-169 przez konsorcjum BONUS, dokonanej z pomocą dwóch niezależnych ekspertów zatrudnionych w tym celu przez Komisję.

Obie grupy ekspertów przeanalizowały szereg dokumentów na temat ogólnej sytuacji środowiska i związanych z nim badań w regionie Morza Bałtyckiego, a także dokumentację przedstawioną przez konsorcjum BONUS-169 i doradzały konsorcjum w trakcie sporządzania „Projektu Wspólnego Programu Badawczego na rzecz Morza Bałtyckiego BONUS-169”.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami przeprowadzone przez Komisję

Konsultacje w związku z opracowaniem, przyjęciem i realizacją siódmego programu ramowego UE w zakresie badań i rozwoju technologicznego

BONUS-169 stanowił integralną część programu szczegółowego „Współpraca” i został poddany procesowi szerokich konsultacji zorganizowanych w ramach 7. PR, który przyniósł wiele korzyści. Ponadto, ze względu na fakt, że wchodzi on w zakres obszaru tematycznego „Środowisko (w tym zmiany klimatu)”, objęty jest regularnymi konsultacjami z odpowiednim komitetem programu i grupą doradczą ds. programu.

Konsultacje w sprawie europejskiej strategii na rzecz badań morskich

BONUS-169 stanowił integralną część europejskiej strategii na rzecz badań morskich, a zatem skorzystał z procesu konsultacji przeprowadzonego w ramach tej strategii.

Konsultacje z ministrami bałtyckich państw członkowskich UE, dotyczące politycznego udziału w przyszłym BONUS-169

W odpowiedzi na pismo komisarza ds. nauki i badań naukowych, Janeza Potočnika, z listopada 2008 r. ministrowie ds. badań naukowych z państw uczestniczących w BONUS potwierdzili swoje zobowiązania polityczne i finansowe wobec tej inicjatywy i wyrazili aprobatę dla konieczności zmiany pierwotnej wersji BONUS-169 stosownie do zaleceń Grupy Ekspertów ds. Oceny Skutków BONUS.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami w ramach strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego [6]

Strategia Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego w swoim bardzo szerokim zakresie wyraźnie odnosi się do inicjatywy BONUS-169 zarówno w swoich działaniach ukierunkowanych politycznie, jak i w szczegółowym planie działania. Dlatego też inicjatywa w dużym stopniu skorzystała z konsultacji społecznych i konsultacji z zainteresowanymi stronami, które w latach 2008-2009 przeprowadzono w ramach tej strategii[7].

Opinia Rady ds. Oceny Skutków

W dniu 9 września 2009 r. projekt sprawozdania w sprawie oceny skutków przedstawiono Radzie ds. Oceny Skutków – organowi, w skład którego wchodzą urzędnicy Komisji wysokiego szczebla odpowiedzialni za wydawanie opinii na temat jakości ocen skutków najważniejszych inicjatyw Komisji. W związku z opinią rady z dnia 11 września 2009 r. sprawozdanie w sprawie oceny skutków zmieniono w celu jak najlepszego uwzględnienia zaleceń Rady ds. Oceny Skutków. Głównym rezultatem tych zaleceń było lepsze wyjaśnienie wartości dodanej z tytułu działania UE oraz uściślenie celów inicjatywy BONUS. Zmienione sprawozdanie w sprawie oceny skutków zostało ponownie przedłożone radzie w dniu 21 września 2009 r. Chociaż rada wydała pozytywną opinię na temat tej wersji oceny skutków, przedstawiła też pewne zalecenia, które mają być wzięte pod uwagę w przyszłości. Ostateczna wersja sprawozdania w sprawie oceny skutków ma na celu możliwie jak najlepsze uwzględnienie niektórych najnowszych zaleceń rady i przedstawienie powodów nieuwzględnienia pozostałych zaleceń, głównie ze względu na brak dostępnych danych.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami przeprowadzone przez Konsorcjum BONUS

Opracowując pierwotną wersję planu naukowego i strategii realizacji, konsorcjum BONUS w okresie od czerwca 2005 r. do listopada 2006 r. kontaktowało się z wieloma zainteresowanymi stronami. Proces ten obejmował różne mechanizmy konsultacji i procedury uzyskiwania opinii we wszystkich dziewięciu państwach bałtyckich (tj. w ośmiu państwach członkowskich UE i w Federacji Rosyjskiej). Oprócz agencji finansujących konsorcjum BONUS, właściwych ministerstw i powiązanych instytutów specjalistycznych, organizacji międzyrządowych i międzynarodowych oraz osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w dziedzinie zarządzania i regulacji, konsultowano się z wieloma naukowcami, w tym na szczeblu rządowym, zajmującymi się wszelkimi istotnymi dyscyplinami i sferami nauk o morzu.

Ponadto decydującą rolę w przygotowaniu planu naukowego i strategii realizacji BONUS-169 odegrała Rada Konsultacyjna BONUS złożona z wielu zainteresowanych stron, takich jak: HELCOM, ICES, Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, WWF i Fiński Krajowy Związek Rolników.

Zmieniony projekt programu badań BONUS-169, przedłożony DG ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa w czerwcu 2009 r., jest w znacznej mierze oparty na pracach i konsultacjach przeprowadzonych w odniesieniu do pierwotnej inicjatywy BONUS-169.

Szeroko zakrojony i strategicznie ukierunkowany program konsultacji z zainteresowanymi stronami zostanie przeprowadzony na etapie strategicznym programu i obejmie zainteresowane strony z innych ważnych sektorów, takich jak rolnictwo, rybołówstwo, akwakultura, transport i gospodarka wodna.

2009/0169 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez kilka państw członkowskich

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 169 i 172 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[8],

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[9],

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Decyzja nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. dotycząca siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013)[10] (zwanego dalej „siódmym programem ramowym”) przewiduje udział Wspólnoty w programach badawczo-rozwojowych podjętych przez kilka państw członkowskich, w tym udział w strukturach utworzonych w celu wykonania tych programów w rozumieniu art. 169 Traktatu.

2. Decyzja Rady nr 971/2006/WE z dnia 19 grudnia 2006 r. dotycząca programu szczegółowego „Współpraca”, wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013)[11], zachęca do przekrojowego podejścia do tematów badawczych odnoszących się do jednego lub większej liczby tematów siódmego programu ramowego i określa w tym kontekście inicjatywę na mocy art. 169 w dziedzinie badań Morza Bałtyckiego jako jeden z obszarów odpowiednich dla udziału Wspólnoty we wspólnie realizowanych krajowych programach badawczych.

3. Ekosystem Morza Bałtyckiego, które jest europejskim półzamkniętym morzem śródlądowym, jest jednym z największych słonawych zbiorników wodnych na świecie. Obecnie człowiek i przyroda wywierają na nie potężną presję poprzez zanieczyszczenie metalami ciężkimi, trwałe zanieczyszczenie organiczne, materiały radioaktywne, wycieki ropy naftowej i innych substancji szkodliwych i niebezpiecznych, nadmierne wprowadzanie związków odżywczych i substancji organicznych powodujących zaawansowaną eutrofizację, wprowadzanie szkodliwych organizmów obcych, niezrównoważoną eksploatację zasobów rybnych, negatywny wpływ zmian klimatu, utratę różnorodności biologicznej oraz postępujące wdzieranie się działalności człowieka na obszary nadbrzeżne i przybrzeżne, w tym turystyki niezrównoważonej pod względem ekologicznym. Czynniki te znacząco zmniejszyły zdolność Morza Bałtyckiego do dostarczania, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zasobów i usług bezpośrednio i pośrednio niezbędnych człowiekowi do osiągnięcia korzyści społecznych, kulturowych i gospodarczych.

4. W dniu 14 grudnia 2007 r. Rada Europejska podkreśliła obawy o stan środowiska w regionie Morza Bałtyckiego odzwierciedlone w komunikacie Komisji dotyczącym strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego[12]. Ponadto Rada zwróciła się do Komisji z prośbą o przedstawienie wniosku dotyczącego inicjatywy na mocy art. 169 dla regionu Morza Bałtyckiego.

5. Nauka może przyczynić się do sprostania tym wyzwaniom i rozwiązania problemów środowiska Morza Bałtyckiego. Powaga zaistniałej sytuacji wymaga jednak nasilenia pod względem jakościowym i ilościowym prowadzonych obecnie w regionie Morza Bałtyckiego badań poprzez opracowanie i wdrożenie w pełni zintegrowanego podejścia, w ramach którego można usprawnić i ukierunkować odpowiednie programy badawcze wszystkich państw sąsiadujących, tak by zająć się skomplikowanymi i naglącymi kwestiami w skoordynowany, wydajny i skuteczny sposób.

6. Programy lub działania badawczo-rozwojowe podejmowane dzisiaj przez poszczególne państwa członkowskie dla wsparcia badań i rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego na poziomie krajowym są skoordynowane na szczeblu europejskim w stopniu niewystarczającym do uzyskania niezbędnej masy krytycznej, której wymagają strategiczne obszary badań i rozwoju.

7. Ponadto istniejące struktury badawcze specyficzne dla danego sektora, które rozwijały się przez lata prowadzenia polityk krajowych, są głęboko zakorzenione w krajowych systemach zarządzania i uniemożliwiają rozwój i finansowanie multi-, inter- i transdyscyplinarnych badań środowiska naturalnego, które są potrzebne, aby sprostać wyzwaniom związanym z Morzem Bałtyckim.

8. Chociaż istnieje długa tradycja współpracy badawczej dotyczącej Morza Bałtyckiego z krajami zarówno z regionu Morza Bałtyckiego, jak i spoza niego, to jak dotąd, z powodu nierównej sytuacji gospodarczej i różnic w rozwoju w poszczególnych krajach, a także dużej różnorodności krajowych programów, tematów i priorytetów badawczych, na wspólne działania brakowało środków finansowych wystarczających do optymalnego wykorzystania potencjału badawczego. Ta sytuacja hamowała możliwości osiągnięcia rezultatów badań o znaczącej przydatności dla kształtowania polityki.

