Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0438

    Wniosek decyzja Rady w sprawie podpisania przez Wspólnotę Europejską „Zakresu zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC)” oraz „Protokołu dotyczącego przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną”

    /* COM/2009/0438 końcowy - CNS 2009/0119 */

    52009PC0438

    Wniosek decyzja Rady w sprawie podpisania przez Wspólnotę Europejską „Zakresu zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC)” oraz „Protokołu dotyczącego przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną” /* COM/2009/0438 końcowy - CNS 2009/0119 */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 8.9.2009

    KOM(2009) 438 wersja ostateczna

    2009/0119 (CNS)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie podpisania przez Wspólnotę Europejską „Zakresu zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC)” oraz „Protokołu dotyczącego przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną”

    UZASADNIENIE

    Komisja podjęła inicjatywę promowania efektywności energetycznej także w kontekście międzynarodowym, co stanowi ważny element zintegrowanej polityki w zakresie energii i zmian klimatu. Ustanowienie międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC) zostało uzgodnione w deklaracji przyjętej w czerwcu 2009 r. w Aomori (Japonia) przez Komisję, członków grupy G8, Chiny, Indie i Koreę Południową. Ma ono stanowić forum wysokiego szczebla na rzecz „wzmocnienia i koordynacji wspólnych wysiłków mających na celu przyspieszenie przyjęcia odpowiednich praktyk w zakresie poprawy efektywności energetycznej”. IPEEC zapewni platformę na potrzeby dyskusji, konsultacji oraz wymiany informacji.

    Zakres zadań dla IPEEC („zakres zadań") został podpisany przez członków grupy G8, Chiny, Koreę Południową, Brazylię i Meksyk dnia 24 maja w Rzymie. Nie podpisały go Indie, gdzie trwał proces zmiany rządu.

    W zakresie zadań opisano działania IPEEC dotyczące współpracy, ustalono jego organizację, określono kryteria odnoszące się do ewentualnych nowych członków oraz zawarto ogólne przepisy dotyczące m.in. finansowania partnerstwa oraz praw własności intelektualnej.

    Artykuł 4.2 zakresu zadań przewiduje możliwość przyjęcia w poczet członków innych krajów i organizacji międzyrządowych. Członkostwo w IPEEC jest uzależnione od podpisania zakresu zadań. Wskazane jest, aby Wspólnota była reprezentowana w ramach partnerstwa, gdyż zapewni to wniesienie przez nią znaczącego wkładu do dyskusji, konsultacji oraz wymiany informacji, dla których stanowi ono platformę. Ważne jest, aby odbywało się to w sposób skoordynowany, gdyż niektóre obowiązki przewidziane w zakresie zadań mają wpływ lub mogą mieć wpływ na ustalenia przewidziane w aktach wspólnotowych przyjętych w dziedzinach środowiska i energii, a tym samym mieć wpływ na kompetencje Wspólnoty. W celu zapewnienia, w razie potrzeby, właściwej koordynacji stanowisk Wspólnoty stosowany będzie kodeks postępowania.

    Zakres zadań jest umową międzynarodową, do której mają zastosowanie postanowienia art. 300 Traktatu WE.

    Proces przystąpienia nie wiąże się z koniecznością prowadzenia negocjacji, gdyż zakres zadań został już uzgodniony przez 12 państw. W związku z tym przystąpienie do zakresu zadań może zostać dokonane na podstawie decyzji Rady wyznaczającej osobę upoważnioną do podpisania zakresu zadań w imieniu Wspólnoty Europejskiej.

    Protokół dotyczący przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną („protokół”) został podpisany przez siedmiu członków grupy G8, Chiny, Koreę Południową, Brazylię i Meksyk w dniu 24 maja 2009 r., z jednej strony, oraz przez Międzynarodową Agencję Energetyczną („MAE”) w dniu 18 czerwca 2009 r., z drugiej strony. Francja, ósmy członek grupy G8, złożyła podpis w dniu 22 czerwca 2009 r.

