EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0287

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu europejskiego i Rady w sprawie wdrożenia rozporządzenia NUTS (Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003)

/* COM/2007/0287 końcowy */

52007DC0287

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu europejskiego i Rady w sprawie wdrożenia rozporządzenia NUTS (Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003) /* COM/2007/0287 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 4.6.2007

KOM(2007) 287 wersja ostateczna

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie wdrożenia rozporządzenia NUTS (Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003)

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie wdrożenia rozporządzenia NUTS(Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003)

1. CEL

Wymóg przedstawienia niniejszego sprawozdania jest zawarty w art. 8 rozporządzenia (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 roku w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS)[1] (dalej zwanego „rozporządzeniem NUTS”). Artykuł 8 tego rozporządzenia brzmi:

„Sprawozdawczość Po upływie trzech lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, Komisja przedłoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z jego wykonania.” |

2. DZIAłANIA, KTÓRYCH DOTYCZY SPRAWOZDANIE

Niniejsze sprawozdanie dotyczy wszystkich działań podjętych w ramach wykonania rozporządzenia NUTS. Pierwsze działania wykonawcze zostały przeprowadzone w 2003 r. po przyjęciu rozporządzenia. Klasyfikacja NUTS jest aktualizowana co trzy lata, zgodnie z przepisami rozporządzenia. Ta istotna operacja została przeprowadzona pod koniec 2006 r. Termin złożenia niniejszego sprawozdania został zatem ustalony w ten sposób, aby mogło ono w pełni tę operację uwzględnić.

Klasyfikacja NUTS stanowi ramy odniesienia dla wszystkich statystyk regionalnych UE. Właściwe jest zatem w tym kontekście zdanie relacji z dostarczania Komisji, a ściślej Eurostatowi, statystyk regionalnych przez państwa członkowskie.

Zgodnie z art. 2 ust. 5 rozważono kwestię, czy rozporządzenie NUTS powinno nadal obejmować trzy poziomy podziału terytorialnego, czy też liczbę poziomów należy zwiększyć. Komisja, zgodnie z wymogami, przestawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie komunikat w tej sprawie[2].

W dniu 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej przystąpiło dziesięć nowych krajów. Rozporządzenie NUTS zostało zmienione w celu objęcia jego zakresem nowych państw członkowskich; proces ten jest również uwzględniony w niniejszym sprawozdaniu.

Wreszcie zasady określone w rozporządzeniu NUTS służą jako wytyczne w dyskusjach z krajami kandydującymi na temat ich własnych klasyfikacji jednostek terytorialnych.

3. WYKONANIE ROZPORZąDZENIA W RAMACH BAZ DANYCH EUROSTATU

Eurostat przechowuje dane regionalne w dwóch środowiskach: produkcyjnej bazie danych, w której dane są przechowywane w celu ich zatwierdzenia i w której dokonywane są obliczenia wskaźników i innych wielkości pochodnych, oraz bazie danych do rozpowszechniania, która jest dostępna na stronach internetowych Eurostatu. Statystyki są dostępne powszechnie i bezpłatnie, o ile nie istnieje ściśle określona przyczyna uzasadniająca ograniczenie rozpowszechniania pewnych danych.

Po przyjęciu rozporządzenia obie bazy danych wymagały aktualizacji zgodnie z kodami NUTS obowiązującymi w 2003 r. Ponieważ rozpowszechniane są dane tylko z istniejących regionów, wszelkie kody, które przestały istnieć w 2003 r., musiały zostać usunięte z baz danych. Statystyki związane z usuniętymi kodami zostały w miarę możliwości przeniesione lub przekształcone do nowych kodów NUTS w odpowiednich bazach danych.

Bazy danych Eurostatu, działające zgodnie z poprzednią wersją (NUTS 1999, opierającą się na nieformalnym porozumieniu), zostały zaktualizowane do wersji NUTS z 2003 r. w dniu 20 listopada 2003 r.

Począwszy od 2003 r. kody NUTS były definiowane w ten sposób, aby składały się z tej samej liczby znaków dla wszystkich regionów będących na tym samym poziomie NUTS (wcześniej nie było to regułą). Jest to praktyczne udogodnienie, ponieważ ułatwia identyfikację i sortowanie regionów NUTS w tabelach statystycznych.