9. W swoim programie prac na lata 2007–2008 z dnia 11 czerwca 2007 r. dotyczącym realizacji programu szczegółowego „Współpraca”[13] Komisja zapewniła wsparcie finansowe dla BONUS ERA-NET i ERA-NET PLUS w dziedzinie badań środowiska Morza Bałtyckiego w celu wzmocnienia współpracy między agencjami finansującymi badania środowiska w tym regionie i ułatwienia przejścia do wspólnego programu badawczo-rozwojowego na rzecz Morza Bałtyckiego, który ma zostać wdrożony na podstawie art. 169 Traktatu.

10. Zgodnie z podejściem przyjętym w siódmym programie ramowym oraz tym, co stwierdzono w konsultacjach z zainteresowanymi stronami w trakcie realizacji BONUS ERA-NET, w regionie Morza Bałtyckiego konieczne jest wprowadzenie programów badań wynikających z celów politycznych.

11. Dania, Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Finlandia i Szwecja (zwane dalej „uczestniczącymi państwami”) zgodziły się na wspólną realizację Wspólnego Programu Badawczo-Rozwojowego na rzecz Morza Bałtyckiego BONUS-169 (zwanego dalej „BONUS-169”). BONUS-169 ma na celu wsparcie rozwoju nauki i innowacji poprzez stworzenie niezbędnych ram prawnych i organizacyjnych dla transnarodowej współpracy pomiędzy państwami nadbałtyckimi w zakresie badań środowiska Morza Bałtyckiego.

12. Chociaż inicjatywa BONUS-169 jest w dużej mierze skoncentrowana na badaniach środowiska, jest ona zbieżna z niektórymi powiązanymi programami badawczymi Wspólnoty, dotyczącymi różnorodnej działalności człowieka mającej skumulowany wpływ na ekosystem, takiej jak: rybołówstwo, akwakultura, rolnictwo, infrastruktura, transport, szkolenie i mobilność naukowców, a także kwestii społeczno-gospodarczych. Inicjatywa ta ma istotne znaczenie dla wielu polityk i dyrektyw Wspólnoty, w tym dla dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiającej ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej)[14], strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, wspólnej polityki rybołówstwa, wspólnej polityki rolnej, dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej[15] oraz międzynarodowych zobowiązań UE, np. dla Bałtyckiego Planu Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM). W rezultacie BONUS-169 przyniesie korzyści wielu innym obszarom polityki Wspólnoty.

13. W celu zwiększenia siły oddziaływania BONUS-169 uczestniczące państwa zgodziły się na udział Wspólnoty w programie.

14. Aby zapewnić możliwość przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji z zainteresowanymi stronami w sprawie strategicznie ukierunkowanego programu badań, który mógłby również uwzględniać pojawiające się potrzeby badawcze, BONUS-169 powinien obejmować etap strategiczny, po którym następuje etap realizacji. Na etapie strategicznym inicjatywy należy dążyć do udziału dodatkowych, ukierunkowanych sektorowo agencji finansujących, aby dalej pogłębiać integrację badań, uwzględniając międzysektorowe potrzeby użytkowników końcowych, a także zapewnić skuteczne wykorzystanie wyników w ustaleniach dotyczących polityki i zarządzania zasobami w wielu sektorach gospodarki.

15. Z chwilą zakończenia etapu strategicznego Komisja z pomocą niezależnych ekspertów powinna ocenić dojrzałość i gotowość inicjatywy do rozpoczęcia etapu realizacji.

16. Uczestniczące państwa zgodziły się przeznaczyć na BONUS-169 50 mln EUR. Należy umożliwić wniesienie wkładów niepieniężnych w postaci udostępnienia infrastruktury, pod warunkiem, że nie będą one stanowiły znacznej części całego wkładu. Należy ocenić je pod kątem wartości i użyteczności dla realizacji projektów w ramach BONUS-169.

17. Finansowy udział Wspólnoty w BONUS-169 powinien wynosić do 50 mln EUR na cały okres trwania BONUS-169 i równoważyć do wysokości tej kwoty wkład uczestniczących państw, aby zwiększyć ich zainteresowanie wspólną realizacją programu. Większą część wkładu Wspólnoty należy przeznaczyć na etap realizacji. W odniesieniu do każdego etapu należy określić pułap. Pułap dla etapu realizacji powinien zostać powiększony o kwotę pozostałą po wdrożeniu etapu strategicznego.

18. Wspólna realizacja BONUS-169 wymaga specjalnej jednostki ds. realizacji przewidzianej w decyzji nr 971/2006/WE. Uczestniczące państwa uzgodniły powołanie takiej specjalnej jednostki ds. realizacji (pod nazwą europejskie ugrupowanie interesów gospodarczych Bałtycka Sieć Organizacji na rzecz Finansowania Nauki, BONUS EUIG, zwane dalej „BONUS EUIG”) do realizacji BONUS-169. BONUS EUIG powinno być odbiorcą wkładów Wspólnoty i uczestniczących państw. Wspomnianymi wkładami zarządzać powinno zgodnie ze wspólnymi dla programu zasadami i procedurami finansowania. BONUS EUIG powinno również zapewnić zgodność realizacji BONUS-169 z zasadą należytego zarządzania finansami.

19. Wkład Wspólnoty powinien być uzależniony od zaangażowania środków przez uczestniczące państwa oraz wniesienia przez nie wkładów finansowych.

20. Wniesienie wkładu Wspólnoty przeznaczonego na etap strategiczny powinno być uzależnione od zawarcia pomiędzy Komisją, w imieniu Wspólnoty, a BONUS EUIG umowy w sprawie przyznania dotacji, która, aby usprawnić i uprościć zarządzanie, powinna być zgodna z rozporządzeniem (WE) nr 1906/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. ustanawiającym zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uczelni wyższych w działaniach prowadzonych w ramach siódmego programu ramowego oraz zasady upowszechniania wyników badań (2007-2013)[16].

21. Wniesienie wkładu przeznaczonego na etap realizacji przez Wspólnotę powinno być uzależnione od zawarcia porozumienia wykonawczego pomiędzy Komisją, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, a BONUS EUIG, zawierającego szczegółowe postanowienia dotyczące wykorzystania wkładu Wspólnoty. Ta część wkładu Wspólnoty powinna być zarządzana w ramach pośredniego zarządzania scentralizowanego zgodnie z art. 54 ust. 2 lit. c) i art. 56 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich[17] (zwanego dalej „rozporządzeniem finansowym”) oraz z art. 35, art. 38 ust. 2 i art. 41 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich[18].

22. Wszelkie odsetki uzyskane z wkładów wniesionych na rzecz BONUS EUIG powinny być uznawane za jego dochody i przeznaczane na realizację BONUS-169.

23. W celu ochrony swoich interesów finansowych Wspólnota powinna mieć prawo do zmniejszenia, wstrzymania lub zaprzestania wnoszenia swojego wkładu finansowego w przypadku niewłaściwej, częściowej lub spóźnionej realizacji BONUS-169 albo w przypadku gdy uczestniczące państwa nie wezmą udziału, wezmą udział tylko w części lub wezmą udział z opóźnieniem w finansowaniu BONUS-169, na warunkach określonych w porozumieniach, które mają zostać zawarte między Wspólnotą a BONUS EUIG.

24. W celu skutecznej realizacji BONUS-169 wsparcie finansowe na etapie realizacji powinno zostać przyznane uczestnikom wybranych na poziomie centralnym projektów w ramach BONUS-169, pod nadzorem BONUS EUIG w następstwie zaproszenia do składania wniosków.

25. Chociaż Wspólne Centrum Badawcze stanowi departament Komisji, jego instytuty dysponują możliwościami badawczymi mającymi związek z BONUS-169 i mogą uczestniczyć w realizacji programu. Należy zatem określić rolę Wspólnego Centrum Badawczego w kontekście zakwalifikowania go do finansowania.

26. W celu zagwarantowania równego traktowania ocena powinna być oparta na tych samych zasadach, co stosujące się do wniosków składanych w siódmym programie ramowym. Oceny wniosków powinni zatem dokonywać na poziomie centralnym niezależni eksperci; za proces ten będzie odpowiedzialne BONUS EUIG. BONUS EUIG powinno zatwierdzać kolejność pod względem miejsca na liście rankingowej i priorytetu ściśle według wyniku niezależnej oceny, która powinna być wiążąca.

27. Każde państwo członkowskie oraz każdy kraj stowarzyszony z siódmym programem ramowym powinien mieć możliwość przystąpienia do BONUS-169.

28. Zgodnie z celami siódmego programu ramowego udział w BONUS-169 jakiegokolwiek innego kraju powinien być możliwy w przypadku, gdy udział taki jest przewidziany przez odpowiednią umowę międzynarodową, a Komisja oraz uczestniczące państwa członkowskie wyrażą na ten udział zgodę. Zgodnie z siódmym programem ramowym Wspólnota powinna mieć prawo do uzgadniania warunków swojego wkładu finansowego do BONUS-169 w odniesieniu do udziału w nim innych krajów na zasadach i warunkach określonych w niniejszej decyzji.

29. Należy podjąć stosowne działania w celu zapobiegania nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym, a także podjąć niezbędne kroki w celu odzyskania utraconych, nienależnie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych środków zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich[19], rozporządzeniem Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami[20] oraz rozporządzeniem (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 1999 r. dotyczącym dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)[21].

30. Istotne jest, aby działalność badawcza prowadzona w ramach BONUS-169 była zgodna z podstawowymi zasadami etycznymi, w tym z zasadami odzwierciedlonymi w art. 6 Traktatu o Unii Europejskiej oraz w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, a także, aby kierowała się zasadami uwzględniania problematyki równości płci i równouprawnienia płci.

31. Komisja powinna przeprowadzić okresowe oceny jakości i skuteczności realizacji BONUS-169 oraz postępu w osiąganiu wyznaczonych celów, a także przeprowadzić ocenę końcową.