    Protokół jest umową międzynarodową, zawartą między członkami IPEEC a MAE, oraz zawiera ustalenia dotyczące organizacji Sekretariatu, który zostanie przyjęty przez MAE. Zawiera on postanowienia dotyczące liczebności personelu Sekretariatu i jego rekrutacji, jak również odnoszące się do kwestii finansowania i procedur budżetowych. Do tej umowy międzynarodowej zastosowanie mają postanowienia art. 300 Traktatu WE.

    Punkt 16 protokołu stanowi, iż każda organizacja międzynarodowa, która pragnie przystąpić do IPEEC, zostanie poproszona o podpisanie protokołu oraz zostanie określona na potrzeby tego protokołu jako członek. Ponieważ Wspólnota pragnie zostać członkiem IPEEC, a Komisja zwraca się do Rady o wyrażenie na to zgody, Rada powinna upoważnić do podpisania protokołu w imieniu Wspólnoty.

    Proces przystąpienia nie wiąże się z koniecznością prowadzenia negocjacji, gdyż protokół został już podpisany przez 12 państw oraz MAE. W związku z tym przystąpienie Wspólnoty do protokołu może zostać dokonane na podstawie decyzji Rady wyznaczającej osobę upoważnioną do podpisania protokołu w imieniu Wspólnoty.

    Niniejszy wniosek przewiduje podpisanie zakresu zadań oraz protokołu.

    1.1. Budżet

    Zgodnie z sekcją 5 zakresu zadań, budżet partnerstwa ma być finansowany z dobrowolnych składek jego członków. Składka Wspólnoty wynosić będzie 400 000 EUR w roku 2009 oraz 60 000 EUR w każdym kolejnym roku. Do niniejszego wniosku załączono ocenę skutków finansowych regulacji.

    2009/0119 (CNS)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie podpisania przez Wspólnotę Europejską „Zakresu zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC)” oraz „Protokołu dotyczącego przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną”

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1 oraz art. 300 ust. 2 akapit pierwszy i ust. 3 akapit pierwszy,

    uwzględniając wniosek Komisji,

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Z inicjatywy Komisji Europejskiej w czerwcu 2008 r. członkowie grupy G8, Chiny, Indie i Korea Południowa postanowili ustanowić międzynarodowe partnerstwo na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC), którego celem jest ułatwienie działań przynoszących znaczącą poprawę w zakresie efektywności energetycznej. IPEEC zapewni forum na potrzeby dyskusji, konsultacji oraz wymiany informacji. IPEEC jest otwarte na inne kraje i organizacje międzyrządowe.

    (2) Zakres zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej („zakres zadań”) został podpisany przez dwanaście państw, w tym cztery państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej, dnia 24 maja 2009 r. w Rzymie.

    (3) W zakresie zadań opisano działania IPEEC dotyczące współpracy, ustalono jego organizację, określono kryteria odnoszące się ewentualnych nowych członków oraz zawarto ogólne przepisy dotyczące m.in. finansowania partnerstwa oraz praw własności intelektualnej.

    (4) Artykuł 4.2 zakresu zadań przewiduje, że IPEEC jest otwarte na organizacje międzyrządowe, oraz że ich członkostwo jest uzależnione od podpisania zakresu zadań.

    (5) Zarówno Wspólnota Europejska, jak i jej państwa członkowskie posiadają kompetencje w obszarach objętych zakresem zadań. W związku z tym konieczne są przepisy zapewniające przyjmowanie spójnych stanowisk zgodnie z ich odpowiednimi kompetencjami, w szczególności w odniesieniu do kwestii środowiska i energii.

    (6) Funkcje administracyjne IPEEC zostaną najlepiej zrealizowane poprzez ustanowienie sekretariatu. Protokół dotyczący przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną („protokół”) został podpisany w Rzymie przez dwanaście państw, w tym cztery państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej, odpowiednio, dnia 24 maja 2009 r. oraz dnia 22 czerwca 2009 r. MAE złożyła podpis w dniu 18 czerwca 2009 r.

