EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0797

Wniosek decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (2010) {SEK(2007) 1661 SEK(2007) 1662}

/* KOM/2007/0797 wersja ostateczna - COD 2007/0278 */

52007PC0797

Wniosek decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (2010) {SEK(2007) 1661 SEK(2007) 1662} /* KOM/2007/0797 wersja ostateczna - COD 2007/0278 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 12.12.2007

KOM(2007) 797 wersja ostateczna

2007/0278 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym (2010)

(przedstawiona przez Komisję) {SEK(2007) 1661SEK(2007) 1662}

UZASADNIENIE

1. Wstęp

Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest jednym z głównych celów Unii Europejskiej (UE) i jej państw członkowskich. W momencie rozpoczęcia realizacji strategii lizbońskiej w marcu 2000 r. Rada Europejska zwróciła się do państw członkowskich i Komisji o podjęcie działań, które w „zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa do 2010 r.”. Na kolejnych spotkaniach Rada Europejska potwierdziła ten cel. Rozpoczęte w 2006 r. przez Komisję Europejską konsultacje dotyczące oceny realiów społecznych wskazują na potrzebę zajęcia się starymi i nowymi formami ubóstwa oraz problemem wykluczenia społecznego w Europie.

Obecnie w Unii Europejskiej 78 mln osób zagrożonych jest ubóstwem. We wszystkich państwach członkowskich część społeczeństwa narażona jest na wykluczenie i pozbawiona jest możliwości zaspokojenia pewnych potrzeb (deprywacja), mając często ograniczony dostęp do podstawowych usług. Ponadto wiele wskazuje na to, że krańcowa bieda staje się coraz poważniejszą kwestią i że wzrosła liczba osób znajdujących się w skrajnym ubóstwie.

Ten stan rzeczy pozostaje w jawnej sprzeczności z kluczowymi wspólnymi wartościami Unii Europejskiej i należy go zmienić za pomocą zdecydowanych i wiarygodnych działań. Otwarta metoda koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej zapoczątkowana przez Radę na posiedzeniu w Lizbonie jest ważnym narzędziem zapewniającym państwom członkowskim doradztwo i wsparcie ze strony UE w ich dążeniu do większej spójności społecznej w Europie. Jednakże jej skuteczność zależy w dużej mierze od odpowiedzialności publicznej i zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron.

W związku z tym w programie społecznym na lata 2005-2010 Komisja zaproponowała, aby rok 2010 ogłosić Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Europejski Rok uzupełni działania prowadzone w ramach otwartej metody koordynacji i przyczyni się do wzmocnienia zaangażowania politycznego UE i jej państw członkowskich, aby w sposób zdecydowany przyczynić się do wyeliminowania ubóstwa oraz walczyć z wykluczeniem społecznym.

2. EUROPEJSKI ROK WALKI Z UBÓSTWEM I WYKLUCZENIEM SPOłECZNYM

2.1. Cele ogólne

Propozycja ogłoszenia roku 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym jest potwierdzeniem i umocnieniem pierwotnego zaangażowania politycznego UE, przy okazji rozpoczęcia realizacji strategii lizbońskiej, w podjęcie działań, które „w zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa”.

Europejski Rok powinien uświadomić społeczeństwu istnienie ubóstwa i wykluczenia społecznego w Europie oraz przekazać informację, że mają one destrukcyjny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy. Powinien również pomóc zakwestionować pogląd, że walka z ubóstwem pociąga za sobą koszty dla społeczeństwa oraz ponownie podkreślić znaczenie zbiorowej odpowiedzialności podmiotów publicznych i prywatnych, a nie tylko decydentów.

Dzięki Europejskiemu Rokowi osoby znajdujące się w ubóstwie i wykluczone społecznie powinny mieć możliwość wypowiedzenia się, na przykład poprzez udzielenie wsparcia organizacjom, w których uczestniczą oraz angażowanie ich w działania, które w zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa.

UE musi również potwierdzić swą globalną odpowiedzialność w walce z ubóstwem na skalę światową. Uświadomienie sobie globalnej współzależności oraz potrzeby zrównoważonego rozwoju i solidarności wewnątrz- i międzypokoleniowej powinno być częścią ogólnego podnoszenia świadomości. Inną jego częścią powinny być kwestie globalnego ubóstwa, ściśle powiązane z kwestią współpracy na rzecz rozwoju i jej pierwszego celu, jakim jest walka z ubóstwem.

Rok ten potwierdzi tym samym zaangażowanie Unii na rzecz solidarności, sprawiedliwości społecznej i większej spójności oraz będzie propagował trwałość nadrzędnych celów Unii, zwiększając dla nich poparcie, zwłaszcza pod kątem strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz pod kątem strategii zrównoważonego rozwoju.

2.2. Cele szczegółowe – szacunek – odpowiedzialność – spójność - zaangażowanie

Propozycja ogłoszenia Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym opiera się, oprócz celów ogólnych, na czterech celach szczegółowych:

Szacunek – uznanie prawa osób dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym do godnego życia i do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Odpowiedzialność – zwiększanie odpowiedzialności publicznej za politykę i działania w dziedzinie integracji społecznej, podkreślając odpowiedzialność każdej osoby w walce z ubóstwem i marginalizacją.

Spójność – propagowanie bardziej spójnego społeczeństwa poprzez uświadamianie korzyści płynących dla wszystkich ze społeczeństwa, z którego wyeliminowano ubóstwo i w którym nikt nie jest skazany na życie na marginesie.

Zaangażowanie – podkreślenie silnego zaangażowania politycznego UE na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz propagowanie tego zaangażowania na wszystkich szczeblach sprawowania władzy.

2.3. Realizacja działań

Działania w ramach Europejskiego Roku będą wspierać otwartą metodę koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej oraz dążyć do otrzymania jasnej wartości dodanej pod względem wpływu na politykę i skuteczność.

Zgodnie z priorytetami określonymi w procesie ochrony socjalnej i integracji społecznej proponuje się skupić działania Europejskiego Roku wokół następujących tematów :

- ubóstwo dzieci i międzypokoleniowe przekazywanie ubóstwa;

- rynek pracy sprzyjający integracji;

- brak dostępu do kształcenia i szkolenia;

- zależność między płcią a ubóstwem;

- dostęp do podstawowych usług;

- zapobieganie dyskryminacji i propagowanie integracji imigrantów oraz integracja społeczna i integracja na rynku pracy mniejszości etnicznych;

- odpowiedź na potrzeby osób niepełnosprawnych i innych grup słabszych społecznie.

Planując działania w ramach Europejskiego Roku państwa członkowskie dostosują powyższe tematy do sytuacji i wyzwań danego kraju, regionu czy społeczności lokalnej, mając na uwadze spójność terytorialną. Zaangażowanie zainteresowanych stron oraz ich udział będą wpisywać się we wszystkie priorytety.

Realizując te działania Komisja i państwa członkowskie uwzględnią różne sposoby doświadczania ubóstwa i wykluczenia społecznego przez kobiety i mężczyzn. Zagwarantują również włączenie działań na rzecz równouprawnienia płci do priorytetów Europejskiego Roku, aby propagować równouprawnienie płci.

2.4. Partnerska współpraca z krajami uczestniczącymi

Unia może zapewnić ramy dla współpracy na różnych poziomach, jednak konkretny postęp można osiągnąć jedynie poprzez znaczne zaangażowanie krajów uczestniczących na poziomie krajowym. Działania określone na poziomie europejskim, mające zagwarantować spójność w podejściu do społeczeństwa sprzyjającego integracji, będą więc dostosowane do szczególnych warunków każdego kraju.

Aby utworzyć niezbędne synergie i efekt dźwigni, zaangażowanie krajów uczestniczących wymaga stworzenia mechanizmów koordynujących, zarówno na poziomie krajowym jak i na poziomie UE. Zostanie ustanowiony Komitet , składający się z przedstawicieli państw członkowskich, mający za zadanie pomaganie Komisji w realizacji działań w ramach Europejskiego Roku.