32. BONUS EUIG powinno zachęcać uczestników wybranych projektów BONUS-169 do ogłaszania i upowszechniania ich wyników oraz do udostępniania tych informacji opinii publicznej,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1 Wkład Wspólnoty

1. Wspólnota wnosi wkład finansowy do Wspólnego Programu Badawczo-Rozwojowego na rzecz Morza Bałtyckiego BONUS-169 (zwanego dalej „BONUS-169”) podjętego wspólnie przez: Danię, Niemcy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Finlandię i Szwecję (zwane dalej „uczestniczącymi państwami”) na warunkach określonych w niniejszej decyzji.

2. Wspólnota wnosi wkład finansowy w wysokości do 50 mln EUR na cały okres trwania BONUS-169, na etapie strategicznym zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1906/2006, a na etapie realizacji zgodnie z art. 54 ust. 2 lit. c) rozporządzenia finansowego. Do wysokości tego pułapu wkład Wspólnoty stanowi równowartość wkładu uczestniczących państw.

3. Wkład finansowy Wspólnoty jest wypłacany łącznie ze środków przyznanych w budżecie na wszystkie odnośne tematy programu szczegółowego „Współpraca”.

Artykuł 2Realizacja BONUS-169

1. BONUS-169 jest realizowany przez europejskie ugrupowanie interesów gospodarczych Bałtycka Sieć Organizacji na rzecz Finansowania Nauki, BONUS EUIG (zwane dalej „BONUS EUIG”).

2. BONUS-169 realizowany jest w dwóch etapach zgodnie z załącznikiem I – po etapie strategicznym następuje etap realizacji.

3. Etap strategiczny programu trwa do dwóch lat i stanowi przygotowanie do etapu realizacji. Na etapie strategicznym BONUS EUIG wykonuje następujące zadania:

33. przygotowanie strategicznego programu badań – określenie części dotyczącej naukowej treści programu, koncentrując się na zaproszeniach do składania wniosków, zgodnie z celami określonymi w siódmym programie ramowym;

34. utworzenie platform konsultacyjnych dla zainteresowanych stron w celu wzmocnienia i zinstytucjonalizowania udziału zainteresowanych stron z odpowiednich sektorów;

35. przygotowanie warunków realizacji, w tym przepisów i procedur prawnych i finansowych, postanowień dotyczących praw własności intelektualnej powstałych w wyniku działań w ramach BONUS-169, zasobów ludzkich oraz aspektów komunikacyjnych.

4. Etap realizacji trwa co najmniej pięć lat. Na etapie realizacji publikowane są co najmniej trzy zaproszenia do składania wniosków zmierzające do sfinansowania projektów służących celom BONUS-169. Zaproszenia te ukierunkowane są na projekty transnarodowe z udziałem wielu partnerów i obejmują działania w zakresie badań, rozwoju technologicznego, szkolenia oraz upowszechniania wiedzy. Wyboru projektów dokonuje się zgodnie z zasadami równego traktowania, przejrzystości, niezależnej oceny, współfinansowania, finansowania nieprowadzącego do zysku, niełączenia finansowania z innymi źródłami wspólnotowymi oraz z zasadą niedziałania prawa wstecz.

Artykuł 3Warunki dotyczące wkładu Wspólnoty

1. Wkład finansowy Wspólnoty na etap strategiczny wynosi do 1,25 mln EUR i stanowi równowartość wkładu uczestniczących państw do wysokości tej kwoty. Zobowiązanie Wspólnoty do wniesienia wkładu na etap strategiczny uzależnione jest od równoważnego zobowiązania uczestniczących państw.

2. Wkład finansowy Wspólnoty na rzecz etapu realizacji wynosi do 48,75 mln EUR i stanowi równowartość wkładu uczestniczących państw do wysokości tej kwoty. Pułap ten może zostać powiększony o kwotę pozostałą po wdrożeniu etapu strategicznego. Na etapie realizacji do 25% wkładu uczestniczących państw może stanowić udostępnienie infrastruktury naukowo-badawczej (zwane dalej „wkładem rzeczowym w postaci infrastruktury”).

3. Wspólnota wnosi wkład finansowy z przeznaczeniem na etap realizacji pod następującymi warunkami:

36. pozytywnej oceny etapu strategicznego, dokonywanej przez Komisję z pomocą niezależnych ekspertów; ocena ta obejmuje postęp w osiągnięciu celów i oczekiwanych rezultatów określonych w art. 2 ust. 3 i w załączniku I.

37. wykazania przez BONUS EUIG zdolności do realizacji BONUS-169, w tym otrzymywania, rozdzielania i monitorowania wkładu finansowego Wspólnoty zgodnie z zasadami pośredniego zarządzania scentralizowanego zgodnie z art. 54 ust. 2 lit. c) i art. 56 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002 (zwanego dalej „rozporządzeniem finansowym”), z art. 35, art. 38 ust. 2 i art. 41 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2342/2002 oraz zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami.

38. utrzymywania i stosowania odpowiedniego i skutecznego modelu zarządzania BONUS-169 zgodnie z załącznikiem II;

39. skutecznego wykonywania przez BONUS EUIG działań związanych z etapem realizacji BONUS-169, określonych w załączniku I i wiążących się z publikowaniem zaproszeń do składania wniosków o przyznanie dotacji;

40. zobowiązania każdego z uczestniczących państw do udziału w finansowaniu BONUS-169, wniesienia wkładu gotówkowego oraz skutecznego wniesienia wkładu rzeczowego w postaci infrastruktury gdy jest to wymagane; zobowiązania te zawarte są w planie finansowania uzgodnionym przez właściwe organy krajowe w celu przyczynienia się do wspólnego przeprowadzenia etapu realizacji BONUS-169;

41. wykazania zgodności ze wspólnotowymi zasadami pomocy państwa, w szczególności zasadami określonymi we wspólnotowych zasadach ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną[22];

42. zapewnienia wysokiego poziomu doskonałości naukowej, przestrzegania zasad etycznych zgodnie z ogólnymi zasadami decyzji nr 1982/2006/WE (zwanej dalej „siódmym programem ramowym”) oraz przestrzegania zasad uwzględniania problematyki równości płci i równouprawnienia płci oraz zasady zrównoważonego rozwoju;

Artykuł 4Udział Wspólnego Centrum Badawczego

1. Wspólne Centrum Badawcze kwalifikuje się do finansowania w ramach BONUS-169 na tych samych warunkach co kwalifikujące się podmioty uczestniczących państw.

2. Zasoby własne Wspólnego Centrum Badawczego, które nie są objęte finansowaniem w ramach BONUS-169, nie są uznawane za część wkładu Wspólnoty w rozumieniu art. 1.

Artykuł 5Umowy między Wspólnotą a BONUS EUIG

1. Szczegółowe uzgodnienia dotyczące zarządzania środkami i ich kontroli oraz ochrony interesów finansowych Wspólnot na etapie strategicznym są określane w umowie w sprawie przyznania dotacji, która jest zawierana pomiędzy Komisją, w imieniu Wspólnoty, a BONUS EUIG zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej decyzji i w rozporządzeniu (WE) nr 1906/2006.

2. Szczegółowe uzgodnienia dotyczące zarządzania środkami i ich kontroli oraz ochrony interesów finansowych Wspólnot na etapie realizacji są określane w porozumieniu wykonawczym i rocznych umowach finansowych, które są zawierane pomiędzy Komisją, w imieniu Wspólnoty, a BONUS EUIG.

Porozumienie wykonawcze obejmuje w szczególności następujące postanowienia:

43. określenie powierzonych zadań;

44. postanowienia dotyczące ochrony funduszy Wspólnoty;

45. warunki i szczegółowe uzgodnienia dotyczące realizacji zadań, w tym zasady i pułapy finansowania mające zastosowanie do projektów w ramach BONUS-169 oraz stosowne postanowienia dotyczące rozgraniczenia obowiązków i przeprowadzania kontroli;

46. zasady składania Komisji sprawozdań w sprawie sposobu realizacji zadań;

47. warunki decydujące o zaprzestaniu wykonywania zadań;

48. szczegółowe uzgodnienia dotyczące kontroli Komisji;

49. warunki dotyczące wykorzystania odrębnego rachunku bankowego oraz sposobu wykorzystania narosłych odsetek;

50. postanowienia zapewniające widoczność działań Wspólnoty w odniesieniu do pozostałych działań BONUS EUIG;

51. zobowiązanie do powstrzymania się od wszelkich czynności, które mogą powodować konflikt interesów w rozumieniu art. 52 ust. 2 rozporządzenia finansowego;

52. postanowienia dotyczące praw własności intelektualnej powstałych w wyniku realizacji BONUS-169, o których mowa w art. 2;

53. kryteria, które należy stosować podczas ocen okresowych i końcowych, w tym kryteria, o których mowa w art. 13.

3. W celu uzyskania dowodów istnienia i właściwego funkcjonowania procedur i systemów, o których mowa w art. 56 rozporządzenia finansowego, Komisja dokonuje oceny ex ante BONUS EUIG.

Artykuł 6Odsetki od wkładów

Odsetki uzyskane z wkładów finansowych przeznaczonych na BONUS-169 są uznawane za dochody BONUS EUIG i przeznaczane na BONUS-169.

Artykuł 7Zmniejszenie, wstrzymanie lub zaprzestanie wkładu finansowego Wspólnoty

W przypadku braku lub niewłaściwej, częściowej albo spóźnionej realizacji BONUS-169 Wspólnota może zmniejszyć lub wstrzymać swój wkład finansowy lub zaprzestać jego wnoszenia, uwzględniając postęp w realizacji BONUS-169.

W przypadku gdy uczestniczące państwa nie biorą udziału, biorą udział tylko w części lub biorą udział z opóźnieniem w finansowaniu BONUS-169, Wspólnota może zmniejszyć swój wkład finansowy, uwzględniając rzeczywistą wysokość finansowania ze środków publicznych przyznanych przez uczestniczące państwa na warunkach określonych w umowie w sprawie przyznania dotacji, o której mowa w art. 5 ust. 1.