    (7) W protokole opisano ogólne zasady organizacji Sekretariatu oraz zawarto postanowienia dotyczące liczebności personelu Sekretariatu i jego rekrutacji, jak również odnoszące się do kwestii finansowania i procedur budżetowych.

    (8) Punkt 16 protokołu przewiduje, że każda organizacja międzyrządowa, która pragnie przystąpić do IPEEC, zostania poproszona o podpisanie protokołu.

    (9) Wskazane jest podpisanie przez Komisję Europejską zakresu zadań oraz protokołu.

    (10) Komisja Europejska powinna płacić składkę na rzecz IPEEC na potrzeby jego wydatków administracyjnych.

    STANOWI, CO NASTĘPUJE:

    Artykuł 1

    1. Niniejszym zatwierdza się w imieniu Wspólnoty Europejskiej Zakres zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC), stanowiący załącznik I do niniejszej decyzji.

    2. Niniejszym zatwierdza się w imieniu Wspólnoty Europejskiej Protokół dotyczący przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, stanowiący załącznik II do niniejszej decyzji.

    Artykuł 2

    Przewodniczący Rady jest upoważniony do wyznaczenia osoby(osób) umocowanej(-ych) do złożenia podpisu w imieniu Wspólnoty Europejskiej, aby wyrazić zgodę na związanie Wspólnoty:

    - Zakresem zadań dla międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC), oraz

    - Protokołem dotyczącym przyjęcia Sekretariatu IPEEC przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.

    Artykuł 3

    Państwa członkowskie i Komisja przestrzegają kodeksu postępowania określonego w załączniku III.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK III

    Kodeks postępowania

    1. Kodeks ma zastosowanie do wszystkich spotkań organizowanych w ramach międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC), które są związane z realizacją zakresu zadań.

    2. W sprawach wchodzących w zakres kompetencji państw członkowskich, Prezydencja zwołuje, z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji bądź państwa członkowskiego, spotkania koordynacyjne delegacji państw członkowskich UE przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po zakończeniu każdego spotkania, o którym mowa w pkt 1, mające na celu opracowanie skoordynowanych stanowisk. Projekty stanowisk będą uprzednio przekazywane państwom członkowskim. Państwa członkowskie przedstawią te skoordynowane stanowiska.

    3. W sprawach wchodzących w zakres kompetencji dzielonych, w szczególności w odniesieniu do:

    - kwestii związanych z polityką efektywności energetycznej, które objęte są przepisami unijnymi,

    - stosunków z innymi organizacjami,

    - zmian zakresu zadań,

    - programu pracy IPEEC, regulaminu i zasad finansowych oraz sprawozdania rocznego,

    Komisja może zwoływać spotkania koordynacyjne delegacji państw członkowskich UE przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po zakończeniu każdego spotkania, o którym mowa w pkt 1, mające na celu opracowanie stanowisk Wspólnoty. Projekty stanowisk będą uprzednio przekazywane państwom członkowskim. Komisja przedstawi, w imieniu Wspólnoty, stanowiska Wspólnoty w tych kwestiach.

    4. Można uzgodnić, że w przypadkach, w których Wspólnota nie jest reprezentowana, państwa członkowskie będą przedstawiać stanowisko Wspólnoty w kwestiach, o których mowa w pkt 3.

    5. Komisja i państwa członkowskie podejmą ścisłą współpracę, w tym w ramach spotkań koordynacyjnych na miejscu, w celu ustalenia uzgodnionego stanowiska.

    6. Jeżeli nie będzie można osiągnąć porozumienia w kwestiach, o których mowa w pkt 3, wówczas sprawa zostanie przekazana bez zbędnej zwłoki grupie roboczej Rady ds. energii lub Komitetowi Stałych Przedstawicieli.

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1. TYTUŁ WNIOSKU:

    Dobrowolna składka na rzecz międzynarodowego partnerstwa na rzecz współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej (IPEEC).