Komitet będzie monitorował realizację działań na podstawie wspólnych wytycznych opracowanych przez Komisję ( strategiczny dokument ramowy ), aby zapewnić spójność ze wspólnym sprawozdaniem na temat integracji społecznej. Strategiczny dokument ramowy będzie punktem odniesienia dla państw członkowskich i ustanowi kluczowe priorytety Europejskiego Roku wspólnie z określonymi celami Roku.

Aby osiągnąć cele, UE będzie dążyć do włączenia bardzo szerokiego grona zainteresowanych stron, zapraszając je do udziału w toczącym się dialogu na temat priorytetów Roku i mechanizmów ich realizacji. Komisja ustanowi również niezbędne kontakty z Komitetem ds. ochrony socjalnej, gwarantując w ten sposób regularne i dokładne przekazywanie mu informacji o realizacji działań Europejskiego Roku.

Przy okazji Europejskiego Roku Komisja może również współpracować z odpowiednimi organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza z Radą Europy, Międzynarodową Organizacją Pracy i Organizacją Narodów Zjednoczonych. Każde państwo członkowskie będzie odpowiedzialne za koordynację i realizację działań krajowych, regionalnych i lokalnych w swoim kraju.

Realizacja na poziomie krajowym powinna być spójna z celami politycznymi ustanowionymi dla Europejskiego Roku oraz uwzględniać wyżej wymieniony strategiczny dokument ramowy. Każde państwo członkowskie przedstawi Komisji krajowy program realizacji Europejskiego Roku . Programy te będą uwzględniać ogólne cele i podstawowe zasady określone w decyzji ustanawiającej Europejski Rok oraz opracowane w strategicznym dokumencie ramowym. Zostaną one sporządzone w sposób gwarantujący koordynację z krajowymi strategiami na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej oraz spójność z nimi.

Każdy program powinien być opracowany, przyjęty i zrealizowany w ścisłej współpracy z krajowymi organami wykonawczymi wyznaczonymi przez kraje uczestniczące w Europejskim Roku. Krajowe organy wykonawcze są organami administracyjnymi lub ich odpowiednikami posiadającymi kompetencje i sprawdzone doświadczenie w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz odgrywającymi istotną rolę w opracowywaniu, monitorowaniu i ocenie krajowych programów działania na rzecz integracji społecznej. Organy te będą odpowiedzialne za wybór inicjatyw krajowych, regionalnych i lokalnych zgodnych ze strategicznymi celami politycznymi określonymi przez Komisję.

Przy tworzeniu i realizacji swoich krajowych strategii każdy organ będzie korzystał z porad krajowej grupy doradczej oraz ściśle z nią współpracował. Grupa ta jest złożona z szerokiego grona zainteresowanych stron: organizacji społeczeństwa obywatelskiego reprezentujących interesy osób znajdujących się w ubóstwie, przedstawicieli krajowych parlamentów, partnerów społecznych, władz regionalnych i lokalnych.

3. KOMPLEMENTARNOść

Komisja zagwarantuje, że działania sfinansowane w ramach Europejskiego Roku uzupełniają inne istotne inicjatywy i działania Wspólnoty, ściśle powiązane z integracją społeczną, takie jak np. Fundusze Strukturalne, zwłaszcza EFS, Plan działania na rzecz równości płci, program PROGRESS, programy dotyczące kształcenia i szkolenia, Europejski Pakt na rzecz Młodzieży, program „Młodzież w działaniu”, program w zakresie zdrowia, polityka imigracyjna i azylowa, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFFROW) oraz siódmy program ramowy w dziedzinie badań naukowych.

W związku z tym zostaną ustanowione mechanizmy koordynujące, dzięki którym uniknie się podwójnego zastosowania a wsparcie zostanie ukierunkowane na propagowanie kluczowego przesłania Europejskiego Roku.

Komisja zagwarantuje również komplementarność z innymi inicjatywami w zakresie współpracy z organizacjami międzynarodowymi i krajami trzecimi, a także z krajami rozwijającymi się, w istotnych dla celów Europejskiego Roku dziedzinach.

4. WARTOść DODANA UE (ZASADY POMOCNICZOśCI I PROPORCJONALNOśCI)

Organizacja poprzednich Europejskich Lat w dziedzinie społecznej wykazała, jak bardzo przyczyniają się one do podnoszenia świadomości opinii publicznej, wspierają uczestnictwo, zachęcają do zaangażowania politycznego na każdym poziomie i przyczyniają się do zmiany polityki.

Działania proponowane w ciągu Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym są zaplanowane z myślą o wartości dodanej, jaką mogą wnieść na poziomie europejskim poprzez:

- Podnoszenie poziomu świadomości wśród szerokiej opinii publicznej na temat przyczyn ubóstwa, jego występowania i różnych postaci w dzisiejszej Unii Europejskiej oraz na temat dokonań europejskiego modelu społecznego. Jest to jedyna możliwość, aby dokonać oceny wpływu polityki, gwarantującej uczestnictwo obywateli, na propagowanie integracji społecznej, również poprzez wspieranie innowacyjnych działań na poziomie krajowym i na niższych poziomach.

- Pobudzanie dyskusji nad sposobami zwiększenia uczestnictwa w społeczeństwie osób, które czują się obecnie wykluczone i ułatwianie szerszemu gronu zainteresowanych stron zaangażowania poprzez stworzenie im możliwości wypowiedzenia się na temat sposobów walki z ubóstwem i wykluczeniem, rozpowszechniając ich działania, wzmacniając ich dopełnianie się i wymieniając konkretne propozycje w tych kwestiach;

- Propagowanie bardziej spójnego społeczeństwa i lepszej integracji aspektu społecznego w polityce europejskiej i politykach krajowych na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz strategii zrównoważonego rozwoju, jak i umacnianie silniejszych więzi i synergii z inicjatywami i programami UE, w tym z Funduszami Strukturalnymi;

- Zagwarantowanie silnego zaangażowania politycznego ze strony różnych podmiotów UE, mającego przyczynić się do wyeliminowania ubóstwa oraz walki z wykluczeniem społecznym, kontynuując zobowiązania przyjęte w ramach otwartej metody koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej.

Aby osiągnąć te wyniki, rola UE jest decydująca i nie do zastąpienia w kwestii koordynacji, wspierania i uzupełniania działań, które mają zostać podjęte na poziomie krajowym i lokalnym. Wobec powyższego niniejszy wniosek jest zgodny z zasadą pomocniczości ustanowioną w art. 5 Traktatu.

Jednocześnie propozycja ogłoszenia Europejskiego Roku podkreśla, jak ważne jest poszanowanie różnych tradycji i krajowych sytuacji państw członkowskich, aby zapewnić jego elastyczną realizację oraz uniknąć sprzeczności z już istniejącymi najlepszymi wzorcami w niektórych państwach członkowskich. Pod tym względem wniosek jest również zgodny z zasadą proporcjonalności.

5. KONSULTACJE ZEWNęTRZNE

Celem opracowania niniejszego wniosku służby Komisji zwróciły się do najważniejszych zainteresowanych stron o wydanie opinii odnośnie do celów i realizacji Europejskiego Roku.

Zewnętrzne konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami zostały przeprowadzone w okresie od kwietnia do czerwca 2007 r. Konsultacje miały formę kwestionariusza zachęcającego do komentarzy na następujące tematy, między innymi: cele; zaangażowanie zainteresowanych stron; ogólny projekt, ramy działań i ich rodzaje; działania następcze konieczne do zagwarantowania trwałego wpływu Europejskiego Roku.

Wyniki konsultacji wskazują, że propozycja ogłoszenia Europejskiego Roku skierowanego na walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym wzbudza zadowolenie u wszystkich zainteresowanych stron. Odpowiedzi podkreślają potencjał takiego Europejskiego Roku pod względem komunikacji i mobilizacji oraz dostarczają pożytecznych sugestii odnośnie do projektu inicjatywy. Wskazują również na wartość dodaną, którą Rok może wnieść w związku z otwartą metodą koordynacji na rzecz integracji społecznej. Wyniki konsultacji zostały wykorzystane do określenia celów i działań Europejskiego Roku.

