Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0265

    Zmieniony wniosek dyrektywa Parlamentu europejskiego i Rady w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych (wersja skodyfikowana) (przedstawiona przez Komisję na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE)

    /* COM/2006/0265 końcowy - COD 2003/0058 */

    52006PC0265

    Zmieniony wniosek Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych (wersja skodyfikowana) (przedstawiona przez Komisję na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE) /* COM/2006/0265 końcowy - COD 2003/0058 */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 2.6.2006

    KOM(2006) 265 wersja ostateczna

    2003/0058 (COD)

    Zmieniony wniosek

    DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych

    (Wersja skodyfikowana)

    (przedstawiona przez Komisję na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE)

    UZASADNIENIE

    1. W dniu 27 marca 2003 r. Komisja przedstawiła wniosek dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczący kodyfikacji dyrektywy Rady 93/32/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych[1].

    W opinii z dnia 26 czerwca 2003 r. konsultacyjna grupa robocza służb prawnych powołana na mocy porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie szybszej metody pracy nad urzędową kodyfikacją tekstów prawnych[2] stwierdziła, że powyższy wniosek ogranicza się jedynie do zwykłej kodyfikacji bez wprowadzania istotnych zmian w aktach, które są nią objęte.

    2. Biorąc pod uwagę prace wykonane w Radzie nad wnioskiem, o którym mowa w punkcie 1, Komisja postanowiła przedstawić- zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE- zmieniony wniosek w sprawie kodyfikacji dyrektywy, o której mowa.

    Niniejszy zmieniony wniosek bierze również pod uwagę czysto redakcyjne lub formalne dostosowania, uznane za uzasadnione przez konsultacyjną grupę roboczą służb prawnych[3]. Niniejszy zmieniony wniosek uwzględnia także sprostowania do dyrektywy 93/32/EWG[4].

    3. W porównaniu ze zmienionym wnioskiem, o którym mowa w punkcie 1, niniejszy wniosek wprowadza następujące zmiany:

    Motyw 1 otrzymuje następujące brzmienie:

    „Dyrektywa Rady 93/32/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych* określiła wymogi techniczne dotyczące projektowania i wykonywania dwukołowych pojazdów silnikowych w odniesieniu do uchwytów ręcznych dla pasażerów. Te wymogi techniczne dotyczyły zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich, mającego na celu umożliwienie stosowania wspólnotowej procedury homologacji typu, ustanowionej dyrektywą 2002/24/WE, w stosunku do wszystkich typów pojazdów. Dyrektywa 93/32/EWG została znacząco zmieniona**. Dla zapewnienia jasności i zrozumiałości powinna więc zostać skodyfikowana.”

    Skreśla się motywy 2, 3 i 4.

    Motyw 5 otrzymuje następujące brzmienie:

    „Niniejsza dyrektywa jest jedną ze szczegółowych dyrektyw dotyczących procedury homologacji typu WE ustanowionej dyrektywą 2002/24/WE. W związku z tym przepisy ustanowione dyrektywą 2002/24/WE odnoszące się do układów, części i odrębnych jednostek technicznych pojazdu stosują się do niniejszej dyrektywy.”

    Motyw 6 otrzymuje następujące brzmienie:

    „Ponieważ cel proponowanego działania, a mianowicie przyznanie homologacji części w stosunku do uchwytu ręcznego dla pasażera dwukołowego pojazdu silnikowego, nie może zostać osiągnięty w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, i w związku z tym, z uwagi na skalę i skutki działania, można ten cel lepiej osiągnąć na poziomie wspólnotowym, Wspólnota może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsza decyzja nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu.”

    Dodaje się artykuł 6 ustęp 2 o brzmieniu:

    „Niniejszą dyrektywę stosuje się od […].”

    Załącznik I pkt 1.2 akapit czwarty: Sprostowanie dotyczy tylko wersji fińskiej.

    Załącznik II część B: Sprostowanie dotyczy tylko wersji angielskiej i szwedzkiej[5].

    4. Pełny tekst zmienionego wniosku w sprawie kodyfikacji został przedstawiony poniżej w celu ułatwienia jego lektury i analizy.

    ê 93/32/EWG

    2003/0058 (COD)

    Zmieniony wniosek

    DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95,

    uwzględniając dyrektywę 2002/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 marca 2002 r. w sprawie homologacji typu dwu- lub trzykołowych pojazdów mechanicznych i uchylającą dyrektywę Rady 92/61/EWG[6],

    uwzględniając wniosek Komisji,

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[7],

    stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[8],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    ê

    1. Dyrektywa Rady 93/32/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowych pojazdów silnikowych[9] określiła wymogi techniczne dotyczące projektowania i wykonywania dwukołowych pojazdów silnikowych w odniesieniu do uchwytów ręcznych dla pasażerów. Te wymogi techniczne dotyczyły zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich, mającego na celu umożliwienie stosowania wspólnotowej procedury homologacji typu, o której mowa w dyrektywie 2002/24/WE, w stosunku do wszystkich typów pojazdów. Dyrektywa 93/32/EWG została znacząco zmieniona[10]. Dla zapewnienia jasności i zrozumiałości powinna więc zostać skodyfikowana.

