Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0197

Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1934/2006 ustanawiające instrument finansowania współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie {SEC(2009)531} {SEC(2009)532}

/* COM/2009/0197 końcowy - 0059 /0000 */

52009PC0197




[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 21.4.2009

KOM(2009) 197 wersja ostateczna

2009/0059 (CNS)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1934/2006 ustanawiające instrument finansowania współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie

{SEC(2009)531}

{sec(2009)532}

UZASADNIENIE

1. W ramach reformy instrumentów finansowych w zakresie działań zewnętrznych na lata 2007-2013, kiedy to zastąpiono ponad 30 różnych instrumentów prawnych siedmioma nowymi, rozporządzenie (WE) nr 1905/2006 z dnia 18 grudnia ustanowiło Instrument Współpracy w zakresie Rozwoju oraz Współpracy Gospodarczej (zwany dalej DCI) aby umożliwić współpracę geograficzną z krajami w Azji, Azji Środkowej i Ameryce Łacińskiej oraz Irakiem, Iranem, Jemenem i Republiką Południowej Afryki.

2. Pierwotnym i naczelnym celem DCI jest eliminacja ubóstwa poprzez realizację milenijnych celów rozwoju. Rozporządzenie stanowi zatem, że środki na rzecz programów geograficznych powinny spełniać kryteria dotyczące oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA), ustanowione przez Komitet Pomocy Rozwojowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (DAC/OECD).

3. Ograniczony zakres takiej pomocy nie sprzyja współpracy z ważnymi partnerami bilateralnymi i podmiotami uczestniczącymi w forach międzynarodowych oraz w zarządzaniu globalnym, z którymi Komisję łączy wspólny interes strategiczny, jakim jest chęć wzmacniania zdywersyfikowanych powiązań. W interesie Wspólnoty leży dalsze pogłębianie jej stosunków z krajami takimi jak Indie, Chiny, Brazylia i Meksyk, które są zarówno krajami rozwijającymi się jak i ważnymi partnerami w ramach gospodarki światowej. Interesy Wspólnoty wykraczają także poza eliminację ubóstwa w takich regionach jak Azja Środkowa i Środkowy Wschód (Irak, Iran i Jemen), w szczególności jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i dyplomację publiczną. Ponadto w Azji i Ameryce Łacińskiej dominują kraje o średnim poziomie dochodów, zainteresowane w nawiązaniu wymiany ekonomicznej, handlowej, akademickiej, gospodarczej i naukowej z Unią Europejską. Podobnie jest w przypadku Republiki Południowej Afryki.

4. Z tego powodu Komisja proponuje podjęcie działań następczych wobec działań przygotowawczych uruchomionych w ramach procedur budżetowych za 2007 i 2008 r., a w tym przyjęcie wniosków legislacyjnych mających na celu ustanowienie stabilnego finansowania tego rodzaju współpracy i finansowania środków, które nie spełniają wymogów oficjalnej pomocy rozwojowej.

5. Ponieważ cel ten jest zbieżny z celem realizowanym na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1934/2006, proponuje się rozszerzenie geograficznego zakresu rozporządzenia na kraje objęte rozporządzeniem o DCI oraz dodanie kwoty referencyjnej finansowania tego typu współpracy w wysokości 176 mln EUR na lata 2010-2013.

6. Przegląd wdrożenia instrumentów finansowych w zakresie działań zewnętrznych wykazał, że pomiędzy różnymi instrumentami finansowymi mającymi zastosowanie w dziedzinie współpracy zewnętrznej Wspólnoty istnieją niezgodności w zakresie przepisów dotyczących kwalifikowalności do objęcia finansowaniem WE kosztów związanych z podatkami, cłami, opłatami i innymi obciążeniami skarbowymi. Ze względu na potrzebę zachowania spójności proponuje się uzgodnić te przypisy z innymi instrumentami.