Proces konsultacji nigdy nie ma charakteru czynności jednorazowej a skuteczne przygotowanie wymaga wieloetapowej konsultacji. Okres poprzedzający Europejski Rok przyniesie kolejne możliwości (np. coroczny okrągły stół na temat ubóstwa i wykluczenia społecznego) szerokiemu gronu zainteresowanych stron, przyczyniając się do jego zaplanowania i przygotowania.

6. OCENA SKUTKÓW

Ocena skutków jest załączona do niniejszego wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady. Została ona opracowana przez Komisję. Zgodnie z regułami ocen ex-ante zawiera ona szczegółową prezentację potrzeb, które mają zostać spełnione, celów, które mają zostać osiągnięte, oczekiwanych wyników i wskaźników niezbędnych do ich pomiaru. Analizuje ona również wartość dodaną wynikającą z zaangażowania Wspólnoty, ryzyko związane z propozycjami i dostępne alternatywne opcje oraz doświadczenia wyciągnięte z poprzednich podobnych przedsięwzięć. W końcu ocenia ona wysokość środków, zasoby ludzkie i inne przeznaczone na ten cel wydatki administracyjne, z należytym uwzględnieniem zasady gospodarności oraz system monitorowania, który ma zostać ustanowiony.

7. INFORMACJE DOTYCZąCE TREśCI POSZCZEGÓLNYCH ARTYKUłÓW

Artykuł 1 ustanawia rok 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Artykuł 2 określa cele Europejskiego Roku.

Artykuł 3 przedstawia zakres działań i odsyła czytelnika do załącznika w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Artykuł 4 przewiduje uwzględnienie problematyki płci we wszystkich działaniach związanych z Europejskim Rokiem.

Artykuł 5 określa warunki współpracy i realizacji działań na poziomie Wspólnoty oraz sposób, w jaki działania Europejskiego Roku będą realizowane na poziomie europejskim.

Artykuł 6 określa warunki współpracy i realizacji działań wspólnie z krajami uczestniczącymi i w tych krajach oraz sposób, w jaki będą realizowane działania Europejskiego Roku.

Artykuł 7 ustanawia Komitet mający wspierać Komisję w podejmowaniu decyzji dotyczących realizacji Europejskiego Roku.

Artykuł 8 dotyczy ustaleń finansowych dotyczących działań realizowanych na poziomie wspólnotowym i krajowym.

Artykuł 9 ustanawia procedury, które należy stosować przy wyborze działań na poziomach wspólnotowym i krajowym.

Artykuł 10 nakłada na Komisję obowiązek zapewnienia, we współpracy z państwami członkowskimi, spójności i komplementarności z innymi działaniami i inicjatywami Wspólnoty.

Artykuł 11 określa warunki udziału w przedsięwzięciu państw niebędących członkami UE.

Artykuł 12 ustanawia budżet dla działań.

Artykuł 13 przewiduje możliwość współpracy Komisji z organizacjami międzynarodowymi.

Artykuł 14 przewiduje ochronę interesów finansowych Wspólnoty.

Artykuł 15 ustanawia ramy monitorowania i oceny, które należy stosować odnośnie do Europejskiego Roku.

Artykuł 16 ustanawia warunki wejścia w życie decyzji.

2007/0278 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym (2010) (Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 137 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji[1],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[2],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[3],

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu[4],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przyjęcie traktatu amsterdamskiego w 1997 r. włączyło walkę z wyłączeniem społecznym do zakresu działań objętych przepisami polityki społecznej w Traktacie WE – zwłaszcza art. 136 i 137 – i dostarczyło nowych ram prawnych i podstawy dla nowego zaangażowania politycznego w tej dziedzinie.

(2) Rada Europejska obradująca w Lizbonie w marcu 2000 r. uznała, że zakres ubóstwa i wykluczenia społecznego jest nie do zaakceptowania. W związku z tym tworzenie Unii Europejskiej, bardziej sprzyjającej integracji zostało uznane za podstawowy element osiągnięcia celu strategicznego Unii na kolejne dziesięciolecie, a dotyczącego wzrostu gospodarczego, tworzenia lepszych i liczniejszych miejsc pracy oraz większej spójności społecznej.

(3) Rada Europejska obradująca w Lizbonie zwróciła się do państw członkowskich i Komisji o podjęcie działań, które w „zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa do 2010 r.”. Na posiedzeniu w Lizbonie Rada wyraziła zgodę na przyjęcie otwartej metody koordynacji w tej dziedzinie.

(4) Od samego początku otwarta metoda koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej stała się ważnym narzędziem wspierającym polityczne zaangażowanie w tej kwestii i wzmacniającym zdolność UE do wspierania państw członkowskich w ich dążeniu do większej spójności społecznej w Europie.

(5) Otwarta metoda koordynacji przyczynia się do wzrostu wzajemnego zrozumienia i zwiększa świadomość wieloaspektowego charakteru wykluczenia i ubóstwa. Otwarta metoda koordynacji stwarza warunki do wywierania większego wpływu na poziomie obywateli i coraz bardziej uwidacznia obywatelom Europy przywiązanie UE do wartości społecznych.

(6) Pomimo tych osiągnięć znaczna część mieszkańców wszystkich państw członkowskich wciąż cierpi na skutek deprywacji i ma ograniczony dostęp do podstawowych usług lub czuje się wykluczona ze społeczeństwa, a 78 mln osób zagrożonych jest ubóstwem.

(7) Ponadto wiele wskazuje na fakt, że kwestia głębokiej biedy staje się coraz ważniejsza i coraz więcej osób znajduje się w skrajnym ubóstwie, mianowicie z powodu coraz większych nierówności pod względem zamożności w Unii.

(8) Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest jednym z głównych celów Unii Europejskiej i jej państw członkowskich.

(9) Ubóstwo i wykluczenie społeczne mogą przyjmować różnorodne i wieloaspektowe formy. Są związane z dochodami i poziomem życia, dostępem do dobrych jakościowo usług zdrowotnych i innych usług oraz do możliwości kształcenia i zatrudnienia.

(10) Agenda społeczna 2005-2010, uzupełniająca i wspomagająca strategię lizbońską odgrywa kluczową rolę w propagowaniu społecznego wymiaru wzrostu gospodarczego. Jednym z priorytetów Agendy społecznej jest propagowanie równych możliwości dla wszystkich, jako czynnika w dążeniu do bardziej spójnego społeczeństwa.

(11) W krajowych programach działań na rzecz integracji społecznej wiele krajów podkreśla wysokie zagrożenie ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym niektórych szczególnych grup, w tym dzieci, samotnych rodziców, osób starszych, migrantów i mniejszości etnicznych, osób niepełnosprawnych, bezdomnych, więźniów, kobiet i dzieci będących ofiarami przemocy oraz narkomanów.

(12) O ile zatrudnienie w znacznej mierze zmniejsza zagrożenie biedą w przypadku pojedynczych osób, o tyle nie jest to zawsze wystarczający warunek do wyjścia z ubóstwa, a odsetek osób zagrożonych ubóstwem jest wciąż stosunkowo wysoki, nawet wśród osób pracujących. Ubóstwo osób posiadających pracę związane jest z niską płacą, niskimi kwalifikacjami oraz niestabilnym i często niepełnym zatrudnieniem, lecz również z charakterem gospodarstwa domowego każdej osoby, pod względem liczby osób na utrzymaniu i intensywności pracy gospodarstwa. Aby jednostki mogły wyjść z ubóstwa, niezbędne jest zatrudnienie wysokiej jakości.

(13) Brak podstawowych kompetencji i kwalifikacji jest również podstawową przeszkodą dla integracji w społeczeństwie. Rośnie niebezpieczeństwo powstawania nowych podziałów w społeczeństwie, na tych, którzy mają dostęp do uczenia się przez całe życie celem podnoszenia swojej zdolności do zatrudnienia i zdolności dostosowawczych oraz ułatwiania swego rozwoju osobistego i aktywnej postawy obywatelskiej oraz na tych, którzy pozostają wykluczeni. Osobom posiadającym niewystarczające zdolności będzie trudniej wejść na rynek pracy i znaleźć zatrudnienie o wysokiej jakości, większe jest ryzyko pozostawania przez dłuższy okres czasu bez pracy a, jeśli pracują, bardziej prawdopodobne jest, że ich praca będzie niskopłatna.

