Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AP0563

    Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie rozporządzeń (EWG) nr 404/93, (WE) nr 1782/2003 oraz (WE) nr 247/2006 dotyczących sektora bananów (COM(2006)0489 - C6-0339/2006 - 2006/0173(CNS))

    Dz.U. C 317E z 23.12.2006, p. 459–466 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    52006AP0563

    Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie rozporządzeń (EWG) nr 404/93, (WE) nr 1782/2003 oraz (WE) nr 247/2006 dotyczących sektora bananów (COM(2006)0489 - C6-0339/2006 - 2006/0173(CNS))

    Dziennik Urzędowy 317 E , 23/12/2006 P. 0459 - 0466


    20061223

    P6_TA(2006)0563

    Sektor bananów *

    Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie rozporządzeń (EWG) nr 404/93, (WE) nr 1782/2003 oraz (WE) nr 247/2006 dotyczących sektora bananów (COM(2006)0489 — C6-0339/2006 — 2006/0173(CNS))

    (Procedura konsultacji)

    Parlament Europejski,

    - uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2006)0489) [1],

    - uwzględniając art. 37 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6-0339/2006),

    - uwzględniając art. 51 Regulaminu,

    - uwzględniając sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz opinie Komisji Budżetowej, jak również Komisji Rozwoju Regionalnego (A6-0422/2006),

    1. zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;

    2. uważa, że indykatywna kwota referencyjna podana we wniosku Komisji musi być zgodna z pułapem tytułu 2 nowych wieloletnich ram finansowych (z ang. MFF) i wskazuje na fakt, że decyzja w sprawie kwoty rocznej zostanie podjęta w ramach rocznej procedury budżetowej zgodnie z postanowieniami punktu 38 Porozumienia międzyinstytucjonalnego między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami z dnia 17 maja 2006 r. [2];

    3. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;

    4. zwraca się do Rady, gdyby uznała ona za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;

    5. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem, gdyby uznała ona za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do wniosku Komisji;

    6. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

    Poprawka 1

    Punkt 1 preambuły

    (1) Aktualny system dotyczący sektora bananów został określony w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 404/93 z dnia 13 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku bananów. Program pomocy skierowany do producentów bananów opiera się na zasadach, które w przypadku innych wspólnych organizacji rynku w znacznej mierze zreformowano. Aby skuteczniej zapewnić społeczności rolniczej odpowiedni standard życia w regionach, w których produkowane są banany, lepiej ukierunkować środki w celu ułatwienia zorientowania producentów na rynek, ustabilizować wydatki, zapewnić przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań Wspólnoty, odpowiednio uwzględnić szczególne cechy regionów produkcyjnych, ułatwić zarządzanie systemem i zharmonizować system z głównymi zasadami reformowanych wspólnych organizacji rynku, konieczna jest zmiana systemu.

    (1) Aktualny system dotyczący sektora bananów został określony w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 404/93 z dnia 13 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku bananów. Program pomocy skierowany do producentów bananów opiera się na zasadach, które w przypadku innych wspólnych organizacji rynku w znacznej mierze zreformowano. Aby skuteczniej zapewnić społeczności rolniczej odpowiedni standard życia w regionach, w których produkowane są banany, lepiej ukierunkować środki w celu wsparcia szczególnych procesów rozwojowych w tych regionach, ustabilizować wydatki, zapewnić przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań Wspólnoty, odpowiednio uwzględnić szczególne cechy regionów produkcyjnych, ułatwić zarządzanie systemem i zharmonizować system z głównymi zasadami reformowanych wspólnych organizacji rynku, konieczna jest zmiana systemu.

    Poprawka 2

    Punkt 2 a preambuły (nowy)

    (2 a) Od utworzenia wspólnej organizacji rynku bananów, w obliczu konkurencji ze strony producentów bananów z krajów trzecich oraz w trosce o prawidłowe wykorzystanie środków wspólnotowych, całość branży poczyniła duże wysiłki modernizacyjne, od produkcji po wprowadzanie na rynek, podnosząc znacznie wydajność oraz jakość artykułów, a jednocześnie zmniejszając wpływ swojej działalności na środowisko. Wspólna organizacja rynku wpłynęła ponadto sprzyjająco na skupienie oferty wspólnotowej, co przyczyniło się do konsolidacji sektora w regionach produkcji i ułatwiło wprowadzanie do obrotu bananów europejskich.