7. Do wniosku załączona jest ocena skutków w celu zapewnienia zgodności między odpowiednimi politykami Wspólnoty.

2009/0059 (CNS)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1934/2006 ustanawiające instrument finansowania współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 181a,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Od 2007 r. Wspólnota optymalizuje swoją współpracę geograficzną z krajami rozwijającymi się w Azji, Azji Środkowej i Ameryce Łacińskiej oraz z Irakiem, Iranem, Jemenem i Republiką Południowej Afryki na mocy rozporządzenia (WE) nr 1905/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. ustanawiającego instrument finansowania współpracy na rzecz rozwoju (DCI).[1]

(2) Pierwotnym i naczelnym celem rozporządzenia (WE) nr 1905/2006 jest eliminacja ubóstwa poprzez realizację milenijnych celów rozwoju. Zakres współpracy w ramach programów geograficznych obejmujących rozwijające się kraje, terytoria i regiony, określony w rozporządzeniu jest ponadto ograniczony do finansowania środków zaprojektowanych aby spełniać kryteria oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA), ustanowione przez Komitet Pomocy Rozwojowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (DAC/OECD).

(3) W interesie Wspólnoty jest dalsze pogłębienie stosunków ze wspomnianymi wyżej krajami rozwijającymi się, będącymi ważnymi partnerami bilateralnymi i podmiotami uczestniczącymi w forach międzynarodowych i zarządzaniu globalnym, z którymi Wspólnotę łączy wspólny interes strategiczny, jakim jest promowanie zdywersyfikowanych powiązań, w szczególności w takich dziedzinach jak wymiana ekonomiczna, handlowa, akademicka, gospodarcza i naukowa. Wspólnota potrzebuje zatem instrumentu finansowego, który pozwoliłby na sfinansowanie środków, które, z samej swojej natury, nie mogłyby zostać uznane za oficjalną pomoc rozwojową.

(4) W tym celu w ramach procedur budżetowych w 2007 i 2008 r. uruchomiono 4 działania przygotowawcze, mające na celu zainicjowanie tego typu wzmocnionej współpracy zgodnie z art. 49 ust. 6 lit. b) rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich;[2] wymiany gospodarczej i naukowej z Indiami; wymiany gospodarczych i naukowych z Chinami, współpracy z grupą krajów o średnich dochodach w Azji; oraz współpracy z grupą państw o średnich dochodach w Ameryce Łacińskiej. Na mocy tego samego artykułu rozporządzenia finansowego procedura legislacyjna dotycząca działań przygotowawczych musi zostać zakończona przed końcem trzeciego roku budżetowego.

(5) Na potrzeby realizacji tego typu wzmocnionej współpracy z krajami objętymi rozporządzeniem (WE) nr 1905/2006 właściwe są cele i przepisy rozporządzenia (WE) nr 1934/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. ustanawiającego instrument finansowania współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie.[3] W tym celu należy rozszerzyć zakres geograficzny rozporządzenia (WE) nr 1934/2006 i zapewnić odpowiednią pulę środków finansowych na potrzeby współpracy z tymi krajami rozwijającymi się.

(6) Przegląd wdrożenia instrumentów finansowych w zakresie działań zewnętrznych wykazał, że pomiędzy różnymi instrumentami finansowymi mającymi zastosowanie w dziedzinie współpracy zewnętrznej Wspólnoty istnieją niezgodności w zakresie przepisów dotyczących kwalifikowalności do objęcia finansowaniem WE kosztów związanych z podatkami, cłami, opłatami i innymi obciążeniami skarbowymi. Ze względu na potrzebę zachowania spójności proponuje się uzgodnić te przypisy z innymi instrumentami.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1934/2006,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Rozporządzenie (WE) nr 1934/2006 wprowadza się następujące zmiany:

(1) Tytuł rozporządzenia otrzymuje brzmienie:

„Rozporządzenie Rady (WE) nr 1934/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. ustanawiające instrument finansowania współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie oraz z krajami rozwijającymi się objętymi rozporządzeniem (WE) nr 1905/2006.”

