Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008SC0389

    Wewnętrzny dokument roboczy Komisji - Dokument uzupełniający Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 423/2004 w odniesieniu do odnowienia zasobów dorsza oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2847/93 - Podsumowanie oceny skutków dotyczące wniosku ustanawiającego zmienione środki odnawiania zasobów dorsza {COM(2008)162}

    /* SEC/2008/0389 końcowy */

    52008SC0389

    Wewnętrzny dokument roboczy Komisji - Dokument uzupełniający Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 423/2004 w odniesieniu do odnowienia zasobów dorsza oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2847/93 - Podsumowanie oceny skutków dotyczące wniosku ustanawiającego zmienione środki odnawiania zasobów dorsza {COM(2008)162} /* SEC/2008/0389 końcowy */


    Cod recovery

    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 2.4.2008 r.

    SEC(2008) 389

    WEWNĘTRZNY DOKUMENT ROBOCZY KOMISJI Dokument uzupełniający Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie (WE) nr 423/2004 w odniesieniu do odnowienia zasobów dorsza oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2847/93

    PODSUMOWANIE OCENY SKUTKÓW dotyczące wniosku ustanawiającego zmienione środki odnawiania zasobów dorsza

    {COM(2008)162}

    WEWNĘTRZNY DOKUMENT ROBOCZY KOMISJI

    PODSUMOWANIE OCENY SKUTKÓW dotyczące wniosku ustanawiającego zmienione środki odnowienia zasobów dorsza

    Ocena skutków dotyczy wniosku, który ustanawia zmienione podejście do odnowienia zasobów dorsza. Zakres wniosku obejmuje zasoby dorsza w czterech obszarach już objętych rozporządzeniem o odnowieniu zasobów dorsza – a mianowicie w (1) Morzu Północnym, Cieśninie Skagerrak i wschodniej części Kanału La Manche; (2) Cieśninie Kattegat; (3) na zachód od Szkocji; (4) w Morzu Irlandzkim; oraz w nowym obszarze - (5) w Morzu Celtyckim.

    Na skutek ciągłego wieloletniego spadku biomasy stad rozrodczych zasobów dorsza Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) wydała opinię, że zasoby są zagrożone wyginięciem i zaleciła wprowadzenie systemu ich odnowienia. W wyniku powyższego w 2004 r. przyjęto plan odnowienia zasobów dorsza jako zobowiązanie Rady Ministrów do ustanowienia całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i ograniczeń nakładu połowowego zgodnie z określonymi wcześniej zasadami, jako odpowiedź na ostatnie zalecenia naukowe.

    Niestety po czterech latach stosowania system nie przyniósł zmniejszenia śmiertelności połowowej niezbędnego do odnowienia zasobów dorsza. Niewielkie postępy w procesie odbudowywania zasobów sprawiają, że potrzebny jest przegląd warunków działania planu w celu poprawy jego słabych punktów.

    Niniejsze sprawozdanie ocenia warianty możliwe do przyjęcia przez Wspólnotę w celu wprowadzenia skutecznych środków odnowienia zasobów dorsza. Bierze ono pod uwagę następujące opcje:

    Wariant 1: Wariant „status quo” – pozostawienie obecnego planu w formie niezmienionej

    Obecny plan odnowienia zasobów dorsza opiera się na wymogu, aby TAC był uzgadniany każdego roku na poziomie, pozwalającym osiągnąć 30 % -owy wzrost biomasy stad rozrodczych do czasu osiągnięcia bezpiecznych granic biologicznych pozwalających na uniknięcie uszczuplenia zasobów. Podejście to okazało się niewykonalne.

    Wariant 2: Poprawa egzekwowania przepisów

    Rozważano wstrzymanie obecnego wniosku legislacyjnego w zamian za poprawę egzekwowania przepisów. Jednak ostatnie analizy wskazują, że zgłoszone wyładunki mieszczą się w dopuszczalnych granicach a rozmieszczony nakład połowowy także nie przekracza dozwolonych poziomów. Egzekwowanie przepisów ostatnio się poprawiło, ale nie stanowi głównej przyczyny problemu nadmiernych połowów. Poprawa przestrzegania przepisów – choć pożądana – sama w sobie nie wystarczy do zapewnienie odnowienia zasobów dorsza.

    Wariant 3: Zamknięcie łowisk

    Jedną z rozważanych opcji zarządzania było całkowite zamknięcie łowisk dorsza w celu odbudowy jego zasobów. Tak drastyczne środki mogłyby mieć znaczące konsekwencje społeczne i gospodarcze, ponieważ w tych samych łowiskach dokonuje się połowów innych handlowo istotnych gatunków (takich jak plamiak, witlinek, żabnica i homarzec). Pomimo wyczerpującej analizy nie wskazano potencjalnego obszaru zamknięcia w celu ochrony dorsza. Problem polega na tym, że dorsz jest bardzo rozpowszechniony i zamknięcie konkretnego obszaru (bez zmniejszenia nakładu połowowego) może spowodować przesunięcie nakładu do innego obszaru, gdzie wówczas poławianych będzie więcej dorszy.

    Wariant 4: Zastosowanie instrumentów ekonomicznych

    Rozważano zastosowanie instrumentów ekonomicznych do celu odnowy zasobów dorsza. Mogą one zwiększyć skuteczność i efektywność pod względem kosztów zarządzania środowiskiem, stanowić bodźce dla inwestycji i generować zasoby finansowe na ochronę różnorodności biologicznej. Jednak wspólna polityka rybacka nie przewiduje zastosowanie specyficznych bodźców ekonomicznych jako podstawowych instrumentów zachowania zasobów.

    Wariant 5: Uproszczenie i wzmocnienie planu odnowienia zasobów dorsza

    Ta opcja przewiduje przegląd obecnych środków odnowienia zasobów dorsza w celu ustanowienia prostych i jasnych zasad ustanawiania TAC i ich przestrzegania nawet w przypadku niewystarczających opinii naukowych lub ich braku. Zmieniony plan zastąpiłby obowiązujący obecnie system dni na morzu przenosząc zarządzanie nakładem połowowym na państwa członkowskie, którego poziom określany byłby w legislacji wspólnotowej. Nowy system koncentrowałby się na ograniczeniu nakładu połowowego statków poławiających przede wszystkim dorsza.

    Uwzględniając zalecenia naukowe oraz wynik konsultacji z zainteresowanymi stronami, cel zwiększenia zasobów dorsza o określony odsetek każdego roku można zastąpić metodą stopniowego przesunięcia w kierunku niższej śmiertelności połowowej, która będzie prowadzić do odnowienia zasobów i ostatecznie wysokich odłowów.

    Wniosek

    Wniosek zawarty w sprawozdaniu wskazuje, że należy wybrać wariant 5 – poprawiony plan proponujący między innymi zmiany w środkach odnowienia zasobów dorsza – ponieważ pozostałe opcje byłyby nieskuteczne, nierealne lub miałyby w krótkiej perspektywie bardzo niekorzystny wpływ na zatrudnienie i dochody.

    Tę opcję polityczną poparły także zainteresowane strony, których opinii zasięgano w trakcie jej opracowywania.

    Top