Artykuł 8 Ochrona interesów finansowych Wspólnot przez uczestniczące państwa

W ramach realizacji BONUS-169 uczestniczące państwa podejmują wszelkie środki prawne, regulacyjne, administracyjne lub inne środki niezbędne do ochrony interesów finansowych Wspólnot. W szczególności uczestniczące państwa przyjmują konieczne środki zapewniające pełne odzyskanie kwot należnych Wspólnocie, zgodnie z rozporządzeniem finansowym i rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 2342/2002.

Artykuł 9Kontrola Komisji i Trybunału Obrachunkowego

Komisja i Trybunał Obrachunkowy są uprawnione do przeprowadzania wszelkich kontroli i inspekcji koniecznych do zapewnienia właściwego zarządzania funduszami wspólnotowymi i ochrony interesów finansowych Wspólnot przed wszelkimi nadużyciami finansowymi lub nieprawidłowościami. W tym celu uczestniczące państwa i BONUS EUIG udostępniają Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu wszystkie istotne dokumenty.

Artykuł 10Wymiana informacji

Komisja przekazuje wszystkie istotne informacje Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Trybunałowi Obrachunkowemu. Uczestniczące państwa przekazują Komisji, za pośrednictwem BONUS EUIG, wszelkie dodatkowe informacje żądane przez Parlament Europejski, Radę oraz Trybunał Obrachunkowy, dotyczące zarządzania finansami BONUS EUIG.

Artykuł 11Udział innych państw członkowskich i krajów stowarzyszonych

Każde państwo członkowskie oraz każdy kraj stowarzyszony z siódmym programem ramowym może przystąpić do BONUS-169 zgodnie z kryteriami określonymi w art. 3 ust. 1 oraz art. 3 ust. 3 lit. e) i f). Dla celów niniejszej decyzji państwa członkowskie i kraje, które przystąpiły do BONUS-169, uważane są za uczestniczące państwa.

Artykuł 12 Udział innych krajów

Uczestniczące państwa oraz Komisja mogą wyrazić zgodę na udział każdego innego kraju, z zastrzeżeniem kryteriów określonych w art. 3 ust. 1 oraz art. 3 ust. 3 lit. e) i f), oraz pod warunkiem, że taki udział jest przewidziany przez odpowiednią umowę międzynarodową.

Uczestniczące państwa oraz Komisja określają warunki, na jakich podmioty prawne z siedzibą w takim kraju oraz osoby w nim zamieszkujące kwalifikują się do finansowania w ramach BONUS-169.

Artykuł 13 Roczne sprawozdania i ocena

Komisja włącza sprawozdanie z działań podjętych w ramach BONUS-169 do rocznego sprawozdania dotyczącego siódmego programu ramowego przedstawianego Parlamentowi Europejskiemu i Radzie na mocy art. 173 Traktatu.

Komisja przeprowadza okresową ocenę BONUS-169 nie później niż 31 grudnia 2014 r. Ocena ta obejmuje postęp w realizacji celów określonych w art. 2 i załączniku I, jak również zalecenia BONUS-169 dotyczące najwłaściwszych sposobów dalszego pogłębiania integracji, poprawy jakości i skuteczności realizacji, w tym integracji naukowej, integracji zarządzania i integracji finansowej oraz kwestię, czy poziom wkładu finansowego uczestniczących państw jest odpowiedni w świetle potencjalnego zapotrzebowania zgłoszonego przez ich różne krajowe środowiska naukowe.

Komisja przekazuje wyniki tej oceny wraz z uwagami Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

Z chwilą zakończenia udziału Wspólnoty w BONUS-169, jednak nie później niż do 31 grudnia 2017 r., Komisja przeprowadza ostateczną ocenę BONUS-169. Komisja przedstawia wyniki tej oceny Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

Artykuł 14Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Artykuł 15

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK I

Cele i realizacja BONUS-169

CELE BONUS-169

BONUS-169 zwiększy potencjał badawczy regionu Morza Bałtyckiego w celu: stworzenia podstaw dla opracowania i wdrożenia dostosowanych do potrzeb regulacji, polityki i praktyk zarządczych; skuteczniejszego reagowania na najważniejsze problemy społeczne i dotyczące ochrony środowiska, które obecnie występują w regionie i będą pojawiać się w najbliższych latach; poprawy sprawności i skuteczności rozproszonego w regionie Morza Bałtyckiego podejścia do badań środowiska i ich planowania poprzez integrację badań środowiska Morza Bałtyckiego w jeden trwały, oparty na współpracy, interdyscyplinarny, właściwie zintegrowany i ukierunkowany program wielonarodowy.

Niniejsza inicjatywa przyczynia się również do tworzenia i uporządkowania europejskiej przestrzeni badawczej w regionie Morza Bałtyckiego.

W celu osiągnięcia powyższych celów niezbędna jest poprawa sprawności i skuteczności rozproszonego w regionie Morza Bałtyckiego planowania programów badawczych dotyczących ochrony środowiska poprzez integrację działań badawczych w jeden trwały, oparty na współpracy, interdyscyplinarny, właściwie zintegrowany i ukierunkowany program wielonarodowy na potrzeby wsparcia zrównoważonego rozwoju regionu. W tym celu inicjatywa BONUS-169 obejmuje:

a) opracowanie wynikających z celów politycznych strategicznych programów badań

b) wzmocnienie trwałej transgranicznej i międzysektorowej koordynacji i integracji publicznych programów badawczych

c) zwiększenie potencjału badawczego nowych państw członkowskich UE z regionu Morza Bałtyckiego

d) utworzenie odpowiednich platform konsultacyjnych dla zainteresowanych stron angażujących przedstawicieli wszystkich liczących się sektorów

e) zmobilizowanie dodatkowych środków finansowych ze wzmocnionej międzysektorowej współpracy w dziedzinie badań środowiska Morza Bałtyckiego

f) ustanowienie odpowiednich Warunków realizacji umożliwiających skuteczne wdrożenie programu dzięki wspólnemu zarządzaniu przez jeden podmiot prawny i wspólną strukturę zarządzania

g) wystosowanie co najmniej trzech przekrojowych, strategicznie ukierunkowanych i angażujących wielu partnerów wspólnych zaproszeń do składania wniosków.

2. Etap strategiczny

2.1 Cel

Etap strategiczny stanowi przygotowanie do etapu realizacji. Dotyczy strategicznego rozwoju programu, aby zapewnić osiągnięcie optymalnej integracji badań dotyczących Morza Bałtyckiego. Dąży do wzmocnienia udziału zainteresowanych stron i grup użytkowników, aby zapewnić znaczenie badań dla polityki i zarządzania oraz wynikanie hierarchii ważności poszczególnych zagadnień badawczych z potrzeb polityki oraz aby w pełni zaangażować naukowców i ich instytucje badawcze, jak również szeroko pojęte zainteresowane strony.

2.2 Rezultaty

BONUS EUIG prześle Komisji rezultaty określone w poniższych punktach nie później niż w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia etapu strategicznego.

Na żądanie BONUS EUIG Komisja służy radą i pomocą w trakcie opracowywania tych rezultatów. Na żądanie Komisji BONUS EUIG składa sprawozdanie z osiągniętych postępów.

2.2.1 Strategiczny program badań

Strategiczny program badań jest opracowywany i uzgadniany w drodze konsultacji między uczestniczącymi państwami, szeroko pojętymi zainteresowanymi stronami oraz Komisją. Stanowi podstawę dla programu wynikającego z celów politycznych. Rozszerza tematykę badań, aby oprócz ekosystemu morskiego ująć podejście oparte na zlewisku Bałtyku, które dotyka kluczowych zagadnień mających wpływ na jakość i wydajność ekosystemów regionu Morza Bałtyckiego.

Program zawiera opis stanu wyjściowego i poziomu zaawansowania badań Morza Bałtyckiego, zapewnia strategiczną wizję i plan działań służące osiągnięciu wyznaczonych celów oraz określa orientacyjne tematy zaproszeń wynikające z celów politycznych, przeznaczone na nie budżety, harmonogram publikacji oraz przewidywany czas trwania projektów. Ponadto zawiera działania mające na celu odpowiedzenie na potrzeby pojawiające się w dziedzinie badań, wspieranie panbałtyckiej integracji badań oraz wspólny plan działań do użytku wszystkich, dający możliwość planowania przyszłych inwestycji w potencjał infrastruktury regionalnej.

2.2.2 Platformy konsultacyjne dla zainteresowanych stron

Na podstawie szczegółowej analizy zainteresowanych stron, których dotyczy program BONUS-169 na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim, tworzone są platformy konsultacyjne dla zainteresowanych stron oraz mechanizmy mające na celu wzmocnienie i zinstytucjonalizowanie udziału zainteresowanych stron ze wszystkich odpowiednich sektorów w celu identyfikacji krytycznych braków, ustalenia hierarchii ważności zagadnień badawczych oraz zwiększenia wykorzystania rezultatów badań. Obejmuje to udział naukowców, w tym związanych z innymi istotnymi, niedotyczącymi morza dziedzinami nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych, w celu zapewnienia koniecznej wielodyscyplinarności przy opracowywaniu strategicznego programu badań, jego strategicznej wizji i priorytetów badawczych.

Forum Badań Sektorowych (organ złożony z przedstawicieli ministerstw oraz innych podmiotów zajmujących się badaniem ekosystemu Morza Bałtyckiego i zarządzaniem nim) tworzone jest na potrzeby wsparcia programu jako stały organ, odpowiedzialny za omawianie planów programu, rezultatów i pojawiających się potrzeb w dziedzinie badań w perspektywie podejmowania decyzji. Forum to ułatwia i przyspiesza panbałtycką integrację badań naukowych, w tym wspólne korzystanie z potencjału infrastruktury i planowanie, jaki ma być, pomaga w uwydatnianiu potrzeb badawczych, przyspiesza wykorzystywanie wyników badań oraz ułatwia integrację finansowania badań.

