Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0484

    Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

    /* COM/2007/0484 końcowy - CNS 2007/0177 */

    52007PC0484

    Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) /* COM/2007/0484 końcowy - CNS 2007/0177 */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 29.8.2007

    KOM(2007) 484 wersja ostateczna

    2007/0177 (CNS)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

    (przedstawiona przez Komisję)

    UZASADNIENIE

    1. KONTEKST WNIOSKU

    - Podstawa i cele wniosku

    W 2003 r. Rada osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie reformy WPR, które przetarło drogę dla głębokiej reorganizacji sposobu przyznawania rolnikom przez UE wsparcia ich dochodów oraz wprowadziło prawne obowiązki dotyczące zasady współzależności.

    - Kontekst ogólny

    W skierowanym do Rady sprawozdaniu w sprawie wdrażania zasady współzależności Komisja przedstawiła możliwe do wprowadzenia usprawnienia w zakresie skuteczności i/lub uproszczenia.

    - Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 1782/2003

    - Spójność z polityką i celami Unii w innych dziedzinach

    Nie dotyczy.

    2. KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA WPłYWU

    - Konsultacje z zainteresowanymi stronami

    Zainteresowane strony już się wypowiedziały; sprawa pilna.

    - Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    - Ocena wpływu

    Nie dotyczy.

    3. ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    - Krótki opis proponowanych działań

    Celem niniejszego wniosku jest wprowadzenie począwszy od 2008 r. określonych usprawnień, które dotyczą:

    - zawartego w skierowanym do Rady sprawozdaniu Komisji wniosku w sprawie stopniowego wprowadzania podstawowych wymogów w zakresie zarządzania, wobec których obowiązuje zasada współzależności w odniesieniu do nowych państw członkowskich stosujących system jednolitej płatności obszarowej,

    - uproszczenia zasad kwalifikowalności zarówno w ramach systemu płatności jednolitej jak i jednolitej płatności obszarowej w odniesieniu do okresu, w którym rolnicy zobowiązani są do utrzymania gruntów w swojej dyspozycji; wyjaśnienia obowiązku spoczywającego na rolnikach w związku z zasadą współzależności w przypadku przeniesienia własności gruntu w ciągu danego roku kalendarzowego,

    - wprowadzenia podstaw prawnych dla działań dotyczących wdrożenia, w ramach zasady współzależności, zasady de minimis w odniesieniu do stosowania zmniejszeń oraz odstąpienia od zmniejszeń w przypadku drobnych naruszeń.

    Ponadto, w odniesieniu do wszystkich nowych państw członkowskich decydujących się przyjąć różne wartości jednostkowe uprawnień przyznawanych w odniesieniu do hektarów wykorzystywanych jako użytki zielone lub trwałe pastwiska oraz do wszystkich innych kwalifikujących się hektarów w ramach systemu płatności jednolitej, za odnośną datę identyfikacji działek rolnych, proponuje się przyjąć dzień 30 czerwca 2006 r. zamiast 30 czerwca 2003 r.

    Propozycja zawiera również zmianę dotyczącą szczególnych przepisów stosowanych na Cyprze w odniesieniu do krajowych uzupełniających płatności bezpośrednich, wynikającą z przyjętego przez Radę dnia 19 grudnia 2006 r. wydłużenia okresu wdrażania systemu jednolitej płatności obszarowej.

    - Podstawa prawna

    Artykuł 37 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

    - Zasada proporcjonalności

    Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następującego względu: zniesienie reguły dziesięciu miesięcy, drobnej niezgodności oraz zasady de minimis w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 wpłynie na zmniejszenie obciążenia administracyjnego.

    - Wybór instrumentów

    Proponowane instrumenty: rozporządzenie.Inne instrumenty byłyby niewłaściwe z następującego względu: rozporządzenie zmienia się rozporządzeniem.

    4. WPłYW NA BUDżET

    Konsekwencją niezastosowania zmniejszeń w zakresie zasady współzależności w przypadku stostowania zasady de minimis oraz odstąpienia od postępowania w przypadku drobnych naruszeń będzie dodatkowe obciążenie dla budżetu Wspólnoty.