    2. STRUKTURA ABM/ABB

    Dziedzina/dziedziny polityki, których dotyczy wniosek i powiązane działanie/działania:

    Energia i transport

    0604 Energia konwencjonalna i odnawialna

    3. POZYCJE W BUDŻECIE

    3.1. Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje B..A)), wraz z treścią:

    060406 Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji – program Inteligentna Energia - Europa

    3.2. Czas trwania działania i wpływu finansowego:

    400 000 EUR w roku 2009 oraz 60 000 EUR rocznie w kolejnych latach.

    3.3. Informacje budżetowe:

    Pozycja w budżecie | Rodzaj wydatków | Nowe | Wkład EFTA | Wkład krajów ubiegających się o członkostwo | Dział w perspektywie finansowej |

    060406 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane[1] | Nr | Tak | Tak | Nr 1a |

    4. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

    4.1. Zasoby finansowe

    4.1.1. Zestawienie środków na zobowiązania (CA) i środków na płatności (PA)

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj wydatków | Sekcja nr | Rok n | n + 1 | n + 2 | n + 3 | n + 4 | n + 5 i później | Razem |

    Wydatki operacyjne[2] |

    Środki na zobowiązania (CA) | 8.1. | a | 0,400 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 p.a. |

    Środki na płatności (PA) | b | 0,400 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 p.a. |

    Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej[3] |

    Pomoc techniczna i administracyjna (NDA) | 8.2.4. | c | X | x | x | x | x | X | x |

    KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM |

    Środki na zobowiązania | a+c | 0,400 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 p.a. |

    Środki na płatności | b+c | 0,400 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 | 0,060 p.a. |

    Wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej[4] |

    Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki (NDA) | 8.2.5. | d | 0,040 | 0,040 | 0,040 | 0,040 | 0,040 | 0,040 p.a. |

    Wydatki administracyjne, inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej (NDA) | 8.2.6. | e | 0,003 | 0,010 | 0,010 | 0,010 | 0,010 | 0,010 p.a. |

    Indykatywne koszty finansowe interwencji ogółem |

    OGÓŁEM CA, w tym koszty zasobów ludzkich | a+c+d+e | 0,443 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 p.a. |

    OGÓŁEM PA, w tym koszty zasobów ludzkich | b+c+d+e | 0,443 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 p.a. |

    Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania

    Na obecnym etapie całkowity koszt związany z IPEEC w 2009 r. szacuje się na 1,2 mln EUR. Na rok 2009 Komisja zarezerwowała środki na składkę na rzecz IPEEC w wysokości 400 000 EUR w ramach programu Inteligentna Energia - Europa. W odniesieniu do kolejnych lat odpowiedni szacunek dotyczący całkowitego kosztu rocznego związanego z IPEEC to 2,5 mln EUR. Zakładając, że w kolejnych latach IPEEC będzie mieć około 40 członków, odpowiednia składka roczna wyniesie 60 000 EUR.

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Organ współfinansujący | Rok n | n + 1 | n + 2 | n + 3 | n + 4 | N + 5 i później | Razem |

    Państwa członkowskie (członkostwo posiadają obecnie 4 państwa, ich liczba może z czasem wzrosnąć) | f | 0,4 | 1,14 | 1,14 | 1,14 | 1,14 | 1,14 p.a. |

    Kraje spoza UE (członkostwo posiada obecnie 8 krajów; ich liczba może z czasem wzrosnąć) | f | 0,4 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 1,25 p.a. |

    OGÓŁEM CA, w tym współfinansowanie | a+c+d+e+f | 1,243 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 p.a. |

    4.1.2. Zgodność z programowaniem finansowym

    ( Wniosek jest zgodny z istniejącym programowaniem finansowym.

    ( Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

    ( Wniosek może wymagać zastosowania postanowień porozumienia międzyinstytucjonalnego[5] (tzn. instrumentu elastyczności lub zmiany perspektywy finansowej).

    4.1.3. Wpływ finansowy na dochody

    ( Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody.

    ( Wniosek ma następujący wpływ finansowy na dochody:

    mln EUR (do 1 miejsca po przecinku)

    Przed rozpoczęciem działania działania [Rok n-1] | Sytuacja po rozpoczęciu działania |

    Zasoby ludzkie ogółem | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 p.a. |

    5. OPIS I CELE

    5.1. Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

    Głównym celem IPEEC jest wspieranie elastycznej i owocnej współpracy międzynarodowej w zakresie promowania efektywności energetycznej i oszczędności energii.

