EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0801

Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego na mocy art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący wspólnego stanowiska Rady w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 1999/32/WE w odniesieniu do zawartości siarki w paliwach okrętowych

/* COM/2004/0801 końcowy - COD 2002/0259 */

52004PC0801

Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego na mocy art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący wspólnego stanowiska Rady w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 1999/32/WE w odniesieniu do zawartości siarki w paliwach okrętowych /* COM/2004/0801 końcowy - COD 2002/0259 */


Bruksela, dnia 10.12.2004

COM(2004) 801 wersja ostateczna

2002/0259 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na mocy art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący

wspólnego stanowiska Rady w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 1999/32/WE w odniesieniu do zawartości siarki w paliwach okrętowych

2002/0259 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na mocy art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący

wspólnego stanowiska Rady w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 1999/32/WE w odniesieniu do zawartości siarki w paliwach okrętowych ( Tekst mający znaczenie dla EOG)

1- TŁO

+++++ TABLE +++++

2- CEL WNIOSKU KOMISJI

Celem wniosku jest zmniejszenie wpływu emisji dwutlenku siarki (SO2 lub SOx) oraz cząstek stałych (CS) ze statków na zakwaszenie środowiska i zdrowie ludzi. Emisje SOxi CS ze statków są bezpośrednio związane z zawartością siarki w paliwie. Średnia zawartość siarki (S) w ciężkim paliwie okrętowym wynosi 2,7 % lub 27 000 części na milion (ppm), podczas gdy nowy limit zawartości siarki w paliwach samochodowych wynosi 10 ppm. Wniosek zawierał nowe limity maksymalnej zawartości siarki w paliwach okrętowych, a w szczególności:

- Limit zawartości S w paliwach w wysokości 1,5 % dotyczący wszystkich statków na obszarze Morza Północnego, Kanału La Manche i Morza Bałtyckiego, zgodnie z postanowieniami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w sprawie Obszaru Kontroli Emisji SOx. Ustanowienie tego limitu przyczyni się do redukcji zakwaszenia i poprawy jakości powietrza;

- Limit zawartości S w paliwach w wysokości 1,5 % dotyczący statków pasażerskich odbywających regularne rejsy z i do portów UE, zgodnie z ustaloną polityką UE dotyczącą wysokich standardów dla statków pasażerskich. Ustanowienie tego limitu przyczyni się do poprawy jakości powietrza u wybrzeży oraz do zagwarantowania zaopatrzenia w paliwo o niskiej zawartości S na terenie całej UE;

- Limit zawartości S w paliwach w wysokości 0,2 % dotyczący statków zacumowanych w portach UE i wszystkich statków na wodach śródlądowych, którego ustanowienie ma na celu redukcję lokalnych emisji SOx i CS oraz poprawę jakości lokalnego powietrza.

3 UWAGI DO WSPÓLNEGO STANOWISKA

3.1 Uwagi ogólne

W swoim zmienionym wniosku Komisja przyjęła w pełni, w części lub zasadniczo 30 z 36 poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu. Obecnie do wspólnego stanowiska włączono 21 poprawek, w dosłownym brzmieniu lub w zgodzie z zamysłem wnioskodawcy.

Komisja przyjęła wszystkie poprawki mające na celu wyjaśnienie zakresu wniosku oraz jego korzyści dla środowiska, poprawki wprowadzające bardziej precyzyjne uregulowania dotyczące przeprowadzania prób alternatywnych technologii ograniczania emisji spalin, oraz większość poprawek zawierających daty wdrażania. Komisja nie przyjęła natomiast poprawek wprowadzających drugi etap niższych limitów zawartości siarki w paliwach okrętowych na wszystkich wodach wspólnotowych, ponieważ obecnie uważa to za przedwczesne.

Rada wyraziła zgodę na włączenie większości poprawek Parlamentu zawierających wyjaśnienia i dotyczących przeprowadzania prób oczyszczania spalin. Od daty pierwszego czytania w Parlamencie nastąpiły jednak istotne zmiany jeśli chodzi o daty wdrażania: Konwencja Międzynarodowej Organizacji Morskiej o zanieczyszczeniu powietrza, stanowiąca załącznik VI do MARPOL, została ratyfikowana w stopniu umożliwiającym jej wejście w życie. Daty wdrażania zawarte we wspólnym stanowisku zostały zatem zmienione tak, aby korelowały z datami zawartymi w załączniku VI MARPOL. W odniesieniu do drugiego etapu limitów Rada zgodziła się włączyć do klauzuli rewizyjnej (art. 7) bardziej szczegółowy tekst proponujący wywieranie nacisku na IMO w sprawie ustalenia surowszych limitów poprzez rewizję załącznika VI do MARPOL, oraz przedłożenie raportu Komisji w sprawie instrumentów ekonomicznych jako ewentualnego środka uzupełniającego.

Komisja uważa, że może poprzeć wspólne stanowisko przyjęte większością kwalifikowaną dnia 09.12.2004 r, ponieważ nie zmienia ono podejścia ani celów wniosku.

3.2 Uwagi szczegółowe

3.2.1 Poprawki Parlamentu przyjęte przez Komisję i włączone w całości, w części lub zasadniczo do wspólnego stanowiska

Poprawki 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 18, 23, 27, 29, 30, 31, 33, 38, 39, 40, 43 i 44 zostały włączone w różnym stopniu. Poprawki te zawierały wyjaśnienia, zmieniały postanowienia o odstępstwach i określały zasady przeprowadzania prób i korzystania z oczyszczania spalin.