(14) Umiejętność posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i dostęp do nich jest coraz częściej warunkiem wstępnym integracji. Deklaracja ministrów zatwierdzona w Rydze w czerwcu 2006 r. apeluje o społeczeństwo informacyjne dla wszystkich.

(15) Aby działania wspólnotowe w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym były skuteczne, niezbędne jest poparcie szerokich kręgów społeczeństwa. Europejski Rok powinien spełniać rolę katalizatora w podnoszeniu świadomości i nadawaniu rozmachu. Powinien on przyczynić się do skierowania uwagi politycznej i zmobilizowania wszystkich zainteresowanych do dalszego rozwoju otwartej metody koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej.

(16) Różny poziom dokonanych postępów na szczeblu krajowym oraz różnorodne uwarunkowania społeczno-gospodarcze i kulturowe każdego kraju oraz różne sposoby odczuwania wskazują na potrzebę podejmowania przeważającej części działań Europejskiego Roku w sposób zdecentralizowany na poziomie krajowym, poprzez system pośredniego scentralizowanego zarządzania, zgodnie z procedurami ustanowionymi w art. 54 ust. 2 lit. c) rozporządzenia finansowego i jego przepisów wykonawczych[5].

(17) Jednakże określanie priorytetów politycznych na poziomie krajowym powinno być monitorowane przez Komisję, tak aby zapewnić ich zgodność z celami strategicznymi uzgodnionymi dla Europejskiego Roku oraz, w końcu, ze wspólnymi celami ustanowionymi dla otwartej metody koordynacji.

(18) Uczestnictwo w Europejskim Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym powinno być otwarte dla państw członkowskich, państw EFTA/EOG zgodnie z warunkami ustanowionymi na mocy Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), dla państw kandydujących korzystających ze strategii przedakcesyjnej i państw z regionu Bałkanów Zachodnich , na warunkach ustanowionych w odpowiednich porozumieniach z tymi państwami oraz dla państw objętych europejską polityką sąsiedztwa, zgodnie z postanowieniami Strategii z maja 2004 r. oraz krajowych planów działania.

(19) Konieczna jest spójność i komplementarność z innymi działaniami Wspólnoty, w szczególności z działaniami w ramach programu PROGRESS, Funduszy Strukturalnych, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFFROW), z działaniami mającymi na celu zwalczanie dyskryminacji oraz popieranie równości płci i podstawowych praw, z działaniami w dziedzinie kształcenia i szkolenia, kultury i dialogu międzykulturowego, młodzieży, obywatelstwa, imigracji i azylu oraz badań naukowych.

(20) Niniejsza decyzja ustanawia ramy finansowe na cały czas trwania programu, które mają stanowić podstawowy punkt odniesienia dla organu budżetowego, w rozumieniu pkt. 37 Międzyinstytucjonalnego porozumienia z dnia 17 maja 2006 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami[6].

(21) Środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji.

(22) Cele proponowanego Europejskiego Roku nie mogą być w pełni osiągnięte na poziomie państw członkowskich między innymi z uwagi na potrzebę wielostronnego partnerstwa, transnarodowej wymiany informacji i upowszechniania najlepszych wzorców w całej Wspólnocie, i dlatego mogą, ze względu na skalę działań, być lepiej osiągnięte na poziomie Wspólnoty. A zatem Wspólnota może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości, ustanowioną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, ustanowioną w tym artykule, niniejsza decyzja nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tych celów;

STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Europejski Rok

W celu wspierania działań Wspólnoty w walce z wykluczeniem społecznym, rok 2010 ogłasza się „Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym” (zwanym dalej Europejskim Rokiem).

Artykuł 2

Cele

Ustala się następujące cele Europejskiego Roku:

a) Szacunek – uznanie prawa osób w sytuacji ubóstwa i wykluczenia społecznego do godnego życia i do pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa. Europejski Rok pomoże w uświadomieniu sytuacji osób żyjących w ubóstwie i w propagowaniu ich skutecznego dostępu do praw społecznych, gospodarczych i kulturowych oraz do zasobów i usług; powinien również być pomocny w zwalczaniu stereotypów i napiętnowania społecznego;

b) Odpowiedzialność – zwiększanie odpowiedzialności publicznej za politykę i działania w dziedzinie integracji społecznej, podkreślając odpowiedzialność każdej osoby w walce z ubóstwem i marginalizacją. Europejski Rok będzie zwiększał poziom świadomości, wspierał uczestnictwo i zaangażowanie oraz tworzył nowe możliwości zaangażowania dla zwykłych obywateli.

c) Spójność – propagowanie bardziej spójnego społeczeństwa poprzez uświadamianie korzyści płynących dla wszystkich ze społeczeństwa, z którego wyeliminowano ubóstwo i w którym nikt nie jest skazany na życie na marginesie. Europejski Rok będzie propagował społeczeństwo wspierające i rozwijające jakość życia, społeczny dobrobyt i równe szanse dla wszystkich, bez względu na ich pochodzenie, gwarantując zrównoważony rozwój i solidarność między- i wewnątrzpokoleniową oraz spójność polityczną z działaniami UE w świecie.

d) Zaangażowanie – podkreślenie silnego zaangażowania politycznego UE na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz propagowanie tego zaangażowania na wszystkich szczeblach sprawowania władzy. Opierając się na osiągnięciach i możliwych niedoskonałościach otwartej metody koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej, Europejski Rok będzie umacniał zaangażowanie polityczne na rzecz zapobiegania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu oraz walki z nimi, jak i dawał impuls do dalszego rozwoju działań Unii Europejskiej w tym zakresie.

Artykuł 3

Zakres działań

1. Działania zmierzające do osiągnięcia celów ustalonych w art. 2 mogą obejmować zwłaszcza:

a) spotkania i wydarzenia;

b) kampanie informacyjne, promocyjne i edukacyjne;

c) sondaże i badania w skali wspólnotowej lub krajowej.

2. Szczegółowy opis działań określonych w ust. 1 znajduje się w załączniku do niniejszej decyzji (zwanym dalej „załącznikiem”).

Artykuł 4

Uwzględnianie problematyki płci

Europejski Rok uwzględni różne sposoby doświadczania ubóstwa i wykluczenia społecznego przez kobiety i mężczyzn.

Artykuł 5

Współpraca i realizacja na poziomie Wspólnoty

1. Środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji przyjmuje się zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 7.

2. Komisja zapewnia, aby działania Wspólnoty objęte niniejszą decyzją były realizowane zgodnie z załącznikiem.

3. Komisja dokona zwłaszcza niezbędnych uzgodnień w celu zapewnienia spójności i komplementarności działań i inicjatyw Wspólnoty, o których mowa w art. 10, aby pomóc w osiągnięciu celów określonych w art. 2.

4. Komisja prowadzi regularną wymianę informacji z zainteresowanymi stronami, w szczególności na poziomie europejskim w sprawie zaplanowania i realizacji Europejskiego Roku, jego oceny oraz dalszych działań po jego zakończeniu.

5. Komisja ustanawia niezbędne powiązania z Komitetem ds. Ochrony Socjalnej, zapewniając w ten sposób regularną i odpowiednią informację o realizacji działań, o których mowa w niniejszej decyzji.

Artykuł 6

Współpraca i realizacja na poziomie krajowym

1. Każde państwo członkowskie ustanawia „krajowy organ wykonawczy”, odpowiedzialny za organizację uczestnictwa tego państwa w Europejskim Roku i za koordynację działań na poziomie krajowym. Krajowy organ wykonawczy jest odpowiedzialny za określenie krajowego programu oraz priorytetów Europejskiego Roku, a także za wybór poszczególnych działań, które zostaną zgłoszone do finansowania ze środków wspólnotowych. Strategia i priorytety krajowe Europejskiego Roku są ustanawiane zgodnie z celami wymienionymi w art. 2.