2.2.3 Warunki realizacji

Warunku realizacji obejmują wszystkie aspekty skutecznej realizacji strategicznego programu badań. W stosownych przypadkach opierają się na zasadach siódmego programu ramowego. Obejmują między innymi następujące elementy:

a) podejmowanie działań (sporządzanie dokumentów, ustanawianie procedur, nabór i szkolenie personelu) wymaganych przez rozporządzenie finansowe w odniesieniu do pośredniego scentralizowanego zarządzania;

b) uzyskanie formalnych zobowiązań od uczestniczących państw w wysokości co najmniej 48,75 mln EUR, w tym maksymalnie 25% w postaci wkładu rzeczowego w postaci infrastruktury;

c) zapewnienie realistycznej i opartej na dowodach oceny wartości wkładu rzeczowego uczestniczących państw w postaci infrastruktury, z której korzystają beneficjenci BONUS-169;

d) opracowanie wyczerpującego wykazu wszystkich obiektów infrastruktury, w tym danych kontaktowych ich właścicieli, operatorów lub innych organów odpowiedzialnych, oraz jego publikacja i aktualizowanie, gdy jest to niezbędne;

e) zagwarantowanie, że wspólne warunki realizacji zawartych na poziomie centralnym przez BONUS EUIG umów o przyznaniu dotacji z beneficjentami BONUS-169 zostaną wcześniej uzgodnione, w tym wspólne uzgodnione zasady uczestnictwa, wzoru umowy o przyznaniu dotacji, wytycznych dla wnioskodawców, uczestników i osób dokonujących niezależnej oceny, warunków audytu beneficjentów, w tym zapewnienie Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu możliwości przeprowadzania takich audytów;

f) stworzenie właściwej struktury zarządzania dla kierownictwa programu na wszystkich etapach realizacji projektu;

g) zapewnienie odpowiedniego finansowania, przeznaczonego na wzmocnienie BONUS EUIG pod kątem zasobów ludzkich i wiedzy specjalistycznej z wielu dziedzin, aby umożliwić mu zarówno wsparcie w elementach strategicznych, jak i sprawną realizację programu;

h) opracowanie struktury finansowania projektów w ramach BONUS-169 w oparciu o pulę środków z wkładów gotówkowych uczestniczących państw oraz Wspólnoty;

i) opracowanie strategii komunikacji i upowszechniania, która – w możliwie jak największym stopniu – zapewnia zgodność wyników i danych z normami Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska Morskiego.

Szczegółowe podejście i zasady dotyczące wkładu rzeczowego w postaci infrastruktury są opracowywane na etapie strategicznym, podczas którego uczestniczące państwa zobowiązują się do zapewnienia beneficjentom BONUS-169 bezpłatnego dostępu do infrastruktury (szczególnie statków badawczych) i jej wykorzystywania. Koszty wykorzystania tej infrastruktury nie stanowią kosztów kwalifikowalnych projektu. W związku z powyższym BONUS EUIG zawiera odpowiednie porozumienia z uczestniczącymi państwami lub właścicielami infrastruktury, którzy:

a) określają metodologię oceny wkładu rzeczowego w postaci infrastruktury;

b) zapewniają BONUS EUIG, Komisji oraz Trybunałowi Obrachunkowemu możliwość skontrolowania dostępu do infrastruktury oraz jej wykorzystania, a także wynikających z tego kosztów;

c) stanowią, że umawiające się strony składają roczne sprawozdania z kosztów poniesionych na zapewnienie dostępu do infrastruktury lub jej wykorzystania przez beneficjentów BONUS-169.

2.2.4 Wspólnotowe finansowanie etapu strategicznego

Koszty kwalifikowalne są zwracane do wysokości 50% i są to rzeczywiste koszty poniesione przez BONUS EUIG, odnotowane w księgowości i niezbędne do wypełnienia celu określonego w pkt 1. Koszty mogą być kwalifikowalne od dnia 1 stycznia 2010 r., a bardziej szczegółowo określa je umowa o przyznaniu dotacji na etap strategiczny.

3. Etap realizacji

O ile wyniki oceny i audytu ex ante BONUS EUIG są pozytywne, Komisja i BONUS EUIG zawierają porozumienie wykonawcze.

3.1. Cele

Na etapie realizacji publikowane i realizowane są co najmniej trzy wspólne zaproszenia do składania wniosków, mające na celu sfinansowanie strategicznie ukierunkowanych projektów BONUS-169, dotyczących celów tej inicjatywy. Tematyka projektów, oparta na strategicznym programie badań BONUS-169, uwzględnia - na ile to możliwe - ustalony plan działań i obejmuje badania, działania w zakresie rozwoju technologicznego, szkolenia lub upowszechnianie.

3.2. Realizacja projektów w ramach BONUS-169

Zaproszenia do składania wniosków w ramach BONUS-169 są realizowane poprzez angażujące wielu partnerów, transnarodowe projekty z udziałem co najmniej trzech niezależnych, kwalifikowalnych podmiotów prawnych z trzech różnych państw członkowskich lub krajów stowarzyszonych, z których co najmniej dwa należą do grupy uczestniczących w BONUS-169 państw.

Podmioty prawne z państw członkowskich i krajów stowarzyszonych mogą otrzymać finansowanie w ramach BONUS-169. Dowolne konsorcjum przedstawiające wniosek dotyczący projektu BONUS-169 może obejmować uczestników z państwa trzeciego, pod warunkiem, że mogą oni rzeczywiście zapewnić zasoby niezbędne do pokrycia kosztów swojego udziału. Przyznanie takiemu uczestnikowi finansowania w ramach BONUS w indywidualnych przypadkach może być uzasadnione, jeżeli wkład tego uczestnika ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia wyników projektu.

Każde zaproszenie do składania wniosków ma jasno określone tematy naukowe. Tematy te są określane przez BONUS EUIG w konsultacji z Komisją. Określając te tematy, bierze się pod uwagę pojawiające się potrzeby, wyniki i rezultaty wcześniej zrealizowanych zaproszeń oraz konsultacje z zainteresowanymi stronami przeprowadzone na etapie strategicznym i w trakcie całego programu.

BONUS EUIG możliwie szeroko publikuje zaproszenia do składania wniosków, wykorzystując konkretne nośniki informacji, a zwłaszcza strony internetowe dotyczące siódmego programu ramowego i skierowane do wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron prasę specjalistyczną i broszury. Zaproszenie do składania wniosków pozostaje otwarte przez co najmniej trzy miesiące. Proponowane projekty są składane do BONUS EUIG na poziomie centralnym przez wnioskodawców w odpowiedzi na zaproszenie w ramach procedury jednostopniowej oceny.

Proponowane projekty są oceniane i wybierane na poziomie centralnym na podstawie niezależnej analizy pod kątem określonych kryteriów kwalifikowalności, wyboru i przyznania finansowania. Podstawowymi kryteriami oceny są: doskonałość naukowa, jakość realizacji oraz przewidywane skutki projektu. Podstawowe kryteria oceny zostają skonkretyzowane w zaproszeniu do składania wniosków. Dodatkowe kryteria mogą zostać wprowadzone pod warunkiem, że zostaną opublikowane w zaproszeniu do składania wniosków, nie mają charakteru dyskryminującego oraz nie przeważają nad podstawowymi kryteriami oceny.

BONUS EUIG zapewnia dokonanie oceny otrzymanych wniosków z pomocą co najmniej trzech niezależnych ekspertów wyznaczonych przez nie na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1906/2006. Każdy wniosek dotyczący projektu otrzymuje ocenę. Niezależni eksperci sprawdzają projekty na podstawie kryteriów oceny i przyznają punkty w skali od 0 do 5 za kryterium zgodnie z zasadami składania wniosków oraz powiązanymi procedurami oceny, wyboru i przyznawania dotacji, zawartymi w siódmym programie ramowym.

BONUS EUIG tworzy listę finansowania ściśle zgodną z wynikami niezależnej oceny. W odniesieniu do przydziału środków w ramach BONUS-169 wiążąca jest lista rankingowa utworzona przez niezależnych ekspertów.

Administracja i zarządzanie dotacjami przyznanymi wybranym projektom w ramach BONUS-169 są prowadzone na poziomie centralnym pod nadzorem BONUS EUIG.

3.3 Dalsze działania

Oprócz zarządzania BONUS-169, o którym mowa w pkt 3.1 i 3.2, BONUS EUIG angażuje się również w następujące działania:

a) regularne uaktualnianie strategicznego programu badań oraz ustalanie hierarchii ważności zagadnień badawczych w celu uwzględnienia w dziedzinie badań pojawiających się potrzeb i wyników, a także rezultatów wcześniej zrealizowanych zaproszeń oraz na podstawie procedur określonych w pkt 2.2.2 i dotyczących konsultacji z zainteresowanymi stronami;

b) ułatwianie transnarodowym i multidyscyplinarnym zespołom badawczym projektów finansowanych w ramach BONUS-169 dostępu do unikatowej infrastruktury oraz obiektów badawczych

c) wspieranie efektywnego współdziałania na płaszczyźnie naukowej i politycznej w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania wyników badań;

d) uzyskanie od uczestniczących państw finansowania w wysokości zapewniającej trwałość inicjatywy bez finansowania wspólnotowego w okresie po zakończeniu realizacji BONUS-169;

e) poprawa współpracy między regionalnymi programami badań środowiska naturalnego a odpowiednimi środowiskami naukowymi badającymi baseny innych mórz europejskich;

f) działania w zakresie komunikacji i upowszechniania;

g) BONUS EUIG aktywnie uczestniczy w wymianie najlepszych praktyk z regionalnymi inicjatywami dotyczącymi basenów innych mórz europejskich, a także dąży do odpowiedniego zaakcentowania szczebla paneuropejskiego w celu zapewnienia harmonizacji i usprawnienia działań.

3.4. Wkład przeznaczony na etap realizacji

Etap realizacji BONUS-169 jest wspólnie finansowany przez uczestniczące państwa i Wspólnotę przez co najmniej pięć lat, aż do zakończenia pełnego cyklu realizacji wszystkich projektów finansowanych w ramach BONUS-169, pod warunkiem że do 2013 r. zobowiązania Wspólnoty zostaną zrealizowane i spełnione będą wszystkie wymogi dotyczące składania Komisji sprawozdań. Wkład Wspólnoty przeznaczony na etap realizacji równoważy wkłady gotówkowe i rzeczowe w postaci infrastruktury uczestniczących państw wniesione za pośrednictwem BONUS EUIG na rzecz projektów w ramach BONUS-169, a także koszty bieżące poniesione przez BONUS EUIG na etapie realizacji. Wspomniane koszty bieżące nie mogą być wyższe niż 5 mln EUR.