    Poprawka 3

    Punkt 3 preambuły

    (3) Banany stanowią jedną z głównych upraw rolnych w niektórych najbardziej oddalonych regionach Unii, zwłaszcza we francuskich departamentach zamorskich Gwadelupy i Martyniki, na Azorach, Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Produkcja bananów jest utrudniona przede wszystkim ze względu na oddalenie, charakter wyspiarski, niewielkie rozmiary oraz trudną topografię tych regionów. Lokalna produkcja bananów stanowi główny element równowagi środowiskowej, społecznej i ekonomicznej obszarów wiejskich w tych regionach.

    (3) Banany stanowią jedną z głównych upraw rolnych w niektórych najbardziej oddalonych regionach Unii, zwłaszcza we francuskich departamentach zamorskich Gwadelupy i Martyniki, na Azorach, Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Produkcja bananów jest utrudniona przede wszystkim ze względu na oddalenie, charakter wyspiarski, niewielkie rozmiary oraz trudną topografię tych regionów. Lokalna produkcja bananów stanowi główny element równowagi środowiskowej, społecznej i ekonomicznej obszarów wiejskich w tych regionach, które oprócz tego nie mają żadnego rozwiązania zastępczego, pozwalającego im na rozszerzenie zakresu upraw o inne, ekonomicznie opłacalne uprawy.

    Poprawka 4

    Punkt 3 a preambuły (nowy)

    (3a) Należy uwzględnić znaczenie społeczno-gospodarcze sektora bananów w najbardziej oddalonych regionach, jak również wkład sektora w realizacje celu spójności gospodarczej i społecznej, dzięki dochodom i zatrudnieniu, jakie sektor ten oferuje, wielokierunkowej działalności gospodarczej w tym sektorze i zachowaniu równowagi w dziedzinie ekologii i ukształtowania terenu, która sprzyja rozwojowi turystyki.

    Poprawka 5

    Punkt 5 preambuły

    (5) Tytuł III rozporządzenia Rady (WE) nr 247/2006 z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie szczególnych działań w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów peryferyjnych Unii Europejskiej przewiduje ustanowienie wspólnotowych programów wsparcia dla najbardziej oddalonych regionów uwzględniających szczególne środki mające na celu wsparcie lokalnej produkcji rolnej. Wspomniane rozporządzenie przewiduje dokonanie przeglądu do dnia 31 grudnia 2009 r.Jeśli nastąpiłyby istotne zmiany warunków ekonomicznych mających wpływ na środki do życia mieszkańców regionów najbardziej oddalonych, Komisja przedstawi swoje sprawozdanie przed terminem. Instrument ten wydaje się najlepiej dostosowany do wsparcia produkcji bananów w każdym omawianym regionie poprzez zapewnienie elastyczności oraz decentralizacji mechanizmów w celu wsparcia produkcji bananów. Możliwość włączenia pomocy dla sektora bananów do wspomnianych programów wsparcia powinno zwiększyć spójność strategii pomocy dla produkcji rolnej w tych regionach.

    (5) Tytuł III rozporządzenia Rady (WE) nr 247/2006 z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie szczególnych działań w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów peryferyjnych Unii Europejskiej przewiduje ustanowienie wspólnotowych programów wsparcia dla najbardziej oddalonych regionów uwzględniających szczególne środki mające na celu wsparcie lokalnej produkcji rolnej. Wspomniane rozporządzenie przewiduje dokonanie przeglądu do dnia 31 grudnia 2009 r.Niemniej jednak, aby uwzględnić szczególną sytuację producentów bananów, Komisja powinna przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie przed upływem przewidzianego terminu szczegółowe sprawozdanie w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej producentów, spowodowanego w szczególności zmianami w systemie importu przedprzewidzianymterminem. Instrument ten wydaje się najlepiej dostosowany do wsparcia produkcji bananów w każdym omawianym regionie poprzez zapewnienie elastyczności oraz decentralizacji mechanizmów w celu wsparcia produkcji bananów. Możliwość włączenia pomocy dla sektora bananów do wspomnianych programów wsparcia powinno zwiększyć spójność strategii pomocy dla produkcji rolnej w tych regionach.

