Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0557

    Wniosek dotyczący Decyzji parlamentu Europejskiego i Rady uchylająca dyrektywę Rady 68/89/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego

    /* COM/2006/0557 końcowy - COD 2006/0178 */

    52006PC0557

    Wniosek dotyczący Decyzji parlamentu Europejskiego i Rady uchylająca dyrektywę Rady 68/89/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego /* COM/2006/0557 końcowy - COD 2006/0178 */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 29.9.2006

    KOM(2006) 557 wersja ostateczna

    2006/0178 (COD)

    Wniosek dotyczący

    DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    uchylająca dyrektywę Rady 68/89/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego

    (przedstawiona przez Komisję)

    UZASADNIENIE

    1. KONTEKST WNIOSKU

    W dniu 16 marca 2005 r. Komisja przyjęła ważny komunikat dotyczący poprawy otoczenia regulacyjnego w dziedzinie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Unii Europejskiej (COM (2005) 97), który podkreśla znaczenie uproszczenia krajowego i europejskiego prawodawstwa. Lepsze otoczenie regulacyjne jest istotne dla poprawy konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw oraz realizacji celów Strategii Lizbońskiej. Poprawa jakości prawodawstwa, a tym samym zmniejszenie zbędnych kosztów i usuwanie przeszkód w zakresie dostosowania i innowacji, odpowiednie zachęty i ogólne warunki rynkowe mają na celu przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstw tak, by były one w stanie zapewnić dobrobyt potrzebny gospodarkom europejskim.

    Komunikat Komisji „Realizacja wspólnotowego programu lizbońskiego - Strategia w zakresie uproszczenia otoczenia regulacyjnego” (COM (2005) 535) stwierdza, iż: przegląd acquis musi stać się trwałym i systematycznym procesem umożliwiającym ustawodawcy dostosowanie prawa, z uwzględnieniem wszelkich uzasadnionych interesów sektora prywatnego i publicznego. Komunikat ten określa program, stanowiący część nowej strategii w zakresie upraszczania prawa. Program określa akty prawne, które Komisja zamierza poddać przeglądowi i ocenie w celu ich uproszczenia. Jednym z aktów ujętych w tym programie jest dyrektywa Rady 68/89/EWG z dnia 23 stycznia 1968 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego

    Po dokonaniu przeglądu dotyczącego wdrożenia i stosowania tej dyrektywy, Komisja doszła do wniosku, że należy zaproponować jej uchylenie.

    2. WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA

    2.1. Konsultacje

    Punktem wyjścia dla oceny, czy stosowne jest, by dyrektywa Rady 68/89/EWG z dnia 23 stycznia 1968 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego w dalszym ciągu stanowiła część acquis, były opinie wydane na przestrzeni wielu lat przez państwa członkowskie, sektor gospodarki leśnej oraz przemysł związany z leśnictwem według których dyrektywa ta nie była zazwyczaj stosowana w handlu drewnem. Zainteresowane strony podkreśliły, że metody używane do pomiaru drewna nieobrobionego różnią się od tych, które przewidziane są w tej dyrektywie. Ponadto nie zgłoszono ani jednego przypadku, w którym zaistniała przeszkoda w handlu drewnem spowodowana niemożnością uzgodnienia przez zainteresowane strony sposobu pomiaru lub klasyfikacji drewna nieobrobionego.

    W ramach prac przygotowawczych Komisji oraz zgodnie z zasadami lepszego stanowienia prawa przeprowadzono konsultacje z zainteresowanymi stronami w ramach Stałego Komitetu Komisji ds. Leśnictwa, Grupy roboczej Komisji ds. konkurencyjności oraz Komitetu Doradczego ds. polityki Wspólnoty w odniesieniu do gospodarki leśnej i związanych z nią przemysłów.

    Ponadto przesłane zostały formularze do państw członkowskich oraz zrzeszeń producentów w celu ustalenia czy wymieniona dyrektywa była stosowana oraz zasięgnięcia opinii na temat możliwego jej uchylenia. Badanie to zostało zapoczątkowane w lipcu 2005 r. a odpowiedzi zostały nadesłane na jesieni 2005 r.

    2.2. Wyniki badania

    Odpowiedzi na kwestionariusze udzieliło 19 państw członkowskich oraz 11 krajowych zrzeszeń producentów.