Wkład finansowy Wspólnoty oraz wkłady gotówkowe uczestniczących państw na rzecz BONUS-169 są zbierane i zarządzane na poziomie centralnym przez BONUS EUIG.

Wkład finansowy Wspólnoty, z zastrzeżeniem warunków uzgodnionych w rocznych umowach finansowych, o których mowa w art. 5 ust. 2, jest wydatkowany na podstawie dowodów wniesienia przez uczestniczące państwa wkładów gotówkowych na rzecz BONUS EUIG i przekazania projektom realizowanym w ramach BONUS-169 wkładu rzeczowego w postaci infrastruktury.

Prawidłowe wykorzystanie przez beneficjentów finansowania przyznanego w ramach BONUS-169 stanowi obowiązek BONUS EUIG i jest stwierdzane poprzez niezależny audyt finansowy projektów, przeprowadzany przez BONUS EUIG lub w jego imieniu.

3.5 Finansowanie projektów w ramach BONUS-169

Finansowanie projektów w ramach BONUS-169 sięga, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 3 lit. f), 100% kosztów kwalifikowalnych obliczanych zgodnie ze wspólnymi zasadami finansowania i wspólnymi stawkami finansowania ustalonymi przez BONUS EUIG w warunkach realizacji oraz zatwierdzonymi przez Komisję w porozumieniu wykonawczym.

ZAŁĄCZNIK II

Zarządzanie BONUS-169

1. BONUS-169 jest zarządzany przez BONUS EUIG za pośrednictwem Sekretariatu ugrupowania. Dla celów BONUS-169 BONUS EUIG ustanawia następujące struktury: Komitet Sterujący, Sekretariat, Rada Konsultacyjna, Forum Badań Sektorowych oraz Forum Koordynatorów Projektów.

2. Komitet Sterujący jest najwyższym organem BONUS EUIG, odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji oraz zarządzający sekretariatem. Komitet Sterujący składa się z wyższych urzędników z instytucji finansujących i zarządzających badaniami, mianowanych przez członków BONUS EUIG. Na czele Komitetu stoi Przewodniczący - funkcję tę obejmuje co roku inny członek BONUS EUIG na zasadzie rotacji. Poprzedni, obecny i przyszły przewodniczący stanowią Grupę Zadaniową ds. Strategii, która wspiera Sekretariat w kwestiach o znaczeniu strategicznym. Komitet Sterujący podejmuje w oparciu o wnioski Sekretariatu decyzje dotyczące strategicznego ukierunkowania BONUS-169, w tym decyzje dotyczące określania i aktualizacji BONUS-169, planowania zaproszeń do składania wniosków, profilu budżetu, kryteriów kwalifikowalności i wyboru, grupy osób dokonujących oceny, zatwierdzenia listy rankingowej projektów przewidzianych do finansowania w ramach BONUS-169, monitorowania postępu projektów finansowanych w ramach BONUS-169 oraz nadzoru, zapewniającego właściwą i dobrze zorganizowaną pracę Sekretariatu w kwestiach związanych z BONUS-169.

3. Sekretariatem kieruje Dyrektor Wykonawczy, który wprowadza w życie decyzje Komitetu Sterującego i pełni funkcję głównego przedstawiciela BONUS-169 zarówno wobec Komisji, jak i różnych krajowych agencji finansujących. Sekretariat jest odpowiedzialny za ogólne koordynowanie i monitorowanie działań w ramach BONUS-169, publikowanie, ocenę i realizację zaproszeń do składania wniosków oraz monitorowanie finansowanych projektów pod względem kontraktowym i naukowym, oraz za składanie Komitetowi Sterującemu sprawozdań z postępu. Odpowiada również za planowanie i organizowanie konsultacji z zainteresowanymi stronami i Radą Konsultacyjną oraz ich późniejsze włączenie do strategicznego programu badań i uwzględnienie w nim, a także za efektywne współdziałanie na płaszczyźnie naukowej i politycznej.

4. Rada Konsultacyjna służy pomocą Komitetowi Sterującemu i Sekretariatowi. Składa się z naukowców o międzynarodowej reputacji, przedstawicieli zainteresowanych stron, w tym np. dostawców usług z sektora turystyki, energii odnawialnej, rybołówstwa i akwakultury, transportu morskiego, biotechnologii i technologii, a także z organizacji na rzecz przemysłu i społeczeństwa obywatelskiego zainteresowanych tymi sektorami oraz przedstawicieli innych zintegrowanych programów badań Morza Bałtyckiego i innych mórz europejskich. Przekazuje ona niezależne porady, wskazówki i zalecenia dotyczące kwestii z zakresu nauki i polityki mających znaczenie dla BONUS-169. Obejmuje to poradnictwo dotyczące celów, priorytetów i ukierunkowania BONUS-169, sposobów ulepszenia realizacji BONUS-169, osiągnięcia rezultatów badań i ich jakości, budowania zdolności, tworzenia sieci kontaktów oraz znaczenia działań dla osiągnięcia celów BONUS-169. Rada pomaga również w wykorzystywaniu i upowszechnianiu wyników BONUS-169.

5. Forum Badań Sektorowych składa się z przedstawicieli ministerstw oraz innych podmiotów zajmujących się badaniem środowiska Morza Bałtyckiego i zarządzaniem nim. Zbiera się ono raz do roku na spotkaniu konsultacyjnym w celu omówienia rezultatów BONUS-169 i pojawiających się potrzeb badawczych w perspektywie procesu decyzyjnego. Pełni ono funkcję wspierania panbałtyckiej integracji badań naukowych, w tym odpowiednich badań finansowanych na poziomie sektorowym, oraz wykorzystywania wspólnej infrastruktury i tworzenia odnośnych planów.

6. Forum Koordynatorów Projektów składa się ze koordynatorów projektów finansowanych w ramach BONUS-169. Pomaga ono Sekretariatowi w kwestiach dotyczących koordynacji BONUS-169 pod względem naukowym oraz w integracji i syntezie wyników badań.

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1. TYTUŁ WNIOSKU:

Wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udziału Wspólnoty we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS-169), podjętym przez kilka państw członkowskich.

2. STRUKTURA ABM/ABB

Dziedzina/dziedziny polityki, których dotyczy wniosek i powiązane działanie/działania: Badania i rozwój technologiczny: siódmy program ramowy; artykuł 169 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

3. POZYCJE W BUDŻECIE

3.1. Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje B..A)), wraz z treścią:

Na 2010 r. wkład DG ds. Badań Naukowych (DG RTD) przeznaczony na etap strategiczny jak poniżej:

Nazwa | Pozycja | Rok 2010 (%) | Rok 2010 (EUR) |

RTD | Współpraca – środowisko (w tym zmiany klimatu) | 08 06 01 | 100% | 1 250 000,00 EUR |

RTD | Współpraca – żywność, rolnictwo i rybołówstwo oraz biotechnologia | 08 03 01 | 0% | 0,00 EUR |

RTD | Współpraca – energia | 08 05 01 | 0% | 0,00 EUR |

RTD | Współpraca – transport (w tym aeronautyka) | 08 07 01 | 0% | 0,00 EUR |

RTD | Współpraca – nauki społeczno-ekonomiczne i humanistyczne | 08 08 01 | 0% | 0,00 EUR |

RAZEM | 100% | 1 250 000,00 EUR |

Od 2012 r. wkład DG ds. Badań Naukowych (DG RTD) pro rata przeznaczony na etap realizacji jak poniżej:

Nazwa | Pozycja | Lata 2012-2013 % |

RTD | Współpraca – środowisko (w tym zmiana klimatu) | 08 06 01 | 35% |

RTD | Współpraca – Żywność, rolnictwo i rybołówstwo oraz biotechnologia | 08 03 01 | 20% |

RTD | Współpraca – energia | 08 05 01 | 15% |

RTD | Współpraca – transport (w tym aeronautyka) | 08 07 01 | 15% |

RTD | Współpraca – nauki społeczno-ekonomiczne i humanistyczne | 08 08 01 | 15% |

RAZEM | 100% |

Pozycja | Lata 2012-2013 % | Rok 2012 (EUR) | Rok 2013 (EUR) | Razem Lata 2012-2013 (EUR) |

RTD | 08 06 01 | 35% | 5 862 500,00 | 11 200 000,00 | 17 062 500,00 |

RTD | 08 03 01 | 20% | 3 350 000,00 | 6 400 000,00 | 9 750 000,00 |

RTD | 08 05 01 | 15% | 2 512 500,00 | 4 800 000,00 | 7 312 500,00 |

RTD | 08 07 01 | 15% | 2 512 500,00 | 4 800 000,00 | 7 312 500,00 |

RTD | 08 08 01 | 15% | 2 512 500,00 | 4 800 000,00 | 7 312 500,00 |

RAZEM | 100% | 16 750 000,00 | 32 000 000,00 | 48 750 000,00 |

3.2. Czas trwania działania i wpływu finansowego:

Oczekuje się, że wkład Wspólnoty do wspólnego programu BONUS-169 zostanie ustanowiony w drodze współdecyzji Rady i Parlamentu w 2010 r. na wstępny okres do dnia 31 grudnia 2016 r.

3.3. Informacje budżetowe:

Zobowiązania dotyczące wielu pozycji, odnoszące się od 2010 r. do następujących pozycji:

Pozycja w budżecie | Rodzaj wydatków | Nowe | Wkład EFTA | Wkład krajów ubiegających się o członkostwo | Dział w perspektywie finansowej |

08 06 01 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | NIE | TAK | TAK | Nr [1A] |

08 03 01 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | NIE | TAK | TAK | Nr [1A] |

08 05 01 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | NIE | TAK | TAK | Nr [1A] |

08 07 01 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | NIE | TAK | TAK | Nr [1A] |

08 08 01 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | NIE | TAK | TAK | Nr [1A] |

4. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

4.1. Zasoby finansowe

Wszystkie liczby przedstawione w niniejszym zestawieniu są indykatywne i przedstawiają wartości stałe.