    ê 93/32/EWG motyw 4 (dostosowany)

    2. Ö Niniejsza dyrektywa jest jedną ze szczegółowych dyrektyw dotyczących systemu homologacji typu WE, o którym mowa w dyrektywie 2002/24/WE. W związku z tym przepisy ustanowione dyrektywą 2002/24/WE odnoszące się do układów, części i odrębnych jednostek technicznych pojazdu stosują się do niniejszej dyrektywy. Õ

    ê 93/32/EWG motyw 5 (dostosowany)

    3. Ö Ponieważ cel proponowanego działania, a mianowicie przyznanie wspólnotowej homologacji części w stosunku do uchwytu ręcznego dla pasażera dwukołowego pojazdu silnikowego, nie może zostać osiągnięty w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, i w związku z tym, z uwagi na skalę i skutki działania, można ten cel lepiej osiągnąć na poziomie wspólnotowym, Wspólnota może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsza decyzja nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu. Õ

    ê

    4. Niniejsza dyrektywa nie powinna naruszać zobowiązań Państw Członkowskich odnoszących się do terminów przeniesienia do prawa krajowego i stosowania dyrektyw określonych w załączniku II, część B,

    ê 93/32/EWG (dostosowany)

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

    Artykuł l

    Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do uchwytów ręcznych dla pasażerów we wszystkich typach dwukołowych pojazdów Ö silnikowych Õ określonych w art. 1 dyrektywy 2002/24/WE.

    ê 93/32/EWG

    Artykuł 2

    Procedurę udzielania wspólnotowej homologacji części w stosunku do uchwytu ręcznego dla pasażera dwukołowego pojazdu silnikowego i warunki regulujące swobodny przepływ takich pojazdów określają rozdziały II i III dyrektywy 2002/24/WE.

    ê 93/32/EWG (dostosowany)

    Artykuł 3

    Zmiany niezbędne do dostosowania wymagań załącznika I do Ö niniejszej dyrektywy dla uwzględnienia Õ postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. [13 Ö ust. 3 Õ dyrektywy Rady 70/156/EWG[11]].

    ê 93/32/EWG

    Artykuł 4

    Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.

    ê

    Artykuł 5

    Dyrektywa 93/32/EWG, zmieniona dyrektywą wymienioną w załączniku II część A, zostaje uchylona, bez naruszenia zobowiązań Państw Członkowskich odnoszących się do terminów przeniesienia do prawa krajowego i stosowania dyrektyw określonych w załączniku II część B.

    Odesłania do uchylonej dyrektywy należy odczytywać jako odesłania do niniejszej dyrektywy, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku III.

    Artykuł 6

    Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Niniejszą dyrektywę stosuje się od [...].

    ê 93/32/EWG art. 5

    Artykuł 7

    Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

    W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

    Przewodniczący Przewodniczący

    […] […]

    ê 93/32/EWG Załącznik

    ZAŁĄCZNIK I

    1. WYMOGI OGÓLNE

    W przypadku, gdy umożliwia się przewóz pasażera pojazd musi być wyposażony w system ręcznego chwytu dla pasażera w postaci paska, uchwytu lub uchwytów.

    ê 1999/24/WE art. 1

    1.1. Pasek

    Pasek musi być przymocowany do siedzenia lub do innych elementów zamocowanych do ramy, w taki sposób, aby pasażer mógł z niego łatwo korzystać. Pasek i jego mocowanie muszą być zaprojektowane w sposób gwarantujący wytrzymanie, bez pęknięcia, działania siły uciągu o wartości 2 000 N, przyłożonej pionowo, statycznie pośrodku jego powierzchni, przy maksymalnym nacisku wynoszącym 2 Mpa.

    ê 93/32/EWG Załącznik

    1.2. Uchwyt ręczny

    Przy zastosowaniu uchwytu, należy go umieścić blisko podpory i symetrycznie w stosunku do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu.

    Uchwyt i musi być tak zaprojektowany, żeby wytrzymał bez uszkodzenia pionową siłę uciągu 2 000 N, przyłożoną statycznie do środka powierzchni tego uchwytu przy maksymalnym nacisku 2 MPa.

    Przy zastosowaniu dwóch uchwytów, należy je umieścić symetrycznie po jednym z każdej strony.

    Te uchwyty muszą być tak zaprojektowane, by każdy z nich wytrzymał bez uszkodzenia pionową siłę uciągu 1 000 N, przyłożoną statycznie do środka powierzchni tego uchwytu przy maksymalnym nacisku 1 MPa.