(2) Artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

„Artyku ł 1

Cel

1. Finansowanie Wspólnoty wspiera współpracę gospodarczą, finansową i techniczną oraz inne - wchodzące w kompetencje Wspólnoty - formy współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie, oraz z krajami rozwijającymi się objętymi rozporządzeniem (WE) nr 1905/2006.

2. Podstawowym celem współpracy z państwami i terytoriami, o których mowa w ust. 1, jest zareagowanie na potrzebę wzmocnienia związków z nimi i pełniejsze wspólne zaangażowanie na forach dwustronnych, regionalnych i wielostronnych w celu stworzenia bardziej przyjaznego środowiska dla rozwoju stosunków Wspólnoty z tymi państwami i terytoriami oraz promowania dialogu przy jednoczesnej dbałości o interesy Wspólnoty.”.

(3) Artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

„Artyku ł 2

Zakres zastosowania

1. Współpraca ma na celu utrzymywanie stosunków z partnerami, którzy mają podobne do Wspólnoty struktury polityczne, gospodarcze i instytucjonalne oraz podzielają podobne wartości i którzy są zarazem znaczącymi dwustronnymi partnerami oraz podmiotami na forach wielostronnych i w zakresie globalnego zarządzania. Współpraca obejmuje również partnerów w odniesieniu do których wzmacnianie więzi leży w strategicznym interesie Wspólnoty.

2. Do celów niniejszego rozporządzenia państwa i terytoria uprzemysłowione oraz inne państwa i terytoria o wysokim dochodzie obejmują państwa i terytoria ujęte w wykazie w załączniku I, a kraje rozwijające się obejmują państwa ujęte w wykazie w załączniku II. Są one wspólnie zwane dalej „krajami partnerskimi”. Jednakże w uzasadnionych okolicznościach oraz w celu pobudzenia współpracy regionalnej Komisja może w momencie przyjmowania programów działania, o których mowa w art. 6, zdecydować, że państwa niewymienione w załączniku kwalifikują się do tych programów, jeżeli projekty lub programy, które mają być realizowane, mają charakter regionalny lub transgraniczny. Może to zostać przewidziane w wieloletnich programach współpracy, o których mowa w art. 5. Komisja wprowadza zmiany w wykazach zawartych w załączniku I i II zgodnie z regularnymi przeglądami wykazu krajów rozwijających się przeprowadzanymi przez Komitet Pomocy Rozwojowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD/DAC) oraz informuje o tych zmianach Radę.”.

(4) Artykuł 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„Finansowanie wspólnotowe co do zasady nie jest wykorzystywane do pokrycia podatków, ceł lub opłat w krajach partnerskich.”.

(5) Artykuł 16 otrzymuje brzmienie:

„Artyku ł 16

Przepisy finansowe

Finansowa kwota odniesienia przeznaczona na wdrożenie niniejszego rozporządzenia na lata 2007–2013 wynosi 172 mln EUR dla krajów wymienionych w załączniku I i 176 mln EUR dla krajów wymienionych w załączniku II. Roczne przydziały środków są zatwierdzane przez organ budżetowy w granicach ram finansowych.”.

(6) Tytuł załącznika otrzymuje brzmienie:

„ZAŁĄCZNIK I – wykaz państw uprzemysłowionych oraz innych państw i terytoriów o wysokim dochodzie objętych niniejszym rozporządzeniem”.