    Poprawka 6

    Punkt 5 a preambuły (nowy)

    (5 a) Należy przewidzieć wypłatę jednej lub kilku specjalnych zaliczek dla producentów bananów w najbardziej oddalonych regionach.

    Poprawka 7

    Punkt 7 preambuły

    (7) Ponieważ produkcja bananów we Wspólnocie, poza najbardziej oddalonymi regionami, stanowi niewielką część produkcji całkowitej Wspólnoty, nie wydaje się konieczne kontynuowanie szczególnego programu pomocy dla sektora bananów.

    (7) Mimo iż produkcja bananów we Wspólnocie poza najbardziej oddalonymi regionami stanowi niewielką część produkcji całkowitej Wspólnoty, należy umożliwić państwom członkowskim wybór systemu pomocy dla sektora bananów opierającego się na częściowym oddzieleniu płatności od produkcji.

    Poprawka 8

    Punkt 8 preambuły

    (8) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz zmieniające niektóre rozporządzenia przewiduje system wsparcia dochodów dla każdego gospodarstwa oddzielonych od produkcji (system dalej zwany "systemem jednolitej płatności"). Wspomniany system powstał w celu umożliwienia przejścia od wsparcia produkcji do wsparcia producenta.

    Poprawka 9

    Punkt 8 a preambuły (nowy)

    (8a) Podczas przechodzenia do pomocy dla producentów kluczową rolę muszą odegrać działania w zakresie informacji i infrastruktury ukierunkowane na rozwój obszarów wiejskich. W tym względzie należy mieć na celu dostosowanie produkcji i zbytu bananów do różnych norm jakości, dotyczących np.: sprawiedliwego handlu, produktów rolnictwa ekologicznego, odmian lokalnych czy świadectwa pochodzenia geograficznego. W ramach turystyki istniejącej w tych regionach można również sprzedawać banany jako szczególny produkt lokalny, co może wytworzyć przywiązanie konsumentów do tych bananów, jako uprzywilejowanych, rozpoznawalnych produktów.

    Poprawka 10

    Punkt 8 b preambuły (nowy)

    (8b) Dla osiągnięcia znaczących celów reformy wspólnej polityki rolnej należy w znacznej mierze oddzielić od produkcji wsparcie dla produkcji bawełny, oliwy, tytoniu, chmielu i bananów oraz włączyć je do systemu jednolitej płatności.

    Poprawka 11

    Punkt 8 c preambuły (nowy)

    (8c) Pełne włączenie obowiązującego obecnie w sektorze bananów systemu pomocy do systemu jednolitej płatności pociągnęłoby za sobą znaczące ryzyko dezorganizacji produkcji w regionach uprawnych wspólnoty. W rezultacie część pomocy musi pozostać związana z uprawą, z płatnością przypadającą na kwalifikowalny hektar danej uprawy. Kwota pomocy musi być obliczana w sposób gwarantujący warunki gospodarcze umożliwiające, w regionach nadających się do tej uprawy, kontynuowanie działalności w sektorze bananów i uniknięcie zastępowania jej innymi uprawami. Dla osiągnięcia tego celu uzasadnione jest ustalenie, dla każdego państwa członkowskiego, które wyrazi takie życzenie, całkowitej dostępnej pomocy przypadającej na hektar w wysokości 40 % krajowej części pomocy wypłacanej pośrednio producentom.

    Poprawka 12

    Punkt 8 d preambuły (nowy)

    (8d) Pozostałe 60 % krajowej części pomocy wypłacanej pośrednio producentom musi pozostać do dyspozycji systemu jednolitej płatności.

    Poprawka 13

    Punkt 9 preambuły

    (9) W celu zapewnienia spójności właściwe jest zlikwidowanie istniejącego systemu pomocy wyrównawczej dla sektora bananów oraz włączenie go do systemu jednolitej płatności. W tym celu konieczne jest umieszczenie pomocy wyrównawczej dla sektora bananów w wykazie płatności bezpośrednich związanych z systemem jednolitej płatności, o którym mowa w art. 33 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003. Należy również ustanowić przepisy dotyczące określenia przez państwa członkowskie kwot referencyjnych oraz liczby hektarów kwalifikujących się do dopłat w ramach systemu jednolitej płatności w oparciu o okres reprezentatywny dla rynku bananów oraz w oparciu o odpowiednie obiektywne i niedyskryminacyjne kryteria. Nie należy wykluczać obszarów obsadzonych bananowcami, które uważa się za uprawy stałe. Należy odpowiednio zmienić pułapy krajowe. Należy również ustanowić przepisy w celu umożliwienia Komisji przyjęcia szczegółowych zasad oraz wszelkich niezbędnych środków przejściowych.