    5. INFORMACJE DODATKOWE

    - Uproszczenie

    Niniejszy wniosek zakłada uproszczenie procedur administracyjnych dla organów publicznych (UE lub krajowych).

    Uproszczenie zasad kwalifikowalności w ramach systemu płatności jednolitej oraz systemu jednolitej płatności obszarowej w odniesieniu do okresu, w którym rolnicy zobowiązani są do utrzymania gruntów w swojej dyspozycji.

    Wniosek jest zawarty w programie działalności legislacyjnej i prac Komisji (sygnatura 2007/AGRI/040).

    2007/0177 (CNS)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37 ust. 2 akapit trzeci,

    uwzględniając wniosek Komisji,

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[1],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Z doświadczenia wynika, że istnieje potrzeba wprowadzenia tolerancyjnego podejścia dla drobnych przypadków niezgodności, których waga, zakres i trwałość nie uzasadniają natychmiastowego zmniejszenia kwoty przyznanej płatności bezpośredniej. Podejście to powinno w szczególności uwzględniać ścisłą kontrolę prowadzoną przez właściwe organy. Ponadto stosowanie zmniejszeń wobec początkowo bardzo niskich kwot może się okazać bardziej kłopotliwe dla administracji niż korzyści wynikające z zastosowania takiego środka odstraszającego. W związku z tym należy ustalić odpowiedni próg, poniżej którego państwa członkowskie będą mogły same podejmować decyzję w sprawie zastosowania zmniejszenia, pod warunkiem, że zapewnią one ścisły system kontroli.

    (2) Artykuł 44 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003[2] nakłada na rolników obowiązek utrzymania działek odpowiadających kwalifikującemu się hektarowi w swojej dyspozycji przez co najmniej 10 miesięcy. Z doświadczenia wynika, że z wymogiem tym wiąże się ryzyko nałożenia znacznych ograniczeń na funkcjonowanie rynku obrotu ziemią. Nakłada on również znaczne obciążenie administracyjne na rolników i służby administracji. Skrócenie wymienionego okresu nie miałoby negatywnego wpływu na zarządzanie wymogami w zakresie zasady współzależności. Z drugiej strony niezbędne jest także ustalenie daty, kiedy działki powinny znajdować się w dyspozycji rolnika, tak aby uniknąć podwójnych roszczeń w odniesieniu do tego samego gruntu. Dlatego należy ustalić, że rolnicy są zobowiązani do utrzymywania działek w swojej dyspozycji w dniu 15 czerwca roku złożenia wniosku o pomoc. Te same zasady należy przyjąć wobec państw członkowskich stosujących system jednolitej płatności obszarowej. Należy również ustanowić zasady dotyczące odpowiedzialności za przestrzeganie zasady współzależności w przypadku, gdy ziemia została przekazana.

    (3) Art. 71h rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 stanowi, że w ramach systemu płatności jednolitych nowe państwa członkowskie w rozumieniu art. 2 lit. g) wymienionego rozporządzenia mogą przyjąć różne wartości jednostkowe uprawnień przyznawanych w odniesieniu do hektarów wykorzystywanych jako użytki zielone lub trwałe pastwiska oraz do wszystkich innych kwalifikujących się hektarów według stanu z dnia 30 czerwca 2003 r. lub dnia 30 czerwca 2005 r. w przypadku Bułgarii i Rumunii. Nowe państwa członkowskie wprowadziły system identyfikacji działek rolnych zgodnie z art. 20 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003. Z przyczyn technicznych, przy przechodzeniu ze starego systemu identyfikacji na nowy, zapisane w 2003 r. cechy niektórych działek mogły zostać uwzględnione niedokładnie w nowym systemie identyfikacji. Aby umożliwić niezakłócony przebieg wymienionego dobrowolnego przyjmowania różnych wartości uprawnień we wszystkich nowych państwach członkowskich, za odnośną datę identyfikacji działek rolnych należy przyjąć dzień 30 czerwca 2006 r. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 71h rozporządzenia (WE) nr 1782/2003.

