Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0803

    Opinia Komisji zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit trzeci lit. c) Traktatu WE, w sprawie poprawek Parlamentu Europejskiego do wspólnego stanowiska Rady w odniesieniu do wniosku w sprawie Decyzji parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013) Zmieniająca wniosek komisji na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE

    /* COM/2006/0803 końcowy - COD 2005/0043 */

    52006PC0803

    Opinia Komisji zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit trzeci lit. c) Traktatu WE, w sprawie poprawek Parlamentu Europejskiego do wspólnego stanowiska Rady w odniesieniu do wniosku w sprawie Decyzji parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013) Zmieniająca wniosek komisji na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE /* COM/2006/0803 końcowy - COD 2005/0043 */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 6.12.2006

    KOM(2006) 803 wersja ostateczna

    2005/0043 (COD)

    OPINIA KOMISJI zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit trzeci lit. c) Traktatu WE, w sprawie poprawek Parlamentu Europejskiego do wspólnego stanowiska Rady w odniesieniu do wniosku w sprawie

    DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczącej siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013)

    ZMIENIAJĄCA WNIOSEK KOMISJIna mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE

    2005/0043 (COD)

    OPINIA KOMISJI zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit trzeci lit. c) Traktatu WE, w sprawie poprawek Parlamentu Europejskiego do wspólnego stanowiska Rady w odniesieniu do wniosku w sprawie

    DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczącej siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013)

    1. Wprowadzenie

    Artykuł 251 ust. 2 akapit trzeci lit. c) Traktatu WE stanowi, że Komisja wydaje opinię w sprawie poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski w drugim czytaniu. Komisja przedstawia poniżej swoją opinię w sprawie 40 poprawek zaproponowanych przez Parlament.

    2. Kontekst

    Data przekazania wniosku do PE i Rady (dokument COM(2005) 119 wersja ostateczna - 2005/0043 (COD)): | 13 kwietnia 2005 r. |

    Data wydania opinii przez Komitet Regionów: | 16 listopada 2005 r. |

    Data wydania opinii przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny: | 14 grudnia 2005 r. |

    Data wydania opinii przez Parlament Europejski (pierwsze czytanie): | 15 czerwca 2006 r. |

    Data przekazania zmienionego wniosku do PE i Rady: | 28 czerwca 2006 r. |

    Data przyjęcia wspólnego stanowiska: Data wydania opinii przez Parlament Europejski (drugie czytanie): | 25 września 2006 r. 30 listopada 2006 r. |

    3. Cel wniosku

    Wniosek dotyczący programu ramowego WE obejmującego lata 2007 - 2013 opiera się na rozdziale XVIII Traktatu, art. 163 do 171, który ustanawia politykę w dziedzinie badań UE oraz instrumenty finansowe, w szczególności wieloletni program ramowy w dziedzinie badań.

    W celu wzmocnienia doskonałości i zwiększenia średniego poziomu badań w Europie, podstawową zasadą jest stymulowanie, organizowanie i wykorzystywanie wszystkich form współpracy w dziedzinie badań, począwszy od współpracy we wspólnych projektach i sieciach, a skończywszy na koordynacji krajowych programów badawczych, jak również wspólne wdrażanie obszernych inicjatyw technologicznych i wspólny rozwój infrastruktury o wymiarze i znaczeniu europejskim.

    Siódmy program ramowy składa się z czterech programów szczegółowych, odpowiadających czterem głównym celom polityki UE w dziedzinie badań:

    - Współpraca. Wspierany będzie szeroki zakres działań badawczych prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej, począwszy od projektów i sieci realizowanych wspólnie, a skończywszy na koordynacji programów badawczych.

    - Pomysły. W celu wspierania inspirowanych przez naukowców „badań odkrywczych” prowadzonych we wszystkich dziedzinach nauki i technologii, łącznie z inżynierią, naukami społeczno-ekonomicznymi i humanistycznymi, przez zespoły rywalizujące na poziomie europejskim, zostanie utworzona Europejska Rada ds. Badań Naukowych.

    - Ludzie. Działania wspierające szkolenie i rozwój kariery naukowców, określane mianem działań „Marie Curie” zostaną wzmocnione, większy nacisk zostanie położony na kluczowe aspekty rozwijania umiejętności i kariery oraz ściślejszych powiązań z systemami krajowymi.

    - Możliwości. Wspierane będą kluczowe aspekty europejskiego potencjału w dziedzinie badań i innowacji, jakimi są: infrastruktura badawcza, badania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, regionalne klastry badawcze, uwolnienie potencjału badawczego w regionach konwergencji, kwestie naukowe i społeczne oraz horyzontalne działania w zakresie współpracy międzynarodowej.