    Przeprowadzone badanie wykazało przede wszystkim, że – zdaniem większości państw członkowskich (2/3) oraz krajowych zrzeszeń producentów (4/5), które odpowiedziały na kwestionariusze – przedmiotowa dyrektywa nie jest stosowana w handlu drewnem. Główne powody takiego stanu rzeczy podane przez państwa członkowskie i zrzeszenia producentów były następujące:

    - metody pomiaru i klasyfikacji drewna przewidziane w dyrektywie różnią się od tych, które są stosowane przez przedsiębiorstwa tego sektora;.

    - klasyfikacje według rozmiaru i jakości przewidziane w dyrektywie nie są wystarczająco szczegółowe i pozostają zbyt abstrakcyjne;

    - klasyfikacje przewidziane w dyrektywie nie uwzględniają przeznaczenia drewna i nie są dostosowane do potrzeb rynku;

    - uznano, że europejskie normy jakości i pomiaru są lepszym rozwiązaniem.

    Jedynie dwa państwa członkowskie nie zgodziły się z wnioskiem dotyczącym uchylenia dyrektywy. Jeżeli chodzi o zrzeszenia reprezentujące właścicieli lasów i przemysł związany z leśnictwem, wszystkie oprócz jednego zgodziły się z wnioskiem dotyczącym uchylenia. Jednakże, pomimo iż członkowie tego zrzeszenia nie stosują metod pomiaru przewidzianych w dyrektywie, zrzeszenie to uznało, że uchylenie jej nie jest „konieczne”.

    Wyniki tego badania wykazały jednoznacznie, że przedmiotowa dyrektywa nie jest szeroko stosowana.

    Dalsze informacje dotyczące odpowiedzi udzielonych w ramach badania znajdują się na następującej stronie internetowej. http://ec.europa.eu/enterprise/forest_based/index_en.html

    2.3. Ocena

    Dyrektywa 68/89/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego została przyjęta jako środek mający na celu rozwój wewnętrznego rynku surowców drzewnych przeznaczonych dla przemysłu związanego z leśnictwem. Jednakże stosowanie tej dyrektywy było ograniczone ze względu na fakt, że nie ma ona obowiązkowego charakteru, a podmioty działające na rynku uzgodniły między sobą i stosowały inne metody pomiaru i klasyfikacji. Zarówno wewnętrzny rynek surowców drzewnych, jak i wymiana handlowa z krajami trzecimi rozwijały się bez jakichkolwiek przeszkód związanych ze stosowaniem różnych metod pomiaru lub klasyfikacji. W sektorze tym stosowane są inne metody pomiaru i klasyfikacji, w związku z czym uchylenie przedmiotowej dyrektywy nie miałoby negatywnego wpływu na handel drewnem. Ponadto ustanowione zostały europejskie normy w zakresie pomiaru i klasyfikacji drewna, które w razie potrzeby mogą być stosowane w transakcjach na rynku drewna i które są uważane za lepsze rozwiązanie.

    Dyrektywa 68/89/EWG nie jest więc konieczna do wymiany handlowej na rynku wewnętrznym lub z krajami trzecimi; nie stwierdzono także jakichkolwiek przeszkód dla handlu związanych z obecnie stosowanymi metodami pomiaru i klasyfikacji. Zdecydowano więc, że nie należy zmieniać tej dyrektywy ani zastępować jej innymi środkami legislacyjnymi.

    W związku z powyższym, konieczne byłoby uchylenie przedmiotowej dyrektywy w celu uproszczenia otoczenia regulacyjnego, czego efektem byłoby usunięcie aktu prawnego, który jest mało stosowany i nie jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego w tym sektorze.

    3. ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    3.1. Zasada pomocniczości i zasada proporcjonalności

    Z przeprowadzonych konsultacji i ocen wynika jednoznacznie, że cele dyrektywy 68/89/EWG mogą być odpowiednio osiągnięte bez wspólnotowych aktów prawnych.

    3.2. Wybór instrumentów forma prawna aktu

    Zazwyczaj przy uchylaniu aktów prawnych obowiązuje zasada „symetrii form”, co oznacza, że uchylenie dyrektywy 68/89/EWG powinno zostać przeprowadzone przy pomocy dyrektywy uchylającej. Jednak ze względu na szczególne okoliczności niniejszego przypadku, a mianowicie:

    - przedmiotowa dyrektywa weszła w życie prawie czterdzieści lat temu;

    - systemy klasyfikacji i pomiarów przewidziane w dyrektywie są nieaktualne, ustalono również, iż nie są one stosowane przez podmioty działające w tym sektorze;

    - ponadto przepisy dyrektywy dotyczące pomiaru i klasyfikacji nie mają obowiązkowego charakteru.