4. STATYSTYKI REGIONALNE

Państwa członkowskie przekazują do Eurostatu statystyki regionalne zgodne z klasyfikacją NUTS dotyczące szeregu dziedzin. Po ich potwierdzeniu dane te są rozpowszechniane na stronach internetowych Eurostatu.

W niektórych dziedzinach państwa członkowskie są prawnie zobowiązane do dostarczania danych regionalnych, natomiast w innych dziedzinach dostarczają je na podstawie nieformalnych uzgodnień. Większość danych gromadzi się na poziomie NUTS 2. Niewielka liczba tabel przedstawia dane zgromadzone na bardziej szczegółowym poziomie NUTS 3.

Po każdej zmianie klasyfikacji jednostek terytorialnych państwa członkowskie muszą przeliczyć dane zgodnie z nową klasyfikacją. W 2003 r. w pięciu z ówczesnych 15 państw członkowskich UE wprowadzono zmiany w NUTS. W związku z tym można skontrolować, czy kraje te ogólnie dostarczyły dane historyczne dla regionów zdefiniowanych na nowo w 2003 r.

W przypadku połączenia regionów sporządzenie połączonych statystyk dla nowego regionu NUTS jest stosunkowo proste. W przypadku podziału regionu lub przesunięcia jego granic ponowna kalkulacja dostępnych danych przez Eurostat okazała się niemożliwa. Państwa członkowskie, których to dotyczyło, były proszone o dostarczenie przeliczonych danych, o ile było to możliwe. W przypadku badań próby często nie jest możliwe wsteczne przeliczenie danych regionalnych, ponieważ nie pozwala na to schemat badania, w tym wielkość próby w każdym z (dotychczasowych) regionów. Nieuniknione są zatem luki w bazach danych po dokonaniu zmian dotyczących regionów NUTS.

Należy również zwrócić uwagę, że dane regionalne pochodzące ze spisu ludności i mieszkań przeprowadzonego w latach 2000-2001 zostały zgromadzone w ramach klasyfikacji jednostek terytorialnych obowiązującej w momencie przeprowadzenia spisu (co dotyczy zarówno starych, jak i nowych państw członkowskich). Eurostat podjął próby przekodowania tych danych zgodnie z obecnie obowiązującym NUTS (2003). W większości przypadków było to możliwe. W niektórych przypadkach zwrócono się do urzędów statystycznych w poszczególnych krajach o przedstawienie tabel zawierających zmienione dane, przeliczone na podstawie klasyfikacji jednostek terytorialnych z 2003 r.

5. DODATKOWE POZIOMY NUTS

Klasyfikacja NUTS obejmuje trzy poziomy o ustalonej hierarchii. Artykuł 2 ust. 5 rozporządzenia NUTS zobowiązuje Komisję do przedłożenia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie komunikatu na temat możliwości tworzenia bardziej szczegółowych poziomów klasyfikacji NUTS. Komisja omawiała tę kwestię z państwami członkowskimi, a następnie przedstawiła komunikat (COM(2005) 473), w którym zawarto następujące wnioski:

Komisja stwierdziła, że na obecnym etapie nie należy przewidywać tworzenia dodatkowych poziomów klasyfikacji jednostek terytorialnych w ramach rozporządzenia NUTS. Wysiłki powinny skupić się na informacjach statystycznych dostępnych na istniejących poziomach NUTS, w celu ich konsolidacji w rozszerzonej UE, złożonej z 25 państw członkowskich, a także na poprawie jakości i uzyskaniu dodatkowych danych regionalnych w przypadkach, gdy jest to wymagane ze względów prowadzonej polityki.

Ponadto, na poziomie nieformalnym, Komisja powinna aktywnie wspierać w skali europejskiej harmonizację poziomu 1 lokalnych jednostek administracyjnych (LAU) (stanowiącego podstawę poziomu NUTS 3). Będzie to obejmować intensywną wymianę opinii pomiędzy urzędami statystycznymi, stymulowaną i wspieraną przez Komisję, a także opracowanie wytycznych dotyczących harmonizacji pojęć i definicji regionów LAU poziomu 1.