    skreślony

    Poprawka 14

    Punkt 10 preambuły

    (10) Tytuł II rozporządzenia (WE) nr 404/93 przewiduje organizacje producentów i mechanizmy koncentracji. W odniesieniu do organizacji producentów, celem istniejącego systemu było utworzenie takich organizacji, aby możliwie jak najwięcej producentów zostało ich członkami oraz ograniczenie wypłat pomocy wyrównawczej do producentów-członków uznanych organizacji producentów.

    (10) Tytuł II rozporządzenia (EWG) nr 404/93 przewiduje organizacje producentów i mechanizmy koncentracji. W odniesieniu do organizacji producentów, celem istniejącego systemu było utworzenie takich organizacji, aby możliwie jak najwięcej producentów zostało ich członkami oraz aby wspierać zbyt w sektorze bananów, ograniczając przy tym wypłaty pomocy wyrównawczej do producentów-członków uznanych organizacji producentów.

    Poprawka 15

    Punkt 11 preambuły

    (11) Pierwszy cel został osiągnięty — znaczna większość producentów Wspólnoty należy obecnie do organizacji producentów. Drugi cel jest już nieaktualny, ponieważ system pomocy wyrównawczej zostanie zlikwidowany. Zatem nie ma już konieczności utrzymywania zasad wspólnotowych dotyczących organizacji producentów, co pozwoli państwom członkowskim na przyjęcie, w razie potrzeby, zasad odpowiadających specyficznym sytuacjom na ich terytorium.

    (11) Pierwszy cel został osiągnięty — znaczna większość producentów Wspólnoty należy obecnie do organizacji producentów. Zatem istnieje konieczność utrzymywania zasad wspólnotowych dotyczących organizacji producentów. Aby uniknąć zniszczenia sektora bananów w regionach produkujących, proponuje się utrzymanie wspólnotowych ram prawnych, a państwa członkowskie są proszone o dalsze podporządkowywanie wypłat pomocy obowiązkowi wprowadzania produkcji do obrotu za pośrednictwem takich organizacji producentów.

    Poprawka 16

    Artykuł 1 punkt 1

    (Rozporządzenie (EWG) nr 404/93)

    1) Skreśla się tytuł II i III art. 16-20, art. 21 ust. 2, art. 25 oraz art. 30-32.

    1) Skreśla się art. 6 i 7 w tytule II, tytuł III art. 16-20, art. 21 ust. 2, art. 25 oraz art. 30-32.

    Poprawka 17

    Artykuł 2 punkt –1 (nowy)

    Artykuł 1 tiret czwarte (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003)

    –1) W art. 1 tiret czwarte otrzymuje następujące brzmienie:

    - systemy wsparcia dla rolników produkujących pszenicę durum, rośliny białkowe, ryż, orzechy, rośliny energetyczne, ziemniaki na skrobię, mleko, nasiona, rośliny uprawne, mięso kozie i baranie, wołowinę i cielęcinę, rośliny strączkowe, bawełnę, tytoń, chmiel, a także dla rolników utrzymujących plantacje oliwek i bananów.

    Poprawka 18

    Artykuł 2 punkt 1

    Artykuł 33 ustęp 1 litera a (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003)

    1) W art. 33 ust. 1, lit. a) otrzymuje brzmienie:

    a) przyznano im płatność w okresie referencyjnym, o którym mowa w art. 38 w ramach co najmniej jednego z systemów wsparcia, o których mowa w załączniku VI lub w przypadku oliwy z oliwek w latach gospodarczych, o których mowa w art. 37 ust. 1 akapit drugi lub w przypadku buraków cukrowych, trzciny cukrowej oraz cykorii, jeżeli skorzystały ze wsparcia rynkowego w okresie reprezentatywnym, o którym mowa w pkt K załącznika VII lub w przypadku bananów, jeżeli skorzystały z rekompensaty za utratę dochodów w okresie reprezentatywnym, o którym mowa w pkt L załącznika VII.