3.2.2 Poprawki Parlamentu odrzucone przez Komisję ale włączone w całości, w części lub zasadniczo do wspólnego stanowiska

Komisja odrzuciła poprawkę 13, która została jednak w części włączona do wspólnego stanowiska. Poprawka ta proponowała wcześniejszy termin wejścia w życie przepisu dotyczącego statków pasażerskich. Rada zdecydowała, że wcześniejsze wdrożenie jest uzasadnione korelacją z wejściem w życie załącznika VI do MARPOL.

3.2.3 Poprawki Parlamentu odrzucone przez Komisję i Radę i niewłączone do wspólnego stanowiska

Poprawki 22, 25, 26, 32 i 42 zostały odrzucone przez obie instytucje i nie zostały włączone do wspólnego stanowiska. Poprawki te dotyczyły drugiego etapu limitów oraz innych uzupełnień uznanych za zbędne.

3.2.4 Poprawki Parlamentu przyjęte przez Komisję w całości, w części lub zasadniczo, ale niewłączone do wspólnego stanowiska

Poprawki 2, 14, 15, 16, 17, 21, 24, 28, 37 i 41 zostały przyjęte w części lub zasadniczo przez Komisję, jednak nie zostały włączone do wspólnego stanowiska. Większość z nich proponowała krótsze terminy, które nie są zgodne z harmonogramem wdrażania sporządzonym zgodnie z załącznikiem VI MARPOL.

3.2.5 Inne zmiany wprowadzone do wniosku przez Radę

W art. 1 ust. 1 wprowadzono cztery nowe zwolnienia dotyczące paliw używanych przez statki, które biorą udział w działaniach wojskowych, dbają o bezpieczeństwo życia na morzu, są uszkodzone lub korzystają z zaakceptowanych technologii ograniczania emisji.

W art. 1 ust. 2 dodano kilka nowych definicji: MARPOL, załącznik VI, okręty wojenne, „wprowadzanie do obrotu”, „regiony peryferyjne” i „technologie ograniczania emisji”.

W art. 1 ust. 4 uchylenie obowiązujących przepisów dotyczących okrętowych olejów napędowych odroczono do roku 2010 (włącznie z derogacją przyznaną Grecji i regionom peryferyjnym obowiązującą do tego czasu).

W art. 1 ust. 5 dotyczącym obszarów kontroli emisji SOx oraz statków pasażerskich wyjaśniono kwestię odpowiedzialności Państw Członkowskich za egzekwowanie przepisów, usunięto przepis zobowiązujący Państwa Członkowskie do zapewnienia dostępności paliwa spełniającego wymogi, oraz zmieniono daty wejścia w życie przepisów tak, aby były zgodne z datami zawartymi w załączniku VI do MARPOL lub przypadały 12 miesięcy po wejściu w życie omawianej dyrektywy, zależnie od tego który z tych terminów będzie późniejszy.

W art. 1 ust. 6 przesunięto termin spełnienia wymagań dotyczących paliw o niskiej zawartości siarki dla statków cumujących i statków na wodach śródlądowych na 1 stycznia 2010 r. Wprowadzono elastyczne rozwiązania dla statków cumujących przyznając im „wystarczającą ilość czasu” na przejście na nowe paliwo, zwolniono z wymagań statki korzystające z krótkiego postoju oraz przyznano dwuletnią derogację 16 greckim statkom pasażerskim. Statki żeglugi śródlądowej są zwolnione z wymagań podczas rejsów morskich.

W art. 1 ust. 7 włączono pełniejszy tekst dotyczący przeprowadzania prób i korzystania z nowych technologii ograniczania emisji, włącznie z poprawionymi procedurami wzajemnego przestrzegania przepisów prawnych koniecznymi do ich akceptacji.

Art. 1 ust. 8 dotyczący pobierania próbek i analizy nieznacznie skrócono i wprowadzono poprawki redakcyjne.

W art. 1 ust. 9 przełożono termin przedstawienia raportu przez Komisję na rok 2008 i określono, że raport ma obejmować kwestie trendów w cenach paliw, zmian środków transportu, zmian w IMO oraz nową analizę kosztów i korzyści przepisu dotyczącego statków pasażerskich. Raportowi mogą towarzyszyć wnioski dotyczące wysokości limitów zawartości siarki w drugiej fazie. Do roku 2005 należy sporządzić osobny raport dotyczący instrumentów ekonomicznych. Zakres stosowania procedury wzajemnego przestrzegania przepisów prawnych jest ograniczony.

W art. 1 ust. 10 powołującym komitet regulacyjny wprowadzono drobne poprawki redakcyjne.

4- WNIOSKI

Zmiany wprowadzone przez Radę zwiększają przejrzystość wniosku oraz przyczyniają się do jego wdrażania zgodnie z załącznikiem VI do konwencji MARPOL Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Wspierają one również rozwój alternatywnych technologii i instrumentów ekonomicznych oraz sugerują rozważenie wprowadzenia surowszych limitów w drugim etapie w ramach IMO i UE. Komisja popiera zatem wspólne stanowisko przyjęte większością kwalifikowaną dnia 09.12.2004 r.

Top