Proponuje się przeprowadzenie w przyszłości ponownej oceny sytuacji. Właściwym momentem byłby okres po 2008 r.

6. ROZSZERZENIE UE

W wyniku rozszerzenia UE o dziesięć nowych państw członkowskich w dniu 1 maja 2004 r. zaistniała potrzeba zmiany załączników 1–3 rozporządzenia NUTS w celu objęcia ich zakresem wszystkich 25 państw członkowskich.

Zmienione rozporządzenie zostało przyjęte przez Parlament Europejski i Radę w 2005 r.[3]. Procedura przyjęcia zmienionego rozporządzenia okazała się znacznie bardziej długotrwała i pracochłonna, niż początkowo przewidywano, z uwagi na liczbę krajów, których sprawa dotyczyła. Jednym z głównych problemów był fakt, że niektóre spośród nowych państw członkowskich bardzo późno (w kwietniu 2004 r.) wystąpiły z wnioskami o dostosowania ich regionów NUTS Niemniej jednak wszystkie wnioski zostały uwzględnione.

Niektóre kraje przystępujące przyjęły wcześniej własne przepisy krajowe dotyczące regionalnych klasyfikacji statystycznych. Przepisy te nie dotyczą struktury administracji terytorialnej w poszczególnych krajach, lecz określają wyłącznie klasyfikację do celów statystycznych, będącą odzwierciedleniem NUTS. Przepisy krajowe, o których mowa, są zbyteczne, ponieważ rozporządzenie NUTS jest stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich. Ponadto z doświadczeń Komisji wynika, że takie „równoległe” przepisy dotyczące klasyfikacji na potrzeby statystyk regionalnych powodują istotne komplikacje. W szczególności, w sytuacji gdy Komisja musi dokonać zmian w klasyfikacji jednostek terytorialnych z uwagi na zobowiązania prawne UE i prowadzoną politykę, państwa członkowskie są zmuszone do uchylenia również swoich przepisów krajowych. W przyszłości będzie się stanowczo odradzać państwom członkowskim przyjmowanie takich przepisów.

7. PROCES AKTUALIZACJI ROZPORZąDZENIA NUTS

Artykuł 5 rozporządzenia NUTS określa sposób aktualizacji klasyfikacji NUTS. Jednak zasadniczo przyjmuje się, że klasyfikacja NUTS powinna być jak najbardziej stabilna, aby uniknąć przerw w statystycznych szeregach czasowych. Częstotliwość jej zmian jest zatem ograniczona do maksymalnie jednego razu na trzy lata. Od tego ograniczenia można odstąpić w przypadku całkowitej reorganizacji administracyjnej w danym państwie członkowskim, ponieważ w takiej sytuacji niemożliwe lub bardzo pracochłonne dla urzędu statystycznego tego państwa byłoby dalsze dostarczanie statystyk na podstawie nieaktualnej klasyfikacji terytorialnej. Wyjątek jest również możliwy w przypadku bardzo nieznacznych zmian granic jednostek terytorialnych: zmiany granic prowadzące do zmian liczby ludności wynoszących mniej niż 1 % ludności najmniejszego regionu uczestniczącego w zmianie nie muszą być traktowane jako zmiany w klasyfikacji NUTS.

Od czerwca 2003 r. w żadnym państwie członkowskim nie przeprowadzono reorganizacji w rozumieniu art. 5 ust. 4. Dokonywane były nieznaczne zmiany granic pomiędzy regionami NUTS.