(7) Dodaje się nowy załącznik II, którego tekst znajduje się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artyku ł 2 Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

Za łącznik

„ZAŁĄCZNIK II

Wykaz krajów rozwijających się objętych niniejszym rozporządzeniem

Ameryka Łacińska1. Argentyna

2. Boliwia

3. Brazylia

4. Chile

5. Kolumbia

6. Kostaryka

7. Kuba

8. Ekwador

9. Salwador

10. Gwatemala

11. Honduras

12. Meksyk

13. Nikaragua

14. Panama

15. Paragwaj

16. Peru

17. Urugwaj

18. WenezuelaAzja

19. Afganistan

20. Bangladesz

21. Bhutan

22. Kambodża

23. Chiny

24. Indie

25. Indonezja

26. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

27. Laos

28. Malezja

29. Maledywy

30. Mongolia

31. Związek Myanmar/Birma

32. Nepal

33. Pakistan

34. Filipiny

35. Sri Lanka

36. Tajlandia

37. Wietnam

Azja Środkowa

38. Kazachstan

39. Republika Kirgiska

40. Tadżykistan

41. Turkmenistan

42. UzbekistanBliski Wschód

43. Iran

44. Irak

45. JemenRepublika Południowej Afryki

46. Republika Południowej Afryki”

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1. TYTUŁ WNIOSKU:

Rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1934/2006 ustanawiające instrument finansowania współpracy z państwami i terytoriami uprzemysłowionymi oraz innymi państwami i terytoriami o wysokim dochodzie.

2. STRUKTURA ABM/ABB

19 09 – Stosunki z Ameryką Łacińską

19 10 – Stosunki z Azją, Azją Środkową i Bliskim Wschodem (Irak, Iran, Jemen)

21 06 – Współpraca geograficzna z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku

3. POZYCJE W BUDŻECIE

3.1. Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje BA), wraz z treścią:

Dział 4 – Stosunki zewnętrzne

PB 19.09.02 – Współpraca inna niż oficjalna pomoc rozwojowa w Ameryce Łacińskiej

PB ma mieć zmienioną nazwę w ramach WPB 2010, poprzednia nazwa to „Działanie przygotowawcze — Współpraca ze średniozamożnymi krajami w Ameryce Łacińskiej”

PB 19.10.04 – Współpraca inna niż oficjalna pomoc rozwojowa (Azja, Azja Centralna, Iran, Irak i Jemen)

Nowa PB, wnioskuje się o jej wprowadzenie do WPB 2010 celu przejęcia środków z działań przygotowawczych objętych pozycjami 19 10 01 03, 19 10 01 04 i 19 10 01 04.

PB 21.06.06 – Współpraca inna niż oficjalna pomoc rozwojowa (Republika Południowej Afryki)

Nowa PB, wnioskuje się o jej wprowadzenie do WPB 2010

3.2. Czas trwania działania i wpływu finansowego:

Proponowane działania obejmują lata 2010-2013.

3.3. Informacje budżetowe (w razie potrzeby należy dodać rubryki):

Pozycja w budżecie | Rodzaj wydatków | Nowe | Wkład EFTA | Wkład krajów ubiegających się o członkowstwo | Dział w perspektywie finansowej |

19 09 02 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | TAK (zmiana nazwy) | NIE | NIE | Nr 4 |

19 10 04 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | TAK | NIE | NIE | Nr 4 |

21 06 06 | Nieobowiązkowe | Zróżnicowane | TAK | NIE | NIE | Nr 4 |

4. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

4.1. Zasoby finansowe

4.1.1. Zestawienie środków na zobowiązania (CA) i środków na płatności (PA)

Źródła finansowania:

1) Komisja wnioskuje o dodatkowe środki tylko na kontynuację działań przygotowawczych (cel 1: promowanie współpracy gospodarczej i przedsiębiorczości w interesach UE). Odpowiednia kwota wynosi 67,5 mln EUR i zostanie przydzielona z marginesu jak pokazano w poniższej tabeli.