    Uznaje się, że stosowną formą prawną aktu będzie skierowana do wszystkich państw członkowskich i bezpośrednio stosowana decyzja. Wybór decyzji niesie za sobą dodatkową korzyść, jaką jest wzmocniony nacisk na fakt, iż państwa członkowskie będą musiały przeanalizować swoją krajową sytuację w celu zapewnienia spójności między systemami obowiązującymi na płaszczyźnie krajowej i wspólnotowej w następstwie uchylenia dyrektywy 68/89/EWG.

    3.3. Wpływ na budżet

    Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Wspólnoty.

    4. WNIOSKI

    Wniosek dotyczący uchylenia dyrektywy 68/89/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego jest zgodny z wynikiem konsultacji przeprowadzonych z państwami członkowskimi, sektorem gospodarki leśnej oraz przemysłem związanym z leśnictwem.

    Ważne jest jednak, aby uchyleniu dyrektywy 68/89/EWG towarzyszyło uchylenie odpowiednich krajowych środków wykonawczych w celu uzyskania wymaganego praktycznego skutku. Oznaczenie „klasyfikowane EWG” nie będzie już mogło być stosowane.

    Należy zapewnić ponadto, aby korzyści wynikające z uchylenia nie zostały zaprzepaszczone przez nowe uregulowania krajowe i nowe bariery techniczne. W tym względzie należy zaznaczyć, że wszelkie krajowe przepisy dotyczące klasyfikacji drewna nieobrobionego są zgodne z zasadami art. 28 Traktatu i nie stanowią barier handlowych. W związku z powyższym krajowe przepisy dotyczące przykładowo pomiaru drewna przy pomocy objętości lub wagi lub dotyczące klasyfikacji według gatunku, nazwy zwyczajowej, rozmiaru lub jakości, nie powinny wprowadzać przeszkód dla swobodnego przepływu nieobrobionego drewna na rynku wewnętrznym. Ponadto wszelkie środki krajowe, które mogą zostać uznane za przepisy techniczne dla celów dyrektywy 98/34/WE muszą być zgłoszone Komisji na piśmie.

    2006/0178 (COD)

    Wniosek dotyczący

    DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    uchylająca dyrektywę Rady 68/89/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego

    PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95,

    uwzględniając wniosek Komisji[1],

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[2],

    uwzględniając opinię Komitetu Regionów[3],

    stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[4],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) W ramach polityki Wspólnoty dotyczącej lepszego otoczenia regulacyjnego podkreśla się znaczenie uproszczenia krajowego i wspólnotowego prawodawstwa dla poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz realizacji celów strategii lizbońskiej.

    (2) Metody pomiaru i klasyfikacji drewna przewidziane w dyrektywie Rady 68/89/EWG z dnia 23 stycznia 1968 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących klasyfikacji drewna nieobrobionego[5] różnią się od metod pomiaru i klasyfikacji stosowanych w transakcjach między przedsiębiorstwami sektora leśniczego i w przemyśle związanym z leśnictwem; ponadto metody te są uznawane za niedostosowane do potrzeb rynku.

    (3) Metody pomiaru i klasyfikacji drewna określone w dyrektywie 68/89/EWG nie są już konieczne dla dobrego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

    (4) W związku z powyższym dyrektywa 68/89/EWG powinna zostać uchylona.

    (5) Uchylenie dyrektywy 68/89/EWG oznacza, że po dniu 31 grudnia 2008 r. oznaczenie „klasyfikowane EWG” nie będzie już mogło być stosowane do celów marketingowych oraz, że odpowiednie krajowe środki wykonawcze muszą zostać uchylone najpóźniej do 31 grudnia 2008 r.,

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Dyrektywa 68/89/EWG traci moc z dniem 31 grudnia 2008 r.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

    Artykuł 3

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

    W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

    Przewodniczący Przewodniczący

    [1] Dz.U. C […] z […], str. […].

    [2] Dz.U. C […] z […], str. […].

    [3] Dz.U. C […] z […], str. […].

    [4] Dz.U. C […] z […], str. […].

    [5] Dz.U. L 32 z 6.2.1968, str.12-15.

    Top