    Dodatek 1

    Dokument informacyjny w sprawie uchwytów ręcznych dla pasażerów dwukołowego pojazdu silnikowego

    (załączyć do wniosku o udzielenie wspólnotowej homologacji części, jeżeli taki wniosek sklada się niezależnie od wniosku o wspólnotową homologację typu pojazdu)

    Zamówienie nr (wyznaczone przez wnioskodawcę): ..................................................................

    Wniosek o udzielenie wspólnotowej homologacji części w odniesieniu do uchwytów ręcznych dla pasażera dwukołowego pojazdu silnikowego musi zawierać dane określone w załączniku II do dyrektywy 2002/24/WE w następujących punktach:

    - część A, podpunkty:

    - 0.1

    - 0.2

    - 0.4-0.6

    ê 1999/24/WE art. 1

    - Część B, podpunkty:

    - 1.4 — 1.4.2 włącznie.

    ê 93/32/EWG

    [pic]

    é

    ZAŁĄCZNIK II

    Część A

    Uchylona dyrektywa i jej zmiana (określone w art. 5)

    Dyrektywa Rady 93/32/EWG | (Dz.U. L 188, 29.7.1993, str. 28) |

    Dyrektywa Komisji 1999/24/WE | (Dz.U. L 104, 21.4.1999, str. 16) |

    Część B

    Lista terminów przeniesienia do prawa krajowego i stosowania (określonych w art. 5)

    Dyrektywa | Termin przeniesienia | Data stosowania |

    93/32/EWG | 14 grudnia 1994 | 14 czerwca 1995(*) |

    1999/24/WE | 31 grudnia 1999 | 1 stycznia 2000(**) |

    _____________

    (*) Zgodnie z art. 4 ust. 1 akapit trzeci dyrektywy 93/32/EWG:

    "Od dnia wymienionego w akapicie pierwszym Państwa Członkowskie nie mogą z powodów związanych z uchwytami dla pasażerów zabronić wstępnego wprowadzenia do eksploatacji pojazdów, zgodnych z niniejszą dyrektywą".

    (**) Zgodnie z art. 2 dyrektywy 1999/24/WE:

    "1. Z mocą od dnia 1 stycznia 2000 r. Państwa Członkowskie nie mogą z przyczyn dotyczących uchwytów ręcznych dla pasażerów:

    - odmówić udzielenia homologacji typu WE dla typu pojazdu dwukołowego lub typu uchwytu ręcznego dla pasażera,

    - zabronić rejestracji, sprzedaży lub rozpoczęcia użytkowania dwukołowych pojazdów silnikowych bądź zabronić sprzedaży lub rozpoczęcia użytkowania uchwytów ręcznych dla pasażera,

    jeżeli uchwyty dla pasażerów odpowiadają wymogom dyrektywy 93/32/EWG, zmienionej niniejszą dyrektywą.

    2. Z mocą od dnia 1 lipca 2000 r. Państwa Członkowskie odmawiają udzielenia homologacji typu WE dla wszelkich typów dwukołowych pojazdów mechanicznych z przyczyn związanych z uchwytami ręcznymi dla pasażerów lub z wszelkimi typami uchwytów ręcznych dla pasażerów, jeżeli nie są spełnione wymogi dyrektywy Rady 93/32/EWG, zmienionej niniejszą dyrektywą."

    ZAŁĄCZNIK III

    TABELA KORELACJI

    Dyrektywa 93/32/EWG | Niniejsza dyrektywa |

    Artykuły 1, 2 i 3 | Artykuły 1, 2 i 3 |

    Artykuł 4 ust. 1 | – |

    Artykuł 4 ust. 2 | Artykuł 4 |

    – | Artykuł 5 |

    – | Artykuł 6 |

    Article 5 | Artykuł 7 |

    Załącznik | Załącznik I |

    Dodatek 1 | Dodatek 1 |

    Dodatek 2 | Dodatek 2 |

    – | Załącznik II |

    – | Załącznik III |

    _____________

    [1] KOM(2003) 145 wersja ostateczna z dnia 27 marca 2003.

    [2] Dz.U. C 102 z 4.4.1996, str. 2.

    [3] Opinia przekazana do Parlamentu Europejskiego, Rady, Komisji oraz do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w dniu 30 czerwca 2003 r.

    [4] Sprostowania dotyczą tylko wersji angielskiej, fińskiej i szwedzkiej.

    [5] Dz.U. L 239 z 9.7.2004, str.36.

    [6] Dz.U. L 124 z 9.5.2002, str.1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2005/30/WE (Dz.U. L 106 z 27.4.2005, str. 17).

    [7] Dz.U. C […] z […], str. […].

    [8] Dz.U. C […] z […], str. […].

    [9] Dz.U. L 188 z 29.7.1993, str. 28. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 1999/24/WE (Dz.U. L 104 z 21.4.1999, str. 16).

    [10] Zob. załącznik II, część A.

    [11] Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1.

    Top