    - W zakres programu wchodzą również bezpośrednie działania Wspólnego Centrum Badawczego .

    4. Opinia Komisji w sprawie poprawek Parlamentu Europejskiego

    Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 30 listopada 2006 r. dotyczą głównie Europejskiego Centrum Badawczego, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, podziału budżetu oraz mechanizmu finansowania opartego na podziale ryzyka. Zatwierdzono również pewne dalsze modyfikacje i zmiany układu treści, zwłaszcza w odniesieniu do tematów programu Współpraca.

    Omawiane poprawki są wynikiem dyskusji międzyinstytucjonalnych, które wykazały, że Komisja, Parlament Europejski i Rada w pełni zgadzają się ze sobą we wszystkich kwestiach poruszanych w poprawkach. Dlatego też Komisja przyjmuje wszystkie 40 poprawek zaproponowanych przez Parlament.

    Komisja stwierdza ponadto, że trzy załączone deklaracje z jej strony są elementami ostatecznego ogólnego kompromisu, dzięki któremu możliwe było zakończenie procedury na drugim czytaniu.

    5. Podsumowanie

    Na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE Komisja zmienia swój wniosek zgodnie z powyższym.

    Załącznik

    Dot.: Artykuł 6[1]

    „W ramach siódmego programu ramowego Komisja Europejska proponuje przestrzeganie tych samych zasad etycznych przy podejmowaniu decyzji w sprawie finansowania przez UE badań nad wykorzystywaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, co w szóstym programie ramowym.

    Komisja Europejska proponuje zachowanie tych samych zasad etycznych, gdyż na podstawie doświadczenia w ich ramach wypracowano odpowiedzialne podejście do bardzo obiecującej dziedziny nauki. Podejście to zostało uznane za odpowiednie w kontekście programów badawczych, w których uczestniczą naukowcy z wielu krajów posiadających znacznie różniące się przepisy w tej dziedzinie.

    1. Decyzja w sprawie siódmego ramowego programu w sposób jednoznaczny wyklucza finansowanie przez Wspólnotę trzech obszarów badań naukowych:

    2. Działalności badawczej dążącej do klonowania człowieka do celów reprodukcyjnych;

    3. Działalności badawczej mającej na celu zmianę dziedzictwa genetycznego człowieka, które mogłyby spowodować dziedziczenie takich zmian;

    4. Działalności badawczej zmierzającej do tworzenia ludzkich embrionów jedynie do celów badawczych lub do celów pozyskiwania komórek macierzystych, w tym także za pomocą przeniesienia jądra komórki somatycznej.

    5. Działalność zabroniona we wszystkich państwach członkowskich nie będzie finansowana. W państwie członkowskim, w którym dana działalność jest zabroniona, nie będzie ona finansowana.

    6. Decyzja w sprawie siódmego programu ramowego oraz przepisy w sprawie zasad etycznych dotyczących finansowania przez Wspólnotę badań nad wykorzystywaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych w żaden sposób nie stanowią oceny przepisów lub zasad etycznych obowiązujących w państwach członkowskich, dotyczących takich badań.

    7. W swoim wezwaniu do składania wniosków Komisja Europejska nie zachęca jednoznacznie do wykorzystywania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. Jakiekolwiek wykorzystywanie ludzkich komórek macierzystych, zarówno dorosłych, jak i zarodkowych, uzależnione jest od oceny naukowców w zależności od celów, które zamierzają oni osiągnąć. W praktyce znaczna większość środków finansowych Wspólnoty przeznaczonych na badania nad wykorzystywaniem komórek macierzystych przeznaczona jest na badania nad wykorzystaniem dorosłych komórek macierzystych. Nie ma powodów, dla których powinno to ulec znacznej zmianie w siódmym programie ramowym.

    8. Każdy projekt związany z wykorzystaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych musi zostać poddany weryfikacji naukowej, podczas której konieczność wykorzystywania komórek macierzystych w celu osiągnięcia określonych celów naukowych jest oceniana przez niezależne autorytety naukowe.