    5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami fi nansowymi oraz możliwa synergia

    Jako członek Komisja będzie miała lepszy i bardziej bezpośredni dostęp do informacji o działaniach w dziedzinie efektywności energetycznej zarówno w UE, jak i na poziomie ogólnoświatowym. Jest to korzystne dla kształtowania polityki w ogóle oraz pozwoli wzmocnić monitorowanie postępów państw członkowskich w realizacji celu dotyczącego oszczędności energii, ustalonego na 2020 r.

    Ponadto, w wielu aspektach polityki efektywności energetycznej, Wspólnota posiada kompetencje dzielone z państwami członkowskimi. Pożądane jest, aby Wspólnota działała w sposób skoordynowany na forum IPEEC. Proponuje się, aby Wspólnota została członkiem IPEEC; oznacza to wnoszenie dobrowolnego wkładu finansowego.

    5.3. Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań)

    Głównym celem IPEEC jest ułatwienie działań przynoszących znaczącą poprawę w zakresie efektywności energetycznej. Obejmuje to:

    - wspieranie bieżących prac członków IPEEC w celu promowania efektywności energetycznej oraz wymiany informacji na temat środków, które mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną na poziomie sektorowym i międzysektorowym;

    - umożliwianie wspólnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie kluczowych technologii energooszczędnych, zwłaszcza na potrzeby zastosowań w krajach rozwijających się;

    - ułatwianie rozpowszechniania produktów i usług związanych z energią, które przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej.

    Wyniki:

    Rozpowszechnianie wiedzy i najlepszych praktyk przy aktywnym zaangażowaniu Wspólnoty na forum IPEEC, zgodnie ze skoordynowanymi stanowiskami w sprawach wchodzących w zakres kompetencji dzielonych.

    Wskaźniki:

    - liczba członków IPEEC, którzy podjęli nowe działania/środki w zakresie efektywności energetycznej bezpośrednio w wyniku prac IPEEC;

    - liczba wdrożonych nowych środków w wyniku prac IPEEC;

    - udział uzgodnionych, skoordynowanych stanowisk Wspólnoty dotyczących zagadnień poruszanych na forum IPEEC.

    5.4. Metoda realizacji (indykatywna)

    ( Zarządzanie scentralizowane

    ( bezpośrednio przez Komisję

    ( pośrednio przez:

    ( agencje wykonawcze

    ( ustanowione przez Wspólnoty organy określone w art. 185 rozporządzenia finansowego

    ( krajowe organy sektora publicznego/organy pełniące misję służby publicznej

    ( Zarządzanie dzielone lub zdecentralizowane

    ( z państwami członkowskimi

    ( z krajami trzecimi

    ( Zarządzanie wspólne z organizacjami międzynarodowymi (należy wyszczególnić)

    Uwagi:

    6. MONITOROWANIE I OCENA

    6.1. System monitorowania

    Nie dotyczy.

    6.2. Ocena

    6.2.1. Ocena ex ante

    Nie dotyczy.

    6.2.2. Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

    Brak proponowanych środków.

    6.2.3. Warunki i częstotliwość przyszłych ocen

    Po pięciu latach, jeśli pojawią się sygnały wskazujące na słabe wyniki lub brak poparcia dla IPEEC.

    7. Środki zwalczania nadużyć finansowych

    Nieuznane za zasadne.

    8. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

    8.1. Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

    Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 |

    Urzędnicy lub pracownicy zatrudnieni na czas określony[8] (XX 01 01) | A*/AD | 0,222 | 0,222 | 0,222 | 0,222 | 0,222 | 0.222 |

    B*, C*/AST |

    Pracownicy finansowani[9] w ramach art. XX 01 02 | 0.178 | 0,178 | 0,178 | 0,178 | 0,178 | 0,178 |

    Inni pracownicy[10] finansowani w ramach art. XX 01 04/05 |

    OGÓŁEM | 0.4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 |

    8.2.2. Opis zadań związanych z działaniem

    - uczestniczenie w działaniach IPEEC

    - wnoszenie wkładu do programu pracy

    - zwoływanie, przygotowywanie i kontynuacja spotkań koordynacyjnych z państwami członkowskimi

    8.2.3. Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

    ( Stanowiska obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone.