2. Procedura przyznawania funduszy wspólnotowych dla działań na szczeblu krajowym jest określona w części II załącznika.

3. Krajowy organ wykonawczy, w celu realizacji swoich zadań, regularnie zasięga opinii i ściśle współpracuje z krajową grupą doradczą, złożoną z szerokiego grona zainteresowanych stron, włącznie z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i z organizacjami broniącymi lub reprezentującymi interesy tych, którzy są w sytuacji ubóstwa i wykluczenia społecznego, przedstawicielami krajowych parlamentów, partnerami społecznymi i władzami regionalnymi i lokalnymi.

Artykuł 7

Komitet

1. Komisję wspomaga komitet, w którego skład wchodzi jeden przedstawiciel każdego państwa. Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji. Przedstawiciela każdego państwa wyznacza się spośród osób z krajowego organu wykonawczego, o którym mowa w art. 6.

2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu, stosuje się art. 3 i 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem przepisów art. 8 tej decyzji.

3. Komitet przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

Artykuł 8

Przepisy finansowe

1. Działania mające zasięg wspólnotowy, opisane w części I załącznika, mogą być dotowane maksymalnie do 80 % lub stanowić przedmiot zamówień publicznych finansowanych z ogólnego budżetu Unii Europejskiej.

2. Działania o zasięgu lokalnym, regionalnym lub krajowym mogą być współfinansowane z ogólnego budżetu Unii Europejskiej maksymalnie do 50 % całkowitych kosztów realizowanych działań, zgodnie z procedurą ustanowioną w części II załącznika.

Artykuł 9

Procedura składania i wyboru wniosków

1. Decyzje w sprawie finansowania działań określonych w art. 8 ust. 1 i ust. 2 podejmuje Komisja, zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 7 ust. 2.

2. Wnioski o pomoc finansową na działania określone w art. 8 ust. 3 są przedkładane Komisji przez krajowy organ wykonawczy, zgodnie z procedurą określoną w części II załącznika.

Artykuł 10

Spójność i komplementarność

1. Komisja, we współpracy z krajami uczestniczącymi, gwarantuje, że środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z innymi działaniami i inicjatywami wspólnotowymi, krajowymi i regionalnymi.

2. Komisja i kraje uczestniczące gwarantują, że Europejski Rok uzupełnia całkowicie obecnie realizowane inne inicjatywy i środki Wspólnoty oraz inicjatywy i środki na poziomie krajowym i regionalnym, w przypadku, gdy mogą się one przyczynić do osiągnięcia celów Europejskiego Roku.

Artykuł 11

Kraje uczestniczące

Uczestnictwo w Europejskim Roku jest otwarte dla:

a) państw członkowskich;

b) krajów kandydujących, które korzystają ze strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami i warunkami uczestnictwa tych krajów w programach wspólnotowych, określonymi odpowiednio w umowie ramowej i w decyzjach Rad Stowarzyszenia;

c) krajów Bałkanów Zachodnich, zgodnie z ogólnymi zasadami uczestnictwa w programach Wspólnoty, które mają być ustalone w ramach porozumień ramowych z tymi krajami;

d) krajów należących do EOG, zgodnie z warunkami ustanowionymi na mocy Porozumienia o EOG;

e) krajów partnerskich objętych europejską polityką sąsiedztwa, zgodnie z ogólnymi zasadami i warunkami uczestnictwa tych krajów w programach wspólnotowych, określonymi odpowiednio w Strategii z maja 2004 r. i w krajowych planach działania. Każde wsparcie finansowe Wspólnoty przeznaczone na działania krajów partnerskich objętych europejską polityką sąsiedztwa w tym kontekście będzie pokryte przez Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) zgodnie z priorytetami i procedurami ustanowionymi we współpracy z tymi krajami.

Artykuł 12

Budżet

1. Ramy finansowe realizacji działań, o których mowa w niniejszej decyzji, na okres od dnia 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. wynoszą 17 mln EUR, z których suma 6,5 mln EUR przeznaczona jest na okres do 31 grudnia 2009 r.

2. Roczny przydział środków jest zatwierdzany przez władzę budżetową w zakresie ram finansowych 2007-2013.

Artykuł 13

Współpraca międzynarodowa

W ramach Europejskiego Roku Komisja może również współpracować z zainteresowanymi organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza z Radą Europy, Międzynarodową Organizacją Pracy i Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Artykuł 14

Ochrona interesów finansowych Wspólnoty

1. Komisja zapewnia, że w przypadku realizacji działań finansowanych zgodnie z niniejszą decyzją interesy finansowe Wspólnoty są chronione poprzez zastosowanie środków zapobiegających oszustwom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, poprzez skuteczne kontrole oraz odzyskiwanie nienależnie wypłaconych kwot, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości poprzez zastosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar zgodnie z rozporządzeniami Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 i (Euratom, WE) nr 2185/96 oraz z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/1999.

2. W odniesieniu do działań Wspólnoty finansowanych na mocy niniejszej decyzji pojęcie nieprawidłowości, o którym mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2988/95, oznacza każde naruszenie przepisów prawa wspólnotowego lub każde naruszenie zobowiązania umownego, wynikające z działania lub zaniechania podmiotu gospodarczego, które poprzez nieuzasadnioną pozycję wydatków przynosi lub mogłoby przynieść szkodę budżetowi Wspólnot lub budżetom zarządzanym przez Wspólnoty.

3. Komisja obniża kwotę pomocy finansowej, zawiesza pomoc lub odzyskuje kwotę pomocy przyznanej na dane działanie, jeżeli stwierdzi nieprawidłowości, w szczególności postępowanie niezgodne z przepisami niniejszej decyzji, postanowieniami decyzji indywidualnej lub umowy dotyczącej przyznania danego wsparcia finansowego, lub jeżeli okaże się, że bez zgody Komisji działanie zostało istotnie zmienione w sposób, który jest niezgodny z jego charakterem lub warunkami jego realizacji.

4. Jeżeli nie dotrzymano terminów lub jeżeli stan realizacji danego działania uzasadnia jedynie część udzielonego wsparcia, Komisja zwraca się do beneficjenta o przedstawienie uwag przed upływem określonego terminu. W przypadku gdy beneficjent nie udzieli satysfakcjonującej odpowiedzi, Komisja może anulować pozostałą pomoc finansową i zażądać zwrotu wypłaconych kwot.

5. Wszelkie kwoty niesłusznie wypłacone są zwracane Komisji. Do wszelkich kwot, które nie zostaną zwrócone we właściwym czasie zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu finansowym, doliczone są odsetki.

Artykuł 15

Monitorowanie i ocena

Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2011 r., sprawozdanie w sprawie wykonania, wyników i ogólnej oceny działań zawartych w niniejszej decyzji.

Artykuł 16

Niniejsza decyzja wchodzi w życie 20. dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Szczegóły działań, o których mowa w art. 3

I. DZIAłANIA O ZASIęGU WSPÓLNOTOWYM

1. Spotkania i wydarzenia

Organizowanie spotkań i wydarzeń na poziomie Wspólnoty, mających podnieść poziom świadomości w kwestiach dotyczących Europejskiego Roku, ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz dostarczyć platformy do wymiany pomysłów. Zgromadzą one odpowiednie zainteresowane strony i zostaną zaplanowane razem z osobami, które doświadczają ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz reprezentującymi je organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, umożliwiając w ten sposób rozwiązanie codziennych problemów i kwestii niepodejmowanych przez polityków.