Trzyletnie moratorium na zmiany klasyfikacji NUTS oznaczało, że pierwsza zmiana była możliwa w 2006 r. Komisja ma za zadanie przedstawiać wnioski dotyczące aktualizacji klasyfikacji NUTS na podstawie informacji z państw członkowskich, biorąc pod uwagę potrzeby polityczne poszczególnych departamentów Komisji, w taki sposób, aby zmiany te były przyjęte w „drugiej połowie roku kalendarzowego”. Ogólny proces dokonania takich zmian wraz z procedurą powiadomienia Komisji przez państwa członkowskie o wszelkich zmianach, jakich chcą one dokonać w klasyfikacji NUTS, odbył się z udziałem państw członkowskich podczas regularnych posiedzeń grupy roboczej Eurostatu ds. statystyk regionalnych i miejskich w 2005 r. W praktyce zmiana klasyfikacji wymaga tylko wprowadzenia zmian w załącznikach do rozporządzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ rozporządzenie NUTS dotyczy statystyki, odpowiedzialność za koordynację zarządzania klasyfikacją regionalną spoczywa na urzędach statystycznych poszczególnych państw członkowskich. Jednak państwa członkowskie muszą formalnie powiadomić Komisję o wszelkich zmianach, które zamierzają zaproponować, w formie pisma od stałego przedstawiciela w UE.

W wyniku procesu, o którym mowa powyżej, zaproponowano zmiany w europejskiej klasyfikacji jednostek terytorialnych (NUTS) w 12 państwach członkowskich: Belgii, Republice Czeskiej, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Niderlandach, Polsce, Finlandii, Słowenii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie. Tylko w przypadku Danii, Słowenii i Szwecji zmiany dotyczą całości państwa; we wszystkich pozostałych wymienionych państwach zmiany dotyczą tylko wybranych regionów. Komisja nie zaakceptowała zmian zaproponowanych przez Portugalię, ponieważ uznano, że naruszałyby one niektóre przepisy rozporządzenia.

Nowa klasyfikacja NUTS będzie miała zastosowanie do danych przedstawianych począwszy od 1 stycznia 2008 r. Od tego dnia dostarczane dane statystyczne muszą być zgodne z nową klasyfikacją NUTS 2006.

Komitet ds. Programu Statystycznego zatwierdził projekt rozporządzenia Komisji w ramach procedury „komitologii” podczas posiedzenia w dniu 16 listopada 2006 r.

Projekt rozporządzenia został w dniu 5 grudnia 2006 r. przekazany do wiadomości Parlamentowi Europejskiemu, zgodnie z jego prawem do kontroli (art. 5 ust. 4 decyzji Rady 1999/468/WE), a następnie został ostatecznie przyjęty przez Komisję w dniu 1 lutego 2007 r.[4].

Streszczenie

Ogólnie rzecz biorąc proces zmiany klasyfikacji jednostek terytorialnych przebiegł pomyślnie, ale na potrzeby kolejnej zmiany w 2009 r. konieczne będzie dokonanie pewnych zmian proceduralnych. Po pierwsze, aby zapewnić, że intencje każdego państwa członkowskiego będą całkowicie jasne, każde państwo członkowskie będzie proszone o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, czy państwo to nie zamierza dokonywać żadnych zmian. Pozwoli to uniknąć w przyszłości problemów dotyczących jasności zamiarów państw członkowskich. Po drugie, co ważniejsze, ze względu na zmianę „procedury komitologii”, a w szczególności przedłużenie czasu przeznaczonego na skorzystanie przez Parlament Europejski z jego „prawa do kontroli”, proces zmiany będzie musiał rozpocząć się znacznie wcześniej oraz konieczne będzie odpowiednie dostosowanie terminów.

8. KRAJE KANDYDUJąCE

Od maja 2004 r. pięć krajów kandydujących prowadziło rozmowy z Eurostatem w sprawie własnych klasyfikacji jednostek terytorialnych na potrzeby statystyczne. Chociaż są to nadal kraje kandydujące, dokonywane są uzgodnienia w sprawie klasyfikacji „regionów statystycznych”, aby ułatwić gromadzenie porównywalnych statystyk regionalnych w trakcie całego procesu przystąpienia. W celu ustalenia klasyfikacji regionów i oceny wszelkich proponowanych zmian Eurostat bierze pod uwagę przepisy rozporządzenia NUTS, szczególnie progi stanu ludności określone w art. 3 ust. 2.