    ( Stanowiska wstępnie przyznane w ramach rocznej strategii politycznej/wstępnego projektu budżetu (APS/PDB) na rok n

    ( Stanowiska, o które zostanie złożony wniosek w ramach następnej procedury APS/PDB

    ( Przesunięcia w ramach zasobów danej jednostki organizacyjnej (przesunięcia wewnętrzne)

    ( Stanowiska, których obsadzenie będzie konieczne w roku n, nieprzewidziane w APS/PDB na dany rok

    8.2.4. Inne wydatki administracyjne uwzględnione w kwocie referencyjnej (XX 01 04/05 – wydatki na administrację i zarządzanie)

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Pozycja w budżecie (numer i treść) | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 i później | RAZEM |

    Inna pomoc techniczna i administracyjna |

    - wewnętrzna |

    - zewnętrzna |

    Pomoc techniczna i administracyjna ogółem |

    8.2.5. Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

    mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj zasobów ludzkich | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 i później |

    Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01) | 0,027 | 0,027 | 0,027 | 0,027 | 0,027 | 0,027 p.a. |

    Pracownicy finansowani w ramach artykułu XX 01 02 (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.) (należy określić pozycję w budżecie) | 0,013 | 0,013 | 0,013 | 0,013 | 0,013 | 0,013 p.a. |

    Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) ogółem | 0,040 | 0,040 | 0,040 | 0,040 | 0,040 | 0,040 p.a. |

    Kalkulacja – urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony |

    Praca wieloletnia, więc koszty oparte są na średnich kosztach urzędników w Komisji 0,4 fte x (122 x 5/9) + 0,4 fte x (73 x 3/9) + 0,4 fte x (64 x 1/9) = 40 000 EUR Kalkulacja Pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 02 Zob. powyżej |

    8.2.6. Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej mln EUR (do 3 miejsc po przecinku) |

    Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 i później | RAZEM |

    XX 01 02 11 01 – podróże służbowe | 0,003 | 0,010 | 0,010 | 0,010 | 0,010 | 0,010 p.a. |

    XX 01 02 11 02 – spotkania i konferencje |

    XX 01 02 11 03 – komitety[11] |

    XX 01 02 11 04 – badania i konsultacje |

    XX 01 02 11 05 – systemy informatyczne |

    2 Inne wydatki na zarządzanie ogółem (XX 01 02 11) |

    3 Inne wydatki o charakterze administracyjnym (należy wskazać jakie, odnosząc się do pozycji w budżecie) |

    Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) | 0,003 | 0,010 | 0,010 | 0,010 | 0,010 | 0,010 p.a. |

    Kalkulacja – inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej |

    3 podróże służbowe przy koszcie 1 000 EUR (rok n) - 10 podróży służbowych przy koszcie 1 000 EUR = 10 000 EUR (lata n +) W zależności od decyzji dotyczącej stałej lokalizacji sekretariatu, te koszty mogą się zmienić. |

    [1] Środki zróżnicowane

    [2] Wydatki niewchodzące w zakres rozdziału xx 01 w tytule xx.

    [3] Wydatki w ramach art. xx 01 04 w tytule xx.

    [4] Wydatki w ramach rozdziału xx 01 z wyłączeniem artykułu xx 01 04 lub xx 01 05.

    [5] Zob. pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.

    [6] W razie potrzeby, tzn. gdy czas trwania działania przekracza 6 lat, należy wprowadzić dodatkowe kolumny.

    [7] Zgodnie z opisem w pkt 5.3

    [8] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

    [9] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

    [10] Koszty te są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

    [11] Należy określić rodzaj komitetu i grupę, do której należy.

    Top