2. Kampanie informacyjne i promocyjne obejmujące:

- Organizację różnych inicjatyw solidarnościowych na rzecz walki z ubóstwem oraz integracji społecznej, tak aby zwykły obywatel miał szansę przyczynić się bezpośrednio lub przez swoją organizację, nawet poprzez niewielki wkład i bez względu na formę. Kampanie medialne mogą wspierać działania mające na celu gromadzenie funduszy w ramach Europejskiego Roku;

- Opracowanie logo, dostępnego w różnych formatach, oraz haseł Europejskiego Roku na użytek każdej działalności z nim związanej;

- Kampania informacyjna na skalę wspólnotową zrealizowana na poziomie krajowym, oparta zarówno na tradycyjnych jak i nowych kanałach komunikacji i nowych technologiach;

- Utworzenie narzędzi komunikacji i nośników dostępnych w całej Wspólnocie w celu wzbudzenia zainteresowania publiczności;

- Odpowiednie środki i inicjatywy mające na celu rozpowszechnienie wyników i przedstawienie programów wspólnotowych, działań i inicjatyw przyczyniających się do osiągnięcia celów Europejskiego Roku;

- Odpowiednie inicjatywy placówek oświatowych rozpowszechniające informacje o Europejskim Roku;

- Organizacja konkursów europejskich podkreślających osiągnięcia i doświadczenia związane z tematyką Europejskiego Roku;

- Silny związek z organizacjami i sektorami zazwyczaj niezainteresowanymi kwestiami ubóstwa i wykluczenia społecznego (np. sektor sportowy czy artystyczny), łącznie z wykorzystaniem doświadczeń i „ambasadorów”;

- Utworzenie portalu informacyjnego na stronie internetowej Europa.

3. Inne działania

- Sondaże i badania na skalę wspólnotową, mające ocenić przygotowania, skuteczność, wpływ oraz długoterminowe monitorowanie Europejskiego Roku oraz zdać z nich sprawozdanie. Celem ułatwienia nowego konsensusu wokół rozwiązań politycznych, jeden z takich sondaży obejmie również serię pytań mających umożliwić sondaż wśród opinii publicznej na temat polityki zapobiegania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu oraz walki z nimi, łącznie z systemami ochrony socjalnej i ewentualnej roli Unii w walce z ubóstwem i wykluczeniem. Będzie on przeprowadzony w 2009 r., tak aby jego wyniki mogły zostać przedstawione na konferencji inaugurującej Europejski Rok;

- Współpraca z sektorem prywatnym, z firmami nadającymi programy i innymi mediami jako partnerami upowszechniającymi informacje o Europejskim Roku oraz działania mające na celu długoterminowy dialog na tematy społeczne;

- Pomoc techniczna ułatwiająca przekazywanie wiedzy;

- Sprawozdanie oceniające skuteczność i wpływ Europejskiego Roku.

Można by ustanowić powiązania z organizacją wydarzeń w skali europejskiej i międzynarodowej.

Komisja może skorzystać z pomocy technicznej i/lub administracyjnej dla obopólnych korzyści Komisji i krajów uczestniczących, na przykład finansując zewnętrzną pomoc specjalistyczną na szczególny temat.

4. Finansowanie

Finansowanie może przybrać formę:

- zakupu towarów i usług, w szczególności w dziedzinie komunikacji, w drodze zaproszenia do składania ofert;

- zakupu usług doradczych, w drodze zaproszenia do składania ofert;

- dotacji przydzielonych na pokrycie wydatków na wydarzenia specjalne organizowane w celu podkreślenia i podniesienia świadomości Europejskiego Roku. Takie finansowanie nie przekracza 80 % kosztów całkowitych poniesionych przez otrzymującego wsparcie.

II. WSPÓłFINANSOWANIE DZIAłAń NA POZIOMIE KRAJOWYM

Działania te powinny uwzględniać potrzebę dostarczania możliwości finansowania gwarantujących dostęp dla organizacji działających w terenie i projektów angażujących najbardziej marginalizowane grupy.

1. Działania na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym mogą kwalifikować się do finansowania z budżetu Wspólnoty pokrywającego maksymalnie do 50 % całkowitych kosztów na kraj uczestniczący. Współfinansowanie krajowe, pochodzące ze źródeł publicznych i prywatnych, powinno wynosić przynajmniej 50 % całkowitego budżetu, tak aby uzupełniać finansowanie UE. Przy wyborze działań krajowe organy wykonawcze będą miały swobodę decyzji, czy wnioskować o współfinansowanie od organizacji odpowiedzialnej za wykonanie każdego wybranego działania, czy też nie oraz zdecydować o poziomie współfinansowania.

2. Po przyjęciu niniejszej decyzji Komisja przygotuje strategiczny dokument ramowy, który, zgodnie z celami określonymi w art. 2, ustanowi kluczowe priorytety realizacji działań Europejskiego Roku, włącznie z minimalnymi standardami pod względem udziału organów i działań krajowych.

3. W odpowiedzi na ten dokument każdy krajowy organ wykonawczy sporządzi krajowy program realizacji Europejskiego Roku, skoordynowany z krajowymi strategiami na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej i spójny z nimi.

4. Każdy krajowy organ wykonawczy przedstawi jeden wniosek o finansowanie wspólnotowe. Ten wniosek o przyznanie dotacji będzie zawierał opis krajowego programu i priorytetów Europejskiego Roku, proponowane do finansowania działania w odpowiednim kraju uczestniczącym oraz organizacje odpowiedzialne za realizację każdego pojedynczego działania. Wniosek ten będzie zawierał szczegółowy budżet określający ogólne koszty proponowanych działań oraz kwotę i źródła współfinansowania. Koszty kwalifikowalne mogą zawierać koszty osobowe i administracyjne poniesione przez krajowy organ wykonawczy.

5. Całkowita kwota dotacji zostanie przekazana krajom uczestniczącym w zależności od uwzględnienia w sposób odpowiedni celów określonych w art. 2 i rozwiniętych w strategicznym dokumencie ramowym w krajowym programie realizacji Europejskiego Roku.

6. Komisja oceni i w razie konieczności zażąda wprowadzenia zmian do wniosków o finansowanie wspólnotowe, złożonych przez krajowe organy wykonawcze.

7. Działania objęte powyższym punktem 1 mogą obejmować:

a) Spotkania i wydarzenia związane z celami Europejskiego Roku, w tym krajowe wydarzenia inauguracyjne i propagujące Europejski Rok, mające efekt katalizatora i oferujące otwarte miejsce do dyskusji na temat konkretnych działań, mających na celu walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym;

b) Seminaria gwarantujące wzajemną wymianę na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym;

c) Inne wydarzenia związane z przygotowaniem inicjatyw na szczeblu UE (np. coroczny okrągły stół na temat ubóstwa i wykluczenia społecznego i europejskie spotkanie osób znajdujących się w ubóstwie i wykluczonych społecznie);

d) Kampanii informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych i innych działań w szkołach oraz środków o silnym efekcie powielającym, mających na celu propagowanie zasad i wartości leżących u podstaw obchodzonego Europejskiego Roku na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, włącznie z przyznawaniem nagród i organizacją konkursów;

e) Sondaże i badania inne niż te wymienione w pkt. 3 części I, mające na celu głębszą analizę kluczowych kwestii Europejskiego Roku;

f) Możliwości szkoleń dla urzędników, partnerów społecznych, mediów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów, aby zwiększyć ich wiedzę o zjawisku ubóstwa i wykluczenia społecznego, o europejskich i krajowych politykach integracji społecznej, różnych dostępnych narzędziach politycznych oraz, aby poprawić ich zdolność do radzenia sobie z kwestiami związanymi z ubóstwem i zachęcić ich do odgrywania aktywnej roli w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym;

g) Współpraca z mediami;

h) Rozwój pilotażowych planów działania na rzecz integracji społecznej na poziomie regionalnym i lokalnym.

III. DZIAłANIA, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH żADNA POMOC FINANSOWA Z OGÓLNEGO BUDżETU WSPÓLNOTY NIE JEST DOSTęPNA

Wspólnota zapewni wsparcie inne niż finansowe, również poprzez pisemne zezwolenie na wykorzystanie logo, utworzonego dla Europejskiego Roku i innych materiałów związanych z Europejskim Rokiem, inicjatywom podjętym przez organizacje publiczne lub prywatne, jeżeli organizacje prywatne mogą zapewnić Komisję – na podstawie szczegółowych kryteriów określonych w strategicznym dokumencie ramowym - że te inicjatywy odbywają się lub będą odbywać w czasie trwania Europejskiego Roku i mogą w istotnym zakresie przyczynić się do realizacji co najmniej jednego z jego celów.