2) Pozostałe 108,5 mln EUR zostanie sfinansowanie poprzez przeniesienie odpowiednich środków z puli środków DCI przeznaczonych dla poszczególnych regionów geograficznych. Cel 2 (komponent „mobilność w ramach UE” programu Okno współpracy zewnętrznej Erasmus Mundus (EMEWC)) i cel 3 (inna działalność niezwiązana z oficjalną pomocą rozwojową) będą finansowane w całości dzięki przesunięciu środków z puli środków DCI przeznaczonych dla poszczególnych regionów geograficznych. Jednak pule środków przeznaczone dla poszczególnych regionów geograficznych określone w załączniku IV rozporządzenia w sprawie DCI nie zostaną zmodyfikowane.

W rezultacie koszt tych działań dla budżetu wynosi 67,5 mln EUR, mimo że pula środków finansowych przeznaczonych na współpracę wynosi 176 mln EUR.

W poniższej tabeli ujęto jedynie dodatkowe środki przydzielone z marginesu.

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj wydatków | Sekcja nr | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | n + 5 i później | Ogółem |

Wydatki operacyjne[4] |

Środki na zobowiązania (CA) | 8.1 | a | 0 | 15,0 | 17,5 | 17,5 | 17,5 | 0 | 67,5 |

Środki na płatności (PA) | b | 0 | 7,0 | 15,0 | 18,0 | 18,0 | 9,5 | 67,5 |

Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej[5] |

Pomoc techniczna i administracyjna (NDA) | 8.2.4 | c |

KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM |

Środki na zobowiązania | a+c | 0 | 15,0 | 17,5 | 17,5 | 17,5 | 0 | 67,5 |

Środki na płatności | b+c | 0 | 7,0 | 15,0 | 18,0 | 18,0 | 9,5 | 67,15 |

Wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej[6] |

Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki (NDA) | 8.2.5 | d |

Wydatki administracyjne, inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej (NDA) | 8.2.6 | e |

Indykatywne koszty finansowe interwencji ogółem

OGÓŁEM CA w tym koszty zasobów ludzkich | a+c+d+e | 0 | 15,0 | 17,5 | 17,5 | 17,5 | 0 | 67,5 |

OGÓŁEM PA w tym koszty zasobów ludzkich | b+c+d+e | 0 | 7,0 | 15,0 | 18,0 | 18,0 | 9,5 | 67,5 |

Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania

Jeżeli wniosek przewiduje współfinansowanie przez państwa członkowskie lub inne organy (należy określić które), w poniższej tabeli należy przedstawić szacowany poziom współfinansowania (można dodać kolejne rubryki, jeżeli współfinansowanie mają zapewniać różne organy):

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Organ współfinansujący | Rok n | n+1 | n + 2 | n + 3 | n + 4 | n + 5 i później | Ogółem |

…………………… | f |

OGÓŁEM CA, w tym współfinansowanie | a+c+d+e+f |

4.1.2. Zgodność z programowaniem finansowym

Wniosek jest zgodny z istniejącym programowaniem finansowym.

X Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

( Wniosek może wymagać zastosowania postanowień porozumienia międzyinstytucjonalnego[7] (tzn. instrumentu elastyczności lub zmiany perspektywy finansowej).

4.1.3. Wpływ finansowy na dochody

( Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody.

( Wniosek ma następujący wpływ finansowy na dochody:

Uwaga: wszelkie informacje i uwagi dotyczące metody obliczania wpływu na dochody należy zamieścić w odrębnym załączniku.

w mln EUR (do 1 miejsca po przecinku)

Przed podjęciem działań [Rok n-1] | Sytuacja po rozpoczęciu działania |

Zasoby ludzkie ogółem |

5. OPIS I CELE

Szczegółowy kontekst wniosku należy podać w uzasadnieniu. W niniejszej części oceny skutków finansowych regulacji należy ująć następujące informacje uzupełniające:

5.1. Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Do wniosku załączona jest ocena skutków opisująca szczegółowo potrzeby, które należy spełnić.