    (4) Z doświadczenia wynika, że ustanowienie sieci administracji niezbędnej do przestrzegania wymogów w zakresie zarządzania podstawowymi wymogami objętymi zasadą współzależności wymaga znacznych nakładów pracy administracyjnej. Zastosowanie trzyletniego okresu na stopniowe wprowadzanie systemu w nowych państwach członkowskich stosujących system płatności jednolitych, podobnie jak to miało miejsce we Wspólnocie w składzie na dzień 30 kwietnia 2004 r. zgodnie z harmonogramem określonym w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1782/2003, ułatwiłoby wprowadzanie podstawowych wymogów w zakresie zarządzania oraz ich niezakłócone stosowanie. Możliwość zastosowania wymienionego okresu stopniowego wprowadzania systemu powinna być otwarta dla nowego państwa członkowskiego, nawet jeśli zdecyduje się ono w pełni wprowadzić system płatności bezpośrednich przed upływem terminu stosowania systemu płatności jednolitych. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 143b ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 oraz art. 51 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005[3].

    (5) Art. 143b ust. 10 i 11 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 ustanawia zasady dotyczące przejścia nowych państw członkowskich, które stosują system jednolitej płatności obszarowej, na stosowanie systemu płatności jednolitej. Zgodnie z tymi zasadami nowe państwo członkowskie musi uzyskać zgodę Komisji na wprowadzenie systemu płatności jednolitej, po uprzednim dokonaniu przez nią oceny stanu przygotowania danego nowego państwa członkowskiego. Wymieniona uprzednia zgoda Komisji nie wydaje się niezbędna w obecnym kontekście, gdzie prawie wszystkie płatności bezpośrednie są oddzielone od produkcji, biorąc pod uwagę fakt, że zarówno system jednolitej płatności obszarowej jak i system płatności jednolitej nie są związane z produkcją oraz że płatności obszarowe są oparte o większość elementów właściwych dla systemu zintegrowanego, w szczególności o system identyfikacji działek rolnych. Mając powyższe na uwadze przepisy te należy usunąć.

    (6) Tabela 2 w załączniku XII do rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 zawiera wykaz całkowitych kwot krajowych uzupełniających płatności bezpośrednich, które mają zostać wypłacone na Cyprze, jeżeli system jednolitych płatności obszarowych będzie stosowany do 2008 r. W następstwie wydłużenia okresu stosowania systemu jednolitych płatności obszarowych rozporządzeniem Rady (WE) nr 2012/2006 należy ustalić całkowite kwoty w razie stosowania wymienionego systemu w latach 2009 i 2010.

    (7) Nowe państwa członkowskie, które podjęły decyzję o zastosowaniu systemu płatności jednolitych, zdecydowały się go wprowadzić od 2007 r. Właściwe jest stosowanie zmienionego art. 71h rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 począwszy od tej daty.

    (8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i rozporządzenie (WE) nr 1698/2005,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 wprowadza się następujące zmiany:

    (1) Artykuł 6 otrzymuje brzmienie:

    a) Ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

    „1. W przypadku niezastosowania się do wymogów podstawowych w zakresie zarządzania lub zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska w przeciągu danego roku kalendarzowego (zwanego dalej „danym rokiem kalendarzowym”), zmniejsza się lub anuluje, zgodnie z przepisami szczegółowymi ustanowionymi na mocy art. 7, całkowitą kwotę płatności bezpośrednich, które mają zostać przyznane rolnikowi, który złożył wniosek w danym roku kalendarzowym, w którym doszło do wystąpienia niezgodności, po zastosowaniu art. 10 i 11.