    Poprawka 19

    Artykuł 2, punkt 6 a (nowy)

    Artykuł 64 ustęp 2 akapity pierwszy i drugi (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003)

    6a) W art. 64 ust. 2 akapity pierwszy i drugi otrzymują brzmienie:

    2. Zgodnie z wyborem dokonanym przez każde Państwo Członkowskie, Komisja ustala, zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 144 ust. 2, pułap dla każdej z płatności bezpośrednich, o których mowa, odpowiednio, w art. 66, 67, 68, 68a, 68b i 69.

    Pułap taki jest równy składowej każdego rodzaju płatności bezpośrednich w pułapach krajowych, o których mowa w art. 41, pomnożonej przez wielkości procentowe zmniejszenia zastosowane przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 66, 67, 68, 68a, 68b i 69.

    Poprawka 20

    Artykuł 2 ustęp 6 b (nowy)

    Artykuł 68 b (nowy) (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003)

    6b) Dodaje się art. 68b w następującym brzmieniu:

    Artykuł 68b

    Płatności dla sektora bananów

    W przypadku płatności w sektorze bananów 40 % pomocy pozostaje związane z produkcją, podczas gdy pozostałe 60 % krajowej części pomocy pozostaje do dyspozycji systemu jednolitej płatności.

    Poprawka 21

    Artykuł 2 ustęp 7

    Artykuł 145 litera d c (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003)

    7) W art. 145 po lit. d) b) dodaje się lit. w brzmieniu:

    d) c) szczegółowe zasady dotyczące włączenia wsparcia dla sektora bananów do systemu jednolitej płatności.

    Poprawka 22

    Artykuł 3 punkt –1 (nowy)

    Artykuł 18 a (nowy) (Rozporządzenie (WE) nr 247/2006)

    –1) Dodaje się art. 18 a w następującym brzmieniu:

    Artykuł 18a

    Banany

    Otrzymywanie pomocy przez producentów sektora bananów ma być podporządkowane stowarzyszeniu się z uznaną organizacją, zgodnie z tytułem II rozporządzenia (EWG) nr 404/93. Pomoc ta może zostać również przyznana indywidualnym producentom, którym szczególna sytuacja, zwłaszcza geograficzna, nie pozwala na stowarzyszenie się z organizacją producentów.

    Poprawka 23

    Artykuł 3 punkt 2 a (nowy)

    Artykuł 28 ustęp 3 a (nowy) (Rozporządzenie (WE) nr 247/2006)

    2 a) Do art. 28 dodaje się ustęp 3 a w następującym brzmieniu:

    3a. W przypadku znacznego pogorszenia warunków ekonomicznych mających wpływ na źródła dochodu producentów bananów, w szczególności w następstwie zmian w systemie zewnętrznym, Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie szczegółowe sprawozdanie przed dniem 31 grudnia 2009 r., w razie potrzeby wraz z odpowiednimi propozycjami.

    Poprawka 27

    Artykuł 3 punkt 3

    Artykuł 30 (rozporządzenie (WE) nr 247/2006)

    3) Zgodnie z tą procedurą Komisja może również podjąć środki w celu uproszczenia przejścia z uregulowań przewidzianych w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 404/93* na uregulowania ustanowione w niniejszym rozporządzeniu.

    3) Zgodnie z tą procedurą Komisja może również podjąć środki w celu uproszczenia przejścia z uregulowań przewidzianych w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 404/93* na uregulowania ustanowione w niniejszym rozporządzeniu. Należy przede wszystkim przewidzieć specjalny system zaliczek dla producentów bananów w okresie od stycznia do października każdego roku.

    Poprawka 28

    Artykuł 4 a (nowy)

    Artykuł 4 a

    Ocena

    Trzy lata po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie na temat wpływu niniejszego rozporządzenia na poziom życia rolników wspólnotowych, na dochody producentów ze Wspólnoty oraz na spójność gospodarczą i społeczną i proponuje konkretne inicjatywy w przypadku, gdyby nie zostały zrealizowane cele początkowe.

    Poprawka 25

    Załącznik punkt 1

    Załącznik I (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003

    1) W załączniku I skreśla się pozycję dotyczącą bananów.

    Poprawka 26

    Załącznik punkt 2

    Załącznik VI (Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003

    2) W załączniku VI dodaje się następującą pozycję:

    [1] Dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym.

    [2] Dz.U. C 139 z 14.6.2006, str. 1.

    --------------------------------------------------

    Top