Bułgaria i Rumunia uzgodniły już klasyfikację regionów statystycznych przed ostatecznym zatwierdzeniem rozporządzenia NUTS w 2003 r. Niektóre z regionów nie były w pełni zgodne z rozporządzeniem (art. 3 ust. 2). W ramach przygotowań do przystąpienia tych krajów do UE Eurostat prowadził z Bułgarią i Rumunią szeroko zakrojone dyskusje, mające na celu bardziej ścisłe dostosowanie regionów statystycznych w tych krajach do przepisów rozporządzenia NUTS. W przypadku Rumunii programy regionalnego wsparcia przedakcesyjnego prowadzone przez Komisję, opierające się na tymczasowym określeniu regionów statystycznych poziomu 2, były czynnikiem przemawiającym przeciwko wszelkim zmianom w momencie przystąpienia, szczególnie z uwagi na potrzebę zapewnienia porównywalnych statystyk regionalnych obejmujących okres przed przystąpieniem i po nim. Będzie to tematem przeglądu przy okazji kolejnej rundy zmian.

Chorwację zobowiązano do wprowadzenia klasyfikacji jednostek terytorialnych na potrzeby statystyczne w ramach Paktu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu; kraj ten przedstawił w tym celu szereg propozycji. Pierwsze dwie zostały odrzucone przez Komisję, ponieważ regiony poziomu 2 (nieadministracyjne) nie były zgodne z kryteriami wielkości określonymi w art. 3 ust. 2 rozporządzenia NUTS. Trzecia propozycja została przyjęta przez Komisję, ale następnie wycofana przez Chorwację. Od tego czasu przesłano kolejną propozycję, którą Komisja przyjęła.

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii przesłała do Eurostatu dwie propozycje klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych. Obie zawierały pewną liczbę regionów nieadministracyjnych na poziomie 3, z których jeden jest zbyt mały, aby spełnić wymogi art. 3 ust. 5. Kryteria dla tego rodzaju jednostek nieadministracyjnych są bardziej rygorystyczne, niż dla regionów administracyjnych. W związku z tym obie propozycje zostały odrzucone przez Komisję na podstawie art. 3 ust. 2.

Turcja osiągnęła już tymczasowe porozumienie w sprawie regionów statystycznych przed wejściem w życie rozporządzenia NUTS w 2003 r. Ostateczna klasyfikacja regionów NUTS, która zostanie przyjęta w momencie przystąpienia, jest nadal przedmiotem negocjacji i uzgodnień w ramach procesu przystąpienia.

9. INNE KRAJE I TERYTORIA

Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym nie ma zastosowania do statystyk regionalnych. Islandia, Liechtenstein i Norwegia biorą pod uwagę kryteria określone w rozporządzeniu NUTS, ale nie są nimi prawnie związane. Porozumienie pomiędzy UE a Szwajcarią obejmuje statystyki regionalne w niektórych dziedzinach.

Eurostat otrzymywał prośby od użytkowników o dostarczenie danych regionalnych opartych na klasyfikacji typu NUTS, dotyczących innych krajów lub terytoriów nienależących do UE. Eurostat nie był i nie jest w stanie spełnić tych próśb, mimo że istnieje taka potrzeba w związku z inicjatywami UE, takimi jak program Socrates, program Interreg lub polityka regionalna.

- Program Socrates, prowadzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury, wymaga klasyfikacji regionalnej w krajach CARDS w regionie Bałkanów zachodnich oraz w terytoriach zamorskich państw członkowskich (decyzja Rady 2001/822/WE z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską).

- Programy Interreg obejmują tereny leżące po obu stronach zewnętrznych granic UE, w tym w takich krajach, jak Ukraina, Mołdawia i Rosja. Ponieważ w tych krajach nie ma zdefiniowanych regionów NUTS, regiony kwalifikujące się do tych programów zostały określone doraźnie.

- Pod względem geograficznym rozporządzenie NUTS ma zastosowanie do terytorium gospodarczego określonego w rozporządzeniu ESA(95) (pkt 2.05 i 13.07)[5], a zatem z klasyfikacji NUTS wyłączone są niektóre terytoria, jak Gibraltar lub Góra Athos.