    Z zastrzeżeniem ust. 2 odpowiedzialność spoczywa na rolniku, który złożył wniosek o pomoc, o ile nie wykaże on, że przedmiotowa niezgodność nie jest skutkiem działania bądź zaniechania, które mogłyby być bezpośrednio przypisane:

    a) jemu samemu lub,

    b) w przypadku, gdy grunty rolne przekazane zostały w trakcie danego roku kalendarzowego,

    - przejmującemu, jeśli przekazanie nastąpiło między datą, o której mowa w art. 44 ust. 3 a dniem 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego lub

    - przekazującemu, w przypadku, gdy przekazanie nastąpiło między dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego a datą, o której mowa w art. 44 ust. 3.”

    b) Dodaje się ustęp w brzmieniu:

    „3. Niezależnie od przepisów ust. 1 i zgodnie z warunkami ustanowionymi w szczegółowych zasadach, o których mowa w art. 7 ust. 1, państwa członkowskie mogą postanowić o niestosowaniu zmniejszenia wynoszącego 50 EUR lub mniej na pojedynczego rolnika w danym roku kalendarzowym.

    Każda stwierdzona niezgodność powinna jednak być poddana ścisłej kontroli właściwych organów. Rolnik powinien zostać poinformowany o wszelkich ustaleniach, środkach kontroli oraz działaniach naprawczych, jakie powinien powziąć.

    (2) W art. 7 ust. 2 dodaje się akapity w brzmieniu:

    „Zgodnie z warunkami ustanowionymi w szczegółowych zasadach, o których mowa w ust. 1, państwa członkowskie mogą postanowić o niestosowaniu zmniejszenia, w przypadku gdy niezgodność można uznać za drobną, w zależności od towarzyszących jej okoliczności oraz biorąc pod uwagę jej wagę, zakres i trwałość. Przypadków niezgodności stanowiących bezpośrednie ryzyko dla zdrowia ludzi lub zwierząt nie należy jednak uznawać za drobne.

    Każda stwierdzona niezgodność powinna jednak być poddana ścisłej kontroli właściwych organów. Rolnik powinien zostać poinformowany o wszelkich ustaleniach, środkach kontroli oraz działaniach naprawczych, jakie powinien powziąć. Niniejszy akapit nie ma zastosowania, gdy rolnik podjął natychmiastowe działania naprawcze prowadzące do usunięcia stwierdzonej nieprawidłowości.”

    (3) W art. 44 ust. 3 zdanie drugie otrzymuje następujące brzmienie:

    „Za wyjątkiem przypadku działania siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych, działki takie powinny pozostawać w dyspozycji rolnika w dniu 15 czerwca roku, w którym składany jest wniosek o pomoc."

    (4) Art 71h otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 71h Pastwiska

    W ramach pułapu regionalnego lub jego części nowe państwa członkowskie mogą również ustalić, zgodnie z obiektywnymi kryteriami, różne wartości jednostkowe uprawnień przyznawanych rolnikom określonym w art. 71f ust. 1, w odniesieniu do hektarów zajętych pod pastwiska zgodnie ze stanem z dnia 30 czerwca 2006 r. oraz dla wszystkich innych kwalifikowalnych hektarów lub alternatywnie w odniesieniu do hektarów wykorzystywanych jako trwałe pastwiska dnia 30 czerwca 2006 r. oraz w odniesieniu do wszystkich innych kwalifikowalnych hektarów.”

    (5) W art. 143b wprowadza się następujące zmiany:

    a) W ust. 5 akapit pierwszy dodaje się zdanie w następującym brzmieniu:

    „Za wyjątkiem przypadku działania siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych, działki takie powinny pozostawać w dyspozycji rolnika w dniu 15 czerwca roku, w którym składany jest wniosek o pomoc.”

    b) W ust. 6 akapit trzeci otrzymuje następujące brzmienie:

    „W okresie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. stosowanie art. 3, 4, 6, 7 i 9 jest nieobowiązkowe w nowych państwach członkowskich w zakresie, w jakim odnoszą się one do podstawowych wymogów w zakresie zarządzania. Od dnia 1 stycznia 2009 r. rolnik otrzymujący dopłaty w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej ma obowiązek przestrzegać wymogów podstawowych w zakresie zarządzania wymienionych w załączniku III, zgodnie z poniższym harmonogramem:

    a) wymogi wymienione w pkt. A stosuje się od dnia 1 stycznia 2009 r.;

    b) wymogi wymienione w pkt. B stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.;

    c) wymogi wymienione w pkt. C stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.;

    W odniesieniu do Bułgarii i Rumunii stosowanie art. 3, 4, 6, 7 i art. 9 jest nieobowiązkowe do dnia 31 grudnia 2011 r. w zakresie, w jakim odnoszą się one do podstawowych wymogów w zakresie zarządzania. Od dnia 1 stycznia 2012 r. rolnik otrzymujący dopłaty w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej ma obowiązek przestrzegać wymogów podstawowych w zakresie zarządzania wymienionych w załączniku III, zgodnie z poniższym harmonogramem:

    a) wymogi wymienione w pkt. A stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.;

    b) wymogi wymienione w pkt. B stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.;

    c) wymogi wymienione w pkt. C stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.

    Nowe państwa członkowskie mogą przyjąć tę opcję również w przypadku, gdy zdecydują się one zakończyć stosowanie systemu jednolitej płatności obszarowej przed upływem terminu stosowania przewidzianego w ust. 9.”

    c) W ust. 9 pierwsze zdanie otrzymuje następujące brzmienie:

    „Dla każdego z nowych państw członkowskich system jednolitej płatności obszarowej jest dostępny w okresie stosowania do końca 2010 r.”

    d) Skreśla się ust. 10 i 11.

    (6) W załączniku XII wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 2

    W art. 51 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

    „Odstępstwo przewidziane w akapicie pierwszym stosuje się do dnia 31 grudnia 2008 r. Od dnia 1 stycznia 2009 r. rolnik otrzymujący dopłaty w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej ma obowiązek przestrzegać wymogów podstawowych w zakresie zarządzania wymienionych w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1782/2003, zgodnie z poniższym harmonogramem:

    a) wymogi wymienione w pkt. A stosuje się od dnia 1 stycznia 2009 r.;

    b) wymogi wymienione w pkt. B stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.;

    c) wymogi wymienione w pkt. C stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.;

    W odniesieniu do Bułgarii i Rumunii stosowanie art. 3, 4, 6, 7 i 9 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 jest nieobowiązkowe do dnia 31 grudnia 2011 r. w zakresie, w jakim odnoszą się one do podstawowych wymogów w zakresie zarządzania. Od dnia 1 stycznia 2012 r. rolnik otrzymujący dopłaty w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej ma obowiązek przestrzegać wymogów podstawowych w zakresie zarządzania wymienionych w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1782/2003, zgodnie z poniższym harmonogramem:

    a) wymogi wymienione w pkt. A stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.;

    b) wymogi wymienione w pkt. B stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.;

    c) wymogi wymienione w pkt. C stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.”

    Artykuł 3

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r. Jednakże art. 1 ust. 4 stosuje się od dnia 1 stycznia 2007 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK

    W tabeli 2 w załączniku XII do rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 dodaje się dwie następujące kolumny:

    2009 | 2010 |

    0 | 0 |

    1 795 543 | 1 572 955 |

    0 | 0 |

    3 456 448 | 3 438 488 |

    4 608 945 | 4 608 945 |

    10 724 282 | 10 670 282 |

    5 547 000 | 5 115 000 |

    156 332 | 149 600 |

    4 323 820 | 4 312 300 |

    1 038 575 | 1 035 875 |

    31 650 945 | 30 903 405 |

    [1] Dz.U. C z […], str. […].

    [2] Dz.U. L 270 z 21.10.2003, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2013/2006 (Dz.U. L 384 z 29.12.2006, str. 13).

    [3] Dz.U. L 277 z 21.10.2005, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2012/2006 (Dz.U. L 384 z 29.12.2006, str. 8).

    Top