Niniejszy wniosek stanowi element legislacyjnych działań następczych wobec działań przygotowawczych, które zostały uruchomione w ramach procedur budżetowych w 2007 i 2008 r. Jej celem jest uzupełnienie luki w przepisach wynikającej z ograniczonego zakresu Instrumentu Współpracy w zakresie Rozwoju oraz Współpracy Gospodarczej (DCI) i objęcie współpracą geograficzną krajów położonych w Azji, Azji Środkowej i Ameryce Łacińskiej oraz Iraku, Iranu, Jemenu i Republiki Południowej Afryki.

Pula środków finansowych przeznaczonych na współpracę została oceniona na 176 mln EUR.

Z inicjatywy władzy budżetowej cztery działania przygotowawcze były finansowane w latach 2007-2009 z marginesu. Koszt dalszych działań w tym zakresie wynosi 67,5 mln EUR. Inne potrzeby (108,5 mln EUR) mają związek z promowaniem mobilności studentów z UE w ramach programu Erasmus Mundus oraz z działalnością przewidzianą w ramach puli finansowej DCI, ale niekwalifikującą się do uzyskania pomocy ze względu na ograniczony zakres kwalifikowalności w zakresie oficjalnej pomocy rozwojowej (np. programy promocyjne, pomoc techniczna w dziedzinach dotyczących energii).

5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

Zwiększenie zakresu geograficznego rozporządzenia w sprawie ICI pozwoli na dalsze pogłębienie współpracy z ważnymi partnerami bilateralnymi i podmiotami uczestniczącymi w forach międzynarodowych oraz w zarządzaniu globalnym, z którymi Komisję łączą wspólne strategiczne interesy i chęć wzmacniania zdywersyfikowanych kontaktów. W interesie Wspólnoty leży dalsze pogłębianie jej stosunków z krajami, które są zarówno krajami rozwijającymi się jak i wielkimi potęgami w ramach gospodarki światowej, takimi jak Indie, Chiny, Brazylia i Republika Południowej Afryki. Interesy Wspólnoty wykraczają także poza eliminację ubóstwa w takich regionach jak Azja Środkowa i Środkowy Wschód, w szczególności jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i dyplomację publiczną. Ponadto, większość Azji i Ameryki Łacińskiej także stanowią kraje o średnich dochodach zainteresowane nawiązaniem współpracy z Unią Europejską, która wykraczałaby poza oficjalną pomoc rozwojową.

5.3. Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM

Proponowane rozporządzenie umożliwi sfinansowanie programów i projektów, które odpowiadają następującym głównym celom operacyjnym:

Cel 1:

- Promowanie partnerstwa gospodarczego i przedsiębiorczości w interesach UE

Cel 2:

- Budowa związków międzyludzkich/współpraca edukacyjna

Cel 3:

- Dyplomacja publiczna i działania informacyjne

- Dialog

- Projekty współpracy, które nie spełniają kryteriów oficjalnej pomocy rozwojowej:

19 09:

- Poprawa dostępu do rynków latynoamerykańskich dla europejskich przedsiębiorców, przemysłu i wspólnot badawczych.

- Zagwarantowanie udziału Europejczyków w Oknach współpracy zewnętrznej Erasmus Mundus.

- Poprawa znajomości i zrozumienia głównych elementów polityki UE i jej celów strategicznych.

19 10

- Poprawa dostępu do rynków azjatyckich dla europejskich przedsiębiorców, przemysłu i wspólnot badawczych, ze szczególnym naciskiem na czyste i zrównoważone technologie oraz na wzmocnienie obecności handlowej europejskich małych i średnich przedsiębiorstw w Azji; Rozwój handlu i poprawa warunków inwestowania;

- Poprawa znajomości i zrozumienia głównych elementów polityki UE i jej celów strategicznych. Zagwarantowanie udziału Europejczyków w Oknach współpracy zewnętrznej Erasmus Mundus (EMECW).

- Zagwarantowanie udziału w europejskich targach edukacyjnych co najmniej na poziomie równym temu osiągniętemu w przeszłości.