4.1.1. Zestawienie środków na zobowiązania (CA) i środków na płatności (PA)

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj wydatków | Sekcja nr | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 i później | Razem |

Wydatki operacyjne |

Środki na zobowiązania (CA) | 8.1. | a | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Środki na płatności (PA) | b | 1,000 | 0,250 | 5,584 | 12,874 | 30,292 | 50,000 |

Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej |

Pomoc techniczna i administracyjna (NDA) | 8.2.4. | c | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |

KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM |

Środki na zobowiązania | a+c | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Środki na płatności | b+c | 1,000 | 0,250 | 5,584 | 12,874 | 30,292 | 50,000 |

Wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej[23] |

Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki (NDA) | 8.2.5. | d | 0,122 | 0,183 | 0,183 | 0,183 | 0,000 | 0,671 |

Wydatki administracyjne, inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej (NDA) | 8.2.6. | e | 0,008 | 0,040 | 0,015 | 0,045 | 0,000 | 0,108 |

Indykatywne koszty finansowe interwencji ogółem |

OGÓŁEM CA w tym koszty zasobów ludzkich | a+c+d+e | 1,380 | 0,223 | 16,948 | 32,228 | 0,000 | 50,779 |

OGÓŁEM PA w tym koszty zasobów ludzkich | b+c+d+e | 1,130 | 0,473 | 5,782 | 13,102 | 30,292 | 50,779 |

Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania

(i) Na poziomie programu

Zgodnie z niniejszą decyzją BONUS-169 będzie realizowany w dwóch odrębnych etapach: wstępnym etapie strategicznym, trwającym dwa lata, oraz etapie realizacji, trwającym minimum 5 lat. Rozpoczęcie etapu realizacji powinno być uzależnione od decyzji Komisji wydanej po pozytywnym wyniku audytu i oceny ex ante etapu strategicznego pod kątem dojrzałości i gotowości inicjatywy po etapie strategicznym.

Wspólnota Europejska zrównoważy wkłady kwalifikujących się uczestniczących państw kwotą do wysokości maksymalnie 50 mln EUR, co daje całkowity przewidywany budżet inicjatywy w wysokości 100 mln EUR. Wkłady gotówkowe uczestniczących państw oraz wkład Komisji będą zarządzane jako rzeczywista wspólna pula.

Etap strategiczny będzie realizowany poprzez dotacje zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej decyzji. Wkład Wspólnoty przeznaczony na etap strategiczny równoważy wkład uczestniczących państw do wysokości 1,25 mln EUR.

Etap realizacji będzie wdrażany przez pośrednie scentralizowane zarządzanie, zgodnie z przepisami art. 54 ust. 2 lit. c) rozporządzenia finansowego i z zasadami określonymi w niniejszej decyzji. Wkład Wspólnoty przeznaczony na etap realizacji stanowi równowartość wkładu uczestniczących państw do wysokości 48,75 mln EUR. Pułap ten może zostać podwyższony o pozostałość wkładu przeznaczonego na etap strategiczny. Do 25% wkładu uczestniczących państw przeznaczonego na etap realizacji może stanowić udostępnienie infrastruktury naukowo-badawczej („wkład rzeczowy w postaci infrastruktury”). Wkład WE zostanie przydzielony na okres od 2010 do 2013 r. włącznie. Żadne nowe zobowiązania Komisji nie będą podejmowane po 2013 r. Koszty bieżące SJR na etapie realizacji oraz w okresie, gdy działanie SJR jest potrzebne do właściwego monitorowania i realizacji wszystkich projektów finansowanych w ramach BONUS-169 oraz do wypełnienia wszystkich zobowiązań umownych wobec Komisji w zakresie sprawozdawczości, są kwalifikowalne maksymalnie do wysokości 5 mln EUR.

(ii) Na poziomie projektu

Gotówkowe finansowanie BONUS-169 obejmuje „rzeczywistą wspólną pulę” zobowiązań uczestniczących państw do wnoszenia wkładu w finansowanie uczestników wybranych projektów w ramach BONUS-169.

Wkład finansowy na rzecz uczestników projektów BONUS-169 pokryje do 100% całkowitych kosztów kwalifikowalnych, obliczanych zgodnie ze wspólnotowymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa i zgodnie ze wspólnymi zasadami finansowania i wspólnymi stawkami finansowania ustalonymi przez SJR w Warunkach realizacji opracowanych i ocenionych w drodze audytu ex ante na etapie strategicznym oraz zgodnie z ustalonymi warunkami, które zostaną określone w ogólnym porozumieniu zgodnie z zasadami opartymi na tych, które są zawarte w siódmym programie ramowym. Przydziału środków z centralnie zarządzanej wspólnej puli na wybrane projekty BONUS-169 dokonuje się zgodnie z kolejnością na liście rankingowej.

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Organ współfinansujący | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 i później | Razem |

Uczestniczące państwa członkowskie[24] | f | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Wkład wspólnotowy | a+c | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Wydatki administracyjne | d+e | 0,130 | 0,223 | 0,198 | 0,228 | 0,000 | 0,779 |

OGÓŁEM CA w tym współfinansowanie | a+c+d+e+f | 2,630 | 0,223 | 33,698 | 64,228 | 0,000 | 100,779 |

Przewiduje się, że gotówkowy wkład Wspólnoty wyniesie ogółem 50 mln EUR. Uczestniczące państwa członkowskie zobowiązują się wnieść ogółem 50 mln EUR, w tym maksymalnie 25% w postaci „wkładu rzeczowego w postaci infrastruktury”.

4.1.2. Zgodność z programowaniem finansowym

( Wniosek jest zgodny z istniejącym programowaniem finansowym.

( Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

( Wniosek może wymagać zastosowania postanowień porozumienia międzyinstytucjonalnego[25] (tzn. instrumentu elastyczności lub zmiany perspektywy finansowej).

4.1.3. Wpływ finansowy na dochody

( Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody

( Wniosek ma następujący wpływ finansowy na dochody:

mln EUR (do 1 miejsca po przecinku)

Przed rozpoczęciem działania [rok n-1] | Sytuacja po rozpoczęciu działania |

Zasoby ludzkie ogółem |

5. OPIS I CELE

5.1. Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Wkład Wspólnoty jest potrzebny do dalszego rozwoju, ustanowienia i realizacji BONUS-169 w celu umożliwienia współfinansowania działań z uczestniczącymi państwami.

5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia.

Obecny system badań w regionie Morza Bałtyckiego jest nadal zbyt rozdrobniony, by sprostać aktualnym złożonym i pilnym wyzwaniom w zakresie ochrony środowiska. Sytuacja ta wymaga opracowania i wdrożenia w pełni zintegrowanego podejścia, w ramach którego można usprawnić i ukierunkować omawiane programy badawcze wszystkich państw sąsiadujących, tak by zająć się skomplikowanymi i naglącymi kwestiami w skoordynowany, wydajny i skuteczny sposób.

5.3. Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań).

BONUS-169 połączy krajowe programy ośmiu uczestniczących państw w jeden Wspólny Program Badawczo-Rozwojowy na rzecz Morza Bałtyckiego i wesprze w szczególności cele europejskiej przestrzeni badawczej, strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz strategie morskie.

5.4. Metoda realizacji (indykatywna)

( Zarządzanie scentralizowane

( bezpośrednio przez Komisję

( pośrednio przez:

( agencje wykonawcze

( ustanowione przez Wspólnoty organy określone w art. 185 rozporządzenia finansowego

( krajowe lub międzynarodowe organy sektora publicznego/organy podlegające prawu prywatnemu pełniące misję służby publicznej i posiadające gwarancje państwa członkowskiego, Islandii, Izraela, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

6. MONITOROWANIE I OCENA

6.1. System monitorowania

Po ustanowieniu, BONUS-169 będzie monitorowany z wykorzystaniem przedkładanych regularnie przez SJR sprawozdań.

6.2. Ocena

6.2.1. Ocena ex ante

Służby Komisji przeprowadzają audyt ex ante w celu oceny gotowości do realizacji programu zgodnie z rozporządzeniem finansowym, a dokładniej z jego przepisami dotyczącymi pośredniego zarządzania scentralizowanego. SJR następnie opracowuje plan działania, który odpowiednio uwzględnia zalecenia wynikające z audytu ex ante.

6.2.2. Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

Proponowany model zarządzania został oparty na doświadczeniach zdobytych w związku z inicjatywą podjętą na mocy art. 169 w czasie realizacji szóstego programu ramowego, tzn. „Partnerstwa pomiędzy Europą a Krajami Rozwijającymi się w zakresie Badań Klinicznych”, oraz w ramach siódmego programu ramowego – nowoczesne technologie w służbie osobom starszym, program Eurostars i EMRP.

6.2.3. Warunki i częstotliwość przyszłych ocen.

Zgodnie z niniejszą decyzją Komisja z pomocą niezależnych ekspertów przeprowadza opartą na dowodach ocenę etapu strategicznego.

Przegląd śródokresowy etapu realizacji, następujący po realizacji drugiego zaproszenia i poprzedzający publikację trzeciego zaproszenia, zostanie przeprowadzony, podobnie jak ocena „ex post”, przez Komisję Europejską.

7. Środki zwalczania nadużyć finansowych

Artykuł 8 decyzji ustanawiającej BONUS-169 stanowi, że w ramach realizacji wspólnego programu uczestniczące państwa podejmują wszelkie środki prawne, regulacyjne, administracyjne lub inne środki niezbędne do ochrony interesów finansowych Wspólnot. Uczestniczące państwa dostarczają w szczególności odpowiednich gwarancji dotyczących pełnego odzyskania od SJR wszelkich kwot należnych Wspólnocie.