10. ROZPOWSZECHNIANIE DANYCH

Pełna lista regionów wraz z ich kodami i nazwami jest dostępna na serwerze klasyfikacji RAMON poprzez strony internetowe Eurostatu. W ten sposób informacje o klasyfikacji NUTS są udostępniane możliwie największej liczbie użytkowników.

Oprócz listy regionów na stronach tych znajdują się teksty wprowadzające i wyjaśniające na temat NUTS oraz dwie sekcje z mapami obrazującymi granice regionów. Adres strony jest następujący:

http://ec.europa.eu/eurostat/ramon/nuts/.

W 2003 r. Eurostat opublikował broszurę zawierającą klasyfikację NUTS i mapy konturowe regionów; w 2004 r. wydano zmienioną wersję, obejmującą wszystkie regiony NUTS w krajach UE-25. Egzemplarze broszury były rozpowszechniane wewnątrz Eurostatu oraz przesyłane statystykom z państw członkowskich, z którymi przede wszystkim kontaktuje się Eurostat w sprawie dostarczania statystyk regionalnych. Broszura jest dostępna również w formacie PDF na stronach internetowych Eurostatu pod adresem:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1073,1135281,1073_1135295&_dad=portal&_schema=PORTAL&p_product_code=KS-BD-04-005.

Podczas posiedzeń grup roboczych ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, które są głównym forum dyskusji na temat NUTS, prowadzonych z udziałem urzędów statystycznych państw członkowskich, Eurostat wielokrotnie przedstawiał klasyfikację NUTS i jej zasady, szczególnie dotyczące dokonywania zmian w NUTS. Organizowano również prezentacje w ramach grup roboczych na szereg innych tematów (np. geograficzne systemy informacyjne a statystyka, statystyki w dziedzinie demografii, turystyki, transportu), a także dla przedstawicieli niektórych politycznych dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej.

11. WNIOSKI

Rozporządzenie NUTS jest realizowane w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego i służy przede wszystkim jako ramy statystyk regionalnych na poziomie europejskim.

W motywie (8) rozporządzenia NUTS podkreśla się zamiar utrzymania stabilności klasyfikacji NUTS. W niektórych dziedzinach statystyk regionalnych każda zmiana klasyfikacji NUTS powoduje istotne problemy w zakresie prowadzenia i przeliczania danych statystycznych. Z tego powodu Komisja przyjęła rygorystyczne podejście w zakresie propozycji zmian dotyczących regionów NUTS.

Kwestia zwiększenia liczby poziomów jednostek terytorialnych w rozporządzeniu NUTS była dogłębnie rozpatrywana; przeprowadzono również wymagane konsultacje z państwami członkowskimi. Komunikat na ten temat został przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Wyciągnięto wniosek, że obecnie nie należy zwiększać liczby poziomów jednostek terytorialnych w rozporządzeniu NUTS. Kwestia ta powinna zostać ponownie rozpatrzona po 2008 r.

W dyskusjach z krajami kandydującymi przepisy rozporządzenia NUTS były wykorzystywane do zachęcenia tych krajów, aby dostosowały one swoje propozycje do bardziej zharmonizowanej europejskiej klasyfikacji jednostek terytorialnych.

Zmiana rozporządzenia NUTS przebiegła płynnie, ale w celu konsolidacji tego procesu na potrzeby rundy zmian w 2009 r. dokonane zostaną nieznaczne zmiany.

[1] Dz.U. L 154 z 21.6.2003, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 105/2007 (Dz.U. L 39 z 10.2.2007, str. 1).

[2] Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowności ustanowienia zasad dotyczących ogólnoeuropejskiej podstawy bardziej szczegółowych poziomów klasyfikacji NUTS (COM(2005) 473 wersja ostateczna z 6.10.2005).

[3] Rozporządzenie (WE) nr 1888/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) z powodu przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji do Unii Europejskiej (Dz.U. 309 z 25.11.2005, str. 1.).

[4] Rozporządzenie Komisji (WE) nr 105/2007 a dnia 1 lutego 2007 r. zmieniające załączniki do rozporządzenia (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) (Dz. U. L 39 z 10.2.2007, str. 1).

[5] Rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie (Dz. U L 310 z 30.11.1996, str. 1).

Top