- Działania na rzecz szerszego planu współpracy w sprawie energii, w szczególności w Azji Środkowej;

21 06

- Zagwarantowanie udziału Europejczyków w Oknie współpracy zewnętrznej Erasmus Mundus.

- Działania na rzecz szerszych planów współpracy w takich dziedzinach jak energia, nauka, technologia lub transport, w tym działania na rzecz rozwoju handlu i poprawy warunków inwestowania.

mln EUR | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | OGÓŁEM |

Azja | 16,5 | 19,5 | 20,5 | 21,0 | 77,5 |

Promowanie partnerstwa gospodarczego i przedsiębiorczości w interesach UE (kontynuacja działań przygotowawczych) | 12,0 | 13,0 | 14,0 | 14,0 | 53,0 |

Mobilność EMEWC UE | 3,0 | 5,0 | 5,0 | 5,5 | 18,5 |

Inne działania nienależące do oficjalnej pomocy rozwojowej | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 6,0 |

Ameryka Łacińska | 11,5 | 16,0 | 16,0 | 16,0 | 59,5 |

Promowanie partnerstwa gospodarczego i przedsiębiorczości w interesach UE (kontynuacja działań przygotowawczych) | 3,0 | 4,0 | 4,0 | 4,0 | 15,0 |

Mobilność EMEWC UE | 0,5 | 5,0 | 5,0 | 5,0 | 15,5 |

Inne działania nienależące do oficjalnej pomocy rozwojowej | 8,0 | 7,0 | 7,0 | 7,0 | 29,0 |

Azja Środkowa | 4,0 | 6,0 | 6,0 | 6,0 | 22,0 |

Promowanie partnerstwa gospodarczego i przedsiębiorczości w interesach UE (kontynuacja działań przygotowawczych) | - | - | - | - | - |

Mobilność EMEWC UE | 1,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 7,0 |

Inne działania nienależące do oficjalnej pomocy rozwojowej | 3,0 | 4,0 | 4,0 | 4,0 | 15,0 |

Irak, Iran, Jemen | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 10,0 |

Promowanie partnerstwa gospodarczego i przedsiębiorczości w interesach UE (kontynuacja działań przygotowawczych) | - | - | - | - | - |

Mobilność EMEWC UE | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 2,0 |

Inne działania nienależące do oficjalnej pomocy rozwojowej | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 8,0 |

Republika Południowej Afryki | - | 1,0 | 3,0 | 3,0 | 7,0 |

Promowanie partnerstwa gospodarczego i przedsiębiorczości w interesach UE (kontynuacja działań przygotowawczych) | - | - | - | - | - |

Mobilność EMEWC UE | - | 1,0 | 2,0 | 2,0 | 5,0 |

Inne działania nienależące do oficjalnej pomocy rozwojowej | - | - | 1,0 | 1,0 | 2,0 |

Całkowita pula środków finansowych | 34,5 | 45,0 | 48,0 | 48,5 | 176,0 |

5.4. Metoda realizacji (indykatywna)

Wdrożeniem będzie centralnie zarządzała bezpośrednio Komisja, a unijnym komponentem mobilności EMECW – agencja wykonawcza EAC.

6. MONITOROWANIE I OCENA

6.1. System monitorowania

Programy będą podlegały zwykłemu systemowi monitorowania.

6.2. Ocena

6.2.1. Ocena ex ante

Wdrożenie DCI, działań przygotowawczych i oceny skutków zapewniają proporcjonalną ocenę ex-ante.

6.2.2. Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

Działania przygotowawcze zostaną poddane ocenie.

6.2.3. Warunki i częstotliwość przyszłych ocen.

Rozporządzenie w sprawie ICI przewiduje regularne przygotowywanie ocen.

7. ŚRODKI ZWALCZANIA NADUżYć FINANSOWYCH

Integralną częścią rozporządzenia w sprawie ICI jest ochrona interesów finansowych Wspólnoty oraz zwalczanie nadużyć i nieprawidłowości finansowych.