Artykuł 9 decyzji ustanawiającej BONUS-169 stanowi, że Komisja i Trybunał Obrachunkowy mogą, za pośrednictwem swoich urzędników lub przedstawicieli, przeprowadzać wszelkie kontrole i inspekcje konieczne do zapewnienia właściwego zarządzania funduszami Wspólnoty i ochrony interesów finansowych Wspólnoty przed wszelkimi nadużyciami finansowymi lub nieprawidłowościami. W tym celu uczestniczące państwa lub SJR we właściwym czasie udostępniają Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu wszystkie istotne dokumenty.

Dalsze środki zwalczania nadużyć finansowych zostaną wdrożone jako część szczegółowego porozumienia między Komisją a SJR.

8. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

8.1. Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 |

Urzędnicy lub pracownicy zatrudnieni na czas określony[29] (XX 01 01) | A*/AD |

B*, C*/AST |

Pracownicy finansowani[30] w ramach art. XX 01 02 |

Inni pracownicy[31] finansowani w ramach art. XX 01 04/05 |

OGÓŁEM |

- 8.2.2. Opis zadań związanych z działaniem

8.2.3. Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

( Stanowiska obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone

( Stanowiska wstępnie przyznane w ramach rocznej strategii politycznej/wstępnego projektu budżetu (APS/PDB) na rok n

( Stanowiska, o które zostanie złożony wniosek w ramach następnej procedury APS/PDB

( Przesunięcia w ramach zasobów danej jednostki organizacyjnej (przesunięcia wewnętrzne)

( Stanowiska, których obsadzenie będzie konieczne w roku n, nieprzewidziane w APS/PDB na dany rok

8.2.4. Inne wydatki administracyjne uwzględnione w kwocie referencyjnej (XX 01 04/05 – wydatki na administrację i zarządzanie)

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 i później | RAZEM |

Inna pomoc techniczna i administracyjna |

- wewnętrzna |

- zewnętrzna |

Pomoc techniczna i administracyjna ogółem | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |

Kalkulacja – Szacowane koszty specjalnej jednostki ds. realizacji |

Oszacowanie kosztów opiera się na szacunkach dostarczonych przez BONUS EUIG na podstawie doświadczeń z BONUS ERA-NET i BONUS Plus. Całkowite koszty za okres 2010–2016 obejmują: - zarządzanie BONUS: zarządzający programem i obsługa sekretariatu/biura - koszty upowszechniania i komunikacji: wydarzenia, materiały, prasa i druk, strona internetowa - wsparcie informatyczne, utrzymanie i licencje - podróże - ocenę wniosków przez niezależnych ekspertów: wynagrodzenie ekspertów i podróże |

8.2.5. Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

Informacje dotyczące zasobów ludzkich i wydatków administracyjnych nieuwzględnionych w kwocie referencyjnej muszą być traktowane jako wewnętrzne przesunięcia w ramach grup środków administracyjnych 7. PR.

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj zasobów ludzkich[33] | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Razem |

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony Pozycja w budżecie 08 01 05 | 0,122 | 0,183 | 0,183 | 0,183 | 0,671 |

Pracownicy finansowani w ramach art. XXXXX (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.) (należy określić pozycję w budżecie) |

Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (NIEUWZGLĘDNIONE w kwocie referencyjnej) ogółem | 0,122 | 0,183 | 0,183 | 0,183 | 0,671 |

Kalkulacja – urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony |

Średni koszt w wysokości 122 000 EUR na pełen etat. W 2010 r. w odniesieniu do etapu negocjacji umowy uwzględniono 1 pełny etat, a w 2011 r. – 1,5 pełnego etatu. W latach 2012–2013 uwzględniono 1,5 pełnego etatu. |

Kalkulacja – pracownicy finansowani w ramach art. 08 01 02 |

W związku z prowadzonymi przez służby Komisji działaniami następczymi dotyczącymi niniejszej inicjatywy od 2012 r. przewiduje się 1,5 pełnego etatu/rok. Główne zadania obejmą:

- Udział w spotkaniach komitetu BONUS-169 i spotkaniach Rady Konsultacyjnej BONUS-169 w charakterze członka, około 3–4 dwudniowych spotkań rocznie (poziom dyrektorów/kierowników działu);

- Udział w ocenie wniosków do BONUS-169 w charakterze obserwatora, 2-3 dni rocznie (poziom specjalistów ds. projektów);

- Udział w warsztatach i wydarzeniach popularyzujących, 2–3 razy do roku (poziom specjalistów ds. projektów);

- Negocjacje i przygotowanie porozumienia z SJR (poziom specjalistów ds. projektów + poziom asystentów);

- Monitorowanie realizacji oparte o roczne sprawozdania oraz koordynację ocen środokresowych i końcowych (poziom specjalistów ds. projektów);

- Kontrolę finansową i prawną realizacji BONUS-169 (poziom audytorów i administratorów).

Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | RAZEM |

08 01 02 11 01 – podróże służbowe | 0,008 | 0,015 | 0,015 | 0,015 | 0,053 |

08 01 02 11 02 – spotkania i konferencje |

08 01 02 11 03 – komitety[34] |

08 01 02 11 04 – badania i konsultacje |

08 01 02 11 05 – systemy informatyczne |

2 Inne wydatki na zarządzanie ogółem (08 01 02 11) | 0,008 | 0,015 | 0,015 | 0,015 | 0,053 |

3 Inne wydatki o charakterze administracyjnym Niezależni eksperci do oceny etapu strategicznego oraz do przeglądu śródokresowego i końcowego. | 0,025 | 0,030 | 0,055 |

Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (NIEUWZGLęDNIONE w kwocie referencyjnej)[35] | 0,008 | 0,040 | 0,015 | 0,045 | 0,108 |

Informacje dotyczące zasobów ludzkich i wydatków administracyjnych nieuwzględnionych w kwocie referencyjnej muszą być traktowane jako wewnętrzne przesunięcia w ramach grup środków administracyjnych 7. PR.

Kalkulacja – inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej |

Podróże służbowe: zważywszy, że – poza Brukselą – większość spotkań z udziałem personelu KE powinna odbywać się w Finlandii, oszacowanie kosztów oparte jest na średnim koszcie podróży wynoszącym 700 EUR na podróż służbową plus 104 EUR diet dziennych oraz pułapie 104 EUR na koszty zakwaterowania (zgodnie z wytycznymi KE dotyczącymi podróży służbowych); średni czas trwania podróży służbowej wynosi 1,5 dnia; liczba i charakter podróży służbowych: 4 podróże służbowe rocznie dla 2 urzędników w celu wzięcia udziału w spotkaniach BONUS-169, 3 podróże służbowe rocznie dla jednego urzędnika w celu wzięcia udziału w warsztatach i innych wydarzeniach, 4 podróże służbowe rocznie dla jednego urzędnika w celu wzięcia udziału w spotkaniu komitetu BONUS-169 (jeżeli nie odbywa się ono w Brukseli). Na rok 2010 przewiduje się połowę kosztów rocznych. Pomoc zewnętrzna: oszacowanie kosztów pomocy zewnętrznej dla etapu strategicznego oraz oceny okresowej z 3 ekspertami zewnętrznymi. Ocena etapu strategicznego szacowana na 25 000 EUR, a przegląd śródokresowy na 30 000 EUR (uwzględniając koszty ekspertów, diety dzienne i podróże). |

[1] 2006/971/WE, decyzja Rady z dnia 19 grudnia 2006 r. dotycząca programu szczegółowego „Współpraca”, wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013);

2006/974/WE, decyzja Rady z dnia 19 grudnia 2006 r. dotycząca programu szczegółowego „Możliwości”, wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013);

[2] Dz.U. L 391 z 30.12.2006, s.1

[3] Decyzja nr 1982/2006/WE, Dz.U. L 412 z 30.12.2006, s. 1.

[4] Decyzja nr 971/2006/WE, Dz.U. L 400 z 30.12.2006, s. 86.

[5] 17 lipca, 8-10 września, 6-7 i 20-21 listopada 2008 r., 26-27 lutego 2009 r., 15 kwietnia, 3-4 czerwca i 11-12 czerwca 2009 r.

[6] COM 2009, 248/3

[7] http://ec.europa.eu/regional_policy/consultation/baltic/consultation_en.htm.

[8] Dz.U. C z , s. .

[9] Dz.U. C z , s. .

[10] Dz.U. L 412 z 30.12.2006, s. 1.

[11] Dz.U. L 400 z 30.12.2006, s. 86.

[12] COM(2009) 248 wersja ostateczna z dnia 10 czerwca 2009 r.

[13] C(2007)2460 z dnia 11 czerwca 2007 r.

[14] Dz.U. L 164 z 25.6.2008, s. 19.

[15] Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.

[16] Dz.U. L 391 z 30.12.2006, s. 1.

[17] Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

[18] Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 1.

[19] Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s. 1.

[20] Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2.

[21] Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 1.

[22] Dz.U. C 323 z 30.12.2006, s. 1.

[23] Kwota referencyjna jest wkładem Wspólnoty w program BONUS-169.

[24] Oczekiwany indykatywny wkład roczny uczestniczących państw ma być potwierdzony przez BONUS EUIG.

[25] Patrz pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.

[26] W razie potrzeby, tzn. gdy czas trwania działania przekracza 6 lat, należy wprowadzić dodatkowe kolumny.

[27] Zgodnie z opisem w pkt 5.3.

[28] Nie ma urzędników Komisji, którzy będą pracowali na rzecz BONUS-169 w SJR.

[29] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

[30] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

[31] Koszty te są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

[32] Należy odnieść się do oceny skutków finansowych regulacji dla danej agencji wykonawczej/danych agencji wykonawczych.

[33] W latach 2014-2016 na działania następcze dotyczące inicjatywy przewiduje się dodatkowe koszty zasobów ludzkich, szacowane na 0,528 mln EUR, ale nie będą one objęte siódmym programem ramowym.

[34] Należy określić rodzaj komitetu i grupę, do której należy.

[35] Po 2013 r. przewiduje się dodatkowe koszty podróży służbowych i pomocy zewnętrznej w dokonaniu przeglądu końcowego, szacowane odpowiednio na 0,045 mln EUR i 0,050 mln EUR (tj. ogółem 0,095 mln EUR), ale nie będą one objęte siódmym programem ramowym.

Top