Inicjatywy organizowane w krajach trzecich w stowarzyszeniu lub współpracy z Europejskim Rokiem mogą również otrzymać wsparcie inne niż finansowe od Wspólnoty i używać logo i innych materiałów związanych z Europejskim Rokiem.

IV. PRIORYTETY DZIAłAń EUROPEJSKIEGO ROKU

Biorąc pod uwagę wieloaspektowy charakter ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz w celu włączenia zapobiegania im i walki z nimi do innych dziedzin polityki, działania w ramach Europejskiego Roku powinny być skierowane na stworzenie jasnej wartości dodanej i skuteczne uzupełnienie otwartej metody koordynacji na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej. Dlatego też działania te powinny skupiać się na ograniczonej liczbie priorytetowych dziedzin.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną we wspólnym sprawozdaniu na temat ochrony socjalnej i integracji społecznej oraz z ustalonymi w nim priorytetami, Europejski Rok powinien skupić się na następujących tematach:

- ubóstwo dzieci i międzypokoleniowe przekazywanie ubóstwa;

- rynek pracy sprzyjający integracji;

- problem nierówności w kształceniu i szkoleniu oraz szkolenia z zakresu umiejętności informatycznych;

- ubóstwo i wymiar płci;

- dostęp do podstawowych usług, w tym do przyzwoitych warunków mieszkaniowych;

- zapobieganie dyskryminacji i propagowanie integracji imigrantów oraz integracja społeczna i integracja na rynku pracy mniejszości etnicznych;

- odpowiedź na potrzeby osób niepełnosprawnych i innych grup słabszych społecznie.

Planując działania w ramach Europejskiego Roku zgodnie z powyższymi priorytetami, kraje uczestniczące dostosują powyższe tematy do sytuacji i wyzwań danego kraju, regionu czy społeczności lokalnej, mając na uwadze spójność terytorialną.

W świetle celów określonych w art. 2 decyzji kwestia uczestnictwa powinna być włączona do wszystkich priorytetów.

Zgodnie z art. 4 decyzji, realizując działania w ramach Europejskiego Roku Komisja i państwa członkowskie uwzględnią różne sposoby doświadczania ubóstwa i wykluczenia społecznego przez kobiety i mężczyzn. W celu propagowania równouprawnienia płci zagwarantują również uwzględnianie kwestii płci w priorytetach Europejskiego Roku.

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1. TYTUł WNIOSKU:

Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

2. STRUKTURA ABM/ABB

Dziedzina/dziedziny polityki, których dotyczy wniosek i powiązane działanie/działania:

Obszar polityki: Zatrudnienie i Sprawy Socjalne

Działalność: Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

3. POZYCJE W BUDżECIE

3.1. Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje BA)), wraz z treścią:

Nowa pozycja w budżecie 04 04 12 na wspieranie działań prowadzonych w związku z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

3.2. Czas trwania działania i wpływu finansowego:

01.01.2009 – 31.12.2010

3.3 Informacje budżetowe (w razie potrzeby należy dodać rubryki):

Pozycja w budżecie | Rodzaj wydatków | Nowe | Wkład EFTA | Wkład krajów kandydujących | Dział w perspektywie finansowej |

04 04 12 | NIEOBOWIĄZKOWE | Środki zróżnicowane | TAK | TAK | TAK | 1a |

4. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

4.1. Zasoby finansowe

4.1.1. Zestawienie środków na zobowiązania i środków na płatności po cenach bieżących

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Zasoby ludzkie ogółem | 5 | 5 | 3 |

5. OPIS I CELE

5.1. Potrzeby, które mają zostać zaspokojone w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Komisja zamierza zwrócić uwagę szerokiego grona zainteresowanych stron w państwach członkowskich na kwestię walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym i kształtowanie wśród społeczeństwa postaw bardziej sprzyjających integracji oraz zamierza koordynować wysiłki mające na celu podniesienie świadomości, jak i potwierdzić i umocnić pierwotne zaangażowanie polityczne UE, przy okazji rozpoczęcia realizacji strategii lizbońskiej, w podjęcie działań, które „w zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa”.

5.2. Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwe synergie

Cele Europejskiego Roku, skierowane do każdego obywatela, będą w większym stopniu osiągnięte i bardziej skuteczne na poziomie Wspólnoty niż na poziomie państw członkowskich. Zaplanowane działania nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia wyznaczonych celów. Komisja zapewni, że działania finansowane w ramach Europejskiego Roku uzupełniają inne interwencje Wspólnoty.

5.3. Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań)

Europejski Rok powinien stymulować dyskusję i tworzyć rozwiązania, aby zagwarantować znaczące uczestnictwo w społeczeństwie osób doświadczających ubóstwa i wykluczenia społecznego, wzmocnienie organizacji, w których uczestniczą oraz stworzenia silnych ram gwarantujących ich zaangażowanie w działania, które w zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa. Europejski Rok zapewni większe oddziaływanie otwartej metody koordynacji w terenie.

5.4. Metoda realizacji

Zarządzanie scentralizowane, bezpośrednio przez Komisję i pośrednio poprzez przekazanie uprawnień organom regulowanym przez prawo wspólnotowe lub przez krajowe prawo publiczne.

6. MONITOROWANIE I OCENA

6.1. System monitorowania

Poniższa tabela pokazuje niektóre przykłady wskaźników.

CELE | WSKAźNIKI (ORIENTACYJNIE) |

Cele szczegółowe | Wskaźniki |

Szacunek – uznanie prawa osób w sytuacji ubóstwa i wykluczenia społecznego do godnego życia i do pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa | Wiedza o różnych aspektach ubóstwa i o powodach ich powstawania oraz ich zrozumienie przez obywateli i decydentów politycznych Możliwości utworzenia regularnego dialogu na tematy socjalne z organizacjami sektora medialnego Zmiana spojrzenia na osoby doświadczające ubóstwa w związku ze stereotypami i napiętnowaniem społecznym oraz zmiana samopostrzegania się przez osoby w sytuacji ubóstwa |

Odpowiedzialność – stymulowanie dyskusji dotyczącej zwiększenia uczestnictwa w społeczeństwie | Szczególne możliwości dyskusji nad najbardziej odpowiednimi mechanizmami i modelami na rzecz uczestnictwa grup w niekorzystnej sytuacji w procesie kształtowania polityki Skuteczne uczestnictwo w przygotowaniu Europejskiego Roku na szeroką skalę, na podstawie wspólnych wytycznych Skuteczne możliwości kształcenia i szkolenia |

Spójność – propagowanie bardziej spójnego społeczeństwa, bardziej sprzyjającego integracji | Wydarzenia, badania i kampanie propagujące szeroko zakrojoną dyskusję na temat roli UE w dążeniu do społeczeństwa bardziej sprzyjającego integracji Możliwości rozszerzenia dyskusji na organizacje i sektory zazwyczaj niezaangażowane w kwestie ubóstwa i wykluczenia społecznego Widoczność programów i działań WE propagujących spójność i zrównoważony rozwój oraz działań UE na rzecz walki z ubóstwem na świecie Rozwój innowacyjnych inicjatyw, zwłaszcza skierowanych na propagowanie międzysektorowego podejścia do integracji społecznej |

Zaangażowanie – podkreślenie silnego zaangażowania politycznego | Ocena osiągnięć otwartej metody koordynacji Analiza na poziomie UE i na poziomie krajowym mająca na celu zapewnienie silniejszego wsparcia dla udokumentowanej polityki i dalsze kształtowanie polityki Możliwości nowego zaangażowania UE w perspektywie długoterminowej na rzecz wyeliminowania ubóstwa |