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na charakter wydatków (kwalifikowalność wydatków), przestrzegania budżetów (wydatki rzeczywiste) oraz sprawdzenie informacji uzupełniających oraz odpowiednich dokumentów (dowodów poniesienia wydatków).

8. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

8.1. Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 |

Urzędnicy lub pracownicy zatrudnieni na czas określony[10] (XX 01 01) | A*/AD |

B*, C*/AST |

Pracownicy finansowani[11] na podstawie art. XX 01 02 |

Inni pracownicy[12] finansowani na podstawie art. XX 01 04/05 |

OGÓŁEM |

8.2.2. Opis zadań związanych z działaniem

8.2.3. Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

(W przypadku podania więcej niż jednego źródła, należy wskazać liczbę stanowisk pochodzących z każdego ze źródeł).

( Stanowiska obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone.

( Stanowiska wstępnie przyznane w ramach rocznej strategii politycznej/wstępnego projektu budżetu (APS/PDB) na rok n

( Stanowiska, o które zostanie złożony wniosek w ramach następnej procedury APS/PDB

( Przesunięcia w ramach zasobów danej jednostki organizacyjnej (przesunięcia wewnętrzne)

( Stanowiska, których obsadzenie będzie konieczne w roku n, nieprzewidziane w APS/PDB na dany rok

8.2.4. Inne wydatki administracyjne uwzględnione w kwocie referencyjnej (XX 01 04/05 – wydatki na administrację i zarządzanie)

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Pozycja w budżecie (nr i opis) | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 i później | OGÓŁEM |

Inna pomoc techniczna i administracyjna |

- wewnętrzna |

- zewnętrzna |

Pomoc techniczna i administracyjna ogółem |

8.2.5. Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj zasobów ludzkich | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 i później |

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01) |

Pracownicy finansowani na podstawie artykułu XX 01 02 (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.) (należy określić pozycję w budżecie) |

Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) ogółem |

Kalkulacja – urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

W razie potrzeby należy odnieść się do pkt 8.2.1

Kalkulacja – pracownicy finansowani na podstawie art. XX 01 02

W razie potrzeby należy odnieść się do pkt 8.2.1

8.2.6. Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku) |

Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 i później | OGÓŁEM |

XX 01 02 11 01 – podróże służbowe |

XX 01 02 11 02 – spotkania i konferencje |

XX 01 02 11 03 – komitety[14] |

XX 01 02 11 04 – badania i konsultacje |

XX 01 02 11 05 – systemy informatyczne |

2 Inne wydatki na zarządzanie ogółem (XX 01 02 11) |

3 Inne wydatki o charakterze administracyjnym (należy wskazać jakie, odnosząc się do pozycji w budżecie) |

Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) |

Kalkulacja – inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej [pic][pic][pic]

[1] Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 41.

[2] Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1).

[3] Dz.U. L 405 z 30.12.2006, s. 41. (wersja uwzględniająca sprostowanie: Dz.U. L 29 z 3.2.2007, s. 16).

[4] Wydatki niewchodzące w zakres rozdziału xx 01 w tytule xx.

[5] Wydatki w ramach art. xx 01 04 w tytule xx.

[6] Wydatki w ramach rozdziału xx 01 z wyłączeniem artykułu xx 01 04 lub xx 01 05.

[7] Zob. pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.

[8] W razie potrzeby, tzn. gdy czas trwania działania przekracza 6 lat, należy wprowadzić dodatkowe kolumny.

[9] Zgodnie z opisem w pkt 5.3.

[10] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

[11] Koszty te NIE są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

[12] Koszty te są uwzględnione w kwocie referencyjnej.

[13] Należy odnieść się do oceny skutków finansowych regulacji dla danej agencji wykonawczej/danych agencji wykonawczych.

[14] Należy określić rodzaj komitetu i grupę, do której należy.

Top