    9. Projekty, które zostaną pozytywnie ocenione podczas weryfikacji naukowej, będą następnie poddane ocenie pod względem etycznym przeprowadzonej przez Komisję. W weryfikacji etycznej zostaną wzięte pod uwagę zasady zapisane w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz w odpowiednich konwencjach międzynarodowych, takich jak Konwencji Rady Europy o prawach człowieka i biomedycynie podpisana w Oviedo dnia 4 kwietnia 1997 r. wraz z jej protokołami dodatkowymi, a także Powszechna deklaracja w sprawie genomu ludzkiego i praw człowieka przyjęta przez UNESCO. Celem weryfikacji etycznej jest również ocena, czy wniosek spełnia zasady obowiązujące w kraju, w którym przeprowadzane będą badania.

    10. W niektórych przypadkach weryfikacja etyczna może być przeprowadzona w całym okresie realizacji projektu.

    11. Każdy projekt związany z wykorzystywaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych przed przystąpieniem do jego realizacji musi uzyskać zgodę właściwego krajowego lub lokalnego komitetu ds. etyki. Konieczne jest przestrzeganie krajowych zasad i procedur, w tym tych dotyczących zgody rodziców oraz nieistnienia zachęty finansowej. Przeprowadzane będą kontrole co do tego, czy projekt zawiera informacje na temat pozwoleń i środków kontrolnych podejmowanych przez właściwe organy państwa członkowskiego, na terenie którego przeprowadzane będą badania.

    12. Projekty, które uzyskają pozytywną ocenę w wyniku weryfikacji naukowej, oceny krajowego lub lokalnego komitetu ds. etyki oraz weryfikacji etycznej przeprowadzonej na szczeblu europejskim, będą indywidualnie przedstawione do przyjęcia państwom członkowskim na spotkaniach komitetu regulacyjnego. Projekt związany z wykorzystywaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, który nie uzyska zgody państwa członkowskiego, nie będzie finansowany przez Wspólnotę.

    13. Komisja Europejska mając na uwadze korzyści pacjentów we wszystkich krajach będzie kontynuować prace w celu udostępnienia wszystkim badaczom wyników badań nad komórkami macierzystymi finansowanych przez Wspólnotę.

    14. Komisja Europejska będzie popierać działania i inicjatywy zmierzające do koordynacji i racjonalizacji badań nad wykorzystaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych zgodnie z zasadami etyki. W szczególności Komisja wspierać będzie europejski rejestr linii ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. Wsparcie dla takiego rejestru pozwoli na monitorowanie istniejących ludzkich zarodkowych komórek macierzystych w Europie, przyczyni się do jak najefektywniejszego ich wykorzystania przez naukowców oraz pomoże zapobiec niepotrzebnemu pozyskiwaniu nowych linii komórek macierzystych.

    15. Komisja Europejska będzie kontynuować obecną praktykę i nie będzie przekazywać komitetowi regulacyjnemu wniosków dotyczących projektów, które przewidują przeprowadzanie badań naukowych związanych z niszczeniem embrionów ludzkich, w tym w celu pozyskania komórek macierzystych. Wyłączenie z dostępu do finansowania z funduszy Wspólnoty tego typu badań nie wyklucza finansowania przez Wspólnotę kolejnych etapów badań związanych z ludzkimi zarodkowymi komórkami macierzystymi. ”

    Dot.: Temat „ Energia"

    „Wśród dziesięciu tematów programu Współpraca znajdują się również badania konieczne do sformułowania, wdrożenia oraz oceny polityk wspólnotowych, które zdaniem Komisji odgrywają najważniejszą rolę. Komisja docenia znaczenie, jakie Parlament Europejski przypisuje polityce energetycznej, a w szczególności promowaniu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Aby umożliwić Parlamentowi śledzenie procesu wdrażania programu, Komisja zamierza dalej prowadzić politykę jawności i udostępniania informacji. Właściwe informacje na temat projektów finansowanych ze środków programu ramowego będą w całości udostępniane publicznie za pośrednictwem Internetu. Szczególny nacisk zostanie położony na zapewnienie organizowanej przynajmniej raz na dwa lata kompleksowej prezentacji projektów dotyczących racjonalnego i efektywnego wykorzystania energii oraz roli odnawialnych źródeł energii. ”

    Dot.: „ Pomysły”

    „W kontekście sprawozdania z postępów, o którym mowa w art. 7 ust. 2 i przed przeprowadzeniem tymczasowej oceny Komisja, nie później niż w połowie 2008 r., przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie komunikat w sprawie metod i warunków przeglądu struktur i mechanizmów działania Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, przeprowadzanego przez niezależnych ekspertów. Jeśli będzie to konieczne, Komisja przedstawi wniosek dotyczący dostosowania programu ramowego. ”

    [1] Stanowiący załącznik do dokumentu COM(2006) 548

    Top