Wskaźniki operacyjne |

Kampanie informacyjne i promocyjne | Ilość i rodzaj działań informacyjnych i promujących Zwiększony poziom świadomości społecznej i wsparcie Wpływ na proces polityczny i debatę publiczną Zakres i wydźwięk obsługi medialnej wydarzeń wspieranych w ramach Europejskiego Roku (jakościowo i ilościowo) Znaczenie wybranego momentu i przekazanej informacji Liczba i rodzaj narzędzi mających pobudzać zainteresowanie ogółu społeczeństwa Procent ludności, do którego informacja dotarła Dostęp do narzędzi informacyjnych dotyczących odpowiednich programów WE, ustanowionych i rozpowszechnianych w ciągu Europejskiego Roku, oraz ich stosowanie Znajomość tych działań wśród uczestników programów i działań w ramach Europejskiego Roku Stosowanie logo i haseł działań Europejskiego Roku Konsultowanie strony internetowej Europejskiego Roku |

Sondaże i badania | Zakres publikacji Ulepszanie podstawy wiedzy Znaczenie zaleceń Stosowanie w decyzjach programowych |

Wydarzenia i inicjatywy na poziomie Wspólnoty | Liczba i profil uczestników Stopień usatysfakcjonowania Rodzaj nauki wynikający z działania Obsługa medialna Zwiększona świadomość publiczności Jakość przekazanych informacji Wpływ na proces i debatę polityczną |

Wydarzenia i inicjatywy na poziomie krajowym | Ilość i rodzaj inicjatyw (inauguracja i propagowanie Europejskiego Roku; Otwarta przestrzeń na debatę; Seminaria dotyczące wzajemnej oceny; Kampanie edukacyjne i działania w szkołach; Organizacja konkursów i zawodów; Sondaże i badania możliwości szkoleń itd.) Liczba i profil uczestników Znaczenie wybranego okresu czasu Znaczenie tematu/tematów dla celów Europejskiego Roku Stopień usatysfakcjonowania Rodzaj nauki wynikający z działania Obsługa medialna Jakość przekazanych informacji Zwiększona świadomość Wpływ na proces i debatę polityczną Ulepszanie podstawy wiedzy Projekty angażujące organizatorów lub sieci z różnych sektorów Proporcja całkowitego budżetu użytego do wsparcia tego celu operacyjnego Efekt powielający (liczba działań i inicjatyw na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym sponsorowana, ale nie finansowana w ramach Europejskiego Roku) |

Pomoc techniczna ułatwiająca przekazywanie wiedzy | Liczba i rodzaj inicjatyw Liczba i profil uczestników Znaczenie wybranego momentu Stopień usatysfakcjonowania Rodzaj nauki wynikający z działania |

6.2. Ocena

6.2.1. Ocena skutków

Ocena skutków jest załączona do niniejszego wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady.

6.2.2. Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

Ocena zewnętrzna rozpocznie się w 2009 r., tak aby zebrać podstawowe informacje potrzebne do monitorowania realizacji Europejskiego Roku i dostarczyć, w razie potrzeby, pośrednich wyników. Wyniki oceny powinny być dostępne najpóźniej w połowie 2011 r.

7. ŚRODKI ZWALCZANIA NADUżYć FINANSOWYCH

Komisja zapewnia, by w przypadku realizacji działań finansowanych zgodnie z niniejszą decyzją interesy finansowe Wspólnoty były chronione poprzez zastosowanie środków zapobiegających oszustwom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, poprzez skuteczne kontrole oraz odzyskiwanie nienależnie wypłaconych kwot, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości poprzez zastosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar zgodnie z rozporządzeniami Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 i (Euratom, WE) nr 2185/96 oraz z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/1999.

Dla działań wspólnotowych finansowanych na mocy niniejszej decyzji, nieprawidłowość, o której mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2988/95, oznacza każde naruszenie postanowień przepisów wspólnotowych i każde naruszenie zobowiązań umownych wynikające z działania lub zaniechania działania ze strony podmiotu gospodarczego, które ma lub mogło mieć niekorzystny wpływ na ogólny budżet Wspólnoty lub budżety przez nią zarządzane, poprzez powstanie nieusprawiedliwionej pozycji w wydatkach.

8. ZESTAWIENIE ZASOBÓW

Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |

Urzędnicy lub pracownicy czasowi (XX 01 01) | A*/AD | 1 | 1 | 1 |

B*, C*/AST | 2 | 2 | 1 |

Pracownicy finansowani w ramach artykułu XX 01 02 (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.) | 2 | 2 | 1 |

Inni pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 04/05 | 0 | 0 | 0 |

RAZEM | 5 | 5 | 3 |

Opis zadań związanych z działaniem

Opis zadań związanych z działaniem

Urzędnicy grupy zaszeregowania A: Animowanie Europejskiego Roku na poziomie europejskim oraz w kontakcie z krajowymi organami wykonawczymi, udział w pracach komitetu, opracowywanie zaproszeń do składania ofert, monitoring dotacji przydzielanych państwom członkowskim, kampania informacyjna, wydarzenia, badania i komunikacja

Urzędnicy grupy zaszeregowania B: monitoring finansowy przetargów i dotacji, pomoc urzędnikom szczebla A we wszystkich prowadzonych przez nich pracach

Urzędnicy grupy zaszeregowania C: pomoc w realizacji wszystkich wyżej wymienionych zadań

Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

Stanowiska obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone

0 Stanowiska wstępnie przyznane w ramach rocznej strategii politycznej/wstępnego projektu budżetu (APS/PDB) na rok 2008

0 Stanowiska, o które zostanie złożony wniosek w ramach procedury APS/PDB na rok 2009 (lecz jeden pracownik kontraktowy FG IV lub SNE od 2009 r. do 2011 r. + 1 CA FG II lub III w latach 2009-2010).

3 stanowiska w 2009 r. i w 2010 r. i 2 stanowiska w 2011 r. na zasadzie przesunięcia w ramach personelu danego działu (przesunięcia wewnętrzne)

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Pozycja w budżecie (numer i treść) | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | RAZEM |

1. Pomoc techniczna i administracyjna (w tym powiązane koszty personelu) |

Agencje wykonawcze | 0 | 0 | 0 |

Inna pomoc techniczna i administracyjna | 0 | 0 | 0 |

- wewnętrzna |

- zewnętrzna |

Całkowita pomoc techniczna i administracyjna | 0 | 0 | 0 |

Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj zasobów ludzkich | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01) | 0.351 | 0.351 | 0.234 |

Pracownicy finansowani w ramach artykułu XX 01 02 (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.) (należy określić pozycję w budżecie) | 0.126 | 0.126 | 0.063 |

Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) ogółem | 0.477 | 0.477 | 0.297 |

Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | RAZEM |

XX 01 02 11 01 – podróże służbowe | 0.017 | 0.069 | 0.086 |

XX 01 02 11 02 – spotkania i konferencje |

XX 01 02 11 03 – Komitety | 0.019 | 0.038 | 0.019 | 0.076 |

XX 01 02 11 04 – Badania i konsultacje |

XX 01 02 11 05 – Systemy informacyjne |

2. Inne wydatki na zarządzanie ogółem (XX 01 02 11) | 0.036 | 0.107 | 0.019 | 0.162 |

3. Inne wydatki o charakterze administracyjnym (należy wskazać jakie, odnosząc się do pozycji w budżecie) |

Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) | 0.036 | 0.107 | 0.019 | 0.162 |

Kalkulacja – Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

Podróże służbowe: średnio 3 podróże służbowe do 32 krajów (27 państw członkowskich + inne kraje uczestniczące) x 900 EUR

Komitet: 4 spotkania x 32 uczestników (27 państw członkowskich + inne kraje uczestniczące) x 700 EUR

Potrzeby związane z zasobami ludzkimi i administracją zostaną zaspokojone w ramach środków ogólnego budżetu przydzielonych zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach rocznej procedury przydziału środków.[pic]

[1] Dz.U. C […] z […], str. […].

[2] Dz.U. C […] z […], str. […].

[3] Dz.U. C […] z […], str. […].

[4] Dz.U. C […] z […], str. […].

[5] Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 248 z 16.9.2002), zmienionego ostatnio rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 1995/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 390 z 31.12.2006); Rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 357, z 31.12.2002) zmienione rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 478/2007 z dnia 23 kwietnia 2007 r. (Dz.U. L 111 z 28.4.2007).

[6] Dz.U. C 139 z 14.6.2006, str.1.

Top